De overheid heeft van mij een ingehoorzame politieman gemaakt' 'Twente dag in dag uit' Maritiem '78 in mei van start Dienst Luchtvaart van Rijkspolitie bestaat 25 jaar Over industriebaronnen en roggebindsters Westeinde: actie tegen verpaupering us 17 MAART 1978 TROUW/KWARTET H15 i/erste Gerritsen: Controle op Schiphol moet wettelijke basis krijgen HPHOL (ANP) Op het lerplatform op Schiphol it, ver van het gebeuren de pieren, een Boeing 747 de Duitse luchtvaart- itschappij Lufthansa. Het ttuig wordt gereed ge- ikt voor een non-stop iht naar Los Angeles. Een itige bedreiging die in nkfort tegen deze vlucht is it heeft tot gevolg dat er kordon Rijkspolitiemen- van de Dienst Luchtvaart het toestel wordt gelegd, bekende tafereel van tservoertuigen, karabij- en kogelvrije vesten is uit de pieren van het stati- gebouw niet te zien. meer het vliegtuig na een ui- iintensieve controle van passa- 5, bagage en vracht Schiphol verlaten, speuren twee heli- ters van de Rijkspolitie de ge- omgeving van de luchthaven )p de randwegen en op de rijks- staan auto's met rechercheurs, een andere dan de gebrulkelij- uitvliegprocedure koerst de tse luchtreus uiteindelijk naar verre bestemming. Bijna nie- id op de luchthaven, behalve de et betrokkenen, heeft iets van jperatie gemerkt. beveiliging van de burgerlucht- rt is een taak, die 25 jaar gele toen het korps Rijkspolitie nst Luchtvaart werd opgericht, totaal andere inhoud had dan nwoordig. Het korps Rijkspoli- Dienst Luchtvaart vierde dezer het 25-jarig bestaan. Op 1 1953 werd bij besluit van de unalige minister van justitie in- eld: de Dienst Luchtvaart van korps Rijkspolitie. onderzoek, ingesteld door de commandant van dit korps, W. F. de Beaufort, had aan- aond dat het politionele toe- t op de burgerluchtvaartterrei- in Nederland nauwelijks func- eerde. De Dienst Luchtvaart- mi met een klein groepje men- op Schiphol en een kleine post luchthaven Eelde in Gronin- De huidige commandant van Dienst, overste E. E. Gerritsen, it de verantwoordelijkheid over soneelsleden in vaste dienst, continue bijstand van 120 rijk- Itiemensen van andere korpsen lzelJeen eveneens continue bijstand itweehonderd man van de parti- iere bewakingsdienst Hooge- im. De sterke uitbreiding van >ersoneel dateert van de laat- aren. Dit mede vanwege een el de belangrijkste taken van de nst: het voorkomen van terreur- en gericht tegen de burger- itvaart. Een helicopter van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. In die jaren had de dienst ook veel werk aan ongevallen met Neder landse verkeersvliegtuigen. Een ac tie die velen de Dienst Luchtvaart niet in dank hebben afgenomen was het in opdracht van de rege ring uitschakelen van het REM- eiland. Daartegenover stonden in die dagen de verhalen van het op lossen van goud- en diamantdief stallen uit vliegtuigzendingen. Kapingen erk gewijzigd werkzaamheden van de Dienst ihtvaart zijn in de 25 jaar van bestaan nogal gewijzigd. Naast dagelijks werk van diefstallen, kken, het behandelen van ^giften en dergelijke zijn de gro- Lfcaken van karakter veranderd, had de dienst in de jaren '65-'66 handen vol aan wapensmokkel luit Nederland naar Afrikaanse ten, die onafhankelijkheidsoor- en voerden. Veel van deze illega- iraktijken vonden plaats vanaf vliegvelden Beek in Limburg en Rotterdamse luchthaven Zes- nhoven. Deze activiteiten leid- itot de vestiging van vaste pos- op deze vliegvelden. Op 6 september 1970, een zonnige zondag, kreeg Schiphol voor het eerst te maken met terreuracties. Op die dag werden een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al en een toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij PAN AM kort na elkaar gekaapt. De kapers waren op Schiphol aan boord gekomen. Overste Gerritsen: „De uitspraak van dr George Habasj dat de lucht vaart de achillespees is van de wes terse kapitalistische samenleving, is een feit dat blijft staan." Hij is dan ook niet bepaald optimistisch over de toekomst. Hij gelooft niet dat vliegtuigkapin gen of aanslagen tegen de burger luchtvaart tot het verleden beho ren. „Hebben we niet te maken met politieke terroristen, dan zullen het criminelen zijn of geestelijk ge stoorden, die via deze acties in het nieuws komen. Het ls een dreiging op lange termijn." Afdoende beveiligen, het voorko men van dit soort aanslagen, is volgens overste Gerritsen moge lijk, maar alleen met zoals hij het noemt: verschrikkelijk veel geld, inspanning en een goede internati onale samenwerking. Met nadruk stelt de overste dat deze internatio nale samenwerking beslist onvol doende is. „Nederland is heel direct betrok ken geweest bij drie kapingen: de kaping van de KLM-Boeing 747 Mississippi, de KLM DC-9, de Ma drid en de kaping van een VC-10 van British Airways, .die op Schip hol in brand werd gestoken. Geble ken is dat zich onder de kapers van de Mississippi en de Madrid één en dezelfde figuur bevond." „Inmiddels zijn de kapers van de VC-10 onder dwang van een andere terreuractie door de Nederlandse overheid vrijgelaten. De overval lers van de Japanse ambassade zijn ook op vrije voeten. Ook de Japan se regering heeft kort geleden weer aan terreur toegegeven. Politieke samenwerking is noodzakelijk om deze vorm van terreur niet meer lonend te maken," aldus de overste. Niet-beveiligen Zijn kritiek richt zich ook op de wijze van beveiligen, liever gezegd van het niet-beveiligen, zoals bij voorbeeld in Spanje voorkomt. De heer Gerritsen vindt het een onbe grijpelijke zaak dat er internatio naal niet wordt aangedrongen op een betere bescherming van de Spaanse vliegvelden, waar de auto riteiten nauwelijks gehoord lijken te hebben van controle van passa giers en bagage. Kritiek op de Nederlandse over heid wat dat betreft heeft comman dant Gerritsen niet meer. „Na het drama in München in 1972 is men gaan werken aan de opbouw van een anti-terreur-organisatie. Ook voor de Nederlandse regering heeft gegolden dat men door schade en schande wijs moest worden. Maar nu zijn de politionele, de militaire en de informatiediensten goed op elkaar ingespeeld." Ten aanzien van de sterkte en uit rusting van zijn dienst is overste Gerritsen tevreden. Hij stelt dat nu een behoorlijk stuk preventie kan worden geleverd. Van Schiphol ver trekt geen enkel vliegtuig meer zonder dat een controle van passa giers en bagage aan dat vertrek voorafgegaan is. Hoewel na de kapingen op 6 sep tember 1970 geen kapingen meer vanaf Schiphol zijn uitgevoerd, is overste Gerritsen niet optimis tisch. „Nederland is nog net zo ln de picture als andere Europese lan den," stelt hij. En tegen de achter grond van die dreiging verlangt de heer Gerritsen van de Nederlandse overheid een wettelijke regeling voor het preventieve werk dat zijn mensen dagelijks verrichten. „Mijn dienst controleert nu negen miljoen passagiers per jaar. De wet staat dat eigenlijk niet toe. Er zijn vreemde juridische oplossingen ge vonden om passagiers en lucht vaartmaatschappijen die zich niet aan controles willen onderwerpen, daartoe toch te dwingen. De over heid heeft van mij, door de wetten niet aan te passen, in feite een ongehoorzame politieman ge maakt." Op de vraag of zijn wensen niet leiden tot een politiestaat, ant woordt de overste: „Ik ken geen land ter wereld waar de politiestaat is ontstaan door de politie zelf. De angst voor de centrale politie lijkt mij, zeker in ons land, niet reëel. Als politieman ben ik een verleng stuk van de overheid, dat maakt mij verder machteloos." Drugs Overste E. E. Gerritsen' Een ander terrein waarop de Dienst Luchtvaart nu actief is betreft de bestrijding van de handel in verdo vende middelen. Ook daar had men bij de oprichting van het corps nooit aan gedacht. Eind 1966 werd, op wat nu het oude Schiphol wordt genoemd, zes kilogram hasjiesj on derschept. Voor die tijd een gigan tische hoeveelheid. Met de op komst van het drug-probleem in Amsterdam steeg het aantal aan houdingen op Schiphol in verband met smokkel van verdovende mid delen en steeg ook het aantal on derschepte kilo's in een hoog tempo. Bij het recherchewerk dat nu wordt verricht om de lijnen en de hande laren te kunnen opsporen heeft de Dienst Luchtvaart een extra pro bleem. „Voor ons speelt vaak de vraag waar we de zaak zullen laten stuklopen, in Nederland of in het buitenland. In het buitenland zijn de straffen veel en veel hoger dan bij ons. Dat betekent dat de Neder lander die in het buitenland wordt aangehouden veel langer in de ge vangenis moet verblijven dan wan neer wij deze zelf aanhouden." Straffen Hoewel de overste van mening is dat zware straffen op zich dit pro bleem niet oplossen, ls hij van me ning dat de Westeuropese landen en de Verenigde Staten de strafma ten voor handel in verdovende mid-, delen in overeenstemming met el kaar moeten brengen. „Uit uitspra ken van arrestanten is gebleken dat Nederland vaak wordt uitge zocht vanwege onze extreem lage straffen. Hier blijkt dus ook uit dat de problematiek hierdoor naar één land, in dit geval ons land, wordt toegeschoven." Hoewel het aantal aanhoudingen in verband met verdovende midde len de laatste tijd een dalende lijn vertoont en hoewel ook de hoeveel heden verdovende middelen die op Schiphol worden onderschept afne men, wil de overste niet spreken van het onder de knie krijgen van dit probleem. „Het is een Ijsberg waar ik de omvang niet van kan schatten. Ik heb geen idee wat er via Schiphol ons land binnenkomt of wat vla Schiphol nog een eind bestemming in het buitenland be reikt." Daarom blijft de Dienst Luchtvaart met relatief veel man kracht met deze vorm van crimina liteit bezig. Daarbij geholpen door een goede internationale samen werking waarbij het uitwisselen van gegevens en het bespreken van plannen volgens de overste Gerrit sen inmiddels de nodige successen heeft opgeleverd. Vloot Met het uitbreiden van de Dienst Luchtvaart heeft ook de vloot waarover deze dienst beschikt be langrijke wijzigingen ondergaan. Begon men enige jaren na de op richting van het corps met het eer ste eigen vliegtuig, een Auster, met de registratie PH-POL, die voor het symbolische bedrag van een gul den van de Domeinen kon worden gekocht, nu beschikt de Dienst Luchtvaart over drie een-motorige Cessna's, twee twee-motorige Cess na's en de trots van de vloot drie helicopters van het type Bolkow- BO-105. Eind 1978 zullen nog twee van deze helicopters aan de vloot worden toegevoegd. De bijstand die aan andere politie diensten wordt verleend is een eveneens belangrijke taak van de Dienst Luchtvaart. Mede in ver band met deze taak is tot de aan schaf van helicopters besloten. Hun waarde is gebleken bij de acti viteiten van de algemene verkeers dienst bij het bewaken van de vei ligheid op de autosnelwegen en bij de taken van de politie te water, waar de helicopters bijvoorbeeld bij het zoeken naar schepen die illegaal olie lozen inmiddels goede diensten hebben bewezen. De ruime kamer van de overste in het gebouw van de Rijkslucht vaartdienst op Schiphol-centrum kijkt uit over de platformen. Er staat een Boeing-747 van EL AL. De blauwe pantservoertuigen staan er omheen. Het valt nauwe lijks meer op. Een van de foto's uit Twente dag in dag uit. Los Hoes, in 1939 door de architect Jan Jans afgebroken te De Lutte en daarna herbouwd achter het rijksmuseum Twenthe in Enschede. door Jac. Lelsz Er bestaat in Twente nogal wat oubolligheid, die voor cul tuur wordt versleten, overi gens tot verdriet van de se rieuze strijders aan het streek-cultuurfront in dit ge west. In het ongunstigste ge val is er sprake van een le vensstijl, die men rus,tig on- cultuur kan noemen. Deze dingen willen zich bijvoor beeld nog wel eens manifesteren op bruiloften, partijen en andere fees telijke bijeenkomsten, maar ook in de manier waarop de „mooderspra- oke" (moedertaal) soms door on verbeterlijke lolbroeken wordt ge bruikt. Men doet er goed aan door dit cultuurbederf heen te kijken. Ondanks deze negatieve dingen be staat er in dit land aan de grens een culturele traditie, dié ver in het verleden teruggaat en die echt, puur en gaaf is. Er is over Twente veel goeds te vertellen, en ook wel iets meer dan dat het landschap er weergaloos is. De journalist Adriaan Buter heeft dat gedaan in zijn boek „Twente dag in dag uit". En waar woorden nogal eens onmachtig zijn, daar kan de fotografie toeschieten om het beeld te completeren. Het is een werk met een grote reeks wer kelijk magnifieke foto's, waarvan een gedeelte in kleur. De foto's zijn van Rob Lucas. Buter, die door enkele andere scri benten wordt omringd, onder meer Harry Wonink, laat nauwelijks een DEN HAAG Winkeliers en bewo ners van het Westeinde willen bin nenkort bij de gemeente eisen op tafel gaan leggen om de buurt meer leefbaar te maken. Een aantal bewo ners en niddenstanders heeft zich verenigd in de werkgroep Rehabili tatie Westeinde, deze groep gaat eerst protesten in de buurt bundelen en vervolgens actie ondernemen om een eind te maken aan de haars inziens snel verdergaande verpaupe ring van het Westeinde. Op het ogenblik zijn er nog ongeveer veertig winkels aan het Westeinde; die moeten volgens de werkgroep behouden blijven, te meer daar er sinds 1968 al ongeveer zestig winkels .zijn verdwenen. 'De werkgroep wil verder: verbete ring van de verkeerssituatie, in spraak in de aard van de winkelbe drijven die er ln de nieuwbouw ko men, geen dwarsweg door het West- einde, en overbruggingskredieten voor de middenstand. OTTERDAM Wereldhaven num- er één zal zich met „Rotterdam iritiem '78" op een spectaculaire anier gaan presenteren. De achter- ond van deze manifestatie is de Nederlandse bevolking te laten zien, van welke enorme betekenis de zee, de scheepvaart en de haven voor onze nationale economie is. De organisato ren achter dit maritieme gebeuren willen vooral de Jeugd hierbij betrek ken. De organisatie van „Rotterdam Maritiem" is in handen van het Ne derlands Maritiem Instituut in sa menwerking met de gemeentelijke en rijksoverheid en het bedrijfsleven. De climax van „Rotterdam Maritiem '78" belooft een vlootschouw te worden. Dit ge beurt op zaterdag, 20 mei, wanneer varend Nederland zich uitbundig zal presenteren. Deze varende vlootschouw van zeil- en van vrijwel alle nog in ons land bestaande stoomschepen wordt een spektakel, zoals de Rotterdamse haven na de oorlog zelden nog heeft meegemaakt. In twee tegenovergesteld varende linies pa raderen al deze schepen langs de Parkkade en Westerkade, waar vele mensen dit schouwspel zullen kunnen volgen. Overtocht „Rotterdam Maritiem '78" gaat precies een week eerder van start. Op zaterdag, 13 mei zal dan namelijk aan de Wilhelaminakade 's werelds grootste passagiersschip Queen Eli sabeth 2 van de Cunardline, passagiers ko men ophalen voor een unieke, eenmalige overtocht naar New York. Een schuin tegen over die kade aan de Parkkade ligt die dag als tegenhanger „De Eendracht". Op diezelfde Parkkade begint 's morgens om half elf een statische show van rollend brandweermaterieel. Op het water voor de kade wordt dan een demonstratie gegeven van brandbestrijding te water en een de monstratie van de bestrijding van opper vlaktewaterverontreiniging. Die eerste „Ma- ritiem-dag" wordt om twaalf uur afgesloten met een demonstratie helikopter-belood- sing. Het weekend daarna begint op vrijdag avond, 19 mei met een concert van de Mari nierskapel der Koninklijke Marine op het Stadhuisplein. Dat optreden zal drie kwar tier duren. Vlootschouw Op 20 mei zal er behalve de varende show ook een statische vlootschouw zijn in Park haven en Veerhaven en langs de Parkkade, Westerkade en Willemskade. Afgemeerd zullen dan liggen de grote Westduitse drie mastbark Gorch Fock, de Eendracht, de bekende schoener Charlotte Rhodes uit het t.v. programma Onedin Line en het 65 jaar oude, voormalige Spaanse stoompassagiers- schip Vlero Y Clavqo, dat sinds enige tijd in Zierikzee ligt. Verder liggen er vier schepen van de Koninklijke Marie, drie schepen van het Rijksloodswezen, twee schepen van het Koninklijk Onderwijsfonds en vaartuigen van het Zeekadetkorps Nederland. Om half twaalf begint die dag het eerste deel van de vlootschouw met als deelnemers meer dan vijftig platbodemjachten, tien wachtsche pen en vijftig lelievletten van Schoutlng Nederland, zestien stoomsleepboten met be kende namen als de Holmvik, de Furie uit de tv-serle Hollands Glorie, de Pieter Boele en de Volharding I. Daarna geeft de Opsporings- en Reddings dienst van de Marine in samenwerking met boten van de Koninklijke Zuid-Holandse Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen een reddingdemonstratie ter hoog te van de Parkkade. Het tweede deel van de vlootschouw start met modern materieel. schepen van de rijkshavendienst, de ge meentelijke havendienst, de douane, de ri vierpolitie, sleepdiensten en Rijnvaartrede rijen. Na deze varende show beginnen op de Park kade de Europoort Vorktruckwedstrljden van de Stichting Vervoer- en Havenoplei dingen. Rondom „Rotterdam Maritiem '78" spelen nog veel meer evenementen, zoals een mari tieme expositie en een teken- en fotowed strijd. Op zaterdag, 30 september organi seert het Havenbedrijf van de gemeente Rotterdam in samenwerking met de haven- vereniging Rotterdam en de Kamer van Koophandel een open havendag. Men ver wacht daar zo'n dertigduizend bezoekers. Voorts ligt het in de bedoeling om in 1979 een manifestatie over de havens in Rotter dam te houden. facet van het veelzijdige Twente onbesproken. Men behoeft er niet aan te twijfelen dat hij van dit oude land houdt. Zijn lofzangen zijn hooggestemd. Helemaal kritiek loos staat hij overigens niet tegeno ver de dingen. Ook niet tegenover bepaalde ontwikkelingen. Hij zegt dat het plattelandsbeeld nog gro tendeels gaaf is. Maar daarbij voegt zich weinig oud dorps- en stedeschoon. „Er was al niet veel en wat er was, is meest aan de wel vaart te gronde gegaan. Een prach tig landstadje als Rijssen heeft zijn karakteristieke uiterlijk schaamte loos geofferd aan wat men te laat als zinledige vernieuwing erkende." Van Ootmarsum schrijft hij echter dat het dagelijks bezig is méér Oot marsum te worden: een „Ackerbür- gerstadt" vol Duits aandoende, maar juist typisch Oostnederland se vakwerkbouwsels. Nostalgie Stoomsleper Finland in 1921 gebouwd bij Piet Smit jr. Stellig is Buter niet gespeend van enige nostalgische inslag, hij kan zich oprecht kwaad maken over vele mooie dingen, die verloren gin gen door onachtzaamheid. Toch begrijpt hij best dat ook Twente de blik op de toekomst moet richten. In het boek wordt geschreven over de roggebindsters, die in het verle den achter de maaiers gingen, maar ook over het moderne boeren. Er wordt verteld over de industrie baronnen van weleer, die voor elke nakomeling een schoorsteenpijp oprichtten, maar ook over de nieu we economische omwenteling, die overigens met veel pijn gepaard gaat, in de richting van een dienst verlenend gewest. Hyper-actueel is het boek, want zelfs de ultracentrifuge-fabriek in Almelo, de weerstanden daartegen en de demonstraties hebben er al een plaats ln. Niet alleen de textiel krijgt aandacht, ook de metaalsec tor. Een week na het overlijden van C. F. Stork in 1934 zei een man in de fabriek: „Het is alsof de aardigheid er af is, nu Je meneer Coen niet meer kunt laten zien als je wat aardigs hebt bedacht". En de schrijver merkt dan filosofisch op: „Toen is het dus al begonnen. In de tweede helft van deze eeuw zullen mens en bedrijfsleven weer met el kaar in het reine moeten komen". 'Moodersproake' In dit werk van Buter en anderen uiteraard ook veel over de Twentse „mooderspraoke" (beoefend door onder andere Johan Buursink), die bij alle verwantschap geografisch zoveel verschillen vertoont dat ze soms vijf kilometer verderop al weer heel anders klinkt, over de landgoederen en over de welig tie rende folklore, waarvan de oor sprongen, vaak ln heidense tijden liggen, maar die veelzlns werd ge kerstend. Ook interessante verha len over historische plekjes, bij voorbeeld het Stift te Weerselo, mét de gedichten die Gulllaume van der Graft eraan heeft gewijd. En verder artikelen over meester J. B. Bernink, juist honderd jaar gele den geboren, oprichter van het be kende natuurhistorische museum Natura Docet te Denekamp, over de natuur, over Bommen Berend die in deze contreien het een en ander uitspookte en over de oude Saksische boerderijen. Aan vele daarvan zitten geveltekens. Oerou de symbolen. In voorchristelijke tijden geloofde men dat ze het on heil afwendden, maar dat is men al lang vergeten, „al noemt men on der Tubbergen het gevelteken nog de .geest' van het huis". Aan kunstenaars, die ln Twente werken, schenkt Buter ook aan dacht. Ook aan kunstenaars die er vandaan komen maar nu elders wo nen, zoals de Cobra-schilder Theo Wolvecamp, de schrijver Bert Schierbeek, de cineast Bert Haan stra en de dichter Habakuk n de Balker, protesterend tegen de ver- •loedering van het milieu met bun dels als Boerengedichten, Uier van het Oosten, De varkens en De Gloeilamp en een roman onder een nieuw, twents pseudoniem: Foei Aos (leperd). W. Thomassen, oud burgemeester van Enschede, schreef een voorwoord. Twente dag in dag uit. Adriaan Bu ter e.a. tekst, Bob Luca» foto'*. 187 Pagina'*. Prij» 59,50. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15