Met een Eurocheque betaalt u even gemakkelijk f 2^50 als f268,75. Lampe showt de nieuwe Girly Club mode Lampe Voorstel tot einde bezetting Varopa 'De Efteling' viert 25-jarig jubileum NCO keurt beslissing minister De Koning af Onderzoek in industrie voor geweven tapijt Op korte termijn nieuw gesprek CNV dient klacht in tegen Batco Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. Onderdeel herstructurering Staatslening: 625 miljoen Zuidmolukkers publiceren een zwartboek Anton Pieck ereburger WOENSDAG 15 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet PRS Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking heeft ten aanzien van de projecten, die de NCO (nationa le commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelingssa menwerking) op het jaarplan 1978 heeft ingediend, een onaan vaardbaar beleid gevoerd. Enerzijds heeft hij de beslissing genomen, dat acht projecten geen subsidie krijgen; vijf nog worden aangehouden en een aantal aan strengere voorwaarden zullen worden gebonden, anderzijds wil hij nog advies inwinnen. De vertegenwoordigers van de 34 kerkelijke en maatschappelijke or ganisaties. die in de NCO zitten, heb ben dit gisteren uitgesproken en zich daarmee gesteld achter het beleid van het dagelijks bestuur van deze commissie. De vergadering is van mening, dat er inderdaad sprake is van een wezenlijke beleidsombui ging Er moet dan ook op zo kort mogelijke termijn een gesprek ko men met de bewindsman om duide lijkheid te krijgen in deze zaak. Opschorten In dat gesprek zal erop worden aan gedrongen dat de beleidsbeslissin gen worden opgeschort, zolang er geen overeenstemming is bereikt tussen minister De Koning en de NCO. Intussen zullen de projectin dieners op gebruikelijke wijze hun subsidie moeten ontvangen. Gaat de minister hiermee niet akkoord, dan zal de NCO geen nieuw mandaat aanvaarden en zich opnieuw bezin nen over de dan ontstane situatie. De acht Derde Wereld-groepen, die UTRECHT Het CNV heeft een klacht ingediend bij de TUAC. een commissie van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (OESO) in Parijs over het optreden van de British American Tobacco Company. Het CNV meent namelijk, dat Batco heeft gehan deld in strijd met de OESO-code voor multinationals. Aanleiding voor de klacht is het plan van Batco, de produktie-afde- ling over te brengen van Amsterdam naar Brussel. De Voedingsbond CNV won vorige week een kort ge ding dat hij in verband hiermee te gen Batco had aangespannen. De president van de rechtbank in Am sterdam bepaalde, dat Batco het bedrijf in Amsterdam de komende twaalf maanden niet mag overplaat sen of sluiten en dat er in die Ujd behoorlijk overleg moet worden ge pleegd met de vakbeweging en de ondernemingsraad. Bovendien moet het tot 207 man ingekrompen personeelsbestand weer op 230 wor den gebracht. hun subsidie aanvrage voor projec ten niet gehonoreerd hebben gekre gen, zullen bij de Raad van State, afdeling administratieve recht spraak overheids-beslissingen (AROB), in beroep gaan. Dit wegens onzorgvuldig bestuur van de minis ter. De NCO zal deze actiegroepen hierbij steun verlenen. In afwachting van de afloop van het gesprek met de minister zal de NCO zelf voorlopig geen procedure aanspannen. In de vergadering werd duidelijk ge steld. dat met de beslissingen die de bewindsman nu heeft genomen, de positie van de NCO als zodanig in het geding is en dat hieruit onbegrip voor het karakter van de commissie blijkt en een gebrek aan vertrouwen jegens haar werkwijze, die altijd erg zorgvuldig is geweest. ADVERTENTIE Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. UTRECHT/TILBURG Het actiecomité, dat de bezetting van KSH-bedrijf Varopa in Tilburg organiseert, heeft unaniem beslo ten om tijdens de personeelsvergadering de 150 werknemers voor te stellen de bezetting van de onderneming te beëindigen. Verwacht wordt, dat het personeel het voorstel zal inwilligen. Terwijl in de andere KSH-bedrijven vorige week de bezetting werd opge heven. zetten de werknemers bij Va ropa als enigen de actie voort, omdat naar hun mening onvoldoende was gegarandeerd, dat KSH in zijn ge heel kan blijven voortbestaan en niet in losse onderdelen verkocht. Volgens een woordvoerster van het actiecomité realiseert men zich sa men met de Voedingsbonden FNV. dat de toezegginen weliswaar vaag zijn. maar dat thans wellicht niet meer haalbaar is. een vierde bewindvoerder, die de si tuatie bij KSH vanuit de economi sche invalshoek kan bekijken. De vakbonden hebben aangekondigd, dat ze de bewindvoerders binnen kort hun opvattingen zullen doen toekomen over de buitenlandse KSH-vestigingen. Zij zullen onder meer aangeven welke buitenlandse vestigingen opengehouden moeten worden in verband met de werkgele genheid bij de toeleverende Neder landse KSH-bedrijven. Zaterdag a.s. gaan de bonden hierover met hun kaderleden van gedachten wisselen. Van een onzer verslaggevers Als onderdeel van de herstructure ringspogingen in de Nederlandse ta pijtindustrie zal op korte termijn een deelonderzoek worden verricht in de sector geweven tapijt. Het is de be doeling dat de adviesbureaus Ur- wick en Marcon, die de opdracht voor het onderzoek hebben gekregen van de Beleidscommissie Tapijtin dustrie al over ongeveer een maand met een resultaat op tafel komen. Aan het onderzoek wordt deelgeno men door Bergoss en Desseaux. bei de te Oss, Kon. Verenigde Tapijt te Moordrecht en v.d. Brink en Kamp man te Deventer. Tot een nader be kijken van de weverijen is besloten omdat het grote structuuronderzoek tapijtindustrie, dat Urwick in sep tember voltooide, de weverijsector wat onderbelicht was. Urwick en Marcon hebben een vrije opdracht gekregen en kunnen daarom met hun aanbevelingen in principe alle kanten uit. Geweven tapijt heeft de laatste Ja ren veel terrein verloren op de vloer- bedekkingsmarkt. Op een totale pro- duktie van naar schatting 40 miljoen vierkante meter tapijt in Nederland, kwam het geweven tapijt niet verder dan ca. 3 miljoen vierkante meter. Het produktieproces is echter veel arbeidsintensiever dan dat bij ande re kleden. In totaal werken in de buurt van vijfhonderd mensen in de tapijtweverijen. DEN HAAG Het bedrag van de 7,5 pet staatslening 1978 per 1984/ 1988, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem open stond, is vastgesteld op 625 miljoen gulden, zo heeft het ministerie van financiën meegedeeld. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,6 pet. De inschrijvingen op deze lening. die zijn gedaan tegen een hogere koers dan 100,6 pet., worden ten volle toegewezen. Van de bedragen, waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 100,6 pet. wordt 35 pet. toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lage re koers dan 100,6 pet. vindt geen toewijzing plaats. Intussen hebben vertegenwoordi gers van de drie industriebonden en de Voedingsbonden FNV gisteren opnieuw gesproken met de drie be windvoerders van het in betalings moeilijkheden verkerende KSH-con- cern. De bewindvoerders verklaar den daarin nog steeds te zoeken naar Hoofdbestuurder L. Ester vai dustriebond CNV verzet zi( tegen het deelonderzoek. „Hei delijk dat er iets gedaan mo den", zegt hij. „Er is enige r zorg en de marktvooruitzicht geweven tapijt zijn ook niet deeld gunstig". Of de Industi CNV mee zal werken aan de ring van aanbevelingen, hangl het feit of het werkgelegenh peet voorop staat. Er zal eei arbeidsmarktbeleid gevoerd i worden. Dat geldt bij de trouwens voor de hele tapi strie. Het is de bedoeling dat een h< turering in de weverijen won past in de aanpak die geldt hele tapijtbranche. Op het o staat de samenwerking tuss< den en de andere partners beleidscommissie op een laa wegens de kwestie Veneta. VI de Nederlandse Herstructu Maatschappij klaar is met ha nen (waartoe de Urwickrap een bijdrage vormen), hangt I de inhoud af of de bonden meedoen. De beslissing vall schijnlijk half apriL ASSEN (ANF) - Het Landelijk Co mité. Zuidmolukkers (LAC) wil na het Kamerdebat over de Zuidmoluk- se regeringsnota een zwartboek pu bliceren. Het zwartboek in de En gelse taal wordt internationaal verspreid en zal kritiek moeten uit lokken op het Nederlandse en Indo nesische beleid ten aanzien van de Zuidmolukkers. De werktitel van het zwartboek ls „How to treat a minority". Kem van het zwartboek is dat de Nederlandse autoriteiten nu al een beleid voeren op basis van de nota. terwijl die nog besproken moet worden in de Kamer. Volgens een woordvoerder van het LAC moet het zwartboek een „leem te" opvullen, die dreigt te ontstaan na het Kamerdebat. Na dat debat voorziet het LAC „ernstige moeilijk heden". Het LAC gaat ervan uit dat Neder land gevoelig zal zijn voor internatio nale kritiek na het verschijnen van het boek. „Nederland loopt Immers altijd voorop als er kritiek op ande ren te leveren is", aldus het LAC. Het zwartboek zal samengesteld worden in samenwerking met het Duitse „Gesellschaft für bedrohte Völke", dat zich inzet voor minder heidsgroepen en verdrukte volkeren. Van een onzer verslaggevers KAATSHEUVEL Anton Pieck is met toekenning van een gouden penning benoemd tot ereburger van de Brabantse gemeente Loon op Zand. Hij kreeg deze onderscheiding omdat het sprookjespark De Efteling in het tot die gemeen te behorende Kaatsheuvel, dat vooral zijn geesteskind ge noemd mag worden, dit jaar 25 jaar bestaat. Pieck heelt de Efteling opnieuw een nieuwe attractie gegeven: een huiveringwekkend spookslot dat staatssecretaris Hazekamp van economische zaken op 10 mei in gebruik stelt Met dit spookslot wordt, zoals de directeur van het venna a keen tnim H. J. ten Brug- gencate, meedeelde, begonnen met een tweede generatie van Ef- teling-attracties. In het komende jubileumseizoen wordt de 25 000 OOO-ste bezoeker verwacht De Efteling ls een van de zeven Nederlandse recreatiemiljonairs. Met Artls, het Rijksmuseum, Ma- durodam. Diergaarde Blijdorp, de rondvaarten in Amsterdam en het Dnelandenpunt in Vaals trekt het sprookjespark meer dan een miljoen bezoekers per Jaar De enorme belangstelling stelt intus sen hoge eisen aan het wegennet dat stichtingsbestuur en directie wel uitgebreid willen zien. In tegenstelling daarmee staat de wens tot afschaffing, respectieve lijk een andere opzet, van de toe ristenbelasting. Een werkgroep gevormd uit leden van grote Ne derlandse recreatleorganisaties streeft ernaar het niet uniforme en tot onbillijkheden leidende systeem veranderd te krijgen. Aan de jubileumviering van de Efteling zijn gekoppeld het uit brengen van de onder regie van Harrie Geelen volgens een bijzon der technisch procédé gemaakte familiefilm Pinkeltje, waarvoor het scenario is geput uit de boe ken van Dick Laan. de uitgifte van door Anton Pieck ontworpen herinneringszegels en het uit brengen van twee Ip s met Efte- lingsprookjes. waarvan één het spookslot tot thema heeft. T-shirt met lange mouw. Romantisch bloesje met Romantisch bloesje met In oa marine, rood, wit, beige, aangerimpelde ronde pas in o.a. borduursel. Aangerimpeld aan écru, roze en céleste. Mt 98 (8.-) écru, crème en roest. Mt. 92 kraag en manchetten. In o.a. t/m 164 (11.-). Va, Q (24.-) t/m 164 (30.-). Va. C% A camel en beige. Mt. 92 "I r7 Or (17.-) t/m 164 (26.-). V.a. I k Romantisch jurkje met Katoenen overgooier in de Velours sweater van katoen, vrolijke ruit- en bloemgame- nieuwste specerijtinten. Mt. 116 In o.a. camel, céleste rood en ring. In aa. brique en havanna. (39.-) t/m 152 (48.-) V.a. QQ écru Mt 98 (17 -) ML 92 (35.-) t/m 134 Or ÖZ/Ï t/m (49.*). Va. ÖDr Prima broek met band* plooien en koordceintuur. Corduroy. In oa. écru, cognac en groen. Mt. 134 8(17,) -117 Va 11- t/m 167(65,) V.a.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10