hereniging van Huntington dl patiënten begeleiden De Eurocheque is 't veiligste briefje van f300,-. In de marges van middenmoot 'Arts meer betrekken bij geven informatie' deTijd deTijd deTijd deTijd a Osbome sherry, om u de rest te doen veigeten. Itudent heeft open oog oor de politiek maar ent Nederlands slecht mis rfelijke en moeilijk te verwerken ziekte Beleid gehandicapten versnipperd Wapens gevonden tijdens zoekactie "mclusie uit onderzoek: Wiegeltjes De slag om Parijs Verder Weekblad Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel iAG 10 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet onze redacteur wetenschappen EN HAAG Chorea van Huntington is een zo zeldzame ziekte tveel artsen gebaat zijn bij een geheugensteuntje wanneer ze et een patiënt te maken krijgen. Er zijn misschien duizend tiënten in heel Nederland. Dat betekent dat menig huisarts er zijn hele carrière geen tegenkomt. Maar het aantal mensen dat mee te maken heeft is vele malen groter en hun problemen zijn specifiek dat er een speciale vereniging voor is opgericht. Vereniging van Huntington die leren na twee jaar aanlooptijd in •nbaarheid trad, wil patiënten hun omgeving begeleiden (en de dat geheugensteuntje in de l drukken) en het wetenschap- lijk onderzoek bevorderen. Chorea pen schoksgewijze onwillekeurige 'ng, het kan beginnen als een Jdie door de patiënt soms handig 't gecamoufleerd. Tot het gelei- c erger wordt. Jlet herkend Ulorea v n Huntington kan ook op andere manier beginnen, vertelt U N. Went van de wetenschappe- adviesraad: met persoonlijk- enfcdsveranderingen. Terwijl er ver- niets bijzonders aan de hand i wordt de patiënt lastig, agres- I. De omgeving die dat niet als ktebeeld herkent, kan daar weinig s< pip voor opbrengen. „Hij werd Islagen", is het begin van menige H ktegeschiedenis, of „de zaak liep in t zo goed meer", of een echtschei- Hoewel er een grote spreiding naar weerskanten is. doen de eerste symp tomen zich meestal voor bij mensen tussen dertig en vijftig jaar. Er be staat voor de ziekte geen genezing. Zowel de bewegingsstoornissen als de psychiatrische afwijkingen wor den erger. De meeste patiënten over lijden tien tot vijftien jaar later in een verpleeghuis of een psychia trisch ziekenhuis. Chorea van Huntington is een erfelij ke ziekte. Kinderen van een vader of moeder die de ziekte heeft, hebben vijftig procent kans dat ze het ook krijgen, een kans van één op twee dat ze de erfelijke afwijking hebben meegekregen die op latere leeftijd tot dezélfde ziekte zal leiden. Er lopen dus duizenden mensen rond die de ziekte in de familie heb ben en zich afvragen of zij het ook zullen krijgen. Mensen door wie iets heen gaat, wanneer ze een spiertrek- je in hun been voelen wanneer ze half ingeslapen zijn. (Zo'n spiertrek- Je overkomt ook gezonde mensen regelmatig en het hoeft niets te be tekenen, maar zou het Vooral uit deze groep mensen ko men de vijfhonderd leden van de Vereniging van Huntington, die met financiële steun van het Prinses Be- atrixfonds op weg werd geholpen. Hun probleem was zo zeldzaam dat zij in onze toch goede gezondheids zorg in het algemeen geen antwoord op hun vragen konden vinden. Zij spannen zich nu zelf in om te zorgen dat dat voortaan wèl kan. Informatie Er is een informatiebrochure voor familieleden en vrienden van pa tiënten. Een brochure voor behan delende artsen, verpleegkundigen en maatschappelijk werkers komt over enkele maanden klaar. Men probeert te bereiken dat bij elke sociaal-psychiatrische dienst één medewerker op de Huntington-pro- blematiek is ingeschoten. Ook onderlinge begeleiding wordt opgezet. Dat helpen met eikaars problemen werkt vaak erg goed. En tenslotte wordt het wetenschappe lijk onderzoek gesteund naar de nog steeds niet opgehelderde oorzaak van de ziekte. Er wordt, in Leiden en Rotterdam, gewerkt aan methoden om de ziekte te ontdekken al jaren voordat er symptomen optreden. In afwachting van mogelijk doeltref fende methoden van medische be handeling, die ook nog steeds ont breken. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Voor de ruim één miljoen lichamelijk gehan dicapten in ons land is het beleid versnipperd over een groot aantal instanties. Naast tal van andere instellingen zijn er allerlei ministeries die zich met gehandicapten bezighouden. Wie Spanje kent, kent Osborne sherry. Het enige wat nu kan is de sympto men wat onderdrukken, die overi gens in grillige combinaties optre den. Er zijn patiënten met hoofdza kelijk bewegingsstoornissen, bij an deren treedt het psychiatrische beeld op de voorgrond. Het is ook onvoorspelbaar welke bewegingen het eerst door spiertrekkingen ge hinderd zullen worden. Aan het eerdere ziekteverloop bij familieleden kan de patiënt niets over zijn eigen directe toekomst te weten komen: ook daarin zit geen systeem. Chorea van Huntington is zowel voor de patiënt als voor zijn familie en omgeving een moeilijk te verwerken ziekte. De vereniging is te bereiken via postbus 305 in Al phen aan den Rijn. Het is dan ook niet vreemd, dat juist deze groep, die onder meer een laag opleidingsniveau heeft, vaak in dat versnipperde geheel niet de wgeg kan vinden. Het zou voor de hand liggen om de artsen meer en beter te betrekken bij het geven van infor matie over dit beleid, aangezien bij na negentig procent van de lichame lijk gehandicapten geregeld contact heeft met een arts. Dit stelt mevrouw M. W. de Kleijn-de Vrankrijker in haar proefschrift, waarop ze vandaag zal promoveren aan de Landbouwhogeschool in Wa- geningen. Zij is werkzaam bij het centraal bureau voor de statistiek (CBS) en deed daar in opdracht van de ministeries van CRM, sociale za ken en volksgezondheid een onder zoek naar de gehandicapten. Haar proefschrift behelst een reeks publi- katies van het CBS over het onder zoek „Gehandicapten wel geteld". Van de ruim één miljoen gehandi capten leven de meesten in gezins verband. Dit houdt in, dat een kwart van de Nederlandse bevolking be trokken is bij enigerlei vorm van lichamelijk gehandicapt zijn. In meer dan tachtig procent van alle gevallen is ziekte of ouderdom de oorzaak van een lichamelijke handi cap, voor dertien procent een onge luk en voor bijna zeven procent is de afwijking aangeboren. Gehandicapt zijn is geen typische zaak voor bejaarden, aldus mevrouw De Kleijn. Het kwaad is voor een groot deel al geschied voor het 65ste levensjaar. De meest voorkomende handicaps zijn: loopstoornissen (440.000 mensen, van wie meer vrou wen dan mannen) en stoornissen in het uithoudingsvermogen (470.000 mensen, van wie meer mannen dan vrouwen). Op het platteland wonen minder gehandicapten dan in de ste den, maar de provincie Limburg vormt hierop mogelijk als gevolg van het „mljnverleden" een hoge uitzondering. Gescheiden Eén van de meest wrange gegevens, die het onderzoek opleverde, is dat lichamelijk gehandicapte vrouwen aanzienlijk vaker gescheiden zijn dan de totale groep Nederlandse vrouwen, maar ook dan lichamelijk gehandicapte mannen. Mannen kun nen zo'n ingrijpende verandering die ontstaat als de vrouw gehandicapt raakt, kennelijk minder goed ver werken, aldus mevrouw De Kleijn. Daarbij zou ook nog wel een rol kunnen spelen dat vrouwen vaak economisch afhankelijk zijn van hun man en het zich dus niet kunnen „permitteren" hem te verlaten, als hij invalide wordt. Prof. Roscam Abbing: Wèl voordeel Lubbers belastingaftrek Van onze parlementsredactie DEN HAAG - „Oud-minister Lub bers heeft oneigenlijk gebruik ge maakt van de investeringsaftrek Deze belastingaftrek is in het leven geroepen om de werkgelegenheid te bevorderen, terwijl de activiteiten van de heer Lubbers en zijn broers op het gebied van onroerend goed niet dat doel hadden." Dit zei de Groningse hoogleraar ln de christelijke ethiek bij Roscam Abbing gisteravond, ln een uitzen ding van NCRV's Hier en Nu." De Hoogleraar meent dat de oudbe windsman „de wet weerstreeft heeft, zij het wellicht niet bewust". De heer Rob Lubbers, een van de broers van de oud-minister, zei in de zelfde uitzending dat zijn broer niet feitelijk als actief ondernemer is op getreden. Als beherend vennoot is hij slechts een juridische onderne mer. aldus Rob Lubbers." Het actief ondernemen deed ik. Mijn zakelijke acties gebeuren natuurlijk wel van uit het gezamenlijk vermogen van de broers De oud-minister, nu vice- voorzitter van de CDA Tweede Ka mer fractie, was dag en nacht actief als minister voor het eigenlijke on dernemersschap had hij geen tijd. Volgens Rob Lubbers is er in fami liekring geen discussie geweest over de vraag of de rol van vennoot wel verenigbaar zou zijn met het minis terschap. ARNHEM (ANP) - Bij een gecom bineerde actie van verschillende rijkspolitie-eenheden zijn gisteren in en rond de Gelderse plaatsen Bergh en Doesburg verscheidene wapens en munitie in beslag geno men, ADVERTENTIE in onze onderwijsredactie «STERDAM De student in tegenwoordig is iemand t een ruime belangstelling ADVERTENTIE m |eans of pioniers van een nieuwe, noodzakelijke mentaliteit? In Memo zijn ondernemers verenigd die milieu- en mensvriendelijk willen zijn. Alles is kleinschalig, ook hun inkomen Misschien is Memo wel een ark van Noach in een wereld die overspoeld wordt door problemen Een reportage van P van der Eijk noemt Conne Spoor de Franse verkiezingen Want wie de eerste is in Parijs geldt ook een beetje als eerste van het land Een reportage vanuit het elfde arrondissement Rob Vermaas het kabinet na Kruisinga Hans Bronkhorst over Geloven tussen 12 en 17' Henk Suér op stap met Hans Magnus Enzensberger Joan Smithuis en de 25- jarige Consumentenbond Jan Mulder en een jongensdroom Bon voor proefabonnementen 6 Mktn d« Tijd voor guldon Naam Adres Plaats Tel Zonder poslzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvang» van acceptgiro Overal I* koop 12 50 CC Abonnementen tel 070 2) 118« f voor de maatschappij. Meer dan de vroegere corps)student heeft hij open oog voor de poli tiek, en de betekenis die de wetenschap voor de samenle ving moet hebben. Tegenover deze positieve ontwikke ling staat zijn gebrekkige kennis van het Nederlands. Hij is amper ln staat tot logisch taalgebruik. Dit gemis wreekt zich het hevigst bij de schrif telijke rapportage. Werkstukken, tentamens en zelfs doctoraal scrip ties wemelen nog van de taalfouten. Opbouw, goede zinsconstructies en- analyse worden node gemist. Dit is een van de voorzichtige con clusies, die te trekken is uit het on derzoek dat het Nederlands Genoot schap van Leraren onder vijfentwin tig hoogleraren aan diverse facultei ten heeft gehouden. Achttien van hen hebben op de vragen over het kennisniveau, de studiehouding, het inzicht en de mentaliteit van de stu dent van nu hun oordeel gegeven. De meningen lopen nogal uiteen, maar in overwegende mate is het eindoor deel matig tot negatief. Het NGL wilde van de hoogleraren met name weten of en welke ver schillen er zijn tussen de studenten die nu op de universiteit aankomen en de studenten uit vroegere jaar gangen. Het onderwijs in het voort gezet onderwijs Is immers sinds de intrede van de mammoetwet anders gestructureerd dan op de oude gym nasia en hbs'-en. Het kiezen van een vakkenpakket heeft verstrekkende gevolgen voor de inhoud en de kwali teit van de verdere studie. Exacte vakken Het beste komen in het onderzoek de exacte vakken uit de bus. De stevig geprogrammeerde aanpak en de uni forme examenregeling blijken een garantie te zijn voor een redelijk niveau. Bij de vakken als Neder lands. geschiedenis, aardrijkskunde, Grieks, Latijn. Engels, Duits en Frans, waar het schoolonderzoek een grotere rol speelt, is de kwaliteit van de leraar van beslissende betekenis. Over de mentaliteit van de huidige studentenbevolking lopen de menin gen ook uiteen. Prof. Bezembinder uit Nijmegen looft de positieve in stelling van menig student: „Er is werkelijk sprake van een sociale, men kan ook zeggen van een altruïs tische Instelling." Prof. Meijler uit Amsterdam: „Het plaatsen van vaak levensgrote vraagtekens bij geves tigde maatschappelijke opvattingen en gewoonten moet mijns inziens als een positief kenmerk van de student worden opgevat." Klachten Anderen daarentegen zijn minder positief. Vooral die hoogleraren uit de hoek van de sociale wetenschap pen uiten ernstige klachten. Prof. Dessaur uit Nijmegen: „De neiging tot emotionele oordelen is heel sterk Zij stelt in haar vergelijking met de student van vroeger dat zij de indruk heeft „dat studenten vroeger intelligenter en ontwikkelder waren, een bredere culturele belangstelling hadden, meer lazen bulten de voor geschreven vakliteratuur om en min der in modieuze groepscliché's ge loofden." Het NGL trekt uit het onderzoek de conclusie dat de niet-exacte vakken op dezelfde manier als de exacte vakken aangeleerd en beheerst moe ten worden Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En... een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. Ondanks een lawine van nieuwe langspeelplaten hebben zich de afgelopen weken geen echte uitschieters aangediend. Daarom maar in marstempo door de middenmoot, te beginnen bij Dusty Springfield, die na vier jaar afwezigheid een nieuw album heeft afgeleverd onder de titel „It begins again" (Mercury) Tegen de verwachting in bedient Dusty zich nog steeds van haar beproefde stijl, en dat maakt deze plaat nauwelijks verrassend. De voordracht waarin ze Barry Manilow's „Sandra" verpakt, is nog zeer overtuigend, maar voor de rest is het behelpen Pittiger en minder gekunsteld zijn de verrichtingen van de Amerikaanse zangeres Juice Newton, die met haar groep Silver Spur tien songs vastlegde op de lp „Come to me" (Capitol). Het resultaat is een portie onderhoudende soft-rock, gestoken in een fraaie hoes. maar daar blijft het dan ook bij. Tegenvallend is ook het naamloze lp-debuut van Glcnda Griffith, die ondanks de medewerking van vele prominente musici (o.a. Carole King, leden van The Eagles, Danny Kortchmar) maar een matig produkt afleverde Arlola). Meer luisterplezier biedt „Save me" (Polydor) van de Engelse Clodagh Rodgers, die vroeger nogal eens matig voor de dag kwam maar nu kennelijk keihard gewerkt heeft aan wat ze zelf noemt een keerpunt in haar loopbaan. Vakwerk Dusty Springfield is ook het album „Let's keep it that way" (Capitol) van de niet meer zo jonge Anne Murray. Achterhaalde meezingers als „Tennessee waltz" vormen op deze plaat een schril contrast met fraai gezongen en goed georkestreerd materiaal van het kaliber „You're a part of me" en ..There's always a goodbye". Een heel ander type zangeres is de Engelse sopraan Mary O'iiara. Op de live-lp „At the Royal Festival Hall" (Chrysalis) zingt ze een repertoire van lichte pop- en Britse folksongs. Ze begeleidt zichzelf op een Keltische harp en dat alles geschiedt met grote vakmatigheid Heel apart Toch nog een verrassing: de eerste Engelstalige lp van Vicky Lcandros (naamloos, CB8), die grote kans maakt vaste voet op Amerikaanse grond te krijgen als ze werk blijft afleveren van dit niveau. Haar nieuwe repertoire wordt ondersteund door een magnifiek orkest en een dito koor. Voor liefhebbers van V. L. zeer de moeite waard. Kent u-ze nog: Connie Francis? In het stenen tijdperk werd ze beroemd met „My souvenir" en „Lipstick on your collar", en nu Is ze warempel terug met een zeer ongebruikelijk album getiteld „Jewish favourites" (Polydor), een verzameling van 16 joodse liedjes die op een prettig sobere manier worden gezongen. De vraag is alleen waarom haar stem in zo'n hinderlijk echo-bad is gedompeld Een nieuw album verscheen ook van Peggy Lee. en wat mij betreft mag de mythe rond dit mens best eens doorgeprikt worden. Na het beluisteren van deze elf nieuwe songs vraag je Je af Is that all there is? Voor de goede orde: de plaat heet Peggy (Polydor) Slechts schrootwaarde vertegenwoordigen de albums „It's in everyone of US" van Mary Traver». (Chrysalis) en „Kissin' in the California sun" (CBS) van Katy Moffat- Besluiten we dit dameshoofdstuk met twee Frangaises Eerst Jeane Man son, die met weinig zangkwaliteiten toch nog een redelijke lp („Lovingly" - CB8) wist vol te zingen. En dan Mireille Mathieu, die zich zowaar op een Duits repertoire heeft gestort met de lp „Der Rhein und Das Lied von der Elbe" (Arlola). Het Is duidelijk: het gaat hier om een muzikale reis k la Marco Bakker langs de twee genoemde rivieren, en daar lusten onze oosterburen wel pap van. Over naar het heren-enkelspel. Goed nieuws voor de liefhebbers van Leo Ferré die met „La Frime" (CBS) andermaal een overtuigend werkstuk heeft afgeleverd. De 60-jarige veteraan weet nog van geen wijken, zijn teksten blijven indringend en zijn voordracht is van een puurheid die je niet vaak meer aantreft Dan is er Cornelia Vreewijk met een posthuum eerbetoon aan de vermoorde Chileense volkszanger en -dichter Victor Jara. De plaat heet „Het recht om in vrede te leven" (Arlola) en werd eerder al in Zweden uitgebracht. Persoonlijk heb ik wat moeite met de voordracht van Vreeswijk, maar gezegd moet worden dat de plaat inhoudelijk oke is. Gelukkig nog even tijd voor het opmerkelijke platendebuut van de Eindhovense groep Deirdre, die op de gelijknamige lp (Philips) een verfrissende combinatie van folk en pop heeft neergelegd. Opmerkelijk ook zijn de bijdragen van de zangeressen Jopie Jonkers en Hanneke Luxembourg, die heel gewiekst Inspringen op dit ongewone muziekgenre. Het gevaar is alleen dat sommige folkballades een tikje lijden onder toch echt overbodige drum- en baspartijen („Lovely Joan"), maar in de meeste gevallen klinkt het allemaal prima. Als laatste dan Jan Akkerman, die met het orkest van Claus Ogerman het album „Aranjuez" (CBS) fabriceerde, kennelijk op zoek naar een groot publiek. Oeheel ln strijd met de gebruikelijke superlatieven-moes van ene Duys op de platenhoes, biedt dit album niets meer dan lijzige easy-listening muziek van het kaliber ..Introspection" van collega Van Leer. De plaat lijkt gemaakt met als enig doel een meute te veroveren, die niet zo zeer van oorspronkelijke muziek dan wel van rust houdt. Dat een oorspronkelijk musicus als Akkerman zich daarvoor leent, is alleen maar Jammer

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9