Andriessen wil plan van Hofstra verruimen Kreymborg Uit brieven van lezers Langere overgangstermijn bepleit Stretch rekt en veert mee, hoe u ook zit, staat of loopt. Faculteit doodt 2500 proefdieren per jaar Verdachten Chinese moord aangehouden DONDERDAG 16 MAART 1978 TROUW/KWARTET P20-P Dr Duisenberg interrumpeert zijn opvolger, minister Andriessen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAQ Minister Andriessen (financiën) wil bij eventuele beperking van de rente-aftrek, voo' or.der meer hypotheken, een ruimere overgangstermijn dan de vijf jaar die prof. Hofstra hier 'oor noemt in zijn voorstellen voor „inflatieneutrale belastingheffing". Ook deelt Andriessen de mening van het CDA dat bij beperking van de rente-aftrek het element van bevordering van het eigen woningbezit langs andere wegen gehandhaafd moet worden. Andriessen zei dit gisteren in de Tweede Kamer, In een debatje dat de PvdA had aangespannen tegen de tijdelijke lastenverlichtingen die het kabinet doorvoert in afwachting van een beslissing over de voorstellen van Hofstra. Andriessen denkt dat het kabint die definitieve beslis sing. dus ook inzake de rente-aftrek, „waarschijnlijk in de tweede helft van het Jaar." zal nemen. CDA-woordvoerder drs Van Amels- voort vond dat het voorstel van Hof stra inzake de beperking van rente aftrek niet in de la mag verdwijnen. Hij vindt dit voorstel „de keerzijde van de medaille" van het niet meer volledig belasten van genoten rente op spaargelden. Wel pleitte Van Amelsvoort voor „rechtszekerheid" en tegen „verrassingen voor wie ver plichtingen voor lange termijn op zich heeft genomen," zoals het geval is met mensen met een hypotheek op hun eigen huls. „Het element van het bevorderen van eigen woningbezit zou moeten worden gehandhaafd." Minister Andriessen sloot zich hier bij aan. Herziening Later lichtte Van Amelsvoort desge vraagd toe dat de beperking van de rente-aftrek volgens „Hofstra" ge paard zou kunnen gaan aan herzie ning van de huurwaarde-regeling, volgens welke bezitters van een ei gen huls thans een bepaald bedrag aan „huurwaarde" bij hun Inkomen moeten optellen voor de belastingen. Bij doorvoering van „Hofstra" zou bezien moeten worden hoe voor nor male gevallen de verhouding tussen lasten voor en Inkomsten van de eigen woning in evenwicht gehouden kunnen worden, aldus het CDA-Ka- meriid. Van de andere grote partijen is de VVD tegen het voorstel van prof. Hofstra voor de rente-aftrek wat be treft hypotheken. De PvdA heeft zich nog steeds niet duidelijk uitge sproken D'66-woordvoerder Eng- wirda betuigde in de Kamer gisteren wel instemming met de andere voor stellen van Hofstra. maar repte met geen woord over het voorstel inzake beperking van rente-aftrek. Het PvdA-Kamerlid Dolman diende gisteren een motie in om de tijdelij ke lastenverlichtingen ten bedrage van 1.1 miljard gulden aan te hou den totdat ambtelijke commissies nieuwe gegevens gereed hebben over de economische vooruitzich ten. het aanvaardbare financierings tekort van de overheid, en de moge lijke bezuinigingen op uitgaven van overheid en sociale uitkeringen Deze commissies zijn al door het kabinet aan het werk gezet, met het doel deze zomer beslissingen te kun nen nemen over de benodigde bezui nigingen. nigingen. de overheid en de sociale uitkeringen hiervoor zullen moeten inleveren. Dolman vond het besluit tot lasten verlichting „ondoordacht" Hij voel de zich hierin gesterkt door de me dedeling van Andriessen dat het ka binet niet heeft bekeken of dit be drag wellicht beter in andere vor men van steun gegeven had kunnen worden, bijvoorbeeld steun via de komende „wet investeringsreke ning" (subsidies voor investeringen) of steun aan bedrijven en bedrijfs takken in moeilijkheden. „Ik heb wat dit laatste betreft het angstige gevoel dat ons nog het een en ander boven het hoofd hangt," aldus Dol man. doelend op moeilijkheden bij enkele grote bedrijven en sectoren. Bezwaren Ook Van Amelsvoort (CDA) betreur de het dat geen alternatieven voor de lastenverlichting waren onder zocht. CDA en D'66 kwamen met bezwaren tegen de 500 miljoen gul den voor vermindering met drie pro cent van de winstbelasting van be drijven. CDA en D'66 oordeelden dat deze lastenverlichting geen en kel verband meer heeft met de voor stellen van Hofstra. D'66 diende zelfs een motie tn om dit bedrag toe te voegen aan de 500 miljoen gulden die is bestemd om bedrijven een bepaald percentage 1 1,5 van hun eigen vermogen te laten aftrek ken van hun winst voor belasting. Hoewel Van Amelsvoort deze twee de maatregel in het pakket van An driessen wel toejuichte, zei hij des gevraagd toch niet de motie van D'66 te zullen steunen. De CDA'er vindt dat de regering eerst de tijd moet worden gegund haar plannen uit te werken en toe te lichten in wetsontwerpen. Die kunnen binnen enkele maanden de Kamer be reiken. Minister Andriessen ontraadde zo wel de motie van de PvdA als die van D'66. Vandaag wordt erover ge stemd. Het ziet ernaar uit dat beide moties worden verworpen. Wrang voor WAO-ers Politici schijnen koopsompolissen nog net op het nippertje te kunnen kopen, zonder met de wet in strijd te komen. Een minister blijkt tijdens zijn ambtsperiode tevens als onder nemer op te treden en dan zelf het fiscaal tarief gunstiger te kunnen maken. Op die wijze kunnen dan honderdduizenden guldens be spaard worden, zonder dat men in moeilijkheden met de wetgeving komt. Bij mij. als iemand die met zijn gezin moet leven van een WAO- uitkering komen al deze verhalen wrang over. Sinds het optreden van het huidige kabinet gaat er bijna geen week voorbij of een bewinds man of een lid van de coalitiepartij en vindt het nodig erop te wijzen, dat de WAO beslist op de helling moet. Wij WAO-trekkers moeten het volle bedrag aan loonbelasting beta len en behalve een kleine arbeidson geschiktheidsaftrek kunnen wij ver der niets aftrekken, of het moet al heel erg met ons gesteld zijn. Maar de dames en heren, die de mond vol hebben over veranderingen (lees verslechteringen) van de wet arbeidsongeschiktheid beschikken zelf over een heel arsenaal aan mo gelijkheden tot aftrekken; daar ma ken ze dan ook een behoorlijk (of ethisch gezien onbehoorlijk) ge bruik van. Begrijpen die politici nu niet hoe hard dat voortdurend pra ten over het beknibbelen van ons inkomen enerzijds en het manoeu vreren met honderdduizenden gul dens belastingaftrek anderzijds op ons gehandicapten afkomt? Ik weet dat velen van mijn lotgenoten het er psychisch heel moeilijk mee hebben Maastrici t W. F. G. Smeets Uitgeroeid Het verslag van de gereformeerde synode in de krant van donderdag geeft mij de Indruk, dat prof. Die penhorst blijk gaf van een onthut sende onwetendheid inzake de situ atie van christenen en kerken in Oost-Europa, toen hij zei: „In het oosten kun je niet in vrijheid over de wapenen praten en is de kerk nage noeg uitgeroeid." Is het hem dan niet bekend, dat ondanks het feit dat vrije discussie over de bewape ning erg moeilijk is. de kerken in de DDR een eigen anti-militarisme pro gramma hebben, en dat dienstwei- De;e fuc et» is uitsluitend bestemo voor korte reacties op m deze krant gelezen Derichten artikelen en commentaren en met voor gedichten open Brieven oproepen o' reacties op advertenties «leze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogeii|k te zi|n De redactie behoudt z en het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogeli|k over eik geval van bekorting ot metpiaaismg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Sneven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam Bij publicatie worden naam er\ woonplaats van de s;n' ,ver .e'rrca gering uit christelijk-pacifistische overwegingen ook daar ondanks al les voorkomt? Erger nog is het feit dat hem blijkbaar niets bekend is xover het kerkelijk leven in Oosteuro- pese landen, dat ondanks beperkte mogelijkheden vaak bloeiender is dan dat van de kerken in het Wes ten Ik vind zijn opmerkingen kwet send voor de vele christenen die in Oost-Europa met groot geloof en veel creativiteit bewijzen dat Gods Geest levend aanwezig is. Een zaak die lijkt me zowel in recht- als in machtsstaten van levensbelang is. Hoe staat het trouwens met „recht en macht" in onze eigen samenle ving? Een meer bescheiden en meer deskundig spreken over deze zaken lijkt mij zeker in een kerkelijke ver gadering gewenst. Rotterdam A. A. Honig-Vonkenberg. Oorlogsmisdaden In het artikel van prof. Diepenhorst in de krant van 10 maart werden ernstige oorlogsmisdaden van meer dan dertig Taar geleden genoemd. Wat is zijn mening over veel recente re oorlogsmisdaden: de wijze waar op onze grootste NAVO-partner in Vietnam tekeer ging.? Of waren dat geen misdaden, omdat het tegen „de communisten" gericht was? Tegen de communisten kun nen zelfs de meest verderfelijke massa-vernietigingsmiddelen nog niet worden gemist. Deze wapens werden door de gere formeerde synode wel „verwerpe lijk" genoemd, maar een radikaal „neen" kon er nog steeds niet af. Prof. Diepenhorst is bang om „voor uit" te lopen, maar zelfs met een radicaal neen zou het toch nog ach teraan sloffen zijn, zeker in vergelij king met wat „de koene uitspraak van de hervormde synode in 1962" werd genoemd. Wel werd geconstateerd dat de her vormde synode daarna geen stap is opgeschoten Zou dat niet mede ver oorzaakt zijn door gebrek aan soli dariteit van gereformeerde zijde? Is wie de kernwapens blijft aanvaar den niet mee verantwoordelijk voor de ernstige oorlogsmisdaden, die hiermee tijdens de volgende oorlog door beide partijen zullen worden gepleegd? Wat doet de kerk als in Randstad Holland miljoenen mensen een ter gend langzame marteldood sterven? ROTTERDAM A. P de Winter De basisbeweging Van wie hebben nieuwlichters als Fred Keezen. H. Oosterhuis. J. de Ruiter, H. Verbeek enz. hun zending ontvangen? Uit het Evangelie, dat ze volgens willekeur en opportunis me uitleggen? Ook zijn ze zeer onbe kend met de geschiedenis, die leert dat Gods belofte „En de poorten der hel zullen haar niet overweldigen" steeds weer vervuld wordt. Dat moe ten lieden als Miedema, Keezen e.d. toch weten. Waar is de Septuagint, waar de Open kerk? Waar zal over enige jaren deze beweging zijn? Zij bouwen op zand en niet op de Rots. Maar ze slepen wel veel „in hun hart goede gelovigen" mee. Dut valt on der geestelijke milieuvervuiling. Hun tiranie weegt zwaarder dan hei „gezag" der Kerk. BUSSUM J- A. Domer Stop Gezeur Ik zou u gaarne in overweging willen geven het navolgende op te nemen in de rubriek „Brieven van lezers": De Tweede Kamer wil stringenter voorwaarden voor levering van ver rijkt uranium aan Brazilië, defl de Kamer wil geen neutt „bom" invoeren, de Tweede 1 wil de Urenco-fabriek in Almelo^" uitbreiden en enige tijd geledenj de Tweede Kamer een stokje de levering van kern reactoren Zuid-Afrika. Vraag: Wat is het eindelijk effect van beslissinget deze zin? Wel. Urenco blijft ti bestaan, ook zonder Nederlai deelneming, leveringen van ven uranium zullen toch plaats via aan Brazilië. Nederland heeft a te vertellen als het er op aankonx neutronen-„bom" in te voeren, mij betreft. „Almelo" uitbrul vinger in de „Urenco-pap" houd I neutronen-„bom" inbrengen in Oost-West-overleg en zonodig im ren. niet verder „zeuren" over Bti lië. maar in het vervolg met dei |- koop van uranium beter uitkijk en als zich weer een gelegen* K voordoet: kernreactoren lev« omdat het werkgelegenheid sch< Rotterdam W. van de k; Ploegendienst Ik ben bijna 35 jaar getrouwd n mijn man heeft altijd in conti dienst gewerkt. Nu is hij bijna i zijn pensioen toe. Ik meen dan f recht te hebben te spreken over Jv verslag, dat uw verslaggever rau over het gesprek, dat hij voerde i ploegenwerker Jaap Niesten Hoogovens. Mijn man heeft ja lang in een vijfploegendienst werkt en hoewel dat heel wat h is dan een vierploegendienst, a die bij Hoogovens bestaat, moet zeggen dat pas een zesploegendx (die mijn man sinds ongeveerd jaar loopt) over het geheel genot zeer prettig is. Vooral in gezin met kinderen in allerlei leeftijden vooropgesteld, dat een vrouw i positief instelt. Toen mijn mai vijf ploegen werkte, heb ik het li niet gemakkelijk gehad. We heb) vier kinderen en altijd te klein woond met alle spanningen dien. Boekdelen kan ik schrijven. Door de ploegen van mijn man waren visites en zoeken zeldzaam en een ven gingsleven voor mijn man onmc lijk. Volgens mij ontbreekt het !t, bij veel vrouwen, die getrouwd i met een man in ploegendienst, meewerking. Amsterdam-Osdorp Mevrouw Orelio-SIU Onjuist Dolman, die het Kamerdebatje had aangespannen, vond het onjuist dat het kabinet nu ai overgaat tot de lastenverlichting, zonder dat vast staat dat dit wel past in het beleid dat de drie commissies straks aan bevelen Minister Andriessen verde digde zich met de stelling dat de 1.1 miljard gulden al op de begroting klaar was gezet voor invoering van de Hofstra-voorstellen. Het kabinet achtte echter meer tijd voor bezin ning over deze voorstellen geboden. Dat nemen van extra tijd werd ove rigens gisteren door niemand in de Kamer het kabinet kwalijk geno men Andnessen stelde dat het be drijfsleven al op die 1.1 miljard gul den gerekend had Bovendien gaf zijns inziens de economische situa tie alle aanleiding tot deze extra lastenverlichting Dit laatste werd echter door dr Dolman bestreden De PvdA'er vreest dat nu reserve- geld wordt weggegeven met als ge volg dat in de zomer, als beslist wordt over de omvang v?n de bezui- ROTTERDAM Op de medische faculteit van de Erasmus Universi teit in Rotterdam worden per Jaar 2500 proefdieren in de verbrandings oven gestopt omdat ze niet geschikt zijn voor onderzoek. Dit meldt het universiteitsblad Quod Novum. Onderzoekers kunnen slechts dieren gebruiken, van speciaal gefokte rat- tenstammen. Alles wat daar niet toe behoort wordt gedood Volgens de laatste telling van de proefdierencommissie zijn het afge lopen jaar 58000 dieren op de Rot terdamse universiteit gebruikt. Dat is 16000 meer dan eerder was meege deeld WAGENINOEN (ANP) Twee Chi nese inwoners van Wagenlngen zijn aangehouden, omdat zij ervan wor den verdacht betrokken te zijn ge weest bij de gewelddadige dood van de 39-Jarige Chinese vrouw Yutt Kwal Chong uit Wageningen Haar lichaam werd eind februari bij Wa geningen uit de Rijn opgehaald. De verdachten zijn de 41-jarige C. P C. en de 22-jarige Y. I. C.. belden uit Hong Kong Op grond van welke aanwijzingen de mannen als ver dachten worden aangemerkt wilde de politie in verband met het onder zoek nog niet meedelen. De aanhou dingen zijn niet het gevolg van de tips die na een tv-ultzending zijn binnengekomen. Links: Stretch blazer van zuiver scheerwol. Vormvast en sterk kreuk herstellend. Blauw, 'ICC bruin of zwart. Stretch pantalon van zuiver scheerwol. Veert mee en zit altijd perfektGri js. JQQ Komfort en bewegingsvrijheid op vitale plaatsen. Rechts: Stretch blazerpak van zuiver scheerwol.Geeft alle komfort en bewegingsvrijheid.Grijs, blauw of bruin. Jijr

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 22