deTijd deTijd Nog even over die belangrijke brief, die u van de PTTontving. O k Weekblad IHiJla - pttpost Gebruik'm goed. UIT DE WEEKBLADEN Geen nieuw feit? Goed en kwaad deze week: Multinationals Lieveling Weer aanhoudingen wegens uitgifte valse Franse francs Veertig inbraken opgelost Weer de SS W anhoopspogingen 'Zedenmeester' 'Man des aanstoots' DONDERDAG 16 MAART 1978 TROUW/KWARTET P16-RHS De Tijd Van Agt vraagt zich in De Tijd af of de eventuele introductie van het neutronenwapen echt een nieuw feit is. In een vrij vlak vraaggesprek vraagt Van Agt „of het niet het doortrekken van een in vroeger ja ren zonder voorbehoud gekozen en gevolgde lijn is. namelijk dat het westen een voorsprong in atoombe wapening opbouwde in antwoord op de veel grotere conventionele bewa pening aan de andere kant.'' Het blad besteed aandacht aan het congres van de kerkelijke basisbe weging. die veelal links is georiën teerd. Dat leidt opnieuw (soms) tot star dogmatisme. „Krische gemeen ten moeten ook zelfkritiek hebben. Zij moeten kritisch blijven tegeno ver hun eigen leuzen". De Tijd heeft verder een portret van het ..eenza me. eigenzinnige CNV ..Neder lands snelst groeiende vakbewe ging- Voorts een tweede reportage over Egypte, ditmaal over de gevolgen die de erbarmelijke situatie in dat land heeft voor het culturele leven. Het omslagartikel is gewijd aan Huub Oosterhuis. die functioneert in de Amsterdamse studentenekkle- sia, een politiek bewuste groepering in de katholieke kerk. Oosterhuis wenst geen priester meer te zijn van de r.k. kerk. en als hem voor de voeten geworpen wordt dat hij wel gewijd is. zegt hij: ..Ik was een horig kind van de katholieke traditie. Toen ik 24 was wist ik nog niets van de Schrift. Integendeel, ik was vol gestopt met vroomheid, speculaties, ingewikkelde dingen, spirituele za ken: allemaal verwoede, vertwijfel de. lieftallige pogingen om het we zen te raken. Maar als dat het ver haal was geweest, dan was ik volsla gen vervreemd en in niets meer gelo vend." Vrij Nederland In Vrij Nederland filosofeert Piet Steenkamp. de voorzitter van het CDA over goed en kwaad. Over ab ortus zegt hij: ..Ik vraag me inder daad ook langzamerhand af of nu uitgerekend wij christenen op dit terrein moeten zedemeesteren". Het blad opent met een artikel over Lub bers en zijn gehekelde fiscale hande lingen. Bibeb interviewt de detecti ve-schrijfster Patricia Highsmith. Het verhaal gaat onder meer over haar afkeer van collega's. Verder artikelen over de miljarden over heidsgeld die naar het particuliere bedrijfsleven stromen, en over de Amsterdamse politie en haar pogin- ADVERTENTIE Premier Van Agt vindt het onwaarschijnlijk dal mensen van het CDA eerder voor verlokkingen van geld en gewin zouden bezwijken dan andere politici Rob Vermaas sprak met hem over de financiële handel en wandel van CDA- leden. de beperkingen van het ministerschap, de kwestie-Kruismga en de neutronenbom Huub Oosterhuis gelooft niet meer in de kerk van Rome maar wel in de revolutie Een interview met de dichter wiens liederen in alle kerken worden gezongen, maar de vraag rijst of de afstand tussen dichter en de zangers van zi|n lied inmiddels met te groot is geworden Verder: Het CNV. een eigenzinnige maar eenzame vakcentrale De geest van het gaullisme Culturele malaise in Egypte De bourgeoisie van Bunuel Bon voor proefabonnementen «r«k«n 09 Tijd voor 6 guldon raam Adres Plaats Tel Zonder poei/egei renden aan de T^d Antwoordnummer 6 Amsterdam Petaiing na ontvangst »an acceptgiro Owrd If koop i lt«"«rw»« VI ON WH gen een beter aanzien te krijgen bij de burgerij. Over de vraag naar de grenzen van de (steeds groeiende) politiemacht zwijgt de politie, aldus het blad. In een artikel over de Franse verkie zingen signaleert VN een soort ethisch reveil bij de Franse commu nisten. die zeggen geen ..duimbreed te zullen wijken" als het gaat over ontmenselijking, die besloten ligt in „geweld, in drugs en in pornografie". De kleurenbijlage is gewijd aan het Indonesië van de generaals en over de binnenkort te verschijnen me moires van Olga Ivinskaja. die van '46. tot aan zijn dood in 1960 de vriendin was van Boris Pasternak Tenslotte een eigenaardigheid. VN vertelt dat de affaire-Lubbers in feite een primeur was van de Volks krant en de Haagse Post samen. Maar de Haagse Post ging tegen uitdrukkelijke afspraken in met de eer strijken. Na veel geharrewar zou de Haagse Post deze week als nog het boetekleed aantrekken en een excuus aan de Volkskrant af drukken. Wij hebben dat excuus in de HP niet gevonden De Groene Volvo. KSH. AKZOwie volgt? vraagt Amout Weeda zich af in De Groene. Onder de kop „Multinatio nals in de bijstand" merkt hij op, dat „subsidlologie zo langzamer hand bijna een volwaardige speciali satie in de bedrijfseconomie begint te worden." Ais de nood aan de man komt blijkt het bedrijfsleven opeens erg makkelijk te zijn met de liberale principes: ln Den Haag wordt zon der gewetensbezwaar de deur plat gelopen met verzoeken om steun en subsidie. De vraag is „in hoeverre van de overheid mag worden ver wacht dat ze opdraait voor de risi co's van falend management omwil le van de werkgelegenheid?", aldus Weeda. Marion Eisma gaat in op de „bejaar denhulp en de bezuinigingsdrift van de ministeries van volksgezondheid en CRM" „Een beetje zelfstandig heid wordt duur betaald", zo conclu deert ze. 'Op de middenpagina's brengt De Groene uitvoerige infor matie over de actie „Stop de neutro nenbom". die grote vormen aan neemt. Opvallend is de eendrachti ge samenwerking van zeer uiteenlo pende groepen, van kerken tot com munisten. Nico Schouten, secretaris van de actie, ziet het heel simpel: „Waar je het met elkaar eens bent. moét je kunnen samenwerken." Accent: „We leven meer dan eens" en „Helft wereldbevolking gelooft in reïncar natie". zo weet Accent te melden, maar ook de harde werkelijkheid wordt niet geschuwd, getuige het verhaal „Het moederland laat Je niet kreperen'„De arm van de Ne derlandse bijstand reikt ver en er hoeft geen Nederlander waar ook ter wereld om te komen van ge brek en honger. Die bijstand is ech ter een mogelijkheid en geen recht." Het „actuele" omslagartikel gaat over „de sprakeloze lieveling van de koningin". Daarmee wordt om misverstanden te voorkomen niet prins Bernhard bedoeld, maar het hondje Sara. Voor insiders: „de bas- jeni blaft niet. hij lachtDat wil niet zeggen, dat de prins in dit num mer ontbreekt. Hij komt aan bod in het verhaal „De Hollywood-allures van filmproducer Rob Houwer". Houwer is voldaan, want tijdens een privé-ontvangst op Soestdijk lieten Koningin en Prins hem weten, hoe zeer de koninklijke familie van „Sol daat van Oranje" heeft genoten. ..Zelfs van de erotisch getinte scènes." HELMOND (ANP) De Helmondse politie heeft de 44-jarige A. K. uit Helmond aangehouden nadat hij had geprobeerd op een bank twintig, valse biljetten van honderd Franse francs om te wisselen. Eerder was door de Eindhovense politie de 36- jarige A. M.. eveneens uit Helmond, aangehouden, toen hij in het grens wisselkantoor tien valse biljetten wilde omwisselen. Beide mannen zijn oorspronkelijk afkomstig uit Marokko Tijdens de transactie in het Helmondse grens wisselkantoor zat A. K. buiten in een auto te wachten. Toen hij zag wat er gebeurde, vluchtte hij. Begin deze maand werd in Helmond ook al de veertigjarige S. C. aange houden. omdat hij in een winkel met achttien valse honderd-Franse- franc-biljetten wilde betalen, maar later is hij in vrijheid gesteld. Waar de valse biljetten vandaan komen Is vooralsnog een raadsel. Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM Met de aanhou ding en voorgeleiding van de 41- jarige R G. B en de 42-Jarige F A. L L., beiden zonder beroep, uit Bel gië. zijn een 40-tal Inbraken in tuin huisjes aan het Lagelandsepad. de Kromme Zandweg, de Zuiderpark weg en het Toepad opgelost Er werd voor circa 8500.- aan goe deren uit de huisjes gestolen en voor circa 3000.- schade aangericht Haagse Post De Haagse Post onderzocht de ach tergronden van ir Heerema's indu striële coup. Heerema die voor 200 miljoen belangen kocht in de bouw onderneming Stevin en Ballast-Ne- dam, is ex-SS-er, die arbeiders ron selde voor het oostfront. Het blad drukt een foto af waarop Heerema in vol ornaat staat als strijder voor het derde rijk. HP meent dat een vergelijking met de affaire-Menten zich voorzichtig opdringt. Het omslag-artikel is gewijd aan de pedofilie, „één van de laatste ta- boe's van onze tijd". Hans van den Doel heeft een tweede artikel over de strijd onder economen. Hij zegt: „Mensen staan niet in de rij voor meer benzine, meer vakantiereizen, meer alcohol. Ze staan in de rij in de wachtkamer van de dokter, in de ziekenhuizen voor meer onder wijs voor hun kinderen. Daar liggen de fundamentele noden van het in dividu". Op cultureel gebied een vraagge sprek met de schrijver Christopher Isherwood en een verhaal over de kunst van Jasper Johns, de „peetva der van de pop-art". De Nieuwe Linie: „Wanhopige poging tot contact." zo omschrijft De Nieuwe Linie op de voorpagina de gijzelingsactie van het Zuidmoluks zelfmoordcomman do in Assen. Na de actie van de mariniers dinsdag kan er sprake zijn van een „overwinning", maar overwinningen of nederlagen de „Nederlandse regeringspolitiek blijft hetzelfde, vrezen we: hard en zonder solidariteit met de Zuid-Mo- lukkers en zonder begrip voor wan hopige pogingen van jonge Moluk- kers om de Nederlandse samenle ving te bereiken". Michel van Huiten, die na tien jaar politieke (PPR-)arbeid als ontwik kelingswerker naar Mali vertrekt, verwacht dat hij daar „persoonlijk zal radicaliseren De toekomst van de PPR ziet hij niet als ongunstig. „Er zullen in toenemende mate CDA-stemmers zijn die het kabinet Van Agt-Wlegel niet bedoeld heb ben. Evenals in 1968 zal de PPR weer spijtstemmers krijgen en ik denk dat daardoor ln de partij een belangrijke injectie zal plaats vinden." Gerard van den Boomen geeft een verslag van drie pagina's van de discussiebijeenkomst met opposi tieleider Joop den Uyl in De Popu lier. Twee uitspraken: „Meeste Ne derlanders meer rechts dan links" en „Ook voor rechts zijn de marges smal". Elseviers Magazine De bezorgdheid van het Nederland se parlement voor de uiteindelijke macht van Brazilië een atoombom te maken (in verband met de leve ring van verrijkt uranium) noemt Elseviers Magazine het „uithangen van de zedenmeester". Hoofdredac teur Hoogendijk meent dan ook dat de WD te lief is voor het CDA. „Het wordt hoog tijd dat de liberale frac tie van zich gaat afbijten". Naast veel aandacht voor de recente Molukse gijzeling, brengt EM een artikel over de Limburgse ir H. F. Bethbeder, die kans zou hebben ge zien een geheim luchtvaartproject van de nazi's te saboteren en deswe ge in '44 in een concentratiekamp terechtkwam. Maar was hier sprake van collaboratie, of van verzet? CRM weigerde de man als verzets- slachtoffer aan te merken en weiger de uitkering. Bethbeder accepteer- dé dat niet en ging in beroep bij de Raad van State. EM vervolgt de serie onthullingen van Haldeman over Nixon en schetst een profiel van de nieuwe minister van defensie mr W. Schol ten, die voor honderd procent achter de Navo staat. Nog een andere Scholten in EM. De oud-commissa ris van de Koninklijke Scholten Ho nig, dr E. A. H. Scholten. Hij zegt dat de KSH is leeggeroofd, door de lei ding wel te verstaan. Hervormd Nederland: „Partijganger zijn van de armen. daar draait alles om." aldus doi ethiek Bert ter Schegget van i ciale academie De Horst in vormei Nederland. Het blad p ceert deze week een gesprek „man des aanstoots." Dat slaat dan op het feit. dat hij zou zijn om Krijn Strijd op te als hoogleraar theologie aan i versiteit van Amsterdam, maar de commissie theologisch w< schappelijk onderwijs van de vormde synode hier niet voor voelen. Wat de affaire-Lubbers be merkt HN in een commentaar dat er geen excuses zijn aan te renen dat het om nog wel wat r gaat dan „nonchalant of onven dig handelen," zoals Aantjes en Agt vergoelijkend uitleggen. Ge L de Haas voorziet dat „het kl i gezin een ander soort mensen i vert": namelijk jongeren die e: genwoordig erg lang over doen werkelijk volwassen te worde tegelijk de neiging hebben al vroeg volwassen te willen zijn Het omslagverhaal haakt in op de gijzelingsactie in Assen. Da k komt naar voren, dat er „meer gen lopen naar Ambon dan die de RMS". en Die brief is déérom zo belangrijk, omdat het onderwerp (DE POSTCODE) zo belangrijk is. Belangrijk voor het goed en snel sorteren van de post. Belangrijk dus. voor iedereen in Nederland. De bedoeling is dat we allemaal de postcode gaan gebruiken. Dat is even wennen. Maar u zult zien dat het in de praktijk best meevalt. We gebruiken al jaren, zonder moeite, huisnummers en telefoon nummers, En de postcode is net zoiets. Werken met de nostcode. Op de post die u verstuurt zet u natuurlijk naam en adres van de afzender (van uzelf dus). Zet daar nü uw postcode bij. Dan kan iedereen die post van u krijgt zien wat uw postcode is. En hij of zij kan deze dan noteren, bijvoorbeeld in een adressenboekje. Doe het als afzender zó: h/.Mna'utfou HcO^hultutMf 2-t }5!l &A ENStH&t De grotere postverzenders zoals bedrijven, verenigingen en instellingen waarvan u regelmatig post ontvangt, hoeft u nu niet met een postcode-kaart te infor meren. Zij kunnen bij de PTT terecht,dieze assisteert bij de aanpassing van de adresgegevens. Adresseer zélf ook met de postcode. Natuurlijk krijgt u zelf ook post code-kaarten van uw familie en bekenden. En andere post, waarop de postcode van de afzender is vermeld. Werk aan de hand van die gegevens ook uw eigen adres notities bij. En ga zo snel moaeliik alle adressen, op alle post die u verstuurt van de juiste postcode voorzien. (Vergeet niet dat post bussen een eigen postcode hebben!) Doe het zó: In dit "dikke boek staan alle postcodes in Nederland vermeld. Dat postcode-boek kunt u afhalen op het postkantoor. Het is gratis. U moet alleen wel de aanvraag- kaart meenemen, die bij uw brief zat. Hoe beter u adresseert, hoe beter de PTT kan werken. Het ideale adres op een post stuk (een.brief bijvoorbeeld) ziet er zó uit: Regels beginnen recht onder elkaar Volledig adres. Straat, nummer even tueel toevoeging (A. B. Bis en dergelijke) Gebruik ook de gratis postcode- kaarten. Een andere manier om familie en bekenden snel van uw post code op de hoogte te brengen is: met een postcode-kaart. Een dezer dagen krijgt u een setje van 10 postcode-kaarten gratis in de bus. (Misschien hebt u ze zelfs al gekregen.) Het zijn net adreswijzigings- kaarten. Stuur ze naar uw relaties, dan kunnen zij uw postcode noteren En een postzegel hoeft er niet op. Hebt u aan 10 kaarten niet genoeg, dan kunt u er deze maand nog meer krijgen op het post kantoor, zo lang de voorraad strekt. Gratis. W, I/Ou Ut* fou HwfauLtuifït 2/ fSH &A ENS£M£{>£ Er ligt een postcode-boek voor u klaar. Verzendt u regelmatig post en kent u de post code van de geadresseerde nog niet? Geen probleem. U kunt de postcode opzoeken in een speciaal postcode-boek. If vi en W, l/CU\ckhPOlA Hafe&hutfaoef 2/ BA Postcode vóór de plaatsnaam De zes-van-de-postcode. Het juiste gebruik van de post code is in zes hele simpele regeltjes samen te vatten. Als u zich aan dit gebruiksaanwijzinkje houdt, kan er nooit wat fout gaan: 1Vier cijfers, dan 2. wat ruimte, dan 3. twee hoofdletters, dan 4. béétje méér ruimte, dan 5. plaatsnaam. 6. En alles zónder streepjes ertussen of streep eronder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18