'eel Arabisch protest maar geen actie ortugal moet matigen hodesië-beleid S versoepelt oskou: vrijmetselaars en loden smeden complot Moskou: Er zijn bewijzen dat Sjaranski CIA-man is t Volledige terugtocht Somaliërs uit Ogaden Jastingen omhoog, uitgaven omlaag eel Weer gaswolk in de VS vrij Israel- Libanon Oefenprogramma Iran gewijzigd (£RDAG 16 MAART 1978 BUITENLAND r- Trouw/Kwartet en onzer redacteuren ERDAM Syrië heeft besloten „luchtdoelgeschut ter j van eventuele Israëlische agressie" ter beschikking te i van de Arabische vredesmacht in Libanon. De Israëlische [in Libanon, waarbij tot aan de rand van de hoofdstad ]rt Palestijnse stellingen worden gebombardeerd, heeft i de PLO al honderden doden opgeleverd. De Arabische j beraden zich over te nemen stappen bij de Verenigde «Westerse landen hebben hun bezorgdheid uitgesproken B jongste ontwikkelingen in het Midden-Oosten. houding. Zij menen dat door deze houding het handvest van de Arabi sche Liga. waarin bepaald wordt dat de lidstaten elkaar bij een aanval van buitenaf te hulp moeten komen, wordt genegeerd. Syrië zit samen met de PLO. Libië. Algerije Irak en Zuid-Jemen in het uit protest tegen het EgypUsche vredesinitiatief opge richte ..front van standvastigheid". Teleurstelling tt ter beschikking stellen van ilgeschut heeft Syrië positief eerd op een verzoek van het evel van de Arabische vredes- in Libanon. Dit wordt gezien Syrische waarschuwing aan im de luchtaanvallen te sta ir de rust houden Libanese :he leiders het voorlopig bij protesten tegen de Israëli- ival. Behalve enkele berich- Syrisch tegenvuur bij Israë- ichtaanvallen ten zuiden van t is uit de meeste berichten op ken dat de Libanese en Syri- trijdkrachten zich buiten de bten houden. De Syriërs en de e toeZen zijn gestationeerd ten en van de rivier de Litani. houdt zich duidelijk op de De Syrische media hebben zich gisteren vrijwel geheel van com mentaar op de Israëlische actie, die volgt op de Palestijnse aanval op Israël afgelopen zaterdag, onthou den. Syrië heeft de Palestijnen dui delijk laten weten zich eerst een dui delijk beeld van de situatie in Liba non te willen vormen, voor het be sluit of, en welke stappen het zal ondernemen. De Syrische radio be perkte zich gisteren tot het weerge ven van het nieuws op basis van de militaire communiqués van Israël en die van de Palestijnen. Bij het weer geven van de Israëlische legercom muniqués werd op de Syrische radio benadrukt dat de Israëli's verklaren dat hun actie slechts tegen de Pales tijnen en niet tegen Syrië is gericht. In Palestijnse kringen heerst grote teleurstelling over deze Syrische De leden van dit front hebben elkaar in december in Tripoli en in januari in Algiers belooft te hulp te komen en militair steun te verlenen in het geval van het uitbreken van vijande lijkheden. Ook wat deze afspraken betreft menen vele Palestijnen dat de Syriërs hun verplichtingen niet nakomen. Wel heeft Syrië gisteren haar „uiter ste bezorgdheid" geuit over de Israë lische actie. 8yrië heeft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om tussenbeide te komen en terugtrek-, king van Israël te verzekeren. De Syrische onderminister van buiten landse zaken Kaddoer heeft deze boodschap doorgegeven aan de am- Spoedzitting bassadeurs van de lidstaten van de Veiligheidsraad. Syrië zegt de Israë lische actie als een agressie tegen een lidstaat van de Verenigde Naties te beschouwen. Ook Egypte houdt zich in wezen ten aanzien van de Israëlische actie in Libanon op de vlakte. Weliswaar veroordeelde de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Kamel de „spectaculaire agressie" van Is raël. maar tegelijkertijd liet hij er geen twijfel over bestaan dat Egyp te van plan is door te gaan met het vredesinitiatief van president Sa- dat. Sadat zelf weigert commentaar te geven op de Israëlische actie. Hij wil de zaak eerst goed bestuderen. Kamel zei verder dat premier Be gins aanstaande bezoek aan de Ver enigde Staten deel uitmaakt van het Egyptisch-Israëlische vredesproces maar dat Begin noch zichzelf noch iemand anders helpt met de militai re aanval op de Palestijnen in Liba non. Kamel waarschuwde echter dat de toekomst van de vredesin spanningen nu in handen van de Israëlische leiders ligt. Tegelijker tijd liet Kamel zich opnieuw kritisch uit over de Palestijnse aanslag afge lopen zaterdag op Israël. De Arabische Liga eiste gisteren een onmiddellijk ingrijpen van de Vere nigde Naties om de Israëlische actie te beëindigen. Deze eis heeft de se cretaris-generaal van de Arabische Liga Machmoed Riad aan de secre taris-generaal van de VN laten toe komen. Ook stuurde Riad bood schappen aan alle Arabische staats hoofden waarin hij bij hen aandrong om een gemeenschappelijk stand punt in te nemen en om druk op andere landen uitoefenen ten einde de Israëlische agressie te beëin digen. Onduidelijk blijft wat Israëls plan nen precies zijn in Libanon. Israëli sche woordvoerders hebben laten weten dat Israël zich pas uit Liba non terug zal trekken als het zuiden van „terroristen" (de PLO) gezui verd is en als er door anderen duide lijk toezicht op deze zuivering wordt gehouden. Aan te nemen valt dat de strook van 7 tot 15 km in het zuiden van Libanon die Israël in handen heeft bezet zal worden gehouden door eenheden van de rechtse Liba nese christenen. Libanon lijkt hiermee tot een Arabi sche confrontatiestaat tegen haar zin in te worden. Weliswaar geeft Libanon onderdak aan de PLO en worden vanaf Libanees grondgebied acties tegen Israël uitgevoerd, toch heeft Beiroet zich altijd van de vij andelijkheden afzijdig gehouden Het in december door Begin gelan ceerde vredesplan dreigde Libanon al dichter bij het conflict te betrek ken door de Israëlische weigering Palestijnse vluchtelingen naar de bezette gebieden terug te laten ke ren. Nu Israël een openlijk bondge nootschap met de rechtse christe nen is aangegaan bij de bezetting van Libanees grondgebied kan Liba non nauwelijks uit onder een veran dering van haa»- passieve opstelling in het conflict in het Midden-Oos ten. Deze ontwikkeling werd door poli tieke waarnemers al geruime tijd voorspeld. Daarom menen velen ook dat Israël de Palestijnse actie als een aanleiding heeft gekozen om dit plan eindelijk door te voeren. Nu al komen in Israël stemmen op om slechts over ontruiming van het zui den van Libanon te praten in het kader van een algehele regeling van het conflict in het Midden-Oosten en dan alleen maar in verband met besprekingen over de toekomst van de hoogvlakte van Golan. ABON (Reuter, UPI) Het Portugese volk moet de buikriem opnieuw strakker aanhalen. In n ge jteren met vertraging ingediende begroting voor 1978 heeft de regering voorgesteld directe en ajcte belastingen te verhogen en de overheidsuitgaven drastisch af te remmen. Het kabinet gemier Mario Soares had dinsdagavond overeenstemming bereikt over het budget en het de economie evenwichtig te maken. ;en ortugese minister van finan- fictor Constancio. deelde giste- getiee dat de belastingvoorstellen voi de begroting zijn opgenomen, reu de zijn als die waarover de pje socialistische minderheidsregering van Soares in december vorig jaar struikelde. Toen werd een verhoging voorgesteld van de inkomstenbelas ting met tien procent en van de YORK (Reuter. UPI. AFP) Groot-Brittannië en de ligde Staten hebben zich gisternacht onthouden van stern- bij de beoordeling in de veiligheidsraad van de Verenigde s van een resolutie, waarin „elke binnenlandse regeling" iet conflict in Rhodesië „onwettig en onaanvaardbaar" genoemd. De resolutie werd aangenomen met tien stern- voor. geen tegen bij vijf onthoudingen. de Amerikaanse VN-ambas- r Andrew Young wekte verba iet zijn opmerking dat het ak- tussen de Rhodesische pre- an Smith en de drie gematigde tw* leiders Moezorewa. Sithole en i enige vooruitgang weerspie- nar een aanvaardbaar zwart in Rhodesië. Young week !e volledig af van zijn eerdere %>unt dat het akkoord de onder- zwarte strijd zou doen toe- L oei hij als zijn Britse ambtgenoot lichard riepen gisternacht op toe Verhandelingen over een ak- dei in Rhodesië te hervatten, dit- i d met deelname van zwarte groe- s B [en, die eerder niet meededen, ngs ans hierop lijkt echter klein ij t de leiders van het Patriot- iart Front Nkomo en Moegabe, die vorige maal niet meededen, hadden verklaard dat zij niet aan de onder handelingstafel zullen gaan zitten. Verkiezingen In de resolutie van de veiligheids raad wordt gezegd dat het Rhodesi sche probleem slechts kan worden opgelost door de onmiddellijke ont binding van het huidige blanke be wind vergezeld van de vervanging van de tegenwoordige Rhodesische strijdkrachten. De resolutie spreekt zich uit vóór het houden van algeme ne verkiezingen in het land onder toezicht van de VN. Groot-Brittan nië wordt opgeroepen om, in samen werking met de secretaris-generaal van de VN. besprekingen te begin nen met degenen, die geïnteresseerd zijn in een werkelijke dekolonisatie van Rhodesië. vermogens- en industriële belastin gen met vijftien procent. De nieuwe meerderheidsregering van Mario Soares, bestaande uit so cialisten. conservatieven en onaf- hankelijken. is van plan om lonen en prijzen dit jaar niet verder te laten stijgen dan met twintig procent. De Portugese centrale bank heeft al for se kredietbeperkingen aangekon digd die een ongelimiteerde toene ming van de geldvoorraad moeten verijdelen. Voedselprijzen De begroting stelt 27,8 miljard escu do (ruim anderhalf miljard gulden) beschikbaar voor subsidies op voed sel en andere produkten. beson danks wordt een flinke stijging van de voedselprijzen verwacht. Basilio Horta, minister van handel en toeris me, deelde mee dat de regering stu deert op mogelijkheden om de voed- selimport te kunnen verkleinen. Vo rig jaar werd voor ruim 1,6 miljard gulden aan voedsel ingevoerd. Portugal onderhandelt al geruime tijd met het Internationale Monetai re Fonds over een krediet voor de financiering van het tekort op de Portugese betalingsbalans. Deze on derhandelingen verlopen erg moei zaam. Het IMF wil garanties dat Portugal zijn economische proble men fors aanpakt. Kredieten van een groep rijke landen die al zijn beloofd zijn voor een deel afhanke lijk van de resultaten van het over leg met het IMF. De regering heeft het IMF laten we ten dat zij van plan is dit jaar het tekort op deTortugese betalingsba lans niet boven de 800 miljoen dollar te laten uitkomen. Vorig jaar be droeg het tekort 1,3 miljard dollar. NAIROBI (UPI) - Somalië heeft gis teren verklaard dat het zijn troepen volledig heeft teruggetrokken uit de Ogaden. Alleen enkele duizenden Somalische guerrillastrijders die een guerrilla begonnen zijn tegen Ethio pië blijven hun strijd voortzetten. Verder heeft het na zijn terugtrek king meteen een beroep gedaan op de grote mogendheden om een blij vende vredesregeling in de Hoorn te bewerkstelligen. Het besluit van de Somalische regering werd door Ra dio Mogadisjoe bekendgemaakt. Het voegde eraan toe dat het probleem alleen opgelost kon worden als het volk van de Ogaden, voor het meren deel Somalische nomaden, onafhan kelijk en vrij zou blijven van Addis Abeba. President Carter heeft een beroep gedaan op Rusland en Cuba om Ethiopië te verlaten wanneer de So malische troepen zich geheel hadden teruggetrokken. Volgens berichten uit Washington zouden de Sowjets inderdaad bereid zijn om de sterkte van hun strijdkrachten te reduceren. Tot een totale terugtrekking zouden ze echter niet willen overgaan. Nu de Ogaden-oorlog voorbij is ver wachten de meeste waarnemers dat de Sowjets, de Cubanen en de Ethio- piërs hun aandacht zullen richten op de afscheidingsoorlog in de noorde lijke provincie Eritrea, Ethlopië's toegang tot de zee. Opnieuw heeft zich in de Verenigde Staten een ontploffing voorgedaan, waarbij een chloorgaswolk vrijkwam. In een chemische fabriek in Steuben- ville in de staat Ohio kwam een wolk vrij, die boven het centrum ging drij ven. 54 mensen, onder wie 24 brand weerlieden werden onwel. Twee spuitgasten liggen in het ziekenhuis. De brand, die op de explosie volgde was na vier uur bedwongen. Onge veer 3000 mensen zijn geëvacueerd. Het is nog niet duidelijk hoe sterk het chloorgas was. Een deel is waar schijnlijk verbrand en een gedeelte was in poedervorm. Onlangs kwamen in de VS zes mensen om het leven toen na een treinontsporing een gas wolk vrij kwam uit écn van de tank wagons. vervolg van pagina 1 De Israëlische troepen hebben volgens zijn zeggen „merkbare er wezenlijke verliezen toegebracht aan de vijand". „Wij hebben ons best gedaan om de burgerbevolking zo veel mogelijk te sparen", aldus Weiz- man. „Wij hopen dat Syrië begrijpt dat het een gelimiteerde actie is in zuid-Libanon en wij hopen dat de Libanese regering begrijpt dat het een preventieve actie is", zo verlaar- de de Israëlische defensieminister. Naar zijn zeggen zijn de Israëlische troepen slechts 9 kilometer over de grens getrokken. De eerste zorg van de VS geldt te voorkomen dat de strijd het wanke le vredesoverleg tussen Egypte en Israël in gevaar zou brengen, zo zei woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. De Israëlische bekendmaking een strook van Zuid-Libanon bezet te zullen houden is op scherpe kritiek (n de Arabische wereld gestoten. De Egyptische minister van buiten landse zaken Kamel heeft Israël naar aanleiding van de bekendma king beschuldigd van het plegen van volkerenmoord tegen de Pales tijnen. Uit de meeste west-Europese landen wordt gemeld dat de respectievelijke regeringen ernstig verontrust zijn over de Israëlische actie in Libanon. Dergelijke commentaren werden ge leverd door o.a. Frankrijk, Noorwe gen. Groot-Brittannië en Nederland. De Sowjet-Unie beschuldigde de Verenigde Staten ervan de Israëli sche actie van tevoren te hebben goedgekeurd. Maar de Amerikaanse regering heeft Israël niet gevraagd zijn grootscheepse invasie van Pales tijnse bolwerken in het zuiden van Libanon stop te zetten, aldus de laatst-bekendgeworden uitlating van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, ge daan na afloop van een onderhoud met president Carter. „Een beslissig tot het beëindigen van de aanval over land, ter zee en in de lucht moeten de Israëli's zelf nemen. Wij hopen dat er geen slachtoffers onder burgers zullen vallen", aldus Vance. Secretaris-generaal Waldheim van de VN liet intussen in New-York een oproep aan alle partijen uitgaan „om zich te onthouden van elke nieuwe actie die tot een escalatie van het huidige conflict zou kunnen leiden". De uitlatingen van Vance beteken den intussen wel dat de Verenigde Staten zich niet tegen de Israëlische vergeldingsactie uitspreken, maar zich wel zorgen maken over mogelij ke aanvallen op bevolkingscentra van gewone burgers. TEHERAN - Het voetbalelftal van Iran zal ter voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioen schap in Argentinië uitkomen ineen internationaal toernooi in Parijs waaraan ook de Nederlandse ploeg zal deelnemen. De voornaamste re den voor Iran om aan dit toernooi deel te nemen, was dat de geplande oefenwedstrijden tegen Noord-Ier- land en Tsjechoslowaklje zijn gean nuleerd. Het toernooi vindt plaats in het Olympisch Stadion in Parijs van 15 tot 17 mei. Naast Nederland en Iran zullen tevens de Franse eredivisie club Paris St. Germain en Zweden deelnemen. Iran. dat op 3 juni in Mendola tegen Nederland speelt, oe fent verder op 11 mei tegen de Fran se selectie James Dorsey n mag misschien al 25 jaar zijn, zijn ziekelijke vrees samenzweringen en dan name Joodse complotten >g steeds realiteit in de et-Unie. Dit blijkt uit een issiestu£ dat momenteel r leden van het centrale té van de communistische in de Sowjet-Unie clrcu- discussiestuk, van de hand van uchte professor Valery Nikola- 1 Emilianow, analyseert de e greep op de macht in de Uistische wereld en de strate- an de wereldwijde samenzwe- van Joden, vrijmetselaars en ten. in kringen van Russische ""genten verluidt dat de analyse melianow en het daarmee ver- n ontwerp van een actiepro- na door invloedrijke leden van intrale comité van de commu- :he partij, onder wie de partij- og Soeslow. wordt gesteund. ij Emelianow moeten geloven het jaar 2000 de wereldheer- pij van zionisten en vrijmetse- worden gevestigd. Probleem J is dat men zich met name in stische" kringen bezorgd over een „afwezigheid van ritische massa van Joden"; ilijkelijk heeft Emalianow fysische begrippen nodig om e vraagstukken uit te leggen, ns onze wetenschappelijke ge leerde moet het internationale zio nisme voor de vestiging van haar wereldheerschappij „vrijheid van beweging verkrijgen voor Joden en vrijmetselaars en in het bijzonder de vrijheid om aanzienlijke contingen ten Joden van het ene land naar het andere te kunnen verplaatsen". Verplaatsing Emelianow legt uit dat de „kritische massa van Joden" afhankelijk is van het aantal gojiem (niet-Joden) dat zich daarbij aansluit en van de „on- derwijs-kwaliteiten van de gojiem". Onder onderwijs-kwaliteiten moet natuurlijk worden verstaan de „ver spreiding van pro-Joodse of pro-zio nistische gevoelens onder gojiem". Omdat Joden niet kunnen uitgaan van deze „onderwijs-kwaliteiten van de gojiem" moeten zij deze regelma tig door verplaatsing van Joden van het ene land naar het andere kunnen opvangen. Alleen in dit verband kan uiteraard de Joodse eis om Joden de Sowjet-Unie vrij in- en uit te laten reizen worden begrepen. Wat de Verenigde Staten betreft zijn de Joden en de vrijmetselaren al een aardig eind op weg. Maatregelen van de Amerikaanse regering tonen aan dat dat dit „geen overwinning voor de democratie is maar een overwin ning voor de zich steeds uitbreiden de dictatuur van het zionisme en zijn vijfde colonne, de vrijmetselarij. Zo hoort president „James Earl Carter tot een speciale orde van de vrijmet selaren: Lions International. Lions International is wederom volstrekt onderworpen aan de 33ste graad van de volledig Joodse orde van vrijmet selaren Bnai Brith. Dientengevolge weet Carter heel goed, dat wanneer hij afwijkt van de discipline en de instructies van de orde, hij te maken zal krijgen met de Gestapo van Bnei Brith". Carter is niet de enige exponent van deze kruipende samenzwering. Pro fessor Emelianow kan een hele reeks noemen: Henry Kissinger (de echte naam van deze Joodse emigrant uit Duitsland luidt Alfred Hais Kissin ger), de Jood en minister van buiten landse zaken Vance (diens vrouw, Anie Roberts ook Joods), minister van financiën Blumenthal, ook een Jood uit Duitsland, minister van de fensie Jood Harold Brown, Carters woordvoerder, de Jood Jody Powell, waarmee wij slechts een greep heb ben gedaan uit de door Emelianow verstrekte voorbeelden. Hierbij komt dat het „algemeen bekend Is, dat dat het internationale concern van Joden en vrijmetselaren 80% van de economie in handen heeft en 90% van de massamedia in de kapi talistische wereld. Voor wie zijn de vrijmetselaren en de zionisten een handig werktuig? Of misschien zijn zij een handig werktuig in de VS waar zij 90% van de economie in handen hebben en 99% van de infor matiemedia?" Niet vergeten mag men dat een van de meest actieve onderafdelingen van deze samen zwering Amnesty Internationaal ls. Actieprogramma Het spreek vanzelf dat, gezien deze enorm gevaarlijke samenzwering, te genmaatregelen op z'n plaats zijn en daarover praat men dus nu in de Sowjet-Unie..De met het lot van de mensheid begane Emelianow heeft een actieprogramma op papier ge- door Rimmer Mulder De Russische dissident Anatoli Sjaranski zit al weer een jaar gevangen en het ziet er niet naar uit dat hij binnenkort vrij zal komen. Integendeel, de Russische overheid lijkt hem voorbestemd te hebben voor een hoofdrol in een showpro- ces, dat de hele dissidentenbe- Campagne weging moet treffen en waarbij zelfs het prestige van de Ameri kaanse president op het spel zal staan. 29-jarige wiskundige Sjaranski werd vorig jaar 15 maart gearresteerd. De directe aanleiding leek zijn inzet voor betere naleving van de mensen rechten in de Sowjet-Unie Maar de Russische geheime dienst kwam met heel andere beschuldigingen. Sja ranski was een agent van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA, zo heette het in beschuldigingen die via de pers in de Sowjet-Unie bekend werden gemaakt. Mevrouw Sjaranski demon streert voor de ambassade van de Sowjet-Unie in Londen voor de vrijlating van haar man. zet. Er moet een wereldwijd front worden gesticht tegen het zionisme en de vrijmetselarij, omdat de „drei ging van de wereldheerschappij van het zionisme een gevaar vormt voor alle gojiem op aarde, ongeacht hun ras, geloof of politieke kleur". Emeli anow wijst op het feit dat, gezien de macht van dit concern, „de uiteinde lijke overwinning van het front een uiteindelijke overwinning over het gehele systeem van het kapitalisme op wereldniveau" zal zijn. Immers het zionisme ls een racisme dat niet alleen tegen Arabieren is gericht maar tegen alle gojiem op aarde. Verder moet de strijd tegen de Joden President Jimmy Carter zelf heeft zijn naam verbonden aan de zaak- SJaranski. Overigens wel op aandrin gen van de kringen die in het westen de zaak van de politieke gevangenen in de Sowjet-Unie bepleiten. De nu en de vrijmetselaren op alle niveaus in de Sowjet-Unie via voorlichting en de oprichting van een wetenschap pelijk instituut worden aange bonden. Het centrale comité van de commu nistische partij in de Sowjet Unie staat voor een moeilijke keuze. Het zal de strijd tegen een oppermachti ge vijand moeten aanbinden. De op rechte Sowjets zullen wel zorgvuldig moeten overwegen dat de racistische theorieën van hun geleerde niet erg veel afwijken van de theoriën die dertig jaar geleden tot de „Endlö sung" hebben geleid. Ondertussen waren supporters van de Russische dissidenten in het wes ten een campagne begonnen voor Sjaranski. Ze zorgden er voor dat zijn arrestatie en gevangenhouding veel aandacht kregen van pers en politici. Bij westerse regeringen werd er op aangedrongen druk uit te oefenen op het Kremlin ten gunste van Sjaranski. In de Verenigde Sta ten leidde dat tot een ongebruikelij ke stap: niemand minder dan de president zelf sprak zich publiekelijk uit over Sjaranski en bezwoer dat deze Jonge Russische Jood nooit in dienst was geweest van de CIA. La ter zou hij op andere wijze de Sowjet- leiders nog aan het verstand brengen dat een zware straf voor Sjaranski de Amerikaans-Russische betrekkin gen zou schaden. Deze druk hebben de Russen niet over hun kant willen laten gaan Ze hebben de laatste maanden op vele manieren laten blijken dat zij vast besloten zijn het proces tegen dc jonge dissident voort te zetten en dat zij daarbij zullen bewijzen dat hij wel degelijk een relatie heelt gehad met de CIA. Hun kroongetuige is Sanja Lipawski, een oude studie vriend van Sjaranski. Deze Lipawski heeft vorig jaar bekend dat hij voor de Amerikaanse inlichtingendienst heeft gewerkt. Zo'n bekentenis hoeft voor de Amerikanen uiteraard geen ramp te zijn. Het woord van een spion ls niet zoveel waard, dus je kunt altijd ontkennen Opvallend is echter dat de Amerika nen nooit zo nadrukkelijk hebben gezegd dat zij Lipawksi nooit hebben gekend. Sterker nog, kort geleden heeft een hoge functionaris in het Witte Huis „laten uitlekken" dat deze Rus inderdaad op de loonlijst van de CIA heeft gestaan in 1975. Het heet nu, dat hij een dubbelspion was die bij de KGB in dienst was en zich om die reden heeft binnenge drongen bij de CIA. Een eventuele getuigenis van deze Lipawski. dat zijn kennis Sjaranski voor de Ameri kanen heeft gewerkt is op deze ma nier al bij voorbaat verdacht gemaakt. De vraag is nu maar of de Russen zich op deze wijze hun showproces laten afnemen. De leider van de Sow- jet-delegatle bij de conferentie van Belgrado heeft in zijn contacten met westerse diplomaten heel duidelijk gezegd, dat het proces-Sjaranski door zal gaan en dat daarbij deugde lijke bewijzen op tafel zullen komen. Ze zijn kennelijk niet van plan om in een zaak. waaraan Carter zijn presti ge heeft verbonden, bakzeil te halen. Door nu als tegenzet kroongetuige Lipawski al bij voorbaat als „dubbel spion" af te schilderen kan het Witte Huis misschien wel Carters gezicht redden. Maar of de arme Sjaranski daarmee is geholpen is een andere vraag

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7