Holland Festival 1978 in het teken van volkskunst Concert voor bassethoo aanwinst voor repertoire^ Geschorste verpleegster spant geding aan tegen bestuur van ziekenhuis KUNST Jasperina de Jong soliste bij openingsconcert Nieuwe boeken Commissariaat van Lanser bij Smit voor SER-commissie Europaprijs voor de schilderkunst Academische Raad eens met uitstel herprogrammering Ondernemingsraad TSM opgestapt Verantwoordelijk vo.or dood patiënt? Scholen geplaag door bommeldi j,, van een onze redacteuren AMSTERDAM Het Holland Festival 1978 zal in grote trekken voornamelijk zijn gewijd aan volkskunst. Dat betekent dat in het programma tussen 1 en 23 juni voorstellingen zijn opgenomen met werken die voortkomen uit de volkskunst, maar ook uit de klassieke kunst van heden en verleden en van vele landen. Het motto van het festival is dit jaar dan ook „Volkskunst en relaties met klassieke kunst". Het festival wordt geopend op don derdag 1 juni met een concert in het Nederlands Congresgebouw om 20.30 uur door het Promenade Or kest o.l.v. Jan Stulen waaraan o a. meewerken Jasperina de Jong, en Louis van Dijk in een progrmma met lichte Nederlandse muziek. Er zal dus ruime aandacht worden besteed aan elementen van volkskunst, lich te muziek, variété, clowns, folkore. populaire muziekinstrumenten en alles wat maar met volkskunst in verband gebracht kan worden. Gevarieerd Er wordt met een groot aantal Ne derlandse instellingen samenge- W. J. M. Bronzwaer. D. W. Fokkema en E. Kunne-lbsch. Tekstboek alge mene literatuurwetenschap: moder ne ontwikkelingen in de literatuur wetenschap geïllustreerd in een bloemlezing uit Nederlandse en bui tenlandse publikaties: samengesteld en ingeleid. Baarn. Ambo, 1977. 356 blz. 39.50. Er bestond behoefte aan een bunde ling van belangrijke algemeen lite ratuurwetenschappelijke teksten, want de kennisname van ..theorie" dringt zich bij een steeds problema tischer worden van de ..praktijk" sterk op. Het is daarom voor diege nen die zich wat diepgaander, we tenschappelijk. met literatuur be zighouden een mooi ding dat dit tekstboek is samengesteld en dat bovendien alle artikelen in de Ne derlandse taal verschijnen (voor veel studenten helaas geen overbo dige luxe). Het eerste gedeelte is van methodologische aard. Popper zet de logica der sociale wetenschappen uiteen en Mooij levert zijn klassieke artikel over de methodologie van het interpreteren van literaire wer ken. De tweede afdeling concen treert zich op de tekst en bevat de belangrijke congresrede van Jakob- son over linguistiek en poética. Ja- kobson komt terug in de afdeling poëzie, waar hij samen met Lévi- Strauss Baudelaires „Les chats" analyseert Over het proza handelen artikelen van Bremond, Van Gorp en Bronzwaer zelf. Afdeling .drie concentreert zich op tekst en con text en daarin komen kwesties als periodisering, literatuursociologie aan de orde. Fokkema rondt al met Dat betoogde de advocaat mr W, H. de Jonge namens de hoofdzuster H. J C die hoofd was van dt chirurgi sche afdeling van het ziekenhuis. Zij had een kort geding aangespannen tegen het bestuur van het zieken huis. nadat ze op 17 februari j.k, na de dood van een verpleegde Marok kaan was geschorst De Marokaanse patiënt herstelde van een lichte operatie. Hij kreeg op 16 februari in plaats van een laxeer middel ibitterzouti een fatale hoe veelheid cocaïne toegediend, een middel dat gebruikt wordt voor plaatselijke verdovingen De patiënt overleed reeds enkele uren later. ROTTERDAM - Het Rotterdamse sleepvaartbedrijf Smit Internatio nale zal bij de Sociaal Economische Raad (SERt in beroep gaan legen het bezwaar dat twee van de zes ondernemingsraden van het bedrijf hebben tegen de benoeming van de CNV-voorzitter J Laner tot commis- sans van de sk-ppvaartonderne ming De twee ondernemingsraden hebben tegengestemd omdat de heer Lanser teveel aan de werkge verskant zou staan Voorts zijn er bezwaren van persoonlijke aard werkt om een zo gevarieerd mogelijk programma te krijgen. Hierbij zijn de Nederlandse Operastichting, de balletten en de NOS-radio en tv. de Stichting Conamus (in verband met het openingsconcert met Nederland se lichte muziek), het Koninklijk In stituut voor de Tropen, het Gemeen temuseum in Den Haag. het „Inter nationale Instituut für vergleichen- de Musikstudien und Dokumentati- on" in Berlijn (in verband met de manifestaties van niet-westerse tra ditionele volkskunst), de KRO-radio voor een bijzonder radioproject rondom John Cage en de Theateru nie in verband met de „Kunstmes- torkaan, muziek op tocht" van Wil lem Breuker. die daarvoor een op een helder overzicht van methode en programma van de vergelijkende literatuurwetenschap. Als introduc tie in het ruime gebied van de alge mene literatuurwetenschap is dit boek op slag onmisbaar. Annie Romein Verschoor. De vrucht bare muze; tendens en engagement in de literatuur. Sun, Nijmegen. 1978. (Sun-reprints; no. 27) 104 blz. 10,-. Al tientallen jaren geleden deed An nie Romein-Verschoor aan litera tuursociologie. Met haar „Vrouwen spiegel" (1936; onlangs herdrukt bij Sun) betrad zij een terrein dat pas de laatste tijd sterk in de belangstel ling staat. Ook het thans herdrukte essay uit 1949 over tendenslitera tuur is een vroeg specimen van een sociologische literatuurbenadering die nu actueel is. Naar haar eigen woorden handelt het essay over „een thema dat me al lang bezig hield de opkomst van het verzet tegen de ,.tendens"-literatuur in de tweede helft van de 19e eeuw. de terugkeer van het verworpen genre als „geëngageerde" literatuur om streeks de Tweede Wereldoorlog, en de sociologische achtergronden daarvan Om inzicht in dit pro bleem te krijgen, gaat Annie Ro mein in een uitvoerige historische beschouwing in op de achtergron den van de tegenstelling l'art pour l'art en tendenskunst. Dit erudiete en heldere overzicht van de aard en functie van literatuur door de eeu wen heen is doorspekt met boeiende uitspraken over de relatie tussen rede en gevoel, over poëticale opvat tingen. over de taak van de kunste naar Na een eeuw verwerping van „tendens" stelt zij een herwaarde ring vast in het spoor van het Russisch realisme van het enga gement bij de naoorlogse existentia listen. Daardoor mag de muze weer een vruchtbare muze heten. Dit es say is nog volop leesbaar en stimu leert tot overdenking. Volgens mr Th. F M Pothof iszuste C wel verantwoordelijk. Zelf gegeven Zij zou zelf het flesje hebben gegeven aan een verpleegster, die meldde dat het bitterzout op was, ofschoon op het etiket een waarschuwing stond. De beide verpleegsters hadden dat niet gezien. Maar de raadsman van mevrouw C. zei dat de cocaïne helemaal niet op haar afdeling thuishoorde. Dat flesje hoorde thuis in de operatiekamer De advocaat van het ziekenhuis meende echter dat zuster C. het pot je had moeten laten weghalen Zo waren er nog een paar argumenten die over en weer werden gebruikt, maar aan het eind van de zitting leek een poging van de president om de kibbelende partijen te verzoenen succes te zullen hebben. Hij infor meerde naar de mogelijkheid zuster C terug te laten keren zonder ver antwoordelijkheid voor het uitdelen van medicijnen Het bestuur van het ziekenhuis (dat reeds een ontslag procedure aanhangig heeft ge maakt) bood toen aan dat zuster C. op een andere afdeling terug kan komen, maar dan onder voorwaar den die nader bekeken moeten worden Het kort geding zal eventueel later worden voortgezet, nadat zuster C. op het aanbod heeft gereageerd. In tussen is het nog niet duidelijk of er een .strafvervolging tegen de zuster C zal worden ingesteld. Een gerech' telijk vooronderzoek is nog gaande. dracht kreeg en de Rotterdamse Kunststichting. Voor het eerst sinds lange tijd zal ook weer Nederlands toneel in ht programma worden opgenomen, te weten „Het Balkon" van de Frans man Jean Genet door de Toneelraad Rotterdam. Er zal meer dan ooit worden gespreid; in veertien plaat sen zullen ongeveer negentig mani festaties plaatsvinden. Dat het ge lukkig niet uitsluitend folklore is wat het Holland Festival zijn bezoe kers wil voorzetten moge blijken uit het feit dat de Nederlandse Opera stichting Mozarts Don Giovanni. Schoenbergs Pierrot Lunaire en Der Kaiser von Atlantis van Ullman zal RIJSWIJK Het Kultureel Cen trum Oostende houdt dit jaar de achtste wedstrijd „Europaprijs voor Schilderkunst" Naast schilders, die behoren tot de landen aangesloten bij de Raad van Europa, kunnen ook kunstenaars van een andere na tionaliteit. die sinds 1 januari 1977 in een van deze landen verblijven, deelnemen. De leeftijdgrens moet op 16 septem ber 1978 minimum 25 en maximum 45 jaar zijn. De deelnemers dienen drie werken in te zenden, die uiter lijk 1 juli in Oostende aanwezig moeten zijn. De werken, die door een internationale jury voor de toe lating worden geselecteerd, zullen van 16 september tot 15 oktober worden tentoongesteld. Aan de lau reaat zal een prijs van 300.000 BF worden toegekend. Bovendien zijn er nog prijzen beschikbaar van 75.000 BF en 40.000 BF en een aantal medailles. Aanvragen voor deelneming aan deze Europaprijs bij het Kultureel Centrum Oostende. Feest- en Kul- tuurpaleis, Wapenplein. B 8400 Oos tende. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Academische Raad heeft zich akkoord verklaard met het uitstel van de herprogram mering. Deze zou op 1 september van dit jaar hebben moeten ingaan. Maar op voorstel van minister Pais. die kort na zijn ambtsaanvaarding over de herprogrammering moest beslissen, is de invoering van de herprogrammering van de studies op de universiteit een jaar uitge steld. De Academische Raad kan de strek king van het voorontwerp voor de wetswijziging, onderschrijven. Wel vraagt de raad de minister een goe de regeling van het overleg over het bijzonder deel van het academisch statuut. Op 20 maart zal er overleg plaats vinden tussen de minister van on derwijs en de Academische Raad. Daarin zal onder meer worden ge sproken over de onduidelijkheden in zake het postdoctorale en posta cademische onderwijs. Over de duur van de studies zegt de raad in een commentaar op de her- programmeringsnota van de minis ter dat nergens in de wet voor het wetenschappelijk onderwijs is vast gelegd dat een studie vier Jaar moet duren. TERNEUZEN Bij de TSM (Ter- neuzense Scheepsbouw Maatschap pij) is de ondernemingsraad, zeven man sterk, opgestapt. Dit uit pro test tegen de directie, die na drie maanden nog niet heeft geantwoord op wensen van personeelszijde. Het betreft hier: totale arbeidsvoorwaar denpakket. meer bevoegdheden, reglementen voor de ondernemings raad en het geven van ruimte voor vakbondsactiviteiten binnen de werf. De TSM met een bedrijfssterkte van 120 man had juist een ingrijpende bednjfsreorganisatie meegemaakt en de orderportefeuille, voorname lijk reparaties, is goed gevuld. De bonden zijn over de gang van zaken ontstemd Distnctsbestuurder H. Bijvank van de Industriebond NVV verwacht acties als de gedragslijn niet wordt teruggedraaid. Directeur K Engelsma van de TSM betreurt het opstappen van de on dernemingsraad Hij zegt dat de di rectie van de werf. gelet op de situa tie in de Nederlandse scheepsbouw, voldoende tijd wil hebben om de voorwaarden van het personeel te bestuderen. ZUTPHEN Het is niet juist om de verantwoordelijkheid voor de dood van een patiënt in het ziekenhuis te Lochum af te schuiven op één hoofd, want goed beschouwd zijn er tal van fouten gemaakt. WOENSDAG 15 MAART 1978 TROUW/KWAR door Adr. Hager DEN HAAG Het Nederlands Kamerorkest, doorgaans in de weer met Mozart en Handel, bracht maandagavond in de P.W.A.- zaal de première van een Nederlands werk. Verantwoordelijk voor die keuze was Lucas Vis, vaste dirigent van het Nederlands Balletorkest en gastdirigent bij de symfonieorkesten en de Nederlandse Operastichting. Jasperina de Jong brengen. Ook komt de opera van de stad Keulen een stukje eigentijds muziektheater van Maurico Kagel presenteren. Op het toneelrepertoire staan verder het Teatro Campesino uit Califomië en „Eine einmalige Theatergruppe" uit Berlijn, de Volksbühne uit Oost Duitsland (met werken van Brecht). Verder werken zoals gebruikelijk het grote Nederlandse Symfonie Orkest mee met enigermate aan het thema aangepaste programma's. Hij vroeg op dit concert de aandacht voor Geert van Keulen (35) die zijn nieuwe werk met een fraaie om schrijving de wereld instuurde: „Cors et Corde, pour cor de basset solo et orchestre de chambre". Hedendaagse componisten schrij ven hun eigen toelichting en Van Keulen zegt onder andere: „De bas sethoorn is een alt-instrument uit de klarinetfamilie. De melancholieke toon van het instrument heb ik in Cors et Corde gecombineerd met twee engelse hoorns en twee gewone hoorns, zodat een quintet van hoorns ontstond. Door enkele strijkers solis tisch te laten optreden kan ik ge bruik maken van 5 groepen: basset hoornsolo, de vier andere blaasin strumenten, clavecimbel, solostrij kers en de andere strijkers." Vanuit deze theorie heeft Van Keu len een werk geschreven dat een verrijking genoemd kan worden van de uiterst schaarse literatuur voor bassethoorn. De componist leeft zich niet uit in allerlei bizarre toestanden, hij heeft het instrument de eer en de aandacht willen geven die het toe komt. Niet spectaculair, wel expres sief. evenwichtig en „toonrijk". Hij wist wat hij deed toen hij het concert opdroeg aan George Pieterson, de soloklarinettist van het Concertge bouworkest. Pieterson heeft het pu bliek niet alleen kennis laten maken met de mogelijkheden en het karak ter van de bassethoorn, hij heeft het ook de overtuiging gegeven, dat Van Keulens concert voortreffelijke speelmuziek is. Het publiek mocht de talenten van Pieterson aan het slot vani eert nog eens bewonderen inl klarinetconcert. Een afsluiting van een avond nog Haydns symfonie nr Passacaglia van Martin, reeds besproken naar aanleii de uitvoering in Rotterdi Lucas Vis en George Pieten |V senteren dit programma op i ,vj in het Amsterdamse Cc bouw. MIDDELBURG - De van de rij ksped agogische ac en de rijksscholengemeensi l»u Middelburg zijn gistermidda bomverlof" naar huis ge Rond half een kwam er bij d es1 tie van de school een telefi 1 bommelding binnen. De rom ht het gebouw verblijvende len leerlingen verlieten daarop i bouw. Een vijf man sterk ond steam van de Middelburgse g er tepolitie heeft het hele sd hl bouw grondig doorzocht, n werd geen bom gevonden. Je zult maar'n zoon van 13 hebben! Nog lang niet uitgeraasd. Elke dag lopen ze met nieuwe plannen rond. Vriendinnetjes bij de vleet en n zéér eigenzinnige mening over kleding. Logisch dat C&A extra aandacht besteedt aan 'n eigen tiener-mode. Bij IDOOL kom je de kleren tegen die ze wonderlijk genoeg wél leuk vinden. CtA U tötA Tnkoi kaïoenen bloeson pullover met grote col. (IS2-I7D) 30- Blits bloeson iack tOO°o katoen, gevoerd (152-170) 70- Cordurov bandpkxx- jeans met smalle ptjp (152-170) 60r Leuk katoenen bloeson- lackmetcorduroy- garnering en diepe steek- zakken. (152-170) HOr Katoenen jeans met smalle pijp in diverse modekleuren (IS2470) 47. Mouline katoenen vest. (152-176) 30.. 5toer Woeson-jack van chintz- katoen. (152-176) 55r Prima cordurov i^ans met klepzak (152-176) 40.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8