KSH Harde argumenten voor milieubeleid CDA-eis niet haalbaar: politie met mate versterkt Ook Westerterp kocht een koopsompolis 'De Ruiter soepeler inzake abortuswet' v.a.579,-* griep? 6DAGEN ISTANB0EL PER KLM INCL. HOTEL Filmen met geluid? Sankyo PvdA en VVD in Tweede Kamer: Minister De Koning niet optimistisch over afloop UNCTAD niet ter discussie' r"coupON. I KLM Thuis in de lucht. VN wil de concrete cijfers op tafel Minister Tuijnman: 'Wijze afsluiting Oosterschelde staat Miljoenen- brand in Hengelo SIlfflgPRIL. helpen snel! CDA-Statenlid mr. Korte acht zijn aankoop moreel niet aanvechtbaar VRUDAG 10 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Sankyo Sound XL-300S.XL-400S en XL-600S. Vraag naar de nieuwe Sankyo 'Sound XL-400S Licht m gewicht Handzaam Automatische ge- luidssterkteregc- ling en belichtmgs- meting 4x Zoom Lens 1 2/8 5 34 en mille plus het belastingvoordeel van rond 14 mille, red.). Het is een kleine compensatie ten opzichte van de bevoordeelde positie van ambtena ren die wel een behoorlijk pensioen kunnen opbouwen. Ik schuif inko men, wat ik nu kan missen, door naar de toekomst", aldus mr Korte. Niettemin is mr Korte het ermee eens dat de wetgever in 1975 een eind heeft gemaakt aan de buiten sporige belastingvoordelen van deze doorschuifoperaties. De uitkeringen van koopsompolissen werden belast alsof er een rendement op belegd kapitaal van slechts rond vier pro cent bestond, terwijl indertijd een werkelijk rendement van rond het dubbele kon worden gemaakt door de verzekeringsmaatschappijen. „De belasting op de uitkering had de maatschappelijke werkelijkheid onvoldoende gevolgd", aldus mr Korte. Wat hem betreft had de over heid al wel eerder de belasting op de uitkering mogen aanpassen aan de gewijzigde werkelijkheid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Ruiter (justitie) stelt zich minder terughoudend op tegenover de ondertekening van een eventueel initiatief-wetsontwerp vanuit het parlement inzake de abortus dan zijn voorganger Van Agt. Dit hebben de fracties van WD en PvdA afgeleid uit de opmerkingen die de bewindsman hierover gisteren in de Tweede Kamer maakte Minister De Ruiter zei. dat „het in het algemeen gesproken niet in de lijn ligt dat een bewindsman een initiatief van de Kamer tegenhoudt door het contraseign (de ministeriële handtekening) te onthouden. Van Agt heeft tijdens zijn ambtsperiode als minister nooit zo'n vergaande uit spraak gedaan. Na de val van het kabinet-Den Uyl verklaarde Van Agt zelfs, dat hij het Kamerinitiatief van PvdA en VVD, dat door de Eerste Kamer werd verworpen, nooit zou hebben ondertekend. Niet verplicht Minister De Ruiter hield overigens wel een slag om de arm. Hij zei, „dat van geen enkele bewindsman kan worden verwacht dat hij zich bij voorbaat vastlegt op het contrasig neren van een wetsontwerp, als hij daarvan de inhoud niet kent. Ik meen dat het te ver gaat hier nu een toezegging te doen over een werk stuk, waarvan nog niet zeker is dat het zal worden gemaakt en waarvan nog minder zeker is wat er in zal staan", aldus de bewindsman De minister sprak de constatering van het WD-Kamerlid Nijpels te gen dat hij zich reeds zou hebben verplicht tot ondertekening van een mogelijk abortus-ontwerp uit de Kamer. „Ik heb gezegd wat ik ge zegd heb." aldus De Ruiter. De libe raal vroeg hierop: „Betekent dit, dat de minister een redelijk initiatief zal ondertekenen? De minister ant woordde: „Tegen een redelijk initia tief zal niemand bezwaar hebben" Minister De Ruiter zei. dat hij reeds in overleg is getreden met zijn colle ga Ginjaar van Volksgezondheid over het opstellen van een eigen wetsontwerp in het kabinet inzake een abortusregeling. In het regeer akkoord van CDA en VVD is afge sproken, dat het kabinet voor 1 ja nuari 1979 dit wetsontwerp bij het parlement zal indienen. De minister zei geen reden te hebben te veron derstellen dat deze streefdatum niet zal worden gehaald. Indien het kabi net er niet in zou slagen met een eigen ontwerp te komen biedt het regeerakkoord ruimte voor parle mentaire initiatieven. ITmn/contingnlnJ WibJutsli.ui 212 AmstaKJjm Vervolg van pagina 1 Bestuurder J. Schermer van de Indu striebond NW stelde vast. dat er met de bezetting geen garantie is bereikt voor het behoud van alle 3.500 arbeidsplaatsen bij KSH, maar dat het concern deze week „door een uiterst moeilijke periode is ge komen." Uiterlijk in de loop van vandaag zal de zeggenschap weer aan de direc ties worden overgedragen. Alleen bij de KSH-vestiging Varopa in Tilburg kon gistermiddag nog geen beslissing genomen worden over opschorting van de bezettings actie, omdat het te druk was voor een personeelsvergadering daarover De gezamenlijke bonden hebben bij het bedrijf 3.500 krentebroden be steld, bestemd voor de bezetters Vandaag worden deze broden gele verd. SCHIPHOL (ANP) - Minister De Koning van ontwikkelingssamen werking is halverwege de UNC- TAD-conferentie 8 niet optimisti sche over de resltaten van deze ver gadering. De ministersconferentie behandelt deze dagen in Genève de problemen van de schuldenlasten van de arme landen, maar de stand punten over deze problematiek lig gen ver uiteen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) ziet geen en kele reden om de wijze van afsluiting van de Oosterschelde ter discussie te stellen. „Er zijn geen nieuwe ontwik kelingen die het in twijfel trekken van de afsluitbare pijlerdam het rechtvaardigen zei de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer Integendeel, aldus de minister, is er sinds de beslising van vorig jaar al leen nog maar meer zekerheid ont staan over de wijze ..waarop het kar wei voor 1985 geklaard kan worden" Tuijnman zei dat over de technische haalbaarheid van het spectaculaire projekt geen zorg behoeft te bestaan evenmin als over de financieringen ervan ADVERTENTIE grote en kleine mensen in de aandacht Dorothy Landvater David een moeder vertelt hoe haar /oon na een bi|na dodrlijk ongeluk lerugkeeri loc hri leven- 144 blad/ I I Archie Hill Een cocon van liefde de confrontatie van een man met dr besloten wereld van een moeder en haar gehandicapte zoon - 88 blad/ f IJ."ill Ferry Tromp Maarten Nederhorst Ouders, kinderen van de rekening Jolanda loopt weg - 101» blad/ I N.">H James W. Lance Hoofdpijn oorzaken en bestrijding, mei speciale aandacht voor migraine 18'» blad/ I 1'l.iO Marie Edwards Eleonor Hoover Het rijk alleen alleenzijn beleven als een positieve uitdaging - (de druk - 221 blad/ I IX.'il) van Bosch Keuning in de boekhandel Istanboel is de poort van het Oosten, 'n Droonistad van ongekende schoonheid. De Aya Sofia, het Topkapi-paleis.de drijvende brug over de Gouden Hoorn, het woelige straatleven en de kleurrijke eethuisjes zorgen er voordat u ogen tekort komt. *t/m 15/3-7S. Daarna v.a. 776.-. BOEK BU UW KLM AGENT. U herkent'm aan het KLM-uithang- bord. Hij is uw vertrouwde adviseur en de meest ervaren man om uw uitstapje naar Islunboel te regelen. GRATIS BROCHURE. De KLM heelt een speciale brochure samengesteld voor korte reizen naar jslanboel, Lissabon. .-y l'ilrijs, kome. Wenen en Londen met alle informatie en talloze tips. Ga'm halen hij uw reisbureau óf KLM kantoor óf stuur de coupon in. Stuurt u brochure 1 In een ongefrankeerde open envelop I opsturen naar KLM Nederland. IAfd. SPL/UC. A nt woordnummer 4%. 1110 WG Amsterdam "J"rj ADVERTENTIE het verzoek van de PvdA om de procedure bij klachten van burgers tegen de politie te herzien Deze zaak zal worden bekeken bij de reorgani satie van de pojitie De bewindsman ontraadde de Ka mer een motie van het CDA om nieuwe politiescholen met een uni forme opleiding voor Rijks- en ge meentepolitieagenten op te richten De bewindsman wil niet vooruitlo pen op de reorganisatie, die tot doel heeft beide korpsen onder één pet te brengen Minister De Rufter kondigde maat regelen aan om de particuliere bewa kings- en veiligheidsdiensten aan re gels te binden. Hij sprak tegen dat deze diensten vergunning hebben voor het dragen van vuurwapens Alleen de spoorwegrecherche en de luchthavenpolitie mogen over wa pens beschikken Van onze sociaal economische redactie' DEN HAAG Oud-minister Westerterp (CDA, KVP) en het CDA-Statenlid in Noord-Holland, mr Korte (KVP). zijn de twee tot nu toe nog niet bekend geworden CDA'ers die een omstreden koopsompolis hebben. Het interne CDA-onderzoek heeft nu vijf polisbezitters opgeleverd, nadat in een krante-artikel^erder over zes CDA-bewindslieden en 38 Kamerleden van voornamelijk het CDA was gesproken. Drs Westerterp heeft zijn polissen in september 1975 aangeschaft, dus ter wijl hij minister was en twee maan den voordat het kabinet bekend maakte dat met onmiddellijke in gang een eind werd gemaakt aan het grote belastingvoordeel van deze po lissen. Westerterp verklaarde ons met nadruk dat hij evenwel niet be schikt had over voorkennis van de aankondiging van het kabinet. Westerterp wil liever niet zeggen hoe hoog het bedrag van zijn polis is. en of de polis is gekocht met geleend geld. zoals in de meeste gevallen is gebeurd. De oud-minister vindt dit te veel in zijn privacy treden. Ook wil Westerterp niet nu commentaar ge ven op het standpunt van zijn partij genoot het CDA-Kamerlid drs No tenboom, dat het gebruik maken ADVERTENTIE van de polis-truc door politici strij dig is met de idealen die politieke partijen uitdragen. „Ik heb mijn polis als verzekering afgesloten. De commissie van onder zoek krijgt alle gegevens van mij. De commissie moet maar een oordeel geven." aldus Westerterp, die thans directeur is van de pas opgerichte Europese optiebeurs (handel in op ties op aandelen). Mr drs Korte is sinds 1962 KVP- Statenlid van Noord-Holland. Van 1970 tot 1974 was hij KVP-fractie- voorzitter. en van '74 tot '76 CDA- fractievoorzitter. Hij staat thans vijf de op de CDA-lijst van Noord-Hol land voor de Statenverkiezingen van 29 maart aanstaande. De polissen van Korte zijn in de publiciteit geko men doordat zijn echtgenote, mr Korte-Van Hemel sinds enkele maanden lid is van de Tweede Ka- die mr Korte in zijn werk veelvuldig tegenkomt. „Mijn huidige inkomen is vrij ruim vergeleken met gerechtelijke amb tenaren. Ik kan nu wel wat missen. Dat is ook nodig, want ik moet zelf voor mijn pensioenvoorziening zor gen. Ik moet dus inkomen van nu doorschuiven naar de toekomst, wanneer ik minder of geen activitei ten meer kan verrichten", aldus mr Korte. Hij wijst erop dat pensioen premies, ook die in ambtelijke inko mens. aftrekbaar zijn voor de belas ting. Zelfstandigen als mr Korte mo gen echter maximaal 7500 gulden aftrekken aan premie voor lijfrente verzekering, de oudedagsvoorzie ning die zich laat vergelijken met pensioen. Voor 7500 gulden valt ech ter lang niet een pensioen te berei ken wat vergelijkbare ambetenaren opbouwen, aldus mr Korte Aanvulling Daarom had mr Korte naast zijn lijfrenteverzekering behoefte aan aanvullende belegging van een deel van zijn huidige inkomen. De koop sompolis bood zo'n mogelijkheid. Zes jaar lang betaalt hij uit zijn huidige inkomen de rente op het geleende geld voor de polis, in 1981 ontvangt hij de uitkering van rond 160 duizend gulden. Die kan dan weer verder belegd worden. „Ik krijg dan tenminste hetzelfde bedrag wat is betaald waardevast terug" De netto betaalde rente van rond 29 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Wie tegenwoordig ergens een staalfabriek neerzet, moet zo'n twaalf procent van het investeringsbedrag uittrekken voor milieubeschermende maatregelen. Dat lijkt, zeker in de huidige economische omstandigheden, niet erg aantrekkelijk. Dat is alleen goed te motiveren als je keihard weet wat het kost als je het niet doet. Aan gezondheid van mensen en schade aan gebouwen en installaties." Om dit soort gegevens te or ganiseren maakte dr Mostafa Tolba. uitvoerend directeur van het VN-programma voor het milieu (UNEP) een rond reis door negen West- en Noordeuropese landen en de Sowjet-Unie. „Financiële ar gumenten moeten op de eer ste plaats komen, voordat we beginnen met preken over de zuiverheid van het milieu, die niet in cijfers te vatten is. We moeten voor een aantal situ aties zulke harde cijfers heb ben. Wanneer we kunnen be wijzen dat investeringen ten behoeve van het milieu hun geld opbrengen, wordt het veel makkelijker om het er internationaal over eens te worden dat het ook moet ge beuren." Tegen het einde van zijn rondreis kon dr Tolba, ook na zijn gesprekken gisteren met minister Ginjaar in Den Haag. rapporteren dat hem overal steun was toegezegd. Er was nog niet over concrete studieplannen gesproken maar het idee was uitgezet Binnen afzienbare tijd komt er een bespreking met de ver schillende landen, waar wordt afgesproken wie con creet welke studies gaat doen. „Ik wil niet dat dc vaart die er nu in zit, weer verloren gaat," zegt Tolba. Hij ziet dit als een van de belangrijke bijdragen die de geïndustria liseerde landen kunnen leve ren aan de milieubescher ming op wereldschaal Er zijn al wel van dit soort kosten- batenanalyses aan de gang, maar verbrokkeld en niet seystematisch. De UNEP zal de coördinatie graag ter hand nemen. Onredelijk gebruik Als hoofdprobleem voor het milieu ziet dr Tolba het onre delijk gebruik van natuurlij ke hulpbronnen. In de ont wikkelde landen is dat met name het te grote energiever bruik „Energiebesparende maatregelen hoeven volgens mij de levensstandaard niet te verlagen." In de ontwikke lingslanden is het de haast om tot betere levensomstan digheden te komen, die tot verkeerd gebruik van natuur lijke hulpbronnen leidt. Bij voorbeeld een zodanige over belasting van de bodem dat biologische vernietiging volgt, zoals in de Sahel Een aantal mechanismen be dreigt het milieu op we reldomvattende schaal Be kend is de zaak van de ozon laag en het drijfgas van som mige spuitbussen. Ook het oplopen van de hoeveelheid kooldioxide in de atmosfeer door verbrandingsprocessen kan tot een ramp leiden „Maar ook schijnbaar regio nale problemen bedreigen bij nader inzien wel degelijk de hele mensheid," waarschuwt dr Tolba Woestijnvorming Woestijnvorming bijvoor beeld. lijkt alleen van belang voor droge streken En dat is „maar" 14 procent van hel landoppervlak, waar „maar' 17 procent van de wereldbe volking woont Maar uit die gebieden komt een groot per Dr Mostafa Tolba (links) in gesprek met minister Ginjaar centage van de wereldpro- duktie aan graan en vlees En aangezien de wereldvoedsel- produktie maar net aan is. en de wereldbevolking zich wel in 25 Jaar gaat verdubbelen, is ook het probleem van de woestijnvorming van belang voor ledereen. „van de ene hoek van de aarde tot de an dere Dr Tolba werd op zijn bezoek aan Den Haag vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in Kenia, die ook permanent vertegenwoordiger van ons land is bij het UNEP-hoofd kwartier in Nairobi De be spreking met minister Van der Klaauw. die ook op het programma stond, moest be perkt blijven tot een babbel tje van vijl minuten voordat de bewindsman om één uur weer in de Kamer moest aan treden EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Net wat u nodig hebt dil Hirjaar. Ken voordelig uitstapje naar Istanboel. 'n sprookjesstad niet een mild klimaat. j mer is voor het CDA. Geleend geld Mr Korte heeft zijn polis groot 100.000 gulden gekocht met ge leend geld in het najaar van 1975. Het netto belastingvoordeel van deze soort polis bedraagt uitge smeerd over zes jaar rond de 14.000 gulden. Mr Korte wijst erop dat in zijn geval geen sprake kan zijn ge weest van misbruik van voorkennis, omdat zijn echtgenote in 1975 geen Kamerlid was. en Statenleden niet betrokken zijn bij wetswijzigingen. De polis van mr Korte valt dan ook buiten het onderzoek van de onder zoekcommissie. Mr Korte acht het kopen van een polis als de zijne op zichzelf niet moreel aanvechtbaar, ook niet voor politici. Hij deelt wat dit betreft dus niet de mening van drs Notenboom Mr Korte drijft samen met zijn echt genote en twee compagnons een ad vocatenkantoor en heeft dus geen goede pensioenvoorziening, zoals bijvoorbeeld ambtenaren, en met name de rechterlijke ambtenaren ADVERTENTIE KINDERTABLETTEN ...Mijn moeder wilde, dal ik de para plu meenam." ADVERTENTIE Gistermorgen brak brand uit in het magazijn van de turbinefabriek van Delaval-Stork in Hengelo. De oorzaak is vermoedeljk oververhitting van de aanjager van de verwarming. Volgens de directie bedraagt de schade tegen de acht miljoen gulden. Van de vier honderd mensen, die normaal in de fabriek werken, kunnen er door de brand 160 niet aan de slag. Gepro beerd zal worden deze bij andere on- derdelcft van het VMF-concern onder te brengen. Verwacht wordt dat het ,:ekër een half jaar zal duren voor dc machinefabriek weer op volle toeren kan draaien. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De politie zal deze kabinetsperiode met enkele honderden manschappen jaarlijks worden uitgebreid. Dit heeft minister Wiegel (binnenlandse zaken) gisteren aan de Tweede Kamer toegezegd. De bewindsman maakte duidelijk, dat de eis van het CDA van 4.000 extra politiemannen, vooral om financiële redenen, onhaalbaar is. De minister beloofde dat de verster king zal worden gebruikt om de poli tie weer dichter bij het publiek te brengen. Het aantal centrale bijzon dere eenheden zal niet worden opge voerd. „We willen het de korpsen mogelijk maken meer agenten op straat te brengen," zei Wiegel Volgens minister De Ruiter (justitie die verantwoordelijk is voor de Rijkspolitie, is de achterstand bij dit korps de laatste jaren sterk ingelo pen. Een versnelling daarin stuit af op gebrek aan geschikte aspiranten. De achterstand, thans 1700 man. kan volgens De Ruiter in de komende vier a vijf jaar ongedaan worden gemaakt. Geen isolement Minister Wiegel sprak tegen dat de politie steeds meer in een isolement geraakt. Het „voorbeeldige" optre den van de politie bij de demonstra tie tegen de ultracentrifugefabriek in Almelo vorige week zaterdag be wijst volgens hem het tegendeel De bewindsman reageerde positief op

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3