ptimisme over KSH n OGEM-plan voor aardgasterminal Bonden op de bres voor melkbezorgers Nettoresultaat Shell ging omhoog in 1977 ABN Bank Batco mag dit jaar niet naar Brussel TODAYS US DOLlarrate Geen overheidssteun U nile ver-vleesgr oep 'VS hebben het moeilijk met daling van dollar' Vraag onze man in Duitsland. andhaven zoveel mogelijk arbeidsplaatsen OTHER RATES TO BE QUOTEOSOOs orig jaar dertig ïizend huur- oningen verkocht Melding bepleit bij koop van groot pakket aandelen Schmidt: koers is te laag Chemie verwacht inkrimping van personeel Minimum-afleveringsprijs bepleit Ondanks teleurstellende economie ntslagen bij 'aktank niet e vermijden Slotuitkering 5,75 (5,50) Voedingsbond CNV deels in gelijk gesteld - )AG 10 MAART 1978 H _m FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 19 - RH 21 i onze Haagse redactie N HAAG Minister Van der Stee (Landbouw) is vrij optimistisch over het loop van de onderhandelingen, die uiteindelijk moeten leiden tot het behoud [zoveel mogelijk werk bij Koninklijke Scholten Honig (KSH). Vooral de kans een akkoord met de coöperatie Avébé, „sla ik bepaald niet laag aan" zei Van Stee gisteren. bé heeft belangstelling voor de name van het KSH-onderdeel jappelzetmeel. Vanuit de Twee- ;amer werd er gisteren op aange- igen. dat de besprekingen met gegadigde voor een KSH-onder- niet worden afgerond, terwijl andere bedrijven nog wordt on- andeld. der Stee heeft in een gesprek enkele Kamercommissies ge- I. dat de vêrschillende binnen- en enlandse gegadigden al met el- in cöntact zijn. Hij wil voorko- dat een akkoord met één gega- le een ander in een machtsposi- brengt. waardoor de eisen aan I zouden worden opgeschroefd, overheid zal toch al met ruime nciële steun moeten komen, bo- op de circa 130 miljoen gulden er inmiddels in het noodlijdende oeel- en levensmiddelenconcern gestoken. der Stee heeft de Kamerleden ekerd, dat handhaving van zo mogelijk van de 3500 ar- Isplaatsen het streven is. De be- dsman „houdt de overtuiging, er van sluiting van hele KSH- rijven geen sprake hoeft te zijn." verlies van enkele honderden o.a. in het noor des lands, in Koog aan de Zaan op het KSH-hoofdkantoor in Am- dam zal niet te ontkomen zijn, nt Van der Stee. lister Albeda (Sociale Zaken) ft tegenover de Kamerleden de p uitgesproken, dat er geen ge- ingen ontslagen zullen vallen, n absolute garantie is nu natuur- niet te geven," heeft Albeda Sr» *12351251 epeler er de stand van zaken bij de on- handelingen werden door de mi ters niet veel mededelingen ge- Wel kregen Kamerleden de ruk dat er „betere aanbiedingen" aan zijn aan KSH, terwijl het cern en de regering zich „soepe opstellen. ISTERDAM Vorig jaar zijn m 30.000 huurwoningen verkocht, t is twee keer zoveel als het minis- van volkshuisvesting enkele landen geleden schatte, zo staat „Iglo", een uitgave van de Lande- ke Organisatie Belangengroepen lisvesting (LOBH). de 30.000 genoemde woningen 21.000 verkocht aan zittende urders. Ongeveer negenduizend rden aan de huurmarkt onttrok- en zijn verkocht aan anderen de vroegere huurders, aldus o. Het blad heeft zijn gegevens tleend aan het nog te verschijnen irverslag van de Centrale Directie het ministerie van volkshuisves- woningkorporaties zijn volgens („woonkrant voor mensen, die de kou staan") verantwoordelijk or de verkoop van 6.262 woningen n vroegere huurders. Dat is twee een half keer zoveel als in 1976. de begroting van het ministerie volkshuisvesting blijkt verder, lus Iglo, dat dit jaar de bouw van echts" 26.000 huurwoningen op programma staat. Omdat vorig 30.000 huurwoningen zijn ver- lcht, betekent dat een verlies van erduizend huurwoningen. Iglo en LOBH zijn daar op tegen, omdat lar hun mening betaalbare huur- rningen hard nodig zijn. „Het aan- 1 woningzoekenden, dat het moet bben van betaalbare huizen, ïrdt steeds groter", zo meent Iglo. Enigszins verrassend was, dat de mi nister de kans op een zelfstandig voortbestaan van KSH niet uitsluit. Eerder had Van der Stee gezegd dat die mogelijkheid „door niemand meer overwogen werd." De vakbon den geloven, dat de werkgelegenheid het meest gebaat is bij „één KSH", terwijl de minister juist bij opsplit sing van het bedrijf „meer perspec tieven" ziet, ook voor de werkgele genheid. Het „openhouden" van de mogelijk heid, die de bonden wensen, bete kent niet dat Van der Stee zijn voor keur voor opsplitsing heeft opgege ven. Hij heeft die voorkeur nog eens nadrukkelijk naar voren gebracht in het contact met de Kamercommis sies. In de eerste plaats is de schul denlast van het gehele concern tot grote hoogte (tenminste ƒ500 mil joen) opgelopen; in de tweede plaats zou een geheel nieuw „manage ment" op poten gezet moeten worden. UTRECHT De vice-voorzitter van de FNV, de heer W. Spit, vindt dat er een wettelijke regeling moet komen die een aandeelhouder verplicht zich te melden als hij een bepaald deel van het aandelenpakket van een bedrijf in handen heeft. Onder nemingen die aandelen van andere bedrijven bezitten zouden dat. als het om een flinke „portie" gaat, in hun jaarverslag moeten meedelen. Spit zegt een en ander in de „Vak bondskrant" van de FNV naar aan leiding van het bericht, dat de za kenman ir. P. S. Heerema 50 procent van de aandelen Ballast-Nedam en 40 procent van de aandelen van de Stevin Groep in zijn bezit heeft ge kregen. Volgens Spit moet de regering haast maken met wettelijke regelingen en zal ze de fusiegedragsregels van de sociaal-economische raad snel een wettelijke basis moeten geven. In januari 1977 heeft de SER daarover al een bijna unaniem advies uitge bracht. Er zal waarschijnlijk geen Kamerde bat over KSH worden gehouden vóór het paasreces, „Echter, als er nieuwe feiten zijn, moet de Kamer direct op de hoogte gebracht wor den", meent het CDA-kamerlid Beumer. Mevrouw Epema (PvdA): „Zou er bijvoorbeeld een akkoord worden bereikt met Avébé. dan zullen wij de minister in de Kamer aan de tand voelen. Wij voelen niets voor een salami-oplossing: eerst een akkoord over het ene KSH-onderdeel, later over een ander, enzovoort." „Als er zich geen ontwikkelingen voordoen, moet er toch in elk geval over een kleine maand duidelijkheid komen over de vraag, wat KSH de overheid zal kosten en wat daar aan werkgelegenheid tegenover staat." zei mevrouw Lambers (D'66). Over de ongerustheid bij boeren, die aardappelen leveren aan de KSH- fabrieken in het noorden des lands, zei minister Van der Stee: „Er is geen reden voor de angst, dat de aardappelen uit de oogst '78 niet vermalen zouden worden." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Verenigde Staten hebben het erg moeilijk met het leit, dat de koers van de dollar blijft dalen, hoewel de economische bedrijvigheid opleeft. Dit heeft president Carter gezegd op eeii bijeenkomst, waarin William C. Miller werd beëdigd als voorzitter van de Federal Reserve Board (de Ameri kaanse centrale bank). Het zijn drukke dagen voor bankemployé Mitsuyo Adachi van de Bank of Tokyo nu de dollar op de valutamarkt van Tokio steeds weer nieuwe laagterecords vestigt. Negatief De werkgeversorganisatie VNO heeft zich, middels het blad „De Onderneming", negatief uitgelaten over de gisteren grotendeels beëin digde bezetting van KSH-bedrijven. „Een bedrijfsbezetting is in Neder land onwettig. Het is een ondemo cratische manier om op de overheid druk uit te oefenen. De bezetting maakt het toch al zo zwakke con cern alleen maar zwakker." aldus een commentaar in „De Onderne ming". Het verhoor van de accountant van KSH, Moret en Limperg, door de Ondernemingskamer van het Am sterdamse Gerechtshof, dat gisteren zou plaatsvinden, is op verzoek van DEN BOSCH „De Unilever Vlees- groep (UVGN) zit niet zodanig in de problemen, dat we er geld aan gaan besteden. Het bedrijf heeft in deze heel duidelijk een eigen verantwoor delijkheid". Dat zei minister Van Aardenne (Economische Zaken) gis teren na een werkbezoek aan gede puteerde staten van Noord-Brabant. Bij die gelegenheid bracht het colle ge onder meer de problematiek van de gemeente Oss, waar ook een aan tal ontslagen dreigen te vallen, on der de aandacht van de minister. Deze reageerde met de opmerking, dat er ook gedacht moet worden aan de andere plaatsen in Nederland waar de vleesgroep vestigingen heeft. Van Aardenne benadrukte na afloop van het werkbezoek nog eens. dat de provincies ook in de toekomst de gesprekspartner met het ministerie blijven en niet de regio's of gemeen ten, waar het gaat om economische aangelegenheden. De minister noemde het een goede zaak, dat ten zuiden van Helmond een grootschalig regionaal bedrij venterrein in ontwikkeling is. Dat terrein moet een deel van de Eindho- vense problemen gaan opvangen, nu de werkgelegenheidsontwikkeling daar onder andere bij Philips stag neert. De minister zei tot slot, dat de investeringspremieregeling, die mo menteel in Helmond van kracht is, ook in de komende jaren gehand haafd zal blijven. OGEM: Elektrogroothandel De Technische en Koenig te Amster dam (een bij Otra, een meerderheids deelneming van OGEM, aangesloten onderneming) gaat dicht. De onder neming telt 96 medewerkers. Ver wacht mag worden dat voor een aan tal herplaatsing in Otra-verband mo gelijk is. SCHITTEMA: De winst van Schuitema (levensmiddelen) is vorig jaar ten opzichte van 1976 met 3.7 min. (ca. 32 pet.) gestegen tot 4,9 min. De omzet nam met ca. 17 pet. toe van 658 min. tot 769 min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 12 per aandeel vam ƒ50 Van Amerikaanse zijde is nogmaals onderstreept, dat het niet de bedoe ling is van de Amerikaanse (inter- ventie-)aankopen van dollars om de dollar op een bepaald peil te houden. Het standpunt van de monetaire au toriteiten is nog steeds, dat alleen moet worden voorkomen dat er op de wisselmarkten een chaos ont staat. De Federal Reserve Bank in New York heeft in de drie maanden tot eind januari jl. voor anderhalf mil jard dollar uit de markt genomen Alleen na 4 januari (de datum, waar op werd medegedeeld door de Fede ral Reserve Board dat de dollar ge steund zou worden) ging het om 815 miljoen dollar De centrale bank van Canada heeft het disconto (de officiële rente) ver hoogd van 7,5 tot 8 procent. Dit om de Canadese dollar, die de laatste tijd ook sterk in koers is gedaald, aantrekkelijker te maken voor be leggers. OPEC De Organisatie van Olie Exporteren de Landen (OPEC) heeft besloten volgende maand in Genève een in formele bijeenkomst te houden. Men wil daar het probleem bespreken van de koersdaling van de dollar en de derving van inkomsten uit de export van olie, die daarvan het gevolg is. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gezegd het met president Carter eens te zijn, dat de koers van de dollar op het ogen blik te laag staat. De Westduitse regering, aldus Schmidt, heeft er alle vertrouwen in dat de Verenigde Staten erin zullen slagen voor een herstel van vertrouwen in het Ameri kaanse geld te zorgen. De koers van de dollar heeft ook donderdag in Tokio een sterke da ling te zien gegeven. Er werd een nieuw dieptepunt bereikt van 233,40 yen. Japan overweegt nog deze maand goederen ter waarde van 900 miljoen dollar in te voeren teneinde zo het overschot op de Japanse beta lingsbalans te verminderen en een verdere koersstijging van de yën te voorkomen. Op de Europese valuta markten slaagde de dollar er echter in enig terrein terug te winnen. Dit mede door de uitspraken van bonds kanselier Schmidt De Franse frank heeft het donder dag zwaar te verduren gehad. Er blijkt grote vrees te bestaan voor een overwinning van „links" bij de aan staande verkiezingen. DEN HAAG Wegens aanhouden de overcapaciteit zal een aantal be drijven in de chemische industrie waarschijnlijk genoodzaakt zijn het personeel verder in te krimpen. Deze verwachting wordt uitgespro ken in de maandelijkse conjunc tuurtest van het CBS over januari Éénderde van de bedrijven in d« chemische industrie beoordeelt zijn capaciteit als ruim voldoende De orderpositie van de chemisch» industrie is in Januari zeven procent beneden het peil van Januari vorig jaar gebleven. Door het achterblii ven van de vraag zijn de voorraden in januari sterk opgelopen voor per saldo 48 procent van de bedrijven. zou plaatsvinden, is op verzoex van TT i v j_ i xyr tij. ksh voor onbepaalde ujd uitge- Haven in zee, leidingentunnel naar Maasvlakte steld, aldus de Stichting Onderzoek Bedrijfs Informatie (SOBI). Dit verhoor heeft betrekking op de goedgekeurde jaarrekening 1975-1976 van KSH. De SOBI heeft in mei vorig jaar deze jaarrekening ter vernietiging aan de Onderne mingskamer voorgedragen. UTRECHT (ANP) De melkbezorgers, die moeten opboksen tegen de goedkope „stuntmelk" van de supermarkten, zouden er het meest bij gebaat zijn wanneer de afleveringsprijs van de melk (van de fabriek aan bezorgers en supermarkten) aan een minimum zou worden verbonden. Momenteel zijn de afleveringsprijzen nog niet aan een minimum gebonden. Daardoor krijgen de grote supermarkten, die vaak in grote hoeveelheden kopen, de melk meestal goedkoper dan de melkboer met als gevolg dat de laatste in een (nog) ongunstiger concurrentiepositie verkeert. De voedingsbonden FNV zien in zo'n minimum-afleveringsprijs „af fabriek" voor de bezorgers meer brood, dan in de huidige regeling voor de minimum verkoopprijs van melk van de handel (supermarkt/bezorger) aan het pu bliek. In de eerste plaats is in de huidige regeling alleen de verkoop van volle melk aan een minimum gebonden terwijl steeds meer mensen juist halfvolle en magere melk gaan drinken. Bovendien is de minimum-verkoopprijs van 1,03 per liter voor de ambulante handel veel te krap. De bezorger moet zeker 1,18 rekenen wil hij er iets aan over houden. ROTTERDAM Aan de vele plannen en bespiegelingen over de plaats en de inrichting van een aardgasterminal, no dig voor de aanvoer van het in de toekomst (1985) te leveren Algerijnse aardgas, is een nieuw toegevoegd. Het plan is van het OGEM-concern, en het voorziet in „tunnel-aanvoersys- teem vanaf de zee („Offshore Tunnel. Terminal System", of tewel het OTT-systeem) op de Maasvlakte. Volgens door OGEM verstrekte in formatie bestaat het OTT-systeem uit een geprefabriceerd tafelvormig los platform, waar gastankers kun nen afmeren en dat beschermd is tegen aanvaringen en dat op onge veer vier kilometer uit de kust van de Maasvlakte is gelegen. De verbin ding met de Maasvlakte bestaat uit een onderzeese leidingentunnel van een zodanige doorsnee, dat deze ge schikt is voor inspectie en onder houd van de LNG (vloeibaar aardgas)-transportleidingen De leidingentunnel mondt uit bij een tankpark, dat ligt naast het nog on gebruikte westelijk deel van het MOT-opslagterrein. De opslagtanks zijn beveiligd tegen explosiegevaar Het OGEM-plan Is het zoveelste van een reeks. Eerder werden aanvoerha- vens voor vloeibaar aardgas ontwor pen op een industrie-eiland in zee, op de Maasvlakte (waarin ook het OGEM-plan voorziet), op een dam in zee (bij Voorne). Aan al deze plannen zijn voor- en nadelen verbonden met betrekking tot de kosten, duur van uitvoering, veiligheid, milieu en be reikbaarheid voor grote tankers Verder wordt er. met name door de vakbeweging, gepleit voor de vesti ging van een aanvoerhaven voor vloeibaar aardgas aan de Eemsha- ven. Dit, omdat zo'n terminal een „trekkersfunctie" kan hebben voor economische ontwikkeling van het noorden des lands. Overigens, het TNO wijst de vestiging van een aard gasterminal op de Maasvlakte van de hand uit veiligheidsoverwegin gen De Nederlandse Gasunie, de ko per van het Algerijnse aardgas, geeft uit economische overwegingen daar entegen de voorkeur aan de Maas vlakte Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het nettore sultaat van de maatschappijen van de Koninklijke/Shell Groep heeft over 1977 verge leken met het voorafgaande jaar een stijging te zien gege- an een onzer verslaggevers MSTERDAM Aan gedwongen itslagen bij Paktank, onderdeel in Pakhoed Holding, zal vermoe- flijk niet kunnen worden ontko len. Dit heeft drs. G. Verhagen, uorzitter van de raad van bestuur aegd in een toelichting op de re- iltaten van het concern over 1977. aktank is in Nederland in de rode jfers terechtgekomen. De gang an zaken maakt een reorganisatie xlig. Een „dramatische ontslag- Dlf" wordt echter niet verwacht. Europa werd Paktank in het ?eede halfjaar 1977 geconfronteerd iet een verdere teruggang in de 'brengsten, zowel in de sector op- ag minerale oliën als in de sector lemicaliënopslag. Het laatste audt ten nauwste verband met de vergaande conjunctuur in de che mische industrie de sector opslag minerale oliën is irake van een structurele overca- aciteit in Rotterdam en Hamburg, hndat de resultaten bij Paktank 't nu toe in 1978 nog geen enkele ïbetering te zien geven, zal, zo ordt verwacht, 1978 opnieuw een lager jaar worden voor Pakhoed. De heer W.M. Brouwer. Nederlander. Ook bij onze dochterbank in Duitsland: Algemene Bank Nederland (Deutschland) A.G. Met kantoren in Frankfurt, Düsseldorf en Hamburg. Waar wij trouwens ook hoog gekwalificeerde Duitsers in de leiding hebben. In de praktijk betekent het dat u kunt rekenen op een team, dat enerzijds uw Nederlandse zakenmentaliteit deelt en u anderzijds de 'ins and outs' van de lokale zakenwereld kan tonen. En dat alles onder auspiciën van een internationaal georiënteerd bankconcern, met alle faciliteiten van dien. De heer Brouwer en zijn collegae staan u graag met raad en daad terzijde. Dit is het adres: Algemene Bank Nederland (Deutschland) A.G., Arndtstrasse 15, Postfach 1-2645, Frankfurt a/Main, telex 8587304. U kunt natuurlijk ook kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293823 ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. ven. De winst over het afgelo pen jaar bedroeg nl. 1340 mil joen pond sterling, tegen 1231 miljoen pond sterling over 1976. De hogere winst werd bereikt niette genstaande de resultaten ongunstig werden beïnvloed door: a. de over het algemeen teleurstel lende economische ontwikkeling in de meeste belangrijke landen b. het momenteel te hoge olie-aan bod en c. het voortdurende overschot aan raffinage- en tankercapaciteit Het effect van valuta-omrekeningen met betrekking tot verkopen uit voorraden en monetaire posten deed het nettoresultaat over 1977 met 37 miljoen dalen. In 1976 verminderde het resultaat hierdoor met 76 miljoen Verkopen De opbrengst van verkopen was vo- AMSTERDAM De Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij zal aan de op 18 mei te houden algeme ne vergadering voorstellen het slotdi- vidend over 1977 te bepalen op 5,75 (v.j. 5,50) op elk van de thans uitstaan de aandelen, groot ƒ20. Het'totale dividend over het afgelopen jaar zal daarmede uitkomen op 10,75, verge leken met 10 over 1976. Het aandeel van de „Koninklijke" in het nettoresultaat van de maatschap pijen van de Koninklijke/Shell groep bedroeg 835 miljoen, vergeleken met 780 miljoen over 1976. Omgerekend in guldens kwam dit uit op 3.578 miljoen, vergeleken met 3.604 miljoen. Na toevoeging van interestbaten en na aftrek van algemene kosten en diver sen was het nettoresultaat van de „Koninklijke" over 1977 3.574 mil joen. of 26,66 per aandeel. Over 1976 was dit 3.599 miljoen, of 26,86 per aandeel. rig jaar 28.484 (24.897) miljoen. De totale inkomsten bedroegen 23.963 (20.903) miljoen, terwijl de kosten over 1977 uitkwamen op 22 623 (19.672) miljoen. Shell Oil en Shell Canada buiten beschouwing gelaten was er ten op zichte van 1976 weinig verandering in de verkochte hoeveelheden olie- produkten en aardgas Buiten Noord-Amerika werd de moeilijke marktsituatie voor chemische pro- dukten in het vierde kwartaal nog slechter. De resultaten in de metaal sector waren lager dan in 1976 AMSTERDAM De sigarettenfabriek Batco (British American Tobacco Company) mag in de komende twaalf maanden niet sluiten of worden overgeplaatst naar de Batco-vestiging in Brussel. In die twaalf maanden dient de Batco-directie behoor lijk overleg te hebben met de vakbonden en de ondernemings raad en moet het personeelsbestand (thans 207 man) worden teruggebracht op het oude peil van 231 werknemers. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr, W. J Borgerhoff Mulder, die dit bepaalde in het kort geding van de Voedingsbond CNV tegen de sigarettenfabrikant, stelde een dwangsom vast van 1 miljoen gulden. Indien de Batco het vonnis ontloopt. Om deze dwangsom had de Voedingsbond CNV gevraagd Mr Borgerhoff Mulder geeft de Voe dingsbond CNV gelijk op het punt waar de bond klaagt over het achter wege blijven van informatie over de voorgenomen sluiting van Batco in Amsterdam. De rechtbankpresident geeft geen oordeel over het stand punt van de bond, dat sluiting van het bedrijf onnodig is Batco wil de Amsterdamse vestiging sluiten, omdat er sprake is van een omzetdaling als gevolg van verhoog de prijzen en belastingen Op 22 fe bruari van dit jaar vroeg Batco bij het arbeidsbureau in de hoofdstad ontslag aan voor 230 werknemers Vorig jaar zijn in de fabriek te Brus sel nieuwe machines geplaatst met een capaciteit gelijk aan die van de fabriek in Amsterdam. Batco-Brus- sel en Batco-Amsterdam produceren samen 13.4 miljoen sigaretten per dag. Batco-Amsterdam behaalde in het boekjaar 1976/77 nog een winst van 3,1 miljoen gulden Mr Borgerhoff Mulder baseert zijn vonnis in deze zaak onder andere op de CAO en het ondernemingsraad- reglement bij Batco. In beide con tracten wordt van de directie ver langd bij ingrijpende zaken als slui ting of overplaatsing van de fabriek, de vakbonden en de OR in te lichten De rechtbankpresident meent, dat Batco „niet heeft voldaan aan haar verplichtingen, die uit de CAO en OR-reglement voortvloeien" De president legt er voorts de na druk op, dat Juist in deze tijd van teruglopende werkgelegenheid in Nederland overleg nodig is. Volgens mr. Borgerhoff Mulder heeft Batco ook niet aannemelijk kunnen ma ken. dat sluiting van de Amsterdam se vestiging dringend noodzakelijk is De president veroordeelde Batco tot betaling van de kosten van het kort geding (ruim 730).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21