leen kopers voor urinaams bauxiet Westduitse staking verhardt Trouw ;h optimisme over levering Zambia houdt 1000 buitenlanders aan Grootscheepse uitsluiting voorspeld Moskou stoot Rostropowitsj en vrouw uit Politieman geschorst Schip gezonken lAILIEBERICHTEN ELKE OCHTEND OPNIEUW DAG 16 MAART 1978 TROUW/KWARTET P11-RHS13 an Kuijk 1ARIBO De eigenlijke besprekingen van minister De met zijn Surinaamse collega's om de moeilijkheden jeide landen over de ontwikkelingssamenwerking uit de ruimen beginnen vandaag. De afgelopen dagen heeft de r doorgebracht met wat officiële plichtplegingen, in Para- en een paar lange, arme en stoffige reizen langs de grote lelingsprojecten in het binnenland. ing was gisteren op de olie- intage Victoria en daarvoor met eigen ogen de uitvoe- het project West-Suriname iet Victoria zijn er, anders West-Suriname, geen moei- n Dat is een van de schaarse wprojecten (waarvan Neder- zo graag heel wat meer zou den) en een goedlopende ft nieuwe bedrijf, waar de niet alleen wordt gewon- ar ook geraffineerd, zal vol- mening van alles deskundi- szien zoveel spijsolie te pro dat in de hele binnenlandse wordt voorzien. Dat spaart ie niet alleen dure import r de Surinamers zelf ook veel en verdriet. ïriname is een heel ander Ik hoop dat ik de details die moeilijkheden niet meer te lepelen, omdat zij bij de tellenden als bekend veron- mogen worden. nd, dat al honderdvijftig in de aanleg van de spoor- tft gestoken, weigert (voorlo- «er te betalen omdat Surina- nu aan de beurt is om zijn gde aandeel op tafel te bren- hetzij uit eigen middelen, it leningen. de rondreis van de minister it oerwoud werd duidelijk, iciering van het project inblik wel zo scheef zit, dat ging van onderbreking van zaamheden (met alles conse- s daarvan) er wel degelijk in le optimistische officiële ver in van de Surinaamse rege- spijt. J. van den Boogaard van het ursbureau Nedeco (welk bu- ert van het door een Ameri- firma uitgevoerde werk) lfs een dramatische oproep lister De Koning. De aanleg traject voor een zeventig r lange spoorlijn, dwars t oerwoud, is nu halverwege lering (zelfs nog iets verder), enige tijd kan niet meer worden aan de voorwaar den waarmee Suriname zich con tractueel met de aannemer heeft verbonden, namelijk dat vier maan den van te voren op grond van ge controleerde ramingen zal worden betaald. Met „allerlei kunst- en vliegwerk" (ik citeer ir Van den Boogaard letter lijk) „is het voorkomen dat het werk komt stil te liggen, maar veel langer kan dat niet duren. De rek dreigt er uit te gaan bij de mensen, die ver antwoordelijk zijn", aldus ir Van den Boogaard. Later vertelde hij dat alleen maar door een betaling van de Surinaam se overheid van vier miljoen gulden (waar die vandaan komen is niet bekend uit de eigen middelen of toch uit de ontwikkelingspot?) voor komen is dat er maandag een twee honderd mensen naar huis gestuurd zouden worden. In totaal werken er aan het project een acht- tot negen honderd man. Minister De Koning verzekerde aan het einde van de reis voor de Suri naamse radio en televisie onder de indruk te zijn gekomen van wat hij daar allemaal gezien had er. nij toonde zich optimistisch over de ko mende besprekingen, "s Avonds, te rug in het hotel in Paramaribo, uitte LOESAKA (UPD De politie van de Zambiaanse mijnstad Kitwe, heeft bij een inval in een krottenwijk van de stad meer dan duizend vreemde lingen gearresteerd. Dit berichtte het dagblad Zambia Daily Mail gis teren. De krant citeerde een voor aanstaande regeringsfunctionaris naar wiens zeggen tot de inval was bevolen om de stad te zuiveren van „illegale vreemdelingen die bijdra gen tot een toename van de mis daad". Het blad vermeldde niet uit welk land de vreemdelingen afkomstig zijn en ook niet wat de regering met hen wil doen, maar in regeringskrin gen in Loesaka werd gezegd, dat de meesten van hen waarschijnlijk uit het buurland Zaïre komen en dat zij over de grens zullen worden gezet. de minister tegenover mij echter toch weer twijfel of dit hele project Suriname niet boven het hoofd dreigt te groeien. Nederland heeft in het verleden be wezen te willen meebetalen, maar de vraag is of ook niet andere finan ciers moeten worden ingeschakeld. De minister was ondanks alle indrukken van de reis kennelijk toch nog steeds teleurgesteld dat Suriname in het verleden zo weinig heeft gedaan en ook nu zelf nog maar weinig aanstalten maakt om elders in de wereld geld te zoeken. Wat mijn eigen indrukken betreft: ik kan mij na dit alles gezien te hebben meer dan ooit voorstellen hoezeer je een Surinamer in Surina me op het hart gaat staan als je je kritisch uitlaat over West-Suriname of zelfs maar blijk geeft van je twij fel. Het is een onvoorstelbaar en imposant werk, dat daar verricht wordt. Het kan in zijn verhoudingen alleen maar vergeleken worden met zoiets als de Zuiderzee-werken of het Delta-plan in Nederland. Maar ook op andere punten gaat de vergelijking op. Netzoals Nederland met zijn Zuiderzee-werken de drei gende kracht van het water te lijf ging, zo bedwingt Suriname op het ogenblik daar in het Bakhuis-ge bergte het alles overwoekerende en de mens in zijn ambities bedreigen de oerwoud. Er is daar over zeventig kilometer en over een breedte van zo'n tweehonderd meter een baan door de wildernis gemaakt en zijn bergen en heuvels geslecht om dienstbaar te zijn voor de mens. Dat er op de wereld, en met name hier in Zuid-Amerika een gevaar van ont bossing dreigt, is zonder meer waar. maar als argument kun je dat moei lijk tegen West-Suriname gebrui ken. Daarvoor is die uitgehakte baan op het geheel gezien natuurlijk weer veel te klein. Het openmaken van het oerwoud waar de spoorlijn van het Bakhuisgebergte naar Apoera wordt aangelegd. De spoorlijn is nu voor meer dan de helft gereed. Trouwens: De wereld zit ook niet op dat bauxiet uit het Bakhuisgebergte te wachten. Er zijn de laatste jaren zulke onvoorstelbare voorraden on- dekt (o.a. in Australië) dat er mis schien wel reden is je af te vragen of misschien niet de hele wereld van bauxiet gemaakt is. Maar de Surinaamse regering is on verslijtbaar in haar optimisme. Als je het waagt zo je twijfel uit te spreken, komen er meteen optimis tische verklaringen. Nog voor het einde van deze maand zullen er be richten komen over een koper voor het bauxiet uit het Bakhuisgeberg te, zo laten officiële woordvoerders geheimzinnig doorschemeren. Uit wat minder officiële, maar toch ze ker zo betrouwbare en deskundige bronnen, kan Je horen dat er inten tieverklaringen zijn ondertekend (of weldra ondertekend zullen worden) met Venezuela en de Nederlandse Billiton-maatschappij over het Bak- huis-Bauxiet. Dat is natuurlijk belangrijk, maar intentieverklaringen zijn nog geen contracten (al geven ze wel juridi sche binding). Er zijn in het verleden wel meer serieuze contacten ge weest en zelfs handtekeningen ge zet. Maar om zelf ook nog maar die twijfel weg te vagen, wijzen de Suri namers je dan ook op de mogelijk heid dat er ook nog uranium, koper en nikkel in West-Suriname zal wor den gevonden. Inderdaad: het zijn onverbeterlijke optimisten. Het is voor hen te hopen dat ze bij de onderhandelingen iets van dat optimisme op de Nederlan ders kunnen overdragen. Tragisch Toch: Vreemd genoeg, juist door die indrukwekkende omvang krijgt het hele project ook iets tragisch, want je vraagt je natuurlijk ook af: waar toe dient dit alles en is het hele plan niet een doel in zichzelf geworden? Er komt wel een heel grote installa tie midden in dat oerwoud, maar een koper voor het te winnen bauxiet is er nog steeds niet. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat Suriname straks door een handige opkoper in de tang wordt genomen en zijn na tuurlijke hulpbronnen tegen af- braakprijzen moet slijten. Veel logi scher zou immers geweest zijn de hele procedure in West-Suriname om te keren: Eerst een koper vinden en pas met die zekerheid op zak een dergelijk duur plan uitvoeren. BONN (Reuter, UPD De werkgevers in de Westduitse grafische industrie hebben gedreigd 60.000 werknemers uit te sluiten als de gisteren begonnen drukkersstaking niet wordt beëindigd. De uitsluiting zal maandag beginnen in 30 bedrijven in het noorden van de deelstaat Baden- Württemberg en geldt voor alle ondernemingen met meer dan 1000 mensen. Zowel in de grafische als de metaal industrie werd het stakingsparool gisteren op grote schaal opgevolgd. Van de 350 over het algemeen regio nale dagbladen kwamen er gisteren 327 niet uit. De grafische bonden willen dat de werkgevers terughou dender zijn bij de invoering van ver fijnde technologieën, omdat ge vreesd wordt dat anders arbeids plaatsen verloren zullen gaan. De werkgevers hebben werk gegaran deerd voor zes jaar maar de bonden achten deze termijn te kort. De metaalstaking deed zich vooral gelden in het noorden van Baden- Wiirttemberg. Naar schatting 140.000 van de 600.000 werknemers hadden het werk neergelegd. In to taal 64 bedrijven werden getroffen, onder wie Daimler-Benz, Porsche en Bosch Elektronica. Ook hier gaat het om garanties voor arbeidsplaat sen en daarnaast een grotere loons verhoging dan de werkgevers bereid zijn te geven. De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmit heeft gisteren'in een televisieboodschap beide partijen opgeroepen hun geschil verder aan de onderhandelingstafel op te los sen. Hij meent dat nog niet voldoen de pogingen zijn ondernomen om tot een overeenkomst over de invoering van de technologie te komen. Inmiddels zijn in de Verenigde Sta ten de leiders van de mijnwerkers bonden voorzichtig optimistisch over een beëindiging van de mijnsta king. In de VS zijn sinds ruim 3 maanden 160.000 mijnwerkers aan het staken. Bonden en werkgevers hebben een overeenkomst gesloten maar de leiding van de bond zei gisteren dat er nog geen tijd was geweest om „de kleine lettertjes" te lezen. Het pact zal eerst worden be oordeeld door de bondsraad en daar na door de achterban, een proces dat zeker tien dagen in beslag zal nemen. Gepeild is al dat één op de drie mijnwerkers het pact van gisteren negatief beoordeeld. MOSKOU (Reuter) De 8owjet- autoriteiten hebben het staatsbur gerschap ontnomen aan de bekende cellist Mstlslaw Rostropowitsj en zijn vrouw, de operazangeres Galina Wisjnewskaja. Dit is in Moskou be kendgemaakt. Volgens het decreet van het presi dium van de Opperste Sowjet, dat in het regeringsblad Izwestia werd ge publiceerd, kan het echtpaar dat sinds 1974 in het buitenland ver blijft. niet naar de 8owjet-Unie te rugkeren. Izwestia schreef dat de maatregel is genomen omdat de twee kunstenaars betrokken waren bij activiteiten die schadelijk zijn voor het prestige van de Sowjet- Unie. De nu 50-jarige cellist arriveerde eind mei 1974 in Londen voor een langdurige concertreis. Hij verklaar de dat hij niet naar zijn land zou terugkeren, zolang daar geen volle dige artistieke vrijheid heerst. Zijn vrouw kwam korte tijd later met hun twee dochters naar het Westen. AMSTERDAM Een 46-jarige brigadier van de Amsterdamse poli tie is sinds een dag of tien geschorst hangende een onderzoek naar de vermissing van honderd gulden. Het geld behoorde tot de bezittingen van een arrestant die op het hoofd bureau was gefouillerd. Volgens een politiewoordvoerder wordt thans nagegaan of er spraks is van een misdrijf dan wel een „administratie ve dwaling". Het onderzoek wordt verricht door de rijksrecherche en de afdeling ambtsmisdrijven van de Amsterdamse recherche. Haagse politie pakt jonge tasjesrovers DEN HAAG (ANP) Vier Haagse jongens van 13 tot en met 17 jaar hebben in de afgelopen drie maan den in de Haagse Moerwijk 35 tasjes geroofd uit de handen van bejaarde dames. Begin maart kon de politie er twee in de kraag grijpen. Na ver horen konden vorige week twee an deren worden opgepakt. Het was de jongens uitsluitend om het geld te doen, waarna de tasjes werden weg gegooid. Het is de politie niet be kend hoeveel geld het viertal totaal bemachtigde. De Jongens zijn na verhoor weer vrijgelaten. Ze zullen door de kinderrechter voor de tas jesroven worden gestraft ROTTERDAM In het Boerengat bij de Admiraliteitskade kapseisde en zonk woensdag het binnenschip „Elandgracht" van 270 ton. Het schip was geladen met 170 ton ce ment De schipper kon op tijd de vaste wal bereiken. van maandag tol en met vrijdag telefonisch 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 13456 ndagavond is dit alleen mogelijk van 18.00- gen lieve de Bruin- tornweg rd met uw 89-ste l ideren, en kleinkinderen DE MORGEN veel liefs a Dijkstra leinkinderen: ique irijn DE MORGEN, jk gefeliciteerd, ider en opa Vogelaar Uw vrouw, kinderen en kleinl^ideren. Goede morgen Oma Ruiters Hartelijk gefeliciteerd met uw 74e verjaardag. Herman Lydia Margreet Jetty Kees i Hendriks If gefeliciteerd met Verjaardag n Uia wat God doet dat is welgedaan". Heden heeft de Heere tot Zich genomen Hendrika Maatkamp op de leeftijd van 73 jaar. Baarn, 14 maart 1978. Ned. Herv. Bejaarden centrum „Schoonoord", Tromplaan 35. De overledene is opge baard in huize „Schoon oord". De rouwdienst zal D.V. worden gehouden op vrijdag 17 maart a.s. in huize „Schoonoord" om 14.15 uur. In aansluiting daarop vindt om 15.00 uur de teraardebestelling plaats op de Nieuwe Agemene Begraafplaats aan de Wijkamplaan te Baarn. «re heeft tot onze droefheid zacht en kalm IU midden weggenomen mijn geliefde man, zwager, oom en .neef Willem den Braanker Pzn ouderdom van 90 jaar. S. den Braanker-van den Berg en familie Mblas. 15 maart 1978 finde 51 Eenheid tot condoleren aan huis, vrijdag van tot 21.00 uur vgrafenis zal D.V. plaatsvinden zaterdag 18 t. 12.00 uur op de begraafplaats te Oud- „Mijn gedachten zijn niet uw gedachten" Jes. 55:8a In vast vertrouwen op zijn Heer en Heiland, nam de Heer van leven en dood heden tot Zich, Zijn moegestreden kind, onze lieve man, vader en opa Harmen Westra echtgenoot van A. Westra-Oudijk eerder weduwnaar van D. Glas op de leeftijd van 68 jaar. Heemstede, A. Westra-Oudijk I. G. Booman-Westra C. Booman Petertje Lisse, G. A. Westra D. S. Westra-van Werkhoven Margriet, Loesje, Harmen Utrecht, A. J. W. Rutgers-Rozendal G. Rutgers Anita, Paulien Muiden, R. Rozendal W. B. Rozendal-Kooy Peter, Liesbeth, Annemiek Meeuwen, P. C. Rozendal M. Rozendal-van Houten Anne-Petra, Michiel Delft, W. C. Rozendal N. Rozendal-Korpershoek Rutger Heemstede, 15 maart 1978 M. Vaumontlaan 174. De overledene is opgebaard in de rouwkamer Parklaan 36 te Haarlem, alwaar geen bezoek. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden zaterdag 18 maart a.s. om 10.30 uur in de Gereformeerde Pinksterkerk aan de Camplaan te Heemstede, waarna de begrafenis zal plaats heb ben om plm. 11.30 uur op de algemene begraaf plaats te Heemstede. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in „De Pauwehof", Achterweg 17 te Heemstede. Geen bloemen Diep getroffen geeft het bestuur van het psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang kennis van het plotseling overlijden van zijn vice-voorzitter Henrik van Marie Wij gedenken met dankbaarheid zijn toegewijde inzet gedurende een reeks van vele jaren. Namens het bestuur N. G. Geelkerken Th. H. van Andel Namens de directie: W. Nijhoff K. van der Zwaag Bennebroek, 14 maart 1978. Dan ga ik op tot Gods altaren, tot God, mijn God, de bron van vreugd. Heden nam de Heere tot Zich onze lieve zuster, schoonzuster, tante en vriendin Jannetje van Leeuwen op de leeftijd van 87 jaar. Apeldoorn: N. Zonneveld-van Leeuwen *s-Gravenhage: W. van Leeuwen P.Ezn Terneuzen: G. A. van Baai-van Leeuwen Schiedam: W. van Leeuwen 's-Gravenhage: G. P. Korpel-van Leeuwen L. Korpel Driebergen-R.: J. de Looper neven en nichten Driebergen, 14 maart 1978 Sterreboslaan 19 Geen bloemen De rouwdienst zal D.V. gehouden worden zater dag 18 maart a.s. om 14.00 uur in de aula van de algemene begraafplaats aan de Verlengde Traay te Driebergen, waarna aansluitend de begrafenis zal plaatsvinden. Vertrek vanaf de Sterreboslaan i 13.30 uur. De Here nam tot Zich onze lieve vader, groot- en overgrootvader Nikolaas van der Blom sinds 22 juni 1956 weduwnaar van Anna Kisteman op de leeftijd van 89 jaar „God heeft Zijn pelgrim veilig thuisgebracht." Almelo: M. F. van der Blom Ommen: J. van der Blom A. van der Blom-van Haeringen Wassenaar: A. A. Christiaanse-van der Blom P. J. Christiaanse klein- en achterkleinkinderen. Dedemsvaart, 14 maart 1978 Huize „Avondlicht", Molstraat 20. De begrafenis zal plaatsvinden zater dag 18 maart op de begraafplaats „Achterveld". Rouwdienst om 13.30 uur in de kerkzaal van huize „Avond licht" te Dedemsvaart. Condoleantie voor de dienst. Correspondentieadres: Baron van Fridaghstraat 2, Ommen. Op 11 maart is overleden Maria Tberesia Klara Petronella Goedknegt weduwe van Nicolaas Haasnoot bijna 70 jaar oud. In ons leeft bewondering voor de moed waarmee zij haar lijden heeft gedragen. Middelburg: D. M. Peeck-Haasnoot A. J. Peeck David - Cornelie Gerbrand - Albertine Leersum: N. Haasnoot A. J. Haasnoot-Potters Nicolaas - Annette Deventer: J. L. Henriquez-Haasnoot R. R. Henriquez Ron Venlo: L. Koning-Goedknegt J. H. Koning Katwijk: A. Haasnoot I. E. A. Haasnoot-Melo Katwijk aan Zee, maart 1978 Voorstraat 134 Corr.adres: Noordsingel 158, Middelburg. Wij hebben haar woensdag 15 maart jl. naar haar laatste rustplaats op Westerveld gebracht Heden heeft de Here tot Zich genomen onze lieve vriendin en tante Martina Hendrika Arnolda Wilhelmina Reijnders op de leeftijd van 88 jaar. Utrecht: F. Kroes Leeuwarden: E. Reijnders-Kuiken Amsterdam: J. J. Reijnders T. Reijnders-de Groot Arnhem: L. J. Schmoutziguer-Reijnders A. P. E. Schmoutziguer Zeist: H. B. Reijnders E. C. M. Reijnders-Welschen Amsterdam: A. R. Reijnders G. M. Heemskerk Utrecht, 14 maart 1978 „Tamarinde", Neckardreef 6. Corr.adres: mej. F. Kroes, Eykmanlaan 72, Utrecht. Geen bloemen. Zaterdag 18 maart zal om 10.30 uur een rouw dienst worden gehouden in „Tamarinde", waarna om 11.30 uur de teraardebestelling zal plaatsheb ben op de begraafplaats „Soestbergen", Gans straat. Heden overleed onze lieve moeder, groot- en over grootmoeder Aaltje Doornbos oud 83 jaar, weduwe van Lambertus Huzeling sinds 20 september 1961. In leven en sterven wist zij zich het eigendom van haar Zaligmaker Jezus Christus. Zondag 1. Slochteren, 14 maart 1978 Hoofdweg 13. Slochteren: H. Huzeling A. E. Huzeling-Steenhuizen Bertus en Agnes - Hindrik Etty en Geert - Arna Aly - Gerard Piet en Janny Schildwolde: K. M. Kleefsman-Huzeling Wim en Ina - Marjolein, Wilte, Theresa Henderikus Slochteren: A. S. Kleefsman-Huzeling S. J. Kleefsman Wim Bertus en Janny Stoffer en Jetti Westerbroek: H. A. Klootwijk E. H. Klootwijk-Nijburg Ineke Willy Martin De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 18 maart Vooraf zal een samenkomst worden gehouden in de Herv. Kerk te Slochteren, welke aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid te condoleren in zaal Westerkamp na de begrafenis. Geen bloemen of toespraken. Winkelen begint op de advertentie pagina's van

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13