s Molukse bezetters in isolement De tekenin een leze ^£222^ 'HUM® Trouw commentaar $ahalessy sprak voor radio Jijdens gijzelingsactie rolEPl "^aspirine-C ranse verkiezingen Verwarring over reizen en dialogen groot pepressieaanval bevat acetosal' niet op windkracht fietsen IDAG 14 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet inloos irbijstcrend. tergend zinloos en - heilspellend. Dat zijn de gevoe- - n- z'c^ opdringen nu wc op- tuw geconfronteerd worden met n gijzelingsdrama. ïr« ffbijsterend. omdat het leven van vone mensen plotseling tot itschijf gereduceerd blijkt te finnen w rden voor een zaak waar niets mee te maken hebben, arvan zij dt; drijfveren wellicht |fs niet kunnen doorgronden. fgend zinloos, omdat het weer ver heeft kunnen komen we nde dat er met de Nederlandse sering terecht niet te praten valt er een politieke erkenning van de jjc republiek der Zuidmolukken. •tende ook dat de regering op dit nt voet bij stuk zal houden dat :bben de vorige acties inmiddels lidclijk aangetoond. zit daarom ook een onheilspel- nd aspect aan dit nieuwe gijze- gsdrama. Waarom opnieuw een tic? Een bevredigend antwoord I hier wel nooit op gegeven kun- n worden. Wel is er de indruk dat Molukse jongeren de dialoog die de vorige gijzelingsacties zo oeizaam tot stand is gekomen met :t diepste wantrouwen moet heb- p n vervuld. Het nieuw optredende binet Van Agt heeft zich van eet af aan op het realistische uitslag van de eerste verkiezings- Jnde in Frankrijk moet voor de :R kse partijen daar een grote teleur- jj Hing betekenen. Vele maanden ig zijn ze gedoodverfd als de zeke- overwinnaar en de nieuwe groep li stuurders in het voorjaar van -r 78. De verwachte grote voor- ong van bijna tien procent was leren nog maar bijna twee pro nt en toen de einduitslag bekend rd kon. zoals bij de eerste compu- voorspellingen was gedaan, zelfs et meer worden gezegd dat een trderheid van het Franse volk ;s had gestemd. standpunt gesteld dat er van een erkenning van het Molukse ideaal geen sprake kan zijn. Tegelijkertijd heeft de regering zich echter ook ruim opgesteld ten aanzien van en kele reeds lang bestaande andere grieven van de Zuidmolukkers. De dialoog werd voortgezet in de gemengde Nederlands-Molukse commissie Köbben-Mantouw, die weliswaar enkele duidelijke nuan ceringen meende te moeten aan brengen in het regeringsstandpunt maar ook hier de indruk van een serieuze dialoog. Bovendien zal over enkele weken het parlement een speciale hoorzitting houden over deze problematiek. De indruk van een serieuze dialoog werd nog versterkt door de Indone sische autoriteiten. Delegaties jon geren. maar ook oudere Molukkers lieten zich de afgelopen weken ruim informeren over de toestand op de Molukken zelf. Hun indrukken ble ken niet zonder meer negatief te zijn. Integendeel. Dat dit alles enkele jongeren niet heeft weerhouden opnieuw tot een gijzelingsactie over te gaan doet buitengewoon onheilspellend aan. We kunnen de regering in deze moeilijke periode slechts alle sterk te en wijsheid toewensen. uitslag van zondag levert een ntal vermoedens op. In de eerste j aats is dat de betrekkelijke waarde n opiniepeilingen. In dag- en opi- cweekbladen van zeer uiteenio- nde politieke kleur werden de i, ikse partijen vrijwel unaniem op flinke meerderheid gezet en de lidige regeringspartijen als zekere rliezers afgedaan. Met name de cialisten zouden het goed doen; i een moment werd hun zelfs een l rcentage van 30 toegedacht. De an een onzer verslaggevers 5SEN De onlangs uit Indonesië vluchte Zuidmolukker D. Sahales- die politiek asiel in Nederland •J eft gevraagd, is bereid om Zuid- olukse jongeren die hem daarom s agen. te helpen. Hij zei dit gisteren n dens een vraaggesprek met radio 11 oord. Op dat moment wist hij nog P ets van de bezetting van het pro-, nciehuis in Assen. Dat werd pas in a loop van het vraaggesprek be- md. De Zuidmolukse onderwijzer eigerde toen een reactie te geven. Jndat de actie voor hem volkomen iverwacht kwam. jn bereidheid de Zuidmolukse jon te helpen sprak Sahalessy uit antwoord op een vraag of het waar dat hij eventueel de nieuwe leider in de Zuidmolukse jongeren wordt. rc e gevluchte Zuidmolukker zei ge- trekken te voeren met jongeren en door Johan ten Hove Terwijl steeds meer Zuidmolukkers naar Indonesië en Ambon reizen om de zoveel geprezen dialoog op gang te brengen, terwijl de nota's over het Molukse probleem over tafel vliegen en terwijl er in de Zuidmolukse gemeenschap meer en opener dan ooit over de toekomst, de eigen cultuur en vooral over de historie van het Molukse volk en het ontstaan van de RMS gepraat wordt, grijpt een aantal jongeren opnieuw naar de wapenen om uiting te geven aan hun frustraties en onvrede. Waarmee ze de opvatting dat ..zolang er in alle openheid gepraat en vergaderd wordt, er tenminste niet gekaapt wordt" ondubbel zinnig de grond in boren. peilers hebben er flink naast gezeten. Een tweede vermoeden, dat zijde lings verband houdt met het vorige .is dat de Franse kiezer zich waar schijnlijk anders gedraagt dan hij zegt te zullen doen. Tot vlak voor de verkiezingen wordt om het hardst geroepen dat men het oude regime beu is maar als het rode potlood naar het stembriefje wordt gebracht schrikt een deel van zijn eigen (over- )moed en kiest toch maar voor voortzetting van het bekende beleid in plaats van het nieuwe en avon tuurlijke. Die aarzeling van de laatste minuut heeft al vaker voor verrassingen ge zorgd in de Franse stembusgeschie denis. Het lijkt erop dat het ditmaal weer precies zo zal gaan. Na gisteren kan men zich serieus afvragen of een samenwerking alsnog van de opposi tiepartijen het tij zal keren. De kansen op een overwinning van rechts en centrum zijn duidelijk veel groter geworden dan op een van links. De Molukse delegatie onder leiding van de vroegere minister van onder wijs in het RMS-kabinet, Th. O. Ku- huwael, is nog maar net terug, de regeringsnota, de Molukse tegenno- ta van ir. Manusama en het stuk van de commissie Köbben-Mantouw zijn nog maar net gepubliceerd, of een aantal Zuidmolukkers laat op niet mis te verstane wijze weten dat het voor hen op deze manier niet hoeft. Konkelen Een dat kan betekenen dat deze gij zeling niet alleen bedoeld is om het Nederlandse volk en de Nederlandse regering onder druk te zetten, wat er ook in het eisenpakket staat. Hij kan evenzeer bedoeld zijn om de Zuid molukse gemeenschap aan het den ken te zetten. En dan met name die groeperingen en leiders die „verraad plegen aan de Molukse zaak", door dat ze volgens sterk geradicaliseerde jongeren teveel konkelen met de In donesische autoriteiten of doordat sommigen van hen in het openbaar belijden geen heil meer te zien in het traditionele RMS-ideaal. In die zin is deze gijzeling een schreeuw om dui delijkheid van de kant van de leiding van de RMS. Radicale jongeren wil len weten waar ze aan toe zijn. willen weten of Indonesië nu wel of niet de grootste vijand is. Van Kuhuwael krijgen ze te horen dat de Javaanse onderdrukkers de Molukse delegatie hartelijk ontvangen hebben en dat er veel begrip bestond voor hun idealen. RMS-president Manusama zegt van de reizen dat het geen informatie maar indoctrinatiereizen zijn. Maar de vijf mensen van de laatste dele gatie kregen wel zijn zegen omdat zij in Indonesië het RMS-ideaal zou den prediken. Tenslotte zegt de tweede man in de Badan Persatuan (de Molukse eenheidsorganisatie) en lid van het Inspraak orgaan. Mual. dat het alleen maar indoctrinatierei zen zijn en dat hij daarom niet gaat (De mogelijkheid bestaat dat hij van gedachten verandert als het In spraakorgaan uitgenodigd wordt». De reizen en de dialoog zijn bij ver schillende Zuidmolukkers in het verkeerde keelgat geschoten. De verwarring erover tussen voor- en tegenstanders is groot. Herbezinningsproces Een andere bron van verwarring is het herbezinningsproces dat er in grote delen van de Molukse gemeen schap op gang gekomen is. Er wordt na de gewelddadige afloop van de kaping en de gijzeling in Onnen en Bovensmilde vorig jaar druk verga derd en gepraat, waarbij dingen ge zegd kunnen worden, die een jaar geleden niet mogelijk waren. Er ko men steeds meer jonge Zuidmoluk kers die in het openbaar, ook in Assen en Bovensmilde. laten weten het RMS-ideaal afgezworen te heb ben of er in ieder geval grote moei lijkheden mee hebben. De lezing van het RMS-kabinet over de ont staansgeschiedenis van de Republik Maluku Selatan wordt niet overal meer zonder vraagtekens geslikt. De groei van de Pattimura-bewe- ging, genoemd naar de Molukse vrij heidsheld die tegen de Nederlandse koloniale overheid streed, spreekt boekdelen. Deze beweging, die in eerste instantie vooral onder de be ter opgeleide jongeren aantrek kingskracht had. heeft haar ledental sterk uitgebreid en vooral haar Tekeningen. bi| voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859 Amsterdam Naam en adres aan de achterzijde vermelden andere Zuidmolukkers over de inter-* ne reorganisatie, zoals de staats structuur van de RMS. Zijn doel is om jongeren die tot nu toe niet actief waren, meer te activeren voor de strijd voor de RMS. Hij meent dat alle krachten moeten worden samengebundeld. Hij heeft met RMS-president in ballingschap Manusama gesproken over de moge lijkheid de beide kampen waarin de Zuidmolukkers in Nederland ver deeld zijn, weer aaneen te smeden. Volgens hem was de reactie van Ma nusama op een mogelijke coalitie met de groep van generaal Tamaela, die eveneens het RMS-ideaal in zijn vaandel schrijft, niet afwijzend. Als beide kampen het eens worden kan dit leiden tot één breed Zuidmoluks front. Sahalessy zei dat de wortel van alle moeilijkheden ligt bij de onderdrukking van de Zuidmoluk ken door het Indonesische regime Drie leden van de delegatie die een week geleden op Schiphol terugkeerde na een bezoek van vier weken aan Indonesië. Van rechts naar links: de heren Kuhuwael, Mantouw en Rutumalessy. maandelijkse orgaan komt in steeds grotere oplages uit. De links-geo riënteerde beweging wijst het kolo niale RMS-ideaal af en staat een ideaal voor dat vrijwel haaks staat op dat van de huidige RMS-leiding. Sommige groepen Molukkers kun nen maar moeilijk verwerken dat het Molukse jongeren zijn die hen vertellen dat het RMS-ideaal heeft afgedaan en dat er nieuwe wegen gezocht moeten worden. Het feit dat de Nederlandse regering dit al jaren zegt is van veel minder betekenis dan dat mensen van het eigen volk het zeggen. Fanatieker Maar niet alle Molukkers kunnen dit herbezinningsproces meemaken. Voor velen gaat het te snel. Velen voelen zich hierdoor en door de reizi gers naar Indonesië in de steek gela ten, Zij voelen de gTond onder het vertrouwde ideaal weg zinken en velen zijn zonder RMS-ideaal geen Zuidmolukker meer. Zij weten niet meer waar ze aan toe zijn. Een be grijpelijke reactie is dat ze zich nog fanatieker aan het oude ideaal blij ven vastklampen Zij zijn vaak niet opgewassen tegen de welsprekendheid en de argumen ten van hen die zich in de historie verdiept hebben en tot andere ge dachten zijn gekomen. Zij hebben vaak zelf nauwelijks argumenten omdat er in een gemeenschap waar iedereen het over de fundamentele vragen eens was, geen vragen ge steld hoefden te worden. Die vragen worden nu wel gesteld en velen hebben geen antwoord en geen argumenten, of het zou het fysieke geweld moeten zijn Radicale jongeren die afwezig zijn bij de vergaderingen en bijeenkom sten waar over de toekomst van de Zuidmolukkers in Nederland en de realiteit van het RMS-ideaal ge praat wordt, zullen zich toch op de een of andere manier willen laten gelden. Want het zijn vaak deze jon geren die. nadat ze in de Nederland se gemeenschap geen enkel begrip vonden, nu ook de kans lopen in de Molukse gemeenschap geïsoleerd te komen te staan. De scheiding der geesten, die na de acties van vorig jaar voorzichtig in zette. heeft tot grote interne span ningen geleid in de Zuidmolukse sa menleving. De spanningen werden nog verhoogd door de wel bijzonder duidelijke, maar in Molukse kringen zeer hard gevallen regeringsnota. Die dan ook door radicale jongeren als „oude koek" van de hand gewe zen werd. De huidige actie, die waarschijnlijk voor een belangrijk deel te wijten is aan de interne spanningen in de Zuidmolukse gemeenschap, kan de HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten was is gisteren droog geworden, waaide een drogende wind uit het isten. Toch is het denkbaar dat ikele huisvrouwen 's middags wat liekerig gereageerd hebben, de jne althans wel. Er vielen name- ik een paar buitjes uit een tijdelijk (trokken lucht. Van veel betekenis as de neerslag niet. alleen werd de iraat hier en daar nat, elders bleef iet droog. In de vroege ochtend had- en die buien, gebonden aan een lein trogje in de bovenlucht, zich in uidoost-Engeland voorgedaan. Een tg van hoge druk behield toch ech- !r zoveel tegenwerkende inspiratie, at de dag als geheel toch nog vrij telaagd mocht heten. Dat neemt iet weg dat het 's middags in het eld vooral ook door de toegenomen ind bij 8 graden Celsius tempera- iut bepaald koud aanvoelde. Ik eb tenminste mijn wandelroute aarop aangepast en ben het bos innengetrokken 5m te weten wat er komen gaat is et noodzakelijk de westelijke hori on m het oog te houden Of feitelijk 1 dat al niet meer nodig omdat 'olken de hemel verduisteren en er bovendien regen valt. Dat is de on- 'ordienste van een uitdiepende de pressie van 972 millibar die maan- lagmorgen vroeg al jlechl weer (storm en regen) teweeg bracht op het. weerschip Lima ten westen van Schotland. Gisteren overdag zijn de regenfronten Ierland, Schotland en Engeland binnengetrokken. Om 4 uur viel er tot in Noord-Engeland. de omgeving van Manchester en rond om de Ierse zee matige regen. Aan de oostkust was het toen nog droog, wel was daar een altostratus-sluier (matglas) voor de zon geschoven een zeker teken op korte termijn. In ons land meldde Den Helder op dat moment een 'l, cirrus (windveren en zo), en Schiphol cirrostratus (mei- klucht). Zoals gezegd zitten we vandaag on der de druk en dat betekent een zeer winderig en onbestendig weertype met vooral aan de kust een harde of stormachtige wind uit zuid tot zuid west begeleid door regen: kortom herfstweer in de lente. Ook woens dag botert het wat het weer betreft niet in alle opzichten. Wel zullen er dun wat meer opklaringen zijn maar reken rustig ook op enkele buien Het centrum van lage druk wordt morgen boven Schotland verwacht en donderdag ligt het vermoedelijk boven Zuid-Seandinavië. Bij Schot land is dan al weer een volgend minimum verschenen dat denkelijk de Noordzee op zal gaan. Conclusie van hetzelfde laken een regenjas De ontwikkelingen boven de oceaan daar blijft overheersen een weste lijke circulatie geven uitzicht op aanhoudende wisselvalligheid. Ver der blijft het oog natuurlijk gericht op Groenland. Op die plaats tekent ..Bracknell" in de tweede helft van de week een hogedrukgebied met eerst nog maar een zwakke verbin dingszone met het Azoren- maximum Hoe gaat maart zich als geheel ge dragen? Eind vorig jaar al heeft het Franse meteorologische instituut daar z'n visie op gegeven en dat niet alleen: er werd toen tevens gezegd dat er voor Europa een lange warme winter op het programma stond met weinig sneeuw en ijs. dat de lente volgens Franse begrippen pas laat zou invallen maar dat het wel een mooie zal worden. En dat de zomer aanzienlijk fraaier zal uitpakken dan die van 1977, al is er natuurlijk niet veel voor nodig om een derge lijk resultaat te bereiken. Teneinde het weer op langere termijn zo goed mogelijk te kunnen bepalen had men eind vorig jaar de computers van de weerinstituten onder meer in Frankrijk voorzien van miljoenen gegevens waaronder ook van de la tere jaren van de 19de eeuw En dan nu maart deze maand zal warmer dan normaal zijn maar gro te hoeveelheden mist en regen zul len er een ietwat sombere maand Weerrapporten van gisteravond 19 uur van maken. In deze maand valt te vens de laatste sneeuw van de win ter. maar als gevolg van de hoge temperaturen verandert de witte vacht al vlug in blubber. April kan met nachtvorst beginnen, maar hal verwege de maand krijgt de lente dan eindelijk greep op de situatie en doemen de warme droge dagen op. zij het dat men de stormachtige wind voor lief moet nemen. En fin met deze laatste gegevens weet u er alles van hoe het zal ko men met het weer station weer temp neerslag Amsterdam geh bew 9 0.1 De Bilt zwaar bew 10 1 Deeien zwaar bew 9 1 Eelde zwaar bew 9 1 Eindhoven regenbui 10 2 Den Helder geh bew 8 01 Rotterdam zwaar bew 9 1 Twente zwaar bew 10 1 Vlissingen geh bew 8 2 Zd Limburg zwaar bew 10 0 Aberdeen regen 8 0.1 Athene onbew 12 0 Barcelona zwaar bew 13 0 Berlijn licht bew 9 3 Bordeaux licht bew 14 0 BruSsel regen 10 0.6 Frankfort zwaar bew 12 0.5 Genève half bew 10 2 Helsinki sneeuw 1 0.1 Innsbruck regen 8 3 Klagenfurt zwaar bew 11 0 Kopenhagen zwaar bew 8 04 Lissabon Locarno zwaar bew 10 2 Londen regen 12 0.2 Luxemburg half bew 9 1 Madrid onbewolkt 13 0 Malaga licht bew 19 0 Mallorca half bew 17 0 MOnchen regen 7 6 Nice geh bew 15 0 Oslo half bew 5 1 Parijs zwaar bew 13 0 Rome zwaar bew 15 0 Split onbewolkt 13 0 Stockholm sneeuw 3 1 Wenen regen 9 1 Zurich half bew 8 2 Casablanca half bew 16 0 Istanbul regen 9 3 Las Palmas half bew 20 0 New York zwaar bew scheiding der geesten nog versnel len en opnieuw meer spanningen oproepen Maar het is ook mogelijk dat, als vanouds, de rijen der Moluk kers weer gesloten worden en de solidariteit met de mensen in het provinciehuis het gaat winnen van het afgrijzen dat natuurlijk wel de gelijk in Molukse kring over deze acties bestaat. Afkeuring In dit verband is het van groot be lang hoe de leiders van de gemeen schap. en met name diegenen die de reis naar Indonesië gemaakt heb ben, zich over de gijzeling zullen uitspreken. Niet alleen over de gijze ling, maar vooral over de daders ervan. Natuurlijk zal de actie op zich door het RMS-kabinet in alle toon aarden afgekeurd worden Maar het gaat erom of het Molukse leider schap. en dan zeker niet alleen de top. het nu aandurft de daders te laten vallen of dat men weer als vanouds met „onze jongens" komt aanzetten, die „hoe betreurenswaar dig ook" toch vechten voor de „goe de zaak". Dit is belangrijk voor de toekomst want in het eerste geval zullen po tentiële kapers en bezetters weten dat ze in een volstrekt isolement terecht komen „als er weer een daad gesteld moet worden." terwijl in het laatste geval zij steeds zullen weten dat, naarmate een actie langer duurt de kans op solidariteit van de zijde van de Molukse gemeenschap steeds groter wordt. ADVERT ENT If AaKIW1 „j bruistabletten 1^ O Rfl«| mol vit.imme Cl HOOGWATER - Woensdag 15 maart Vliasin gen 5.46-18.11. Hurlngvlletslulzen 602-1822. Rotterdam 7 48-20 18. Schevenlngen 0 57-19.19, IJmuiden 741-2003, Den Helder 11 10-2325 Harllngen 1 37-13 55. Delfzijl 3 37 15 57 U kent natuurlijk de automobi list, die niet weet hoe de motor kap open moet. De afdeling tech niek vervult hem met zó groot ontzag, dat hij zich twee linker handen aanmeet. „Ik wil alleen maar dat het ding het doet", zo zegt hij. Dergelijke nonchalante taal heb ik altijd van toepassing geacht op mijn fiets „Dat ding is er om het te doen," zei ik. „en als hij het niet doet. ga ik naar de fietsenboer." Het nieuwe Fiets- boek van Rob van der Plas poogt de simpele vrede van deze wereld te verstoren Ineens blijkt de ene fiets de andere nog niet te zijn iets wat mij verbaasde. Tot voor kort dacht ik dat zwaar lopende fietsen de wind tegen hadden, en omgekeerd, dat licht lopende fiet sen de wind tegen hadden, en omgjkeerd, dat licht lopende fiet sen de wind tegen hadden, en omgekeerd, dat licht lopende fiet sen de wind meehadden Rob van der Plas onderwerpt deze og erva ring gebaseerde zienswijze aan een genadeloze analyse, en komt tot de conclusie dat een licht lo pend fietsje een subtiel samen spel veronderstelt van een goed gekozen versnelling, een licht fra me. de juiste olie. een goede zadel hoogte, een nauwkeurige plaat sing van de' wielen ten opzichte van het zwaartepunt, en smalle bandjes, die op de juiste spanning zijn gebracht Vermoedelijk ver geet ik nog wat. maar vast staat dat een profijtelijk ritje met in gang van vandaag niet meer het zelfde is als de wind in de rug hebben Misschien heb ik m'n hal ve leven wel gezwoegd op een veel te zwaar lopend mormel, wat mij de vaste (naar nu blijkt niet ge heel juiste) overtuiging heeft ge schondken. dat de wind altijd m mijn nadeel met mij meedraait Ik bedoel dit: als ik 's morgens van Zwolle naar Assen fiets, is het vanzelfsprekend dat ik de wind tegen heb Dat zal iedereen met me eens zijn. Maar als ik 's avonds de terugweg onder neem. van Assen naar Zwolle, zeg gen mensen zonder fietservaring dat ik zo voor de wind uit zal wegzeilen Vergeet het maar De wind blijkt de omvangrijke moei te te hebben gedaan om 180 gra den te draaien Rob van der Plas komt dit een voudige wereldbeeld verstoren met een boek vol techniek Als u het leest, en alle raadgevingen ter harte neemt, bent u wel even zoet maar voorgoed verlost van de naïeve windkracht-technologie Tot voor kort heb ik ook volledig fout gereageerd op de markt, Als ik een fiets nodig had (dat gebeur de nog wel eens. aangezien mijn fietsen, ook als ze aan palen geke tend worden, desnoods met paal en al gejat werden), dan keek ik naar de goedkoopste aanbieding Dat kwam natuurlijk uit de <te» simpele gedachte voort dat een fiets een fiets was. Voortaan weet ik beter. Rob van der Plas be spreekt alles. Waar de fietsen van daan komen (uit de fabriek), en wat je op je bagagedrager kunt vervoeren („je schoonmoeder, je vriend of je vrouw") Voor doe-het-zelvers waarschijn lijk een waardevol boek Voor mensen die gezond willen fietsen, of die zich slank willen fietsen, veel tips Het Fietsboek is een Prisma-uitgave van Het Spec trum 7,50)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5