ironingse economen optimistisch over 1978 Order uit Iran voor RSV vrijwel zeker Middenstandsbank verwacht geringer groei bankdiensten Als ondernemer weetje y dat groei noodzakelijk is.' Aan een bank als de NMB hoefje dat gelukkig niet uit te leggen! unstiger voorspelling dan Centraal Planbureau 'oenemende aandacht voor het buitenland Hypotheekrente per 14 maart Staatssecretaris Beijen: mogelijkheden in Iran en Egypte De NMB denkt met u mee. Nu al zo'n 50 jaar. België verlaagt officiële rente Weer overschot op Britse betalingsbalans ONDERDAG 16 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P23-RHS25 In een onzer verslaggevers rONINGEN Vier Groningse econometristen (wiskundige economen) hebben een voorspelling ier de Nederlandse economie in 1978 gepubliceerd, dat optimistischer is dan de prognoses van t Centraal Planbureau. Evenals het Planbureau (CPB; deden de Groningers hun voorspelling de hand van wiskundige modellen. Groningese groep (Grecon), be- uit drs. B. Bos, drs. R. H. steUapper, prof. dr. M. A. Kooy- i en dr. W. Voorhoeve, verwacht r wat geringere inflatie dan het •B en heeft ook berekend dat de trkgelegenheid dit jaar met 0.3 ocent zal toenemen. Het CPB had rder een daling van het aantal beidsplaatsen met 0,5 procent orspeld. De werkloosheid zal vol- ®s de Grecon met 25.000 manjaren enemen wat ook al weer minder is p de 30.000 van het CPB. Dat Grecon ondanks de geschatte ver meerdering van het aantal arbeids plaatsen toch nog tot een grotere werkloosheid komt, vindt zijn oor zaak in de stijgende omvang van de arbeidsmarkt. Grecon is optimistischer dan het CPB over de omvang van de particu liere bestedingen maar weer somber der over de stijging van de bruto investeringen. Ook de bruto loon som gaat in de berekening van Gre con sterker omhoog dan bij het CPB. oorspellingen voor 1978 in percentages. Itijging volume particuliere consumptie tijging prijspeil particuliere consumptie Stijging volume bruto investeringen (excl. woningen) tijging volume goederen-invoer Stijging loonsom per werknemer Stijging volume bruto nationaal produkt tijging werkloosheid (in duizenden manjaren tijging werkgelegenheid CPB Grecon 1.5 4,1 6.0 3.0 4.5 7.5 3.0 30,0 0.5 5,2 0,9 1.5 9.6 3.8 25.0 0.3 Overigens komt het CPB over enige weken met nieuwe voorspellingen over 1978. De CPB-percentages, die Grecon noemt, staan in de Macro- economische verkenningen van 1977. Tweede keer Het is de tweede maal dat de Gro ningse econometristen een voorspel ling over het verloop van de Neder landse economie het licht laten zien. Vorig jaar was Grecon pessimisti scher dan het CPB en deze prognose is naar de Groningers zelf zeggen inderdaad uitgekomen. Het bruto nationaal produkt bijvoorbeeld, ging slechts met 2,5 procent omhoog en daar was Grecon met 4,2 procent dichter bij dan het CPB dat een stijging van 4,5 procent in het voor uitzicht had gesteld. Grecon zag de loonsom per werknemer met 9,8 pro cent toenemen en het CPB met 7,5 procent terwijl het werkelijke cijfer op 9,3 procent uitkwam. De groei van de werkgelegenheid (0,2 procent) klopte precies met de bere- fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet ernaar uit, dat zich in de komende jaren een afflauwingzal voordoen in le groei van de markt voor bankdiensten in ons land. „We naderen een zekere afronding", zo zei de leer W. E. Scherpenhuijsen Rom, voorzitter van de Raad van bestuur van de Nederlandsche Sfiddenstandsbank tijdens een toelichting op het jaarverslag 1977. )e meeste bedrijven en particulie- en onderhouden zo langzamerhand fel een of andere relatie met het ankwezen, zo meende hij. Sympto- len van deze dalende tendens in de larktgroei in de komende jaren zijn een minder groot aantal nieuwe estigingen van het bankwezen in land, maar ook een sterkere con- urrentie, die zich onder meer zal aan manifesteren in de sfeer van de arieven en in een verkrapping van nnstmarges. .Gezien deze ontwikkeling is het be- rijpelijk", aldus de heer Scherpen- luijsen Rom", dat wij in sterker oate dan voorheen naar het buiten and kijken, waar we nog veel goede Dogelijkheden zien." Met name be reft dit gebieden als Zuid-Amerika het Midden en Verre Oosten. Individueel aftreden toenemende activiteiten in het itenland vinden niet uitsluitend lts in het kader van de bestaande inwerking met buitenlandse ren (voor de NMB in de Inter- lpha Bankengroep) Het individuele optreden breidt zich ook uit. Zo heeft de bank thans een eigen vesti ging in Zwitserland, op Curacao en in Beiroet. Er bestaan plannen voor een kantoor in New York. „Weliswaar leveren de nieuwe bui tenlandse vestigingen de eerste twee drie jaar nog geen geweldige bij drage aan de concemwinst, toch ver wachten wij wel degelijk profijt er van. Anders zouden we er zeker niet aan zijn begonnen. In het jaarverslag wordt veel aan dacht geschonken aan de structurele problematiek van het bedrijfsleven. Geconstateerd wordt, dat de econo mische groeicijfers op een lager ni veau zijn gekomen met alle gevolgen daarvan voor de werkgelegenheid. In het aanpassingsproces, dat zich in de economie voltrekt blijken zowel de arbeidsmarkt als de kapitaalmarkt weinig flexibel te zijn. Beide dragen bij aan de immobiliteit van arbeid en kapitaal en versterken daarmede de frictieverschijnselen, die dit aanpas singsproces begeleiden. Het aantal medewerkers van de bank steeg vorig jaar met 5,7 procent tot 8.657. Ook voor de toekomst wordt nog een groei van het aantal personeelsleden verwacht (dit jaar komen er ongeveer 400 arbeidsplaat sen bij), zij het in minder sterke mate dan de afgelopen 10 jaar. De bank, die 1977 het jaar waarin het 50-jarig jubileum werd gevierd met goede resultaten afsloot, ver wacht voor het lopende jaar nog een duidelijke groei van de winst. Als de bank haar doelstellingen( verster king van de positie als dienstverle ner aan het midden- en kleinbedrijf, intensivering van de contracten met grote bedrijven en uitbouw van het buitenlandbedrijf kan verwezenlij ken, zal zij. zo zegt de raad van bestuur, haar positie binnen het ban kwezen zeker nog kunnen ver sterken. Binnen 1 2 maanden kan de reeds aangekondigde claimemissie in de verhouding van één nieuw aandeel, op tien oude worden verwacht. De staat, die een belang van 23 procent in de NMB heeft, zal van haar claim recht gebruik maken. keningen van Grecon. Het CPB had hier nog een stijging van 0,5 procent geschat. Daar staat echter weer te genover dat de Groningers te som ber zijn geweest over de stijging van de consumptieprijzen. Die gingen in 1977 met 6,4 procent omhoog waar het CPB met 6,6 procent aardig in de buurt zat. Volgens Grecon had 1977 een inflatie van 7,5 procent moeten opleveren. Werkloosheid Het zit de heren Bos, Ketellapper, Kooyman en Voorhoeve niet hele maal lekker dat zij er met hun voor spelling over de ontwikkeling van de werkloosheid op het eerste gezicht flink naast hebben gezeten. Volgens de officiële cijfers daalde het percen tage werkzoekenden vorig jaar met 0,2 procent, waar het CPB een terug gang van 0,3 procent voorspeld had. Grecon zag een jaar geleden nog een stijging van de werkloosheid met 0,6 procent. Het commentaar van Grecon hierop is dat de werkloosheid vorig jaar in werkelijkheid slechts gedaald is door een verandering van de defini tie van het begrip. In dat verband wordt minister Albeda van sociale zaken geciteerd die eind januari zei: „Ook de cijfers over 1977 vallen bij nader inzien tegen. Het aantal werk lozen daalde wel maar dat was meer het geVolg van de statistiek." Dat Grecon bij zijn berekeningen op andere resultaten uitkomt, is te dan ken aan een andere rekenmethode. Het Groningse model is geheel toe gespitst op het doen van voorspellin gen voor het komende jaar terwijl het CPB een model voor de middel lange termijn gebruikt Modellen worden „gevoed" door gegevens uit het verleden, dus door de onderlinge samenhang van de ontwikkelingen van bijvoorbeeld de inflatie, de in vesteringen, de loonsom en de werk gelegenheid. De Groninger gebrui ken uitsluitend naoorlogse gegevens en gebruiken zo min mogelijk varia belen. Zij zeggen dat dit de voorspel- kracht van hun model niet aantast. NATIONALE BORG-MAAT- SCHAPPIJ zal voorstellen over het door een stockdividend van ƒ7,07 min. tot 7,79 min. verhoogde kapi taal (waarop 50 pet. gestort) over 1977 een dividend uit te keren van 15 pet. ofwel 75 per aandeel van 1000 (waarop 50 pet. gestort) Uezer dagen is de brug gemonteerd van de ro-ra (rij-op-rij-af) installatie van Terminal Eemshaven. Deze in stallatie maakt voor het beroepsgoe- derenvervoer in Europa een betere verbinding mogelijk met minder pro blemen ten aanzien van vervoersver- gunningen. Vanaf dit platform en over de brug zal met ingang van 3 april een dagelijkse afvaart naar Es- bjerg (Zweden) en tweemaal per week naar Göteborg (Denemarken). De chauffeur kan zich binnen de rij- tijdenwet daor middel van deze af vaarten vrijer bewegen. De beperken de bepalingen, die door West-Duits- land aan het vervoer over de weg zijn gesteld, vervallen met deze zeeroute voor dat deel. Bij geregeld gebruik kan men de oplegger met het rij-op- rij-af-schip vervoeren en de trekker met chauffeur aan de wal laten, in dien men in Denemarken en Zweden een trekker met chauffeur heeft klaar staan. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Ren te percentages met sender gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.5 8.25 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 85 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 8.5 8.3 8 1 8.5 '8.3 8 1 Centraal Beheer 10 jaar - 8.3 83 Ennia 10 jaar - 83 83 Nat Nederl. 10 jaar 5 jaar 8.3 83 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 85 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1.- 6.25 825 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1.- 2.- 8.25 725 8.25 7 25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2- 2- 8.3 8.7 84 85 8.9 84 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Wederom is het rentepercentage bij alle banken gelijk gebleven. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf Jaar vaste rentevoet is het gunstigste percentage 8.25. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) SCHIPHOL Staatssecretaris Beijen van economische zaken is er voor negentig procent zeker van dat de Iraanse regering op korte termijn bij Rijn-Schelde-Verolme een order zal plaatsen voor de bouw van acht fregatten, bestemd voor de Iraanse marine. Met deze order, aldus de staatssecretaris.zal een bedrag zijn gemoeid van vele honderden miljoenen guldens, mogelijk zelfs meer dan een miljard. Staatssecretaris Beijen verklaarde dit gisteren op Schiphol bij zijn te rugkeer uit Cairo, waar hij een indus triële tentoonstelling bezocht waar ook Nederlandse bedrijven expo seerden. Eerder bezocht hij de Iraan se stad Karun, waar hij de ingebruik stelling bijwoonde van de door VMF- Stork geleverde suikerfabriek. Over de Iraanse order voor RSV stel de de heer Beijen dat nog enkele details, zoals de definitieve prijs, ge regeld moeten worden. „Maar men heeft de voorkeur voor deze schepen, de zaak staat er zeer goed voor", zo zei hij. De staatssecretaris verklaar de, dat er op dit moment binnen de regering geen enkele twijfel bestaat over het geven van een export-ver- ADVERTENT1E Daarom is de NMB voor een bedrijf als het onze een ideale partner. We spreken dezelfde taal. Net als de NMB is ons bedrijf in de af gelopen jaren flink gegroeid. Onze eigen plannen, die je toch wel ambitieus zou kunnen noemen, hebben we zonder al te veel problemen kunnen realiseren. Ook toen wij onze zaken tot het buitenland gingen uitbreiden kregen we van de NMB de juiste ruggesteun. Bij de NMB vonden we een geest van koopmanschap en een goede kennis van onze branche. Zowel voor oiis bedrijf als voor onze privézaken zijn we zeer kontent met de NMB. Ze maken waar wat ze zeggen: ze denken met je mee. nederlandsche midcenstan0s8ank gunning voor de levering van de acht fregatten. Hij zei ook geen politieke tegenstand vanuit de Tweede Ka mer te verwachten voor deze leve ring van militair materieel aan Iran. Hoewel hij het exacte bedrag dat met de order is gemoeid, niet kon noemen, stelde de staatssecretaris dat de acht marineschepen beslist niet tegen of beneden de kostprijs zuilen worden geleverd. Prins Bernhard De staatssecretaris ontkende, dat Prins Bernhard direct betrokken zou zijn geweest bij de onderhandelin gen over deze order. De bewindsman achtte het verder niet uitgesloten, dat Iran nog meer orders zal afslui ten voor de levering van Nederland se schepen. Dit geldt zowel voor koopvaardij- als voor marine schepen. Staatssecretaris Beijen verklaarde interessante mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven te zien In Iran. Met name op het gebied van de woningbouw, de bouw van koelhui zen. havenwerken, de uitbreiding van de suikerindustrie, irrigaticwer- ken en de bouw van telecommunica tiesystemen ziet de heer Beijen kan sen weggelegd voor het Nederlandse bedrijfsleven. Voor Bredero ziet de heer Beijen een mogelijke order voor een woning bouwproject. waarvan de voorberei dingen in een eindstadium zouden zijn. De staatssecretaris zei te hopen dat nog dit Jaar de gemengde Neder- lands-Iraanse commissie In Neder land bijeen zal kunnen komen. „Te gen die tijd hopen we dan de nieuwe plannen van de Iraanse regering tot onze beschikking te hebben." Auto's op aardgas De staatssecretaris heeft m Iran naast ontmoetingen met vertegen woordigers van het Nederlandse be drijfsleven besprekingen gevoerd met de Iraanse onderminister van defensie en met zijn Iraanse ambtge noot van economische zaken. In deze besprekingen is van Iraanse zijde gevraagd naar de Nederlandse on derzoekingen die zijn verricht naar het rijden van auto's op aardgas. Dit volgens de heer Beijen omdat Iran het aardgas voor eigen verbruik wil gaan houden en de veel meer op brengende aardolie volledig voor de export wil bestemmen. Ook kreeg de staatssecretaris vragen over het ge bruik van windmolens voor de pro- duktle van elektriciteit. De heer Beijen heeft toegezegd daarover ge gevens aan de Iraanse autoriteiten te zullen verstrekken. Ook in Egypte heeft staatssecretaris Beijen zich georiënteerd over de mo gelijkheden die in dit land voor de Nederlandse bedrijven liggen. „Er zijn daar zeer zeker mogelijkheden, alleen zijn die afhankelijk van de financiering van buitenaf. De steun echter die er vanuit de ontwikke lingslanden wordt gegeven, de steun die de Wereldbank kan verlenen en de steun die Egypte kan krijgen van uit Arabische fondsen bieden wel perspectieven voor projecten waar aan Nederlandse bedrijven kunnen deelnemen", aldus de heer Beijen. Philips april roet haar nieuwe nationale be groting komt. Minister van finan ciën Denis Healey zal nu mogelijk wat royaler met zijn belastingvoor stellen kunnen zijn dan op grond van de ongunstige handelscijfers over januari was vervacht. De mi nister heeft meermalen te verstaan gegeven, dat hij niet van plan is de economische bedrijvigheid in Enge land te stimuleren als dat een toene ming van de invoer tot gevolg zou hebben. BRUSSEL (Reuter) - De Nationale Bank van België heeft de officiële rente het bankdlsconto ver laagd van 6.5 tot 6 procent. Het is de tweede verlaging van het disconto, dit Jaar. Op 1 februari werd het rentepercentage al van 7,5 op 6,5 gebracht. Tussen 23 Juni en 2 december van het afgelopen jaar stond het discon to ook al op 6 procent. Druk op de Belgische frank noopte de centrale bank toen tot een discontoveTho- ging Egypte ls bijna klaar met het opstel len van een nieuw vijfjarenplan. Ook hier ziet de staatssecretaris moge lijkheden voor de gemengde Neder lands-Egyptische commissie voor wat betreft de kansen van de Nedér- landse bedrijven. Hij sprak in dit kader van een grote tender voor de bouw van een telecommunicatiesys teem, die spoedig kan worden ver wacht. Philips zal daar volgens de heer Beijen op Inschrijven, al zal dit bedrijf wel een sterke buitenlandse concurrentie kunnen verwachten. Andere mogelijkheden lagen er vol gens de heer Beijen In de woning bouw. irrigatiewerken, landbouw ontwikkelingsprojecten en haven werken. LONDEN (Reuter) Op de lopen de rekening van de betalingsbalans van GrootrBrittannié ls de vorige maand een overschot van 184 mil joen pond sterling (788 miljoen gul den) ontstaan, zo blijkt uit cijfers van het Britse ministerie van han del. Januari had een tekort van 234 miljoen pond (977 miljoen gulden) opgeleverd. De Britse handelsbalans wijst over februari een overschot van 84 mil joen pond (351 miljoen gulden) aan vergeleken met een nadelig saldo van 334 miljoen pond (1394 miljoen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25