Hé,daarhebje onze eerste Volvo! Pianoladag met een wereldpremière Boeken en prent» op voorjaarsveilinj ITit brieven van lezers Als u dóórdenkt Tekeningen voor de veiling Nieuwe boeken VOLVO H. He«stermans, P. G. J. van Ster- kenburg en J. van der Voort van der Klei). Erotisch woordenboek. Baarn, Rap, 1977. 276 blz. gebonden 29,50. Er komen nogal wat woordenboeken uit. Na Endts „Bargoens woorden boek". dat spoedig herdrukt werd. en Reinsma's „Nieuwe woorden" een verzameling neologismen ver schijnt er nu een uitgebreide collec tie erotische woorden. Op het gebied van de erotiek lijken de taalvariaties eindeloos, maar bij nadere beschou wing laten zich moeiteloos groepen woorden onderscheiden. De samen stellers wijzen daar ook op. Zo zijn er talloze woorden voor het mannelijk lid die op „langwerpig voorwerp neerkomen: staf. staaf, stang. tap. Voor het vrouwelijke „wat iets kan bevatten" eveneens: doos, ton, vat. beurs. Ook woorden die „op en neer bewegen" moeten beduiden zijn tal rijk: schommelen, tuimelen, tomme ien. bibberen. Daarnaast zorgt beeldspraak voor wat nieuws: uit de ruitersport, uit vecht- of spelsitua ties. Een andere soort zijn eufemis men als „gedag zeggen" of „troos ten". De samenstellers hebben een Deze fuOffh <s uitsluitend bestemd voo» korte reacties op m deze krant gelezen bencWen artikelen en commentaren en met voor gedichten open brieven oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te wordeni De ■nzenpinger «oor deze rubriek dienen zo beknopt mogeii|k te zi|n De redactie behoudi zien het recht van bekorting voor Mei <s ons helaas niet mogeii|k over eik geval van bekoetmg ot nietpiaalsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Boeven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859 Amsterdam ei| publicatie worden naam en woonplaats van de I-" f.-l" ,-ui Bede De kwestie van de bede in de troon rede is de laatste jaren onderwerp van een onverkwikkelijke openbare discussie geworden Onlangs werd zelfs een actiegroep opgericht die ervoor ijvert dat de bede weer wordt opgenomen» In de hele discussie, en met name in het streven van deze actiegroep, wordt voorbijgegaan aan een heel wezenlijke zaak. name lijk de eigen overtuiging van het Staatshoofd. Het gaat toch niet aan dat leden van het kabinet een mede mens. het Staatshoofd, dwingen in het openbaar een gebed uit te spre ken0 Evenjnin is het gepast dat een kabinet de Koningin dit verhindert te doen. mochten eigen overtuiging en een lange traditie haar dit inge ven Het lijkt mij heel goed mogelijk een oplossing voor deze netelige kwestie te vinden Laat voortaan de slotzinnen van de troonrede, evenals dit reeds mf t de aanhef het geval is. voor eigen verantwoordelijkheid van het Staatshoofd Zo wordt on calvinistische gewetensdrang ver meden en wordt de kwestie ge bracht naar het terrein waar ze be hoort. namelijk op dat van de eigen levensovertuiging van het Staats- ho fd Onderwerp van openbare dis cussie behoort deze niet te zijn. t Wagcningrn Dr. W. J. Middelhoven 4 Kruisinga (2) Nimmer ben ik een bewonderaar van Kruisinga geweest: hij was mij te ambitieus en te glad en geneigd opportunisme Desondanks neem ik de kritiek van zijn vroegere partijgenoten zeer kwalijk, nu alle nadruk te leggen op mogelijke ne venmotieven. Waarom kan een par tij die zich naar Jezus Christus noemt (m i een zeer twijfelachtige zaak overigens) niet aanvaarden dat een politicus in zijn persoonlijke le ven tot een beslissing komt in een zaak die hem te sterk is geworden en de stem vanuit zijn geweten volgt Juist omdat hij zich ..christen" weet én dus de consequenties aanvaardt, die hieraan zijn verbonden. Het is met gering om een succesvolle car rière abrupt te beëindigen omwille van een principiële beslissing vanuit het geloof, daarin gesteund door een uitspraak van eigen kerk en partij In minister Kruisinga. lid van het kabinet-Van Agt, ontbrak mij alle vertrouwen als ..christelijk" politi cus Voor Roelof Kruisinga als mens en als chnsten heb ik diep respect, zoals ik dat in het verleden voor Bruins Slot koesterde. Ook die heeft een keer „nee" gezegd, en ..hij was een gelukkig mens", ondanks de barst in zijn leven. Rotterdam S. Bestebreurtje Hoogovens Ik heb er begrip voor. dat u. nadat de heer Mathijsen Gerst (directeur van Hoogovens) zijn mening over het CAO overleg heeft gegeven, ook dezelfde kans geeft aan een lid van de ondernemingsraad Als oud werknemer van Hoogovens heb ik mij er alleen over verbaasd dat uw verslaggever daarvoor juist het meest links georiënteerde lid heeft uitgezocht Van te voren moest daarmee al vast staan dal de leiding van Hoogovens het aan het verkeer de eind zou hebben en een anti sociaal beleid zou voeren. De heer Van Roeden heeft na vele jaren on- dememingsraadlidmaatschap nog steeds niet geleerd, dat van een kale kip geen veren te plukkén zijn. Ik acht het niet in het belang van de 23.000 werknemers de onderneming kapot te praten door de leiding (die alles in het werk stelt de werkgele genheid veilig te stellen) voortdu rend tegen de schenen te schoppen. De heer Van Roeden is uitsluitend negatief, al wil hij het anders voor stellen. Beverwijk J. H. Hendriks Zeehondenjacht Met zeer grote afschuw heb ik verno men, dat de Canadeese regering, on danks felle protesten van alle kan ten de jacht op zeehonden weer door laat gaan. ja zelfs de beschermers van deze dieren zeer moeilijk ma ken Ik roep iedereen op die mis schien ondoordracht een bontjas koopt of bont draagt van andere bijna uitgeroeide dieren, eens goed na te denken over wat men eigenlijk doet. en deze bontjassen niet meer te kopen Is het verder niet moge lijk. dat de dierenbeschermers uit verschillende landen de Canadese regering onder druk zetten of dat zij gedwongen worden door publieke opinie het afmaken van jonge zee honden stop te zetten. Arnhem mevr. C. W. Kok Soweto '(3) Sorry, mensen, ik keek inderdaad onzorgvuldig in het blad van het N G.L. Ruim achttienduizend gul den werd bijeengebracht door slechts één sectie van het Genoot schap van Leraren. De leraren brachten ruim het tienvoudige bij een Dus maar weer even rekenen, dat zal dan ongeveer een tientje per leraar zijn. Maar er werd toch een dag loon gevraagd? Ja. de organisa ties dringen daar op aan en ik steun dat van harte. Moeten we nu zeggen dat de leraren in hun solidariteit en royaliteit duizend procent meeval len? A propos: zitten in die bijna twee ton. die de actie „Leraren voor Soweto" tot nu toe heeft opgelevert ook de 25.000 die de Novib heeft gegeven0 'Dat zal ik toch wel goed gelezen hebben?) D. H. Dijkman Katwijk Lubbers De grote vraag in de kwestie Lub bers. waar ik mee zit. is deze: Zou de Haagse Post deze zaak. die al speelt vanaf 1974. ook op deze manier en op dit moment naar buiten gebracht hebben als het tweede kabinet-Den Uyl was doorgegaan met Lubbers op economische zaken En zo ja. zou dan premier Den Uyl-twee op dezelf de wijze zijn minister „op de schroothoop" gegooid hebben, als hij dat nu gedaan heeft met officiële verklaringen, waarin hij zich „te leurgestelden „geschokt" toont over het handelen van de ex-minis ter Wij zullen het nooit weten. Eén ding staat vast Ook in de verkie zingstijd wordt de waarheid aan de middelen herkend Voor mij blijft Lubbers de sympathieke, eerlijke kerel die hij altijd ai was Sliedreeht J. H. Bade DINSDAG 14 MAART 1978 4 Van 4en onzer redacteuren TILBURG Draaiorgelvrienden zitten overal; in alle rangen en standen trett men lieden aan die zich verslingerd hebben aan het pierement en die veel willen doen om dit stukje muzikale folklore levend te houden. Minder bekend is dat er (In Tilburgi ook een Nederlandse Pianola Vereniging bestaat. De pianola heeft ook nooit zo aan de weg getimmerd het pierement In de j a/en twintig kon men in meru 4B ge huiskiemer een wat groot uitgeval len piaho aantreffen, die voorzien van pedalen, zoals ook een harmoni urn bezit, en uitgerust met een inge bouwd pneumatisch mechaniek dat QUI gevoed door een daartoe speciaal vervaardigde papierrol. de meest vir tuoze comositics op het instrument B liet klinken. Dit muzikaal huiska- mervermaak had in zijn ikorte) bloeitijd weinig concurrentie van grammofoonplaat en radio. Het was een wat élitaire vorm van passief ^^IbBLJ I tl musicerep. waarbij de eigen inbreng I beperkt bleef tot het kiezen van de af ÜBB^"^ ^»B te spelen *ol. en het eenvoudige be dienen van een paar knopjes, die snelheid én sterkte regelden Verdwenen vaardigheid vereist Verder doen aan dit mechanische muziekfeest nog or gels en beiaards mee. Met de opkomst van grammofoon en HOOQtCDUflt radio zijn de pianola's in onbruik a r geraakt en praktisch helemaal ver dwenen. Wat er nog van over is zijn de muziekrollen die men op antiek markten Ran kopen, en enkele nog bruikbare instrumenten, die door verstokte leifhebbers worden ver troeteld. Nu wordt er zondag 8 april in Tilburg een Pianoiadag gehouden, en wie nooit zo n pianola gehoord heeft, of er zelfs nog nimmer van gehoord heeft, moet daar beslist naar toe. Want met alleen dat die dag in het centrum xèp de stad een groot aan tal ptanola^s aan het spelen gehou den wordt^r is ook een pianolacon cours in de schouwburg waar met uit te reiken prijzen waarschijnlijk aan getoond zaJ worden dat ook het laten spelen vari een pianola nog enige Het muzikale hoogtepunt van de dag mag verwacht worden s avonds in de Stadsschouwburg te liggen. Daar zal de première worden gegeven van een concert voor pianola en orkest van de Tilburgse componist Jan van Dijk. getiteld „Opus 608" De pianola wordt dan ter plekke bespeeld door de fluitist Lucius Voorhorst. Het werk duurt ongeveer twaalf minu ten. en componist Van Dijk en flui-' tist Voorhorst hebben met eigen hand de voor de weergave van de solopartij benodigde (ongeveer 20.000) gaatjes in de rol geprikt. Deze wereldpremière vindt plaats tijdens een concert door het Brabants Or kest onder Hein Jordans. waar ver der bekende werken van Franck, Wagner en Paganini worden uitge voerd. AMSTERDAM Dit ontspannen portretje van een .Jongen, zittend op een koffer" van Abraham van Strij (1753-1826) is een van de tweehonderdveertig tekeningen van Nederlandse, Vlaamse en Duitse meesters die op maandag 3 april worden geveild bij Sotheby Mak van Waay te Amsterdam. De collectie die tekeningen omvat van onder meer Jan van Goyen, Isaak van Ostade, Rembrandt, Ad- riaen van de Velde, Lucas Cra- nach. Jan Luyken en Hans Spec- kaert, is te bezichtigen op vrijdag 31 maart. Zaterdag 1 en zondag 2 april van 10.00 tot 16.00 uur in het gebouw Nes 73, waar ook de vei ling gehouden zal worden. TROUW/KWARTI AMSTERDAM Een zeer uitge breide en gevarieerde collectie boe ken en prenten komt ter tafel bij de voorjaarsveiling van de firma A. L. van Gendt te Amsterdam, die op 20. 21 en 22 maart gehouden zal worden in het gebouw Keizersgracht 610. De geschatte prijzen lopen uiteen van enkele tientjes tot veertigduizend gulden. Dit laatste bedrag wordt als op brengst verwacht van een met de hand op perkament geschreven La tijnse bijbel uit de eerste helft van de 13e eeuw. Een zelfde bedrag zal waarschijnlijk worden geboden voor de derde in Duitsland gedrukte bij bel (circa 1475). Er komen ongeveer 500 boeken ter tafel die werden gedrukt vóór 1800. Daaronder bevinden zich manuscrip ten en incunabelen en een groot aan tal wetenschappelijke werken. Dan zijn er in deze afdeling atlassen, oude bijbels, waaronder de eerste Nederlandse gereformeerde „Deux Aes"-bijbel uit 1572, boeken over scheepvaart en navigatie, kruiden- en plantenboeken, beschrijvingen van steden en reisverhalen. Onder de moderne boeken bevindt zich de collectie van wijlen Henri Hegener. de eerste Ne< luchtvaartjoumalist. Bij dejj grafiek bevindt zich een ven Nederlandse kaarten en i sche prenten. Japanse prei gelse karikaturen, prenten rer, Lucas van Leyden en 7 ook moderne grafiek van raëls, Lucebert en Toorop. In totaal worden 2275 numni veild. De kijkdagen zijn van 11 met 19 maart (van 10.00 to uur). VU-Ziekenhuis De heer J. die midden juni aftreedt als ter van het CNV, is benoemd van het bestuur van het acadt ziekenhuis der Vrije Universii de loop van dit jaar zal Namen opvolgen als voorzitt dit bestuur Van Namen wai 1960 voorzitter en treedt af i het bereiken van de leeftijd) reeds bestaande verzameling eroti sche woorden (van Boekenoogen) uitgebreid met nieuwe bronnen, van 16de tot en met 20ste eeuw. Over hun keuze valt te twisten, aangezien ze menen ook die erotische woorden te kunnen opnemen die berusten op een metaforische ingeving van éen auteur. Maar élk woord immers kan in erotische zin gebruikt worden, daar weet ieder het zijne of hare wel van. Paal en perk stelt dit vuurrode boekje dus niet aan onze erotische woordenschat. Al lijkt de ming wetenschappelijk schien niet zo deugdelijk, zij in elk geval zeker. Van den" tot „zwikje" is alles erg kelijk. al komen de citaten - bewijsplaatsen dienst doen tuurlijk wel telkens neer. op „kloppen", „onderliggen", „strijken" Er zijn Volvo-liefhebbers.die al zo n tw intig jaar in Volvo's rijden. Ze hebben nog in de fameuze Volvo Kallerug gereden. En nu rijden ze in de modernste Volvo, lervv ijl hun allereerste Volvo ook nog sleeds op de weg is. Zo koml vandaag de dag een Volvo 240-rijder zijn oude trouwe Volvo kalterug nog wel eens legen. Dal zijn nu auio's die al vele keren het „klokje rond" hebben gereden. Ook u komt wellicht uw Volvo 240. anno 1978 over 16 jaar nog eens legen. Statistieken van de Zweedse Dienst voor Inspectie van Motorvoertuigen IAB Svensk Bilprovning) tonen aan dal Volvo's in Zweden een gemiddelde levensduur van 16.7 jaar hebben. Hel zal u duidelijk zijn dat de lange levensduur van de Volvo 240 debet is aan de hoge inruilwaarde. Deze lange levensduur is het resultaat van de degelijkheid, waarmee de Volvo 240-serie wordt gebouwd.Van de superieure materialen, waarmee wordt gewerkt. Van de fabuleuze aandacht, die Volvo besteedt aan de levensduur van het koets werk. Zo n 3.5 m2 plaatstaal van de carrosserie is dubbelzijdig verzinkt, zodat roest absoluut geen kans krijgt. In een verfbad wordt, via een electro- statische techniek, iedere vierkante millimeter van de carrosserie minutieus met een bescher mende laag bedekt. Er zijn plaatsen die maar liefst zeven keer worden behandeld.Tot in details is aan roestpreventie gewerkt. Zo zijn de drempels zelfventilerend. waardoor er nooit water in kan blijven. De remleidingen zijn van een speciale roestvrije meiaallegering De Volvo-dealer in uw omgev ing zal u graag w ijzen op de vele kwaliteiten van de Volvo 240. Een uitgebreide proefrit hoort daar zonder meer bij. Vraag om informaiie over Volvo Leasing of informeer eens naar Volvo op LPG. Gaal u voor langere tijd naar hel buitenland, vraag dan informalie over hel leveringsprogramma van belaslingvrije Volvo's. Prijzen Volvo 240-scrie vanaf f 19.205.08 excl. BTW en I 22.662.- incl. BTW. af fabriek. Prijs-en uiivoerings- wijzigingen voorbehouden. Volvo Nederland Personenauto B V Stationsweg 2.4153 RD Bcesd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10