franse communisten oeren broedertwist ABN Bank Noodtoestand Bangladesj eist veel slachtoffers Strategische stad n Ogaden veroverd 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. Vernietigend rapport van Amnesty Woordenstrijd bij links verhevigd DE FRANSE VERKIEZINGEN Guerrilla overvalt Colombiaanse stad Honger in Sahel Rhodesiërs hekelen Engeland Baron ontvoerd in Antwerpen Met de nieuwe ABN Girospaarrekening PSOE zet Spaanse premier een hak Aanhangers van Bhoetto opgepakt xART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet ARUS De Franse communisten hebben enkele dagen voor het einde van de verkiezingsstrijd 11 [woordenstrijd tegen de overige linkse partijen nog aangescherpt. Met name de links-radicalen an Robert Fabre moeten het hierbij ontgelden. Maar de partij van Georges Marchais heeft een ieuw doelwit gevonden in Pierre Mendes-France, de gematigd linkse oud-premier uit de jaren i ijftig en momenteel een man van groot gezag binnen de linkse beweging in Frankrijk. v nleiding tot het communistische ensief tegen „PMF" zijn twee uit breide vraaggesprekken, waarin i: oud-premier zijn opvattingen er de huidige politieke situatie en e van na de verkiezingen prijs eft. Mendes-France kiest hierbij r idelijk voor gematigd linkse pro- unmapunten en plaatst vraag- ^-«ns bij een snelle verwezenlijking een aantal linkse voornemens, zegt dat voor een verbetering van levensomstandigheden de Fran- misschien enige tijd passen op 11 plaats moeten maken: „Niet meer oven dan je waar kunt maken," i|irieus uitlatingen van Mendes-France i de communisten en de sterk met i verbonden vakbond CGT hele- ial in het verkeerde keelgat ge spoten. Zij fcijn in het communisti- he dagblad l'Humanité een furieu- campagne begonnen tegen de ormalige eerste minister. Georges door Bert van Panhuis Marchais veraorgde zelf het hoofdar tikel over de kwestie „PMF". een hoogst zeldzaam gebeuren, en veeg de bijtend de bejaarde staatsman de mantel uit. Daarnaast publiceerde l'Humanité een uitgebreid artikel, waarin de loopbaan van Mendes- France wordt behandeld. Met name worden diens betrokkenheid bij de dekolonisatie van noordelijk Afrika en zijn samenwerking met niet-link- se partijen beschreven. Bij het arti kel plaatste het dagblad een foto van het kabinet Mendes-France uit 1954 met omcirkeld de hoofden van de premier zelf en van zijn ministers Francois Mittezand, Edgar Fauré en Jacques Chaban-Delmas. Zowel wat Mendes-France als Mitterrand be treft, wordt de indruk gewekt dat deze slechts handlangers van rechts zijn en de leider van de linkse vak bond CGT Georges Geguy heeft die stelling de afgelopen dagen nog eens onderstreept met de uitspraak: „Pierre Mendes-France heeft als het ging tussen het grootkapitaal en de arbeiders altijd de kant van de eer ste groep gekozen." Repliek •HOME (REUTER) Somalische troepen hebben zich uit de Vi rategisch belangrijke vesting Jijiga ten westen van de Somali- n che grens teruggetrokken. Dit maakte de Ethiopische ambassa- vc in Rome gisteren bekend. De Somalische radio heeft de irugtrekking uit Jijiga bevestigd. Zij berichtte dat dit van elang was voor de Somalische verdediging in de noordelijke 2 )gaden-woestijn. Ethiopische troepen rukken nu d i in de richting van Kebri Dahar. j, i herovering van Jijiga ging ge- 0iard met zware beschietingen en n chtaanvallen. De spits van de aan- llende troepen werd gevormd door u ibaanse eenheden. sOlgens Amerikaanse deskundigen de oorlog nog maar een kwestie in enkele maanden nu Jijiga is vallen. De WSLF, het Somalische bellenleger voor de bevrijding van (Ogaden) heeft direkt r ten doorschemeren dat zij bereid is t het voeren van een guerrüla, 1( ocht de slag om de Ogaden defini- 1( f worden verloren. y, i strijdkrachten van de WSLF, wa- n, gesteund door Somalische lege enheden, al doorgedrongen tot de ïitenwijken van de steden Dire ia iwa en Harrar. Daarvóór hadden de sleutelvesting Jijiga ingeno- en. Ethiopië stond op het punt zijn ovincie te verliezen maar kreeg op t laatste moment hulp van Cuba i de Sowjet-Unie. Met behulp van igeveer 11.000 Cubaanse troepen i massale wapenleveranties van de iwjet-Unie ging het Ethiopische le- ir, zoals nu blijkt, succesvol over it een tegenoffensief. et de inname van Jijiga lijken de nomaden-stammen van de Ogaden hun strijd om aansluiting bij Soma lië te hebben verloren. Zij trachten zich sedert vorig jaar los te maken van Ethiopië. Het is nu de vraag of de Ethiopiërs de Somalische grens zullen over schrijden. Zowel Moskou als Addis Abeba hebben herhaalde malen offi cieel verklaard dat dat niet zou ge beuren. De Russen zouden Somalië echter wel een gevoelige les willen leren. De Russen werden vorig Jaar na een bondgenootschap van tien jaar Somalië uitgegooid. BOGOTA (Reuter) Ongeveer 150 Colombiaanse guerrillastrijders hebben afgelopen dinsdag een stad je op 180 kilometer van Bogoté over vallen en zijn er met wapens en geld vandoor gegaan. De overvallen stad Vistahermosa werd het slachtoffer van een actie van op Moskou geo riënteerde Colombiaanse revolutio naire strijdkrachten van het FARC. Bij de operatie werd één politieman gedood en een tweede werd als gijze laar meegenomen. De oud-premier zelf heeft gisteren in het socialistische dagblad Le Matin een repliek geschreven. „Dit inci dent sterkt mij in de overtuiging dat de communistische partij, in plaats van zich voor te bereiden op een nieuw gesprek, de kloof binnen links wil verbreden en zo het risico ver hoogt dat een meerderheid van de kiezers opnieuw een rechtse meer derheid in de nationale vergadering en een rechtse regering zal verkie zen, zo is zijn verweer. HIJ stelt te genover het communistische verwijt dat hij steeds handig gebruik heeft gemaakt van bepaalde volksbewe gingen: „Mijn rol telt helemaal niet, ik ben nu noch kandidaat voor het parlement noch voor de regering. En ik voel me helemaal niet „een redder in de nood", zoals nu wordt gesugge reerd. Zeker niet minder scherp is de aan val van Marchais op de links-radica le leider Robert Fabre en zijdelings op Mitterrand. In hetzelfde hoofdar tikel, waarin Mendes-France er van langs krijgt, beschuldigt Marchais de andere elders in het linkse kamp ervan, dat ze de arbeiders, de man nen en de vrouwen van links, die de verandering willen, op een dwaal spoor proberen te zetten. Het is vooral Fabre, die de woede van de communisten heeft gewekt met zijn opmerkingen dat socialisten en communisten bij een hernieuwd ge sprek over het aantal nationalisa ties binnen het bedrijfsleven na een linkse overwinning wel moeten be denken dat wat de linkse radicalen betreft de grens is bereikt met het gemeenschappelijk programma van 1972. Geschrokken Wij aanvaarden geen enkel voorstel voor meer nationalisaties, aldus Fa bre. Marchais heeft Fabre er nu van beschuldigd dat hij oneerlijk spel speelt en een bedrieger is. De linkse radicalen zijn wel wat geschrokken van de communistische reacties en Fabre heeft al verklaard dat zijn woorden verkeerd zijn uitgelegd. Daarnaast hebben naaste medewer kers van hem meegedeeld dat de linkse radicalen trouw zijn aan de linkse samenwerking en een ak koord niet in de weg zullen staan. De uitlatingen van Fabre tonen niette min aan, dat de kloof over de natio nalisatie-politiek de afgelopen maanden zeker niet smaller is ge worden. De landen van de Afrikaanse Sahel kampen, net als in 1973, met een ernstige droogte. Er heerst daardoor op nieuw hongersnood in de landen die vijf jaar geleden ook al zwaar werden getroffen. De directeur van de landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties (de FAO) zei gisteren dat de situatie op dit moment al weer net zo ernstig als in 1973 is. Op de foto: een vrouw bij één van de waterbronnen die in het kader van de hulpprogramma's destijds in Mali wer den geslagen. NEW YORK (UPI, Reuter) De radicale Rhodesische leiders Nkomo en Moegabe hebben gisteren in de Verenigde Naties het akkoord tus sen premier Ian Smith en drie gema tigde zwarte leiders fel aangevallen. Daarbij moest ook Engeland het ontgelden omdat het dat akkoord niet meteen heeft afgewezen. Nkomo en Moegabe kregen in de Verenigde Naties bijval van de meeste Afrikaanse landen. De zwar te Rhodesische leiders die het ak koord met Smith sloten (Moezore- wa, Sithole en Chirau) werden ver schillende keren verraders ge noemd. Moezorewa zelf was gisteren in Washington om zijn zaak bij de Amerikaanse regering te bepleiten. Na afloop van een onderhoud met ANTWERPEN (UPI) De Belgi sche baron Charles Bracht uit het Belgische Schoten is eergisteren ontvoerd. Dit heeft de Antwerpse procureur Van Hoeylandt gister avond op een persconferentie beves tigd. De Antwerpse politie vermoedt- dat de baron op de parkeerplaats van zijn eigen verzekeringsmaat schappij is ontvoerd. De 63-jarige baron is consul-generaal van Oos tenrijk in Antwerpen en hoofd van de groep SIPEF die plantages bezit in verschillende landen. Procureur Van Hoeylandt weigerde te ant woorden op de vraag of er al contac ten met de ontvoerders geweest zijn. Door de zwijgzaamheid van de ge rechtelijke instanties is het ook niet bekend of er verbanden bestaan tus sen deze ontvoering en andere zoals die van de Belgische baron Empaln in Parijs. ADVERTENTIE De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaanekening is de manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaanekening. Dhr/Mevr.: Adres: Woonplaats: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor Tel.: In ongcfrankccrde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. OD. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. minister van buitenlandse zaken Vance was hij tamelijk optimistisch. Hij zei dat de Amerikaanse regering zijn akkoord met Smith serieus in overweging zou nemen. De Rhodesische regering in Salisbu ry heeft gisteren bevestigd dat de inval in Zambia te maken had met het verzet tegen het interne ak koord. Militaire leiders zeiden dat de regering-Smith de buitenwereld had willen aantonen dat Nkomo en Moe gabe niet in staat zijn Rhodesië bin nen te vallen met een leger van enige omvang. Het tweetal heeft daarmee gedreigd als reactie op het akkoord dat hen niet zint. MADRID (AP) De Spaanse socia listische partij PSOE heeft zich gis teren teruggetrokken uit de parle mentaire commissie, die zich bezig houdt met de voorbereiding van een nieuwe grondwet De Unie van het Democratisch Centrum, de rege ringspartij van premier Suarez sprak van een onverantwoordelijke daad De socialisten willen door deze daad kennelijk bereiken dat de regering terugkomt op haar besluit om de gemeenteraadsverkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Al eerder kondigde de PSOE aan „de straat te zullen mobiliseren" als de regering bij haar standpunt blijft. De communisten hebben aan gekondigd dat zij het grondwets- overleg niet zullen verlaten. RAWALPINDI (Reuter) Aan de vooravond van een proces tegen de Pakistaanse oud-premier Bhoetto in Pakistan zijn daar naar schatting ruim 100 van zijn aanhangers gear resteerd. Zaterdag zal Bhoetto te rechtstaan op beschuldiging van misbruik van regeringsfondsen. Het proces zal om veiligheidsredenen worden gevoerd in de gevangenis waar Bhoetto wordt vastgehouden. Het zaterdag beginnende proces wordt gevoerd op grond van een aanklacht Inzake het gebruiken van regeringsfondsen ter verfraaiing van zijn huis en boerderij en ten gunste van zijn Pakistaanse Volkspartij, ontduiking van de deviezenbepaiin- gen en het niet aangeven van be paalde inkomsten. Als hij daaraan schuldig wordt bevonden kan hij veroordeeld worden tot zeven Jaar gevangenisstraf. door Johan ten Hove Bangladesj staat bekend als het land waar zich op sociaal-economisch gebied een permanente ramp voltrekt. Gezien het aantal bloedige militaire staatsgrepen dat het land in de ruim zes jaar van zijn onafhankelijkheid meemaakte, is het op politiek gebied niet veel beter. Amnesty International heeft een boekje opengedaan over het lot van de politieke gevangenen in Bangladesj en het lijkt erop dat ook op het gebied van de rechten van de mens gesproken moet worden van een permanente ramp. Momentcel is in Bangladesj de 42- jarige generaal-majoor Zia oer-Rach- man de sterke man. Hij is dat al sinds november 1975, hetgeen in de korte Bengaalse historie „lang" ge noemd kan worden. Hij schijnt vrij stevig in het zadel te zitten en heeft dat te danken aan de vrij algemene loyale opstelling van het Bengaalse leger. Hetgeen niet wil zeggen dat tegen hem niet al een aantal militaire coups is gepleegd, maar tot op heden heeft hij deze met harde hand weten neer te slaan. Waarnemers geloven dat alleen vrij kleine onderdelen van de luchtmacht hem weg willen. Ver der heeft hij de steun van de gegoede stedelijke burgerij en probeert hij die de laatste tijd uit te breiden naar de boeren op het platteland. Dat is niet zo eenvoudig omdat de belan gen van deze beide groepen vrijwel haaks op elkaar staan. De generaal kwam aan de macht na een aantal harde confrontaties tus sen verschillende onderdelen van de strijdkrachten, die elkaar na de moord op sjeik Moedjlboer Rach- man (augustus 1975) de macht be twistten. Sjeik Moedjlboer kwam in december 1971, na de (alweer bloedi ge) onafhankelijkheidsoorlog tegen West-Pakistan aan de regering. Terugkeer democratie De sjeik was de eerste grondwettig gekozen leider in Bangladesj, tot nu toe ook de enige en waarschijnlijk voorlopig ook de laatste. Want hoe wel de huidige sterke man. die april vorig Jaar ook het presidentschap op zich nam, heeft beloofd dat er in december van dit jaar algemene ver kiezingen gehouden zullen worden, heeft hij tevens de drie belangrijkste oppositie partijen verboden. De door hem tussen de regels door beloolde terugkeer naar de democratie moet met de nodige scepsis bekeken wor den. HIJ heeft al eerder aangekondig de verkiezingen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Verder is voor het houden van vrije verkiezingen wel een aantal voor waarden noodzakelijk waaraan het regiem In Bangladesj in de verste verte niet voldoet. Wat dat betreft geeft het Jongste rapport van Am nesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politie ke gevangenen, voldoende informa tie om Bangladesj in te delen in de rijen van landen waar autoritaire regiems in volstrekte willekeur om springen met de rechten van hun inwoners. In het rapport zegt Amnesty dat in Bangladesj na het neerslaan van twee militaire coups in september en oktober van het vorig jaar, ten minste 130 mensen en hoogst waar schijnlijk verscheidene honderden mensen werden terechtgesteld. De mensen werden berecht achter ge sloten deuren voor speciale tribuna- Generaal Zia oer-Rachman len en konden nergens beroep aan tekenen. Volgens officiële cijfers werden 92 mensen door speciaal in gestelde krijgsraden ter dood ver oordeeld wegens hun betrokkenheid bij de mislukte staatsgrepen Over het aantal slachtoffers dat tijdens de coup-pogingen viel, is van officië le zijde nooit iets gezegd, maar niet- officiële bronnen melden dat er min stens 230 doden gevallen zijn. Tijdens kaping De Bengaalse regering heeft inmid dels wel toegegeven dat van de ter dood veroordeelden er 37 inderdaad zijn omgebracht. Dat gaat dan om de mensen die betrokken zouden zijn geweest bij de coup van 2 okto ber in de hoofdstad Dacca. De ge vechten begonnen destijds in de be langrijkste kazerne van Dacca en verspreidden zich zeer snel naar het vliegveld waar de militaire autoritei ten net de handen vol hadden aan een kaping van een Japans vliegtuig door het Japanse Rode Leger. Die opstand werd bloedig neergeslagen. Volgens de regering wachten nog 55 mensen op de voltrekking van het doodvonnis. Zij worden ervan be schuldigd meegedaan te hebben aan de militaire greep naar de macht in Bogra op 30 september. Officieel wachten zij nog op de kogel, maar volgens waarnemers in Bangladesj zijn ook zij al doodgeschoten De terechtstellingen vonden in Dacca plaats door middel van ophanging en ln Bogra werden de mensen tegen de muur gezet Zij werden in het geheim berecht en sorrfVnigen wer den geëxecuteerd zonder enige vorm van proces Volgens Amnesty gaan de executies nog steeds door. terwijl de Bengaal se autoriteiten op 30 december van het vorig jaar de secretaris-generaal van Amnesty, Martin Ennals, de ver zekering gaven dat het afgelopen zou zijn. Ennals schreef op 19 janua ri nog een brief aan de regering waarin hij de bezorgdheid van de organisatie kenbaar maakte, maar tot op heden is er vanuit Bangladesj geen reactie ontvangen. Gevangenissen overvol In april 1977 maakte een speciale missie van Amnesty een reis naar Bangladesj. Men maakte zich ernsti ge zorgen over de voortdurende staat van beleg ln het land (die werd ingesteld na de dood van sjeik Moedjlboer Rachman) en het be staan van een aantal wetten die de militaire autoriteiten verregaande bevoegdheden geven. Er werd een rapport opgesteld dat aan generaal Zia werd toegestuurd. En inderdaad werd in de loop van vorig Jaar de vrijlating van een groot aantal poli tieke gevangenen aangekondigd. Aan de andere kant werden er ook veel nieuwe mensen om politieke redenen opgepakt en werden ver schillende vrijgelaten gevangenen bij de gevangenispoort al weer gear resteerd en wegens „gevaar voor de veiligheid van het land" weer achter de tralies gezet. Amnesty meent dat er nu tussen de tien- en vijftiendui zend mensen in Bangladesj op poli tieke gronden gevangen zitten. De gevangenissen zitten overvol. Gemiddeld zitten er drie maal zo veel mensen ln een gevangenis dan deze in ieite kan herbergen, met alle gevolgen vandien. De gevangenen krijgen te weinig te eten en ook de medische behandeling is volstrekt onvoldoende. Verschillende gevan genissen zijn oorden van besmette lijke ziekten, waardoor vele gevan genen een vroegtijdige dood vinden. Verder zijn er veel gevallen bekend waarin mensen in gevangenschap zeer wreed behandeld worden en soms koelbloedig vermoord zijn. Na de mislukte coups van vorig jaar werden de drie belangrijkste politie ke partijen, de Nationale Socialisti sche Partij, het Democratisch Ver bond en de Bengaalse Communisti sche Partij, verboden. Veel leden en de leiders ervan werden gearres teerd op grond van de beschuldiging dat ze bezig waren de strijdkrachten te infiltreren en geweld trachtten uit te lokken. Op dezelfde dag dat de partijen werden ontmanteld werd er een wet van kracht die generaal Zia het recht geeft elke politieke partij te verbieden waarvan hij denkt „dat ze bezig is met het propageren van ideeën die in strijd zijn met de onaf hankelijkheid, de soevereiniteit, in tegriteit of veiligheid van het land". Vager kan het bijkans niet en het zullen dan ook wel mooie verkiezin gen worden als de generaal veelvul dig van dit recht gebruik zal maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7