Verschillen in zicht op de werkelijkheid Shell helpt Wordt de Veluwe te vol? IUNST Alshetaanonsligt,komt miskoop-van-de-maand. lernstein-concert en bate van Amnesty international Toneel kampt met zware lasten Shell helpt. Joegoslavische naïeven in Amsterdam en Delft Baal speelt Botho Strauss Bk Hoe u zonder risiko een tweedehands-auto koopt Campingbedrijven ongerust over plannen provincie Rechter vindt dat huiszoeking in Molukse wijk mocht 'Molukkers hebben weinig geleerd van geschiedenis' Shell-Chemie tegen vijfploegendienst Exporteurs willen valuta-garanties Man verdronken BINNENLAND Trouw/Kwartet PRH 11 ADVERTENTIE scène uit „De hypochonders" van Botho Strauss bij de elgroep Baai: Trudy de Jong als Nelly, Kitty Courbois als de teder van Vladimir. or Jac. Kort I1STERDAM Velen hadden gehoopt en verwacht, dat de merikaanse componist en dirigent Leonard Bernstein wanneer ijdan eindelijk na 28 jaar weer eens in Nederland zou terugke- n voor het dirigeren van enige concerten, hij die gelegenheid ld aangegrepen om ons met een aantal hedendaagse Ameri- tanse composities in kennis te brengen. Om met Bernstein te tginnen, we hadden hier graag kennis gemaakt met zijn laatste impositie „Songfest" voor zes solostemmen en orkest. is anders gelopen: niet slechts iven ons de werken uit de Nieuwe reld onthouden, zelfs het pro- unma, dat aanvankelijk voor dit ucert, waarvan de baten geheel en ten goede kwamen aan het zeer rdienstelijke Amnesty Internatio- t zelfs dit programma, dat werken ut Mozart (de „Praagse" symfonie), rawinsky (Symfonie en Scènes de illet) en Tsjaikowsky (Francesca iRimini) vermeldde, werd vervan- a door de Tweede en Derde Sym- van Ludwig van Beethoven. betreur deze gang van zaken. Dit ituurlijk niet omdat ik geen be- widering zou hebben voor de ge temde symfonieën, noch omdat ik in twijfel trek of Bernstein, die lethovens orkestwerken opnieuw integraal op de plaat zet, voor taak voldoende is toegerust. Beethoven is hier genoegzaam tkend. Binnenkort voeren Haitink door André Rutten AMSTERDAM De toneelgroep Baal gal woensdag in het Shaifytheater (waar de voorstelling voorlopig blijft) de première van „De hypochonders" van de Duitse schrijver Botho Strauss (1944), in de vertaling van Peter en Huib Verstegen, geregisseerd door Leonard Frank. Het is een wonderlijke voorstelling omdat het een wonderlijk stuk is met een wonderlijk verhaal. Het begint met de binnenkomst van de rijke Vladimir in een prachtig Amsterdams grachtenhuis (Botho Strauss situeert zijn stuk in Amster dam in 1901), even later gevolgd door Nelly, met wie hij daar samen woont en die hij juist uit de gevangenis gehaald heeft, waaruit zij op borg tocht vrijgelaten is. Zij is beschul digd van moord op een chemicus, die haar minnaar was, maar ook de uit vinder van een nieuw geneesmiddel tegen t.b.c. Nelly zelf zegt, dat zij de man gedood heeft omdat hij haar geheel voor zichzelf opeiste en zij Vladimir niet kon missen. De direc teuren van een geneesmiddelenfa briek, waarvan Nelly aandelen heeft, zeggen dat zij ten behoeve van die fabriek in bezit wilde komen van het nieuwe geneesmiddel om er geld mee te verdienen. mand de hele werkelijkheid ziet, ook de toeschouwer niet, en pas op het eind een samenhang zichtbaar wordt, zij het ook nog met vraagte kens. In de voorstelling van Leonard Frank zijn daarom ook verschillende toneelstijlen tegenover elkaar gezet: elementen van het salonstuk, van het schelmenstuk, van de farce, van hat absurdisme. Binnen een op nieuw oogverblindend, wel sterk ver eenvoudigd decor van Paul Gallis, dat zelf die elementen ook weerspie gelt, wordt dat door de perfect acte rende spelers toch tot een verrassen de eenheid gebracht. Wie onvoorbereid een tweedehands auto gaat kopen, neemt flinke risiko's. Als je het slecht treft,kun je zelfs ongewild de hoofdrolspeler in een veel bekeken t.v.-rubriek worden. U kent het wel: „de miskoop van de maand!' waarin mensen vertellen hoe ze duizenden guldens hebben besteed aan een auto, die dat bij lange na niet waard was. Dergelijke schrijnende gebeurtenissen zijn eigenlijk helemaal niet nodig. In „Shell helpt,deel 6" hebben we name lijk precies op een rijtje gezet wat je moet doen om zonder al te veel risiko's een tweedehands auto te kopen. Hoe je je thuis voorbereidt, wat je wel en niet mag zeggen tegen een handelaar en waar je verder nog op moet letten. Ais u - net pis wij - denkt dat dat boekje goed van pas kan komen, let dan even op de brievenbus. Want daar valt het boekje een dezer dagen in. Verwijzing en Kersjes weer alle symfonieën van hem uit. Dèkr hadden we Bernstein dus niet zo voor nodig gehad. Dat neemt niet weg, dat de wijze waarop Leonard Bernstein de beide Beethoven-symfonieën heeft uitge voerd. zeer bewonderenswaardig ge noemd moet worden. Enerzijds sluit zijn interpretatie zich ten nauwste aan bij hetgeen in de partituur staat aangegeven, maar anderzijds (of misschien juist daardoor) tintelt het werk, zoals Bernstein het laat spelen, van de eerste tot de laatste maat van leven. Het Concertgebouworkest, dat ver moedelijk voor de pauze nog wat onwennig stond ten opzichte van Bernstein's drukke, soms bijna woeste wijze van dirigeren, was daar in de Derde Symfonie kennelijk ge heel overheen. Het speelde de „Eroi- ca" op schitterende wijze en met een beklemmende Treurmars. Vraagtekens Dat is een van de kenmerken van het stuk: wat er in gebeurt, wat er in gedaan wordt is altijd op uiteenlo pende manieren te begrijpen. En in alle gesprekken die er gevoerd wor den, hebben de praters het waar schijnlijk wel over hetzelfde, maar zij zeggen er andere dingen over om dat zij er verschillend tegen aankij ken en verschillende verbanden leg gen. In het stuk botsen dus voortdu rend verschillende kijken op de wer kelijkheid tegen elkaar, omdat nie- In het programma wordt terecht ver wezen naar Peter Handkes „De rit over het Bodenmeer", waarvan de titel ontleend is aan een romantische Duitse ballade. Een ruiter gaat in snelle vaart over een bevroren meer, zonder te weten dat het een bevroren meer is. Dat wordt hij zich pas be wust als hij omkijkt en het ijs ziet scheuren. Hij schrikt zich dan letter lijk dood. Ook in „De Hypochon ders" is pas aan het slot te overzien, welke afschuwelijke dingen er aan de hand waren en nog niet eens helemaal. Waarbij die afschuwelijk heden wel vertaald zijn in een schel menverhaal. DEN HAAG (ANP) - Men kan er niet mee doorgaan de finan ciële lasten verder naar de lage re overheden te schuiven. Wordt deze lijn namelijk ge volgd, dan zal dit leiden tot het failliet van een landelijk ver spreid gesubsidieerd toneel- bestel, dat de podiumkansen dient en dat zich niet richt op onmiddellijk commercieel gewin. De Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties in Neder land heeft dit gesteld In een com mentaar op de jongste toewijzing van subsidies voor toneelgezelschap pen. De schouwburgdirecteuren heb ben de volksvertegenwoordigers ook geschreven, dat de verschuiving in de toekenning van subsidies structu rele problemen verdoezelt. Voorts betekent een verhoging van rijksbijdragen die minder dan de trendmatige is, een verschraling van het toneelaanbod. Voor de voorstel lingen zal meer moeten worden be taald, en dat houdt veelal een extra last in voor de lagere overheden. Alle oplossingen en gevolgen, die tot nu toe zijn gesignaleerd, lelden vol gens de schouwburgdirecteuren tot het verdwijnen van een niet-com- mercieel toneelbestel, dat zijn be staansrecht grondt op artistlek-kwa- litatleve maatstaven. door Jac. Lelsz ARNHEM De stemming onder de exploitanten van vakantiebedrijven op de Veluwe wordt er niet beter op. Hun misnoegen betreft speciaal de provincie Gelderland. Op het bureau van Recron te Arnhem, de organisatie waarin de Nederlandse recratie-ondernemers zich hebben gebundeld, bespeurt men onder de leden op de Veluwe „een toenemend gevoel van irritatie". Directeur A. W. Kroon: „Dat komt omdat de provincie, terwijl men in een commissie met elkaar in overleg is over verbetering van de situatie, steeds weer schoten voor de boeg lost door nieuwe rapporten, nota's en andere publicaties." Josip Generalic: „Waiting for springtime" (olie achter glas, 1978) door G. Kruis AMSTERDAM/DELFT Hoewel tot begrip „naïef" in de beeldende unst al een heel eigen klank heeft •kregen. toch zullen er nog een he- Jtoel mensen zijn, die er mee zitten. *»nt hetword dekt nogal uiteenlo pende begrippen. 't Kan „eenvou dig" betekenen, maar ook „onnozel" m dat is toch weer iets heel anders. Als het gebruikt wórdt in 't geval van tentoonstellingen zoals nu die van «(beroemde) Generalics in Amster dam en van 19 anderen in Delft •orden er mensen mee bedoeld, die «h met een tak van kunst bezig touden, zonder dat zij daarin ooit nüg onderricht ontvingen, die zich ■onder meer aan een door hen ge- "*lde roeping hebben overgegeven. Al die begrippen: zondagsschilders, ■utodidacten, misschien gaat het 'oor de landen om ons heen nog op. "ttr waarom hebben ze het in het te*al van de Joegoslaven eigenlijk fct gewoon volkskunst genoemd, tonst die dóór en vóór het volk ge lukt wordt? 'snt in deze artistieke voortbreng en van boeren en arbeiders is een «r sterke binding te bemerken met 81owaakse folklore. En bovendien «stond deze kunstvorm in de jaren •rtig als een aanklacht tegen de Wale ongelijkheid. De eerste expo ses werden gesteund door de ar- •iders en vooruitstrevende studen- •Mnaar de echte critici keken er op *ter kwam de erkenning. Verschil- „scholen" ontstonden, zoals van Hlebine, waarvan Ivan Gene ralic, die nu met zoon Josip tot 29 maart exposeert in GIN-galerie. Spiegelgracht 8, Amsterdam. Ook in andere dorpen gebeurde iets derge- Vi if honderd lijks in Kovacica b.v., in het Servi- J sche dorp Oparic en Uzdin, het plaatsje van de schilderende boerin nen. Verschillende voorbeelden daarvan zijn vanaf 11 maart tot 17 april te zien in „De volle maan". Oude Delft 189 te Delft. In meer dan één stuk is het woord sanering gevallen. Sommige vakan tieverblijven hebben het idee dat het zwaard van Damocles boven hen hangt. Terwijl zij soms al tientallen jaren hard hebben bewerkt zij het niet altijd zonder gebreken zien sommige exploitanten nu hun broodwinning in gevaar. „Er zijn in derdaad ondernemers, die bezorgd zijn over het voortbestaan van hun bedrijven," zegt de heer R. van Sel derij k uit Garderen, voorzitter van de kortgeleden opgerichte afdeling Veluwe van Recron, „Het wordt tijd dat we er wat krachten tegeno ver stellen," zegt de heer G. Kamp horst te Voorthuizen, die al drie jaar in enige commissies meedraait. Hij spreekt van „drieste plannen", die vooral bij sommige leden van het provinciaal bestuur leven, vooraan de gedeputeerde mr. J. Fokkens (PvdA). pings moeten verdwijnen, waartegenover dan een schadever goeding zal staan. Verloedering De jonge afdeling Veluwe van Re cron wil ook niet dat de Veluwe verloedert door verstedelijking, in dustrialisatie of een ongebreidelde uitbreiding van de recreatie. Zij maakt er echter bezwaar tegen dat al te lichtvaardig met de belangen van de recreatie-ondernemers wordt om gesprongen, en met die van de toeris ten. In de plannen voor het nationaal landschapspark Veluwe wordt daar onvoldoende rekening mee gehou den, vindt men. Voorzitter Seldenrijk van de afde ling Veluwe van de Recron wijst erop dat er nogal wat recreatieve bedrijven zijn, die er economisch niet zo best voorstaan. Er worden van hen grote investeringen ver wacht, nu eens voor de aanleg van riolering, dan voor het bouwen van een zwembad en dan weer voor ver betering van de bungalows enz. Het mag naar zijn mening echter onvol doende doorberekend worden in de Al is, wat volkskunst genoemd wordt, sterk gebonden aan bepaalde tradities, aan de voorbeelden van voorgangers ook. het resultaat is toch in hoge mate afhankelijk van de fantasie en de beeldende gaven van de maker. Die kunnen zich ont wikkelen. vernieuwen, net als dat bij andere kunsten het geval is. Maar het blijft volkskunst. Kunstenaars, die een opleiding ontvingen aan een academie of vergelijkbaar instituut, werden daar geconfronteerd met de geschiedenis van de kunst en die zal haar sporen nalaten. Dat kan inspi rerend werken, maar ook tot epigo nisme, te nadrukkelijke navolging leiden. Ik zou overigens nog willen bena drukken, dat het niet de primitiviteit van de werkwijze is waardoor ove rigens begrijpelijke sentimenten los gemaakt kunnen worden die het op deze twee tentoonstellingen ge toonde werk voor mij zo boeiend en aantrekkelijk maakt. Het bijzondere van deze volkskunst is, dacht ik. vooral gelegen in de uitermate per soonlijke visie, die deze mensen op het hun omringende leven hebben, in hun oprechtheid en spontaniteit. Want dat is het, dat hen tot kunste naars maakt. In Gelderland bevindt zich ruim twintig procent van de landelijke capaciteit aan kampeerterreinen. Al leen de Veluwe telt een kleine vijf honderd recreatiebedrijven. Door de welvaart zijn vele tentkampeerders caravanbezitters en eigenaren van zomerhuisjes geworden. Het aantal vaste standplaatsen zou ruim boven de zestig procent liggen. De moge lijkheden voor de zogenaamde toe ristische kampeerder lijken daar door steeds kleiner te worden. Een situatie, die de provincie een doorn in het oog is, en zij wil dan ook naar een zodanig gebruik van de accom modatie, dat meer mensen daarvan kunnen profiteren. Dat staat allemaal op een rijtje in een recent door de provincie uitge brachte nota „Openluchtrecreatie- beleid". In hetzelfde geschrift wordt opnieuw herinnerd aan een hoofd doelstelling voor de Veluwe, name lijk „stringente bescherming van na tuur en landschap", een opvatting die meebrengt dat de mogelijkheden voor de verblljfsrecreatie er niet kunnen worden uitgebreid, terwijl men zelfs niet zal kunnen ontkomen aan het nemen van maatregelen. Het betekent dat het soms nodig kan zijn campings te verplichten zich door het aanbrengen van meer groen be ter aan het oog te onttrekken of om achtergebleven campings te dwin gen riolering aan te leggen enz. Het kan in zijn uiterste consequenties ook betekenen dat sommige cam- ASSEN (ANP) De huiszoekingen naar wapens op 10 september vorig jaar in de Zuidmolukse wijk in As sen zijn rechtmatig geweest. Dat heeft politierechter mr. P. F. Ooster hof in Assen bepaald. De rechtmatigheid werd betwist door mr. R. Hartkamp uit Utrecht, toen hij twee Zuidmolukkers, ver dacht van verboden vuurwapenbe zit, voor de politierechter verdedig de. Volgens mr. Hartkamp beschik te de politie niet over een bevel tot huiszoeking, zodat de bewijsmidde len niet rechtmatig waren verkregen en krachteloos zouden zijn. Volgens het vonnis is niet gebleken en ook niet aannemelijk geworden, dat de woningen tegen de wil van de bewo ners zijn binnen gegaan. Derhalve was een last tot huiszoeking niet vereist. De 40-jarige F. 8. T. uit Assen is wegens het bezit van een pistool en patronen veroordeeld tot een maand voorwaardelijk, proeftijd twee jaar, en een boete van honderd gulden. De 28-jarige H. H. S. kreeg wegens het bezit van een verboden handwapen en enkele patronen boe tes van 40 tot 75 gulden. Het in beslag genomen wapentuig werd verbeurd verklaard. DEN HAAG (ANP) De uit Indone sië gevluchte Zuidmolukse onder wijzer Sahalessy vindt dat de Zuid molukkers ln Nederland weinig heb ben geleerd van de geschiedenis. „Wij blijven met een ongezond soort fanatisme vasthouden aan fouten die onze voorouders ook gemaakt hebben," zo schrijft hij in een ver klaring die hij nog in Indonesië op stelde en die afgedrukt is in de in Nederland verschijnende bladen .Torna' en .Soeara Rajat'. Sahalessy vindt dat de verdeeldheid onder de Molukkers te groot is en ook dat te veel Zuidmolukkers door de knieën gegaan zijn voor „stuff, luxe en geld". Veel Molukkers laten zich meesleuren door modever schijnselen, terwijl de groep die wel ijvert voor de Zuidmolukse onaf hankelijkheid kampt met onderlin ge verdeeldheid en een Jk-weet-be- ter-mentaliteit'. De Zuidmolukse onderwijzer (ook schrijver van het RM8-volkslled) vindt dat de eenheid die ontstond ln de guerrilla tegen de regering ln Djakarta, niet langer verstoord moet worden door verschillen in godsdienst en herkomst. prijzen. Om die reden verkopen ex ploitanten wel eens sta-caravans. De provincie noemt dat „koppelver koop". Zij is het met die vorm van verkoop niet eens. Maar waarom ei genlijk niet? Het is een manier om overeind te kunnen blijven, aldus de heer Seldenrijk. Afhaken Recron-directeur Kroon betreurt het dat de recreatieondernemers en de provincie op het ogenblik „hard tegen hard gaan". Dat is jammer, want het gros van de exploitanten is bereid tot overleg. Een aantal din gen in de camping-wereld is inder daad niet goed. Samen zou men tot een oplossing moeten komen. In be paalde gevallen is men ook bereid het bedrijf te sluiten. Maar waar de provincie op het ogenblik mee bezig is „dat is eigenlijk een beetje stem mingmakerij". Al die publikaties passen niet ln het overleg. Daarom hebben de recreatie-ondernemers al serieus overwogen af te haken, zoals de boeren dat hebben gedaan wat betreft de begeleidingscommissie, die is ingesteld met betrekking tot het idee van een nationaal land schapspark Veluwe. De heer Kamphorst, die namens de Recron in enige provinciale commis sies zit, vindt de in januari 1978 uitgebrachte nota „Openluchtre- creatlebeleid" zonder meer voorba rig. Terwijl een commissie, gesubsi dieerd door CRM met ƒ360.000 -, nog druk bezig is met een onderzoek naar de verblljfsrecreatie, komt het provinciehuis vast al met een nota. Er is door de twintig koppen tellen de commissie nog geen cijfer be kend gemaakt, maar de provincie weet het al; er is geen ruimte voor meer recreanten op de Veluwe. Er zou, door het grote aantal vaste standplaatsen, volgens de provincie, ook onvoldoende gelegenheid zijn voor toeristische kampeerders. „Maar", aldus de heer Kamphorst, „het adviesbureau Arnhem' heeft intussen berekend dat er plaats is voor 16000 mobiele caravans (of ten ten), het cijfer dat door ambtenaren later is teruggedraaid tot 10.000. In de tijd van schaalvergroting, waarin bovendien alles steeds gerie felijker en mooier moet, kan de re creatie-ondernemer alleen maar het hoofd boven water houden als hij kan uitbreiden, vindt de heer Kamp horst, die zegt dat de recreatie-on dernemers zich scherp zullen opstel len tegen een overheid die van plan is zelf met campings te beginnen. HIJ vindt de cijfers van de nota „openluchtrecreatiebeleld" uit de lucht gegrepen. En de grote druk op de Veluwe? Hij zegt dat uit een onderzoekje, dat in zijn opdracht uitgevoerd is, gebleken is, dat slechts zeven procent van de men sen die zich in de natuur bevinden, afkomstig is van de kampeerter reinen. ROTTERDAM (ANP) - Shell Raffi naderij/Chemie ln Rotterdam acht de invoering van een vijfploegen dienst niet verantwoord. Tijdens de onderhandelingen met de industrie bonden heeft de directie benadrukt, dat verkorting van de werktijd met behoud van het inkomen niet kan worden overwogen, zeker gezien de verdere verslechtering in de econo mie. Voorts heeft het bedrijf meege deeld, dat dit Jaar geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Shell heeft onder meer voorgesteld prijscompensatie te geven op basis van de verschoonde index, zonder een maximum, aanpassing van de minima in de prijscompensatie en vakantietoeslag, volledige handha ving van de pensioengrondslag voor continu-werkers vanaf 55 jaar. die om medische of organisatorische re denen in dagdienst worden ge plaatst. Voor de beperkte groep werknemers, die op zestigjarige leef tijd met pensioen gaan, werd uit breiding van de vakantierechten aangeboden, alsmede een regeling met betrekking tot vervroegde uit treding op vrijwillige basis. Verder deelde het bedrijf mee, dat de onderneming uitsluitend bereid is de werkingssfeer van de CAO uit te breiden als de meerderheid van het betrokken personeel dit wenst De besprekingen met de bonden worden woensdag 15 maart voort gezet. ROTTERDAM Om de sterk ge daalde Nederlandse export weer uit het slop te halen, moet de Neder landse overheid het bedrijfsleven steunen met garanties, die het valu ta-risico, dat deze bedrijven lopen, dekken. Die garanties zijn juist nu nodig, omdat de sterke positie van de gulden de Nederlandse concur rentiekracht verzwakt heeft met als gevolg geweldige risico's bij expor ten over lange termijn-kredieten in buitenlandse valuta. Dit is het oor deel van de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Centraal Orgaan voor Economische Betrekkingen met het buitenland, zoals hij dat ln Rotterdam op een bijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitsprak. De Koster wees er op dat in andere landen met een sterke munteenheid de valuta-risico's door de staat wor den overgenomen. Hij noemde in dit verband Zwitserland en Zweden. In dit laatste land denkt men een be drag van vijf miljard gulden nodig te hebben om gedurende drie Jaar de valuta-risico's Van ondernemingen over te nemen. ROTTERDAM De 50-jarige C. Wolfert uit Rotterdam is verdron ken ln het water van de Schiehaven. De politie vermoedt dat de man is gestruikeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11