Bezorgdheid over monumenten Met je vader in de staten, dat mag niet k Wachten op de papieren bus Architecten: restauratie steeds moeilijker door geldgebrek Wetenschap en techniek door Rob Foppema td=21 Pi 1 1 f BINNENLAND Trouw/Kwartet li door Jan Sloothaak GRONINGEN Geldge brek bedreigt de Neder- andse monumenten hoe langer hoe meer. Met oame onder de architec ten die zich met restaura tie van monumenten be- tig houden, is sprake van len toenemende onrust imdat het ministerie van RM nog steeds de subsi- liestop handhaaft die al n de tijd van staatssecre- aris Vonhoff (kabinet ïiesheuvel) werd inge voerd Er is een stuwmeer ontstaan a \fooral ook het herstel van woonhuizen en daarmee de linnenstadsvernieuwing is een noeiüjke zaak geworden.'' al- lus de Groningse architect P de Vrieze )e heer De Vrieze hoopt dat iet antwoord op enkele on- angs aan de ministers Garde- liers-Berendsen (CRMi en leelaerts van Blokland ivolks- luisvesting) gestelde Kamer- rragen. klaarheid zal brengen n de lijn die het huidige kabi- let zal volgen ..We hebben nu log weinig uitzicht op het te rerwachten beleid." aldus de leer De Vrieze. Volgens de Groningse archi- eet. onder wiens leiding onder [neer de Martinikerk in Gro tingen werd gerestaureerd, is r onder het kabinet Den Uyl Een tweeslachtig beleid ge- •oerd en tot nu toe is dat zo ebleven. Aan de éne kant erd de subsidiestop van Von- lioff gehandhaafd door het mi nisterie van CRM Aan de an- iere kant kwam er bij het mi- ïisterie van volkshuisvesting n ruimtelijke ordening een ioor staatssecretaris Schaefer estimuleerd beleid voor de itadsvernieuwing op gang. Dit aatste ministerie stelde meer eld dan in het verleden be- ichikbaar voor onder meer het ïerstel van binnenstadswo ningen let tweeslachtige beleid heeft iu tot gevolg dat veel mensen die wel wat aan hun binnen stadshuis willen doen. dit nala ten Verwaarlozing is het ge volg. Zo kan iemand die een huis in een binnenstad bezit of koopt, in aanmerking komen voor regelingen van beide mi nisteries Volkshuisvesting geeft dertig procent subsidie ivan hooguit anderhalve toni en over de helft van die ander halve ton behoort CRM ook nog eens dertig procent te ge ven. waarvan een deel door de gemeente wordt betaald (soms ook door de provincie) Het CRM-deel komt er in de prak tijk echter vaak niet of wordt op langere termijn in het voor uitzicht gesteld. ..Maar ook dan nog betekent dat wel dat de huiseigenaar dat moet voor- linancieren." aldus de heer De Vrieze Het is ook maar de vraag wan neer het bedrag wordt uitbe taald ..De situatie is nu zo dat CRM bij goedkeuring van een project zegt: als het geld er zou zijn. kreeg u het, maar de pot is nu leegMen komt op een prioriteitenlijst. Mensen die van plan waren een nationaal monument te gaan bewonen, bedenken zich nog wel eens voordat ze die stap nemen Vaak ziet men er van af Ook zo n particulier moet er zelf heel wat geld in stoppen Herstelwerk kost vaak aan zienlijk meer dan de anderhal ve ton waarover subsidie wordt gegeven en daarbij komt dan nog dat een deel van die subsidie niet of hooguit op een onbekend tijdstip in de toekomst wordt uitbetaald Het gevolg is dat de kwaliteit van het monumentenbezit achteruit gaat. Dat is ook lijn recht in tegenstelling met het tot monumentenjaar uitroe pen van 1975. toen er veel re clame voor is gemaakt en ge schermd werd met subsidie mogelijkheden. Werkgelegenheid Bovendien gaat er aldus De Vrieze een stuk werkgele genheid verloren. Daarbij is een extra moeilijkheid dat het om nogal specialistisch en am bachtelijk werk gaat. Er zijn mensen die zich daarin speci aal hebben bekwaamd. Als die door gebrek aan werk naar een andere baan overstappen, is de kans dat ze later terugkomen erg klein. Er moeten dan weer jongeren voor worden opge leid ..Daar is trouwens ook animo voor. maar het kost weer tijd en geld," zegt De Vrieze Volgens hem is de druk vanuit de architectenwereld niet zo groot Van de vierduizend ar chitecten die bij de BNA zijn aangesloten zijn er misschien honderd die zich met restaura tiewerk bezig houden In geld uitgedrukt maakt het restau ratiewerk ook maar een klein deel uit van het totaal dat er in de bouwwereld omgaat. Die ar chitecten zijn bovendien niet apart georganiseerd Wel is er >en Federatie Behouden Huis te Amsterdam, die allerlei an dere organisaties overkoepelt n die zich sterk maakt voor dit soort zaken. Zelf zit De Vrieze in een werkgroepje van ?en vijftal architecten die con tact onderhouden met het noordelijke district van monu mentenzorg. Het gaat overi gens pm een zaak die wel de politieke aandacht heeft en die ook overal in het land speelt Hoe lang nog? De vraag is volgens De Vrieze. hoe lang kan het nog zo door gaan voordat allerlei burèau's het niet meer kunnen bolwer ken Een extra moeilijkheid is nog dat de ACW-pot (werkgele genheidsgeld! ook leeg is. Overigens kun je daar ook geen beleid op bouwen Dan komt er weer eens wel. dan weer eens niet. geld beschik baar. een kwestie van toeval dus waarop je geen beleid kunt baseren." Volgens De Vrieze hebben ook tegenstellingen tussen de ministeries van CRM en Volshuisvesting en Ruimte lijke Ordening geen goed aan de zaak gedaan Overigens is de nood niet over al even groot Indertijd werd de mogelijkheid geopend om te putten uit een zogenaamde ..woonhuispot" voor steden die tijdig met een plan kwamen. Een aantal is daarin geslaagd, maar allerlei andere steden waaronder Groningen wa ren te laat. Het gevolg is dat een bepaald deel van het Architect P. L. de Vrieze CRM-budget automatisch al naar die ..woonhuispot" gaat, terwijl ook voor een aantal an dere projecten geld is gereser veerd Voor de rest is het kou kleumen. Volgens De Vrieze is het beschikbare budget nau welijks meegegroeid met het inflatietempo Louis werd na het aftre door J. G. A. Thijs benoemd tot gezant bij In de elf colleges van provinciale staten, die we over goed twee en een halve week opnieuw zullen kiezen, gelden op één punt strengere regels dan voor de Eer ste en Tweede Kamer: statenleden mo gen tot elkaar niet in te nauwe familie betrekking staan. Er mag. zegt de wet, tussen statenleden onder ling geen „bloedverwantschap in de eerste graad" (ouders, schoonouders en kinderen) en geen „zwagerschap" bestaan en ook mogen statenleden niet met elkaar getrouwd zijn. Voor de gemeenteraden, die wc eind mei zullen moeten kiezen, gaan de regels nog verder: daar is ook bloedverwantschap in de tweede graad (tussen broers en zusters) verboden. En wat tussen statenleden en tussen raadsleden on derling niet mag. is ook verboden tusèen raads leden en de burgemeester en statenleden en de commissaris van de koningin, zodat de burge meestersvrouw nooit raadslid en de vrouw van de commissaris nooit statenlid kan zijn. In de provinciale staten en de gemeenteraden zullen we dus tevergeefs zoeken naar familie verhoudingen die we wel. al blijven het uitzon deringen. tegenkomen in de beide Kamers die op het Binnenhof bijeenkomen In de Staten- Generaal geldt voor familierelaties geen enkele beperking, zodat nu oud-minister prof. dr W. F de Gaay Fortman (AR) en zijn zoon prof. dr B'asi de Gaay Fortman (PPR) ongehinderd beiden lid van de Eerste Kamer kunnen zijn Ook was er in het jongste verleden, onder het kabinet-Den Uyl. geen enkele bepaling op grond waarvan bezwaar gemaakt zou kunnen worden tegen het feit dat vader De Gaay Fortman minister en zijn zoon Tweede Kamer lid was. Evenmin is er nu enige wettelijke bedenkine tegen het ministerschaD van dr L. Ginjaar, wiens echtgenote drs N(el) J Gin jaar-Maas deel uitmaakt van de Tweede Ka mer voor de VVD (de partij waartoe haar man ook behoort). Zoals gezegd, op het Binnenhof komen derge lijke familieverhoudingen niet zo veelvuldig voor. maar er zijn wel een paar zeer bekende gevallen. Zo was er in de jaren vijftig het echtpaar Schouwenaar-Franssen. dat het in politiek opzicht minder eens was dan het echt paar Ginjaar het nu is. Mevrouw drs J. F. 8chouwenaar-Franssen was Eerste Kamerlid voor de WD; haar man. de oud-marineman mr A J Schouwenaar was Tweede Kamerlid voor de PvdA Colij n Gaan we wat verder in de geschiedenis terug, dan ontmoeten we de broers H en A Colijn Toen Hendrik Colijn. de AR leider en latere liinister-president in 1922 in de Tweede Ka mer kwam. maakte zijn broer. A Colijn (burge meester van Amstelveen) reeds vijf jaar deel uit van deze Kamer Ongeveer een jaar zaten de broers Colijn beiden in dit vertegenwoordi gend lichaam In 1923 veranderde de situatie Hendrik Colijn werd toen minister als opvolger van De Geer (die aftrad omdat hij een afwij kend standpunt over de vlootwet had) en de broers Colijn kwamen in een andere relatie tegenover elkaar H. minister. A. Kamerlid Die situatie duurde tot 1925, toen broer A. uit de Tweede Kamer ging. Ter Laan Bekender is geworden het geval van de gebroe ders K en J. ter Laan, die jarenlang samen voor de SDAP in de Tweede Kamer zaten. Zij plach ten zelfs naast elkaar te zitten en waren het steeds gloeiend met elkaar eens. Kornelis ter Laan (ook wel Klaas genoemd). Kamerlid van 1901 tot 1937. wordt door professor Oud be schreven als een man „met een ijzeren gestel, die heel wat werk verzetten kon" Hij was militair specialist en er was geen groep van het lagere landmachtpersoneel voor welker belan gen hij niet opkwam „Barbiers, zadelmakers, geweermakers, aller promotieverbetering be pleitte hij. In de nachtvergaderingen waarin als regel de oorlogsbegroting wordt behandeld, brengt hij den voorzitter tot wanhoop door bij het ene artikel voor. het andere na. het woord te vragen" Zijn broer Jan. die in 1913 In dc Kamer kwam en de betogen van zijn broer veelal met inter rupties placht te ondersteunen, kwam ..met zijn sonoor stemgeluid" veelal voor de lagere ambtenaren op Over deze Jan vermeldt Oud dat men hem nooit heeft zien lachen, „bij hem komt alles even sombeneruit" D Hans vertelt dat Jan ..bromde als een misthoorn" en betitelt zijn redevoeringen als „klaagzangen" In 1937 moest Kornelis de Kamer uit doordat de SDAP een leeftijdsgrens van 65 jaar voor Kamerkan didaten gesteld had (een besluit waarvoor Oud geen goed woord over heeft, geroutineerde ve teranen onder wie ook Vliegen moesten nu het veld ruimen), de jongere Jan mocht zijn zetel nog blijven bezetten. Regout Bekende broers in de politiek waren ook Louis en Robert Regout. afkomstig uit een Maas trichtse fabrikantenfamilie, die beiden minis ter werden in het kabinet van mr. Theo Heems kerk. de man van het „jolig christendom". In 1909 werd L H W (Louis) Regout minister van waterstaat, in 1910 werd E R. H (Robert) Regout minister van justitie' Beiden waren volgens Hans scherpzinnig en begaafd, maar Louis („een soepele echt Limburgse liguur 't was ruimer bedeeld met de gave van de wel sprekendheid dan Robert, die een „meer stroe ve. gereserveerde indruk maakte Louis werd na het aftreden van het kabinet benoemd tot gezant bij de Heilige Stoel (hij stierf in Vaticaanstad i; van Robert wordt ver teld dat hij strenger rooms-katholiek was dan zijn broer. Robert stond onder meer aan de wieg van een nieuwe zedelijkheidswet, waarin heel wat touwtjes tamelijk strak aangehaald werden. Of met die wet zoveel bereikt is? Je zou het gaan betwijfelen als je leest wat voor klach ten er nog in 1920 geuit werden over ons volk In De Banier, een onder redactie van P Berg meijer in Nederlands-Indië verschijnend chris telijk weekblad, wordt in Juni van dat jaar over Nederland het volgende gerapporteerd „Het drankmisbruik stijgt onrustbarend. Ontucht en zedeloosheid nemen hand over hand toe Wel hard gaat Nederland achteruit. Zou het land van martelaren en helden dan nu al ten onder moeten gaan? En zoo schandelijk?" Halve eeuw Maar terug naar de provinciale staten, waar over heel wat minder schilderachtige verhalen bekend zijn dan over de beide Kamers. Of het zou dat over jhr. mr. Johannes Albertus Sand- berg moeten zijn. van wie mr H Schelhaas in het Overijssels maandblad De Mars vertelt dat hij een halve eeuw gedeputeerde was (dus: deel uitmaakte van het dagelijks bestuur van de provincie). Hij was 24 Jaar. toen hij (in 1822) lid werd van provinciale staten van Overijssel. In 1829 werd hij gedeputeerde en dat bleef hij tot 1879 Bij zijn afscheid werd hem de gouden gedenkpenning aangeboden en de voorzitter van de statenvergadering sprak een stijlvol woord van dank aan dit „hoogst verdienstelijk lid dezer vergadering'dat thans „aan den avond van zijn leven" stond Hem werden te vens de „insigniën" uitgereikt verbonden aan „den rang van Groot Officier in de orde van den Eikenkroon tot welken rang het Zijne Majes teit behaagd heeft dezen te bevorderen". Stemmen Over de staten efl de komende verkiezingen hier nog een zakelijke mededeling, wie op 29 maart niet in zijn eigen woonplaats wil stem men kan dat ook in een andere gemeente doen mits die in dezelfde provincie ligt Daartoe moet men een mondeling of schriftelijk ver zoek doen aan de burgemeester van zijn woon plaats. Vraagt men het schriftelijk, dan is er haast bij. Het verzoek moet dan uiterlijk 14 maart, dinsdag dus. op het stadhuis ingediend zijn. Vraagt men het mondeling, dan is er meer tijd: tot 23 maart Daarnaast is er. evenals bij andere verkiezin gen. de mogelijkheid om. mits dat binnen de zelfde provincie gebeurt, bij volmacht te stem men. Wie daarvan gebruik wil maken en ie mand in wil schakelen die in hetzelfde stemdis- trict woont hoeft geen haast te maken men kan dit tot het laatste moment doen door de volmacht op de oproepingskaart aan te teke nen en die aan (bijvoorbeeld) de buurman te geven. Wil men iemand uit een ander stemdis tnct machtigen, dan is er weer meer haast bij uiterlijk dinsdag moet men zich dan tot het raadhuis van zijn woonplaats wenden 250- 200 tw 5.4 150 100- 50 0 6 12 26 6 12 28 Wie twintig minuten op een bus staat te wachten, ergert zich hartgrondig. Het kan voor de inrichting van een vervoerssysteem zinvol zijn om je af te vragen, hoe hartgrondig dan wel. Enig inleven in de situatie leert intuïtief dat de twintig-minutenkleumer zich meer dan tweemaal zo hard ergert als de medemens die maar tien minuten bij het paaltje staat. Ergernis loopt niet op met een vast bedrag per minuut: langer wachten is meer dan evenredig vervelender. Verkeersdeskundigen van de technische hogeschool Delft hebben deze zeer menselijke wetmatigheid tot hun profijt herontdekt bij het ontwerpen van bustaxi-systemen. De bij gaande grafiekjes demonstre ren de geboekte winst. „De bustaxi is een mengvorm tus sen bus en taxi." schrijven prof. J. L. de Kroes en ir. M W K.-A Breur met voorbeeldige helderheid in het maartnum mer van TNO Project Je kunt het zien als een bus zonder vaste route of dienstre geling. die zijn passagiers zon der overstappen van oor sprong naar bestemming brengt Je kunt het ook zien als een taxi die tussen oorsprong en bestemming omwegen maakt om andere passagiers op te ne men en af te zetten. Belang wekkender dan de vraag hoe je het kunt zien. is intussen het 200 150 100 50 0 slachtoffers maakt Wie op een wat afgelegen plek wil worden opgehaald, moet daar tot 26 minuten op wachten. „Wel een boel strafpunten. maar het is maar een enkeling, dus het ge middelde blijft netjes." denkt de computer Althans zo rede neert hij. omdat dat uit zijn opdracht volgt. Een onmense lijke redenering. Volgens de wet der klimmende ergernis, die we daarnet ontdekten, zul len de chauffeurs geregeld zeer boos worden toegesproken Even treurig vergaat het de reiziger met een wat ongewone bestemming. Blijkens het plaatje mag die soms een klein half uur in de voor hem ver keerde richting rijden en daar bij zo mogelijk het humeur be waren Onhaalbaar Het een voudigste idee om deze euve len te ondervangen, ziet er op papier verstandig uit. We ne men een ferme beleidsbeslis sing om de zwakken extra te tw= 6.8 6 12 32 6 12 30 46 probleem hoe je zoiets organi seert Het is duidelijk dat voor het dirigeren van een vloot van en kele tientallen busjes een com puter onmisbaar zal zijn. Maar wat voor instructies geef je die mee? De bovenste twee plaa tjes geven het resultaat aan van de eenvoudigste benade ring, die tot zeer ergerlijke re sultaten blijkt te leiden. Toch zag het idee er op papier zo aardig uit. Er zijn twee dingen die voor de klant de kwaliteit van het ver voer bepalen: de wachttijd en de omrijtijd. Die omrijtijd is voor elke klant het verschil tussen de tijd die hij feitelijk in het busje zit. en de reistijd volgens de kortste route naar zijn bestemming. In de een voudigste benadering worden voor belde factoren „strafpun ten" uitgedeeld, en wel een vast aantal per minuut (ge symboliseerd door de streep jeslijnen). De computer moet dan bij elke nieuwe vervoersaanvraag die oplossing bedenken die het ge middelde aantal strafpunten per reiziger zo laag mogelijk houdt. Hij moet daarbij dus rekening houden met de belan gen van alle op dat moment al rijdende passagiers. Een pro bleem dat een computer heel goed kan oplossen. En het re sultaat van een papieren expe- 'riment ziet er ook best aardig uit: de meeste mensen moeten een minuut of vijf wachten. En de helft hoeft niet meer dan twee minuten om te rijden ten behoeve van het oppikken of afzetten van medepassagiers De plaatjes geven het aantal reizigers (verticaal) en hun wachttijd (tw) en omrijtijd (td> horizontaal) En dan wordt duidelijk dat dit systeem beschermen Aan mensen die langer dan tien minuten zou den moeten wachten, rekenen we een flink aantal strafminu ten toe. zoadat de computer niet meer ongestraft met min derheden kan sollen. Evenzo wordt een bonus toegekend aan mensen die meer dan zes minuten zouden moeten om rijden De middelste plaatjes tonen dat dit niet helpt. Er moeten zelfs méér mensen zo'n half uur wachten en een enkeling zit drie voor hem vergeefse kwartieren in het busje. De ex tra bevoorrechte moeilijke klanten blijken nu elkaar hef. vervoer zuur te maken, aldus de Delftse auteurs Uit de onderste plaatjes blijkt dat een computer met een menselijk gezicht wel degelijk haalbaar is Hier Is een glijden de schaal voor strafpunten in gevoerd. een getrouwe afspie geling van de wet der klim mende ergernis. De gebogen streeplijntjes geven de norm aan: tien minuten wachten be tekent ruim twee maal zoveel strafpunten als vijf minuten En als het langer duurt, begint het stevig op te lopen En dan blijkt de gemiddelde wachttijd zelfs nog lager tr kunnen dan in het onmenselij ke systeem waarmee we be gonnen. terwijl praktisch ie dereen binnen tien minuten kan instappen De gemiddelde omrijtijd is vier minuten ge worden, terwijl niemand zich langer dan een kwartier hoeft te verbijten De ergernis van de mens bij het buspaaltje, blijkt leerzaam voor de Inge nieur Dit alles Is meer dan een ijdel spel 8amen met het ministerie van verkeer en waterstaat neemt de TH Delft deel aan een voorstudie voor een proef bedrijf In Friesland 6 12 Wachttijd 6 12 Omnjti|d De broers A. en H. Colijn. Links A. Colijn. burgemeester van Amstelveen van 1916 tot 1932 en van 1917 tot 1925 lid van de Tweede Kamer. Rechts de veel bekendere H. Colijn, leider van de ARP en minister-president van vijf kabinetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11