Faalden de inlichtingendiensten? kleine krant i Trouw de Indianen lopen 4500 kilometer Acht jaar geleden eerste gijzeling Na vorige gijzeling werd pakket maatregelen aangekondigd Dertien doden bij acties van Molukkers Klein meisje we|< doodgeslagen Brieven ia Zonnewarmte BINNENLAND Trouw/Kwartet door Hans Goslinga en Ferry Mingelen DEN HAAG Nog geen jaar na de vorige gijzelingen in de trein bij De Punt en de school in Bovensmilde. alweer een Zuidmolukse actie, nu in Assen. En alweer roept dat de vragen op die de vorige keren ook werden gesteld: hebben de inlichtingendiensten gefaald, wat heeft de regering inmiddels gedaan om herhaling te voorkomen? In juni 1977, kort na de afloop van de. op 23 mei, twee dagen voor de verkiezingen begonnen gijzelingen, kwam het kabinet met een uitge breid pakket maatregelen: Ten aanzien van de inlichtingen- organisaties zou „met zorg worden nagegaan welke verbeteringen er mogelijk zijn." Wettelijk optreden tegen samen zweerders zou worden mogelijk gemaakt De politie zou ruimere bevoegdhe den krijgen om naar verboden wa pens te speuren. De vuurwapen-opslagplaatsen van het leger zouden beter worden bewaakt. De Zuidmolukse para-militaire ordediensten zouden worden ver boden De gewone Nederlandse politie zou de surveillance in de Zuidmoluk se woonwijken weer overnemen, een taak die tot dan toe in groeiende mate aan de ordediensten was over gelaten. Wat is er nu van dit pakket maatre gelen precies terecht gekomen? Om met de laatste twee punten te beginnen, die zijn uitgevoerd De ordediensten zijn verboden, de Ne derlandse politie „is de wijk" weer binnengetrokken. De politie in de gemeenten met de grootste Zuidmo lukse woonwijken is daartoe ver sterkt. Ook aan de bewaking van de vuurwapendepots is wat gedaan. Volgens een defensiewoordvoerder is daartoe een studie verricht die nu „in uitvoering is". Verdere details wilde de woordvoerder niet ver strekken. diensten is acties te voorkomen en dat het feit van zo'n actie dus aan toont dat de diensten gefaald heb ben. Fouten hebben gemaakt. De indruk van een aantal jaren geleden dat de BVD meer aandacht heeft voor betrekkelijk onschuldige link se activisten dan voor de oranjege zinde. maar soms zo gevaarlijke le den van de Zuidmolukse gemeen schap. is nu niet meer juist De aandacht voor de Zuidmoluk- kers blijkt uit het feit dat bijvoor beeld de betreffende afdeling bij de BVD aanzienlijk is uitgebreid. Ook na de laatste gijzelingen zou dat nog het geval zijn geweest. Een pro bleem is wel dat de „Oud-Indië gas ten". die de taal en de gewoonten kennen van de Zuidmolukkers. zo langzamerhand aan pensionering toe zijn. of al zijn verdwenen. De werving van jonge opsporings-amb- tenaren die. zonder ooit in Indonesië geweest te zijn, de taal en gewoon ten ook willen leren heeft momen teel veel aandacht. Het inwinnen van inlichtingen in de Zuidmolukse gemeenschap is vol gens insiders na de gijzelingen in Bovensmilde en De Punt echter nog moeilijker geworden. De traditione le bronnen zijn drooggevallen. Deze mensen willen niet meer samenwer ken met de Nederlandse autoritei ten, omdat zij het niet eens zijn met de gewelddadige wijze waarop de gijzelingen vorig jaar werden geëin digd. Desondanks zijn de inlichtingen diensten erin geslaagd in juni en juli vorig jaar een tweetal voorgenomen acties op te sporen en te voorkomen, zonder dat de buitenwacht er iets van heeft gemerkt. Later zag de poli tie zich kennelijk genoodzaakt door algemene waarschuwingen en alar mering in het openbaar nieuwe Zuidmolukse acties te voorkomen. Of de inlichtingendiensten de afge lopen dagen werkelijk enige infor matie hadden waaruit de komende actie viel op te maken en wat er met die informatie precies is gebeurd, zal wel nooit precies bekend worden. De Tweede Kamercommissie voor de veiligheidsdiensten besloot vorig jaar een diepgaand onderzoek, op basis van alle beschikbare docu menten naar de doelmatigheid van de veiligheidsdiensten in te stellen. Het ziet er naar uit dat de langduri ge formatie, en de problemen daar na ertoe hebben bijgedragen, dat dit onderzoek nog nauwelijks van de grond is gekomen. Wetgeving Ook op het terrein van de wetgeving is tot dusver nog weinig voortgang gemaakt. Bij de Tweede Kamer ligt weliswaar al sinds een jaar het ont werp van een nieuwe vuurwapen- wet, die de politie meer bevoegdhe den geeft bij het opsporen van ille gaal wapenbezit, maar hierop is zo veel kritiek losgebarsten dat minis ter De Ruiter (justitie) wel gedwon- Mistig Het beeld wordt ronduit mistig bij het nagaan van de maatregelen die de inlichtingendiensten (Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD). Centrale Recherche Informatie Dienst (CRI). Landelijk Bijstands team Terreur Bestrijding), hebben getroffen. Het is te gemakkelijk om te beweren, dat het de taak van deze Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nieuwe Zuid molukse actie roept herinneringen op aan soortgelijke acties die in december 1975 en mei/juni vorig jaar werden uitgevoerd door Zuid molukse jongeren. Bijna tien maanden geleden gebeurden de meest recente gijzelingen: op maandagmorgen 23 mei 1977 met de kaping van de intercity-trein bij de Punt in Drente en met de bezet ting van de openbare lagere school in Bovensmilde. Eind 1975 werd een trein ter hoogte van Wijster. eveneens in Drente, gekaapt. Van deze acties duurde de kaping bij De Punt en de bezetting in Bovensmilde het langst: 462 uur. De bevrijdingsactie bij De Punt op 11 juni vorig jaar eiste acht doden: zes Molukkers en twee treinpassa- giers. In december 1975 vielen bij de treinkaping in Wijster onder de gegijzelden drie doden, terwijl op 4 december bij de gelijktijdige bezet ting van het Indonesische consu laat in Amsterdam een persoon om het leven kwam doordat hij uit het raam sprong. In 1974 werd ons land, los van de Zuidmolukse zaak. opgeschrikt door twee gewelddadige acties. Op 13 september overvielen drie leden van het Japanse Rode Leger de Franse ambassade in Den Haag. Deze gijzeling, waarbij geen slacht offers vielen, duurde 101 uur van het begin tot het moment dat de laatste gegijzelden op Schiphol werden vrijgelaten. In oktober werd in de Scheveningse strafge vangenis een gijzeling uitgevoerd door twee Nederlanders, die een straf uitzaten wegens het gijzelen van een boerengezin in de Betuwse plaats Deil gedurende 27 uur in 1973, en twee buitenlanders, een Palestijn die in Nederland was ver oordeeld wegens een vliegtuigka ping. en een Algerijn die wegens een overval vastzat. Deze gijzeling duurde 106 uur. De eerste spectaculaire gijzelings affaire in Nederland deed zich bij na acht jaar geleden voor, in augus tus 1970. toen 33 Zuidmolukse jon geren de ambtswoning van de In donesische ambassadeur in Wasse naar overvielen en het gezin van de ambassadeur en het personeel gij zelden. Hierbij werd een op wacht staande politieman doodgescho ten. Na bijna een etmaal kwam een einde aan deze actie. De gegijzel den bleven ongedeerd. In totaal dertien mensen zijn tot op heden omgekomen bij acties van Moluk kers. gen is het werkstuk van zijn voor ganger Van Agt grondig bij te schaven. Volgens een grote kamermeerder heid staat de uitbreiding van de politiebevoegdheden op z'n minst op gespannen voet met de grond rechten van vrijheid en privacy van de individuele burgers. De politie zou volgens het wetsontwerp men sen mogen aanhouden en fouilleren bij een „redelijk" vermoeden van verboden bezit van wapens. Het wetboek van strafvervolging voor ziet slechts in die mogelijkheid bij een „ernstig" vermoeden van een strafbaar feit. Minister De Ruiter verklaarde on langs dat hij zich bewust is van het dilemma waarvoor de staat zich op dit punt gesteld ziet. Aan de ene kant de waarborging van de vrijheid van de burgers, aan de andere kant het bestrijden van de misdaad. „Maar ik pieker er geen seconde over het ontwerp in te trekken," aldus de minister. Het wachten is thans op de memorie van antwoord, (de reactie van de minister op de vragen die vanuit de Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp ge steld zijn). Studie Het voornemen van de regering om uitbreiding van de strafbaarstelling van samenspanning tot misdrijven gericht op gijzeling van personen vorm te geven, is nog in het stadium van bestudering. Minister De Ruiter verklaarde vorige week nog in de Tweede Kamer, dat het probleem „verre van eenvoudig" is. Ex-minis ter De Gaay Fortman heeft bij z'n vertrek als minister van justitie ad- interim bij de ambtenaren aange drongen hun ideeën nu eens in con crete voorstellen om te zetten. „Het is noodzakelijk dat er zo'n regeling komt, omdat de politie momenteel tegen samenzweerders die nog niet tot daden zijn overgegaan, feitelijk niets kan doen. Maar aan de andere kant zal zo'n bevoegdheid wel sterk begrensd moeten worden. Je moet oppassen dat niet iedere roddel praat of lefschopperij tot arrestaties kan leiden. Zulke vérgaande be voegdheden als op dit punt in West- Duitsland tegen „criminele samen zwering" van kracht zijn. moeten we hier niet hebben," aldus De Gaay Fortman. Het wetboek van strafrecht stelt sa menspanning strafbaar, voorzover deze gericht is op het beroven van Drie met karabijnen bewapende politie-agenten bekijken vans ijsbaan Triantha het provinciehuis. het leven of de vrijheid van de ko- ningin of tegen de veiligheid van de staat. In het kamerdebat na de gij zelingsacties in De Punt en Boven smilde drong met name de VVD aan op uitbreiding van de samenspan ningsartikelen en minister Van Agt zegde toe deze suggestie ernstig m overweging te nemen. Zijn opvolger De Ruiter zei vorige week. dat een van de moeilijkheden is een adequa te voorziening in het wetboek van strafrecht te treffen, waardoor de strafbaarstelling van samenspan ning tot bepaalde terroristische ac tiviteiten kan worden verwezenlijkt zonder dat de grenzen van de straf baarheid van voorbereidingshande lingen van misdrijven op onverant woordelijke wijze worden verruimd. ARNHEM De politie heeft h jarige J. H. en zijn eveneei e jarige vriendin M. E. uit An 'a gearresteerd op verdenking st doodslag. De man wordt ervaiFe dacht het anderhalf jaar oude tertje van de vrouw te hebben i geslagen. Tussen de man e#er kind waren al eerder problemi weest. De man zou het kind heft doodgeslagen, omdat het niet eten. De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Gilles Stoop Rob Foppema Bneven naar Trouw, redactie de Kleine Krant, posthus 859. Amsterdam 14 MAART 1978 Van een onzer verslaggevers WASHINGTON Een klein groepje Indianen is op weg van de westkust naar de oostkust van Amerika. Een voettocht van wel 4500 kilometer. Doel van hun reis is de hoofdstad Washington, waar ze president Carter hun heilige pijp willen aanbieden. Zo willen ze protesteren tegen de plannen om hun rechten en vrijheden om zeep te brengen. In de Verenigde Staten woont nog een half miljoen Indianen Eens waren zij heer en meester in heel Amerika Toen kwamen de blanken. Veel Indianen werden ge dood en de rest werd samen gedreven in tweehonderd re servaten. stukken land waar zij op hun eigen manier mochten leven. Voor zover dat nog kon. want de bisons waarop de Indianen eeuwen lang gejaagd hadden waren door de blanken uitgeroeid. Veel Indianen zijn al lang „aangepastze leven net zo als andere Amerikanen. Maar een deel woont nog in reser vaten Vaak zijn dat arme stukken land. waar nauwe lijks iets wil groeien. De Indi anen krijgen geld van de re» gering om in leven te blijven. Ze doen soms wat landbouw en veeteelt. Ze verkopen vaak kettingen en kleden. Veel Indianen zijn ook werk loos en drinken alcohol om hun ellende te vergeten. Moeder Aarde Een kleine groep Indianen probeert nog te leven zoals het hoort Ze bidden tot Moe der Aarde en tot de Vier Win den. Ze voeren hun dansen op Ze voeden hun kinderen nog op in de oude traditie Ze vechten voor het behoud van de natuur en tegen de steeds verder oprukkende blanken. Ze zijn ook doodsbang voor de plannen van sommige mensen in de senaat (het par lement) om de macht van de stammen in hun reservaten te beperken. Die plannen zijn wel begrijpelijk, omdat Ame rika de olie en andere delf stoffen uit de reservaten no dig heeft. Maar de Indianen hopen dat ze de wetten die Kievitsei Het eerste kievitsei is ge vonden. Op vrijdag 10 maart zag een 22-jarige in woner van Vlaardingen drie kievitseieren liggen in de polder bij zijn woon plaats. Hij heeft ze laten liggen. Meer mensen in Nederland zijn tegenstander van het rapen van kievitseieren. De stichting kritisch fauna beheer heeft gevraagd de eieren in de nesten te laten liggen. Verkeersproef Een kwart miljoen leerlin gen uit de vijfde en zesde klas doen aanstaande vrij dag 17 maart mee aan de verkeersproef. Aan de hand van kleurenfoto's, waarop situaties uit het verkeer worden uitge beeld, worden de vragen gesteld. Die vragen zijn vooral gericht op de prak tijk. Alle leerlingen heb ben immers dagelijks te maken met oversteken, uitkijken, stoplichten, voorrang, auto's en fiets- verkeer. Wie slaagt voor de proef, moet ook met zijn diploma blijven oplet ten in het verkeer. Tussen de vier en veertien jaren gebeuren de meeste ver keersongelukken hun rechten afpakken nog kunnen tegenhouden. En daarom lopen ze nu duizen den kilometers naar Washington. Molukkers overvallen Provinciehuis Zes jonge Zuid-Molukkers hebben maandagmorgen om tien uur het Provinciehuis in Assen overvallen. Zij houden vermoedelijk zeventig mensen gevangen, maar het juiste aantal was gistera. vond nog niet bekend. Een Zuid-Molukker arriveerde per taxi. De chauffeur is een echte pechvogel, want twee jaar terug hebben andere Zuid- Molukkers hem in het been geschoten. De chauffeur was net weer gaan werken. Het drie verdiepingen hoge gebouw ligt aan de buitenkant van Assen. Er werken 600 mensen. Velen sprongen uit het raam, toen-ze schoten hoorden. Hierbij zijn er enkelen gewond geraakt. De Zuid-Molukkers stonden echter niet toe dat ze werden weggehaald. De ruiten van een ziekenwagen werden kapotgeschoten. De chauffeur van de ziekenwagen kon ternau wernood aan de kogels ontsnappen. Het is al de zesde keer dat Zuid-Molukkers via een harde actie om bijval vragen. In Wassenaar. Beilen, Amsterdam, Boven smilde en bij De Punt vonden eerder gewelddadigheden plaats. Lees voor het laatste nieuws over de bezetting de berichten op de voorpagina. Dolfijnen Kunnen de Japanse vissers niet wat anders bedenken dan die onschuldige dolfij nen dood te maken? Ik vind het heel vervelend dat ze zo worden vermoord. Yvonnen de Bondt (12 jr) Westzaan Rapport 1 Ik vind het heel goed dat leerlingen rapporten schrij ven voor leraren. Dan weten de leraren hoe leerlingen over hen denken en hoe ze mis schien beter les kunnen ge ven. Bij ons op school doen we het niet, maar daar zou ik wel voor voelen. Wilma Renkema Oldekerk Rapport 2 Ik heb bezwaren tegen een rapport voor leraren. Leerlin gen kunnen (nog) niet over leraren oordelen, omdat het Boomplantdag Morgen is het boomplantdag. Honderdduizend leerlingen van de twee hoogste klassen van de lagere school planten met elkaar een half miljoen bomen. Daar komt nog één boom bij, die minister Pais van onderwijs in de Zaan of in Amsterdam zal planten. Nederland is een land met weinig bomen. Slechts 8 pro cent van de bodem is met bomen begroeid. Andere lan den in Europa zoals Finland (70 procent), Zweden (54 pro cent) en Oostenrijk (38 pro cent) zijn veel bosrijker. En geland en Ierland tellen nog minder bomen dan Neder land (7 en 3 procent). Wie morgen een boom in de gTond plant, moet heel lang wachten voor de boom vol groeid is. Bij sommige soor ten als de populier gaat dat snel. Binnen tien jaar is de populier een behoorlijke boom. Daarom wordt de po pulier vaak gebruikt in nieuwbouwwijken. Andere boomsoorten groeien minder snel. Sommige doen er wel honderd jaar over om een forse boom te worden. Vandaar ook het gezegde: „Boompje groot, plantertje dood". gedrag van de leraar voor een groot deel door de leerlingen zelf wordt veroorzaakt. Ver der is volgens mij leraar of lerares zijn een erg moeilijk vak. waar veel ervaring voor nodig is. Ook een leraar is geen wondermens. Lezeres, derde klas v.o, Dit is de laatste keer dat we een brief zonder naam in De kleine krant plaatsen. Voort aan moet elke brief getekend worden met naam en met woonplaats. De leeftijd of de klas mogen er ook bij. maar dat hoeft niet. Redactie he ofc i, ed Iger ize d nd lak iml I nda •iec hou uk agi rer der to*s kit v Mensen die werken bij de Keurings dienst van waren in Enschede, hebben warme voeten doordat de zon schijnt. De radiatoren van de centrale verwar ming in hun kantoor, of in het laborato rium waar ze onder andere bekijken of het gehakt van de slager wel goed is. werken op zonnewarmte. De meeste centrale verwarmingen werken nu nog op gas. Met een brander wordt water opgewarmd, dat daarna door de radia toren wordt gestuurd. Maar aardgas raakt ooit op: er zit maar een beperkte hoeveelheid in de bodem. We kunnen er nog meer dan twintig jaar mee doen, maar er moet nu al naar mogelijkheden voor vervanging worden gezocht. Want omschakeling op andere warmtebronnen kost ook jaren tijd. Voor het warm houden van huizen en gebouwen lijkt zonnewarmte geschikt. Die wordt opgevangen door zonnepane len op het dak. Die doen eigenlijk het omgekeerde als de radiatoren binnen. Ze worden warm doordat ze in de zon staan. De warmte wordt doorgegeven aan water dat er doorheen gaat. En dat warme water gaat daarna door de radia toren binnen in het gebouw. Hoe zo'n installatie het beste werkt, wordt in een aantal gevallen in de praktijk bekeken. De meeste proeven gebeuren met kleine installaties in woonhuizen. Het gebouw van de keuringsdienst in Enschede, dat vorige week in Enschede werd geopend, is het grootste in West- Europa dat door de zon wordt ver warmd. Er staan 400 vierkante meter -x- 14 maart 1978 zonnepanelen op het dak. Dat is even veel als voor ongeveer vijftig woonhui zen nodig zou zijn. Nu het zo in het groot wordt beproefd, lijkt het erop dat men dit wel een bruikbare manier van verwarming vindt. Toch is dit nog maar een halve vervan ging voor gas. 's Winters, als de meeste warmte nodig is. schijnt de zon juist weinig Dan wordt er toch met gas bij- gestoekt. Er wordt gedacht aan manie ren om de 's zomers opgevangen warm te in de gTond te bewaren tot de winter. Dan kun je helemaal zonder gas. Maar het is de vraag of dat niet te duur zou worden om te maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8