Uw huis wordt bedreigd. Bezwaren tegen het IKV op gereformeerde Synode Vakkenpakket MAVO en HAVO uitbreidei Rick neemt Vriida2~3VOnd Maar watdraagTe dan? n Gloednieuwe corduroy jeans met Laat de schilder het beschermen. Advocaten Klaus Croissant niet bij eerste dag proces C&eliitbcA\tooicle£l<f&\! Hierbij het balkon. Beton is lang niet altijd onverwoest baar. Weer, wind en regen weten het best kapot te krijgen. En zodra de wapening bloot komt, gaat 't veel geld kosten. I De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost Waarom, met permissie, laat u het dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd stukken duurder. Weet u wat? Ga 's praten met de schilder, de échte. De vakman die het daglicht verdragen kan. En laat hem uw huis beschermen' Met de modernste verven en lakken, met strak vak werk. Uw huis verdient niet minder. Als u gezamenlijk met uw buren opdracht geeft kan dat in de kosten schelen. VRUDAG 10 MAART 1978 Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Bij heel wat leden van de gereformeerde synode bestaat beduchtheid dat in de ogen van de goegemeente het standpunt van de gereformeerde kerken samenvalt met dat van het IKV (interkerkelijk vredesberaad), dat weliswaar in opdracht van de kerken werkt maar niet in veiligheidsvragen en in het probleem van oorlog en vrede met de kerken vereenzelvigd mag worden. Br ls een vrij Ingewikkelde relatie tussen de kerken en het KV. waar negen kerken aan meedoen. Voor de gereformeerden zitten er in het IKV- bestuur mensen die worden begeleid door daarvoor aangewezende depu- taten De synode van Maastricht (1976) gaf hun de taak mee „namens de gereformeerde kerken de arbeid van de gereformeerde deelnemers mede te dragen". Verder moeten de deputaten de gereformeerden IKV- mensen „kritisch begeleiden". Geschrokken De standpunten die door het IKV worden vertolkt stuiten nogal eens op weerstand in de kerken. Dat was in het verleden zo en dat was vooral ook het geval met de door het IKV vorig Jaar ontketende beweging te gen kernwapens onder de titel.Help de kernwapens de wereld uit. om te beginnen bij Nederland". De voorzit ter van deputaten voor begeleiding drs T. J. van der Houw was zó van de vredeskrant van vorig jaar geschrok ken dat hij overwoog af te treden en hij weigerde een eenmaal geschre ven aanbevelingsbrief te bekrach tigen. Het moderamen van de synode schreef daarop een eigen brief waar uit duidelijk bleek dat de top van de kerk met de grootst mogelijke reser ve toezag, hoe het IKV de strijd aanbond tegen de kernwapens. Tijdens de bespreking in de gerefor meerde synode, woensdagavond, bleken verscheiden synodeleden toch weer te betreuren dat het mo deramen zo veel afstand nam van het IKV-standpunt. Dr. H. J. Kou- wenhoven uit Vlaardlngen diende zelfs een amendement in. waarin met zoveel woorden stond dat be treurd werd dat het moderamen de bewuste brief deed uitgaan, waarin de kerkeraden werd afgeraden zich over het IKV-standpunt uit te spre ken. Deze motie van afkeuring werd echter door synodevoorzitter ds. C. Mak betiteld als een kreet en de synode nam dan deze kreet ook niet Dat de kerkleden niet allen kennis konden nemen van de vredeskrant kwam doordat het IKV volgens de synode tekort geschoten was in vorm en Inhoud van de krant. Wel aanvaardde de synode de door dr Kouwenhoven voorgestelde uit spraak dat de gereformeerde IKV- leden in het vredesberaad hun in breng leveren als deskundigen en niet als gereformeerden. Bovendien sprak de synode uit dat de gerefor meerde IKV-leden zich gedragen mogen voelen door de kerken. Het gereformeerde IKV-lid D. Bark for muleerde het aldus: „We werken wel in opdracht van maar niet namens U." En daar was iedereen het wel mee eens. STUTTGART (Reuter. AP) West- duitse en Franse advocaten hebben gisteren geweigerd de eerste dag van het proces tegen Klaus Croissant, een vroegere verdediger van de Baader-Meinhof groep, bij te wonen, omdat ze niet wilden worden gefouil leerd. De zes Westduitse en Franse advocaten maken bezwaar tegen het feit dat zich zo ongeveer helemaal moeten uitkleden voordat ze de rechtzaal in mogen. De zes vinden dat ze daardoor verdacht worden gemaakt, te meer daar de officieren van Justitie, de rechters, de stenogra fen en de tolken niet aan den lijve gevisiteerd wordea Het proces tegen Klaus Croissant, die ervan wordt beschuldigd te heb ben samengewerkt met een crimine le organisatie, is na een aantal juridi sche formaliteiten verdaagd tot aan staande dinsdag. Dinsdag zal een uitspraak worden gedaan over de fouillering van de advocaten. De Westduitse rechter Schiebel heeft zich inmiddels al bereid verklaard zich op soortgelijke wijze te laten onderzoeken als de advocaten van Croissant. De openbare aanklager meende dat een dergelijke handel wijze de eer van de rechterlijke macht zou aantasten. TROUW/KWARTi ADVERTENTIE UTRECHT Het vakkenpakket op scholen voor mavo, havo en vwo moet worden uitgebreid met een vak „algemene technische basisvaardigheden". Deze suggestie deed mr C. van Veen, voor zitter van de werkgeversorganisatie VNO, gisteren op een verga dering van schooldecanen in Utrecht. Mr Van Veen deed een reeks voor stellen om de relatie tussen onder wijs en arbeidsmarkt te verbeteren. Als oud-minister van onderwijs kent hij beide kanten van dit probleem. In zijn rede voor de schooldecanen bekeek hij de zaak echter vooral vanuit het bedrijfsleven. Hij constateerde dat het onderwijs de leerlingen steeds meer kwalifica ties biedt, waar het bedrijfsleven geen raad mee weet. Omgekeerd stelt het bedrijfsleven eisen waaraan schoolverlaters niet voldoen. Ten slotte blijken schoolverlaters een beeld van de beroepswereld te heb ben, dat niet altijd met de werkelijk heid klopt. Leerlingen worden op school veel vrijer opgevoed dan vroe ger, waardoor de wat straffere ar beidsorganisatie hun tegenvalt. Het niveau waarop zij werk (en loon) krijgen aangeboden correspondeert evenmin met hun steeds hogere ver wachtingen. De kloof tussen onderwijs en be roepswereld wordt versterkt door de verdere „veralgemening" van het on derwijs. Het lager beroepsonderwijs besteedt veel meer tijd aan algeme ne ontwikkeling. Bovendien gaan meer leerlingen naar de mavo en havo. Daardoor ontstaat een tekort aan vakbekwame mensen met een technische opleiding, aldus mr Van Veen. De voorzitter van het VNO wil niet terug naar de situatie van vroeger. Hij erkende dat het onderwijs meer is dan een beroepsopleiding. Ook persoonlijke ontplooiing en voorbe reiding op het maatschappelijk le ven moeten een plaats hebben. Maar de beroepsvoorbereiding mag er niet bij in schieten. Volgens Van Veen hoeft de school niet meer zoals vroeger voor één be paald beroep op te leiden. Bij de snel veranderende arbeidsmarkt kan dat ,ook niet. Maar wel moet de school verlater beschikken over vaardighe den die in verschillende beroepssitu aties bruikbaar zijn. Om de relatie tussen onden beroepswereld te verbeteren n mr Van Veen naast het vak „al ne technische vaardigheden" gende mogelijkheden: een technisch gericht exi pakket op mavo- en havo-sch eerherstel voor de praktij ken in het lager beroepsondei meer invloed van de beroe reld op de inhoud van het ondi praktijkstages voor leraren l.t.s.'en die zelf niet in bedrijvt werkt hebben stages en vakantiebaantjes scholieren meer gastlessen door mem de beroepswereld op scholen invoering van kennismakin 'riodes voor schoolverlaters f drijven betere beroepenvoorlichting. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). KÖbj handnlnoipn Hat te wppr'ns iets anders. Heel nieuwen 7pprr PI/PD afcrhpiH bandPlooieaDat 's weer ns iets anders-Heel n'e"w en zeer modieus. bLIlClU zit óók lekker.Samen met zon bloeson.'t Is wel 'ns leuk om die eeuwige Van Zn spijkerbroek spijkerbroek thuis te laten. En gegarandeerd zéér veel bekijks! Croie (oio: Bloeson-vest van trikot-katoen mei kontrast- streep. Zit erg lekker! 32r Prima corduroy bandplooi jeans mei steekzakken en rechte pijp. gQr Kiel ne toto linksboven: Bandplooi jeans van gewassen canvas-katoen. Mei steekzakken en rechte pijp. 50r

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8