ALLE GELDZAKEN Twee miljoen voor groenvoorziening bij Zoetwaterkanaal 'Vrij kamperen bij de boer' NUTSSPAARBANI- Hoogheemraadschap Delfland Handel in pep: jaar en negen maanden CDA Leiden: oppositie tegen links college Gemeente wil geen eigen kuurhuis naoHHSEi Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparei lenen, beleggen en Verzekeren. Voor altyü kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u aggÉgaSM met goede raad en snelle service steeds van dienst is. Geen 65-plussers op stembureaus ;o Kleertje/ die kinderen zelf leuk vinden, van prima kwaliteit en tocfi laag geprij/d! WOENSDAG 15 MAART 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet Ni Van een onzer verslaggevers DELFT Het dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap van Delfland wil langs het toekomstige Zoetwaterkanaal Wad- dinxveen-Voorburg voor twee miljoen gulden aan groenvoorzie ningen aanbrengen om het kanaal „harmonisch in het landschap in te passen." Langs de oevers van het kanaal zal meer dan dertig hectare aangekleed worden met bomenrijen, struikbe- planüng, verbrede rietoevers, boom groepen. vis- en picknickplaatsen.. De recreaUeve voorzieningen zullen aansluiten op een fietsroute, die langs het kanaal is geprojecteerd. Het kanaal zal op deze wijze een belangrijke aanvulling kunnen bete kenen van de weinige recreatieve voorzieningen in dit deel van Zuid- Holland. meent het hoogheemraad schap. Het landschapsplan van het hoog heemraadschap is in overleg met de Provinciale Planologische Dienst en Staatsbosbeheer ontwikkeld. Het sluit aan bij het bestaande land schapsbeeld en vormt tegelijk de aanzet tot toekomstige ontwikkelin gen van de groen- en recreatievoor zieningen van het aangrenzende gebied Op een groot aantal plaatsen over de lengte van het kanaal zullen bomen- DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de 53-Jarige kok G. van der P. veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek wegens de handel in het pepmiddel pervetine. Tegen de man was een Jaar en vier maanden geëist. De kok heeft bekend gedurende een aantal weken in de Scheveningse bar-dancing Hans en Grietje de per- veUne te hebben verhandeld. Hij zou dit uit ..menslievende overwe gingen'' hebben gedaan. In zijn wo ning vond de politie ook nog cocaïne en hashish. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA in Lelden over weegt bij de komende gemeente raadsverkiezingen het „regering-op positie"' model tot inzet van de ver kiezingen te maken. Mr H. E. A. Driessen. fracUeleider en lijsttrek ker van het CDA. schrijft dit in het KVP-blad Politiek Nieuws. Volgens mr. Driessen zijn de ervaringen in Leiden met het linkse programcolle- ge (5 PvdA en 1 D'66/PPR) slecht. ..Twee van de zes wethouders (Van Aken en Oosterman) zouden in ieder ander college binnen twee jaar ver wijderd zijn. één (Tesselaar) zou bij herhaling gedwongen zijn eerder een foute koers te herstellen en één wethouder (Verboom) zou tijdig zijn heengegaan, omdat hij voor zijn taak niet berekend is", aldus mr. Driessen. Hij stelt verder dat het voor de CDA-fractie (die met de VVD buiten het college is gehouden) niet pretUg werken is. „Wij hebben bovendien de handicap als midden partij te genuanceerd te zijn om systematisch oppositie te voeren zo dat al past in een gemeentebe stuur". Volgens mr. Driessen moet het CDA in Leiden zich afvragen of de wijze van stadsbestuur van de PvdA „niet dermate ongewenst is dat het CDA het regering-oppositie model samen met andere partijen, die dat model principieel afwijzen, tot inzet van de verkiezingen moet maken". Haagse kabel-tv Trouw van 10 maart is uitvoerig in gegaan op de verklaring van minis ter Wiegel over het Haagse kabel-tv- net Ik zou er nog de aandacht op willen vestigen dat in het persbe richt van het ministerie van binnen landse zaken van 8 maart als argu ment voor het vernietigen van het raadsbesluit van de gemeente wordt gesteld dat dit besluit reeds op 23 augustus 1976 was genomen. Maar twee weken daarna had ik al beroep aangetekend Het ministerie deed niets om de gemeente erop te wijzen dat het beleefder tegenover de ko ningin zou zijn om even met de aan leg te wachten, tot de Kroon een heslissing zou hebben genomen. Het kabinet van de koningin deed ook niets, fungeerde slechts als brieven bus. Hoe wist de gemeente zo precies dat zij niet het minste risico liep door met de aanleg te beginnen0 En wat denken de juristen van de rech ten van de burger0 De willekeur in deze zaak is zo duidelijk dat ik die een - overigens in verband met de overvloed van materiaal bescheiden plaats heb gegeven in mijn boek Ambtelijke willekeur en corruptie in Nederlanddat over enkele maanden verschijnt Den Haag DrH Bouman rijen komen; opritten van bruggen zullen worden geaccentueerd met struiken en boomgroepen, terwijl op zes plaatsen langs het tracé zoge naamde „groenplaatsen" zijn ge dacht. Deze terreinen zullen glooi end gemaakt worden en verschillen de soorten beplantingen krijgen. Bo vendien worden voorzieningen ge troffen om het vissen en picknicken te vergemakkelijken. De grootste groenplaats is geprojec teerd bij de plaats waar het Zoetwa terkanaal de Rotte kruist. De helft van de ruim dertig hectare, die voor groen en recreatie beschikbaar zijn, bestaat uit onrendabele terreinstro ken en overboeken. Voor het kanaal zelf heeft het hoogheemraadschap de toezegging van het rijk dat het negentig procent van de kosten zal subsidiëren. DEN HAAG Als er particuliere initiatieven komen voor de oprich ting van een kuur centrum in Sche- veningen, dan willen burgemeester en wethouders van Den Haag aan dat initiatief medewerking verlenen. Zij vinden het niet op zijn plaats om als gemeente zelf een kuurcentrum op te richten. Het college deelt dit mee aan de raad. ter voldoening van een motie die het voormalige D'66 raadslid Van Baarsel bijna vier jaar geleden indiende. Hierin werd gevraagd of' burgemeester en wethouders eens wilden onderzoeken in hoeverre het mogelijk was het kuren in Scheve- ningen te bevorderen. Met name werd hierbij de Rudolf Steiner kli niek genoemd, die wellicht als kuur centrum zou kunnen fungeren. In de afgelopen jaren heeft een werkgroep die mogelijkheden on derzocht, het rapport van de groep is bij vele instanties besproken. Met de adviezen en commentaren van die instanties in handen conclude ren burgemeester en wethouders nu dat in Scheveningen inderdaad mo gelijkheden voor medisch kuren aanwezig zijn. dat Scheveningen verder vele mogelijkheden biedt om zich mede te richten op gezond- heidstoerisme in de ruimere zin. en dat bij de opzet en promotie van de badplaats daarmee rekening gehou den moet worden. Boerenpartij: door Haro Hielkema In onze serie „Staten Stemmen" leggen wij een achttal vragen voor aan de lijsttrekkers van alle politie ke partijen, die op 29 maart mee doen aan de provinciale statenver kiezingen in Zuid-Holland. Van- daug is het (antiwoord aan de Boe renpartij. die in alle provincies aan gevoerd wordt door Hendrik Koe koek uit Bennekom. Aangezien Koekoek, wanneer hij gekozen zou worden, alleen in de provinciale staten van Gelderland zou worden toegelaten, legden we de vragen voor aan zijn Zuidhollandse kroon prins, het statenlid Wim van fle Berg (tweede op de lijst). Broekse- weg 77 te Meerkerk (tel. 01837-1516). Informatie over de Boerenpartij is ook verkrijgbaar bij Wim Snel. Hoogveen 182, Den Haag. tel. 070-295.776. Wat moet er naar uw mening in de komende vier jaar gebeuren met de gemeentelijke herindeling? Wij zullen niet meewerken aan her indeling van gemeenten, zolang de plaatselijke bevolking daar zelf niet om vraagt. Een dergelijke zaak mag niet van bovenaf worden opge legd. zeker niet waar er zoveel aver sie tegen is als in de Alblassen en Krimpenerwaard. Het college van Gedeputeerde Staten, dat altijd zo de mond vol heeft over inspraak, moet nu naar het volk luisteren. Wat is uw visie op de ruimtelijke ordening in Zuid-Holland? Ook hierbij geldt dat er teveel van bovenaf geregeld wordt. Er worden te grove lijnen door de provincie getrokken. De provincie probeert teveel op de stoel van de gemeen ten te gaan zitten, waardoor de gemeentebesturen teveel in hun bevoegdheden beknot worden. Wij pleiten voor bescherming van de rechten van de plattelandsbevol king en vinden dat de leefbaarheid van de kleinere kernen bevorderd moet worden door ze de ruime mo gelijkheid te bieden voor de eigen bevolking woningen te bouwen. Op welke wijze wenst u een oplos sing van het verkeersvraagstuk in Zuid-Holland? Het provinciaal bestuur zal moeten blijven erkennen dat de auto niet weg te denken is. De auto is nodig, bijvoorbeeld om in de weekends recreatiegeluk te vinden. Het zou teveel gevraagd zijn om mensen in minder leefbare situaties ook nog eens de auto te verbieden. Tegelijk zijn we ook voorstander van vrije busbanen, openbaar vervoer op het platteland en meer fietspaden niet zo groots opgezet als de pro vincie wil. maar met het oog op de veiligheid. Er zijn plannen om de Zuidholland se kustlijn meer zeewaarts te verleg gen om zo ruimte te creëren -voor woningbouw en/of industrievestigin gen. Wat is uw mening hierover? De eerste tien jaar zullen die nog wel niet verwezenlijkt worden. Ik heb de indruk dat het idee teveel een prestige-project is. We hebben voor dergelijke zaken toch de Maasvlakte. En laten we eerst de Markerwaard maar eens aanleg gen. Daar is ruimte genoeg voor nieuwe industrie. Welke milieu-politiek staat uw partij Volgens ons kunnen milieuzorg, re creatie en landbouw wel degelijk samengaan, als de boer maar niet door het rijk opgejaagd wordt maar de kans krijgt om zijn bedrijf extensiever te leiden. In de zomer moet men bij de boer kunnen re creëren (kamperen en zo). De recre anten zullen het milieu heus wel met zorg behandelen. Boeren die nen vrijgesteld te worden van mi lieuheffingen. Door hun werk leve ren zij al een enorme bijdrage tot het behoud van landschaps- en na tuurschoon. Voor welk punt vraagt uw verkie zingsprogram in het bijzonder aan dacht? In de eerste plaats dient de over heid veel meer rekening te houden W. T. Van den Berg met de bevolking. De inspraak die nu gegeven wordt, is meespraak. Maar zodra er een ander gelüid komt. luistert men niet meer. Daar naast pleiten wij voor besparing op de uitgaven van de provincie, verla ging van de salarissen en reiskos ten van statenleden, gedeputeer den en hoge ambtenaren, inkrim ping van het provinciaal apparaat. Verder willen wij bevordering van helder taalgebruik, zodat de burger kan begrijpen wat in ambtelijke stukken staat. Wat denkt u met uw partij de kun nen inbrengen in het provinciale be leid naast de drie grote partijen CDA, PvdA en WD? Ik ben een opposant in de staten; ik krijg weinig waardering voor mijn activiteiten. Toch is het de kroon op mijn werk als ik zie dat in het PvdA-program ook gepleit wordt voor vrij kamperen bij de boer. Wat is uw prognose voor de komende provinciale statenverkiezingen? Ik doe niet mee aan waarzeggerij. Maar als iedereen wist hoe ik in m'n eentje me rot gewerkt heb, zou ik met tien man terug moeten komen. Daarom zeggen wij in het verkie zingsprogram: wedden dat u er ook vóór bent? 112 ARGENTINIË De Jongeren vereniging SSRD organiseert in sa menwerking met het Studium Ge nerale van de TH-Delft een tweetal avonden waarin de komende we reldkampioenschappen in Argenti nië centraal staan. De avonden wor den gehouden in sociëteit De Koorn- beurs. Voldersgracht 1. Vanavond om 6 uur begint een diaserie met toelichting over het Argentijnse volk. Rond 7 uur zal cartoonist Arend van Dam een tentoonstelling openen over de geschiedenis van Argentinië. De week daarna is er vanaf 5 uur een Argentijnse maal tijd in de sociëteit. Daarna wordt de film „De verraders"vertoond. De avond wordt besloten met een fo rumdiscussie waarin zitten zullen nemen; Joop Niezen (Voetbal Inter national). Wim Rijsbergen (interna tional), Wim Boogaard (secretaris buitenland PvdA), Jacques Hogewo- ining (KNVB). Gerard Albers (SKAN) en Jan Postma (Amnesty International). D 66 LEIDERDORP In De Hobbit, Van Alphenplein in Leider dorp is vanavond om 8 uur een open bare ledenvergadering van D'66-Lei- derdorp. Spreker is Jan te Brink, hoofdbestuurslid en oud-voorzitter. Tijdens de vergadering wordt ge start met de campagne voor de sta tenverkiezingen. PvdA-DELFT In het Trefcen trum in Delft is vanavond om 8 uur een afdelingsvergadering van de Delftse PvdA. Spreker is kamerlid Henk Molleman, die zich bezig houdt met de problemen van min derheidsgroeperingen. Verder komt het jaarverslag van de raadsfractie aan de orde. JUBILEUM De jeugdsociëteit OT6 in Voorburg bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt een feestweekend gehouden met de vol gende programmapunten; donder dag 16 maart: film Batman, aan vang 21 uur; vrijdag 17 maart: recep tie en optreden van artisten, aan vang 20 uur; zaterdag 18 maart gi taarmuziek door K. Joost Belifante, hypnose en horror acts en Fungis (folk), aanvang 20 uur. KLOOSTERKERK Donder dagmiddag van 12.55 tot 13.10 uur wordt er in de Kloosterkerk, Lange Voorhout 2 te Den Haag weer een pauzebijeenkomst gehouden. Mede werking verlenen drs. P. W. L. Ger- retsen, rector van het le Vrijzinnig Chr. Lyceum (toespraak) en Gerard Akkerhuis (orgel). LEERHUIS In het gemeente- centrum aan de Lijtweg in Oegst- geest komt donderdagavond prof. dr. Berkhof spreken over het onder werp Wie is Jezus? De bijeenkomst is de laatste in een serie van drie „leerhuis-avonden", georganiseerd door de Raad van Kerken in Oegst- geest. De aanvang is 20 uur. STATENPRAAT Marietje van der Molen, lid van Provinciale Sta ten van Zuid-Holland voor de PvdA. is morgenavond tweemaal te beluis teren in Leiderdorp. Om 8 uur is ze in jeugdcentrum De Sjelter aan de Heemraadlaan en om 9.30 uur spreekt ze in het politiek café. bt RIJSWIJK Er is geen sprakèee discriminatie van ouderen bij d en noeming van leden van stei reaus. Als leeftijdsgrens voor ud benoeming wordt 65 jaar aang( :va den. Die grens is niet ongebrjd t lijk: bij pensionering geldt die iai en sommige politieke partijen na len iemand boven de 65 ever in niet meer kandidaat voor een V genwoordigend lichaam. Dit schrijven burgemeester en houders van Rijswijk in hun 11 woord op vragen van het gemeup raadslid mevrouw Dekkinga 'c vond het feit dat mensen bovi 65 niet meer kunnen wordei noemd tot lid van een stembi discriminerend, ongepast en wenst. Burgemeester en wethouders 'fit den echter het tegenovergestpi „Juist door deze leeftijdi wordt voorkomen dat oudere pfcg nen op onverantwoorde wijze langdurige werkzaamheden wo belast", zo schrijven b. en w. zien de lange duur van de zaamheden van een lid van stembureau (ongeveer veertiei vijftien uur zonder onderbrel heeft ons college gemeend deze tijdsgrens te moeten aanhoudi zi;

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6