9 10 II Formatie in beeld Volksunie verboden Watdoetde Rabobankvoor u in het betalingsverkeer? "N Rabobank Wetenschapswinkel meer in trek Methoden en resultaten vergeleken Sergeant-majoor uit leger wegens gewetensbezwaren geld en goede raad Man bekent moord HslDEFOAG 9 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling dagelijks 9-17 uur, JAARBEURSHALLEN - UTRECHT MAART MAART MAART DONDERDAG MAART VRIJDAG MAART ZATERDAG MAART J Van onze redacteur wetenschappen DELFT Bij steeds meer universiteiten en hogescholen kan de eenvoudige burger, al dan niet georganiseerd, terecht wanneer hij wetenschappelijke informatie nodig heeft over een concreet probleem. Vertegenwoordigers van de „wetenschapswinkels" die de Juiste contacten leggen tussen klant en onderzoeker, waren gisteren In de TH Delft bijeen voor een vergelijking van methoden en resultaten. De foto vaarmee de tentoonstelling eindigt: Den Uyl verlaat in gezelschap van zijn chauffeur het Binnenhof in Den Haag. Fototentoonstelling in Rijksmuseum Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Verkiezin gen en Kibinetsformatie '77" is de titel van een ongeveer hon- lerd fob's omvattende ten- .jonstelling, die vanaf van- 5 daag tot augustus te zien is in de expositieruimte van de af- leling Nederlandse Geschiede- in het Rijksmuseum. Pre- mier Van Agt opende gisteren de tentoonstelling van de foto journalisten Han Singels en Dolf Touisaint en ontving te vens het eerste exemplaar van het boek „Van Agt aan de macht, of hoe het tweede kabi net Den Uyl er tóch niet kwam". )e tekst van dit boek werd geschre ven door Fred Verbakei, redacteur van de tv-.-ubriek Den Haag Van- laag, de foto's zijn gemaakt door Singels en Toussaint, het is vervaar digd in opdracht van de Stichting Burgerschapkunde. Het 115 ptgina's tellende boek is geen wetmschappelijke analyse, naar een gemakkelijk leesbare be- ichrijving. Verbakei gaat in op de voorgeschiedenis: de val van het ka binet-Den Uyl en de verkiezingen., Ook grijpt tij terug op vergelijkbare situaties in onze parlementaire ge schiedenis en haalt hij markante uit spraken aan van politici. „Van Agt aan de macht" zal in de boekhandel tien gulden kosten. De vormgeving oogt wat stordig en de foto-afdruk ken missen enige uitwerking door het goedkope papier dat gebruikt is. De foto's op de tentoonstelling zijn [emaakt ln het kader van de Jaar- ij kse foto-opdracht over actuele on derwerpen, die het Rijksmuseum se dert 1975 verstrekt. De eerste ten toonstelling in de serie was gewijd aan het onderwerp „Werkloosheid in Nederland nu", de andere ging over .Andere culturen in onze cultuur". )e opdracht 1977 had tot doel het ehele verkiezingsgebeuren en de aarmee samenhangende kabinets formatie vast te leggen. De opdracht werd gegeven na advies van een jury, bestaande uit drs W. H. Vroom, hoofd afdeling Nederlandse Geschie denis, een journalist en een deskun dige op het gebied van de fotografie, voor dit jaar Kees Bastianen, parle mentair journalist van de Volks krant en Bas Roodnat, NRC Han delsblad. Financieel worden de op drachten mogelijk gemaakt door een extra toelage van het ministerie van CRM. Dat de opdracht aan Dolf Toussaint werd gegeven is allesbe halve toevallig. Toussaint „beperkt" al zijn werkterrein tot het parlemen taire gebeuren. Bij het formuleren van de opdracht stond min of meer al vast dat de keuze op hem zou vallen. Han Singels kreeg de op dracht op grond van zijn artistieke en journalistieke kwaliteiten die hij onder andere wekelijks etaleert in het opinieblad De Groene Amster dammer. Toussaint en Singels kregen van het Rijksmuseum ieder 20.000 gulden. Dat bedrag werd later, in verband met de aanzienlijk langere formatie- duur, nog eens met vijfduizend gul den verhoogd. Om het geld was het de beide foto grafen echter niet te doen. Han Sin gels maakt er geen geheim van dat de opdracht artistiek, politiek en journalistiek gezien constant een uitdaging is geweest! „Het uiteinde lijke resultaat konden we natuurlijk pas overzien toen het kabinet-Van Agt-Wiegel rond was. Tussentijds hebben we wel materiaal geplaatst in De Groene en Vrij Nederland, waarvoor Dolf werkt. Zo iets moet je ook wel doen, om het effect van lommige platen te kunnen verifië ren. De formatie had een chaotisch verloop, je moet uitkijken om zelf ook niet te verzanden in vaagheden. Bij ons stond voorop een politieke visie te geven op een politiek gebeu ren en daarbij moet je trachten ver helderend te werk te gaan." In die opzet zijn Singels en Tous saint meer dan geslaagd. Ze geven niet slechts een ooggetuigeverslag van de verkiezingscampagnes die aan de formatie vooraf gingen, de onderhandelingen van de partijlei ders en formateurs en de uiteindelij ke installatie van het kabinet, maar verdeelden de materie in fasen. Twee belangstellenden op de tentoonstelling: Den Uyl en Van Agt.- Daarbij zijn opnamen die de infor mele sfeer bepaalden niet vergeten. Op de tentoonstelling is een hoek met „ijdelheden" ingeruimd en zijn op een andere plaats foto's te vinden die conversaties en de sfeer in de wandelgangen weergeven. De visie die Singels en Toussaint meegaven aan hun werk is onder andere terug te vinden in een duide lijk begin en eind van de tentoonstel ling. Het werk begon voor hen pas echt toen de abortuskwestie op tafel kwam. Dolf Toussaint: „We hebben de abor tus-affaire als uitgangspunt geko zen, omdat niemand kan ontkennen dat die een definitieve conflict-situa tie teweeg bracht tussen het CDA en de socialisten. Ook de WD speelde daarbij een uiterst belangrijke rol." Onder de noemer „abortus" is een curieuze foto te zien, van het enige tv-debat waarin Den Uyl, Wiegel en Van Agt samen optraden, uitgezon den door de NOS. De foto geeft het moment weer waarin Van Agt ver klaarde nooit als minister van justi tie te zijn aangebleven, wanneer de abortuswet was aangenomen. In chronologische volgorde zijn verder gerangschikt: de staking in februari '76 en alles wat het grootste arbeids conflict sinds de Tweede Wereldoor log teweegbracht, de val van het kabinet-Den Uyl over de grondpoli- tiek, de verkiezingscampagnes, de tv-debatten, de onderhandelingen in fasen en de uiteindelijke installatie van het kabinet-Van Agt. Met een weergave van dat laatste feit eindigt de tentoonstelling overigens niet. Het politieke sluitstuk van het werk van Singels en Toussaint vormt het vertrek van Den Uyl (op de rug ge zien) met zijn chauffeur van het Bin nenhof in Den Haag. De nederlaag van een man die in feite glansrijk had moeten zegevieren, aldus de fo tografen. Groepen en mensen die bijvoorbeeld geconfronteerd worden met een mi lieuprobleem dat niet bevrdigend wordt opgelost, staan voor minstens twee moeilijkheden. Ze hebben in het algemeen geen geld om de zaak te laten uitzoeken, en als ze de weg nóór de universiteit al kunnen vin den, dan raken ze de weg in die ingewikkelde organisatie bijna zeker kwijt. De oplossingen die daarvoor langza merhand ontwikkeld worden, verke ren nog in verschillende fasen. Zo werkt aan de TH Eindhoven een fysicawinkel, die over lawaaihinder steeds zinniger adviezen kan uit brengen. Het begon met meetpro gramma's die alleen aangaven of het lawaai boven de norm uitkwam, ver- telde Paul Bussman. Toen dat goed liep bouwden de studenten hun des kundigheid uit in de richting van tegenmaatregelen en de resultaten daarvan. Veelomvattender Aanmerkelijk veelomvattender is de wetenschapswinkel van de universi teit van Amsterdam, al een klein jaar op vrijwillige basis aan de gang en nu met een officiële structuur en een budget. Intussen, kon Onno Nie- man melden, zijn er al 165 proble- APELDOORN - De 47-jarige ser geant-majoor van de Koninklijke Luchtmacht W. Paull uit Apeldoorn, heeft zijn ontslag genomen omdat hij uit ethische overwegingen meent een hardgrondig neen te moeten la ten horen tegen alles wat met ABC- wapens te maken heeft. „Ik voel mij persoonlijk verantwoor delijk voor de dingen waarmee je in het leger bezig bent," aldus Pauli, die 27 Jaar beroepsmilitair is ge weest. Dat is een principe, vindt hij, dat voor iedere soldaat geldt, of deze nu tot het Navo-bondgenootschap behoort, dan wel tot het Warschau pact. Het vertrek van minister Kruisinga heeft op zijn beslissing geen invloed gehad: „Wel zou je kunnen zeggen dat die neutronenbom de zaak heeft aangezwengeld. Het is een proces geweest dat vele Jaren heeft ge duurd. Ik ben getrouwd en heb kin deren. Nu die de deur uit zijn, heb ik de knoop doorgehakt. Er zitten nog al wat consequenties aan, want op mijn leeftijd kom je niet zo gauw weer aan de slag. Te meer niet om dat ik een erg specialistische oplei ding heb gehad. Het zal wel op de bijstand uitdraaien." men binnengekomen, waarvan 20 af gehandeld, 21 in onderzoek en 82 nog in behandeling. De Amsterdamse or ganisatie bemiddelt alleen tussen klant en onderzoeker, en houdt de voortgang van de zaak in de gaten. Onderwerpen variëren van huurwei- gerlng via vertalingen uit het Al- baans tot informatie over zonne- en kernenergie (voor het Brazilië-comi- té). Opmerkelijke cliënten waren de man die vermoedde dat zijn kunst gebit door een veel geadverteerd schoonmaakmiddel uit elkaar viel (dat was niet zo) en Dolle Mina met Kamervoorzitter Vonde ling, mevrouw Van Pal- landt en prinses Beatrix bekijken de nieuwe aan winst in de anti-chambre van het Kamergebouw. .Het is een door mevrouw Van Pallandt gemaakte (kleinere) copie van het standbeeld van koningin Wilhelmina, dat in Rot terdam staat. Vervolg van pagina 1 In de beschikking wordt geciteerd uit onder meer een toespraak die vice-vooizitter J. P. C. J. Hagenbeek, caféhouder in Huizen (N.-H.), ln mei 1977 op een verkiezingsbijeenkomst van de NVU in Arnhem heeft gehou den. Hagenbeek zei toen dat het Ne derlandse volk even ernstig door „ongewenste vreemdelingen'' wordt bedreigd als in de Jaren 1940-1945. Gememoreerd wordt dat de voorzit ter van de NVU, de gewezen boek houder J. G. Glimmerveen, tot twee maal toe is veroordeeld wegens ver spreiding van beledigende pamflet ten, gericht tegen respectievelijk Su rinamers en Antillianen, en teger Turken en andere gastarbeiders. Stichting Dat de rechtbank op formele gron den de vordering tot ontbinding van de wel als verboden aangemerkte NVU heeft afgewezen, hangt onder meer samen met de omstandigheid dat de vereniging ten nauwste is verweven met de in 1975 opgerichte ADVERTENTIE ln deze nieuwe brochure van de Rabobank komen uitgebreid aan de orde de rekening-courant, automatische incassi, cheques,afstortingsregelingen, buitenlands betalingsverkeer,girale salarisbetaling, spaar- en termijn depositorekeningen, beleggen. Kortom een uitgebreide brochure over het betalingsverkeer, wellicht ook voor uw bedrijf interessant. Vult u even de bon in en u krijgt de brochure gratis en zo snel mogelijk toegestuurd. Natuurlijk kunt u ook bij een kantoor van de Rabobank binnenstappen. Er zijn er maar liefst 3100; dus altijd wel eentje in de buurt. (Firma) naam: _i Ter attentie van:. -iPostcode:- Rekening bij de Rabobank ja/nee? U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar: de Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, Eindhoven. P de vraag waarom meisjes van zestien het huwelijk nog steeds als Ideaal zien. Verder wordt uitgezocht waar om toch eigenlijk de huren in Am sterdam hoger zijn dan in andere steden. Dat doet de Delftse afdeling bouwkunde, die binnenkort moge lijk contacten met een eigen plaatse lijke wetenschapswinkel kan aan knopen. Want het tweedaagse sym posium in Delft was mede bedoeld als steun voor de daar werkende initiatiefgroep, die zowel uit de TH t als bij belanghebbende groepen in de omgeving al positieve belangstel ling kon melden. „8tichting tot steun aan en toezicht op de Nederlandse Volks-Unie". Evenals van de NVU is Glimmerveen voorzitter van die stichting en mr. F. Zoetmulder uit Amsterdam secre taris. Omdat de officier van justitie niet de ontbinding van deze stichting heeft gevorderd, zou naar het oordeel van der rechtbank een ontbinding van alleen de NVU elke betekenis mis sen. Bij de voorlezing van de be schikking merkte president Da Cos ta wel op dat de nu gegeven beschik king ontbinding van de vereniging in een later stadium niet in de weg hoeft te staan. De door de officier geëiste ontbin ding van de NVU is mogelijk gewor den in juli 1976, toen het nieuwe boek 2 van het burgerlijk wetboek werd Ingevoerd. De mogelijkheid een „verboden-verklaring" te vorde ren, verviel daarmee. In de beschik king wordt opgmerkt dat evenwel de vaststelling dat de vereniging verbo den is, een onmisbare voorwaarde is om tot haar ontbinding te kunnen overgaan. De nieuwe wettelijke bepaling spreekt zich minder duidelijk dan de oude uit over de vraag wanneer een rechtspersoon als een vereniging be paalde grenzen overschrijdt. „De va ger geworden formulering zo wordt in de beschikking overwogen, „zal de Nederlandse rechter eens te meer tot terughoudendheid moeten nopen bij de behandeling van een vordering tot ontbinding van een politieke or ganisatie." In deze overweging is de nadruk op het woord „politieke" gelegd. De aarzeling die hier tot uitdrukking wordt gebracht, klinkt ook duidelijk door in de nadere overweging dat „de voor het leven benoemde rech ter" ln een democratische samenle ving als de Nederlandse ten „bijzon dere terughoudendheid" in acht moet nemen, omdat hij „voor zijn beslissingen aan geen minister of gekozen college verantwoording schuldig is". Zowel de NVU als de officier van justitie kan binnen een maand ln beroep gaan bij het gerechtshof ln Amsterdam. De officier zal zich daar over beraden. Glimmerveen liet de rechtbank slechts weten: „Wij gaan toch door met politiek bedrijven". LEEUWARDEN (ANP) De 23-Jari- ge R. B. T. uit Leeuwarden heeft in de nacht van dinsdag op woensdag bekend dat hij afgelopen vrijdag de 25-jarige 8handersein LaJbiharie. eveneens uit de Friese hoofdstad, met messteken om het leven heeft gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9