Speelfilm van Afrikanen morgenavond op televisie Arbeidsbureau moet beter functioneren VVD: in zwakke regio overheidsbedrijven L Avonturen van kippenhandelaar en zijn bestel-Eend KNOV-voorzitter W. Perquin: Antiekdiefstal TV vandaag Verrassende steun voor motie u 9 DINSDAG 14 MAART 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet door Riet Diemer AMSTERDAM Morgen avond beleeft een Afrikaanse speelfilm, die werd gemaakt door de bevolking van de staat Niger, zijn première voor de Nederlandse televisie. Cocori- co! Monsieur Poulet. zoals de film heet wordt uitgezonden om acht uur op Nederland I. een tijdstip waarop de NOS meestal buitenlandse toneel stukken laat beginnen en een enkele keer een spel van Neder landse bodem als er tenminste geen voetbaluitzending is. De Afrikaanse film gaat over een kippenhandelaar. Cocorico is kukuleku op z'n Frans en Mon sieur Poulet is de Franse bena ming voor Mijneer Kip. Ondertitel zou kunnen zijn: de weg van het geduld, want de kippenhan delaar in zijn gammele en tot het geraamte toe versleten Bestel-Eend moet heel wat pech overwinnen voor hij de eerste kip kan bemachtigen Dat gebeurt echter met een instel ling die de jachtige westerling volko men vreemd is. Ondanks alle tegen slagen zijn Monsieur Poulet en zijn helper kinderlijk opgewekt. Ze blij ven lachten als een band kapot is en het wiel gedragen op het hoofd per fiets naar de stad moet worden ge bracht. Dat kost dan een deel van de dag en een nacht. Het is geen alledaagse gebeurtenis, dat een film die door mensen uit een ontwikkelingsland gemaakt is bij ons op televisie komt. Dergelijke films komen praktisch nooit naar De Franse filmer Jean Rouch tussen zijn Afrikaanse vrienden in Niger. het westen omdat de bescheiden ma kers hun produkten te schril zouden vinden afsteken tegen films van wes terse makelij waarin in ieder geval veel meer geld en ervaring kan wor den gestopt. Wie morgenavond gaat zitten voor Cocorico! Monsieur Poulet kan 75 minuten plezier beleven. Maar het is misschien zinnig vooraf te adviseren de westerse kijkgewoonten weg te laten en onbevooroordeeld de Afri kaanse belevenissen aan zich voorbij te laten trekken. De film is gemaakt vanuit een levenshouding, geloofs- en cultuurbeleving die geheel onbe kend is bij ons. maar daarom zeker niet van minder waarde. Alvorens verder te praten over de speelfilm, eerst iets over de makers. Geestelijke vader en stimulator is de Fransman Jean Rouch. zowel filmer als etnoloog ofwel volkenkundige. Hij geldt als de pionier van de Fran se filmvernieuwing. Wat betreft het filmen in de landen van de derde wereld rekende hij af met het films opnemen door westerse cineasten. Hij noemt dat dan ook „het stelen" van beelden. Daarentegen ging hij naar het arme Sahel-land Niger en gaf de mensen zelf een camera in handen en leerde hen ermee om gaan, dat alles op voet van gelijk heid. Daarbij werd gebruik gemaakt van de visie van de mensen zelf. Franse en Duitse ontwikkelingshulp stelde hem tot dit werk in staat. In het programma „Jean Rouch en zijn camera" dat vanavond al wordt Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De gewestelijke arbeidsbureaus moeten beter functioneren, de her-, bij- en omscholingsprogramma's moeten een daadwerkelijke aanpak en financiële overheidssteun krijgen. Met deze voorstellen wil het Konink lijk Nederlands Ondernemersver- bond in het midden- en kleinbedrijf een bijdrage leveren aan het terug dringen van de werkloosheid. Voor zitter W Perquin van dit verbond heeft het plan gisteravond gelan ceerd op een bijeenkomst in Rijs wijk ..De gewestelijke arbeidsbureaus zullen in het ingeschreven arbeids aanbod beter en gerichter moeten gaan afstemmen op de werkelijke enorme vraag naar personeel, die in het midden- en kleinbedrijf be staat." aldus de KNOV-voorzitter. Voor grote groepen werklozen die niets liever willen dan zo snel moge lijk aan de slag gaan is een om scholing in de bedrijven zelf de meest aangewezen weg Het ondernemersverbond verwacht dat de overheid flinke bedragen, be stemd voor de bestrijding van de werkloosheid, beschikbaar stelt om het de ondernemers financieel moge lijk te maken op grote schaal men sen die nu buiten het arbeidsproces staan als vakkundige kracht een vol waardige plaats te kunnen bieden in de kleine en middelgrote onderne mingen Het KNOV doet daarom een drin gend beroep op alle ondernemers om in hun bedrijven alle ruimte te scheppen voor praktische gerichte opleidingen. De heer Perquin is er van overtuigd, dat wanneer aan zijn voorstellen wordt voldaan het mid den- en kleinbedrijf een werkelijke oplossing kan bieden voor een groot deel van het werkloosheidsvraag- Speciaal vandaag De EO probeert de leprabe strijders op het eiland Biak aan een boot te helpen. Ned. 1/20.15 Van de BBC-documentaire over alternatieve energievor men wordt het laatste deel uit gezonden. Ned. 1/20.55 Onderwerp in Aktua: de gij zeling in Assen. Ned. 2/22.10 Beelspraak bevat een portret van de Franse etnograaf en filmer Jean Rouch. Ned. 1/22.05 De TROS zendt een reporta ge uit van het op 10 maart ge houden Gouden Stemmen Gala. Hoofdgast was Charles Azna- vour. Ned. 2/23.05 Fons Disch ontvangt op zijn Spreekuur de binnenhuisarchi tect Fred Hart. Hilv. 2/16.03 Passie- en paaskoralen van Bach worden uitgevoerd door organist Kees van Houten en het Brabants Kamerkoor. Hilv. 2/20.30 W. Perquin stuk en tegelijkertijd voor het ge brek aan vakbekwaam personeel. Meer dan de helft van de moeilijk te vervullen 88.000 vacatures komt voor in het midden- en kleinbedrijf. Het KNOV meent dat verwerkelij king van zijn voorstellen meer dan de helft van die vacatures ongedaan zal kunnen maken. DEN HAAG Bij een inbraak in een huis aan de Van Ostadestraat is voor ƒ110.000 aan antiek gestolen. Een ruitje van de voordeur werd vernield. Verdwenen zijn enkele klokken, vazen, wandborden, zilver werk en een bedrag van 2300 De steun is nogal verrassend. WD- minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft kortgeleden afwij zend gereageerd op aandrang van PvdA en CDA. om zelf bedrijven op te richten in probleemgebieden, waar particuliere ondernemingen het laten afweten. Beumer heeft eerder steun van de PvdA weten te verkrijgen met de uitleg „dat in de motie nadrukkelijk de mogelijkheid van overheidsbe drijven is opgenomen, naast bijvoor beeld financiële deelneming door de overheid in bestaande bedrijven". Verteerbaar Voor de WD is de motie verteer baar. omdat oprichting van over- Radio vandaag HILVERSUM I (291 m en FM-Kanalrnl. AVRO 7 00 Nieuws 7 02 (Si AVRO Klok 30 Nieuws. 7 41-7.55 Radiojournaal) 8.30 Nieuw* 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw. 8 45 De Groenteman 8 50 Morgen wijding 9 00 iS) Dansmuziek NOS 9.15 Joke in Penyakulama. documentaire AVRO 10 00 Radio Lawaaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen populair verzoekplaten- programma (10 30 Nieuws. 10 33-1035 Ru diojournaal) 11 30 (S) Rondom twaalf. 12.26 Mededelingen t b v land-en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radiojournaal. 12.55 Europa VU) I torgea 13.10 (Si Orgelmuziek 1325 Beursplein 5 13 30 'n Middagje AVRO ge varieerd programma (15 30 Nieuws 15 33 Radiojournaal) 17 00 Voor ons gemaakt (door ons gekraaktkinderprogramma Overheid»voorhchUng 17.20 Een rubriek over de Nederlandse Antillen. AVRO: 17,30 Nieuws. 17.32 Radiojournaal. 17.50 (S) De AVRO diligence. P.P.: 18.19 Uitzending van de VVD. AVRO 1830 Nieuws. 18.41 Per Saldo 19.00 Zevende-dagsadventisten NOS 19.15 (S) Accoord AVRO: 20.00 (S) AVRO Totaal Theater (22 30 Nieuws 22.40- 22.55 Radiojournaal) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 1402 m en FM-Kanaleni. KRO 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Het levende woord. 7.25 Badinene 7 54 Overweging 8 00 Nieuws 8.11 Echo. 8 30 Aubade 9.00 De letter M (9 30 Scheep spraat. 9 35 Waterstanden) 10 30 Ik sta hier met voor de banken te praten, schoolradio 11.30 Ouder worden we allemaal, bejaar denprogramma. 11.59 Bericht Vastenaktie 12.00 In De Boerderij. Overheidsvoorlich ting. 12.49 Uitzending voor de landbouw KRO 13 00 Nieuws. 13.11 Echo magazine. 13 40 Waar is de Meester' 14.00 Lange vin gers. schoolradio. 15.00 De avonturen van Anatoi. hoorspelsene 15.20 In de wachtka mer 16.00 Nieuws 16.03 Spreekuur. NOS: 17.00 Het zal mijn tijd wel duren, program ma over milieu en energie. 17.20 (S) Euro- light 17.40 Tambu. informatie en verzoek platen voor Antillianen in Nederland. 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws KRO: 18.11 Echo 16.30 (S) Op Vleugels, pianomuziek. 18 50 Verkenning 19.00 Leven altijd mens waardig. documentaire 19.30 Lijdensmedi- datie. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Zin in muziek 20.30 (S) De Passie- en Paaskoralen uit het Orgelbuchlein. 2130 Spektakel NOS. 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23 05 Aktualitei- tenoverzicht Radio-TV. 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55- 24.00 Nieuws HILVERSUM lil (445 m en FM-kanalen). IEDER HEEL UUR NIEUWS. VARA: <7.00- 8 00 Actualiteiten via Dingen van de dag). 7.02 (S) Gesodemeurders. 9.03 (S) Pep op 10 0O-NOS/NOT SctiooReiovism 14.00 S' 19.10 EO kinderkrant 19.30 Hat Meina huts, tv-sene 20.15 Een boot m Biak. Mmreportage 20.45 Portret Remt de Jonge 20.55 Alternatieve ene rye vormen, into 2135 NOS: Journaal 21.50: Den Haag vandaag 22.05 Beeldspraak 23.20 Journaal NEOERLANO N 18 45 NOS: Paspoort voor 16.56 Journaal 19.04 TROS: Matchpomt 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS: The Mounties show 21.20 De verpleegsters, tv-sene 22.10 Aktua TV 23.06 Het gouden stemmen gala 1978 23.40 NOS. Journaal ASTERIX EN HET EERSTE LEGIOEN uitgezonden iaat de Nederlandse filmer Philo Bregstein in de NOS- kunstrubriek Beeldspraak om 22.05 uur op Nederland 1 zien hoe Jean Rouch en zijn Afrikaanse medewer kers samen optrekken. Rouch heeft enorm veel baanbrekend werk ge daan voor de authentieke Afrikaan se film. Een groot aantal speelfilms, dat het Westen wèl bereikte, is daar van het resultaat. In het programma van vanavond ziet men Jean Rouch met zijn medewer kers bezig met de film Cocorico! Monsieur Poulet. Het zijn Lam en Tallou, die vroeger herder was en Damouré, een Afrikaanse verpleger, die zeer populair onder de bevolking is. Evenals Willy van Hemert in Bart- je bedient Rouch zich van amateur- acteurs. Lam is in de film handelaar in kippen, maar in werkelijkheid is hij het ook. Tot de spelers wordt ook gerekend de rivier de Niger, die ver schillende malen moet worden over gestoken met de Bestel-Eend, terwijl er geen brug aanwezig is. De rivier wordt als speler genoemd omdat hij een eigen zelfstandig leven lijdt naar Afrikaanse begrippen. Datzelfde geldt ook voor de auto waaraan in Afrika een soort magische rol wordt toegeschreven. Boze geesten Een belangrijke plaats in de speel film neemt het geloof aan boze gees ten in. Als Damouré, een werkloze man, als lifter wordt meegenomen gebeuren allerlei vreemde zaken. Hij zou kwade geesten aantrekken. Het Afrikaanse geloof en het dagelijkse leven worden Ineengestrengeld in de speelfilm Cocorico! Monsieur Poulet. Cocorico mag dan het Franse woord voor kukuleku zijn, het is tevens het geluid van de krikkemikkige Eend als hij op gang komt op weg naar nieuwe avonturen in de door droogte geteisterde republiek Niger. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook de WD-fractie in de Tweede Kamer meent, dat de overheid zelf bedrijven moet kunnen oprichten in econo misch zwakke gebieden. De CDA-er Beumer is erin geslaagd de steun van de WD te vinden voor een motei, waarin hij de regering vraag „perspectief biedende projecten" van de grond te brengen. heidsbedrijven „niet meer dan een mogelijkheid is." De regering wordt niet nadrukkelijk gevraagd „onder nemingsinitiatieven" te nemen, zo dat de PvdA in een motie heeft vast gelegd. Belde moties zullen deze week aan de orde komen, bij de afronding van de begrotingsdebat ten over economische zaken. Het CDA-Kamerlid Beumer rekent erop, dat minister Van Aardenne op basis van de motie „een actief be leid" gaat voeren. Beumer heeft vooral het oog op de ontwikkeling van nieuwe produktietechnieken en produkten. Aan de hand van de ken nis, die te vinden is bij TNO en bij het centraal instituut voor industrie ontwikkeling (CIVI) te vinden is, moet de overheid bepalen wat er te ondernemen is. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH nd f 1328: In het hoofdbureau van politie was intussen een grote verwarring ontstaan. Hoofdinspecteur Maffe- laer had nachtdienst en de krachten> voor dit zware werk verzamelde hij' altijd op een comfortabele divan, die in zijn werkvertrek stond opge steld. Toen hij echter de boodschap kreeg, dat wijkagent Mops was bin nengekomen met een belangrijke vangst, stormde hij zonder dralen naar beneden zonder pantalon en zonder schoenen. Dat gaf niks, want belangrijke vangsten gingen vóór- En wie zal des hoofdin specteurs verbazing beschrijven, toen hij in het wachtlokaal een stra lende Mops aantrof, die trots op zijn arrestant wees. - „Nou!?" vroeg Mops. „Hoe vindt u dat? Ik heb hem zélf lensgeslagen!" - „Een knap staaltje vakwerk," prees de hoofdim specteur. „Maar eh zo te zien is het een van onze eigen mannen. Waarom, Mops, WAAROM?" - „Hij is helemaal niet van ons," snoof Mops verontwaardigd. „Het is Loe tje Saloe. U weet wel, Loetje Saloe van de Swarte Piraet. We loeren al jaóren op hem!" - „Wat doet die kerel dan in óns politieuniforrc .i, vroeg de H.I. verbaasd. - „Ik ben lid van een toneelclubje," p beerde Loetje. „We voeren v^g avond een stukkie op. Mag ik 0' gaan, want anders kom ik te lt *ti voor de repetitie- „Repeteer 78 maar in de cel. Loetje." besloot r0l hoofdinspecteur. „Daar heb je mi de tijd je rol nog eens door te nem Intussen zoeken wij wel uit watnt precies met jou aan de hand is."- rd terwijl de H.I. dit zei, naderde builjrvc een zekere smidje Verholen met portier aan een touwtje drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) VARA's zoekplaatje. 14.03 (S) Spits- beeid. Engels popnieuws. 15.45 Pop nieuws uit New York). 16.03 (S) Elpee tot dertig. 17.03 (S) Alfred Lagarde. NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. VA RA 19.02 (S) Poprekonstruktie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Popdonder 23.02 (S) Wachten op middernacht 0.02 (S) Nacht- dne-draai. 2.02 (S) Peter Holland 5 02-7.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-kanaleni. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio: klassieke mu ziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Als reizigers on derweg. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermez zo: klassieke muziek. 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13.30 (S) Koren- Korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om het boek. 14.30 (S) Guitariteiten 15.00-17.00 (S) Belcantorium 80 Dan zou ik hem misschien beter kunnen opbellen. Ik was dat al van plan, maar ik wist niet zeker of hij thuis was. Is hij er nu wel?" „O, ja. Maar u vergeet toch niet dat dit een gemeenschappelijke lijn is, wel? Iedereen zou kunnen mee luisteren." „Dat zal ik niet vergeten." Zij legde haar breiwerk neer en liep op Ruth Balls schrijfbureau toe. „Zo handig dat er hier ook een toestel is, dan behoef ik de dominee niet te storen. Mevrouw Ball heeft echt het huis zo comfortabel mogelijk ingericht. Zij zal er vast geen bezwaar tegen heb ben dat ik gebruik maak van haar telefoon." Susan zat met haar handen ineenge klemd in haar schoot. Zij had een overweldigend gevoel van angst. Stel je voor dat Edward uit was gegaan. Stel Je voor dat de politie al gekomen was om hem te arresteren. Of dat hij zo ontzettend boos zou zijn dat hij nooit meer een woord tegen haar wilde zeggenDe moed zonk haar meer en meer in de schoenen. Juist toen zij dacht dat zij geen moment meer zou kunnen ver dragen hoorde zij Miss Silver zeg gen: „Spreek ik met meneer Edward Random?" Een kleurloze stem klonk over de lijn. Susan kon niet horen wat er gezegd werd. Zij kreeg een duizelig gevoel. Edwards stem krakend over de lijn, en zij kon niet horen wat hij zeiToen hoorde zij miss Silver zeggen: „Zou u misschien even naar de pas torie willen komen. Ik heb u iets te vertellen dat u misschien van be lang zult vinden. Juffrouw Susan Wayne is hier." De stem zei: „Is er iets gebeurd?" op zo luide toon dat de woorden ook Susan bereikten, Edward was be slist boos. Zij vroeg zich af of dat misschien kwam omdat hij dacht dat haar iets was overkomen. Zij hoorde miss Silver het een of andere passende antwoord geven. Dan werd de hoorn neergelegd en het breiwerk weer opgevat. Over de kletterende naalden heen zei miss Silver: „Hij komt." Hoofdstuk 33 Edward was beslist boos. Zijn som bere blik gleed langs Susan heen als of zij lucht voor hem was. Dit ont lokte miss Silver een nauw merkba re glimlach en de gedachte dat man nen toch maar weinig verstand had den. Als je het risico loopt gearres teerd te worden wegens moord is het buitengewoon dwaas om rond te lo pen met een gezicht alsof je niets liever zou doen dan er meteen nog Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen een te begaan. Zij zei op een vriende lijke, ernstige toon: „Wilt u niet gaan zitten? Ik behoef u niet lang op te houden. Ik weet toevallig iets dat, naar ik geloof, u ook dient te weten. Het is wel ge makkelijker als u even gaat zitten." Hij deed dit met tegenzin. Hij had een soort opgesloten gevoel een weerklank van zijn onderhoud met de politie. Andere bittere gedachten drongen zich aan hem op. Hij zei kortaf: „Ik weet het niet" en merkte toen dat hij op zachte maar ferme toon in de rede werd gevallen. „Dat. meneer Random, is nu juist moeilijkheid. Er waren zaken dii eerder had moeten weten, en di nu zeker moet weten. Als u dat 1 ver hebt kan juffrouw Wayne weggaan." „Dank u dat hoeft niet.' Susan kwam er niet op aan. Het Edward onverschillig of zij kws ging. Zij was buitengesloten, geeft niet wie er op straat je h ef"; voorbij loopt. Als zij enig gevoel v olu eigenwaarde had gehad dan was a„( opgestaan, de kamer uitgelopen dg had zij de deur achter zich dicht )or smeten. Zij was te koud om op ets staan vlak voor Ruth Balls gei ncj lige, lekker brandende haard had l( het koud. En haar trots interesse nd de haar helemaal niet meer. Miss Silver zei: „Ik weet niet of u op de hoogte b4J'v^ van mijn beroep. Ik ben privédet tive Nee, meneer Random, ben niet hier uit hoofde van rn functie, en ik heb ook nooit de w< ar gehad mij met uw zaken te bemc da en. Het was zuiver toeval dat j ln frouw Dean wist wat mijn bero e was, en dat zij mij in vertrouw )re; enkele zeer merkwaardige dii heeft verteld." „Wanneer?" Dit woord kwam eri als een steen uit een catapult. Londen. Twee dagen voor dood. Ik zou u graag willen vei wat zij tegen mij gezegd heeft.' Wordt ver' jn Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. visje. 2. strijdperk, 3. vernis. 4. deel van het jaar, 5. lof spraak, 6. vlijtig. 7. toneelstuk. 8. boom. 9. hoekbalkon. 10. modegek. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een soort kreeft. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. tra, 3. mot, 6. obi, 8. ai, 10. rodeo. 12. Ee. 13. serie. 15. rebel. 17. mat. 19. lak. 21. penseel, 25. aap. 26. lam. 27. osteria, 31. ert, 32. Ede. 34. meter. 36. smeer. 38. el. 39. ramee. 41. na. 42. ets, 43. kat. 44. Oss. Vert. 1. tas, 2. riem, 3. moe, 4. o.d.. 5. ter, 7. beek, 8. iel. 10. rite. 11. oele, 14. rapport, 16. ballade. 18. os. 20 kam. 22. nat. 23. eer. 24. oma. 28. ster. 29. es. 30. ieme. 31. eelt. 33. eens. 34 mee. 35. rak. 36. set. 37. ras. 40 ma 1 3 5 6 7 "H8 Wi°

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4