(U eerder aanwijzingen voor mogelijke acties 'Alarminstallatie heeft niet gewerkt' DAGEN 'ARIJS 'ER KLM NCL. HOTEL v.a.341,-* ewoners in omgeving van provinciehuis in Assen: Ontvluchte ambtenaar: „Er hadden meer mensen kunnen ontsnappen" Loos alarm in raadhuis Hilversum Vlucht in kogelregen KLM Thuis in de lucht. DAG 14 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 ASSEN „Je gelooft eerst niet dat er iets aan de hand is, omdat je aan het alarm- en veiligheidssysteem denkt. Maar het kwalijke is dat dit systeem niet heeft gewerkt." Aan het woord is planoloog G. Hesselink van de provinciale planologische dienst van Drente, die op curieuze wijze ontsnapte aan de gijzelng. Door Jan van Galen Hij vertelt: „Ik ben door de hoofdingang ontsnapt en stapte naar buiten met het idee dat er niets aan de hand was. Er waren meer mensen die ik buiten aantrof en met anderen vroeg ik me af waar om we daar liepen. Een halve minuut later kwam er iemand naar buiten, die scho ten had gehoord en dekking zocht. Ongeveer vijf minuten later kwam er weer iemand naar buiten rennen en die had een Molukker met een geweer gezien, die gebaarde dat hij opzij moest gaan Voor hem was dat op dat moment geen gevaarlijke si tuatie." De heer Hesselink kreeg er om kwart over tien gister morgen lucht van dat er iets aan de hand moest zijn. Een typiste maakte de mensen van zijn afdeling erop attent dat ze iemand uit het raam zag springen. „Wij merkte al les wat later op. want we zit ten in een andere afdeling van het gebouw Wij zeiden daarop tegen elkaar Laten we maar eens buiten gaan kijken, je weet nooi- t 'Hesselink raakt er niet over uitgepraat dat de alarm installatie niet werkte. „Hoe het hele systeem precies functioneert weet ik ook niet. Het is op zichzelf natuurlijk al vreemd dat zoiets niet wordt metgedeeld. Bij ons leeft de gedachte dat je bij alarm onmiddellijk het pand moet verlaten. Dat is een eer ste vereiste Een bedienings knop binnen hand- of voetbe- reik van een receptioniste moet voldoende zijn Mis schien hadden meer mensen kunnen ontsnappen als eer der duidelijk was geweest, wat er aan de hand was Nu zijn er een aantal ontsnapt bij de gratie van geluk. Het moet toch mogelijk zijn ie dereen te alarmeren zonder dt terroristen of overvallers daarvan zouden schrikken." aldus Hesselink. Goed doelwit Volgens de planoloog deden tijdens de treinkaping bij de Punt vorig jaar mei al ge ruchten de ronde, dat de Mo- lukkers meer van plan waren. Als men dan bedenkt wat er in Assen in aanmerking komt. dan stuit je al gauw op het Provinciehuis. Door de belangrijke mensen die er werken is het publicitair een goed doelwit. Daarom is het schandelijk dat nu blijkt dat het alarmsysteem eenvoudig niet werkte" Hesselink meent dat de kans dat Mo- lukkers goed op de hoogte zouden zijn van wie in het provinciehuis werkten, groot was om dat de leider van de treinkaping bij de Punt, Max Papulaja. op de griffie in het Provinciehuis werkte Direct na zijn ontsnapping ging Hesselink langs de echt genoten van zijn collega's om ze op de hoogte te stellen van de situatie „Ze waren na tuurlijk erg ongerust Vrou wen. van wie ik weet dat hun mannen binnen zitten Wij hebben ook de namen geno teerd van de mensen, die wij kenden en van wie we dach ten dat ze nog binnen zouden zijn. We hebben ook mensen op het dak zien staan en we wisten niet wat we daaraan moesten doen. Iemand vond een ladder en verscheidene mensen konden er af komen Vervolgens ben ik naar een collega gegaan die zelf niet thuis was en heb mijn moe der gebeld om uit te leggen wat er precies gaande was Inmiddels hadden we wel schoten van buitenaf ge hoord Ik ben toen naar vrienden gegaan om even bij te komen Daarna heb ik col lega's gebeld of ze al thuis waren Een aantal mensen van de PPD waren aan het vergaderen en die waren de klos: ongeveer tien mensen Dat had ons ook kunnen overkomen, als we niet had den gedacht: laten we even buiten gaan kijken" Hesselink besluit: ..Ik hoop dat de reacties van de men sen nu niet zo zullen zijn van daar heb je die afschuwelijke Molukkers weer Het is al jammer genoeg dat dit ge beurt, terwijl men zich in Mo lukse kring intensief aan het bezinnen is over het Molukse vraagstuk. Daarom hoop ik dat de mensen hun hoofd koel zullen houden Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Omdat bij de Hil- versumse politie gistermiddag een telefoontje van vermoedelijk een Zuidmolukker was binnengeko men dat er „om half twee iets zou gebeuren bij het raadhuis" en dat de veiligheid van minister Albeda, die daar dan aanwezig zou zijn voor een officiële opening, in gevaar zou zijn, is het Hilversumse raadhuis daarna ontruimd en onder politiebewaking gesteld Ook de omroepcomplexen in deze plaats zijn daarop extra bewaakt Minister Albeda zou in aanwezig heid van driehonderd genodigden in het gemeentehuis de opening ver richten van de nieuwe behuizing van het gewestelijk arbeidsbureau Na het telefoontje heeft de directie van het arbeidsbureau in Hilversum be sloten, dat men met het risico wilde lopen, dat er iets zou gebeuren waarna de bijeenkomst afgelast werd liep naar het raam, maakte dit open en ging er samen met de ambtenaar vandoor. Het zou zo menen som mige Molukse kringen te weten juist de bedoeling geweest zijn om haar te gijzelen. Ook de CDA-gede- puteerde J Hollenbeek Brouwer ontkwam 'Oefening' Een van de omwonenden dacht eerst aan een militaire oefening, zo als wel vaker gebeurt in die buurt. „Toen zag ik echter steeds meer mensen die riepen: „Wegwezen Het waren ontvluchtte ambtenaren. „Op het dak zag je mensen vertwij feld heen en weer lopen, op zoek naar een plek waar ze naar beneden konden. Ik zie nog een vrouw met een pasje tegen haar aangeklemd heen en weer rennen. Om één uur ging chauffeur De Jon ge er weer op uit met zijn gehavende ambulance, om een neergeschoten fotograaf op te halen. Deze foto graaf. de heer Gieling uit Arnhem, probeerde dichterbij het provincie huis te komen maar werd in de buik geschoten door de bezetters Gister avond waren er nog vier gewonden in het ziekenhuis. 's Morgens direct na het begin van de actie was het nog vrij gemakke lijk de wijk binnen te komen Later gelukte dat velen ook nog. De politie beklaagde zich via de politieradio over het feit dat alle sluipwegen moeilijk af te grendelen waren Rustig Enige tijd na de overval werd het opvallend rustig rond het door een plantsoen omgeven gebouw Wel werden zo nu en dan knallen ge hoord. Een politieman meende Uzi's, automatische vuurwapens en een licht wapen en pistolen te her kennen. In het huis waar ik op hon derd meter afstand van het provin ciehuis zat was er uitzicht op een bedrieglijk rustige omgeving. Voor de ramen was geen enkele beweging waar te nemen. Aan de andere kant. waar ook het opvangcentrum Tn- anthahal staat, was er wel beweging. De ramen werden met papier dicht geplakt en er werd een RMS-vlag uitgehangen Achter bosjes en ge bouwen stonden politiemensen van de mobiele eenheid verdekt opge steld Het provinciehuis met zijn hoofdgebouw van vier verdiepingen en enkele lagere vleugels, wekte een doods indruk met als bizarre bijzon derheid dat alleen een neergelaten brandslang die als vluchtleiding had gediend, in de wind bewoog. Al spoe dig ging het gerucht dat er iemand dood of gewond uit een raam was geworpen en niet mocht worden weggehaald. Achteraf werd dit offi cieel bevestigd, overigens zonder dat men precies wist wat er aan de hand was en of het om een man of een vrouw ging. Een ander verhaal wilde dat er vlak voor de actie een Zuidmoluks meisje naar binnen was gegaan Een amb tenaar had dit opgemerkt omdat hij het vreemd vond Of het meisje iets met de actie te maken had of ge woon een boodschap in het provin ciehuis has was niet duidelijk. Er werd ook gespeculeerd dat de achtergrond van het feit dat het provinciehuis als doelwit was uitge kozen, te maken had met het feit dat wijlen Max Papilaya. daar als amb tenaar heeft gewerkt Hij kwam bij de bevrijdingsactie om in de trein bij de Punt en ligt samen met enkele andere Zuidmolukse slachtoffers begraven op een begraafplaats te Assen Kinderen vrij De schoolkinderen die vorig jaar in Bovensmilde werden gegijzeld kre gen onmiddellijk vrij toen de actie bekend werd De meeste scholen in Assen werden niet officieel gesloten maar veel ouders haalden hun kin deren naar huis. Naarmate de tijd vorderde begon het straatbeeld rondom het provin ciehuis in Assen het al vertrouwd geworden en verontrustende beeld te vertonen van dranghekken en ge wapende politiemensen, zoals dat indertijd ook in Bovensmilde het geval was De bewoners in de buurt moesten pasjes halen om vrije door tocht naar hun huis te krijgen De bij vorige gijzelingen gebruikelijke voedseltransporten kwamen niet op gang Er zou nog voldoende voedsel in het provinciehuis liggen opge slagen 'n Lang weekendde accu opladen in i lichtstad. Voor een spotprijs. Dat mag met laten Jiieten Een bezoek aan Parijs blijft altijd oe.ien. Er is (Kik zo veel te zien en te oen.U ontdekt er altijd wel iets nieuws. iMontmartre.'t Quartier Latin,in «alle. Vergeet dit keer het futuristische entrum Pompidou met /m 22/3'78. Daarna v.a.357. boek bu uw klm-agent. herkent'm aan het KLM-uithang- •rd. Hij is uw vertrouwde adviseur en Ie meest ervaren man om uw uitstapje 'aar Parijs te regelen ■ratis brochure. - De KLM heeft een speciale brochure ■nengesteld voor korte reizen naar 'anjs. I stan boel. «sa bon. konden mei alle iformatie en talloze ps.fïa'm halen bij reisbureau óf XM-kantoorof uur de coupon in [COUPON. k Stmirt u mij de I brochure „Europese Steden" m I NaamI I I Straatj I Plants I In een ongetrankeerde open envelop J opsturen naar KLM Nederland. '1SPL/IIC. Antwoordnummer 10 WG Amsterdam. jr Dramatische beelden van de bezetting van het Provincie huis gistermorgen: ambtena ren, die via een ladder ijlings de plaats verlaten, waar ze tien tot vijf minuten eerder nog aan het werk waren; twee vluch tende vrouwen met een kind die evenals de voorbijgangers achter de auto (luchtfoto) zich in veiligheid stellen voor de schoten van de Molukkers; het geïsoleerd liggende gebouw, waarin naar schatting zes be zetters ongeveer zeventig men sen onder schot houden (lucht foto korps rijkspolitie). oor Jan Sloothaak SSEN De politie in Assen moet al eerder aanwijzingen hebben gehad dat het provinciehuis eleens doelwit zou kunnen worden van toekomstige Zuidmolukse gijzelingsacties, imwonenden jn het gisteren bezette gebouw zijn daarvan overtuigd. Feit is in ieder geval dat er rekening mee Sa erd gehouden dat mogelijk acties tegen openbare gebouwen zouden kunnen worden onderno men. In decemper lekte een gijzelingsplan uit en de bekendmaking dat er iets op til was verijdelde aarschijnlijk een actie. Dezelfde groep zou nu het provinciehuis hebben bezet. nd$' een maarid zijn er om het ivinciehuis nieuwe natrium- frfovfociehuis •n geplaatst De politie contro- intensiever. Dat gold echter ik .voor andere mogelijke doel- jfcsen werd er toch min of meer 1 rekening mee gehouden dat er k rpoment weer iets kon gebeuren, at fold ook voor de zeshonderd nbtenaren in het provinciehuis, die ich ook wel de vrees koesterden dat in gebouw eea mogelijk doelwit uprorden. Mogelijk komt het daar toe dat de actje geen paniek tot vplg had Omwonenden merkten rd anvankelijk in geen geval iets. Me un rouw J. Offeringa, die vlak tegeno- er het gebouw, woont, kreeg pas dot dat er iets aan de hand was toen deur w«>rd gebeld. „Toen ik (leur opendee<4zag ik een man op stoep liggen eijj vier anderen ston- n erbij met spierwitte gezichten", e liggende man,bleek een gebroken ten te hebben ppgelopen toen hij ap de eerste verdieping van het rqwinciehuis naar beneden was ge- irongen. „Hij fas eerst van pijn attwgevallen. njaar zag later kans icn nog door het struikgewas naar ins toe te kruipen", vertelt ze. De Das is daarna i^aar het ziekenhuis afbracht De heer De Jonge kreeg de kans om met zijn ambulance weg te rijden en daarbij ook nog een verschanst lig gende burger mee te nemen. De poli tiemensen moesten met achterlating van hun eveneens kapotgeschoten auto het veld ruimen Samen met een vijftiental burgers kregen ze van de Molukkers een minuut de tijd om weg te gaan. Dit werd hen toege roepen. Omwonenden merkten dat er iets aan de hand was toen steeds meer ambtenaren het provinciehuis uit vluchtten. Sommigen sprongen het raam uit of van het dak af. Anderen lieten zich via regenpijpen en een brandslang naar beneden zakken Een aantal wist ook te vluchten via een ladder. Veel ambtenaren kwa men weg met gewonde vingers waar mee zij zich aan de betonnen richels van het nog nieuwe gebouw aan de Westerbrink hadden vastgeklampt. Enkelen hadden ook lichte schot wonden. De meeste ambtenaren wisten te ontkomen Een vijftigtal zou echter achter zijn gebleven als gegijzelden. Een van degenen die wist te ont snappen was mevrouw mr. A. P. Schilthuis, commissaris der konin gin van Drente Zij kreeg een seintje van de telefoniste dat er een bezet ting was. „Het optreden van de com missaris was zeer kordaat", zo ver telde een ambtenaar die toevallig bij haar was. Mevrouw Schilthuis «ml I Imb bulance mbulance chaiijffeur R. de Jonge I eleefde een gpvaarlijk moment f jen de bezetters dwars door zijn ekentransportwpgen schoten. Wee kogels drongen vlak achter jn zitplaats naaf binnen. „Ik kreeg m tien uur opdracht naar het pro- fi inciehuis te gapn. Er werd vaag ezqgd dat er weer iets aan de hand fas". Hij stopte bij een groepje poli emensen om te vragen wat er was. lirpct daarop werd er geschoten, c en gewonde scholier, die in de rug as geschoten en voor wie de ambu- tnce was opgeroepen, was inmid- els al met een personenauto naar et ziekenhuis gebracht. 'vj W« 'feSs-.--,/

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3