Eenzijdigheid in aanplant bomen Johannus orge WOENSDAG 15 MAART 1978 TROUW/KWARTET FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag lol en mei vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond edit alleen mogeli|k van 18 00- 20 00 uur Mot grote vreugde berich ten wij u dat God ons een AKin heeft gegeven We noemen hem Hugo Sybren Henk Maaike Brouwer van der Veen Henk Brouwer Groningen. 13 maart 1978 Koninginnelaan 17 Tijdelijk Huize Tavenicr. kamer 14 Goede morgen Opa Nipius Hartelijk gefeliciteerd mei ow verjaardag Goedemorgen Opa van Eoon Hartelijk gefeliciteerd met uw 94-ste verjaardag. Een prettige dag toegewenst van uw klein- en achter kleinkinderen op Urk. Dag lieve Omi en Opa. zoentjes van Laurens Ilja Peter Goedemorgen papa gefeliciteerd Stephan Op de dag des Heren heeft de Here voor ons nog onverwacht tot Zich geroepen, onze zorgzame moeder en oma Jantje de Wit-Riemersma op de leeftijd van 76 jaar 22 augustus 1972 weduwe van Lammert de Wit Matth 11:28 Marum 12 maart 1978 Kruisweg 100 Visvliet M de Wit A A de Wit-Nieuwenhuis Lammert Louw Theun Klaas Marum T de Wit T A de Wit Van der Zee Titia Lammert Marum J Kooistra-de Wit D Kooistra Rinze Lammert Marum A van der Zee (huisgenoot) Gelegenheid tot condoleren op woensdagavond 15 maart, van 7.30-8.00 uur in het gebouw tegenover de Ned Herv Kerk te Nuis De rouwdienst wordt gehouden op donderdag 16 maart a s 's nam om 1.30 uur in de Ned. Herv Kerk te Nuis. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden Liever geen bezoek aan huis Welzalig hij, die den God ran Jakob tut Zijl» hulpe haejl. Heden nam de Here tot Zich Zijn moegestreden kind mijn lieve man. onze geliefde vader en opa. Marinus Boddendijk op de leeftijd van 75 jaar Doorwerth W Boddendijk-Kooper Warnsveld H. Boddendijk W. J. Boddendijk-Vriend Titiana. René en Naijne Heemstede W Tiemens-Boddendijk A W. Tiemens Arwin. Marcel en Karin Zaandam. M. van Druten-Boddendijk LI P van Druten Anita Doorwerth. 13 maart 1978 Middenlaan 46 Liever geen bloemen De overledene is opgebaard in de aula aan de Annastraat 39 te Oosterbeek. Gelegenheid tot afscheid nemen aldaar van 19,30 tot 20 00 uur De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden D V op donderdag 16 maart a.a. om 13 30 uur in de Gereformeerde Kerk aan de W. A. Scholten laan te Doorwerth waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden om 14.30 uur op de algemene begraafplaats „Noord" te Oosterbcek. Gelegenheid lot condoleren na de teraardebestel ling in de consistoriekamer van voornoemde kerk. Heden is in zijn Heer ontslapen, onze oudste broer Marinus Boddendijk echtgenoot van W Kooper. op de leeftijd van 75 jaar Psalm 23 vs. 4 Heemstede A. A Boddendijk Den Haag F J. Boddendijk A Boddendijk-Elsenaar Bennckom A. J Boddendijk J Boddendijk-dc Groot Doorwerth. 13 maart 1978 Middenlaan 46 „Dadrboven juicht een grote schaar van kinderen voor Gods troon." Na één jaar en drie maanden heeft de Here thuisgehaald onze lieve kleinzoon en neefje Rudolf van der Kolk Uk Vuursche. R. van der Kolk sr W M. van der Kolk-de Groot Rutger Marja Hilversum: P van den Ancker C. P. M. van den Ancker-van der Poel Hilversum: A. Sprei) J. M Sprcij-van der Kolk Esther De teraardebestelling heeft hedenmorgen plaats gevonden. Wij worden opgeschrikt door het overlijden van de vroegere directeur van onze school, de heer G. J. Graaskamp Met dankbaarheid zullen wij zijn inzet voor onze school blijven gedenken. Wij wensen mevrouw Graaskamp en haar kinde ren Gods nabijheid toe. Chr. Mavoschool De Laanakker Noord-Scharwoude Namens het bestuur: J. de Graaf, voorzitter Namens de school P. Madderom. directeur Want aan U is de genade verleend De Heer nam tot Zich in Zijn eeuwige heerlijkheid G. J. Graaskamp oud-hoofd van de Chr. Mavoschool te Noordscharwoude op de leeftijd van 70 jaar. Strijd de goede strijd van het geloof, grijp het eeuwige leven, waartoe gij geroepen zijt en de goede belijdenis afgelegd hebt voor vele getuigen. 1 Tim. 6 12 Met grote dankbaarheid gedenken wij wat hij voor de school en voor ons heeft betekend. Oud-leerlingen Graaf Willemstraat 31 Bovenkarspel Heden nam de Here, geheel onverwacht, tot Zich na een zeer gelukkig huwelijk van ruim 46 jaar. mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma, Lena van den Berg-Bijkerk Zij mocht 69 jaar worden. J. D. van den Berg J. de Block-van den Berg G. de Block L. M. van 't Zelfde-van den Berg P. van 't Zelfde J. van den Berg E. M. van den Berg- van Zwieten de Blom J. Hagg-van den Berg A. Hagg A. van den Berg M. B. van den Berg-Rotteveel W. J. C. van den Berg C. A. van den Berg-Hordijk en kleinkinderen. 's-Gravenhage, 13 maart 1978. Hengeiolaan 324. Bezoek aan de Rouwkamer. Van Diemenstraat 167, woensdag en donderdag van 18.00-19.00 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehou den vrijdag 17 maart, om 13.00 uur in de aula van „Nieuw Eykenduynen", Kamperfoeliestraat 2A te 's-Gravenhage, waarna de begrafenis zal plaats hebben. Vertrek van Hengelolaan 324, om 12.40 uur. Heden is in haar Heer en Heiland ontslapen na een kortstondige ziekte mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder Hennie Postema-Harms op de leeftijd van 56 jaar. Groningen. 11 maart 1978. Tweede Willemstraat 52 a. J. Postema Rieks en Thea Basrah. Irak: Greetje en Imad Groningen: Wietze en Zwanny Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden a.s. woens dag 15 maart om 12.00 uur in de aula van de begraafplaats „Selwerderhof", Waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Na de plechtigheid gelegenheid tot condoleren in de koffiekamer van de begraafplaats. „Ik heb u bij uu> naam geroepen, gij zijt Mijn." Jesaja 43:1 Met grote droefheid in het hart, maar Gode dank baar dat Hij hem uit zijn lijden heeft verlost, geven wij u hierbij kennis van het heengaan van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Jannes Homans oud 70 jaar P. Homans-Kloosterman Gooitzen en Tineke Homans Niels Emmen, 13 maart 1978 Lemzijde 149 Vader is opgebaard in het rouwcentrum „De Wolfsbergen", Weerdingerstraat 150 te Emmen. Condoleance-bezoek aldaar donderdag 16 maart van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 17 maart om 14.00 uur vanuit bovengenoemd centrum. Aanvang rouwdienst om 13.30 uur. Na een langdurig en moedig gedragen lijden, is in haar Heer en Heiland ontslapen mijn innig gelief de dochter, zuster, schoonzuster en tante A. Kranstauber echtgenoot van J. Brouwer op de leeftijd van 57 jaar. Diemen: A. H. M. J. Kranstauber- Van Gendcren Mijdrecht G den Hartog-Kranstauber D den Hartog Amsterdam: J. Kranstauber L. Forron Kees en Hennie Diemen. II maart 1978. Rusthuis „Probezo". Ik weet uwe werken; ziet! Ik heb eene geopende deur voor u gegeven en niemand kan die sluiten; uianl gij hebt kleine kracht, en gij hebt Mijn woord bewaard, en hebt Mijne Naam niet verloo. chend. Openbaring 38 God riep tot Zich onze zorgzame vader, behuwd- vader en onze lieve opa Pieter van der Linden weduwnaar van Hendrika Crum op de gezegende leeftijd van 84 jaar. Uit aller naam W. van der Linden Rotterdam, 13 maart 1978. Voordonk 7. Correspondentie-adres: W. van der Linden, Weimansweg 39. Vader ligt opgebaard in het rouwcentrum „Zuid- Holland", Maasdamstraat 4 (Mijnsherenplein). Bezoek en gelegenheid tot condoleren aldaar woensdag van 21.00 tot 21.30 uur en donderdag van 19.30 tot 20.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 17 maart a.s. in de Gereformeerde Kerk van Renkum en Heelsum, Utrechtsestraatweg 93, Heeisum, om 12.45 uur. waarna de begrafenis zal plaatshebben in het familiegraf op de Oude Algemene Begraaf plaats. Onder de Bomen te Renkum, om pl.m. 14.00 uur. Vertrek vanaf de kerk om 13.30 uur. In Christus ontslapen onze schoonzoon, zwager en oom Nicolaas Ouwehand In dankbare herinnering Katwijk: A. Baalbergen-v.d. Gugten Katwijk: P. Baalbergen A. Baalbergen-van Harten Leeuwarden: J. dè Boer M. de Boer-Baalbergen Katwijk: W. A. van Nieuwenhuijzen D. van Nieuwenhuijzen-Baalbergen Dubbeldam: A. Lindenhovius J. Lindenhovius-Baalbergen Canada: F. H. Baalbergen D. Baalbergen-Ratledge Katwijk: C. Baalbergen A. Baalbergen-Andriessen Zoetermeer: J. Baalbergen en verloofde neven en nichten Katwijk. 13 maart 1978 Want ik ga heen om u plaats te bereiden Joh. 14:2 Heden heeft de Heer thuisgehaald, mijn innig geliefde man en broer Cornelis Goedhart Arts Geboren 5 april 1911 Ari Goedhart-Bogaards Groningen: Truus Goedhart Arnhem, 13 maart 1978 Joh. Vermeerstraat 11a Geen toespraken De overledene is opgebaard in de aula van het Gemeente Ziekenhuis te Arnhem Gelegenheid tot afscheid nemen aldaar van 17.30- 18.00 uur. De crematie is bepaald op vrijdag 17 maart a.s. om 15.00 uur in het crematorium „Moscowa" te Arnhem. Gelegenheid tot condoleren daarna. Op 13 maart 1978 ging van ons heen Oom Kees Goedhart 67 jaar oud. Wij gedenken met dank baarheid wat hij samen met tante An voor ons betekend heeft. Dat het Vaderhuis nu voor hem geopend is, trooste tante An en ons. Sara de Weerd- Walakutty Marthina De Munnik- Latimahina Mies Plantinga- Eva Tol- Vuyk Verkuyl Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze droefheid onze dierbare stiefmoeder, behuwdmoeder, grootmoeder, over grootmoeder en schoonzuster, Idske Nieske Anne Krijger weduwe van Balten van Eesteren. Amsterdam, C. van Eesteren 's-Gravenhage, H. van Eesteren J. J. van Eesteren-Ronda Sarasota (U.S.A.), J. P. Veldhuyzen van Zanten-van Eesteren F. Veldhuyzen van Zanten Mount-Vernon. (U.S.A.), C. Veldhuyzen van Zanten-van Eesteren kleinkinderen en achterkleinkin deren Nieuwe Tonge. M. C. van Eesteren-Kievit. Zeist, 12 maart 1978 Correspondentie adres: Weldam 11. Amsterdam. geen bloemen De bijzetting in het familiegraf op de.Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te "s-Graven hage, zal plaatshebben, donderdag a.s. om 13 uur. De Here heeft uit onze familiekring tot Zich genomen onze fijne zwager en oom Kees Goedhart Haarlem: Koos en Heieen Bogaards Den Haag: Piet en Loes Bogaards Voorburg (Z.H.): Mies en les Vijfvinkel Voorschoten: Nel Francken Puttershoek: Ada en Rein de Jong Encino (Cal.): Wim en Jackie Bogaards neven en nichten Arnhem, 13 maart 1978 Nog onverwacht heeft de Here tot Zich genomen onze lieve moeder en oma Sara van den Bos-Mak weduwe van Nicolaas van den Bos op de leeftijd van 83 jaar. Haar kinderen en kleinkinderen. Rotterdam. 13 maart 1978 Bilderdijkstraat 35b Corr.adres: C. van den Bos, Enk 74, Rotterdam. Geen bezoek Geen bloemen. De crematie zal plaatsvinden D.V. vrijdag 17 maart om 12 uur in het crematorium te Rotter dam-Zuid aan de Maeterlinckweg 101. Vertrek vanaf de rouwkamer Goereesestraat 10 omstreeks 11.45 uur. Gelegenheid tot condoleren uitsluitend na de cre matie in het crematorium. In volle zekerheid des geloofs is, voor ons z onverwacht, van ons heengegaan mijn geli» vrouw en onze lieve, zorgzame moeder Catharina Alida van der Pol-Buithj op de leeftijd van 53 jaar. J. van der Pol John Carin Amsterdam, 14 maart 1978 Van Oldenbameveldtplein 19 Thuis geen bezoek. Geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal worden geho den vrijdag 17 maart om 11.30 uur in de Andrej kapel van het Andreasziekenhuis, Theophile Bockstraat 8, Amsterdam-Overtoomseveld, na de begrafenis in familiekring zal plaatsvii Gelegenheid tot condoleren voor de dienst Andreaskapel van 10.45-11.15 uur. 11 mdtB infl God nam tot Zich onze lieve zuster, schoonzus ter en tante Rikstje Bolhuis-Sikkema Grijpskerk: W. de Boer Assen: A. Bolhuis-Sikkema Modesto (Calif.): L. Sikkema F. Sikkema-Prins Grand -Rapias H. Hazenberg- Sikkema H. K. Hazenberg neven en nichten Heden overleed onze lieve zuster, nicht, s zuster en tante Neeltje Gerarda Rijnsburger weduwe van Klaas Mager. in de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam: Fam. Rijnsburger Fam. Mager Landsmeer. 13 maart 1978 Zuideinde 52 De teraardebestelling zal plaatsvinden op dond dag 16 maart a s. om 12 uur op de Algeme Begraafplaats te Landsmeer, voorafgegaan dc een korte rouwdienst welke geleid wordt door! Boon in de aula van de begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebes ling in de voornoemde aula. Vertrek van I omstreeks 11.50 uur. Thuis geen bezoek voor concertzaal, huiskamer, bejaardentehuizen, ziekenhuizen en kerken Ongeëvenaard zijn de klank en de techniek van het Johannus orgel. volledig getransis- toriseerd nagenoeg geen on derhoud niet vocht- gevoehg stemming behou dend vanaf 6875, JOHANNl'S OPIS Vraagt vrijblijvend alle inlichtingen bij. Johannus orgelbouw B.V. Morsestraat 28, Ede. tel. 08380-19148" Verkeerde voorliefde voor eik, es en berk door Barend Mensen KILDER Alle provinciale besturen en veel instanties als waterschaps- en polderbesturen, recreatieschappen en ruil verkavelingscommissies hebben van de Imkersvereniging Wehl en Omstreken een brief gekregen waarin de aandacht wordt gevestigd op een verkeerde gang van zaken bij de aanplant van bomen. Wehl en Kilder, waar de leden van de vereniging wonen, zijn heel kleine Gelderse dorpjes gelegen in de buurt van Doetinchem. De imkersvereniging is ook maar klein. Dat heeft haar er echter niet van weerhouden een grote papieren actie te ontketenen om allen die verantwoordelijk zijn voor de aanplant van bomen en struiken er op te wijzen dat ze het voor de bevordering van een goe de wisselwerking in de natuur ei genlijk verkeerd doen. Geestelijke vader van die actie is de 38-jarige heer G. Hollander. Hij is vrachtwagenchauffeur en rijdt uit dien hoofde kris kras door Nederland. Natuurliefhebber als hij is heeft hij een scherp oog voor veranderingen in het groenbe- stand en voor de maatregelen die worden genomen om dat op peil te houden en zo mogelijk uit te breiden. Maar omdat hij ook im ker is merkt hij onvolkomenhe den op die hij niet alleen voor zijn bijen betreurt maar voor alle in secten die een rol spelen in het jaarlijkse proce» van de bestui ving. Zo ziet hij overal in het land een voorliefde voor eiken, berken en essen. Op zich zelf prachtige bomen maar, redeneert hij, met eenzijdigheid is de in Nederland toch al zo kwetsbare natuur niet gebaat. Hulp imkers De heer Hollander heeft daarom zijn medebestuurders van de im kersvereniging geïnspireerd tot het opstellen van een brief aan de instanties die het wat de boom- aanplant in dit land betreft voor het zeggen hebben. Eerste ver zoek in die brief is de aanplant van genoemde soorten bomen te beperken en meer gebruik te ma ken van soorten die door de afgif te van stuifmeel, nektar. vruchten en zaden verschillende functies in de natuur vervullen. Genoemd worden daarbij de linde, de aca cia. de vuilboom, de esdoorn, de wilg, wilde fruitbomen, de kastan je en heesters als brem. hulst en liguster. Nog niet zo lang geleden konden de bijen in de natuur zonder hulp van de imkers in leven blijven. Door veranderingen in de boom- en plantengroei is dat vrijwel on mogelijk geworden. Niet alleen voor de bijen geldt dit, ook voor vele andere soorten insekten en voor vogels en dieren die van in sekten of van vruchten en zaden leven. Vooral door de opkomst van de maisteelt in de landbouw is er veel verloren gegaan. Onder of tussen dit gewas is wilde plan tengroei namelijk onmogelijk. Het gebruik van bestrijdingsmid delen en kunstmest heeft voorts veel kwaad gesticht. „We kunnen deze ontwikkeling vanzelfspre kend niet geheel stopzetten," al- dus de heer Hollander en zijn me de-imkers. „We kunnen wat verlo ren gaat of al is gegaan wél ver vangen door een juiste aanplant van bomen en struiken zodat een constante bloeitijd ontstaat van maart tot oktober. Voor veel in- sektensoorten zal er zodoende aan stuifmeel en nektar meer voedsel ter beschikking komen." Bestuiving De imkers van Kilder en Wehl zouden geen imkers zijn als zij niet op de grote betekenis voor de bestuiving van vooral de bijen zouden wijzen. Dat doen zij dan ook: „In de tuinbouw en in de fruitteelt zou zonder de medewer king van de bijen een goede op brengst vrijwel onmogelijk zijn. Door hun gestage arbeid worden echter ook veel wilde planten en kruiden in stand gehouden." On dertussen pleiten zij ook voor tere beplantingsmethodes. 1 voorbeeld: geen of zo min mof lijk soorten door elkaar, ma groepen van een en dezelfde so< omdat de praktijk leert dat het onderhoud vaak juist de zo naamde „drachtplanten" wort weggekapt. De imkers vinden i van groot belang dat mede d< een gevarieerde aanplant evenwicht in de natuur wordt h steld. Als sterk argument da voor voeren zij aan de rupsenp gen op de vele eiken in de om ving van 's-Hertogenbosch. Bi da, Tilburg, Grave en in enkt delen van Limburg. Te voorziet dat die plagen zich snel zuil uitbreiden door de eenzijd aanplant van eiken die op ogenblik in Nederland pias vindt. Met de bestrijding van rupsen worden intussen ook g< de insektensoorten vernieti wat weer te betreuren is voor behoud van de vele en van elkt afhankelijke levensvormen in natuur. Wat de door hen aanbe len bomen betreft merken de kers nog op dat die allemaal heems zijn en onder de subsi» regelingen van Staatsbosbeh vallen. e De heer Hollander c.s. lijken vinger op een wonde plek te hl ben gelegd. Dat velen dat ook voelen blijkt uit de reacties die binnen gekomen zijn. De tene daarvan is dat men ernstig rel ning zl houden met de van uit 1 Gelderse terecht gemaakte merkingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14