elastingdienst beknot bij nderzoek naar koopsompolissen Hoge rente en direct opvraagbaar. U/O DeAmroBank Ftri is er vooralle spaarders. (O/ Breskens houdt zijn adem in voor 'bom' fluit eens i /O rbod om meer gegevens te vergaren )A vergoelijkt eel praktijken j,}dende figuren' Bestuursleden VVDM horen geldboete eisen De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Extra-Rekening. Met laserstralen wordt vloer van garage opengelegd Blindganger gezien door oud-inwoner Arbeiders bezig met weghalen van de glasresten van de ramen, die tijdens de actie werden stukgeschoten. onze sociaal economische redactie 1 HAAG Het ministerie van financiën heeft de ambtenaren van de belastingdienst verboden newi verband met het lopende onderzoek naar koopsompolissen onder politici alsnog aanvullen- jegevens te gaan vergaren. De belastingambtenaren mogen voor het onderzoek alleen de ivens gebruiken waarover zij nu al beschikken. Deze regeling is echter getroffen in overleg met l0) ommissie van onderzoek. hl is commissie, ingesteld door de he sitter van de Tweede Kamer, pzoekt of degenen die in 1975 de Kamerlid, minister of ssecretaris waren, in dat jaar of een koopsompolis hebben pschaft. Ook echtgenoten en erjarige kinderen waarvoor kin- trek wordt genoten, worden in inderzoek betrokken. bezit van zo'n polis kan bij de tingdienst bekend zijn door de er ipost van vele duizenden gul rente vanwege de lening waar- D.ldoorgaans deze polissen werden ancierd. Voor polissen, gekocht 15, werd deze rente-aftrek in de van 1976 voor het eerst bij de Iwitingdicnst bekend. Daarnaast t na doorgaans zes jaar. als de tot uitkering komt. de uitke- jaangemeld voor het speciale be lli igtarief. Voor polissen, gekocht Zi 75, wordt dit 1981 of 1982. tt betrokken politici moeten van iderzoekscommissie nu aan hun iei iting-inspecteur een verklaring dat zij geen koopsompolis gehad. Die verklaringen ten de politici dan weer inleve- klaring SOI van den Heuvel p, een onzer verslaggevers TERLAND PvdA-voorzitster tfvan den Heuvel heeft gister- op een vergadering van de afdeling Opsterland kritiek rrft op de wijze, waarop het CDA ?rft gereageerd op de praktijken ?r sommige CDA-politici ten aan- a^van koopsompolissen en andere iingtrucs. vond. dat leidende figuren uit - IDA deze praktijken teveel ver- "*;t hebben. e>de PvdA ooit met dergelijke n urtenissen wordt geconfron- tftd dan zal deze zich. aldus de 31 zitster. ha^j oordeel baseren op jj uitgangspunt, dat politici zich alleen aan de letter van de wet en te houden maar ook aan de daarvan. s gaat de PvdA ervan uit. dat combineren van een politieke :tie met het directe dan wel indi- e ondernemerschap vermeden wier naam in verband met lieuze praktijken wordt genoemd fn volledige opening van zaken kten geven aan een vertrouwen- rsoon. Hierbij kan gedacht wor- I aan de voorzitter van de alge- rekenkamer. ren bij de commissie. De standaard tekst van deze verklaring luidt: ..On dergetekende. inspecteur der directe belastingen te verklaart hierbij dat de ter inspectie bekende gege vens geen aanwijzingen bevatten dat sinds 1 januari 1975 een koop sompolis heeft bezeten." Een probleem is nu dat een nieuwe grote aftrekpost voor rente in het jaar 1975 niet per se hoeft te slaan op aankoop van een omstreden polis. De lening, waar de aftrekpost op slaat, kan ook bestemd zijn geweest voor andere omvangrijke aankopen of uitgaven. Gewoonlijk zal de belas ting-ambtenaar navraag doen bij de betrokkene, als die niet zelf al op het aangifte-biljet de aftrekpost heeft toegelicht. Het is echter ook voorge komen dat de belastingdienst hier niet in alle gevallen is toegekomen, of dat van het vragen van nadere uitleg is afgezien, omdat een koop sompolis werd vermoed, en in dat geval de aftrekpost acceptabel was. In deze gevallen zal echter thans de inspecteur niet met zekerheid kun nen vertellen of er wel of geen polis in het spel is. Een simpel telefoontje naar de betrokken politicus zou vol doende kunnen zijn om de ontbre kende informatie aan te zuiveren. Dit echter heeft de leiding van het ministerie verboden. In deze geval len moet de inspecteur de betrokken politicus antwoorden (voorgeschre ven standaard tekst): „Naar aanlei ding van uw vercoek deel ik u mede dat de ter inspectie aanwezige gege vens mij beletten een verklaring in de door u bedoelde zin af te geven." Eenzelfde antwoord moet de inspec teur ook geven als hij wel met zeker heid kan zeggen dat er een omstre den polis in het spel is. de verkregen gegevens aan anderen meedelen. Zelfs voor mededelingen aan betrokken belastingbetalers, zo als de politici in de poliskwestie, is 'eerst ontheffing van de staatssecre taris nodig. Volgens mr Wiltens heeft de onder zoekscommissie voldoende aan de twee soorten verklaringen. „Als een inspecteur heeft geantwoord dat hij niet een positieve verklaring kon afgeven, dan is de commissie vol doende gealarmeerd. Er is al één geval van een dergelijk antwoord binnengekomen bij de commissie Wij gaan dan de betrokken politicus nadere gegevens vragen. Bovendien volgen we nog een tweede weg, na melijk via de verzekeringsmaat schappijen." De betrokken politici moeten hiertoe bij de commissie een verklaring inlevering waarin zij de commissie machtigen om gegevens over hen op te vragen bij de verzeke ringsmaatschappijen. Ook van deze maatschappijen ontvangt de com missie de volle medewerking, aldus mr Wiltens. „Al met al acht de com missie geen mazen aanwezig in de ondereoeksregeling." Overigens heeft de commissie nog steeds niet van alle betrokken politi ci de gevraagde verklaringen en machtigingen terug ontvangen. Drie weken geleden zijn de brieven hier over aan de politici uitgestuurd. Mr. Wiltens kon daarom nog niet zeg gen, wanneer de commissie klaar zal zijn met het onderzoek. ken. Deze beperking moet worden opgeheven, vindt Jansen, „om zelfs de schijn te vermijden dat dekking zou worden verleend aan mogelijke politici-polisbezitters." Jansen wil dat de ambtenaren alsnog een on derzoek moeten kunnen doen naar niet toegelichte grote rente-aftrek posten of plotselinge verminderin gen van vermogen. Het zwaarste delicht, dat de drie Zuidmolukkers ten laste kan wor den gelegd is moord (de executie van drs K. de Groot). Zij kunnen dan tot levenslange gevangenisstraf (ofwel 20 jaar) worden veroordeeld als de rechtbank in Assen moord bewezen zou achten. Of moord aan alle drie ten laste zal worden gelegd, hangt af van de omstandigheid of zij van tevoren de afspraak hadden ge maakt om ter intimidatie of anders zins te zullen schieten. Daarnaast kan ook wederrechtelij ke vrijheidsberoving alsmede verbo den vuurwapenbezit ten laste wor den gelegd. Namens het openbaar ministerie zal de officier van justitie in Assen, mr. L. C. M. Meijers, de strafvervolging inzetten De drie overval lers zullen worden bijgestaan door de advocaten W. G. A. Kousemaker en De Ruiter uit Breda. De rechtbank in Assen veroordeelde in maart vorig jaar de zeven Zuid- molukse kapers van de trein bij Wijster allen wegens vrijheidsbero ving, schuld aan de dood van de treinmachinist, moord op een der passagiers alsmede verboden vuur wapenbezit tot veertien jaar. Twee van de zeven werden bovendien schuldig bevonden aan moord op een tweede passagier, maar de rechtbank zal geen reden hen daar voor zwaarder te straffen. ven, en MaastrichtVoor acht korp sen in grotere gemeenten wil de mi nister een sterkteverhoging vanin totaal 25 man toestaan voor het geval er tijdelijk aanvullend toe zicht op Molukse woonwijken nodig zou zijn. In totaal gaat het hierom 200 man. De minister heeft dit ge zegd in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Stoffelen en Molleman (beiden PvdA) De mobiele sterktever hoging voor de grote korpsen wordt geconcentreerd op de gemeente En schede. „Einde dialoog" Meer politie Gedeputeerde J. Trip Minister Wiegel wil in enkele kleine re gemeenten de politiekorpsen ver sterken om het toezicht op Molukse woonwijken te verbeteren. Deze ver sterking zou permanent moeten zijn. Groningen, Enschede, Arnhem, Utrecht, Rotterdam, Breda, Eindho- Volgens het Indonesische persbu reau Antara heeft een aantal met name genoemde vooraanstaande In donesiërs van Molukse afkomst in Djakarta laten weten, dat er maar beter gestopt kan worden met de onlangs begonnen dialoog met de Molukkers in Nederland om een op lossing te vinden voor het „Molukse probleem". Wanneer dit soort acties (zoals de bezetting van het provinciehuis» blijft gebeuren dan is er helemaal geen behoefte meer aan een dialoog met de Molukkers. die in Nederland wonen", aldus citeert het persbu reau. DEN HAAG (ANP) Tegen twee hoofdbestuursleden van de VVDM heeft de advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof in Den Haag. mr. H. A. van Ee. gisteren geldboetes van vijftig gulden geëist, omdat zij „in uniform" hadden deel genomen aan een demonstratie bui ten de kazerne. Bovendien zouden de twee beklaagden zich hebben be hangen met een sandwichbord, waarop een propagandistische leuze tegen de detentie van een dienstwei geraar te lezen stond. Raadsman mr. Th. de Roos uit Am sterdam zei over dit laatste punt „Naar mijn mening is dit verwijt er met de haren bijgesleept. Het komt een beetje pesterig en kinderachtig over". Hij vergeleek het dragen van een sandwichbord met het dragen van een spandoek. ADVERTENTIE Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al M voordeliger dan de gewone spaar- J *ll/ rekening. En wat op de Spaar- Plus- a Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige 11m overweging. Deze rekeningen m geven momenteel een rente van: Beperking Afspraak Mr Andrée Wiltens, secretaris van de onderzoekcommissie, zei desge vraagd dat deze procedure tussen commissie en ministerie van finan ciën zo is afgesproken. „De belas tingdienst wil terecht het heilig goed van de geheimhoudingsplicht bewaren." Die plicht is vastgelegd in artikel 67 van de algemene wet inza ke rijksbelastingen. De ambtenaren mogen alleen terwille van hun werk Intussen heeft het PPR-Kamerlid Jansen minister Andriessen van fi nanciën gevraagd de belastingamb tenaren toe te staan om voor hun verklaringen niet uitsluitend ge bruik te hoeven maken van gege vens waarover zijzelf nu al beschik- door Barend Mensen BRESKENS Op donderdag 23 maart houdt Breskens de adem in. Op die dag namelijk dalen twee experts van de Explosieven-opruimingsdienst af in een gat om een bom van 500 pond onschadelijk te maken. Dat gat is dan de dag tevoren in de betonnen vloer van het garagebedrijf Vroon en het daaronder liggende zand gemaakt. Niet met het dreunende geweld van een pneumatische hamer, maar met apparatuur voor opwekking van laserstralen, die door gewapend beton snijden als een broodmes door koek. ,.U zei toch, dat het hele huis een goede beurt moest hebben?" ADVERTENTIE. /lil) Inderdaad. Mot schrale, gesprongen lippen AA* kan fluiten zéér doen. I^bello houdt uw lippen kan fluiten zéér doen. I^bellu houdt zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) Of er onder de vloer van het aan de Mercuriusstraat gele gen garagebedrijf werkelijk een 500-pondsbom ligt, dient overigens nog te worden af gewacht. De oud-Breskenaar Ph. Keymel, die nu in Den Haag woont, zegt het zeker te weten. Hij kwam vorig jaar pas met zijn wetenschap voor de dag toen er in Breskens een dodelijk ongeluk was ge beurd met een boven water gekomen granaat uit de tweede wereldoorlog. Toen hij het bericht daarover las, dacht hij plotseling weer aan de oorlogshandelingen op west-Zeeuws-Vlaanderen in september 1944. Dieptepunt voor Breskens daarvan was het zware bombardement op de elfde van die maand, be doeld om de Duitsers te ver hinderen de Westerschelde over te trekken. Hem schoot toen ook te binnen, dat hij na dat bombardement een blindganger had gezien, die door dak en vloer van garage Vroon was geslagen. De heer Keijmel was toen 23 jaar. Het gemeentebestuur van Oostburg, waaronder Bres kens ressorteert, nam zijn mededelingen uiteraard ern stig. Het drong bij het rijk. dat voor dergelijke naweeën van de oorlog aansprakelijk is te stellen, aan op een on derzoek. De Explosieven-op ruimingsdienst werd inge schakeld maar die kon niet op de gebruikelijke manier vaststellen of er een bom on der de garagevloer lag. Het wapeningsijzer in het beton verhinderde dat. De aanwij zingen van de heer Keymel stemden echter overeen met wat de tegenwoordige exploi tant van het bedrijf zich wist te herinneren over een aange smeerde plek in de oude, in 1967 door een nieuwe vervan gen vloer en met nog altijd zichtbare vernieuwingen in het dak. Dat was voldoende voor het nemen van het be sluit de vloer open te breken, de bom te lokaliseren en hem onschadelijk te maken. De financiële kanten van de zaak waren er intussen oor zaak van dat dit besluit bijna een jaar op uitvoering heeft moeten wachten De gemeente Oostburg kon niet eerder tot een akkoord komen met de garagehouder dan nadat het rijk, i.e. het ministerie van binnenlandse zaken, zich tot volledige ver goeding van de kosten bereid verklaard had. Die kosten ko men neer op die van de te nemen veiligheidsmaatrege len, op de te vergoeden be drijfsschade wegens sluiting van het bedrijf gedurende twee of meer dagen en op de premie van een verzekering van rond een miljoen ter dek king van de materiële schade die zou ontstaan als de bom tijdens de demontage zou ex ploderen. Draaiboek Die zaken zijn inmiddels ge regeld. Oostburgs gemeente secretaris P J. I. Verhage is nu hard aan het werk om een draaiboek samen te stellen, dat straks tot in het geringste detail zal worden gevolgd. Uitgerekend is hoe en tot waar voelbaar de uitwerking van de bom zou zijn, als hij alsnog zou ontploffen. Bin nen de gevarencirkel zullen strenge veiligheidsmaatrege len gelden. Alle met veilig heid en gezondheidszorg te maken hebbende instanties zullen zijn gealarmeerd. Er worden op de „bomdagen" in het ziekenhuis in Oostburg zelfs geen operaties uitge voerd om eventualiteiten zonder tijdverlies te kunnen opvangen. Om niet het min ste te kunnen vergeten, heeft Oostburg aan Puttershoek het imposante draaiboek op gevraagd dat vorig jaar ge volgd werd toen er in die Hoekse Waardse gemeente een V 1 moest worden opge ruimd. Onklaar? Zo weinig mogelijk mensen zullen het karwei van het openmaken van de vloer en het onschadelijk maken van de bom klaren. Elk onnodig Volgens de Explosieven-op- ruimingsdienst is het moge lijk dat de 500-ponder na de oorlog al onklaar is gemaakt en dat men hem daarom maar heeft laten liggen. Er is echter niemand die daar uit sluitsel over kan geven en dus moet het vermoedelijk twee meter onder de beton nen vloer liggende ding met sonderingen in het zand wor den opgespoord om vervol gens voorzichtig te worden blootgelegd. De NOS heeft het plan de werkzaamheden, inclusief de demontage, te volgen met enkele boven het gat te hangen en op afstand te bedienen tv-camera's. „Te hopen is dat alles niet voor niets zal zijn," aldus secreta ris Verhage. „Als er op de aangegeven plaats geen bom wordt gevonden blijf je on willekeurig met de gedachte zitten dat hij ergens anders ligt. We hebben namelijk geen enkele reden om aan de heer Keymel te twijfelen Maar de vraag is dan waar je verder moet zoeken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3