109.- Kreymborg U boft als u juist nü een nieuwe naaimachine nodig hebt. SINGER int brieven van lezers I Sotheby Mak van Waay I i Unieke veiling 1 Collectie L. en L. Honsdrecht I het nieuwe spittaa 699 r- stafverpleegkundige specialevoordeel introduktie prijs slechts type: normale prgs voorcleel aktie prijs -349T- 20 329.- 449r. 50.- 399 499 50.- 449.- £39? 100 539 100 599.- J449 250 1199 Singer560 electronic lijdelijk kost deze kwaliteitsmachine geen 1449,- maar 1199,-. Dat is maarliefst 250,-voordeel kwaliteit zonder twijfel. WOENSDAG 15 MAART 1978 TROUW/KWARTET P16-RI Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant geleren berichten artikelen en commentaren en met voor gedichten open bneven oproepen ot reaches op advenem.es (deze laatste dienen tot de directie gericht te wordeni De .nzend-ngen «oor deze rubnek dienen zo beknopt mogeii|k te zi|n De redactie behoudt /•en het recht van bekorting voor Hel ons helaas niet mogeigk over eik geval van bekort 1 o' metpiaatsmg 10 -gaans een gevolg vaneen te groot aanbod) te corresponderen 0'even adresseren aan Secretaris hooldredactie TiOuw. Postbus. 859 Amsterdam 0 I puo'-catie worden naam en woonplaats van de SChf .0 ■■■■r-eil Neutronenbom (3) Aantjes suggereert dat de vraag wat Nederland moet doen als het met zijn afwijzing alleen komt te staan tn de NAVO pas in een „volgend stadium" beantwoord hoeft te wor den. Kranteberlchten wijzen er ech ter op dat dat stadium al is aange broken. President Carter gaat vra gen of heeft al gevraagd: „Neder landse regering, bent u bereid d< bom in te voeren als onze onderhan delingen met de Russen geen tegen prestatie opleveren?" Aantjes ziet niets in deze wijze van onderhande len. dan maak je de invoering van de bom afhankelijk van de Russen. Maar de regering moet het zelf maar weten, zegt hij. als ze aan dat soort onderhandelingen toch mee willen doen. En dit is mijns inziens precies het punt waarop Aantjes de rege ring heeft laten ontsnappen, en een kans heeft laten schieten om de N- bom tegen te houden. De instem ming van de Nederlandse regering met dit onderhandelingsspel houdt namelijk de toezegging in: als de NAVO niets terugkrijgt zal ook Ne derland hem invoeren. Het gaat dan als volgt verder. De onderhandelin gen duren een paar jaar. Dat geeft niets, want de produktie van de N- bom duurt ook een paar jaar. Als na een paar jaar blijkt dat de Russen niet een wapensysteem dat zij al hebben ingevoerd, willen afruilen te gen een wapensysteem dat nog inge voerd moet worden, dan kunnen de NAVO-landen. die zich daartoe te genover de Verenigde Staten en de andere bondgenoten hebben ver plicht. overgaan tot invoering van de bom. De Nederlandse regering moet dan nog wel toestemming vra gen aan de Kamer. Maar die ver keert ondertussen in een heel ande re positie. Twee of meer jaar lang is de Russische „onwil" aangetoond. De publieke opinie is door de gang van zaken murw. Knappe Kamer die dan nog nee zegt. Nee. wie de N- bom wil tegenhouden, moet nu ant woord geven op de vraag van presi dent Carter. Daar is geen ontkomen aan. Noch door Aantjes, noch dooi Den Uyl. Onderdendam B. J. (er Veei Neutronenbom (4) Wat zou voor de kerk op palmzon dag een duidelijker getuigenis kun nen zijn van het geloof in de Opstan ding dan het verplaatsen c.q. afge lasten van de eigen dienst ten gun ste van massale deelname van haar leden aan de demonstratie tegen de neutronenbom? Als we belijden dat er toekomst is, dan past in ons leven zeker geen (schermen met) atoom- vemietiging. Kalf redden „mocht" op Sabbath; zou opkomen tegen massale vernietiging van het leven wellicht óók op zondag geoorloofd zijn? Krimpen a.d. IJssel lam. Kat-Keuchenius Rapport-Hofstra De laatste tijd hebben we veel in de dagbladen kunnen lezen en voor de tv kunnen zien wat de plannen van prof. Hofstra zijn in verband met de aftrekbaarheid van de hypotheek rente. Ook de Trouw commentaar- schrijver (25 februari) laat zich in positieve zin uit ten aanzien van dit plan. In deze zienswijze ontbreekt misschien een belangrijke factor. Over de stimulering van de rege ringszijde (waarvoor ook het CDA verantwoordelijk is) ten aanzien van het eigen-wonlngbezit wordt met geen woord gerept. Juist de mensen die de laatste jaren een elgen-wo- ning hebben gekocht, worden de dupe als de plannen van Hofstra doorgang vinden, Het is toch zeker met rechtvaardig als de regering al enige jaren het eigen-woningbezit stimuleert door Invoering van de aftrekbaarheid van de hypotheek rente van de belasting. En als dan het eigen-wonlngbezit met name in de modale kringen toeneemt, met een plan op tafel komt dat deze aftrekbaarheid discustabel stelt. Assen H. Neerhof Kip of ei In de rubriek Wetenschap en tech niek van 4 maart wordt gevraagd: Wat was er eerder: de kip of het ei? Jammer, dat uw medewerker even verder zegt: „Wij volstaan hier met vast te stellen dat op de vraag van de kip en het ei geen bevredigend antwoord is gegeven." Nu zeg ik: och. wanneer ge het in biologisch- evolutionistische richting zoekt, stoot ge altijd op een muur van duisternis. Maar wie de Heilige Schrift gelovig aanvaardt, weet dat God op de vijfde dag vogels en vis sen heeft geschapen. Derhalve is het duidelijk dat de kip behorend tot de vogels er eerder was dan het ei. Exloermond J. Tipker Belastingfaciliteiten Als de wet faciliteiten als bv. de investeringsaftrek toestaat, ook waar het eigenlijk niet bedoeld was. is het wettig en dus steeds toelaat baar daarvan te profiteren. Ook In zake koopsompolissen e.<L Als er „mazen" in de wet zijn, mag er bin nen de wettelijke kaders van gepro fiteerd worden. De wetgever is er verantwoordelijk voor, dat de wet ten waterdicht zijn of alsnog wor den. Elke legale mogelijkheid zal ik en iedereen aangrijpen om de belastingdruk minimaal te doen zijn! Overigens verdienen indirecte belastingen verre de voorkeur boven directe belastingen. Bij indirecte be lastingen zijn deze in de prijzen be grepen. Ieder is vrij om zoveel of zo weinig mogelijk te kopen: dus is men vrij om veel of weinig belasting te betalen (BTWj. Uiteraard moeten de zwaksten worden ontzien. Dat kan o m. door Inkomens- en subsi die-politieke maatregelen. Voorburg J. Keijzer Liedboek Reactie op het artikel van A. J. Klei (11 maart): Deze laatste zomer lo geerde bij mij een nichtje van 12 jaar, leerlinge van een christelijke school. In mij leeft nog steeds enigs zins het protest tegen de nieuwe melodieën. Het veranderen is voor on*ouderen wel een gemis. Die nieu we melodieën zijn niet uit het hoofd te leren. Tot mijn grote verwonde ring echter zong het bewuste nichtje ongelooflijk veel van de gezangen op nieuwe melodieën uit het hoofd, op dezelfde vertrouwde wijze als waarop wij de vroegere wijzen zon gen. Het is dus eenvoudig een kwes tie van belangstelling en van ergens mee opgroeien. Ik heb nu vrede met het nieuwe liedboek. Enige nostal gie zal echter wel blijven bestaan en ik constateer ook zo nu en dan wel, dat de tekst voor wat de nadruk betreft, hier en daar geweld wordt aangedaan. Mijn generatie ver dwijnt van het toneel en de nieuwe melodieën zullen bekend en vertrou welijk in het gebruik worden of reeds zijn. Alkmaar M. C. Sweers Oorlogsvraagstuk In Trouw van 17 februari was In het artikel genaamd „Gereformeerden IKV moet ruimte houden" te lezen dat de gereformeerde deputaten voor de begeleiding van het IKV van mening zijn, dat de stellingname van het IKV tegen kernwapens in beginsel juist is. Helaas wordt deze mening niet unaniem gekoesterd, want In hetzelfde artikel valt te le zen, dat sommige deputaten niets willen weten van afschaffing van kernwapens! Mij bekruipt langza merhand het gevoel dat de gerefor meerde synode zich niet meer de luxe kan permitte ren om zich te onthouden van een duidelijke uitspraak ten aanzien van de heilloze kernwapenontwik- keliné. Het terugverwijzen naar de plaatselijke kerken, zoals wordt ge suggereerd in'hetzelfde artikel, zou een al te doorzichtige uitstelma noeuvre zijn. Enig profetisch in zicht, geïnspireerd door het-niet voor tweeërlei uitleg vatbare-evan- gelie mag toch wel verwacht worden. Leusden B. L. van der Ven Almelo Als u een reporter stuurt voor een verslag van een grote en grootse demonstratie, laat hij dan tenmin ste op de hoogte zijn van de omge ving en de stad waar deze demon stratie plaatsvindt. Hij spreekt over stadje en dorp. Had hij zich om veiligheidsredenen soms in Zunde- ren teruggetrokken? Almelo is een stad van 62.000. inwoners en de laat ste weken genoeg in het nieuws ge weest om interessant te zijn! Almelo M. A. v.d. Valk-Blok Bede (2) In de rubriek „Vandaag" van 9 maart jl. spreekt de schrijver er zijn verwondering over uit, dat sommi gen zich sterk maken de bede weer in de troonrede te krijgen. Hij herin nert aan het Dleidooi in deze zin van het GPV-Kamerlid Verbrugh bij de totstandkoming van het huidige ka binet. Daarmee zou z.i. niet te rij men zijn. dat men in diezelfde krin gen over 't algemeen van mening is dat er in de kerk niet aan politiek gedaan moet worden. M.l. is de schrijver wel wat snel verwonderd. Het GPV-geluid inzake de troonrede past geheel in het kader van het oude AR-geluid over de scheiding van kerk en staat enerzijds en de band tussen de Bijbel en de staat anderzijds. De overheid is geen neu traal instituut, maar dienares van God. ook als de overheidspersonen dit niet voor hun rekening nemen- Daarom is de ARP altijd opgeko men voor zaken als de bede (en de overige inhoud overeenkomstig die bede) in de troonrede, het ambtsge bed in vergaderingen van staten en raden en het recht van de overheid de eed te vragen.(conform Zondag 37 van de Heid. Cat.). Het GVP trekt deze lijn door, ook nu in CDA-krin- gen de bakens steeds meer worden verzet. De erkenning van de ambten van overheid en burgers is hier be palend. Ook bij de taak van de kerk t.o.v. de politiek gaat het om deze ambten. Het ambt van de kerk is het Woord van God te prediken, zoals dit in de Bijbel is gegeven. Dit woord raakt het hele mensenleven, dus ook zaken als bewapening en eigendomsverhoudingen. In het licht van dit Woord moeten politie ke ambtsdragers beslissingen ne men over politieke zaken, zoals ou ders in het licht van het gepredikte Woord beslissingen moeten i over de opvoeding van hun ren. De normen zijn voor alle sen dezelfde (Prediker 12: ve de ambten zijn verschillend, overeenkomstig dit oude AR- wil het GPV handelen. Zeist G. J. St Zwerfkatten Twee berichten in Trouw v maart jl. trokken onze aanda Gezonde zwerfkatten in Vla gen zullen niet worden afgeq Een hele geruststelling voor <j renbescherming. H. (Ministq Ruiter' soepeler inzake abortu Hij zal zich minder terughol opstellen dan zijn voorgangei hele geruststelling voor a s. ders. Het is tegenwoordig bela ker om katten in het leven te b den dan kinderen, immers I vangen ratten, en kinderen zij deren. Rotterdam De Februaristaking Een opmerking naar aanleid» het artikel van de heer Jan Ro Trouw van 11 maart. Het bot de heer B. A. Sijes „De Februi king" is reeds eerder, in een p boekuitgave, herdrukt, zij ht weglating van enkele meer i schappelijke gegevens. Het een uitgave van Meulenhof. ni de reeks Minervapockets, ui ven begin jaren 60. Rijswijk E. Esi H.'.B'.'t M.'.W.'i H.'.W'.'I H.'.W'.'I H.'.W.'J H.'.W'.'l H.'.W'.'l U.'.WVi H.'.W'.'l CTZW71 ga KUNSTVEILINGEN ra Managing director J. P. Ckrum, Rokin 102, Amsterdam. rn H Tel. 020 - 24 62 15/24 62 16/24 31 88. M m Te houden op maandag 20 maart, 19 JO uur in ons gebouw Ne» 73-87 Amsterdam-C G3 H Een bijzondere collectie schilderijen, aquarellen, gouaches en tekeningen op het gebied van de H Ld Nederlandse figuratieve schilderkunst na 1850, bijeengebracht door L. en L. Honsdrecht, zal door ons worden geveild op maandagavond 20 maart. 19.30 uur in de veilingzaal Nes. 73-87 te F3 Amsterdam. C. H Fd Kijkdagen: in bovengenoemd gebouw van vrijdag 17 maart t/m zondag 19 maart 1978 van 10.00 tot 9 W 16.00 uur. u De uitvoerig geïllustreerde catalogus met vele reprodukties in kleur is k 10,-verkrijgbaar ten kantore rn H of wordt u toegezonden na overmaking van dit bedrag op postgiro 27179 onder vermelding van M R cat. 283. a Gd International oflice: Mejuffrouw V. de Loozc, Rokin 98, telefoon 020-22.54.91 n.'.wvi n.'.nvi H.'.W'.'l H.'.W'.'J H.'.W'.'l H.'.W'.'J H.'.W'.'l H.'.W'.'J CTTHTl ETZW71 streekziekenhuis wamsveld /bij zutphen. Het ziekenhuis heeft 350 bedden, verdeeld over 12 t pleegafdelingen. Aan het ziekenhuis zijn bijna allft. spe cialismen verbonden. Voor de verpleegkundige dienst zoeken wij t.b.v. kinderafdeling, die uit 3 Subafdelingen bestaat, tw. zaal tjes, zuigelingen en boxen, kontakt met een voor de fupktie Hoofd Sub-afdelingen Zaaltjes. Aanstelling en salariëring geschieden maximaal in d rang van 1e verpleegkundige: wij hanteren de rechts positieregelingen van de Gemeente Zutphen. Wij verlenen onze medewerking bij het verkrijgen va passende huisvesting. Zr. H. W. Boerdam, Hoofd Verplegingsdienst, verstret gaarne nadere informatie; tel.: 05750 - 84411. Belangstellenden kunnen hun sollicitatiebrief richte aan het Hoofd Personeelszaken, Ooyerhoekseweg 8 t Warnsveld. 78-1 Beeldige ruimval lende jurk met etagerok. 100% Katoen. Ruitje in oud rose of brique. Mt 36-12. Normale prijs 129.- U boft inderdaad, want Singer heeft nu een groot aantal kwaliteitsmachines extra aantrekkelijk geprijsd. Zo kombineert Singer topkwaliteit met betaalbare prijzen. Van de goedkoopste elektrische zigzag, type 147 tot de luxe, electronische Singer, type 560. Kijk zelf maar mee: bedienen, kan zigzaggen. afwerken, stoppen, knopen aanzetten en knoopsgaten maken Met verlengtafel en m stevige koffer. Zo lang de voorraad strekt: Type 147: Merritt Stevige /ig-zag machine Drie naaidposittes, eenvoudige bediening Type 167 Merntt Stabiele zig zag machine Roterend spoel-mechanisme. Liggend spoettdosje voor de naakt Type 367: Singer Stabiele semi-hchtgewicht zig-zag machine Roterend spoel-mechanisme. Liggend spoe Mosje voor de naakl Type 161: Merritt Lichtgewicht vn|e-arm zig-zag machine Roterend spoel- mechanisme Liggend spoel- klosje voor de naald. Type 354: Stnger Lichtgewicht kompakt naai machine 5 Nuttige steek patronen voor alle stoften. Rekbare steek voor de moderne, rekbare stoffen. Type 560: Electronic fcen mini-computer bevat alle informatie om u het naaien gemakkelijk te maken Licht gewicht vnje-arm machine 13 Nuttige steken, inclusief 5 speciale "Ftexi" stretch steken Automatisch knoopsgat. 'n Electronische naaimachine met z'n ingenieuze mini- computer. het geheim van volmaakt en gemakkelijk naaien. Een electronische naaimachine die minder kost dan sommige normale naaimachines. Zeker nu. Nieuwe Singer naaimachines met origineel Singer garantiebewijs zijn alleen verkrijgbaar in een echte Singerwinkei of de Bijenkorf. tn

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18