Kerken kunnen meedoen aan aandeelhoudersacties in VS griep? Raad van Kerken schrijft omroepen over 'vloeken' Katholieke vrouwen over pastoraal overleg Mgr Simonis vindt KTHA niet geschikt Groeiend aandeel Zwitsers onder staf wereldraad Ontmoeting binnen- en buitenverbanders Bijbel verkocht voor 4 miljoen Beleidscongres van Youth for Christ Kerkelijk verzet tegen rassenintegratie £\£>PRIL helpen snel! Presbyterianen tegen kardinaal Conferenties Jubileumactie van bond zonder naam Bijbeltrein op 22 april naar Antwerpen VANDAAG Voorbijganger WOENSDAG 15 MAART 1978 KERK Trouw/Kwartet door Aldert Schipper De kerken in ons land hebben uit Amerika het verzoek gekregen mee te helpen met de aandeelhoudersacties, die door de Amerikaanse kerken bij talrijke ondernemingen gevoerd worden. Het verzoek aan de Nederlandse kerken is overgebracht door OSACI, het oecumenisch actiecentrum voor investeringen. In de VS worden de kerkelijke acties gecoördineerd door het Interfaith Center on Corporate Responsibility ICCR waann 14 protestantse kerken en meer dan 150 katholieke ordes en congregaties deelnemen. Deze ker ken en kerkelijke organisaties pro beren via het indienen van aandeel- houdersresoluties invloed uit te oefe nen op het bedrijfsleven. In heel wat gevallen vindt dit plaats met succes. Zo werd deze week bekend dat de City Bank. een van de grootste Ame rikaanse bankinstellingen, in het vervolg geen geld meer aan Zuid- Afnka's regering wil lenen. De bank loopt hiermee vooruit op een te ver wachten aandeeihoudersactie van de kerken. Het ICCR vroeg reeds vorig jaar om Nederlandse steun bij aandeelhou- dersacties in de VS. maar dat mislukte toen. omdat de periode waann de stemmingen plaats had-- den reeds bijna verstreken was en omdat het voor een Nederlander niet zo eenvoudig is. aan zo'n actie mee te doen Maar het is wel heel goed mo gelijk en volgens Rob van Drimme- len, de directeur van OSACI, wordt er In de VS ook vaak waarde gehecht aan acties van uit het „oude" Europa. Gedrag Een kerkelijke aandeelhoudersactie gaat meestal over het maatschappe lijk gedrag van de betreffende onder neming. Zo bieek uit een onderzoek dat Ralston Punna in Latijns Ameri ka thans sojabonen verbouwt op een terrein dat voorheen zwarte bonen voortbracht, het dagelijks voedsel van de bevolking. De soja is bestemd voor de export en dient als veevoe der In een aandeelhoudersresoluUe wordt aan de firma Ralston ge vraagd een onderzoekje in te stellen naar de groei van de veevoederpro- duktie in Latijns' Amerika en cfc ge volgen daarvan voor de bevolking. Het bedrijf Cook Industries Inc. is er door Amerikaanse regeringsambte naren talloze malen van beschuldigd dat het graan dat dit bedrijf expor teert naar ontwikkelingslanden van zeer slechte kwaliteit was en dat er minder werd afgeleverd dan in de contracten was afgesproken. Van Cook wordt hierover een uitgebreid rapport gevraagd. Dit betreft niet zo heel grote bedrij ven. die in ons land minder bekend zijn. De kans dat in Nederlandse aandelenportefeuilles aandelen van deze firma's aanwezig zijn is maar gering, maar Van Drimmelen verze kert dat in kerkelijke aandelenporte feuilles vaak onverwachte fondsen vertegenwoordigd zijn. Dat komt doordat deze portefeuilles nogal eens samengesteld zijn uit effecten uit legaten. De acties van de Amerikaanse ker ken betreffen ook bekender bedrij ven. zoals Coca Cola. General Elec tric en de oliemaatschappijen Mobil en Standard Oil of California. De kerken vragen IBM, de grote compu terleverancier, geen rekenmachines meer te leveren aan repressieve regi mes zoals Argentinië, Chili en Uruguay. Coca-Cola wordt voornamelijk ge botteld door onafhankelijke onder nemingen die optreden als conces sie-houders. De Coca-Cola fabriek in Guatemala heeft veel repressieve maatregelen getroffen tegen werkne mers die lid wilden worden van vak bonden. Zo zijn er van de 300 werk nemers in Guatemala 154 ontslagen omdat zij lid waren van een vak bond. Op allerlei manieren probeert Coca-Cola de wetten ta v. arbeids verhoudingen in Guatamala te om zeilen. Aan de Coca-Cola Company wordt gevraagd om te komen met een aantal minimum-voorwaarden ta.v. de arbeidsverhoudingen die moeten worden toegepast bij de ver schillende Coca-Cola fabrieken in de .wereld. Indien een kerk, een kerkelijke in stelling of een particulier persoon aandelen heeft van zo'n instelling, die door de Amerikaanse kerken op de korrel wordt genomen, kan hij zich in verbinding stellen met zijn bank, die het certificaat van het aan deel bewaart. Deze kan de Ameri kaanse firma om een lijst van de aandeelhoudersresoluties vragen. De stemming is in de VS, in verband met de grote afstanden vaak schrif telijk. Het is dus niet nodig, dat een Nederlander naar een Amerikaanse aandeelhoudersvergadering hoeft om zijn zegje te doen. Hij kan schrif telijk te kennen geven, wanneer hij instemt met een Amerikaanse reso lutie. Er is maar hoogst zelden een meer derheid voor zo'n kerkelijke resolu tie te vinden. De resolutie van Ral ston Purina kreeg bijvoorbeeld slechts 3,3 van de stemmen. Maar de meerderheid is ook niet nodig, zo verzekert Van Drimmelen, omdat het er niet om gaat een bedrijf te Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - „Eerst denk je: gut. gut. wat een toestan den: Is dat nou de kerk, met al die ambtelijke toestanden en hoogwaardigheidsbekleders. Maar daarna merk je dat de kerk eigenlijk thuis is." Dit zei mevrouw Henny Hooyman- Boosman uit Bunmk gisteren toen het katholiek vrouwengilde tijdens zijn jaarvergadering het had over het landelijk pastoraal overleg. Vorig jaar sprak het KVO over emancipatie en dit keer ging het over de democratisering in de kerk. van de vrouw uit gezien. Een andere spreekster, mevrouw W. Bus. vertel de dat het nooit de bedoeling van de vrouw in de kerk kan zijn om dezelf de positie ais de man te veroveren. De hele structuur van het ambt in de kerk moet anders. Wanneer de vrou we ook gewoon priester zouden wor den. zou de kerk nog even ambtelijk blijven als zij al is. Als de vrouw naar dezelfde positie als de man zou stre ven. zou daarmee de bestaande orde ning alleen maar bevestigd worden Mevrouw P Heijnen-Klein uit het bisdom Haarlem vertelde dat de LPO-leden hun best doen vooral m contact te blijven met de „basis" en zij sloot zich aan bij mevrouw Hooy- man, die de nadruk legde op het feit dat het LPO geen beleidsbelissingen neemt, maar de bewustwording van de „basis" wil bevorderen. Het is daarom van groot belang dat veel mensem meepraten. „De kerk is niet in Utrecht, zelfs niet in Noord- wijkerhout. maar thuis in Bunnik." had mevrouw Hooyman ontdekt ROTTERDAM Bisschop Simonis van Rotterdam zal aan priesterstudenten een opleiding aanbevelen op een door Rome goedgekeurd seminarie, zoals Rolduc of soortgelijke instellingen in het Nederlandse taalgebied. De katholieke theologische hoge school Amsterdam (KTHA) kan voorlopig niet zonder meer als een geëigend instituut voor priesteropleiding ten behoeve van het bisdom Rotterdam gelden. GENEVE (EPD) Bij de Wereld raad van Kerken komen steeds meer Zwitsers in dienst. Van augus tus 1974 tot januari 1978 steeg onder de secretaressen en het technisch personeel het aandeel van Zwitsers van twinUg tot 48 percent BU de wereldraad bestaat hierover steeds meer zorg. De ontwikkeling komt door de beperkende maatregelen van de staat voor de toelating van buitenlanders. Het gevolg is dat de medewerking van buitenlanders in de wereldraad, die 293 kerken in de hele wereld als lid heeft, beperkt wordt Ook onder stafleden is het Zwitserse aandeel overwegend. Van de 279 me dewerkers van de raad zijn 115 staf leden. die leidinggevende bevoegd heden bezitten. De helft van deze groep komt uit West-Europa, zeven uit Afrika, negen uit Azië. twaalf uit Latijns Amerika, vier uit Zuidoost Azië en Australië en zeventien uit Noord-Amerika. Slechts twee stafle den komen uit OosbEuropa. Van de stafleden komen er elf uit Nederland en zeventien uit Zwitserland. Aldus de bisschop in een standpunt bepaling die hij bekend gemaakt heeft aan het „breed overleg", dat sinds april vorig jaar de priesterop leiding heeft bekeken. In zijn verkla ring zegt mgr Simonis dat in Amster dam. ondanks alle goede bedoelin gen en de door velen daarin geïnves teerde krachten, de priesteroplei ding steeds meer op de achtergrond is geraakt Ook heeft hij vragen ten aanzien van een echt loyale kerkelij ke verbondenheid. Studenten aan de KTHA of aan an dere katholieke instellingen voor we tenschappelijk theologisch onder wijs, die pastoraal in het bisdom Rotterdam werkzaam willen zijn. zullen eerst persoonlijk worden be- Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Komende zater dag wordt in Amersfoort een ont moeting georganiseerd van btnnen- en buitenverbandse vrijgemaakt ge reformeerden Het betreft een initia tief van de landelijke gespreks groep. die twee jaar geleden werd opgericht met als doel „te proberen een bescheiden bijdrage te leveren aan het zoeken naar en het openen van mogelijkheden om te ko men tot herstel van de kerkelijke ;ccnfreM." Er zal zaterdag gepraat worden over de twee hoofdzaken, die in de schei ding tussen beide kerkengroepen een rol spelen: de functionering van de belijdenis en de hantering van de kerkenorde De .binnenverbandse" predikanten dr. M J. Arntzen en dr R H Bremmer en de ..buitenver bandse' predikanten H J van der Kwast en O. Mooiweer zijn uitgeno digd om korte inleidingen te houden. NEW YORK (AP) - De New- yorkse antiquair Hans Kraus heeft een Gutenberg-bijbel on derhands voor vier miljoen gulden verkocht aan het Gu- tenberg-museum in West- Duitstand Hij had de bijbel in 1970 voor heUelfde bedrag ge kocht.' Op 7 april zullen in New York nog twee Gutenberg-bijbels worden geveild. De enige Gu tenberg-bijbel. die nu nog ln handen van een privé verzame laar is. is in bruikleen gegeven aan de universiteit van Prince ton. Gutenberg moet in zijn* tijd zo'n vijfhonderd jaar geleden ongeveer tweehon derd bijbels gedrukt hebben. Daarvan bestaan er voorzover bekend nog 47. STEVENSBEEK - Ruim 250 be stuursleden, stafleden en vertegen woordigers van plaatselijke werk groepen van de jeugd-evangeiisatie- bewging Youth for Christ waren het afgelopen weekend in het klooster Eymard-Ville voor hun jaarlijkse na tionaal congres, om het beleid voor de komende jaren door te denken. Een van de belangrijkste vrgaen was. hoe het plaatselijke koffiebar- werk meer jongeren kan aanspre ken. Youth for Christ heeft nu hon derdtwintig van dergelijke groepen. De deelnemers hielden zich ok bezig met de witte vlekken binnen het werk van deze beweging: bepaalde jongeren die door hun opleiding of maatschappelijke situatie een spe cifieke benadering vragen. Als wel kome onderbreking verzorgde de Amerikaanse folkzanger Paul Stookey een lezing over muziek en subcultuur PRETORIA (herv. persbureau) De oudere broer van minister-presi dent John Vorster heeft de beslis sing van de Zuidalrikaanse regering om de tot nu toe alleen voor blanken toegankelijke universiteit van Stel- lenbosch bij Capetown open te stel len voor gekleurden, scherp bekriti seerd. Minister-president Vorster is kanselier (titulair hoofd) van de be langrijkste Afrikaanse universiteit. Dr Koot Vorster, de broer van de eerste minister en een leider in de machtige Afrikaanse Ned. Gerefor meerde Kerk, zei in een gepubliceer de verklaring, dat toelating van ge kleurde studenten tot de universi teit gelijk staat met integratie en dat het in flagrante strijd is met de nationale politiek van de regering. De totale inschrijving bedraagt on geveer 10.000. In zijn verklaring zei dr Vorster. dat verlichten van de rassen-drempel aan de instelling „een onnodige afwijking van onze politiek was. omdat vooizieningen of gelijke faciliteiten voor niet-blan- ken grote schade heeft voortge bracht" Zuid-Afrika heeft drie .zwarte" universiteiten (de universi teit van Fort Hare, de universiteit van de Noord, de universiteit van Zululand) één „gekleurde" universi teit (West Cape) en één universiteit voor Aziaten (Durban-Westville). KINDERTABLETTEN Onze adressan: AMSTERDAM: Postbus 859 WibauLstraat 131 TeL 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam TeL 010-115588 (Red. en klachten) Schiedamsevest 52 TeL 010-115700 (adv.) DEN HAAO/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag TeL 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. BELFAST (EPD) De algemene raad van de presbyteriaanse kerk in Ierland (Noord en Zuid) heeft zich scherp uitgesproken tegen de eis van kardinaal O'Fiaich (Armagh), dat de Britse troepen uit Ierland moeten worden teruggetrokken. De presbyteriaanse kerk is met haar 400 000 leden de grootste protes tantse richting in Ierland. De op roep. de Britse troepen uit Ierland terug te trekken werd op 2 maart door de kardinaal geuit De presbyterianen zeggen in een re actie tegenstanders te zijn van elke poging, de identiteit en het histo risch erfdeel van de Britse staats burgers in Noord-Ierland in de waagschaal te leggen. Zulke pogin gen zouden de toch al gespannen verhoudingen nog verder onder druk zetten De raad uit zijn tevredenheid dat het de politie en het leger gelukt steeds meer terroristen voor de rech ter te brengen en spreekt zich uit voor een duurzaam verblijf van poli tie in de streken die gelden als IRA- centra. AMERSFOORT (ANP) De Raad van Kerken in Nederland heeft de omroepen een brief geschreven over het „misbruik van Oods Naam" voor radio en televisie. In de brief wordt de vraag gesteld of het niet mogelijk is „een discipline op te bouwen die de kerken (en de confessionele omroepen) helpt niet goedkoop over God te spreken en die de algemene media helpt niet on zorgvuldig op te treden tegenover hen die door een zorgeloos gebruik van heilige termen anderen kwetsen". „Wij hopen dat kerken en omroepor ganisaties. die elkaar in hun leden tallen overlappen, elkaar zouden kunnen vinden in een beleid dat het kwetsen van kleine en grote groepen bestrijdt", aldus de brief, waarin de omroepen uitgenodigd worden een antwoord te geven op wat in de brief wordt gesteld en eventueel in een nader gesprek met de raad daarover van gedachten te wisselen. De raad bezon zich op het „toene mend misbruik van Gods naam" op verzoek van de gereformeerde syno de, die zich in eigen kring ook reeds uitvoerig met dit vraagstuk had be ziggehouden op verzoek van de clas sis Hoogeveen, die in het bijzonder aan misbruik in t.v.* en radio-uitzen dingen dacht. Niet eenvoudig Alras bleek, aldus de brief, dat het niet zo eenvoudig is om duidelijk te maken wat „misbruik van Gods Naam" eigenlijk is. Christenen zelf maken ook vaak misbruik van Gods Naam. Dat gebeurt iedere keer wan neer in vrome zinnen Qod te hulp wordt geroepen om onrecht te mas keren. de waarheid te ideologiseren. mensen te kleineren, God voor zijn karretje te spannen. Er is dus geen reden „zo wordt gezegd" om vanuit de hoogte te protesteren. Het tegen gaan van „misbruik van Gods Naam" vraagt evenzeer zelfonder zoek van kerken, christenen en con fessionele organisaties als een be roep op anderen om een kwetsende vervlakking van onze taal tegen te gaan. Vervolgens noemt de brief een aan tal gevallen, waar vloeken niet direct als misbruik van Gods Naam kan worden aangemerkt. Wij werpen ons in deze discussie niet op als mensen, die God moeten verdedigen tegen misbruik van Zijn naam. dat is niet in overeenstemming te brengen met wat wij geloven, zegt de brief. Neen. protest tegen het gebruik van Gods Naam wil mensen beschermen, zo wel hen die gekwetst worden in wat hun heilig is. oordeeld op hun kerkelijke gezind heid en hun geestelijke en liturgi sche vorming. In zijn standpunt stelt mgr Simonis dat de KTHA tien jaar geleden werd opgericht met als doelstelling aller eerst zorg te dragen voor de ambts opleiding. Hierin is men volgens de bisschop niet geslaagd, ondanks het feit aldus mgr Simonis dat er wel degelijk priesterroepingen zijn. Hij erkent dat zijn standpunt door velen als zeer teleurstellend zal wor den ervaren, maar toch deze beslis sing genomen te hebben, omdat de direct betrokkenen en de gelovigen van het bisdom er recht op hebben dat de opleiding tot het priester schap op de beste wijze wordt gerea liseerd. Ongeveer 20 oud-studenten van de KTHA zijn werkzaam in het bisdom Rotterdam. 16 priesterkandidaten van het bisdom studeren aan het seminarie van mgr Gijsen te Rolduc. De KTHA telt 243 studenten. Van de afgestudeerden van vorig jaar zijn er vijf het basispastoraat ingegaan, vijf werden katecheet, twee begonnen pastoraal vormingswerk en één werd ziekenhuispastoor. Het afgelopen jaar zijn 5 studenten diaken en 3 priester gewijd. dwingen tot een bepaald gedrag, maar om het met argumenten te overtuigen. Heel vaak vinden na of voor een stemming over een kerkelij ke resolutie besprekingen met een bedrijf plaats, die als gevolg hebben, dat het bedrijf zich voegt naar de resolutie. Vorig jaar hebben in de VS 80 kerke lijke organisaties in totaal 62 resolu ties bij 48 bedrijven ingediend. OSA CI beschikt over een lijst van deze resoluties en vraagt aan de kerken, na te gaan of in hun aandelenpakket deze bedrijven vertegenwoordigd zijn. zodat zij steun kunnen geven aan een resolutie van Amerikaanse zusterkerken. Van inspiratie tot kreatie, ontmoe tingsdag van Interreligio met kun stenaars over godsdienstige expres sie en symboliek, zaterdag 18 maart. Museum voor land- en volkenkunde. Willemskade 25, Rotterdam vanaf 10.30 uur. Inf. en opg. tel. 010-194687 De taal van de tafel (over de ver binding tussen avondmaal en huise lijke maaltijd) m.m.v. drs. W. H. Zui- dema. zaterdag 18 maart vanaf 10 uur, Toerustingscentrum. Leusden (tel. 033-43244, toest. 123). Bijbel en gemeente (over de ver houding kerk en Israël), m.m.v. drs. K. E. de Haan. J. D. de Korte en K. A den Breejen, zaterdag 18 maart vanaf 11 uur, Ernst Sillemhoeve, Lage Vuursche. Inl. en opg. tel. 03498-1741. Van een onzer verslaggevers HAARLEM De Bond zonder naam van wijlen pater Henri de Greeve bestaat op 2 april veertig jaar en gaat dat vieren met een financiële actie, die een jaar zal du ren, onder het motto „Steun onze naastenhulp". De actie heeft tot doel, geld bijeen te brengen voor onder meer de uitbrei ding van het hotel van de bond in Spanje „Sin Nombre". Daarnaast is de opbrengst bestemd voor de ver bouwing van het voormalige hotel Sonnewende in Zandvoort tot va kantiehotel van de bond, die het gebouw eind vorig jaar aankocht. Het was in een van zijn wekelijkse KRO-radiopraatjes onder de naam „Het Lichtbaken", dat pater Henri de Greeve in 1938 de grondslag leg de voor de bond, die naastenliefde wil bedrijven aan mensen, die door wat voor reden ook tussen wal en schip dreigen te raken. Pater de Greeve overleed in 1974. In het ka der van de actie zal men onder meer stenen kunnen kopen, die voorzien van eigen naam in het hotel in Span je zullen worden gemetseld. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN Om op zaterdag 22 april in Antwerpen voldoende bij- belverspreiders te krijgen, wil de Antwerpse zakenman J K. Over- beeke een speciale trein uit Neder land laten rijden. Overbeeke. be kend als uitgever-redacteur van het Vlaamse protestantse blad De Kruisbanier, wil dit voorjaar een miljoen Johannes-evangeliën in Vlaanderen verspreiden. Vorig jaar werd zo het evangelie van Marcus in tijdschriftvorm in alle huizen van Vlaanderen gebracht. Het is de be doeling dat op 22 april Groot Ant werpen bewerkt wordt. Overbeeke schat dat dat mogelijk is als 250 vrijwilligers uit Nederland komen helpen. De speciale trein rijdt van Apeldoorn en stopt onderweg in Utrecht, Woerden, Gouda. Den Haag, Delft. Rotterdam. Dordrecht. Breda en Rozendaal. Opgave bij De Kruisbanier, Elisabethlaan 71, 2600- Bergchem-Antwerpen. De reiskos ten zijn 25 gulden en voor kinderen in gezinsverband 15 gulden. Om de verspreidingsactie ook financieel mogelijk te maken, is in Nederland een comité van aanbeveling ge vormd van theologen uit verschil lende kerken: dr M J, Arntzen, prof dr J. Douma, ds J. Geluk, ds J Kraima. prof dr D Nauta. ds J Overduin. prof dr W H Velema en ds A. Vroegindeweij BELASTINGVOORDELEN De laatste tijd is er nogal wat stampij geweest om bepaalde belastingvoordelen die mensen n enig of veel geld kunnen behalen door gebruik te maken van bepaalde regelingen en op zichzel wettige bepalingen. Deze bepalingen en regelingen zijn ech strikt genomen niet voor het behalen van voordelen uitgevaardigd. Onder „te stimufc investering" kan men blijkbaar o zo'n manier op een andere groeperingen onderbrenging van gelden laten slaan. Een weliswaa met de letter van de wet in overeenstemming zijnde handelii maar die wel strijdig is met de bedoeling van de wetgever. Datm daarop bij mensen die bij die wetgeving direct betrokken zijn aandacht vestigt (en niet alleen b hen) is m.i. volkomen correct. Dei voordelen gaan pas heel goed aantikken wanneer men beschikt over grote tot zeer grote vermogei Dan lijkt wel alles mogelijk. In da geval is de ene burger van ons koninkrijk in staat om. terzake do dure deskundigen geadviseerd, tonnen (zo niet méér) aan zijn vermogen toe te voegen terwijl de andere burger door oorzaken buiti zijn persoonlijke prestaties daarfc gedwongen (b.v. sluiting van het bedrijf waar hij werkt) ineens in (V grootste moeilijkheden kan kome de tering naar de nering in zijn toe al matig financieel budget moet zetten, z'n bijdragen aan begunstigde verenigingen, clubs t kerken moet verminderen, abonnementen moet opzeggen, naast al het leed dat daar dan nog bij komt. Ik denk dat het dan voorbarig is te denken, dat de inkomens in dit land elkaar zo go« beginnen te naderen. Men kan ziel ook afvragen of er niet regelingen bedenken vallen waardoor de voordelen van het manipuleren ro grote sommen gelds verminderd worden. Misschien idioot, maar rn zou best b.v. de te vergoeden renU naar boven kunnen laten afzwakken. Kleine bedragen, gespaard, geven dan meer rendement dan grote bedragen. Misschien komen we dan ook eera af van dat onsmakelijke gezegde van de duivel en diezelfde hoop. E dat heeft minder met jaloezie dan met heel reëele moeilijkheden van mensen te maken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ridderkerk (toez.): M. Boogert te Almelo; te Maasd en Sillaarshoek, Oosterland: Schipaanboord, kand. te Utrecht; Ridderkerk: C. v.d. Bergh te Rot dam-Zuid; te Sleeuwijk: K. van re te De Meern; te Ermelo: W V boom te Waddinxveen; te Hoo dorp. B. Wallet te Driebergen. Aangenomen naar Souburg: K. Kladder te Fijnaart; naar Gror gen: H. K. Reerds te Rotterdi Kralingen; naar Makkum, Ko werd, Idsegahuizen en Piaam: Weijsenfeld kand. te Harich. Bedankt voor IJsselmuiden: C. Boer te Wageningen, voor L« broek: J. Bos te Otterlo; v Utrecht: J. Vroegindeweij te N' (wijkgem. Emmeloordi. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wormerveer de Geus aldaar; naar Heerlen: Gilhuis te Paramaribo. Beroepen te Emmen: F. J. Kok Wetsinge-Sauwerd. Bedankt voor Dussen-Meeuwen: Kuizenga te Delden. Beroepbaar drs J. de Geus, straat 10, Wormerveer. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Elspeet: J. de Grt Rijssen. OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Huizen, te Overberg te Rouveen; de heer A. P. v.d. 1 te Monster. GEREF. KERKEN (VRIJG) E Beroepen te Rotterdam-Oost u Veefkind te Rijswijk; te Appin e] dam A. Duits te Kollumerzwaag b) Pernis en te Loenen-Weesp: kandfr, J. Minnema te Kampen. Van Zwieten de Blor De aan de universiteit van Bu. (West-Duitsland) werkzame stu« tenpredikant Jaap van Zwietei Blom vindt, dat de PvdA de W duitse SPD tot de orde moet roe n in verband met de toenemende 18 pressie. Hij zei dat maandagmitl B tijdens een bijeenkomst aan technische hogeschool in Eint J ven. Kritiek vanuit het buitenl I steunt en sterkt naar de mening de studentenpredikant de oppo t vÜürii t-Duitsi I onele beweging in West-Lutw>.. Ds. Van Zwieten de Blom kan I geloven, dat de veiligheidswettei leen zijn aangenomen om een h« J jevol terroristen te bestrijden. zou weieens zo kunnen zijn. dat w staat nu al de' mogehjkhe schept, om straks wanneer het s v aal-economisch bergafwaarts g "..""Vil «visamaaiis ff een krachtig optreden van de it} lel xn kende bevolking in de kiem nen smoren."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2