ijax reikt net niet ver genoeg Ernie Brandts scherprechter ruijff ontkent lieuwe contracten 3 5UR0PA CUP I EUROPA CUP II UEFA CUP Plaats in halve finales in slotminuut pas veilig gesteld Amsterdammers stuiten bij strafschoppen (na 1-1) op Juventus-doelman Dino Zoff ezondmaking taald voetbal spoedigen' inieuw problemen et badmintonploeg Zuid-Afrika Geen subsidie wegens deelneming van Zuidafrikanen Weer forse zege ijshockeyteam IN W RDAG 16 MAART 1978- SPORT TROUW/.KWARTET P15-RHS17 it. M. Gladbach (WDId)-Wacker Innsbruck (Oost) y verpool (Eng)-Benfica (Port) Itlico Madrid (Sp)-FC Brugge (Belg) ventus (It)-Ajax (Ned) le 2e 1-3 2-0 2-1 4-1 0-2 3-2 1-1 1-1 Juventus w.n.s. (3-0) Dynamo Moskou (Rusl)-Betis Sevilla (Sp) Anderlecht (Belg)-FC Porto (Port) Hajduk Split Joeg)-Austria Wien (Oost) FC Twente (Ned)-Velje BK (Den) 0-0 3-0 0-1 3-0 1-1 1-1 Austria w.n.s. (3-0) 3-0 4-0 Grashoppers (Zwi)-Eintracht Frankfurt (WDId) Barcelona (Sp)-Aston Villa (Eng) Carl Zeiss Jena (DDR)-Bastia (Fr) PSV (Ned)-FC Magdeburg (DDR) 2-3 1-0 2-2 2-1 2-7 4-2 0-1 4-2 ik r or Johan Woldendorp Int VENTUS Ajax heeft het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen met opgeheven ifd verlaten. De strijd tegen Juventus eindigde veel later dan de Amsterdammers zelf veelal wfcschat hadden. Na negentig minuten voetbal wees het scorebord 1-1 aan. Dezelfde stand als p irtien dagen geleden in Amsterdam. De volgende dertig minuten verlenging leverden Ajax dat n goede conditie moet hebben de kans op om verrassenderwijs nog afstand te nemen van de lianen, maar ook die schatting bleek niet juist. De beste kansen waren voor Juventus dat niet profiteren. Zo moesten strafschoppen, die loterij, uiteindelijk de beslissing brengen latssecretaris; onze parlementsredactie l HAAG Staatssecretaris is de Vries (CRM) wil met in- van het nieuwe voetbalseizoen, start op 1 augustus, beginnen de gezondmaking van het be- d voetbal. Hij kondigde gisteren ie Tweede Kamer aan. dat hij n april zijn visie zal geven op het lort van de stuurgroep. Voor de iring van het betaalde voetbal is jaar tweeëneenhalfmiljoen gul- uitgetrokken. PvdA-fractie diende gisterentij- het CRM-debat in de Tweede ler een motie in. om de rijks- n te binden aan de voorwaar- dat er og dit jaar een cao komt voetballers en trainers, de is hun financiële huishouding nbaar maken, de medische en tschappelijke begeleiding van ballers wordt verbeterd en het sfersysteem wordt herzien. itssecretaris Wallis de Vries wil- die voorwaarden niet op voor- overnemen. Volgens hem moe- eerst de belangenorganisaties over hun visie geven. 0NDEN Twee deelnemers uit onesië hebben zich kort voor het in van de eerste ronde in de All- ;eland-badmintonkampioen- appen. de officieuze strijd om de Idtitel, teruggetrokken. Hadiy- en Juniato Suhandiata waren de eerste ronde tegen Gordon ifillan en John Croukamp uit Afrika geloot. Beide volgende rmee een opdracht van de Indo- sche regering die ieder sportcon- met Zuid-Afrika verboden m-manager Peter Sumarsono Indonesië verklaarde gisteren: regering heeft ons voor wij naar opa vertrokken opgedragen ons te trekken wanneer wij tegen- Zuidafrikanen zouden komen taan. En juist op dat onderdeel, waar in feite geen enkele ploeg de mindere hoeft te zijn van de tegenstander, faalde Ajax nadrukkelijk. Het be gon nog wel zo goed met Gentile die over schoot. Maar het antwoord vanAjax, een elfmeter van Geels eindigde op de vuisten van Zoff. Benetti verzilverde nummer twee wel, waarna Ajax zijn serie missers gewoon doorzette. Van Dord schoot tegen Zoff, Ling mikte naast. En dat terwijl Juventus middels Cabrini en Causio de wegnaar een beslissende 3-0 voorsprong vond. Daarmee was voor Ajax het avon tuur op Europees niveau definitief over. Later dan gedacht. En zeker op een manier die Ajax misschien wei- het liefst had uitgekozen maar niet kon benutten. Ietwat tegen de verwachting in maakte ook Jan Everse deel uit van het Ajax-team. Nadat hij de schuld vraag van Juventus' gelijkmaker het duidelijkst met „ja" had moeten beantwoorden, stond zijn positie in het keurcorps van trainer Ivic in brede kring ter discussie. Ondanks een lichte blessure en waarneem baar vormverlies gaf de Joegoslaaf toch (ten koste van Sören Lerby: de voorkeur aan de gewezen Feye- noorder. In vergelijking met de eerste wed strijd ontbrak Tscheu la Ling. De grillige Hagenaar zucht onder een neusblessure, maar had ook op grond van minder geslaagde optre dens in de afgelopen weken gepas seerd kunnen worden. Zijn vervan ger Geert Meyer vormde met Ruud Geels de tweemans „counteraan- valDie weinig progressieve tak- tiek was in het prille begin zowaar goed voor een riante scoringsmoge- lijkheid. Bettega werd bij een hoek schop van Arnesen zo in het nauw gebracht, dat hij bijna in eigen doel kopte. Kort daarna werd een uitge kiende pass van Jan Everse onbenut gelaten. Desondanks was bij beide partijen voorzichtigheid troef. Bij Ajax dus, omdat het het beproefde vier-vier- twee-systeem in de strijd gooide, bij Juventus, daar de thuisclub nauwe lijks de behoefte voelde om massaal ten aanval te trekken. Het doelpunt, waarmee Tardelli in de 21ste minuut de score opende, was een school voorbeeld van de laffe strijdwijze van de Italianen. Ruud Krol ver knoeide een vrije schop door de le ren knikker in de voeten van Tardel li te schuiven, de middenvelder van „La Juve", betrok vervolgens Cau- sio en Benetti in de aanval en snelde dan pijlsnel naar voren om het af rondende werk te verzorgen: 1-0. ran onze sportredactie IADRID Johan Cruijff blijft het middelpunt van grootse geruchten, 'insdagavond lanceerde de Spaanse radio in het programma „Het 25ste ur" een bericht dat Cruijff al anderhalve maand geleden in het diepste eheim een contract heeft getekend bij de New York Cosmos. Daarvoor ou Cruijff een bedrag van 3,5 miljoen gulden krijgen. Hij dient dan tien edstrijden voor de Cosmos te spelen plus twee wedstrijden waarvan de aten ten goede komen aan het kinderfonds van de Verenigde Naties, het inicef. laarbij maakt Cruijff, aldus commentator Manoio Barnardos nog een ans op vijf miljoen extra als hij wil aantreden voor zeven wedstrijden het Nederlands elftal tijdens het komende wereldkampioenschap oetbal in Argentinië. Daarbij is dan gerekend met de mogelijkheid dat lederland minstens de halve finales van het WK bereikt. let contract met de New York Cosmos berust, aldus nog steeds het rogramma „Ser" op een overeenkomst met de filmmaatschappij Warner bos waar Cosmos toehoort. Het geld dat Cruijff krijgt voor zijn optreden het Nederlands elftal zou afkomstig zijn van een Nederlandse bankin- telling die van plan is een bijkantoor in Barcelona te openen. 'e deelneming van Johan Cruijff aan het WK wordt door de New York 'osmos vooral op prijs gesteld omdat Cruijff in de Verenigde Staten Heen onder enkele voetballiefhebbers bekend is. Het grote publiek kent 'aar één voetballer: Pele. Mocht Johan Cruijff in Argentinië aantreden an bestaat de mogelijkheid dat veel meer Amerikanen van zijn bestaan de hoogte worden gesteld. Mgens de berichten zou New York Cosmos ook interesse hebben in de riers Rexach, Mora en Neeskens van Barcelona en Lopex Ufarte van Sociedad. Die belangstelling zou vooral veroorzaakt zijn omdat ders in Amerikaanse voetbalkringcn ervan overtuigd zijn dat het ^merikaanse voetbal op de verkeerde weg is door oude Europese sterren engageren. Er zouden juist ook jongere spelers moeten komen, al was t alleen maar om het tempo van de wedstrijden wat omhoog te brengen. in Cruijff heeft inmiddels de berichten ontkend. Cruijff: „Sinds nden ben ik al genoodzaakt geruchten van deze strekking onjuist te oemen. Ik wil nu alleen maar zeggen dat ik, wat betreft mijn toekomst, een enkele beslissing zal nemen voor mijn overeenkomst met Barcelona 1 afgelopen". 'olgens Johan Cruijff is er geen aanbod van de Cosmos geweest en geen anbod van een bankinstelling voor het Nederlands elftal. Ivic moest toen uiteraard meer risi co's nemen. Hij expedieerde Arne sen naar de frontlijn, maar lokte Juventus nauwelijks uit zijn defen sieve stellingen. De aanval is in Ita lië al sinds mensenheugenis niet meer de beste verdediging. Niette min was Ajax, naarmate de eerste helft vorderde, steeds weer een speelbal van de manschappen van trainer Trappatoni. Met name Ruud Krol stapelde de ene blunder op de andere. Hij bijvoorbeeld, was verantwoorde lijk voor de kans, die Causio twee weken geleden in de laatste minuut trefzeker na ruim een half uur uit een solo peurde. Het daverende schot eindigde op de vuisten van Piet Schrijvers. Tien minuten voor de pauze had Krol nog alle geluk van de wereld, toen scheidsrechter Balotai een hands-geval over het hoofd zag. Het aangeslagen Ajax stelde er een perspectiefvolle daad tegenover: een inzet van de verdien stelijk spelende Geert Meyer. Vlak voor het verstrijken van de eerste helft liep Ajax nog meer ave rij op. Johan Zuidema revancheerde zich op Tardelli de Italiaan had de frêle middenvelder even te voren tegen de grond geslagen en zag die daad beloond met een gele kaart. Een soortgelijk vonnis werd na de hervatting ook over Causio geveld. Ivic bleef zijn hoop in het tweede bedrijf op het aanvallende drieman schap Geels-Meijer-Arnesen vesti gen. Opvallend was dat de Joegos laaf Simon Tahamata in de verdedi ging posteerde. Een succesformule was dat allerminst. De voornaamste oorzaak: de organistie in de Ajax- muur liet veel te wensen over. Daar naast bleek Tahamata te speels voor dit werk. Aan de andere kant kwamen de schoten, die Geels en de Pim van Dord (rechts) juicht te vroeg. Met een katachtige sprong tikt doelman Dino Zoff een Ajax- inzet over het doel. zijnen op Dino Zoff losten, zelden boven het afzwaaiersniveau uit. Ju ventus kon zich zonder veel energie te verspillen, staande houden en dwong daarmee ook nog sympathie bij de toeschouwers af. Ajax leek voor een veloren zaak te strijden Ajax kan ook volstrekt onbereken baar zijn. Tomislav Ivic deed, met nog ruim een kwartier te gaan, een gouden greep door Meyer in te wis selen voor Ling. Krol schoof op dat moment de bal langs Scirea, Arne sen kon de pass verlengen en Ling mocht een ongekende rentree vie ren: 1-1. Ajax betaalde Juventus op dat ogenblik het loon van de angst. De Italiaanse titeldrager kreeg, met een 1-0 score in de bagage, talloze keren de kans om de wedstrijd in zijn voordeel te beslissen, maar weigerde dat hooghartig, het duel was wat dat betreft een getrouwe kopie van Bar celona—AZ'67. In die wedstrijd wer den de Alkmaarders in de eerste helft overspeeld, maar veerden vol komen onverwacht, toen Barcelona hautain de teugels liet vieren. Net als toen was ook in Turijn negentig minuten voetbal niet voldoende om de tweekamp te beslissen. JUVENTUS-AJAX 1-1 na verlenging, Juventus w.n.s rust 1-0. einde 1-1 21 Tardelli 1-0.80: Llng 1-1 Scheidsrechter: Palotai (Hong Toeschou wers: 70.000. JUVENTUS: Zoff; Cucureddu, Cabrini. Gentile. Morini; Scirea. Causio, Tardelli (Splnosl), Fan- na, Benetti, Bettega. AJAX: Schrijvers; Zuidema, Van Dord, Krol. Everse; Arnesen (Lerby). Erkens, Schoenmaker; Meijer (Ling), Geels. Tahamata TENNIS Betty Stöve is in de eerste ronde van het damestoer- nooi in Boston uitgeschakeld door de Amerikaanse Marita Redondo. VOETBAL Voor 1200 toeschou wers heeft de Rijswijkse amateur voetbalvereniging RVC in Rijs wijk met 1-0 gewonnen van de profvoetballers van de Zweedse club Norrköping. Doelpunt werd gemaakt door Jan van der Leek in de vijftiende minuut. BASKETBAL Voor de compe titie werden twee wedstrijden ge speeld Flamingo's-Landlust 81-84. Strijen-Twente 100-94 HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen geen sub sidie geven aan de 32ste open Neder landse badmintonkampioenschap pen, die begin vorige maand in Be verwijk zijn gehouden. Reden voor dit besluit is de deelneming aan deze wedstrijden van negen blanke Zuidafrikaanse spelers en speel sters. Bij de subsidie-aanvrage ten bedra ge van 2500,- maakte de badmin- tonbond geen melding van de komst van de Zuidafrikanen. De toelich ting op de gevraagde opheldering rond dit „verzwijgen" bevredigde G S. niet. Uit latere contacten hebben G S. geconcludeerd dat hun mening en die van de badmintonbond ten aanzien van de apartheidspolitiek weliswaar parallel lopen, maar dat de politieke wijze van benadering verschilt. De badmintonbond is. aldus Gede puteerde Staten, van mening dat de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika het beste bestreden kan worden door juist contact te leggen met Zuidafrikaanse sportmensen G S zijn daarentegen voorstander van een boycot. In de badmintonbond zelf is men overigens doende de houding ten opzichte van Zuid-Afrika te her waarderen. Het hoofdbestuur hoopt over veertien dagen een officieel standpunt naar buiten te brengen. Besprekingen met de voornaamste subsidiegever, de Stichting Sport hal Beverwijk, hebben ertoe geleid, dat ook de komende jaren de inter nationale kampioenschappen in Be verwijk zullen plaatsvinden. LAS PALMAS Het Nederlandse ijshockey team heeft ook zijn vierde duel op het toerooi om de Wereldti tel (C-Groepi al expermenterend met verscillende speellijnen pro bleemloos kunnen winnen. Frank rijk was ditmaal aan de beurt en werd met 12-3 verslagen Bondscoach Hans Westberg ge bruikte dit duel om in de verdedi ging Henk Krikke en Rob van On langs te vervangen voor de Amster dammer Henk Hille en de jeugdige Nijmegenaar Harry van Heumen De Franse ploeg kon daardoor al leen in de eerste periode toen de machine nog even moest inlopen tegenstand van betekenis bieden Doelman John de Bruyn moest na vier minuten de puck uit het doel halen na een schot van Leblond. Maar nog in diezelfde minuut kwam Nederland al weer gelijk door een doelpunt van Jack de Heer. Zoals gewoonlijk werd hij aangespeeld door zijn teamgenoot Jan Jansen Beide Thialfspelers staan bovenaan op de topscorerslijst van het toer nooi om de wereldtitel van de C- Groep. door Matty Verkamman EINDHOVEN PSV-trainer Kees Rijvers had het maandag middag over Ernie Brandts. De ex-international kritiseerde toen de neiging van de jeugdige voorstopper om te veel aanvallende daden te willen stellen. Teruggrijpend op die ene keer dat Brandts in Maagdenburg naar voren trok en bij die gelegenheid de gevaarlijke Jürgen Sparwasser losliet, stelde Rijvers dat Brandts „nog niet rijp is" voor dergelijke initiatieven. „Ernie moet nu sober spelen, dan komt de rest vanzelf", zo zei Rijvers. Gisteren had Brandts kennelijk wel toestemming van zijn trainer gekre gen om de aanval aan extra lengte te helpen. Tot geluk van PSV. Want vooral dank zij de inbreng van de eerstejaars PSV-er, overleefden de fortuinlijke Eindhovenaren de kwartfinale-strijd om de UEFA Cup tegen de 1. FC Magdeburg. Tot twee maal toe had Brandts succes met gave kopstoten. Die treffers hielden PSV in de zinderend spannende wed strijd in de race. Brandts scoorde bij de standen 0-1 en 2-2. Door zijn toe doen kon Harry Lubse, precies hon derd seconden voor tijd, na goed werk van Gerrie Deijkers, uitgroeien tot match-winner. Waarschijnlijk in een van de spannendste Europa Cup-wedstrijden ooit gespeeld, bleef PSV zodoende overeind. Nu, gezien de lastige 1-0 achterstand uit het eerste treffen, de nood aan de man was, kon PVS als bij toverslag weer „pressie" spelen. De afgelopen weken had die macht om te drukken volledig ontbroken. Het spelbeeld verschilde in vergelijking met twee weken geleden dan ook als de dag van de nacht. Geheel volgens de kwalijke internationale gewoonte had PSV zich op 1 maart volledig aan de tegenstander uitgeleverd. Een merkwaardige zienswijze van trainer Kees Rijvers, gzien de kwa- lieit van zijn eigen ploeg. Dat het toen om een overdreven angstige spelopvatting ging. dat kwam giste ren duidelijk aan de oppervlakte. PSV kon weer aanvallen en creëerde zich van meet af aan dan ook kans na kans. Dat Martin Hoffmann tien minuten voor rust roet in het eten gooide hij scoorde na een beslis sende bal van Jürgen Pommerenke ;n een gat op rechts dat was erg /ervelend. maar stond tijdelijk los /an de nu te waarderen speelwijze. eerste twintig minuten, had PSV d score ai een aanzienlijk fleuriger beeld kunnen geven. Binnen een half uur waren de weer ouderwets sole rende René van de Kerkhof en tot drie maal toe Willy van der Kuylen met twee venijnige vrije trappen, Van Kraay met evenzovele afstands schoten, Deijkers en Lubse dicht bij treffers. Zoals het echter zo vaak gaat. scoorde de in het nauw ge brachte ploeg. PSV stond toen voor een uiterst las tige opgave. Drie goals moesten er aan te pas komen om door te kunnen stoten naar demi-finales. De niet- versagende Brabanders zullen daar toen nauwelijks nog op hebben gere kend. maar kwamen desondanks te rug. Ernie Brandts, veel voorin te zien in verband met het teruggetrok ken spel van zijn tegenstander Jür gen Sparwasser, was er vier minuten na Hoffmanns openingsgoal de ko ning te rijk. Bij een corner van Van der Kuylen steeg de rode stopper boven alles uit, zijn secure knik met het hoofd had succes: 1-1. De beklagenswaardige Oostduitsers kregen op slag van rust een enorme deceptie te verwerken. Terwijl scheidsrechterWöhrer al twintig se conden extra speeltijd had toege kend, raakte verdediger Wolfgang Seguin de bal uit een ongevaarlijke trap van Willy van de Kerkhof vol strekt verkeerd. Tot verbijstering van zijn keeper Dirk Heine plofte het ongeluksvoorwerp in de hoek, waar Brandts even eerder ook zijn succes had bezegeld. Die tegenslag voor Magdeburg had- weliswaar niets te maken met slecht spel, maar was ergens toch wel type rend voor de inderdaad Rijvers voorspelde het al niet al te zekere afweer. Ontreddering bij FC Magdeburg nadat Ernie Brandts zijn eerste doelpunt voor PSV heeft gemaakt. Immers, eerder en met name in de Vooral het centrale duo Zapf-Seguin maakte een nerveuze indruk. Geen wonder dat trainer Klaur Urvanczyk in principe van zijn middenveld en uitval uitgaat, dat voortreffelijke spelers als Steinbach, Pommerenke. Sparwasseren, Streich (gisteren soms onnavolgbaar) telt. Dat die linies er nu niet al te zeer uitkwa men, had van alles te maken met de drukkende methode die PSV verkoos Na de voor PSV alleszins gelukkige wedstrijd wending voor rust. ver langde de ploeg in de tweede helft naar een spoedige knock-out. In dat streven liep PSV massaal naar vo ren. hetgeen de nauwkeurigheid niet steeds ten goede kwam. Begrijpelijk overigens zoals het niet begrijpelijk was dat René van der Kerkhof in zijn driftige ijver een vijandelijk been nog weieens voor de bal aanzag Magdeburg zat intussen wel in de- val. Maar synchroon aan het eerste speldeel. grepen er halverwege in het meeslepende gevecht weer aller lei onverwachte ontwikkelingen plaats. Ontluisterend was allereerst 2-2 die Pommerenke noteerde; Van Beve- ren liet de bal uit het harde schot tot verbijstering van zijn ploeggenoten door de vingers glippen. En toen was er. een minuut later, weer dat rossi ge hoofd van Brandts Op een voor zet van René van der Kerkhof time de de verdediger weer exact 3-2 PSV ontketende daarop een alles of niets-offensief. Brandts fungeerde nu steevast als de nieuwe EdstrÖm van PSV. dus als een toren op de penalty-stip. Magdeburg hèd het niet meer. trapte de ballen alleen maar hoog en ver. Uiteindelijk fun geerde Harry Lubse als scherp schutter PSV-FC MAGDEBURG 4-2 (2-1 34 Hol Imann 0-1. 38 Brandt* 1-1 45 Seguin teigen doeli 2-1.70 Pommerencke 2-2.72 Brandts 3 2. 88 Lub**4-2 8cheld*recht*r VfcohreriFri Toe schouwer* 27 000 PSV: Van Beverr-n. Poortvliet Van Kr.<*y. Brandt*, Knjgh, Willy van de Kerkhof. Bleven Van der Kuljlen; Lub*e. Deijker*. Rene van de Kerkhof EC MAGDEBl'RG Heyne; Raugust. Zapf Se guin. Decker. Tyll. Pommerenckc Sleinbart. 8treich Sparwauer. Hoffmann

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17