Stoel voor de profeet Elia Humanistisch verbond vraagt om steekproef Gijsen neemt stelling tegen 't Eikske Simonis in gesprek met Merenwijk De ouderling floot een gebed tot O.L. Vrouwe Angola verbiedt kerkbouw Statenvertaling taalkundig herzien VANDAAG Voorbijganger i Nu de griep otn zir/i heen grijpt Chefariue4 erijevoeltje snel weer beter DONDERDAG 16 MAART 1978 KERK Trouw/Kwartet Sederavond in een Joods kindertehuis door Jac. B. Looijen Er is een restaurant waar vrijdag avond aan tafel een stoel wordt klaar gezet voor de profeet Elia. Er wordt ook volledig voor hem gedekt. Dat heeft de plaatselijke pastoor zo geregeld, want hij gaat er het paasmaal vieren met christenen uit z'n eigen kerk maar ook uit verscheidenen pro testantse kerken en hij wil daar bij herinneren aan de vrijze waar op Israël paasfeest viert. Van daar die stoel en dat tafelgerei voor Elia, want daarbij wordt ge dacht aan de tekst uit Maleachi 4 vers 5: Zie ik zend u de profeet Elia, voordat de grote en geduch te dag des Heren komt. Die komst van de profeet zien veel Joden met groot verlangen tege moet. Want die komst zal het begin zijn van de messiaanse tijd. Zal Elia vrijdagavond op z'n stoel gaan zitten daar ergens in het oosten van ons land? Ik geloof er geen zier van. Maar daarmee is niet alles gezegd. Want die lege stoel aan de paasmaaltijd is een symbool van verwachting, van geloof en van hoop. Hij zal ko men. Och, zegt de pastoor, wie goed kijkt, ziet hem eigenlijk al zitten. Hij denkt daarbij aan Lu- kas 9 vanaf vers 28. Dat is het verhaal van Jezus, die op de berg Tabor een ontmoeting heeft met Mozes en Elia. Ik ga daar nu niet verder op in, want ik wilde het over iets anders hebben. Name lijk over het merkwaardige feit dat in christelijke kring steeds meer aandacht ontstaat voor Joodse feesten en met name het paasfeest. Eerst dit: wat gaat er gebeuren vrijdagavond in dat restaurant waar ik over sprak? Wordt dat daar een beetje een christelijke imitatie van het Joodse paas maal, de seder? Nee, dat beslist niet, zegt de pastoor. Hij wil er geen toneelspel van maken. Wat dan wel? Iets laten herleven van de wijze waarop Jezus met z'n leerlingen het laatste avondmaal vierde en dat was het Joodse paasmaal. Daarom komen er al lerlei gerechten op tafel die daar bij horen. In de eerste plaats on gedesemd brood, dat is het brood der ellende, de matsot. Dat herin nert aan de verdrukking in Egyp te. Maar het gaat om de uittocht uit die ellende en daarom is er ook wijn, de drank van de vrij heid. Dan is er weer de mierik wortel, het scherpe kruid, dat herinnert aan de bittere slaver nij, maar er is ook de zoete rode appelmoes. Natuurlijk komt er ook een paaslam op tafel. Het wordt gebraden en zal aan alle gasten getoond en daarna uitge beend werden. Tijdens de maaltijd worden er stukken uit de bijbel gelezen, wordt er gezongen en gebeden. Een kind zal de vraag stellen: Waarom dit feest; waarom is deze nacht anders dan alle andere nachten. En dat moet verteld worden. Nu, dat zal gebeuren in dat restaurant. Maar, zo vroeg ik de pastoor, wat is nu het christe lijke van dit gebeuren? Hij kon dit vrij vlug vertellen. Joden vie ren de uittocht uit Egypte. Wij vieren ook de uittocht van Jezus. Hij ging door de dood heen en stond op temidden van ons. De uittocht is bevrijding en verlos sing voor ons allemaal. Dat wil len we vieren en dat wre daarbij gaan kijken naar de traditie van Israël is eigenlijk heel gewoon. Jezus zelf was in Israël geworteld en dat moeten we weer leren ont dekken. Maar, zegt de pastoor, wij vieren niet de Joodse seder avond; trouwens dat kunnen we niet. Maar wel sluiten we ons aan bij de tradities en de waarden van het jodendom, zoals die uit de bijbel tot ons komen. Het spijt me dat ik niet precies kan vertellen, waar deze maaltijd plaatsvindt. De pastoor is bang voor al te veel belangstelling en dat zou de sfeer van de onderlin ge gemeenschap kunnen versto ren. Want zo'n paasviering is ei genlijk een huiselijke gebeurte nis en die sfeer moet je ook in een zaaltje van een restaurant zoveel mogelijk handhaven. Nogmaals: vanwaar die belangstelling in christelijke kring voor de wijze waarop Israël z'n feesten viert? Die belangstelling beperkt zich niet tot het ene plaatsje, waaro ver ik hier schreef, want wat hier gebeurt is in allerlei kerkelijke gemeenten op allerlei wijzen aan de orde. We zullen het wel te danken hebben, zo denkt de pas toor, aan het feit dat Israël weer be-staat; dat wil zeggen een staat is. Vanuit Jeruzalem valt nieuw licht over de bijbel. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het humanistisch verbond heeft het centraal bureau voor de statistiek (CBS) gevraagd, via een representatieve steekproef te onderzoeken hoe de Nederlandse bevolking is verdeeld naar godsdienst en levensovertuiging. De thans bekende gegevens zijn volgens het humanistisch verbond „hopeloos verouderd". ADVERTENTIE Het humanistisch verbond ver wacht, dat een dergelijk onderzoek zou kunnen aantonen, dat er veel meer humanisten in ons land zijn, dan wordt aangenomen. Daarmee zou het zich dan sterker kunnen ma ken ter zake van het subsidiebeleid van de overheid en dezendtijdverde- llng. De blref aan het CBS is ingegeven door het gerucht, dat bij de volgende volkstelling In 1981 niet meer naar de kerkelijke gezindte zal worden gevraagd. Bij de laatste volkstelling, ln 1971, gaven 40.730 mensen (0.3 procent) op humanist te zijn. Enkele andere cij fers: r.k. kerk 40,4 procent, hervorm de kerk 23,5 procent, gereformeerde kerken 7,2 procent, andere kerkelij ke gezindten 5,2 procent en geen kerkelijke gezindte 23,3 procent. De humanisten menen, dat er onder degenen, die „geen kerkelijke ge zindte" invullen bij een volkstelling, heel wat zijn, die tot de humanisten kunnen worden gerekend. Ook den ken zij, dat de cijfers voor de kerken sterk geflatteerd zijn, omdat velen nog wel een kerk invullen, hoewel zij in de prakUjk het kerkelijk leven ROERMOND (ANP) - Ook bis schop Gijsen beschouwt de huwelij ken, die de Schaesbergse pastoor E. Miedema na diens ontslag in 1968 heeft ingezegend, als ongeldig vol gens het kerkelijk recht. Eerder had GIJsens perschef al een dergelijke uitspraak gedaan. In een brief aan alle priesters in het bisdom Roermond schrijft de bis schop, dat priester Miedema sinds 1968 geen funcUe meer heeft als pas toor. Kerkelijke huwelijken kunnen alleen Ingezegend worden door een bevoegd pastoor of door een priester die door een bevoegd pastoor is ge machtigd. Miedema wist exact, dat dit bij hem niet meer het geval was en hij had de bruidsparen erop moe ten wijzen, dat hij geen kerkelijke huwelijken kon Inzegenen, aldus bis schop Gijsen. De bisschop wijst de priesters erop, hoe zij moeten handelen, wanneer echtparen zich naar aanleiding van de persberichten tot hen wenden, om hun huwelijk alsnog kerkrechtelijk ln orde te maken. In zulke gevallen is een eenvoudige bekrachtiging con form de bepalingen van het kerkelijk wetboek voldoende. Pseudo-paroehie Bisschop Gijsen noemt ln zijn brief 't Eikske een „pseudo-streekp-paro- chie" en zegt. dat voortzetting daar van een kwalijke situatie is. Katho lieken dienen zich verre te houden van het gebeuren in t Eikske en zich te distantiëren van de priester of de ex-priester die daar leiding geeft or zal geven. Pastoor Miedema gelooft niet. dat de ruim twaalfhonderd leden van 't Eikske ondersteboven zullen zijn van de verklaring van bisschop Gij sen. Dit bevestigen diverse leden van het bestuur, volgens wie bekende theologen heel anders denken over de door Miedema ingezegende huwe lijken. Tevens wijzen zij erop, dat zij als kritische basisgemeente niet wensen te functioneren binnen de officiële machtsstructuren van een autoritaire kerkvorst als de bisschop van Roermond. helemaal de rug toegekeerd hebben. Terwijl bij de volkstelling van 1971 23,6 procent van de Nederlandse be- volkign zjch niet tot een kerk reken de. wees bij voorbeeld het onder zoek, dat de Wageningse socioloog prof. Dr A. H. Kooy in opdracht van de NCRV verrichtte, uit, dat de on kerkelijkheid onder de Jeugd van zestien tot twintig jaar in de periode van 1968 tot 1974 was toegenomen van 28 tot 38 procent. LISSABON (UPD De regering van Angola heeft de bouw van nieuwe kerken verboden. Radio Luanda heeft verder bekend gemaakt, dat het politbureau van de regerende MPLA het ministerie van justitie opdracht heeft gegeven, een voorstel te doen voor de registratie van wettige kerken en religieuze or ganisaties. Er Is ook een commissie gevormd voor toezicht op religieuze publikaties. Een aantal kerken en religieuze or ganisaties zijn verboden, omdat zij ongehoorzaamheid aan de wet zou den propageren. Een van de verbo den groepen is het Wachttorenge nootschap (van de Jehova's ge tuigen). „OP WEG NAAR HET PAASFEEST." 24e deeltje uit de serie „Wat de bijbel ons vertett" illustraties. Kees de Kort Tekst: eenvoudig en kort Voor begeleiders van kleuters en geestelijk gehandicapten is volledige bijbeltekst achterin opgenomen. Bestelnummer: 324. p pa Prijs: 9,911 Andere aktuele verhalen in deze serie: „JEZUS IS OPGESTAAN." en „HEMELVAART EN PINKSTEREN." Prijzen exclusief verzendkosten. Verkrijgbaar bi| de boekhandel en Nederlands Bijbelgenootschap Postbus 620, Haarlem. Tel. 023-259501 9y Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bisschop 8imonis is be reid verder te praten over de inter kerkelijke samenwerking in de Me renwijk in Leiden. Ook heeft hij er geen bezwaar tegen, dat vertegen woordigers van de protestantse ker ken aan het gesprek deelnemen. Dat ls het resultaat van een gesprek tussen de bisschop en het rooms- katholiek vicariaatsbestuur Meren wijk naar aanleiding van de eis van Simonis, dat er een eind moet komen aan de gezamenlijke katholiek-pro testantse vieringen op zondag in dit stadsdeel van Leiden. Over enkele weken zal in de Meren wijk zelf een gesprek plaatsvinden tussen de bisschop en de algemene kerkelijke Merenwijkraad (AKM), al dus deelt deze raad mee. De AKM bestaat uit gekozen leden van ver schillende kerken, te weten de gere formeerde kerk, de hervormde kerk, de r.k. kerk en kleinere kerken, als mede uit de pastores van deze ker ken. De AKM voert het kerkelijke en pastorale beleid in de oecumenische gemeenschap van de Merenwijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) is versche nen de „Statenvertaling-editie 1977", een sobere, taalkundige herziening van de Statenvertaling. Deze herziening is het werk van een commissie, die in 1969 door het NBG werd ingesteld uit leden van de gere formeerde bond in de hervormde kerk, de christelijke gereformeerde kerken en de gereformeerde gemeen ten. De opdracht aan de commissie onder leiding van ds W. L. Tukker was een sobere, uitsluitend taalkun dige bewerking te maken van de Sta tenvertaling in bestaande tekst naar het hedendaags taalgebruik toe. Te- vens hield de opdracht in de Raven- steyneditie van 1657 (tweede verbe terde druk van de oorspronkelijke Statenbijbel) te betrekken bij deze bewerking, zodat fouten, die in de loop van de jaren waren ingeslopen, tegelijkertijd verbeterd zouden kun nen worden. Bij de bewerking zijn woorden en zinswendingen, die naar het oordeel van de commissie nu niet meer goed begrepen worden, vervangen. Twee de naamvallen zoals „des" en „der" werden veranderd in „van de" behal ve in staande uitdrukkingen als „vre ze des Heeren". Een aantal oude uit drukkingen is gehandhaafd om het coloriet van de Statenvertaling niet aan te tasten. De eerste uitgave is een.schoolbijbel en kost 14,50. De oplaag is klein, omdat de commissie rekening houdt met „kleine oneffenheden" in de uit werking. Daarom worden de gebrui kers ook uitgenodigd, fouten die zij ontdekken en kritiek die zij hebben, door te geven aan het NBG. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat UI Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAQ/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 58. Zwolle Tel. 05200-17030. door A. J. Klei Als jeugdig dorpsorganist beschikte ik over een eenvoudige harmoniumbewerking van Prière A Notre Dame van Boëilmann. Ik vond het machtig mooi en ik heb dit zeer roomse werkje veelvuldig aan zeer gereformeerde kerkgangers voorgezet. Het verwierf aldus enige populariteit ln de gemeente en op zekere zondag hoorde ik na de dienst een ouderling de melodie van dit vrome stuk fluiten. De man wist niet dat een gebed tot Onze Lieve Vrouwe zijn calvinistische lippen ontglipte, hij zondigde ln onwetendheid. Dit Prière A Notre Dame betekende mijn eerste kennismaking met de Franse orgelromantiek uit de vorige eeuw. Later, toen ik hierin enigszins breder ondervezen was, schafte ik me de Suite Gothique aan, waarvan mijn succesnummer een onderdeel vormt. Wegens de beperkte omvang van zowel mijn prestaties als mijn orgel heb ik deze Suite nimmer ten gehore gebracht, maar wel vaak beluisterd, op orgelconcerten en via de plaat. Tot voor kort was de Suite Gothique het enige orgelwerk van Boëilmann, dat ik kende, maar nu heb ik tot mijn niet gering genoegen een plaat in huis. die door organist Piet van der Steen aan beide kanten volgespeeld wordt met composities van Boëilmann. Dit levert een weelde aan afwisselende muziek op, die heel melodieus en ook sierlijk ls; zangerig in rappe passages en ln langzame delen. Als je de hele zaak achter elkaar draalt, krijg Je een beetje 't gevoel van almaar taartjes te eten. Gelukkig dat Ik een enorme snoepkous ben. De aantrekkelijkheid van deze plaat wordt nog verhoogd door het feit dat Plet van der Steen voor deze gelegenheid ls gaan zitten aan het Cavalllë Coll-orgel van de onlangs afgebroken Augustinuskerk ln Amsterdam (het orgel ligt nu ergens opgeslagen, maar wordt straks weer overeind gezet ln de kapel van het verzorgingscentrum, dat de Augustijnen op de plek van de kerk aan het bouwen zijn). Dit fraaie en integraal bewaarde instrument is niet groot, maar het biedt naar verhouding ongehoorde mogelijkheden, die de organist virtuoos en trefzeker gebruikt in Boëllmanns Fantasie voor orgel. Tweede suite voor orgel en vijf van de Twaalf Stukken voor orgel. Ik zei het al: een heerlijke plaat. Hij wordt uitgebracht door Cantilena Grammofoonplaten Collectie b.v. (postbus 87, Zwanenburg), voert als titel „León Boëilmann" en kost 24 gulden. Zeer Ingenomen ben Ik ook met de orgelplaat die de heer Chr. H. van Homeijer me kwam aanreiken. Hij ls de uiterst actieve voorzitter van de Stichting Sint Willibrordusorgel (postgiro 373.3100 t.n.v. penningmeester S. A. de Jong te Lijnden). Deze stichting heeft er indertijd voor gezorgd dat het grote Adema-orgel uit de gesloopte Sint Wllübrordus-buiten-de-veste te Amsterdam een goed onderkomen kreeg in de kathedrale basiliek Sint Bavo te Haarlem. Hiermee beschouwt de stichting haar taak niet als vervuld, zij ijvert nu voor de voltooiing van dit zeer omvangrijke instrument naar de oorspronkelijke opzet van de maker. Vandaar dat de heer Van Homeijer en de zijnen de plaat „Het Willibrordusorgel ln de kathedraal" rrr Léon Boëllman (overgenomen van de boes van de plaat met zijn orgelwerken). in omloop brengen, want de verkoop komt ten goede aan het doel, dat de stichting voor ogen staat Welnu, ook op deze plaat volop Franse orgelromantiek: Vierne's bekende Carillon de Westminster plus een vlinderend Scherzetto van dezelfde componist, een luchtig Allegretto van Salnt-Saëns, de geliefde Marche Solemnelle en een lieve Cantilène van Mailly, plus (en daar is-t-le weer!) de 8uite Gothique van Boëilmann. Het Willibrordusorgel is geknipt voor deze alleszins aangename muziek, maar niet ten koste van de Duitse romantiek: een meeslepende toccata van Reger en een ordentelijke Pastorale van Rheinberger komen hierop evengoed tot hun recht. Een en ander klinkt moeiteloos dankzij de niet geringe kwaliteiten van de organisten Bernard B arte link en Thijs Kramer, die bovendien een vierhandige fuga spelen, die Schubert tijdens een vakantiereis vervaardigde. Deze plaat, die ik waarlijk niet alleen vanwege 't goeie doel graag aanbeveel, kost 18,50. Wie dit bedrag èn 4,50 (dat is met elkaar welgeteld 23 gulden) op het al genoemde gironummer van de stichting stort, krijgt de plaat thuisgestuurd. Nu ik toch met orgelplaten doende ben, al wat eerder verscheen „Jan Bonefaas improviseert", uitgebracht door (weer) Cantilena Grammofoonplaten Collectie (AG 1839, prijs 18,90) Ik vestig er de aandacht op, omdat Bonefaas zo aantrekkelijk improviseert over bekende koraalmelodieën op de beide orgels van de Joriskerk in Amersfoort, het 19e eeuwse Naber-orgel en het nieuwe kerkorgel van Metzier. Jan Bonefaas die (meen ik) leerling van Feike Asma ls geweest, bewandelt welgebaande wegen, maar zonder enige sleur en hij laat voortdurend horen welke leuke dingen mogelijk zijn door bijvoorbeeld (dachtik) eens bij Reger te buurten. Sommige van zijn variaties vind ik zeer verrassend en je houdt het niet voor mogelijk hoe onsentimenteel hij met een zondagsschoollied als „Boven de starren" aan de gang gaat! De hoezen van de drie aangekondigde platen bieden behoorlijke informatie over de uitgevoerde werken en de bespeelde orgels, maar merkwaardigerwijs geen zakelijke gegevens over de organisten. Daarom vertel ik hier dat Piet van der Steen de organist is van de oud-katholieke St. Gertrudis in Utrecht, dat Bernard Bartelink de huidige en Thijs Kramer de vroegere bespeler ls van het Willibrordusorgel en dat Jan Bonefaas in de Grote Kerk van Gorkum thuishoort Tenslotte nóg een plaat, opgenomen in de voormalige Augustinuskerk te Amsterdam, met improvisaties van Henk Klop, die de naam van „Bespiegelingen" meekregen (uitgebracht door Festivo, Prins Hendrikstraat 14. Bodegraven). Treurig genoeg biedt de hoes volstrekt niets over het orgel dat, zoals gezegd, ergens ligt opgeslagen. Er is wel een inlegvel met een ook in 't Frans vertaald hoogdravend verhaal over de organist van Jan J. van den Heuvel, die pijnlijk duidelijk bewijst een bekwamer orgelbouwer dan prozaïst te zijn. Hij verklaart dat het de bedoeling is dat de luisteraar naar de improvisaties van Henk Klop zijn eigen masker gaat zien. Helaas ben ik mijn masker, aangenomen dat ik er eentje heb, niet tegengekomen. Ik heb wel orgelspel gehoord, dat getuigt van grote virtuositeit en veel vindingrijkheid, van grote affiniteit met de Franse orgelromantiek en van veel vertrouwdheid met de orgels van Cavalllë Coll. Van den Heuvel schept erover op, dat Henk Klop zonder enige voorbereiding aan 't orgelspelen is geslagen. Ik zou best willen dat hij van tevoren wel een beetje nagedacht had, dan waren de meditatieve gedeelten wat minder uitgesponnen. Thans neuzelen ze te lang door. Overigens laat Henk Klop als geen ander ons meemaken, hoe dit weinig omvangrijke Cavalllë Coll-orgel kan schitteren. We zullen maar hopen dat dit in de aanstaande kapel ook mogelijk ia. In februari had bisschop Simonis de wens te kennen gegeven, dat de ge zamenlijke diensten van protestan ten en rooms-kathoiieken in de Me renwijk niet meer zouden worden gehouden. Op 6 maart volgde een brief, waarin de Rotterdamse bis schop zijn bewondering uitsprak over wat oecumenisch gepresteerd wordt in de Merenwijk, maar tevens ernstige bezwaren uitte tegen de li turgische vormgeving van deze oecu mene. Avondmaal en eucharistie zijn immers praktisch gelijkgesteld. Hart Hier tegenover staat de opvatting van de oecumenische gemeenschap van de Merenwijk, dat het samen leven en samen getuigen als christe nen in deze wijk niet meer mogelijk is, wanneer het hart van het samen christen-zijn, de gezamenlijke vierin gen, wordt weggenomen. Om aan de eis van de bisschop enigszins tege moet te komen, voerdè het r.k. vica riaat een eucharistieviering op zater dagavond in, maar handhaafde het de gezamenlijke viering op zondag ochtend. NA HET CONFLICT Opnieuw hebben we in ons landi gewapende bezetting meegemag We waren van mening dat na de laatste kaping bij Hoogersmilde inzicht verbreid zou zijn dat dergelijke acties moeten misluk] en dan alleen maar narigheid vo< aanstichters en niet zelden ook g leed onder de betrokkenen aanbrengen. Dit blijkt niet het ge te zijn. Nog altijd zijn er mensen d het gevoelen op deze onmenselijk manier kracht menen te moeten bijzetten. Bereikt wordt er niets e dat zal ook dit keer het geval zijn. Duidelijk was dit keer de distanti die veel Zuidmolukkers ten aanzi van dit „zelfmoord-commando" bewaarden. Gelukkig maar, want kan het duidelijk niet verder. Mi name door het onbegraven laten liggen van een slachtoffer naast Assens provinciehuis moet deze avonturiers bijzonder kwalijk genomen worden. Een snelle, onverwachte actie was dit keer antwoord van het beleidscem En terecht. Het blijkt gewerkt te hebben. De „bezetters" werden kennelijk verrast en hadden nog geen gelegenheid gijzelaars het slachtoffer van hun willekeur te laten worden. Achter dit alles gaa een mentaliteit schuil die niet alle bij deze mensen aangetroffen woi Het is de gedachte dat als je maar lang genoeg doordrukt, je je zin krijgt ook, al is met overtuigende argumenten aangetoond dat het verdedigde standpunt onhoudbai is en nergens toe leidt. In dit geval ten aanzien van wat de Nederland regering zou kunnen en niet zou kunnen. Men blijft aan de gangen verziekt daardoor allerlei verhoudingen die op zichzelf best goed zouden kunnen zijn. Wat me ii er mee bereikt is het omgekeerde van wat men bedoelt, nl. een groeiend onbehagen in dit soort zaken, een apathie, zo niet een noi steeds ongerechtvaardigd geachti afkeer. En intussen wordt ergens opnieuw iemand begraven, die he slachtoffer van een verblinde betweterij werd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven: H. Lofer Almelo. Aangenomen naar Wekerom: D. d Floor, kand. te Maarssen, die dankte voor Babyloniënbroek, BI 1 kensgraaf, Hagestein, Nieuwland i Oosterwijk, Noordeloos, Stolw il Wijngaarden en voor Zegveld. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Leerdam: A. Winkn Veenendaal; voor Rotterdam-Zi|l M. van Beek te Opheusden. GEREF. KERKEN Benoemd tot legerpredikant in la verband mi.v. 24 april: M. Uitt^1 bosch te Sleen. Emeritaat verleend om gezondheid1 redenen m.i.v. 1 juni H. J. Zwaif parttimepred. te Zeist. NED. HERV. KERK Emeritaat verleend (om gezoi heidsredenen) m.i.v. 15 maart aas H. Vlijm te Woudenberg. Pater Werenfried Nederlandse rooms-katholiel, hebben afgelopen jaar bijna zesi j joen bijgedragen aan de twee hulp stanties van pater Werenfried Straten, Kerk in nood en Oostpi terhulp. In totaal ontving de spek 7 ter in 1977 65 miljoen gulden uit\ v landen voor hulp aan r.k. pastoèd werk overal ter wereld. De grool A bedragën gaan naar hulp bij keri t bouw, motorisering priesters, pr t teropleiding, levensonderhoud prtsi ters, apostolaat via pers en ra^v eredienst en godsdienstonderricl st ZANG- EN ORGELAVOND de Ned. Herv. Kerk van WaterinÉji is vrijdag om 8 uur een zang- orgelavond. Medewerking verlei -d het Interkerkelijk EvangelisaÉeu koor „Morgenstond" uit Den Hfc| o.l.v. J. P. van de Werff en orgaifci Jan van Westenbrugge. De medi u tie wordt gehouden door ds. K. Abelsma. ADVERTENTIE Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij pimengiiei 1.rijnverdrijvend. 2. Koorts verlagend. 3. Opwekkena 4. Snelwerkend. Een geruststellend idee. vc

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2