Ook in zaak-Menten zuiver recht doen loogovens bereid praten over ijfploegendienst iOmte a i lachen? DICHTBIJ i Trouw commentaar Accent op verjaring I raëls (re)actie Hoge Raad buigt zich maandag over vonnis van rechtbank diar Zweeds mode Chinese kernproef in de dampkring rt ïur zelf de rekening opmaken wolven te veel fc"ERDA( ierdag 16 maart 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet a|s to verwachten viel is de Israë- he reactie op de bloedige Pales- ise aanval op Israël van afgelo- laterdag niet uitgebleven. ls- t lische troepen zijn het zuiden - n Libanon binnengetrokken. Dat }ël bloedige aanvallen op zijn rgers in de toekomst wil voorko- ii spreekt vanzelf. Immers, de estijnen hebben bewezen dat zij ,r niets terugdeinzen om hun ispraken op een eigen vaderland I dend te maken. Israël weigert re aanspraken te erkennen. Re- t i voor de Palestijnen om bij j haling te verklaren en in de y ktijk aan te tonen dat zij zelfs i zinloze terreurdaden bereid i zich op de voorgrond te stellen. ÏHische leiders hebben laten we- dat zij in het zuiden van Liba- zullen blijven zitten totdat dit 'gezuiverd' is. Hoe begrijpe- deze actie ook mag zijn, toch fl de vraag of hiermee de ver diende partijen in het Midden- sten dichter bij een oplossing hun problemen komen. dit moment is het bijzonder iilijk precies te schatten wat de olgen van de Israëlische zuive- Ngsactie zullen zijn. Zeker is dat spanning in het Midden-Oosten is gestegen. Zeker is ook dat Egyptische president Sadat, ns vredesinitiatief in een impas- 'is gebracht door de Israëlische in Libanon, in grote verlegen- is gebracht. De gevolgen voor het door een burgeroorlog geteis terde Libanon zijn eveneens nog niet te overzien. Zuid-Libanon is politiek niemandsland. Tot aan de tanden gewapende Palestijnen en linkse Libanezen staan tegenover rechtse Libanese krachten. Uit vrees dat Israëls veiligheid bedreigd zou worden weigerde Jeruzalem om in te stemmen met uitbreiding van de controle van het door Syrië over heerste Arabische vredesleger in Li banon, naar het zuidelijke grensge bied. Vandaar dat de Palestijnen een relatieve bewegingsvrijheid in het zuiden van Libanon hadden. Israël heeft nu het zuiden van Liba non onder controle. Vooralsnog moeten de Palestijnen het alleen stellen tegen de Israëli's. Hun Ara bische broeders houden zich keurig op de vlakte. Dit betekent echter niet dat de Arabieren op een be paald moment niet zullen besluiten tot tegenacties over te gaan. Boven dien houdt controle van Zuid-Liba non niet in dat Israël de Palestijnen in bedwang kan houden. De kansen op toekomstige Palestijnse aansla gen lijken groter dan ooit. Israëls actie in Libanon heeft de al moeizaam verlopende vredesonder handelingen bepaald niet makkelij ker gemaakt. In de komende dagen zal moeten blijken of Israël er mis schien niet verstandiger aan had gedaan zich in te houden ter wille van de bevordering van het vredes proces. :hi een onzer verslaggevers IUIDEN Hoogovens is bereid met de vakbonden te praten r een experiment met een vijf-ploegendienst naar een voor- ld dat in Zweden reeds enige tijd wordt toegepast. Dit eedse 'rooster' bestaat jaarlijks uit veertig weken, waarin 33,6 wordt gewekt, en uit een zomerperiode van drie maanden met 42-urige werkweek. door mr. N. D. Jörg Maandag zal de Hoge Raad zich buigen over de zaak-Men ten. Het gaat hier om oorlogs misdrijven. Voor de berechting hiervan gelden regels die afwij ken van de gewone rechtsgang. Dit houdt in dat er geen „ge woon" hoger beroep bestaat te gen een vonnis van een bijzon dere strafkamer van een arron- dissements-rechtbank. Alleen beroep in cassatie bij de Hoge Raad is mogelijk. Menten is het niet eens met het vonnis van de rechtbank te Amster dam. Hierin werd hij op 14 december 1977 veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf wegens moord van de burgerbevolking van of in bezet grondgebied. Dat is een oorlogsmis drijf. Artikel 27a van het Besluit Buitengewoon Strafrecht was in de zen toepasselijk. Uitgemoord werd vrijwel de gehele mannelijke bevol king van het destijds Poolse, nu tot de USSR behorende dorp Podho- rodce. Menten werd door de rechtbank vrij gesproken van de massa-executie in het nabije dorp Urycz. Daarover be staan wel getuigenverklaringen, maar de rechtbank is niet zeker dat Menten aan deze executie heeft deel genomen. Vermoedelijk waren de in woners van Urycz op de hoogte van het bloedbad in Podhorodce. Zij ver wachtten Menten onder de daders te zien. Bovendien kan bij de waarne ming van getuigen destijds een rol gespeeld hebben dat zij zelf tevens potentiële slachtoffers waren. De rechtbank nam het zekere voor het onzekere zoals een rechterlijk college betaamt en achtte het bewijs dus niet geleverd. Maar uit sluiten dat Menten ook aan de exe cutie in Urycz heeft deelgenomen, doet de rechtbank niet. Juridisch heeft dit echter in deze procedure geen betekenis meer. Menten voor de rechtbank in discussie met getuige-deskundige A. J. van der Leeuw. Verklaringen Aan de zaak-Menten zijn 25 zittings dagen van de rechtbank besteed. De bewezenverklaring van de massa executie in Podhorodce steunt op een serie bewijsmiddelen. Er zijn ze ven verklaringen-van-horen-zeggen. Dat wil zeggen mensen die hebben gehoord van anderen dat Menten bij de massa-executie was betrokken. Er zijn zes verklaringen van mensen die zelf waarnemer waren van het gebeuren in Podhorodce. Er zijn verslagen van de lijkopgra- ving en van de sectie op de gevonden stoffelijke overschotten. Er ligt een oude verklaring van Mentens tijde lijke superieur, de bevelhebber van de Sicherheitspolizei en de SD, Schöngarth. Er liggen verklaringen van Van der Leeuw, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie, en verklaringen van de verdachte, alsmede brieven van Menten uit zijn Poolse tijd, waarin hij onder andere blijk geeft zijn dien sten aangeboden te hebben t.b.v. „Die Neuordnung Europa's im Sinne des Führers (Hitler)" hetgeen zijn „höchstes Ideal" was. Tijdens de behandeling in eerste aanleg hebben Menten en zijn raads man weinig nagelaten om de getui genverklaringen op losse schroeven te zetten. Dat is niet altijd even fijnzinnig geschied. Zo heeft Menten de verklaringen van getuigen die van gene zijde van het ijzeren gordijn kwamen als onbetrouwbaar betiteld. De getuigen zouden door de Russi sche geheime dienst onder druk zijn gezet. Hun inderdaad niet zel den tegenstrijdige verklaringen zou den dit bewijzen. De rechtbank zegt hierover: „Deze tegenstrijdigheden zijn wellicht juist eerder te zien als een volkomen nor maal gevolg van het lange tijdsver loop tussen de in de tenlastelegging bedoelde gebeurtenissen en het af leggen der verklaringen. Met even veel reden kan men er de conclusie aan verbinden, dat die verklaringen niet zo zijn „voorgebakken" en „voorgekookt" als door de verdachte en zijn raadsman bij voortduring is betoogd." Betwist punt Over een betwist punt of Menten een stok of een geweer in zijn hand had waarmee hij aan de rand van de open kuil die voorbestemd was om massagraf te worden, zou hebben geslagen merkt de rechtbank op: „Mogelijk is de stok, welke verdach te volgens andere getuigen in de hand had en waarmee hij ook zou hebben geslagen, in de herinnering van de drie zusters vervangen door het wapen dat één van de andere geüniformeerden hanteerde en is deze vervorming van hun waarne ming dan wel herinnering een gevolg van factoren welke de waarneming en de herinnering van toeschouwers bij een dergelijk gruwelijk gebeuren kunnen beïnvloeden, waarop ook verdachte en zijn raadsman hebben gewezen".' Menten zelf heeft ook talrijke tegen strijdige verklaringen afgelegd. Zo heeft hij beweerd niet op de 7e juli, de ten laste gelegde datum van het bloedbad te Podhorodce, maar el ders te zijn geweest. De deskundige in de oorlogsmisdaden Rüter heeft ook betoogd dat Menten op die dag moeilijk in Podhorodce kon zijn ge weest, gezien de voortgang van het oorlogsgebeuren aan het Oostfront. De rechtbank acht daarom de 7e juli irende die zomermaanden is een van de vijf ploegen met ntie en treedt het vier-ploegen :em weer in werking. Gemiddeld de werkweek volgens dit mo- leer op 35,6 uur. j na ;ovens verbindt aan een derge- ij proef met arbeidstijdverkorting oorwaarde dat de lonen evenre oo oftewel met tien procent, dalen, jke m iverbrugging van die verlaging, l00een beroep kunnen worden ge- Z0l i op financiële steun van rijkso- eid en de EEG, aldus de directie ten Hoogovens, ie. mi bondsbestuur H. Krul van de glstriebond NW reageerde giste- na afloop van een bespreking gei de directie, waarbij dit compro- di oorstel aan de orde is geweest, s n afwijzend. Maar hij vreesde dat en nanciering nog een struikelblok vormen. Hij noemde het on- baar dat werknemers van jovens akkoord zullen gaan met gd ichteruitgang van het inkomen /an tien procent, he Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het pleidooi van de verdediger van Menten, mr L. van Heijningen, zal zich toespitsen op het verweer, dat de Menten ten laste gelegde feiten verjaard zijn. Zoals hij ook de rechtbank heeft voorgehouden, is Van Heijningen van oordeel, dat zijn cliënt niet in dienst bij of van de vijand was, toen hij, zoals de beschuldiging luidt, deelnam aan executies in Podhorodce. Slechts in vreemde krijgsdienst gepleegde delicten zijn niet verjaard. Behalve over de vraag of Menten al dan niet schuldig is, zal de Hoge Raad ook oordelen over de straf maat. In verband daarmee kan het hoogste rechtscollege het wense lijk achten ook Menten zelf op de openbare zitting te horen. De bejaarde zakenman-in-ruste verblijft nog steeds in het gevange nisziekenhuis in Scheveningen. Ook na zijn veroordeling heeft hij daar om de dertig dagen bezoek gehad van de kantonrechter in Den Haag, die namens de Amsterdamse rechtbank op grond van wettelijke bepalingen moest vaststellen of er gronden voor verdere gevangenhouding waren. Overal waar mensen zijn WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van energie heeft bekendgemaakt, dat China gister ochtend om 6 uur een kernproef in de dampkring heeft verricht. De proef geschiedde boven het proefterrein te Lop Nor. De kracht van de ontploffing was minder dan 20 kiloton. De vorige Chinese kern proef gebeurde op 17 september 1977. Een kernbom van minder dan 20 kiloton heeft volgens deskundi gen slechts een betrekkelijk geringe uitwerking. ]ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten eke ge aai No! noeten nu de tol betalen voor de ramte van eind februari en de re- k gunstige temperatuur in de I te maartweken. Vanuit het kou- noorden van Europa wor- plannen gesmeed om het lente ver misme dat bij sommigen onder de kriebels in het bloed op- de kop in te drukken. Van dat je sinds een paar dagen al i verhalen meer hoort over len- iie helemaal geen koudegolf za- opdagen (1961,1959,1957,1945), r meer uitdrukkingen tegen- t als „maartse buien" en „april- 'an zoetEr blijkt uit, dat in lekkere lentes zonder koude Eringen net zo zeldzaam zijn als ige winters. Kou-invallen uit tiwest tot noord zijn daarente- min of meer normaal te noemen. r het wordt tijd de weerkaart te ei !n. In lepressie die gisteren over de 7. tifrdzee naar het oosten trok en ïvefiveel wind veroorzaakte (wind- ht 8, bij vlagen 9), begon op te ■"8- Maar het was niet moeilijk 9. le stellen, dat de nieuwe rust- 18.i oorder op de oceaan het min- ^n' ilesante weer zou continueren. 31 zullen de komende dagen vooral f zijn die over ons komen, in mm aanleg geleverd door een af- lerlijke storing ten westen van Schotland, behorend bij een dieper minimum van 985 millibar ten zui den van IJsland. Door voortgezette aanvoer van koudere lucht in de hogere lagen zullen de buien meer en meer een winters karakter krij gen. Hagel is er gistermiddag al ge vallen: om kwart over twee in Roosendaal en om half drie in Her wijnen en ongetwijfeld zullen er veel meer plaatsen geweest zijn, waar men tegen de ruiten hoorde tikken. In de tweede helft van deze week zullen daardoor de noord-westelijke tot noordelijke winden in onze om geving vrij spel krijgen. Dat is toch wel een mooi succesje voor de Ame rikaanse weerkundigen, die ditzelf de depressie-tracé zondag jongstle den al aangaven. Zondagmiddag wordt nog een koude put op vijf kilometer hoogte juist over de Lage Landen verwacht, maar maandag trekt er over onze omgeving een rug van hogere druk en zal als alles op tijd komt het weer gunstiger zijn zonder buien met zon. De computer- kaarten geven verder aanwijzingen voor opnieuw zachter weer in de eerste helft van volgende week met zuidelijke stromingen aan de oost kant van een uitzakkende depressie via Ierland tot Biskaje. In Scandinavië is de kou belangrijk toegenomen. In noord-Zweden was het woensdagochtend vroeg zelfs -30 graden (Kvikkjokk), even koud als op Spitsbergen! In Stockholm liep de temperatuur tussen dinsdag middag en woensdagmorgen terug van +5 naar -5. Oslo meldde -6 graden bij noordoostelijke wind. Het is verheugend dat enkele weer- geïnteresseerden ook zelf eens een of ander onderzoekje ter hand ne men. Zo telde F. Christiaans in Zutphen de dagen met een etmaal gemiddelde onder dertien graden in juli en augustus (de zomermaanden bij uitstek) om na te gaan, hoeveel warmer of kouder het de laatste vijfentwintig jaar was geworden. Hij gebruikte daarvoor gegevens van De Bilt. Uitkomst: van 1954 tot 1971 (acht tien jaren) waren er 72 van zulke koude dagen. Van 1972 tot 1977 (zes jaren) was er slechts één (1 juli 1972). De laatste periode is weliswaar kor ter, maar op grond van de eerste periode zou men 24 dagen mogen verwachten. Parallel daarmee zijn de winters in die jaren: zowel de zomers als de winters zijn sinds 1971 gemiddeld warmer geworden. In een vrij normale zomer als 1964 waren er nog altijd zeven van die dagen kou der dan gemiddeld dertien graden, terwijl in de slechte zomer van 1974 er geen enkele was. Over de oorzaak: afneming poolijs en toeneming zee- water-temperatuur op de oceaan, al dus een vraag van genoemde lezer, durf ik geen uitsluitsel te geven. Amsterdam zwaar bew 10 2 De Bilt geheel bew 11 4 Deelen hall bewolkt 10 4 Eelde zwaar bew 9 2 Eindhoven geheel bew 10 2 Den Helder regenbul 9 0.5 Rotterdam zwaar bew. 10 1 Twente regenbui 9 3 VUssingen geheel bew 9 0 Zd.-Llmburg geheel bew. 9 1 Aberdeen regen 7 6 Athene onbewolkt 16 0 Barcelona licht bew. 16 0 Berlijn regen 11 0.1 Bordeaux half bewolkt 13 1 Brussel geheel bew. 10 1 Frankfort geheel bew. 9 2 Oenève regenbul 9 6 Helsinki zwaar bew. •7 0 Innsbruck regenbui 11 0.6 Klagenfurt licht bew. 9 4 Kopenhagen regen 1 Lissabon licht bew. 15 0 Locarno geheel bew. 12 0 Londen regen 12 1 Luxemburg geheel bew. 8 2 Madrid half bewolkt 15 0 Malaga onbewolkt 19 0 Mallorca onbewolkt 17 0 München zwaar bew 9 0 Nice half bewolkt 19 0 Oslo' sneeuw -3 2 Parijs regen 13 12 Rome licht bew 16 0 Split regen 13 2 Stockholm sneeuw -5 6 Wenen zwaar bew 12 0.3 Zürich zwaar bew. 8 2 Casa Blanca onbewolkt 18 0 Istanbul half bewolkt 11 0 Las Palma8 half bewolkt 20 0 New York half bewolkt Tel-Aviv onbewolkt 17 0 Tunis licht bew 18 0 HOOGWATER Vrijdag 17 maar Vlieringen 7.41- 20.19, Haringvlietiluizen 7.33-20.12, Rotterdam niet bewezen, maar wel de maand juli, daarmee zowel Mentens verweer als Rüters betoog onderuit halend. Dus doende heeft de rechtbank ge probeerd van enkele zwakke punten in het bewijs, sterke argumenten te maken. Voor Menten een koekje van eigen deeg. Juridisch het meest interessant zijn de volgende kwesties: 1. De nationaliteit van Menten. 2. Wordt Menten ten tweeden male voor een feit vervolgd, waarover vroeger al eens een beslissing is ge vallen? van justitie. In 1949 werd Menten immers vrijgesproken van het de lict: in krijgs- of staatsdienst treden van de vijand. Maar in de tekst van de strafbepaling van art. 27a van het Besluit Buitengewoon Strafrecht staat: zich schuldig maken aan een oorlogsmisdrijf terwijl men in krijgs- of staatsdienst van de vijand is. Ra ra, hoe kom je daar uit? De rechtbank redeneert: toen dit artikel 27a werd ingevoerd, was het de bedoeling ook die mensen te be strijken die zonder in dienst bij de vijand te zijn getreden incidente le diensten aan de vijand verleen den. Zoiets als wat Menten deed: tolk zijn. Dienst en dienst is dus twee. Vervolgens voerde de verdediging aan dat de regering zelf aan Polen, dat in 1950 en 1952 uitlevering ver zocht, nee heeft verkocht met een beroep op het feit dat Menten al terecht had gestaan voor deels de zelfde feiten als waarvoor uitleve ring werd verzocht, de massa-execu tie in Urycz. Er is een beginsel dat iemand niet tweemaal voor hetzelf de feit mag worden vervolgd. Terecht. Maar de rechtbank denkt anders over de feiten: in de uitleve ringsverzoeken ging het om andere feiten dan waarvoor Menten in 1949 terecht had gestaan. Nü daarente gen gaat het om deels dezelfde fei ten als waarom het in de uitleve ringsverzoeken ging, aldus de recht bank. Je kunt dus zeggen dat de verzoeken om uitlevering destijds niet op grond van het beginsel „ne bis in idem" hadden mogen worden afge wezen. Nü gesteld voor de vraag of het feit dat destijds nee werd gezegd tegen Polen, vervolging nü wegens datzelfde beginsel onmogelijk maakt, zegt de rechtbank ook weer: nee. Want Menten is voor die feiten nog niet berecht en aan de beslissing omtrent uitlevering kunnen geheel andere overwegingen ten grondslag liggen dan aan de beslissing om trent vervolging. Botsing Treurig 1. Over de nationaliteitskwestie kunnen lange debatten worden ge houden. In wezen gaat het om de botsing tussen twee wetsbepalin gen. De eerste houdt in dat wie vrijwillig in vreemde krijgsdienst treedt, zijn Nederlanderschap ver liest. De tweede, dat de Nederlandse rechter niet bevoegd is recht te spre ken, wanneer het delict noch begaan is in Nederland, noch begaan is te gen een Nederlander, noch een Ne derlands belang heeft of kon hebben geschaad, noch door een Nederlan der is begaan. Zou Menten een willekeurige Pool zijn geweest, dan zou dus Menten hier niet kunnen worden berecht door de Nederlandse rechter. Men ten zou dan als Pool zonder bezwaar uitgeleverd kunnen worden aan Po len, want de regel dat Nederlanders niet worden uitgeleverd, is dan niet van toepassing. Overigens was er ha de oorlog wel bijzondere rechtspraak waarin werd beslist dat de Nederlandse rechter bevoegd bleef voor al het, volgens Nederlands recht strafbare, gedrag van overlopers naar de vijand, hoe wel zij dus formeel hun Nederlan derschap hadden verloren. 2. Ih verband met het voorgaande zat er nog een angel in de vervol gingsbevoegdheid van de officier Ten slotte maakte de verdediging bezwaar tegen het feit dat nu Men ten alsnog wordt vervolgd, hoewel destijds zijn zaak werd geseponeerd. Dat is inderdaad wel erg treurig en ik geloof ook niet dat de rechter zich hiervan af kan maken door te stellen dat het niet aan de rechter is om de officier van justitie hierin te contro leren. Er is weliswaar geen reden om oor logsmisdadigers hun gerechte straf te misgunnen, maar het vervolgings beleid moet wel fatsoenlijk zijn. En dat is hervatten van een geseponeer de strafzaak na meer dan twintig jaar stellig niet. Dat kan uitzonde ring lijden, bijvoorbeeld wanneer pas na jaren blijkt dat de verdachte zelf door onoorbare handelingen destijds het sepót heeft bewerkstel ligd. Een integere rechtspleging is meer waard dan met kunst en vliegwerk iemand in de norm krijgen die van oorlogsmisdrijven wordt beschul digd en „voor wie geld en goed in zijn leven een allesoverheersende rol hebben gespeeld, die ook op uiterst cynische wijze heeft blijk gegeven van geringschatting van, zo niet mi nachting voor zijn medemensen, voor zover hij meent dat dezen zijn minderen zijn", zoals de rectbank Menten, nog eufemistisch, be schrijft. 9.25-22.06. Scheveningen 8.30-21.10, IJmuiden 9.19-21.59, Den Helder 0.00-12.19, Harlingen 2.46- 15.04, Delfzijl 4.SS-17.15. De pessimisten hebben ongelijk ge kregen en de toerist weet kwaliteit op waarde te schatten. Dit is de conlcusie, die deskundigen trekken uit een experiment, dat hotelhou ders in he Zwitserse vakantie plaatsje Grëchen hadden opgezet. Van 8 tot 28 januari zouden hotel gasten in dit plaatsje zelf de reke ning voor hun verblijf en maaltij den mogen uitschrijven. Toen de actie begon meende meh, dat de hotelier een zeker risico zou lopen, maar nu de actie achter de rug is blijken de zwartkijkers onge lijk te hebben gekregen. Gebleken is namelijk dat 75 procent van het aantal gasten erop stond, dat niet De Sowjetrussische jager Michail Krjoekow heeft gewaarschuwd dat het aantal wolven in de omgeving van Moskou geweldig is gestegen. Er zijn er nu 12.000, vier tot vijf maal zoveel als de laatste jaren. In andere gebieden, zoals de Oekra ïne, Wit-Rusland en de Oostzeelan den is hun aantal wel acht tot tien maal groter geworden. In de Aziati sche republiek Kazachstan zijn er volgens hem dertigduizend. Vol gens Krjoekow hebben de jagers geen belangstelling voor de jacht op wolven. Zij kunnen van die jacht niet leven omdat voor een wolvenhuid slechts drie roebel wordt gegeven en dat zou volgens hem minstens dertig roebel moeten zijn. De moeilijkheden bij de jacht zijn groot; een wolf legt in een zij, maar toch de hotelhouder de rekening zou uitschrijven. De ove rige 25 procent schreef zelf de reke ning uit en van hen kwam 7,4 pro cent boven het bedrag, dat de ho telhouder hun zou hebben bere kend. Min of meer op de geldende prijzen kwam 67 procent en negen tien procent belandde daar bene den (ongeveer tien tot vijftien pro cent lager). Het „nultarief" werd gehanteerd door 6,6 procent. Het ging hierbij om enkele groepen studenten en scholieren uit een buurland van Zwitserland, die kennelijk op een goedkope vakantie uit waren, al dus deskundigen in Zwitserland. nacht wel veertig tot zestig kilome ter af. Jacht met hefschroefvlieg tuigen, zoals in Kazachstan ge beurt, is niet wenselijk maar soms onvermijdelijk omdat de wolven ware slachtingen aanrichten onder de kudden elanden, wilde zwijnen, rendieren, reeën, schapen en gei ten. In het gebied rond Perm in de Oeral hadden de wolven in 1976 12.000 elanden en 633 schapen en geiten gedood. De wolven blijken ook een „nieuwe mentaliteit" te genover honden te hebben ontwik keld. Zij kruisen zich niet meer met honden maar eten ze op. Krjoekow toont een foto van zijn hond, die een poot mist na een gevecht met wolven. De poot is door een wolf opgegeten, zegt hij. De wolven val len soms ook mensen en kinderen aan om hun welpen te voeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5