Kabinet dreigt te zwichten lit brieven van lezers Bromfietshelm spaart veel mensenlevens VERDER 4T= %'rouw commentaar opluchting Urenco-partners dringen aan op tijdige beslissing meer bloemen ïfrinsje op zijn ets aangereden '■Houd Amerika Kamerleden: laat Van Agt zelf naar buitenland gaan Sturka blazers, Sturka katoenen en leren jacks. Gemaakt voor de sportieve man die graag goed gekleed gaat. Let dus op het Sturka- etiket. Voor sportieve mannenmode met allure. sportieve snelste, maar wel erg dom ^NSDAG ;NSDAG 15 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ■recht is er naast het verdriet een dode opluchting over de clle ontknoping van het gijze- gsdrama. Is er waardering ook ior de wijze waarop de regering li voor deze zaak heeft ingezet en mariniers en de politie zich van i taak hebben gekweten. Het is, ie men het ook wendt of keert. Et gering onder zulke zware om- jndigheden beslissingen te moe it nemen en ze ook uit te voeren. j alle opluchting en waardering net toch echter ook vastgesteld irden dat gijzelingsdrama's een lerst bedenkelijke en riskante er hebben genomen. Het is ken- lijk niet meer zo dat langs de weg n overreding resultaten kunnen jrden bereikt. De nieuwe situatie iijnt te zijn dat geweld vrijwel Vtenblikkelijk met geweld moet gorden beantwoord Het is triest t te moeten vaststellen. Het is nog ester te bemerken dat hier en ar wordt toegejuicht alsof er te ig reeds lankmoedigheid zou zijn tracht met deze Zuidmolukkers. like mensen zouden er zich op z'n ist bewust van moeten zijn hoe ïakkelijk het tot een bloedbad d kunnen komen. Het siert de regering zich verre van deze meningsvorming te hebben ge houden. In zijn verklaring legde premier Van Agt er integendeel de nadruk op hoezeer het beleid erop gericht is geweest geweld te voorko ken. Eerst toen absoluut kwam vast te staan dat dit laatste middel onvermijdelijk was, werd besloten in te grijpen. Een geweldloze beëin diging behoorde tot de onmogelijk heden. Het groepje Molukkers waar het hierom gaat heeft helaas geleerd van vorige gijzelingsacties. Dat geeft aan onverhoopte toekom stige acties een buitengewoon grie zelig aspect. Het betekent dat het voortaan hard tegen hard zal gaan. Het is daarom te hopen dat het vermoeden van de regering juist is, namelijk dat het wellicht gaat om een onberaden actie van slechts en kele Molukkers. Om die reden ook valt het toe te juichen dat de rege ring nadrukkelijk de wens te ken nen heeft gegeven de dialoog met de Zuidmolukkers voort te willen zetten. Het is de enige manier aan het spookbeeld te ontkomen van een niet meer te stuiten geweldsspiraal. ■ins Claus: ^upermarkt verkoopt !N HAAG Warenhuizen en su- rmarkten hebben in vijf jaar hun ideel in de verkoop van bloemen planten fors kunnen opvoeren n 8 naar 13 procent. In dezelfde he EN HAAG (ANP) De achtjarige p2 ins Bernhard, tweede zoon van inses Margriet en mr Pieter van V€ illenhoven. is in Apeldoorn door 2* n auto aangereden. Hij bleek na derzoek in het Juliana-ziekenhuis Apeldoorn geen noemenswaardig :1 te hebben opgelopen en kon i later naar huis. ins Bernhard werd op de fiets, en hij op weg was van school naar Ve lis. gegrepen door een auto, waar- e n de bestuurster volgens de poli- aiegeen voorrang had verleend. Het geluk gebeurde op de kruising m plaan/De Kweekweg. periode liep de straatverkoop terug van 46 naar 37 procent, zo meldde prins Claus gisteren in zijn ope ningsrede van een tweedaagse inter nationaal symposium over de mas sa-verkoop van bloemen. Het sym posium werd gehouden in het Con gresgebouw van Den Haag. In de verschuivende marktverhoudingen heeft de gewone bloemenwinkel zijn plaats weten te behouden met onge veer 38 procent van de totale ver kopen. Volgens drs G. Hoogewoning, voor zitter van de Vereniging van Bloe menveilingen in Nederland, staat het vast, dat in de komende vijf jaren het aanbod van bloemen en planten en dus ook de verkoop daar van belangrijk zullen toenemen. „De bloemenindustrie is een groei markt," zei hij, verwijzend naar de omzetontwikkeling. De omzet op kleinhandelsniveau bedroeg vijf jaar geleden nog zes miljard gulden. Voor 1982 wordt gerekend op een omzet van 21 miljard gulden. door Gerard van der Wulp DEN HAAG Het kabinet Van Agt dreigt in de ultra-cen trifugezaak opnieuw te zwich ten voor druk vanuit het bui tenland om een tijdige beslis sing te nemen. In politieke kringen in Den Haag leeft die vrees, ingegeven door de mede deling van premier Van Agt dat deze week nog door het kabinet een besluit zal worden geno men over de voorwaarden bij de levering van verrijk urani um aan Brazilië. Omstreeks de jaarwisseling nam het kabinet ook hals-over-kop, terwijl het nog slechts enkele weken in functie was, de beslissing om de Al melose ultracentrifugefabriek uit te breiden, en verrijkt uranium van daaruit aan Brazilië te leveren. Ulti mata van de urenco-partners West- Duitsland en Engeland maakten dat noodzakelijk, schreef het kabinet la ter aan de Tweede Kamer. De tot voor kort verantwoordelijke bewindslieden van de PvdA-opposi- tie ontkenden dat echter. Wie gelijk had is nooit precies duidelijk ge worden. In het Kamerdebat van begin febru ari werd het kabinetsbesluit tot leve ring van verrijkt uranium aan Brazi lië in die vorm onaanvaardbaar ge noemd. Er moesten nadere voor waarden aan worden gesteld. Brazi lië zou vóórdat de eerste scheepsla ding verrijkt uranium in 1981 ver stuurd zou worden, akkoord moeten gaan met stringente garanties voor de opslag van plutonium (een bij verwerking van verrijkt uranium vrijkomende grondstof voor atoom wapens). De overeenkomst, die het kabinet omstreeks de jaarwisseling sloot met Engeland, West-Duitsland en Brazilië, voorziet pas in die garan ties omstreeks 1985. het mo ment waarop het eerste plutonium in Brazilië vrijkomt. Het kabinet dreigt nu voor een exact zelfde situatie als omstreeks de jaar- wissling te komen: kan de beslissing worden uitgesteld om tijd te krijgen om verder te onderhandelen, of moet deze week de beslissing vallen? Beslissen moest Omstreeks de jaarwisseling leek het voor het kabinet een vrij eenvoudige De ultra-centrifugefabriek in Almelo, met op de voorgrond een politie-kordon. Opname tijdens de demonstratie op 4 maart van dit jaar. keuze. Verder onderhandelen mocht niet meer van de partners, dus er moest een besluit vallen. Nu, nadat de Tweede Kamer de inhoud van dat besluit sterk bekritiseerd heeft, en zelfs in de bestaande vorm onaan vaardbaar achtte, ligt die keuze heel anders. Aan de ene kant heeft het kabinet de Urenco-partners tegeno ver zich, die een snelle ongeclausu leerde beslissing eisen; aan de ande re kant treft men de Tweede Kamer, die ultimatief een herziening van de leveringsvoorwaarden eist. Omdat de partners momenteel niet van die herziening willen weten, rest nog slechts één kleine sluipweg: gewoon verder onderhandelen, en doen alsof de ministeriële neus bloed. Immers, als het kabinet terugkomt bij de Kamer met de mededeling dat de nadere voorwaarden niet haal baar zijn gebleken, kan het kabinet net zo goed meteen zelf besluiten om uit Urenco te stappen. Aangezien het kabinet echt verder wil met Urenco. kan het thans niets anders doen dan de dreigementen van de partners zoals de mededeling dat de Alemlose fabriek op korte termijn op West duits grondgebied kan worden ge bouwd trotseren, gedecideerd dóór-onderhandelen, en hopen dat de dreigementen niet worden waar gemaakt. v Actief handelen Om een gunstig klimaat voor dat opzijleggen van de dreigementen te krijgen, zou het kabinet, zo stelt men ook in bijna alle Kamerfracties, ac tief moeten handelen en niet. zoals de afgelopen maand veel te veel is gebeurd, passief afwachten tot de partners komen meedelen dat de na dere voorwaarden in de prullebak moesten verdwijnen. Premier Van Agt zelf zou, zo mogelijk, naar Enge land en vooral West-Duitsland moe ten reizen om begrip te kweken voor de situatie waarin het Nederlandse kabinet zich thans bevindt. De pres- tigeslag die nu tussen de drie part- nerlanden is ontstaan, zou met zo'n initiatief weer teruggebracht kun nen worden tot een strijd met alleen de zakelijke meningsverschillen als inzet. Of er met stug volhouden in de on derhandelingen nog succes kan wor den geboekt, wordt in de Tweede Kamer verschillend beoordeeld. Bij de oppositie-fracties gelooft men daar niet erg in, maar dat wordt /ijle duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie 7 |uw/Kwartel. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordl de naam van de schrijver vermeld r DEN HAAG (ANP) De.verplichtstelling van bromfietshel men heeft geleid tot een sterke daling van het aantal mensen, dat bij een bromfietsongeval om het leven komt. Op 1 februari 1975 werd de ver plichting een bromfietshelm te dragen ingevoerd en in dat jaar kwamen 38 procent minder men sen bij bromfietsongevallen om het leven dan in 1973. Deze daling van 38 procent is enigszins „ge flatteerd". omdat ook het gebruik van de bromfiets achteruit is ge gaan wat overigens weer een ge volg van de verplichting tot het dragen van een helm kan zijn geweest) Er waren ifi 1975 204 minder do den door bromfietsongelukken dan in 1973 (334 tegen 538) Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat bovenstaande ge gevens bekendgemaakt heeft, heeft het dragen van de helm 190 mensen het leven gespaard. De kans om een dodelijk bromfiets ongeval te krijgen verminderde door de helm met 26 procent. Door de helm zelf en door het verminderde gebruik van de bromfiets is de kans om bij een bromfietsongeval hoofdletsel op te lopen met bijna dertig procent verminderd. Ziekenhuizen In 1975 behoefden 278 minder pa tiënten in ziekenhuizen te worden opgenomen wegens schedelbreu ken en 1799 minder patiënten we gens hersenletsel als gevolg van bromfietsongevallen. Hiervan moeten achtereenvolgens 87 en 665 beschouwd worden als het gevolg van het geringe gebruik van de bromfiets en 191 en 1134 als het positieve gevolg van de helm zelf. Wanneer het beroep op het ge zondheidsapparaat wordt uite- drukt in verpleegdagen in zieken huizen. betekent dit dat de afna me van schedel- en hersenletsel bij bromfietsongevallen in 1975 een besparing heeft opgeleverd van ongeveer negen miljoen gulden. (ET WEER door Hans de Jong Weerrapporten >n [jjj elen van de Verenigde Staten bele- en ook ditmaal weer een extreem oude winter. Voor het tweede ach- rv reenvolgende seizoen zijn daar teonderlijk lage tempera tuur- aarden bereikt. Dankzij mijn on- ilprezen bemiddelaar Jan Visser Marken staan er vandaag in deze ibriek cijfers over de maand 2 bruari die niets aan de verbeelding >n 'erlaten. Neem om te beginnen rns de nu volgende vier nieuwe 38 bruarirecords: Key West, Florida uniddeld 8.3 (3.9 graad te koud), ult Inningham. Alabama 2.8 (5.5 te »ud), Lake Charles, Luisiana 7.8 (5 aden te koud), Kaap Hatteras, j0 «est oostelijke punt aan de oceaan m 2 (5.6 graad celsius te koud). Een P grotere afwijking, maar geen 11 euw februarirecord boekte Evans- 21 He. Indiana met -6.1 (8.3 graad te 31 Midi en Sioux City, Ioha: -12.2 (7.2 18 aad te koud). Een nog grotere af- 11 ijking boekte Fort Wayne, Indiana v( iet -11.7 (9.5 graad te koud). Over (9 aar New York: -2.8 (3.4 graad te 11 oud), Oklahoma City -1.7 (6.7 graad koud) en Dallas in Texas 0.6 (-8.8 *ad celsius te koud), de warme »a olf van Mexico heeft er voor geen uit invloed gehad. Little Rock. Ar ansas boekte met een gemiddelde 2 9 graad celsius een nieuw win- mM kouderecord Geen winter zonder sneeuw. Kijk eens wat er in Cincinnati, Ohio ge beurde: met een totaal aan gevallen sneeuw van 126.2 cm werd het scher pe, kersverse record van de vorige winter in de kortst mogelijke tijd opnieuw gebroken één centime ter. Ook in maart wist de winter niet van ophouden met in Detroit op de tweede minimaal -20, Cleveland -17.2, Elkins, West Virginia zelfs -26.1 graad celsius. Records sneuvelden er echter pas op de vierde maart: Topeka in Kansas -21.7, Kansas City en St. Joseph in Missouri respectie velijk -22.8 en -25 graden. In Californië, normaal vooral in de zuidelijke gebieden extreem droog in de winter, regende het deze winter zoals het er ..nog nooit" geregend had: met 118.6 cm boekte Baker's Field een nieuw „all time record" (geldig voor welke maand dan ook). In Santa Barbara, een bergstation in het noordwesten, viel er in drie dagen tijd het lieve sommetje van 356 millimeter. In Las Vegas stond het water op een bepaalde februari dag anderhalve meter hoog in de straten. En dan te weten dat in de maand daarop (5 maart) Desmoines en we zijn nu helemaal terug in koud Amerika z'n 77ste dag onaf gebroken met een sneeuwdek boekte. Overspringend in Europa zien we dat ook Scandinavië weer in de kou gedompeld wordt. In Lapland zakte het kwik als een steen: Kiruna meld de gistermiddag -17, Stensele -13, Lulea -11 tegenover Stockholm toch altijd nog +4. In Finland met -12 graden celsius in het uiterste noor den, was de sneeuw niet van de lucht. Ook voor de Schotse bergen is sneeuw aangekondigd evenals voor de Faröer. Het kan haast niet uit blijven of ook ons land zal in de tweede helft van deze week kouder weer meemaken. We verwachten dat de kans op hagelbuien binnenkort zal toenemen. Niet zolang er nog depressies ten noorden van ons voorbijsjezen, richting Denemar ken, maar vooral als er een over ons heen Duitsland binnenschuift. De Londense computers verwachten zo'n centrum donderdag boven de Noordzee, niet ver meer van de Wad deneilanden. Het is kennelijk het zelfde minimum, dat de Amerikaan-- se weerkaarden zondag jl. al voor vrijdagmiddag juist over Nederland zagen komen. Afgaande op de giste ren binnengekomen computerkaar- ten uit Washington zal de kouinval het komende weekend verder voort gang vinden. De depressie (koude- put) ligt dan nog altijd vlakbij Ne derland wat zou kunnen wijzen op zoals gezegd, winterse buien (hagel en ook sneeuw?). vooral ook ingegeven door het ge brek aan vertrouwen dat men in het werk van dit kabinet heeft. Het CDA blijft hopen: de WD vindt eigenlijk dat het kabinet nu de knoop moet doorhakken maar ziet tandeknar- send dat dat niet kan doordat coali tiepartner CDA dan met Urenco wil stoppen. Breekijzer Het feit, datde Tweede Kamer begin februari, toeh de leveringsvoorwaar den aan Brazilië werden afgewezen, wel besloot tot goedkeuring van het besluit om de ultra-centrifugefa briek uit te breiden, kan door het kabinet nog gebruikt worden als een breekijzer om de onderhandelingen met de partners weer open te breken, (ook al meent de PvdA dat met dat besluit een stok achter de deur die Nederland nog had, uit handen is gegeven). Nederland kan namelijk als aller laatste aanbod de Engelsen en West duitsers voorhouden dat Nederland eenzijdig de financiële risico's op zich wil nemen, die gelopen worden door de fabriek wel uit te breiden, maar de afzet van de produktie aan Brazilië nog niet zeker te stellen. Dat zou betekenen dat in het geval de veiligheidsgaranties niet voor 1981 van Brazilië worden verkregen en er dus niet aan Brazilië geleverd wordt, uitsluitend Nederland de kosten draagt van de mis-investering die in de fabriek in Almelo is gedaan Die uiterste stap kan een gevolg zijn van de CDA-opstelling in de Tweede Kamer, waar het besluit tot levering aan Brazilië werd losgekoppeld van het besluit om de ultra-centrifugefa briek uit te breiden. Het CDA zei toen al de eventuele financiële risi co's die uit die loskoppeling kunnen voortvloeien, te willen aanvaarden. Informeer: tel. 020 151255 HOOGWATER donderdag 16 maart VUi&ingen 6 39-1# 15. Harlngvlletilulzen 2.07-14 27. Rotter dam 8 27-21 06.8chevenjngen 7.37-20 07. IJmui- den 8 24-20 54. Den Helder 11.40. Harllngen 6 40- 19.10. Delfzijl 4 14-16 30 D'r is er weer een. Er is in Neder land een mechanisch brein ge ïnstalleerd, dat althans tot nu toe de snelste is. Maar of dat record lang duurt staat te bezien, want de computer is in opmars en dat zal nog lang zo blijven. De snelste is geïnstalleerd voor reke ning van het Energie-onderzoek Centrum Nederland (ECN) en het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation (NSP). Deze beide in stituten hebben een gemeen schappelijk rekencentrum, en daar is het nieuwe apparaat ge ïnstalleerd. Hoe duur hij precies ls, kan moeilijk worden gezegd, omdat het nieuwe brein met twin tig reeds bestaande computers ls verbonden tot één indrukwekken de rekenmachine. Maar hij kost vele miljoenen guldens; in die orde van grootte ligt het wel. Overigens is het apparaat niet om van te schrikken. „Dom, maar erg snel" zo zei een voorlichter van het bedrijf. Maar die snelheid, daar gaat het om, en daar kan een menselijk brein niet meer aan tippen. Menselijke rekenwonderen heb ben al lang de geur van de negen tiende eeuw Ze bestaan nog wel, die fabelachtige cijferaars, die uit hun blote hoofd de zevende machts wortel trekken uit een ge tal van honderd cijfers, maar het applaus van de wachtenden klinkt pas op als de computer heeft gecontroleerd of het ant woord goed is. En dan is de lol er ,af. Zo'n sommetje als boven ver meld, och. dat berekent de nieu we Cyber-175 (zo heet hiji in een paar milliseconden. Dat laat zich ook denken ais u weet dat de Cyber-175 in één enkele seconde tien miljoen rekenkundige bewer kingen kan uitvoeren. De twintig hulpcomputers zorgen er voor dat het centrale brein zo efficiënt mo gelijk kan worden gebruikt. Behalve de twee eigenaars van de Cyber-175, zijn 25 instituten en bedrijven rechtstreeks met de nieuwe batterij van computers verbonden. Daaronder b.v. het Centraal Planbureau. Zo is de Cy ber-175 behalve voor energie-on derzoek en scheepsbouw, ook in geschakeld voor waterbouwkun dige berekeningen en ruimte vaarttechniek. Maar al is het nieuwe apparaat dan heel snel, Iets intelligents moet u er niet van verwachten. De patronen waarlangs het men selijk brein werkt om tot beslis singen of beoordelingen te ko men. zijn zo ongelooflijk gecom pliceerd, dat daarvan geen me chanische afspiegeling bestaat. Er bestaat in het buitenland (on der meer ln Engeland) wel-een project „mechanische intelligen tie". maar dat gaat daar nog maar om heel domme dingen. Steeds weer blijkt dat voor de simpelste zelfstandige beoordelingen onge looflijk veel informatie ls vereist. Kortom, de computer die een mens de griezels bezorgt, bestaat eenvoudig niet. Maar daarom kunnen computers nog wel ge vaarlijk worden. Bijvoorbeeld als de enorme informatiecapaciteit tegen mensen zou worden ge bruikt. Maar dat soort griezelige gedachten zullen we voor ons houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5