ÏE Wagtmans: 'Veel renners laten zich misbruiken9 Verzoeknummer Fedor den Hertog Vraagtekens bij Dummie Smit x-coureur, nu ploegleider zoekt vooral de mens 1. Recordomzet voor Schalke '04 Nederlander wint vijfde rit Parijs-Nice Timman profiteert van blunder Hübner Gelijkspel Amsterdam Nederlander waarschijnlijk nieuwe ijshockey-bondscoach Zege Frankrijk fWJW IDAG 10 MAART 1978 SPORT door Johan Woldendorp SINT WILLEBRORD Rini Wagtmans is nog altijd één van de drie kandidaten voor de functie van wegcoach, die de Koninklij ke Nederlandse wielrenunie binnenkort vrij maakt. Volgende week heeft de ploegleider daarover een afrondend gesprek met de KNWU. Wagtmans zit niet nadrukkelijk om het baantje te springen. Hij gunt het Jan Gisbers en Piet Liebregts van harte als één van hen uitverkoren wordt om de vacature op te vullen. Sterker, de Brabander verbloemt niet, dat zijn voorkeur onom wonden uitgaat naar de laatste. „Ze moeten de beste pakken en dat is volgens mij Piet Liebregts. Hij is zoveel ouder en heeft zoveel meer ervaring dan ik, dat hij normaliter de beste is." Die uitspraak tekent Rini Wagtmans ten voeten uit. Hij zit niet op het puntje van zijn stoel om de eerste graai in de grabbelton te mogen doen. De wielersport heeft tot op de dag van vandaag zijn leven beheerst, maar hij wijkt in alle opzichten af van collega-ploegleiders, die denken, }dat de wereld uitsluitend door fiet sers wordt bevolkt. Wagtmans' kijk op de (top)sport is uniek voor het milieu, waarin hij verkeert. Hij voelt zich niet thuis in het winkelcentrum, waar uitsluitend oogkleppen te koop zijn. Desondanks proeft hij regelma tig erkenning voor zijn werkwijze en zijn benadering van de door hem gekoesterde renners. Erkenning, die hem trouwens niet met algemene stemmen wordt gegund. Cjmisch enthousiast voorspelt hij. dat dit ver haal zonder twijfel goed is voor een aantal anonieme brieven en tele foontjes, waaruit inhoudelijk weinig diplomatie spreekt. De sportieve carrière van Rini Wagt mans is genoegzaam bekend. Hij moest een aantal jaren geleden afha ken. omdat zijn hart niet in orde bleek. Die klap heeft Wagtmans ge vormd tot de sportman, die hij nu is. „Ik heb hoogtepunten en dieptepun ten op z'n ergst meegemaakt. Ik fiet ste zoals Hans van Helden schaatst. Alleen: ik had iets, waarvan ik niet wist, dat ik het had. Meer dan een jaar liep ik ziekenhuis in, ziekenhuis uit. In al die ellende trof ik het niet, dat ik de mensen tegen me kreeg. Mensen zien je als een sportman. Je moet gezond op ze overkomen. Dat is in de natuur ook zo. De sterken ma ken de zwakken af. Wie slecht is, wordt afgestoten. Dat is mij even zeer overkomen." Wagtmans pantserde zich tegen die onredelijke kritiek. En trok ten strij de tegen mensen, die in het woorden boek moeten opzoeken, wat relative ren betekent en het'daarna nog niet snappen. „Guy Drut heeft er alles aan gedaan om ééntiende van een seconde harder te kunnen lopen. Maar hij besefte niet, dat er in Ethio pië mensen leven, die nog geen centi meter in een uur kunnen lopen. Sim pel. omdat ze niets te eten hebben. Wanneer je alleen aan je eigen be lang denkt een fractie van een tel harder lopen bijvoorbeeld ben je als mens diep gezonken." Rini Wagtmans zal zijn renners dan ook nooit voorhouden, dat sport in het leven het belangrijkste goed is. Hij refereert aan een telefoontje van Joop Ribbers, vorig jaar winnaar van de Ster van Zwolle, de eerste ama- teurklassieker in het seizoen, die morgen weer op de agenda prijkt. Wagtmans: ..Joop zei tegen mij, dat hij de Ster dit jaar niet wint, omdat hij zich niet goed voelt. Ik heb hem verteld, dat ik daar niet wakker van lig. Sport alleen is niet zaligmakend. Als mijn sponsor zou zeggen: „Jij moet deze week winnen", dan dien ik hem van repliek: „U hebt zoveel fiet sen, ga er zelf eens op zitten en probeer iets te doen, wat U niet kunt." „Ik lees ook wel eens stukjes over ploegleiders, die durven te zeggen, dat ze iedere jongen er uit schoppen, die na tachtig kilometer afstapt. Zulke mensen hebben we voor de opbouw van de sport niet nodig. Wanneer je als ploegleider denkt, dat een coureur twintig koersen kan winnen en de betrokkene denkt van tien, dan is dat laatste belangrijk. Er zijn lieden, die vergeten, dat renners ook mensen zijn met een hart, twee longen en een normaal verstand. Verder ken ik ploegleiders, die hard op zeggen, dat ze belangrijk zijn voor een renner. Onzin. Dergelijke lieden zijn zo huichelachtig als de pest. Een ploegleider is geen cou reur, hij kan geen meter meetrap pen. Veel ploegleiders verkrachten coureurs door hen wijs te maken, dat ze over twee jaar hard kunnen fietsen als ze dat en dat doen. Zij zouden eens moeten beseffen, dat ze verantwoordelijk zijn voor de scha de, die ze aanrichten. Van een werk paard kun je nu eenmaal geen ren paard maken." „Het is helemaal niet moeilijk om onder de renners slachtoffers te zoe ken. Er zijn genoeg coureurs, die zich willen laten misbruiken. Ik eis. van mijn jongens, dat ze tegen mij over zichzelf praten. Ik wil weten, dat ze bewust leven. Omdat renners nu eenmaal geboren worden om van geprofiteerd te worden, zeg ik^ltijd: „Probeer de goede mensen te vin den. Supporters zijn belangrijk, maar kijk er doorheen. Ze juichen je GELSENKIRCHEN De Bundesliga-club Schalke '04 heeft over 1977 een omzet van 12.334.770,51 mark gemaakt, een nieuw record in het Westduitse voetbal. Na aftrek van de BTW blijft een bedrag van 11.530.486,50 mark over. Dit is 4,3 miljoen mark meer dan in 1976. Ondanks de grote omzet toont de balans van Schalke toch een verlies van 122.124,75 mark. Als oorzaak van het verlies noemde het bestuur op de jaarlijkse al gemene ledenvergadering de 1,9 miljoen, die aan reserveringen opzij gelegd moest worden, voornamelijk om achterstallige belasting te betalen. Trouw/Kwartet PS 17 - RH 19 Van onze sportredactie PLAN DE CAMPAGNE— Parijs-Nice heeft iets weg van het radioprogramma ,,Men vraagt, wij draaien". Derrie Knetemann won de eerste echte etappe van de „rit naar de zon" vanwege zijn eigen verjaardag. Gisteren werd het verzoeknummer van Fedor den Hertog afgedraaid, „vanwege zijn liefste vrouwtje Lilian". Fedor meldde het zelf meteen nadat hij als winnaar van de vijfde etappe van de fiets was gestegen: „Ik moest wat doen voor Lilian, mijn vrouw. Ze ligt met longontsteking in het ziekenhuis te Maaseik." BUGOJNO Jan Timman heeft in de negende ronde van het schaak toernooi te Bugojno (Joegoslavië) de koplopers Spasski, Hort en LJuboje- vic ingehaald. Timman werkte zijn half punt achterstand weg door winst op Hübner. De Westduitser had een duidelijk betere stelling opgebouwd dan de Nederlandse grootmeester en zijn overwinning leek slechts een kwes tie van tijd. In een moment van schaakblindheid, zoals in het toer nooi van Bugojno nog niet was voor gekomen, verspeelde hij zijn dame. Na de 21e zet gaf hij zich gewonnen. De uitslagen van de partijen uit de negende ronde zijn: GUgorlc (Hsl)-MUes (OBr) 0-1, Hüb ner (WDD-Timman (Ned) 0-1, Tal (Sov)-Balas- jov (8ov) SpasskJ (Sov>- Karpov (Sov) i/i-'/i, Ljubojevtc (Jsl)-Ivkov (Jsl) '/»-'/>, Vukic (Jsl)-Larsen (Den) afgebroken, Hort (TsjpPor- tisch (Hon) '/i-'/j, Byrne (V8t)-Buklc (Jsl) 1-0. De stand na negen ronden Is: 1. Spasski, Hort, LJuboJevlc en Timman 6 pnt., 5. Karpov en Tal 5 pnt. 7. Portlsch, GUgorlc en Ivkov 4'/j pnt. 10. MUes 4 pnt +1 afgebroken partij, 11. HObner 4 pnt., 12. Larsen en Balasjov 3 pnt 1 afg., 14. Byme 3 pnt., 15. Vuklc 2'/> pnt 1 afg., 16. Bukic 2>/i pnt. ADVERTENTIE RINI WAGTMANS: „Ik eis van mijn jongens, dat ze tegen mij over zichzelf praten". alleen toe omdat je naam hebt. Niet omdat er achter die renner een mens schuil gaat. Kijk bijvoorbeeld naar Brigitte Bardot. Ze werd altijd vast gepind op haar sex en haar schoon heid. Nu ze zich zorgen maakt over zeehondjes, komt iedereen er ach ter, dat ze ook nog een mens is. In feite wordt haar dat kwalijk geno men. Ze appelleert immers niet aan het beeld, dat ze altijd heeft opge roepen." Mondigheid is voor Rini Wagtmans in feite een belangrijker eigenschap dan grenzeloos enthousiasme voor het wielrennen. „Veel coureurs zijn monddood en laten alles door ande ren zeggen. Ze lopen met oogklep pen op; ze worden gemanipuleerd. Als je ze iets over de Ogaden vraagt, halen ze hun schouders op en mom pelen: 'Is dat een straat in Amster dam?' Toegegeven, ik ben zelf ook zo geweest. En ik ben me wezenloos geschrokken." Daarom adviseert Rini Wagtmans zijn coureurs om maximaal drie jaar in de klauterpartij naar de top te investeren. Is die col dan nog niet genomen, dan is het raadzaam het leven een andere inhoud te geven. „Het is als de beroepsvisser, die er voor zorgt dat er vis op tafel komt, maar van zijn vrouw verlangt, dat ze voor de hypotheek van het huis werkt. Renners, die blijven fietsen omdat ze dat graag doen, terwijl ze anderen laten werken, zijn ireëel en slecht. Ik heb eens tijdens een diner tegen Matje Dohmen gezegd, dat iedere hap, die hij naar binnen werk te een schoftenstreek was. Ik ver weet hem, dat hij zijn vrouw voor hem liet werken. Ik weet het, wan neer je uitsluitend de belangen van de sponsor behartigt, probeer je wielrenners dom te houden. Maar ik heb aan het eind van het seizoen tegen Dohmen gezegd: 'Sodemieter op; ik wil je volgend jaar niet meer in een shirt van mijn ploeg zien.' Hij probeert nu als beroepsrenner een gerechtvaardigde boterham te ver dienen. Als dat onverhoopt niet lukt, weet ik, dat hij binnen een jaar werk buiten de sport heeft." JONGE DUBBELE w GRAAN JENEVER die moei u proeven, die isgeweldig Fedor den Hertog liet gisteren weer eens zien waar hij zijn faam vandaan haalt. Tijdens de laatste 25 kilome ter was hij in een solovlucht niet meer te achterhalen door het pelo ton dat zo lang zonder zich In te spannen genoten had van het zonne tje. In een brede kluit koerste het gezelschap door de Ardèche waar zoveel bemiddelde Nederalnders hun oude boerderij hebben aange schaft. Ook de broodfietsers leken lange tijd alleen maar belangstelling te hebben voor de omgeving terwijl ze hun meegebrachte voedsel consu meerden. Kort na de start in La Voulte waar de renners in de vroege ochtend per trein waren aangevoerd, werden en kele demarrages geplaatst. De Fransman Jean-Jacques Fussien, die woensdag ook al meedeed aan een vroege en lange ontsnapping, slaagde erin een voorsprong te ne men. Fussien mocht dat rustig doen, want hij had een half uur achter stand op Knetemann. Terwijl het peloton voortpeddelde, fietst de werklustige Fransman naar een voorsprong van een kwartier. Bijna 200 kilometer zou hij stand houden. Zijn voorsprong slonk drastisch toen het peloton voor de verdeling van de dagprijzen in het laatste uur het tempo opvoerde. Het was snel met hem gebeurd. Dertig kilometer voor het einde van de etappe, het giganti sche winkelcentrum Bameaoud- Plan-de-Campagne, was het verschil tussen vluchter en peloton nog drie minuten. Op dat moment demar reerde Eugene Plet uit de hoofd macht. Plet nam een kleine voor sprong. maar de ploegen met sprin ters in hun midden, haalden hem terug. Op het moment dat Plet werd achterhaald, plaatste Fedor den Hertog zijn demarrage. Fedor benut te het juiste moment om 100 meter voorsprong te pakken. Weer ver hoogde de groep het tempo, maar Fedor was niet meer terug te halen. Er zijn nu eenmaal momenten in het seizoen dat hij door niemand van de overwinning afgehouden kan worden. Na het gewonnen duel tegen het peloton, waarin de knechten van leider Gerrie Knetemann hun goed keuring aan de ontsnapping hecht ten, vloog Fedor met zijn machtige pedaaltred en de neus bijna op het stuur op de uitgebluste Fussien af. Deze was echter nog wel bij machte om na te denken. Direct nadat Den Hertog hem had ingehaald, pikte hij aan en liet zich voorttrekken. „Neem me mee naar de eindstreep", riep hij de Nederlandse kampioen toe, „jij mag winnen". Fedor hono reerde het verzoek niet. Te veel Ne derlanders werden in het verleden op die sluwe manier van de overwin- AMSTERDAM FC Amsterdam heeft er alweer een puntje bij. Na de winst bij FC Twente werd nu het bezoekende FC den Haag „bedwon gen" (0-0). Een heel gelukkig feit voor de tegen de degradatie vech tende Lieverdjes maar dat is dan ook alles. Voor het overige was het een triest makend gebeuren. Voor FC Amsterdam was het belang uitermate groot. Na de onverwachte winst bij FC Twente (0-2) en de twee opeenvolgende verliespartijen van mededegradatiekandidaat Go Ahead Eagles hield trainer Pim van de Meent zijn spelers voor dat nu het moment rijp was om definitief in veiligheid te komen. Na het duel met FC Den Haag im mers volgt zondag het treffen met Haarlem dat ook nog niet veilig is. „Voor een keer moeten wij die af schuwelijk lege kuip maar verge ten", hield Van de Meent zijn spelers voor en léég was het Olympisch 8tadion. Niet meer dan duizend ge trouwen steunden de FC Amster dam. Gevolg: een totaal sfeerloze avond. En daaraan nu is de FC Amsterdam (nog) meer gewend dan FC den Haag en wellicht was dat de oorzaak van de Haagse vrijgevigheid in de ach terste lijn. Er waren kansjes voor Otto en Wetzel, maar de positie tij dens schoten ontbrak. Toch had Kamphues moeten scoren na zo'n zeventien minuten (plichtmatig) voetbal. Alleen voor de laatste doel man Galjé faalde hij. Waarna alle betrokkenen klaarblij kelijk geschrokken besloten de eer ste helft maar als afgedaan te be schouwen. Afgezien dan van Tjeerd Koopman die soepeitjes de Hage naar Zondervan uit de wedstrijd trapte. Martin Toet was zijn ver vanger. In de tweede helft fleurde het duel zowaar zo af en toe op zonder de geblesseerd geraakte Leen van de Merk (voor wie Leo de Leeuw) kwam had FC Amsterdam het even moei lijk. Met name Henk van Leeuwen had in de Haagse aanval eenpaar goede momenten, maar ook diens ploegmakkers verzuimden toe te slaan. Zo hield FC Amsterdam de stand. FC AMSTERDAM-FC DEN HAAG O-O. Scheidsrechter; Keizer Toeschouwera: 093. FC AMSTERDAM. Van der Meeren; De Jong, Koopman. Swerissen, 8wart; Kamphues, Otto, Van der Merkt (De Leeuw); Wettel, 8tout, Wig- gemansen. FC DEN HAAO: Oaljé; Jol. Van Vliet, Perazlc, Zondervan (Toet); Tempelaar. Kila. Korevaar; Schoenmaker. Van Leeuwen. Hoekema. door Erik Oudshoorn UTRECHT Het werd de Nederlandse Ijshockey Bond als het ware in de schoot geworpen. Bijna achttien jaar lang was Dummie Smit, want daar gaat het over, als trainer-coach werk zaam in het buitenland. Hij maakte vooral furore in West- Duitsland met teams als Köln, Berlijn (waarmee hij promoveer de naar de Liga), Landshut en Rosenheim. De laatste twee seizoenen was Dummie Smit in dienst van de Zwitserse formatie Zug. Maar in november vorig jaar gingen trainer en club uit elkaar. Smit: „Ik wilde een harde trainingsmethode doorvoeren. Meer van het Duitse werk, waar ze in juli al met conditietrainin gen beginnen. Dat zagen ze daar niet zo zitten. Nou, als er twee moeilijkheden maken moet je maar uit elkaar gaan vind ik." Kort daarop belde de Nederlandse IJshockey Bond. Of hij niet een en ander wilde doen. Nu, bijna een half jaar later, is de rol die Dummie Smit straks in de Nederlandse ijshockey- wereld moet gaan vervullen nog door geheimzinnigheid omgeven. Goed, hij treedt op als coördinator van het Nederlandse team dat vandaag de eerste wedstrijd speelt in de strijd om de wereldtitel van de C-poule op het Spaanse eiland Gran Canaria. Want dat is slechts een part-time functie die ook andere jaren voor hem was weggelegd. Nee, voor Dummie Smit is ongetwij feld een andere taak toebedacht. Die van bondscoach bijvoorbeeld. Het is bekend dat de huidige nationale trainer, Hans Wesberg, na een jaar in dienst te zijn geweest bij de NIJB voor een dilemma komt te staan. Kiest hij voor een langere verbinte nis, dan is hij genoodzaakt vrouw en kinderen uit Zweden te laten overko men. Met alle (taal)problemen van- dien. Keert Wesberg terug naar 8candinavië dan kan een lang ge koesterde wens van de NIJB in ver vulling gaan: namelijk het aantrek ken van een capabele Nederlandse trainer als bondscoach. Smit:Jk de nieuwe bondscoach? Ik weet van niets. Ikzelf heb een beetje zitten denken aan het coördineren van Jeugd- en trainingsopleidingen. Want die bevinden zich in Nederland nog op een bedroevend peil. Maar verder ben ik met m'n gedachten niet gegaan. Het is inderdaad zo, dat de NIJB nog steeds niet weet wat ze eigenlijk met mij aanmoet. Wesberg hoeven ze in ieder geval niet te ont slaan. Hij is een man die zijn vak kent. Een moderne coach ook. Wes berg weet zijn filosofie over te bren gen op de spelers en een goede sfeer te kweken binnen de groep. Dat zijn sterke punten. Kijk, het leiden van trainingen van het uitstippelen van een tactiek kent iedere trainer. Maar kom je over, dat is veel belang rijker." De coördinator van het nationale team (Smit vergelijkt zijn taak met die van Hans Kraay van AZ'67) ligt in velerlei opzichten op dezelfde lijn als Hans Wesberg. Ook wat betreft het al of niet selecteren van Neder landse Canadezen. Smit stelt dan ook: „Wesberg geeft Jonge jongens als Saris en Kolijn (bieden Den Bosch, red.) een kans. Dat had ik ook gedaan. Het is niet verstandig om Canadezen naar Nederland te halen. Als ze eenmaal in Nederland zijn tellen ze op de kalender de we ken af, wanneer ze weer naar huls DUMMIE SMIT: „Ik de nieuwe bondscoach? Ik weet van niets". kunnen. In het nationale team heb je aan hen niet zoveel. Op de crucia le momenten voelen ze net niet ge noeg affiniteit met het Nederlander schap. In Denemarken, tijdens de strijd om de Ponduscup. heb ik voorgesteld om ze de woorden van het Wilhelmus te leren. Een grapje natuurlijk. Aan de andere kant: moet je ze zien staan als het volkslied gespeeld wordt." Terug naar de actualiteit. Vandaag immers, start in Las Palm as de strijd om de wereldtitel van groep C. Oranje zal in een zomerklimaat trachten haar gezonde reputatie vorig jaar werd gedegradeerd uit de B-poule weer op te poetsen. Te genstanders als Spanje, Frankrijk, China, en Oostenrijk zijn kwalitatief niet van een hoogstaand niveau. Maar verrassingen zijn natuurlijk niet uitgesloten. Aangenomen kan evenwel worden, dat Denemarken en Bulgarije de enige opponenten zijn die Oranjes terugtocht naar de B-poule kunnen dwarsbomen. Ook Dummie Smit is die mening toege daan. „Denemarken heb ik tijdens de training gadegeslagen. Daar werd ik erg benauwd van. Ook Bul garije lijkt me sterk. Het is het team dat geschoeid is op Russische leest Overigens moet Je ook Oostenrijk ning afgehouden. Fussien is boven dien een beter sprinter dan Den Hertog. Fedor wist dat hij de Frans man kwijt moest. De kans kwam na vijf kilometer op een heuvel waar wind stond. Met een simpele demar rage werd Fussien afgeschud en da verde Fedor alleen door naar de eindstreep. Daar bedroeg zijn voor sprong een minuut en 38 seconden op Klaus-Peter Thaler, de snelste sprinter van het peloton. De manier waarop Den Hertog de eerste over winning voor de chaotisch begeleide ploeg van Henri Anglade behaalde, riep herinneringen op aan de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk in Rouaan vorig jaar. Ook daar beëindigde hij een solo met de etap pezege en ook met opmerkelijke frisheid. Vijfde etappe: I. Den Hertog (Ned). 231 kilome ter van La Voulte naar Plan de Campagne »n 5 uur 41 minuten en 46 seconden, 2 Thaler (VU) 5 43.24. 3. Esclassan (Fra). 4 Sibille (Fra), 5 Berun (Fra), 6. Tlnazxi (frakWeaemael (Bel), 8. Kelly (Ier), 9. Hoban (OBr), 10. Van den Broucke (Bel), 11. Kralt (WD1), 12 Legeay (Fra), 13 De Carvalho (Fra), 14. Lubberdlng (Ned), 15. Dal Oal (Ita), 16. Lasa (Spa), 17. Pescheux (Fra), 18. Zoetemelk (Ned) en het peloton, allen in dweilde tijd als Thaler, 5.43.24. Algemeen klassement; 1. Knetemann (Ned) 22 uur 46 minuten en 54 seconden. 2. Zoetemelk (Ned) op 5 seconden. 3 Hlnault (Fra) op 0 09. 4 Laurent (Fra) op 0.20.5. Kuiper (Ned) op 0.24,6. Hnard (Fra) op 0.21, 7. Lubberdlng (Ned) op 0 31. 8. Kelly (Ier) op 0 40. 9. Ducloa-Lassalle Frai op 0.4110. Mesiet i Fra) op 0 44.11 Nllaaon (Zwel op 0.52,12 Bazzo (Fral op 0.56,13 Mollet (Fra) op 0.57,. 14 Bittlnger (Fra) op 1 minuut en 10 seconden, 15. Bernaudeau (Fra) op 1.53, 16. Braun (WD1) op 2.13,17 Martinez (Fra) op 2 15, 18. Andlano (Spa) op 2.17,19. Chaumoz (Fra) op 2.40,20. Van den Broucke (Bel) op 3.14,22. Raas (Ned) op 3.40. PARU8 - Ook zonder Michel Platl- ni heeft Frankrijk zich in het Pare des Princes te Parijs veel sterker getoond dan Portugal. De eindstand van 2-0 werd al in de eerste helft bereikt door doelpunten van Baron- chelli en Berdol. Michel Hidalgo moest niet alleen Platini, die bij de laatste training een lichte blessure had opgelopen, missen, maar nog een vijftal andere kandidaten voor Argentinië waren geblesseerd: Trésor, Guillou, Roche- teau, Bathenay en Dalger. ADVERTENTIE actuele uitgaven van In den Toren An tho« boeken R. N. Batki Het socialisme grondbeginselen en praktijk 202 bladz. - f 22^0 Hanneke van Buuren Vrouvyen die van vrouwen houden een dokumenttire 255 blad/. - f 24,50 In de nationale competitie deed zich toch nog een onverwachte wending voor. Thialf dat probleemloos kam pioen leek te worden, vergaarde in de laatste twee duels van de playoffs geen enkel punt en kwam zodoende op de ranglijst gelijk te staan met Groningen. Het doelsaldo van Gro ningen was zelfs beter maar de NIJB riep Thialf toch uit tot landskampi oen op grond van het feit dat de Friezen tweemaal hun duel van Gro ningen hadden gewonnen. Uitslagen: Tilburg-Trapper-Thiaif 6- 3, Amsterdam-Groningen 4-8, Ke rels-Amsterdam 5-7, Groningen-Tll- burg Trappers 6-5. Eindstand: 1. Thialf 6 4 0 2 8 29-24 2. Groningen 6 4 0 2 8 31-23 3. Tilburg Trappers 4. Amsterdam 6 1 0 5 2 22-36 niet uitvlakken, het zijn gevaarlijke outsiders. Ik heb ze een keer bijna van Finland zien winnen." Ter voorbereiding op het toernooi in Las Palmas speelde het nationale team en passant deze week nog twee oefeninterlands tegen Noorwegen. Belde duels eindigden in nederlagen (5-6 en 2-5). Aan de hand van belde Interlands viel op te maken welke lijnen Wesberg in Spanje zal opstel len. In de eerste lijn de Thialf-spe- lers Van Wieren, De Heer Jansen, de Tllburgse verdediger Petemousek en nog een vijfde man, mogelijk 8aris van Den Bosch. De tweede lijn bestaat louter uit Groningers. Deze lijn toonde zich In belde interlands het meeste een een heid. In de laatste lijn heeft Wesberg nog problemen. Waarschijnlijk wordt het een combinatie van Thi alf, Tilburg en Amsterdam-spelers. Wat betreft de doelman kan Wes berg kiezen uit twee mogelijkheden, of De Bruyn (van Amsterdam), of Van Bllsen (Thialf). Zij doen beiden niet voor elkaar onder. Verkrachting ervaringen, vooroordelen, achtergronden bijgewerkte 2de druk 143 bladz. - f 16.50 W. F. van Eekelen e-a. Parlement, partijen en buitenlandse politiek een discussie - 144 bladz. - f 16,50 Lucaa Grollen berg Voor een Israël zonder grenzen herziene uitgave - 160 bladz. - f 19,50 Ambon door de eeuwen 2de druk 158 tekst- en 24 (otobladz. - f 16,90 Kees van Twist Gastarbeid ongewenst de gevestigde organisaties en buitenlandse arbeiden in Nederland 143 bladz. - f 15,- a Vuijaje Nieuwe Vrijgestelden de opkomst van het spijkerpakken- proletanaat - 128 bladz. - f 15,- Torenboeken Marei o Moreira Alvea De Portugese soldaten en het socialisme 237 bladz. - f 24,50 Willy Brandt Ontmoetingen en gedachten de jaren 1960-1975 2 delen - totaal 576 bladz. - f 32,50 per deel Fran^oiae Suliny Aan de andere kant van het Oostfront het uniek*- verbaal van een Russisch- Joodaa taxichauffeur in Panjs, die in het Rode leger diende en naar Frankrijk ontsnapte - 263 bladz. - (32,50 in de boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19