adat veroordeelt PLO-actie )agen van Italiaanse regering zijn nu al geteld ajuropa weigert PLO antoren te sluiten Regeringskamp ook vereend ront: geen overleg Rhodesië vangenisopstand Argentinië rtstondige kaping 'lierikaans toestel :omo: regeling is 'uitverkoop' DE FRANSE VERKIEZINGEN Westduitse krantenstaking na uitsluiting drukkers Cuba geeft rol bij gevechten in Ogaden toe Malik tweede man in Indonesië euw optreden Andreotti in afwachting van definitieve regeling - NSDAG 15 MAART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet UZALEM. BEIROET. CAIRO (AP. UPI. Reuter) Egyptes president Anwar Sadat heeft ren de Palestijnse aanval op Israël afgelopen weekeinde veroordeeld. Naar het oordeel van it is de Palestijnse aanval een „onverantwoordelijke daad". Terwijl Israël gisteren voor de de achtereenvolgende dag de meer dan dertig slachtoffers van de aanval ter aarde bestelde en lanning in Israël steeg over de aangekondigde vergeldingsactie deed de Egyptische president >eroep op Israël om zich van represaillemaatregelen te onthouden. liet evenwel zijn eerste officië- "ctie op dè actie van zaterdag ird gaan met een dringend be- op Israël diens „oude opvattin- t omtrent vrede en veiligheid late geven en de rechten van het. tijnse volk te erkennen zacht en gesprek met journalisten in de zuidelijke Egyptische stad Beni Suef, sloot Sadat een samenkomst met premier Begin uit voordat Israël zijn standpunt bij de vredesbespre kingen had verzacht. „Ik ben tegen elke actie tegen bur gers". aldus de Egyptische president. ,,Dit is een onverantwoordelijke daad en ik vraag me werkelijk al wat CKHOLM (AFP, DPA, Reuter) Israël heeft den verzocht, het bureau le Palestijnse Bevrijdings- NOS AIRES (AFP, UPI, Reu- Politie en militairen hebben ren een eind gemaakt aan een er in een gevangenis ln Buenos de grootste van Argentinië, behalve duizenden gewone ge- ikéeerden ook 650 politieke ge- d enen zouden zitten, te or uden meer dan 40 doden onder ,g< vangenen zijn gevallen. De op- br|l begon tijdens het overbren- liejvan gedetineerden van het ene naar het andere. Een bewaker in gijzeling genomen. Hij zou vlzijn doodgeschoten. beweging (PLO) in de Zweedse hoofdstad te sluiten. Een func tionaris van het Zweedse mi nisterie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat Zweden Israël geantwoord heeft, dat Zweden dit-niet kan doen. Zweden heeft Israels ambassadeur in Stockholm gezegd, dat iedereen het recht heeft een voorlichtingskan toor in Zweden te openen zonder toestemming van de regering. Zwe den kon derhalve geen vergunning intrekken voor de PLO om haar kan toor geopend te houden, zoals door de ambassadeur was gevraagd. Bovendien is van Zweedse zijde dui delijk gemaakt, dat het PLO-kan- toor geen „diplomatiek" bureau is en dat de Zweedse regering geen enkel contact met dit bureau onderhoudt. De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft verklaard, dat Oosten rijk een verzoek van Israël heeft af gewezen, het PLO-kantoor in Wenen te sluiten. Oostenrijk acht Israël niet gerechtigd tot het doen van een der gelijk verzoek. het resultaat van dergelijke daden zal zijn". De Egyptische leider drong erop aan „de vicieuze cirkel van actie en te gen-actie" te doorbreken, aangezien dat tot niets zou leiden. Sadat deed een beroep op Israël, te pogen „de droefheid van dit inci dent" te boven te komen en verder te gaan in de richting van vestiging van vrede in het Midden-Oosten. De Egyptische president legde op nieuw de nadruk op een oplossing van het Palestijnse vraagstuk, dat hij herhaaldelijk „de kern" van het conflict in het Midden-Oosten noemde. Begin heeft verklaard, dat Israël de verklaring van Sadat toejuicht. Be gin zelf had kort na de Palestijnse actie van zaterdag uiting gegeven aan zijn teleurstelling, dat Cairo de terreurdaad niet onmiddellijk had veroordeeld. Egypte vreest steeds meer een Israë lische wraakactie omdat zo'n actie het vredesinitiatief van president Sadat, dat al ernstig te lijden heeft van de weigering van premier Begin om uit bezet Jordaans gebied terug te trekken, geheel zou torpederen, aldus politici in Caïro. In bedekte termen kondigde Begin gisteren bij de begrafenis van twaalf slachtoffers van de Palestijnse actie Israëlische represaillemaatregelen aan. In een toespraak tijdens de be grafenis van een veertienjarig meisje verklaarde de minister van onder wijs Zwoelon Hammer: ,;Wij moeten ons afvragen wat wij moeten gaan doen. Misschien is het antwoord: Het uitroeien van deze haat bij de wortel. Er bestaat geen compromis met het kwaad. Wij moeten met kracht ver vuld zijn en mogen noch het bloed noch de aarde bedekken. Dit is een oorlog voor Israël tegen de PLO en tegen de terroristen totdat zij vernie tigd zijn". zijn niet bang. Wij zullen niet weglo pen", aldus Arafat. PLO-functiona- rissen menen dat de Israëlische re presaillemaatregel de grootste in de geschiedenis zal worden. De Libane se minister van buitenlandse zaken, Boetros, heeft gisteren in een onder houd met de Amerikaanse ambassa deur aangedrongen op druk op Israël om geen vergeldingsactie tegen Li banon uit te voeren. Volgens het in Qatar verschijnende dagblad Al Arab heeft Syrië haar troepen aan de grens met Israël en in Libanon in staat van paraatheid ge bracht. In Syrië vreest men dat Is raël niet alleen tegen Libanon maar ook tegen Syrië zal uithalen. Dit als gevolg van de samentrekking van Israëlische troepen aan de Libanees- Israëlische grens. Volgens Al Arab heeft Syrië de Palestijnen belooft om niet met de armen over elkaar aan te zien dat Israël Libanon aan valt. In het zuiden van Libanon zijn honderden vrouwen, kinderen en oude vandagen uit de Palestijnse kampen geëvacueerd in afwachting van de Israëlische aanval. PARIJS De twee regeringspartijen in Frankrijk, de gaullistische RPR en de UDF, waarin republikeinen, centristen en radicalen samenwerken, zijn gisteravond ook tot een akkoord gekomen. Maandagavond hadden de oppositiepartijen al de handen ineen geslagen om bij de tweede ronde van de algemene verkiezingen komende zondag zoveel mogelijk stemmen te vergaren. VER (UPI) Een 30-jarige die maandagavond een vlieg- van de Amerikaanse lucht- maatschappij United Airlines te, heeft zich gistermorgen ;egeven aan de politie. De drie lingsleden die hij op dat mo- isènog gijzelde, konden het toes- j igedeerd verlaten, ze De Belgische minister van buiten- Arafat landse zaken, Henri Simonet, zei dat het sluiten van Palestijnse bureaus in de westelijke hoofdsteden meer kwaad dan goed kan doen. Simonet arriveerde maandag in Egypte voor een bezoek van vier dagen aan dat land. Hij heeft vandaag een onder houd met president Sadat. Terwijl Libanon een diplomatiek of fensief heeft ontketend om een Is raëlische vergeldingsactie tegen te gaan heeft PLO-leider Arafat ver klaard dat Israël een grootse militai re operatie tegen de Palestijnse en Libanese krachten voorbereid. „Wij idi - IDt,N (Reuter) De Britse minister van buitenlandse zaken id Owen, is er niet in geslaagd Rhodesische geurrillaleiders >e te bewegen een uitgebreide conferentie over de toekomst Rhodesië bij te wonen. tisch Front, Groot-Brittanië en de VS. Gisteren deed Owen een dringend beroep op alle partijen in het Rhode sische conflict bijeen te komen ter bespreking van een oplossing. Hij waarschuwde dat het kort dag is en dat het alternatief zou zijn voortzet ting van de guerrillastrijd. Londen weigerde de interne regeling te steu nen of te verwerpen die de Rhodesi sche premier, Ian Smith en drie ge matigde zwarte nationalistische lei ders elf dagen geleden tekenden. De Britse regering zoekt een weg om ier uur lang overleg tussen mi- r Owen en de leiders van het ottisch Front, Joshuwa Nkomo obert Moegabe, deelde Nkomo verslaggevers mee dat zij het ep van de minister tot deelne- aan een conferentie van alle ikken partijen hadden ver en. e guerrillaleiders zeiden met na dat de besprekingen niet in een isse waren.-Volgens hen was de ende stap aan Londen. Zij willen Owen een meer beperkte confe- le bijeenroept gelijk aan die op a zes weken geleden die alleen bijgewoond door het Patriot- het Patriottisch Front bij een rege ling te betrekken. Nkomo zei tegen verslaggevers dat als het Patriot tisch Front een uitgebreide confe rentie zou bijwonen, die een element van erkenning van de interne rege ling van Salisbury zou inhouden. Het front noemde deze regeling een „uit verkoop" van de belangen. Nkomo zei dat de oorlog zou voortduren terwijl het zoeken naar vrede wordt voortgezet. De Britse minister Owen zal van avond in Parijs in zijn Franse ambt genoot, Louis de Guiringaud, ont moeten om de Rhodesische crisis te bespreken. Dit overleg zal gevoerd worden in de marge van de bespre kingen die Owen met zijn Spaanse ambtgenoot, Marcellina Oreja, van daag over Gibraltar zal voeren. Het samenwerkingsakkoord binnen het regeringskamp werd gisteravond bekend gemaakt na overleg van de gaullistische leider Jacques Chirac en de centrum-leiders Jean Lecanuet en Bertrand Motte. Chirac vertelde na afloop dat men over en weer el- kaars kandidaten zal steunen en daarbij ook actief campagne voor elkaar zal voeren. „De huidige rege ringspartijen kunnen winnen als zij zich verenigen, ofschoón zij de oppo sitie niet moeten onderschatten," al dus Chirac. Lecanuet liet zich latër in dezelfde bewoordingen uit. In het regeringskamp deed men zeer schamper over het akkoord dat de drie oppositiepartijen maandag avond plotseling na een half jaar ruziën wisten te sluiten. „Een pure schijnmanoeuvre." noemde premier Barre het en de minister van binnen landse zaken Christian Bonnet sprak van „een deel van een klucht in drie bedrijven". Lecanuet noemde het akkoord tenslotte „een komische opera". De oppositiepartijen zelf wa ren vanzelfsprekend zeer positief. „Het doet me bijzonder goed dat de ruzie nu over is," zei Francois Mitter rand, de socialistische leider in een radio-gesprek. Ministersposten Het is overigens nog vaag op welke punten de partners in het linkse ak koord zich ten opzichte van de ande ren vast hebben gelegd. Mitterrand ontkende gisteren ten stelligste dat er is afgesproken dat de verdeling van de ministersposten in de verhou ding van de uitgebrachte stemmen op socialisten en communisten zal gebeuren. Dit zou namelijk beteke nen dat de communisten van Geor ges Marchais bijna de helft van de posten in een eventuele linkse rege ring zouden krijgen en dat is onver koopbaar aan Mitterrands ach terban. Er zijn afspraken gemaakt over de toename van het minimumloon tot 2400 francs per maand, verhoging van de kinderbijslag en de pensioen en ouderdomsuitkeringen, de werk loosheidsuitkeringen, de invoering van een vijfde betaalde vakantie week voor iedereen en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van door Bert van Panhuis 65 tot 60 jaar. De omstreden nationa lisatieparagraaf, waarop in het vorig najaar de onderhandelingen over het linkse akkoord vastliepen, is echter nog niet besproken en zal pas na zondag in het overleg worden inge bracht. Inmiddels wordt er net als vele voor gaande keren gebekvecht tussen links en rechts, wie er bij de eerste ronde van afgelopen zondag nu het hoogste percentage stemmen heeft behaald. In het verleden pleegde de regering, en dan met name de ver antwoordelijke minister van binnen landse zaken, zo'n sleutel toe te pas sen dat het percentage van de rege ringspartijen zo groot mogelijk en dat van de oppositie zo gering moge lijk was. Dat kan bijvoorbeeld door in het regeringskamp alle „niet-linksc" partijtjes mee te tellen en bij de oppositie uitsluitend de in het parle ment vertegenwoordigde partijen te rekenen en dat terwijl er vele margi nale linkse groepjes zijn, die bij een opdeling links-rechts wel degelijk tot „de oppositie" kunnen worden gerekend. Ook nu is er weer gekra keel maar het lijkt er op dat minister Bonnet ditmaal een vrij betrouw baar resultatenschema heeft opge steld. Het overgrote deel van de Amerikaanse mijnwerkers weigert nog steeds gevolg te geven aan het bevel van president Jimmy Carter om de staking te beëindi gen en weer aan het werk te gaan. Vandaar dat het emplacement van de kolen mijn Westmoreland ook gisteren nog vol stond met lege kolenwagens. BONN (DPA, UPI) In West-Duitsland zullen vandaag 350 van de 400 kranten niet verschijnen als gevolg van het uitsluiten van drukkers. De uitsluiting is een protest tegen stakingen in vier steden. De vereniging van krantenuitgevers zei dat de uitsluiting het antwoord was op de tactiek van de bond van drukkers, om speerpuntstakingen te houden teneinde de Industrie te dwingen plannen voor nieuwe com putertechnieken te herzien. De bond vreest dat er door het gebruik van de nieuwe technieken werklozen zullen vallen. De leider van de onderhandelingsde legatie van de werkgevers, Pohle, heeft gisteren in een vraaggesprek voor radlo-Saarland verklaard dat de werkgevers levenslange waarbor gen voor de arbeiders tegen alle fi nanciële gevolgen van de rationalisa tie hadden aangeboden. „Zo'n aan bod was in de geschiedenis van de cao's nog niet voorgekomen." Vol gens hem was het nu duidelijk dat het de drukkers nooit om die waar borgen begonnen was, maar „om haar cao-politieke positie uit (e brei den en ons economisch systeem te veranderen". De werkgevers hadden nu de uitslui ting nodig om „openbaar opzien te baren" en op deze situatie te wijzen. Pohle uitte de hoop dat er nu iemand is die de bond tot rede brengt. Bond- skanseller Helmut Schmidt zal na de verscherping van het arbeidsconflict niet als bemiddelaar optreden, HAVANNA (UPI, Reuter) Voor het eerst heeft Cuba officieel toege geven, dat er Cubaanse militairen aan de zijde van Ethiopië hebben gevochten in de strijd om de Oga den. De mededeling is gedaan in een partijblad. Gesproken wordt van vliegers, tankbestuurders, artillerie, infanterie en tankeenheden. De troepen waren gezonden op drin gend verzoek van de Ethiopische regering. Aantallen noemt het blad niet. Het Cubaanse partijblad schrijft, dat de Sowjet-Unie Ethiopië heeft voorzien van „onmisbare militaire uitrusting, instructeurs en advi seurs". De „vuile, opportunistische en misdadige" aanval van Somalië op Ethiopië was ondernomen „met volledige voorkennis en goedkeu ring van de westelijke landen en de Verenigde Staten". De verzekering van Ethiopië, zo gaat het Cubaanse blad verder, dat het Somaüë niet zal binnenvallen, moet afhangen van „behoorlijke ga ranties dat de aanvallen op de Ethiopische revolutie van Somalië zullen ophouden". Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben gisteren verklaard dat de oorlog tussen Ethiopië en Somalië voorbij lijkt te zijn. De vij andelijkheden in de Ogaden-woes- tijn zouden vrijwel volledig gestaakt zijn. JAKARTA (Reuter) De voormali ge minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Adam Malik, lijkt vrijwel zeker van zijn verkiezing tot vice-president, nu de moslem-partij haar fiat heeft gegeven. Deze partij had eerder laten weten mogelijk met een eigen kandidaat te komen. maar daar is nu van afgezien. Malik verklaarde tegenover verslaggevers dat hij de functie zal aanvaarden. De voormalige minister van buiten landse zaken Adam Malik is mo menteel voorzitter van het parlemen en volkscongres, dat momenteel in vergadering bijeen is. (IE Wie in Romeinse politieke kringen zijn oor te luisteren kan horen dat het nieuwe kabinet van de christen-demo- t Giulio Andreotti slechts tot het eind van dit jaar dienst zal i om daarna plaats te maken voor een regering waarin ook aanse communisten zitting zullen hebben ar j. den Boef christen-democratische partij locrazia Cristiana) ontkent üsnog dat er in dit opzicht af ten zijn gemaakt om een eind te en maken aan de kabinetscri- ie bijna enkele maanden heeft urd. Maar in de andere partijen de verwachting dat na de presi- iverkiezingen in december, als eotti formeel het ontslag van cabinet moet indienen, de com- atlsche partij als regeringspart- lal worden geaccepteerd. volging Leone is bekend dat de christendemo- in graag een partijgenoot geko- 'ien als opvolger van president anni Leone. die ook een chris- lemocraat is. De Democrazia iana is echter volledig afhanke- an de medewerking van andere jen, in het bijzonder van de nunistische partij. De Italiaan- resident wordt namelijk niet latreeks gekozen. De volksverte- 'oordiging doet dit in een geza- HJke zitting van beide huizen het parlement ®en mag afgaan op wat in Rome over de kabinetsformatie van de af gelopen maanden wordt verteld, zou nu al vast staan dat de christen democraat Aldo Moro, een vroegere premier, die tot de linkervleugel van de partij behoort, president Leone zal opvolgen. De communisten zou den aan hem de voorkeur geven en niet aan Amintore Fanfani, de slim me tacticus die 15 Jaar geleden voor de socialistische partij van Pietro Nenni met de „apertura sinistra" (of- OnbGQriD wel opening naar links) toegang tot het regeringsblok mogelijk maakte. Hoe dan ook, vast staat wel dat het vorige week tot stand gekomen „.nieuwe" minderheidskabinet van christen-democraten onder leiding van Andreotti geen lang leven be schoren zal zijn. Hoe de presidents verkiezingen ln december ook aflo pen en of de Democrazia Cristiana ln staat zal zijn haar beweerde toezeg ging gestand te doen of niet. Want de communistische partijleider Enrico Berlingyer kan zich op zijn beurt niet veroorloven, het onbegrip te ne geren dat ln zijn partij leeft ten aan zien van de huidige vorm van samen werking met de christen-democra ten. In ruil voor de steun die de commu nistische partij aan Moro wil geven zouden de christen-democraten heb ben toegezegd, na de presidentsver kiezingen hun verzet tegen het opne men van communistische vertegen woordigers in een soort regering van nationale eenheid op te geven. Als deze mondelinge afspraak inder daad gemaakt is, hebben de chris ten-democraten er belang bij, voor lopig te doen alsof er geen enkele toezegging is gedaan. Al was het alleen maar om te voorkomen dat er openlijke strijd zal uitbreken binnen de toch al verdeelde Democrazia Cristiana. In het parlement bestaat opluchting maar geen tevredenheid over het vo rige week bereikte politieke ak koord, dat een „programmatische parlementaire meerderheid" ople verde (ongeveer 90% van de 630 ze tels). De communisten die in januari hun steun aan het toen nog regeren de minderheidskabinet van Andre otti beëindigden, hebben met weinig meer genoegen moeten nemen dan wat zij voor de kabinetscrisis al wil den: gedogen door stemonthouding ln het parlement. Het enige verschil is eigenlijk dat nu een officieel akkoord werd gesloten tussen christen-democraten en com munisten. plus de drie kleinere par De Italiaanse premier Andreotti (rechts) het afgelopen weekeinde to^n de vorming van zijn kabinet bijna rond was. tijen van links, de socialistische par tij. de sociaal-democratische partij en de republikeinse partij. Daar staat tegenover dat Andreotti voort aan zonder meer op de steun van deze partijen kan rekenen. De rege ring van nationale eenheid die de communisten en de andere drie par tijen in januari voor ogen hadden, is er echter nog niet gekomen. Er moest een nieuw compromis worden uitgebroed, omdat eigenlijk geen enkele partij wil riskeren dat binnen afzienbare tijd al vervroegde verkie zingen gehouden moeten worden. Geen oplossing In juni is het pas twee jaar geleden dat de Italianen vervroegd naar de stembus werden uitgenodigd om een nieuw parlement te kiezen. De uitslag bracht echter geen oplossing voor de politieke crisis, omdat Italië nog moeilijker regeerbaar werd dan voor de verkiezingen al het geval was. Gevreesd moet worden dat een nieuwe krachtmeting onder de hui dige omstandigheden geen duidelij ke meerderheid voor één van de beide grote partijen zou opleveren. Sinds de vorige verkiezingen be staat de tendens dat zowel de chris ten-democraten als de communis ten hun zetelaantal vergroten ten koste van de kleine partijen Het is begrijpelijk dat deze laatste voorlo pig nog alles doen om te voorkomen dat de ontwikkeling naar een twee- parttjen-systeem zich doorzet. De kleine partijen zullen cr uiteraard niet aan meewerken dat zij overbo dig worden gemaakt. Dat geldt ook voor de relatief kleine socialistische partij, die nu al weer vele Jaren de vorming van een regering, die niet van de steun van de communisti sche partij afhankelijk zou zijn, on mogelijk maakt Het feit dat Andreotti met een ge wijzigd minderheidskabinet verder kan regeren, heeft ook de christen democraten niet in een hoera-stem- ming kunnen brengen Er zal op luchting zijn omdat althans naar buiten de beslissing over al dan niet op regeringsniveau samenwer ken met de communistische partij is uitgesteld. Maar met het voort schrijden van de tijd breekt onher roepelijk het ogenblik aan dat ver der uitstel onmogelijk Is. Om de presidentsverkiezingen kan de De mocrazia Cristiana niet heen. Nieuwe stap Bovendien neemt de geringe beteke nis die het compromis van vorige week in feite heeft, niet weg dat de christen-democraten op parlemen tair niveau een nieuwe stap hebben gezet op de weg naar samenwerking met de communisten. Dat zit velen in de innerlijk verdeelde Democra zia Cristiana niet lekker. Men beseft dat de communistische partij op den duur meer profijt zal hebben van nauwere samenwerking, dan de, DC zelf. Het jongste akkoord kan er toe leiden dat de communistische partij door de Italianen meer en meer wordt gezien als een partij die volledig past in het stelsel van de parlementaire democratie Bij ver kiezingen kan dat van groot belang zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7