Ambtenarenbond vreest (rote bezuinigingen ABN Bank De hoge rente maken van de kapitaalmarkt. En toch vrij kunnen opnemen. Wij helpen. Varen naar Engeland: veel prijsverschillen ANWB komt op voor zelfbouwers Wetenschapsmensen zeggen samenwerking net Indonesiërs op Salarisverhoging zou gering worden h militair vertoon: Flinke brandschade in twee bedrijven Met de nieuwe ABN Kapitaalmarkt-spaarrekening. Bende aangehouden voor overvallen Hervormd Nederland denkt inclusief Rl NDEBDAG 16 MAART 1978 TROUW/KWARTET P13-RHS15 lBVA begint met voorbereiding acties an onze sociaal-economische redactie MSTERDAM De Algemene Bond van Ambtenaren is begonnen met de voorbereiding van :ties tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet Van Agt. Uit nog geheime stukken blijkt ilgens deze ambtenarenbond dat er een „rechtstreekse aanslag wordt voorbereid op de jrtemonnee van de ambtenaren." nze werkgever, het kabinet, wenst inelijk oorlog met het overheids- onderwijspersoneel. Welnu, om r niet te laten overvallen zal van- ig de mobilisatie moeten begin- i Dat houdt in dat de bond en de remene Centrale van Overheids- ■soneel de te voeren acties reeds gaan voorbereiden," riep voorzit- J. Dutman van de ABVA gisteren het congres van deze ambtena- »rganisatie in Amsterdam. De iVA 190.000 leden wil ook de istelijke ambtenarenorganisatie NCBO en de Katholieke Ambtena ren Bond vragen om aan acties mee te doen. Dat de ambtenaren grote bezuini gingsplannen boven het hoofd han- in onze onderwijsredactie dSTERDAM Tien Nederlandse itenschapsmensen, die deelnemen n een samenwerkingsproject met t Instituut Teknologi Bandoeng rB), hebben hun werkzaamheden or dit instituut opgeschort. Aan- ding hiervoor is het militaire achsvertoon op de campus van de liversiteit van Bandoeng. De Ne- rlandse wetenschapsmensen wil de'samenwerking pas hervatten de militairen van het universi- tsterrein zijn vertrokken en het B weer in staat wordt gesteld zijn tenschappelijke taak te hervat- n. Het ITB geldt als een van de inige vrijplaatsen in Indonensié, aar openlijke kritiek op de repu- iek nog mogelijk was. studentenonlusten in Indonensië n vorig jaar oktober begonnen. De udenten hebben openlijk kritiek uit op het beleid van president eharto. In verband met de presi- ntsverkiezingen, die op 22 maart Batsvinden. rof. Orlow et bestuur van de subfaculteit voor :rren- en natuurkunde van de ksuniversiteit van Leiden heeft in n brief aan de academie van we- nschappen in de Sovjet-Unie zijn corgdheid uitgesproken over het van de Russische natuurkundige rof. Y. F. Orlow. Deze werd ruim n jaar geleden gearresteerd. De schuldigingen tegen hem worden laatste maanden steeds heviger. r. Mbeki De universiteitsraad van de Vrije liversiteit in Amsterdam heeft :h onthouden van stemming over twee moties die dopr de progressieve studenten waren ingebracht. De ene motie was gericht tegen het huis arrest van ds Beyers Naudé. De twee de motie was bedoeld als ondersteu ning van de actie die de Universiteit van Amsterdam voor de vrijlating van dr Govan Mbeki voert. Aan Mbe ki werd op 8 januari het eredoctoraat verleend in de sociale wetenschap pen. Meerdere universiteiten hebben zich inmiddels achter de actie voor vrijlating van Mbeki geschaard. De Vrije universiteit vond het niet nodig de actie van de universiteit van Am sterdam door middel van een motie te ondersteunen. GELDROP/GRONINGEN (ANP) - Voor ongeveer driekwart miljoen schade is aangericht door een brand in de kousen- en sokkenfabriek van Jansen de Wit in Geldrop. De brand woedde in een papieropslag en een deel van de weverij. Daardoor kwam het hele gebouw onder de giftige dampen te staan, aldus de brand weercommandant. De brandweerlie den konden het vuur alleen maar bestrijden met persluchtmaskers op. In het meubel- en woningtextielbe drijf Vesta aan de Peizerweg in Gro ningen is naar schatting voor een paar ton aan brandschade aange richt. De brand moet ontstaan zijn door kortsluiting, toen een bed op een elektriciteitskabel verschoven werd. gen, leidt Dutman af van de taakop dracht van het kabinet aan de com- missie-Lamers. De ministerraad heeft besloten de taakopdracht van deze commissie die zich ook onder het kabinet Den Uyl bezig hield met het ontwerpen van bezuinigings plannen niet te publiceren. Nu de ABVA buiten een vertrouwelijk ge sprek met minister Wiegel van bin nenlandse zaken om de hand heeft weten te leggen op de taakopdracht, heeft de bond besloten de taakop dracht van de commissie-Lamers in de openbaarheid te brengen. Tot tien miljard. Het kabinet wil dat er in 1981 bezui nigingen tot een bedrag van tien miljard gulden tot stand komen. Daarvan moet zes zeven miljard uit de sociale verzekeringen- en voorzie ningen, subsidies en salarissen, pen sioenen en andere arbeidsvoorwaar den van het overheids- en onderwij zend personeel komen. De commis sie-Lamers moet aangeven hoe dat zou kunnen gebeuren. Ze moet de mogelijkheden inventariseren voor een betere kostenbeheersing op het terrein van de sociale voorzieningen en voor een vermindering van de. totale kosten met inbegrip van de rijksbijdragen in de gehele sector van de sociale voorzieningen. Volgens Dutman valt binnen de op dracht ook de pensioenvoorziening van het overheidspersoneel, het spoorwegpersoneel en de militaire ambtenaren. In de opdracht staat verder dat moet worden nagegaan of er kan worden bezuinigd op de al dan niet aanvullende sociale voorzie ningen, waaronder ook de wet op de Sociale Werkvoorziening (WSW) valt. Ter discussie De ABVA-voorzitter hield het con gres voor dat naar zijn taxatie alle arbeidsvoorwaarden van het over heidspersoneel ter discussie zijn ge steld. Hij vreesde dat ook het trend- beleid de koppeling van de ambte narensalarissen aan de salarissen in de industrie opnieuw zal worden „gezuiverd". Het resultaat zal dan een geringe salarisverhoging zijn. „Dat is dan een zaak die niet alleen het over heidspersoneel zal treffen, maar ook die duizenden andere werknemers, die trendvolgers zijn: medewerkers bij het onderwijs, bij de spoorwegen, bij het streekvervoer etc., aldus Dut man. Hij verklaarde dat de ABVA grote argwaan koestert met betrek king tot de bedoelingen van „onze werkgever." Volgens hem dreigen er grote be snoeiingen. Aanslagen op de rechts positie, die neerkomen op „dubbel pakken" van de ambtenaren zal de ABVA afWijzen en bestrijden. „Te gen zo'n beleid zullen wij ons met alle middelen verzetten", aldus Dutman. Van de zomer naar Enge land? Dan staan u vele mo gelijkheden ter beschikking om die vakantie met een zee reis te beginnen. Sinds begin deze maand ook Townsend Thoresen een verbinding Rotterdam (Europoort) Fe lixstowe opende is het aan tal rederijen, dat vanuit Ne derland opereert gestegen tot zes Wil men in België of Frankrijk op de boot stap pen, dan zijn er nog meer mogelijkheden. Een overzicht daarvan wordt ge geven in de zojuist verschenen brochure Veerdiensten, uitgege ven door het Brits Toeristen Bu reau en het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, beide in Amster dam. Dat boekje eerst na te lezen alvorens te boeken, is raadzaam omdat er nogal wat verschillen zijn (uiteraard mede bepaald door de vaarafstand). Verbindingen Hier een korte opsomming van prijzen van vanuit Nederland ope rerende rederijen. We noemen al leen de hoogseizoen tarieven (de hoogste dus) en de prijs voor het meenemen van een middenklas- auto ter lengte van ongeveer 4.30 meter. De genoemde prijzen gel den een enkele reis. Schevenin- gen-Great Yarmouth (Norfolk Line); drie afvaarten per dag, vaartijd 8 uur. Per persoon (inclusief maaltijd en couchette): 100. Kinderen van 2 tot 12 jaar 50 procent korting. Auto: ƒ115. Hoek van Holland-Harwich (Sea- link: Stoomvaartmaatschappij Zeeland en British Rail) één dag en één nachtdienst per dag, vaar tijd 6,5 tot 8,5 uur. Per persoon: ƒ51,80 (zonder slaapplaats en maaltijden), kin deren van 4 tot en met 13 jaar 25,90. Auto: 96.- Rotterdam/Europoort-Hull (North Sea Ferries) een afvaart per dag, vaartijd 14 uur. Per persoon: 106 (inclusief cou chette en maaltijden), kinderen van 2 tot 12 jaar half geld. Auto: 130. Rotterdam/Europoort-F elixtowe (Transport Ferry Service), drie af vaarten per dag, vaartijd 6,5 uur. Per persoon: dagdienst 55 (zon der maaltijden), nachtdienst 80 (Inclusief bed in vier persoons hut en maaltijden). Auto: 100. Rotterdam/Europoort-Felixstowe (Townsend Thoresen), één (nacht)afvaart, vaartijd 7 uur. Per persoon: 51,80, toeslag voor couchette in vier persoonshut 8. Maaltijden zijn niet inbegrepen, kinderen van 4 tot en met 14 jaar 25,90. Auto: ƒ96 (caravan mag gratis mee). Vlissingen-Shearness (Olau-Line), twee afvaarten per dag, vaartijd 7 tot 9 uur. Per persoon: 46 gulden, toeslag couchette ƒ11, kinderen van 4 tot en met 13 jaar 23. Auto: 80. Verschillen Uit deze opsomming blijkt wel, De nieuwe ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening is interessant voor kritische spaarders. U benut de hoge rente van de kapitaalmarkt Het rendement wordt maandelijks door het CBS gepubliceerd en door de ABN met '/2°/o verhoogd. U loopt geen koersrisico. En toch kunt u vrij over uw geld beschikken zonder opzegtermijn. U betaalt dan wel 3% opnamekostea Het is dus belangrijk dat u uw spaargeld lang laat staan. Meer weten van de ABN Kapitaalmarkt- spaarrekening? Uw ABN-kantoor helpt u graag verder. Ook kunt u gebruik maken van de informatiebon. Stuur mij de informatiefolder "Kapitaalmarkt- spaarrekening". «O DhrVMevr.: Adres: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankcerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdam. De hovercraft van Hoverlloyd in volle zee: in 40 minuten over. dat er nogal pittige prijsverschil len zijn en dat leeftijden, waar voor kinderkortingen gelden, ook nogal eens uiteenlopen. Behalve door die prijzen zal de keuze natuurlijk ook in belangrij ke mate worden bepaald door de streek, die men wil gaan bezoken. Wie zich beperkt tot Zuid-Enge- land zal veelal voordeliger kun nen opstappen in een Belgische of Franse haven (ook vermeld in het boekje Veerdiensten) omdat de overtocht korter en dus goedko per is. De snelste verbindingen bieden uiteraard de hovercrafts: de Ho verlloyd (Calals-Ramsgate). die in 40 minuten overvaart, de Sea- speed-Hovercraft (Calais-Dover), die al na 30 minuten „strandt" en de Seaspeed-Hovercraft, die de passagier in 35 minuten van Bou logne naar Dover brengt Een snelle verbinding per draag vleugelboot van Zeebrugge naar de Londense haven (geen tijdro vende transfers nodig) voert P O Jet Ferriers uit (vaartijd drie uur en drie kwartier). Auto's kun nen echter niet worden meege nomen. Arrangementen Ook bij vertrek uit buitenlandse havens worden nogal verschillen de tarieven berekend. Bij sommi ge moet alleen voor de auto wor den betaald en gaan de inzitten den gratis mee, andere berekenen weer persoonsprijzen. Voor alle overtochten kan bij elk goed reisbureau worden geboekt. Informeer daar dan tegelijk naar speciale arrangementen. Sommi ge rederijen koppelen aan de overtocht een voordelige auto tour. andere geven weer stevige reductie wanneer men binnen een bepaald aantal dagen terugvaart, soms betaalt men dan voor heen- én-terugreis slechts het tarief voor een enkele reis. De ANWB heeft het in een brief aan de vaste commissie voor financiën van de Tweede Kamer opge nomen voor de zelf bouwers van kam peerauto's. Reden daarvoor is het plan van de regering om het financiële voordeeltje, dat deze kampeerders hebben boven hen, die een kant-en-kiare kam peerauto kopen, te ontnemen. Dat voor deel zat tot nu toe in de 17 procent bijzon dere verbruiksbelas ting, die de kant-en- klaar-kopers wel moesten betalen en zij, die een bestelwa gen tot kampeerwa gen ombouwden niet. Dat onderscheid zal wegvallen als het wetsontwerp op de omzetbelasting wordt aangenomen. Als dat gebeurt, zal de nieu we wet waarschijn lijk 1 januari volgend jaar intreden. De ANWB vindt dit onre delijk, omdat hier door mensen, die met veel inzet.en vernuft, maar vaak ook met beperkte financiële middelen aan hun hobby werken, wor den getroffen. Bovendien, zegt de bond gaat het hier om een maar kleine groep mensen, aan wie de overheid echt niet veel extra zal ver dienen. Waar het aan tal zelfgebouwde kampeerwagens per jaar op 300 tot 400 wordt geschat, levert dat de staat slechts 750.000 tot een mil joen gulden op. De bond vraagt dan ook alles bij het oude te laten en bij de wets wijziging een uitzon dering te maken voor particulieren, die zelf een bestelauto tot kampeerauto om bouwen. goedkoper vliegen naar Amerika? De tarievenoorlog tussen lucht vaartmaatschappijen op de Noordatlantische route lijkt zich opnieuw te gaan uitbreiden. Een poging wordt daartoe althans on dernomen door twee grote Ameri kaanse maatschappijen National Airlines en Seaboard World Air lines. National Airlines wil tegen voor delige tarieven (bedragen worden nog niet genoemd) al in mei non stop vluchten gaan uitvoeren van New Orleans, Las Vegas, Tampa en Miami naar Amsterdam en Frankfurt en heeft daarvoor toe stemming gevraagd aan de Ame rikaanse autoriteiten. Deze heb ben intussen contact opgenomen met de rijksluchtvaartdiensten van Nederland en Duitsland. De maatschappij wil al op 30 april met de vluchten (vijftien per week) plus een weekdienst van Los Angelos naar Amsterdam en Frankfurt beginnen. Seaboard, die zich tot nu toe al leen bezig hield met vrachtver voer, heeft vergunning gevraagd voor passagiersvervoer tussen New York en Londen (plus enkele andere Europese steden, waaron der niet Amsterdam). Passagiers op deze lijn zouden dan als „meevliegers" worden be schouwd, want het grootste deel van de lading zal uit vracht blij ven bestaan. Volgens Seaboard zal het tarief voor een enkele reis op nog geen 225 gulden (New York-Londen) kunnen worden ge houden. Begin volgend jaar hoopt de maatschappij met de nieuwe diensten te beginnen. Waar gehandicapten uit de weg kunnen In de serie „inlichtingenbladen toeristische voorlichting lichame lijk en zintuiglijk gehandicapten" heeft de ANWB een lijst samen gesteld van alle hotels, restau rants. pensions, bungalows, sta caravans en kampeerterreinen in Nederland, die voor gehandicap ten toegankelijk zijn. De lijst werd gemaakt in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Revalidatie en is voor leden gratis verkrijgbaar. Kampeergids voor Engeland-gangers De rederij Sealink (Stoomvaart maatschappij Zeeland en British Rail) heeft een gidsje uitgegeven (Trax) met enkele tientallen kam peerterreinen in Engeland en Schotland, waar men zonder voorbespreking caravan of tent kan neerzetten. Het initiatief is genomen omdat vooral in het hoogseizoen veel kampeerders nogal eens worden geweigerd, om dat het terrein vol is. De in de Trax-gids genoemde ter reinen accepteren geen voorbe sprekingen of beperken ze streng. Met in de gids afgedrukte cou- _pons kan men op het ene terrein boeken voor een plaats voor de volgende dag op een van de ande re terreinen. (Inlichtingen: Leid- seplein 5, Amsterdam). GRONINGEN (ANP) Samen met de politie van Amsterdam en Assen heeft de Groninger politie een aan tal aanhoudingen kunnen verrich ten in verband met gewapende roof overvallen door het land. In Amster dam werd op 2 februari een drietal Zuidmolukkers aangehouden, na dat zij een poging hadden gedaan een Amsterdammer geld afhandig te maken onder bedreiging van een vuurwapen. Het bleek dat zij ook betrokken waren geweest bij andere roofovervallen. In Groningen werd een benzinepompstation overvallen op 31 oktober; de pompbediende werd onder bedreiging met een vuurwapen 400 gulden afhandig ge maakt. Op 21 december drongen ze een postagentschap aan de Krane- weg ln Groningen binnen. De kassiè- re weigerde geld te geven, maar de daders deden een greep in de kassa en gingen er vandoor met 1400 gul den. Ze hadden in Groningen ook nog verschillende inbraken en dief stallen op hun geweten. In alle gevallen was de zestienjarige R. M. S. N. uit Assen van de partij. In Amsterdam werden'de 20-jarige P. S. en de 19-jarige R. J. L. samen met N. aangehouden. In Groningen konden de 24-jarige A. M. en de 22- jarige A. D. worden aangehouden. advértentW Zwaargewonde bij brand BREDA BIJ een brand in een woning aan de Bleekstraat in Breda is de 23-jarige W. de K„ ernstig ge wond. De politie vermoedt dat de man de brand heeft aangestoken of er althans bij betrokken is geweest. Er was duidelijk met benzine ge werkt. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Buren vonden De K. brandend als een fakkel ach ter de woning. Zelf had hij al een deel van zijn kleding kunnen uit trekken. Aan het polariserende deel der natie Ik ben dr Feitse Boerwinkel. schrijver van onder andere het boekje 'Inclusief denken 'Ons probleem is niet hoe we de techniek nog verder kunnen ontwikkelen, maar hoe we leren samenleven. Daarvoor heb je een duidelijke overtuiging nodig. Maar ook grote open heid naar anderen. Je moet anderen betrekken in je eigen overwegingen. Inclusief denken dus. Dat vind ik elke week in Hervormd Nederland. Nu we met de sociaal-economische terugslag in de grote polarisatie terecht komen ('armoe verwekt krakeel') is dit blad een bijzondere bijdrage tot samenleven in ons land. Inclusief denken betekent ook, dat het ons niet goed kan gaan als het anderen niet goed gaat. Voor wie achtergesteld is naar klas, ras of sekse, heeft HN daarom een open oog. Aan de opdracht elkaar te vinden werkt Hervormd Neder land hartgrondig mee'. o Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5,— o Ik weet al voldoende van het blad Ik geef me op als abonnee 32,50 per half jaar) Naam Adres Plaats In enveloppe versturen aan Antwoordnummer 1776, Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15