Geen verhoging snelheidslimiet De tekening van een leze Ifrouw i commentaar Oud-minister Lubbers over innen b elastingvoordeel: Feiten rond Lubbers I2&1 ,ubbers (1) rubbers (2) Lubbers (3) IN NAVOLGING .VAN VAN SPEU Mogelijk kouder sahelp en de goede werken schildpadden italianen verkeerde oor TfcpERDAG 9 MAART 1978 Trouw/Kwartet 5 - m m Jjct combineren van de functies van pnister en ondernemer, waaraan t heer Lubbers zich in de afgelo- en jaren heeft gewaagd, is in meer in één opzicht een uiterst ongeluk- A ige affaire. Het is in de eerste laats pijnlijk voor de heer Lubbers ersoonlijk. Alle omhaal van woor- S cn in Lubbers' eigen verklaringen immers niet verbergen dat hij negeeft een politiek-psychologi- che fout gemaakt te hebben (waar in anders zouden hij en zijn broers belastinginspecteur moeten vra- 91 de genoten voordelen ongedaan maken?) en dat dat inzicht pas bij tni gerijpt is als gevolg van publi- itie van de feiten en de discussie |et mag dan waar zijn, dat de :aande regels en gewoonten over et slaken van banden bij de beëdi- jng tot minister of. staatssecretaris Dgal vaag en cryptisch zijn van man of vrouw die zich in de jlitiek begeeft mag toch ook wel lig inlevingsvermogen verwacht orden in de geest van en de sfeer ndom deze bepalingen. En als ar (sinds 1956 al) staat: „Het is iditie dat ministers en staatssecre- issen bij hun optreden bedanken >or commissariaten van vennoot- happen en dergelijk. Hetzelfde Idt voor ambtelijke en semi-amb- ijke functies en voor het lidmaat- iap van partijbesturen en voor isturen van velerlei verenigingen" m is het toch niet teveel gevraagd n van een betrokkene te verlan- in dat hij bereid is na te denken ler de werkelijke omvang van wat er staat? Als een commissariaat iet bij de traditie hoort, dan moet et ieder duidelijk zijn dat hetzelfde wd 5ch minstens geldt voor het optre- ete en als firmant of stille vennoot. Pig .id Een vervelend aspect van de zaak- .ubbers is bovendien dat tijdens de iet ministerschap van Lubbers de ragen over de verbintenissen van vé Ie minister met het bedrijf Hollan- ?e!j iia (het eigendom van zijn familie) J eens aan de orde zijn geweest. Er toen een hele nuchtere construc- ie ontworpen waarbij voor dat ene eval (het eventuele onderbrengen de metaalsector van het in noeilijkheden verkerend bedrijf lederhorst bij Hollandia) niet de sinister van economische zaken, naar twee van zijn collega's op- v raden. )e minister zelf had, toen hij minis ter werd, alle aandelen in dat fami- iebedrijf en wij mogen aanne men dat dat het grootste deel van tijn privé-vermogen was onder gebracht in een stichting zodat de egang van de minister tot dat irticuliere bedrijf zo goed moge lijk was afgeschermd. Dat verhaal klinkt ook vandaag nog redelijk, maar achteraf blijkt er toch een wrang kantje aan te zitten. Premier Den Uyl heeft in 1976, toen de verbindingen Hollandia- Nederhorst in de Tweede Kamer aan de orde waren, een paar behar tigenswaardige dingen gezegd. Den Uyl zei, dat hij bij de formatie van zijn kabinet naar beste weten ge probeerd had Lubbers een advies te geven over de bindingen met het familiebedrijf, maar Den Uyl had Lubbers ook gezegd over deze za ken met de voorzitter van de Twee de Kamer te spreken „omdat naar mijn oordeel de beste manier van handelen is het geven van algehele opening van zaken, openhartigheid en het van elkaar weten waar men aan toe is. Dat is het middel dat de parlementaire democratie heeft om misbruik of fouten te voorkomen." Deze (juiste) woorden van Den Uyl hadden betrekking op het onder brengen in een stichting van Lub bers" aandelen in een familiebe drijf. Maar het is onbegrijpelijk, dat Lubbers deze woorden heeft kun nen aanhoren en geen verbindingen heeft gelegd met zijn nieuwe zake lijke activiteiten als firmant van een bouwbeleggings- en exploitatieon derneming; activiteiten waarmee hij n& zijn optreden als minister mee begonnen was en waarvan hij nie mand in politieke kringen iets had verteld. Dat zwijgen en dat zwij gend over zich heen laten gaan van Den Uyls woorden is ongeloofwaar dig en fout, om deze kwalificaties dan maar even aan te houden. Een meer algemeen aspect van deze zaak is tenslotte dat het optreden van Lubbers schade heeft gedaan aan de belastingmoraal in ons land. Formeel gezien is hem niets ver keerds toe te rekenen, maar natuur lijk reikt deze zaak ver boven het formele uit (alweer: Lubbers zelf geeft dat impliciet toe door het verzoek aan de belastinginspecteur om de genoten voordelen ongedaan te maken). Lubbers heeft, mede door de inge wikkeldheid van de door hem ge bruikte constructies, voedsel gege ven aan het misverstand dat belas- tingbetalen slechts voor de dommen is. Hij heeft in de kaart gespeeld van de zeurpieten en de borreltafel gasten, die in de fiscus op zijn best een partner zien, waarmee je een ruige wedstrijd moet spelen met slimheid als de hoogste inzet en waarin het zelfs geoorloofd is des noods de ander een beentje te lichten. Natuurlijk heeft Lubbers dat zo niet bedoeld, maar het zal waarschijn lijk wel het effect van deze kwestie zijn. Ook in dat opzicht is er reden om van een uiterst ongelukkige af faire te spreken. li. in ekeningen. bij voorkeur in liggend formaat, jij bstbus 859. Amsterdam. Naam en adres sturen aan: Trouw, jury politieke prent, aan de achterzijde vermelden. Kruisin^q: „Dan moor liever cfe lucht in... HET WEER door Hans de Jong door Johan van Workum DEN HAAG Oud-ministei drs Ruud Lubbers, vice-voor zitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, is „in op spraak", zoals hijzelf zonder schroom zegt. Samen met zijn broers Rob en Richard zou hij oneigenlijk gebruik hebben ge maakt van de „investeringsaf trek", waardoor elk tegen de drie ton netto belastingvoor deel kon innen. De drie broers gaan nu zelf proberen dit voor deel alsnog ongedaan te ma ken. Bekennen zij nu dus schuld? Ruud Lubbers: „Ik ben geen tacti cus. Ik zit niet te denken: hoe kom ik hier zo goed mogelijk uit. Formeel was alles juist. Maar de gekozen on dernemingsvorm (de vennootschap „R 3" van de gebroeders Lubbers) was niet de geëigende vorm. Mijn broers kenden mijn aarzelingen van begin af aan. Ik had voor mijzelf al het belastingvoordeel ongedaan ge maakt. Dan lijkt het alsof ik als politicus me aan hogere normen moet houden. Daarom wilden zij nu refereren aan mijn standpunt. Het was hun initiatief. Zij vonden: samen uit, samen thuis." Opwaardering Lubbers vertelt hoe hij, toen hij het grote belastingvoordeel merkte, dit neutraliseerde door zijn aandeel in „R 3" op te waarderen. Dat heeft wel tot gevolg dat later, bij verkoop van het pandenbezit van R 3 Ruud Lub bers op papier minder winst op de panden zou kunnen maken. Een deel van de winst zat immers nu al in de opwaardering. Maar dan zou hij straks ook minder belasting over de winst hoeven betalen, en misschien zelfs nog minder dan hij de afgelo pen twee jaar door de opwaardering, meer moest betalen. De opwaarde ring werkte dus vooral als een uitstel van hetniet door Ruud beoogde voordeel van de investeringsaftrek. De enige manier om dit voordeel te ontlopen was: alsnog afzien van die hele investeringsaftrek. Niettemin, formeel was alles Juist, vindt de ex-minister. Hij deelt dan ook geenszins de mening van PvdA- deskundigen als dr Dolman, dat de gebroeders Lubbers „oneigenlijk ge bruik" hebben gemaakt van de in vesteringsrekening. Want, aldus Dolman, het kabinet Den Uyl (Waar in Lubbers minister was) heeft niet miljoenen extra in die investerings aftrek gestopt ten behoeve van de privé belastingen van beleggers, maar om de economie te stimuleren en werkgelegenheid uit te lokken. Denkfout Lubbers: „Hier ligt een denkfout. Onze maatschap heeft twee panden gekocht, een nieuwbouw en een groot bestaand bedrijfspand. Ook de koop van zo'n bestaand pand heeft stimulerende werking. De ver koper heeft weer iets anders ge kocht met zijn geld. En in het eind van de keten zit altijd nieuwbouw. In de bouw gebeurt meer naarmate er meer geld in wordt gestopt, door beleggers of anderen. Dat heeft dan ook werkgelegenheid." De wet op de investeringsaftrek is volgens de ex-minister bedoeld om de bouwactiviteit te stimuleren. Toen de wet is ontstaan begin jaren vijftig was de vraag of de faciliteit alleen moest gelden voor investering in nieuwe bedrijfsgebou wen. of ook in bestaande. Toen is voor het laatste gekozen. Lubbers wijst erop dat ook in de nieuwe, nog niet werkende „wet investeringsre kening" (WIR) nieuwe en bestaande bedrijfspanden in gelijke mate wor den behandeld. Er zijn voors en te- gens, aldus Lubbers. Voor het uit sluitend begunstigen van nieuw bouw pleit dat met hetzelfde geld een gTotere stimulans is te veroorza ken. Ertegen pleit dat er veel minder geld omgezet kan worden, dan wan neer ook bestaande bedrijfsgebou wen worden begunstigd. Door ook bestaande panden te begunstigen, Oud-minister Ruud Lubbers Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Najaar 1974 richt ten de broers Rob, Ruud en Ri chard Lubbers de „vennootschap onder firma" R 3 op. Doel was het goed beleggen van overwinsten van het familiebedrijf Hollandia (staal) in Krimpen aan de ljssel. Tot dan had het bedrijf geen divi dend uitgekeerd, en waren de win sten binnen het bedrijf opgepot. Hollandia-directeur Rob vond dal het familievermogen beter aange wend kon worden. Via de beleg- gingsmaatscbap zou ook een betere spreiding van het vermogen wor den bereikt, dus vermindering van risico. In 1974 en 1975 kocht R 3 bedrijfs panden in Bleiswijk en Den Haag voor samen 7,3 miljoen gulden, grotendeels betaald met hypothe ken zoals gebruikelijk bij dit soort beleggingsmaatschappijtjes. Door uit de overwinsten van Hollandia geleidelijk de hypotheken af te los sen, ontstaat de belegging. Door de hoge lasten maakt zo'n onderne ming de eerste jaren zelf nog geen winst. De maatschap R 3 ontving van de regering een (investeringsaftrek", geheel volgens de regels van de wet, van 1,7 miljoen. De investe ringsaftrek is 12 procent van het geïnvesteerde bedrag, twee jaar achtereen. Deze aftrek was in 1973 nog tweemaal 5 procent, maar is in 1974 door de ministers Duisenberg en Lubbers verhoogd. Omdat de maatschap nog geen winst maakte, konden de drie broers deze aftrek onderling verde len, en opvoeren als aftrekpost voor de privé inkomstenbelasting. Het netto voordeel per persoon liep dan tegen de drie ton. Minister Ruud Lubbers betaalde tot dan normaal inkomstenbelas ting over zijn ministerssalaris. (Neveninkomsten had hij niet, zei hij desgevraagd. Hollandia pleegde geen dividend uit te keren.) Eind 1975 merkte hij dat hij door de investeringsaftrek „veel minder belasting ging betalen dan ik ge wend was". Dat was echter niet zijn bedoeling. Daarom werd in overleg met zijn belastinginspec teur de waarde van het aandeel van Ruud in het pandenbezit van de maatschap R 3 zodanig verhoogd, dat Ruud uiteindelijk weer de nor male inkomstenbelasting over zijn ministerssalaris ging betalen. (De twee broers deden dit niet). Voorts maakte Ruud zijn broers duidelijk dat hij liever geen aan sprakelijk vennoot in de maat schap was, omdat hij dit niet goed verenigbaar vond met zijn minis tersambt. Tenslotte verrichtte hij geen daden als vennoot, omdat hij de handen al meer dan vol had aan zijn ministerschap. Broer Rob re gelde, na herhaalde aandrang van Ruud, de zaak op 10 oktober 1977 zodanig dat met terugwerkende kracht tot 1 januari 1976 Ruud een „stille vennoot" in de maatschap werd, iemand dus die alleen als geldschieter deelneemt. Toen de kwestie eergisteren in de publiciteit kwam, stelden de twee broers aan Ruud voor om als ge heel af te zien van de genoten investeringsaftrek. Technisch is dat waarschijnlijk mogelijk. Ruud* Lubbers* „Martin van Rooijen (voormalig staatssecretaris van fi nanciën, thans CDA-Kamerlid) dacht dat het.wcl kan, ook al zijn er haken en ogen." kan uiteindelijk het grootste stimu lerende effect worden opgeroepen. Dubieus geval Er is al de vergelijking getrokken met het dubieuze gebruik dat de ex- KVP-staatssecretarissen van finan ciën, Hoefnagels en Grapperhaus, samen met vier compagnons zouden hebben gemaakt van de investe ringsaftrek, door namelijk een pand, in bezit van twee der compagnons, te verkopen aan de gezamenlijke BV, terwijl er niets veranderde in de feitelijke toestand van het pand (de huurder bleef dezelfde, enzovoort). De zes compagnons samen konden echter wel via de investeringsaftrek elk enkele tonnen inkomstenbelas ting ontwijken. Lubbers ziet echter twee duidelijke verschillen tussen dit vermeende ge val van onbedoeld gebruik van de investeringsaftrek, en het geval van de gebroeders Lubbers. In het eerste geval ging het om een kunstmatige constructie rond een pand waarover de compagnons al de economische controle bezaten. De gebroeders Lubbers daarentegen exploiteren daadwerkelijk een nieuw te schep pen belegging. Het tweede verschil is dat Ruud Lubbers juist van meet af aan heeft geprobeerd het aftrek effect van de maatschap „R 3" niet te laten werken op zijn salaris als minister. Is het eigenlijk niet onjuist dat be lastingvoordelen uit de ene (neven) functie ondernemerschap mo gen worden overgebracht op inkom sten uit een heel andere functie ministerschap, of wat dan ook? Lub bers is het hiermee eens. „In het algemeen zou je een scheiding moe ten nastreven tussen ondernemings inkomen en ander privé inkomen. Maar dan wil ik nog wel hierop wij zen: iedereen met een hoog inkomen heeft de neiging om voor de belas tingen de kop van dat inkomen af te halen, via ondernemingsactiviteit. Wie wat geld heeft overgehouden is daartoe ook in staat. Ik vind dat dan nog niet allemaal meteen „oneigen lijk gebruik". Het is zeer gebruike lijk. Het gaat echter om de mate waarin het gebeurt. Met nadruk vervolgens: „De gemeenschap heeft er ook weer belang bij dat bestaand vermogen produktief wordt gemaakt. Ook le vert dat later, uitgesteld, weer belas tingen op." Niettemin vindt ook Lubbers betere regels wenselijk om dit produktief maken van vermo- I gens steeds buiten de sfeer van de inkomstenbelasting te doen ge schieden, en beter alleen in de sfeer van BV's en NV's. Ï>EN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat maakt in de Tweede Kamer geen enkele kans met zijn plan om de honderd-kilometer-limiet op rijkswegen te verhogen. De fractie van de PvdA liet de minis ter gisteravond bij het begrotingsde bat in de Tweede Kamer weten niets van de verhoging van de snelheidsli-' miet te willen horen, tenzij onomsto telijk via deskundige rapporten kan worden aangetoond dat een verho ging van de toegestane snelheid de verkeersveiligheid ten goede komt. De CDA-fractie staat op precies het zelfde standpunt. Tot nu toe is uit rapporten slechts het tegendeel ge- bleken. De beide grootste fracties uit het parlement vinden dat de minister moet bevorderen dat weer via snel heidscontrole en voorlichting de hand wordt gehouden aan de gelden de honderd-kilometergrens. PvdA-woordvoerder Van der Doef hekelde minister Tuijnman uiterst fel over de uitlatingen die de minis ter tot nu toe heeft gedaan over de snelheidslimiet. „Een minister van verkeer en waterstaat kan zich der gelijk geklungel niet veroorloven," zei Van der Doef Weerrapporten JPat is nou toch niet leuk meer Voor de tweede keer in betrekkelijk korte tijd heeft de atmosferische natuur de weerkundigen voor joker gezet. Ook weerkikker Kwik was er eerst verstuiverd van: hij hipte in de kortst mogelijke tijd op het ladder tje van de zesde naar de derde sport. Maar lieve mensen, wat een moraal hebben zulke kwakers: gisteravond zat 'ie alweer met grote ogen en een luurrooie tong om zich heen te kij ken. Op dat moment lag het prestige van een hogedrukgebied boven tuid-Engeland en noord-Frankrijk »an diggelen. Het was van de weg gedrukt door een warmte- en kou front van de Britse eilanden, even feilloos als dinsdag 21 februari de winter naar zijn grootje ging. Omhalf acht gisteravond kletterde de regen vanuit het noordwesten tegen de ruiten (althans in Gorre- dijk) bij een af en toe bijna tot hard aanwakkerende wind. Overigens was dit toch wel een groot moment voor aanhangers van het „maandge- loof". Immers „de maartse maan (nieuwe) brengt kwaad weer aan", heet het. Ter oriëntering: in de alge lopen nacht omstreeks half vier be ukte de maan deze nieuwe fase. Nieuwsgierig als Ik nu eenmaal ben. heb ik naarstig gezocht naar meer van die lunale wijsheden en Ja, ik vond er één: „de eerste en tweede dag (na nieuwe maan) geeft niets, de derde dag zegt iets, maar zo de vier de en vijfde dag zijn, zo is de gehele maneschijn." Dat komt hier op neer: laat het weer van donderdag en vrij dag maar op zijn beloop, hou het weer van zaterdag in de gaten (het k&n een aanwijzing geven), maar kijk speciaal naar het weer van zon dag en maandag. Dat zou wel eens beslissend kunnen zijn voor de erop volgende wat langere periode. Hoewel de Amerikaanse computer- kaarten voor zondag en maandag niet de opperste wijsheid bevatten in verband met de grote onzekerhe den, heb ik ze gisteravond toch niet ongezien in de prullenmand willen gooien. De wisselvalligheid van de eerstkomende dagen ligt wel vrij duidelijk voor ons met donderdag een rug van hogedruk en vrijdag weer wat regen door een warmte- frontje, maar welk potje zal er daar na op het vuur staan? Zal het zo gaan. als Ukkel voorziet: zachter weer van tien tot vijftien graden bij meer zonneschijn na dat vrijdagse warmtefrontje? Het kan allemaal wel zijn. maar „Washington" ziet van zondag op maandag de hogere stromingen van west naar noordwest gaan boven de Britse eilanden en onze omgeving. Na de passage van een depressie langs het aardoppervlak via België of Noord-Frankrijk naar het Alpen gebied, zou een koudere stroming via Schotland en de Noordzee op onze omgeving afkomen. De noord westelijke wind zal zich nog wat versterken tussen een in betekenis toenemend hogedrukgebied tussen IJsland en Groenland en lagedruk gebied boven Zuidoost-Europa. Is dit de eerste aanzet tot een koudere' tweede helft van maart met noorde lijke winden en maartse buien? Wij wachten af. Het laatste woord is voor de eeuwig durende Natuurkalender. uitgave van de Vlaamse Toeristenbond: „Met maartse sneeuw de was ge daan, drijf alle vlekken naar de maan". 6 maart Is de gemiddelde aankomstdatum van de tjif-tjaf. De dagen lengen 's morgens gemiddeld meer dan twee minuten en 's avonds iets meer anderhalve minuut. Op 9 maart fluistert het leverbloempje „Mijn leven is blauw" en als u het nog niet mocht weten: „Een droge maart is een zomer te paard". Op 12 zonnige perioden^ maart 1523 vielen „hagelstenen soo groot als hinnen-eyere van diverse coleure" (van verschillende kleur - HdJ). HOOGWATER Vrijdag 10 maart. Vlissingen 2.36-15.01, Haringvliet- sluizen 2.57-15.17, Rotterdam 4.35- 17.17, Schevenlngen 3.56-16.13, IJ- muiden 4.29-16.46, Den Helder 8.42- 21.08, HarUngen 11.10-23.19, Delfzijl 0.33-13.07. Weerrapporten van lax. Neerslag gisteravond 19 uur Weer Temp. 7-19 uur Amsterdam regen 8 3 De Bilt regen 9 3 Deelen regen 8 5 Eelde regen 8 5 Eindhoven motregen 10 3 Den Helder regen 7 3 Rotterdam regen 8 1 Twente regen 9 3 VUssIngen mist 8 1 Zd. Limburg regen 10 1 Aberdeen onbewolkt 10 0 Athene hall bew. 18 0 Barcelona half bew. 16 0 Berlijn regen 7 2 Bordeaux half bew 17 0 Brussel motregen 12 0.5 Frankfort geheel bew 9 0 Oenève geheel bew. 9 0 Helsinki geheel bew. -1 0.1 Innsbruck zwaar bew. 12 0 Klagenlurt zwaar bew. 10 0 Kopenhagen regen 2 4 Lissabon onbewolkt 19 0 Locamo geheel bew. 0 Londen half bew 14 0 Luxemburg regea 8 0.1 Madrid zwaar bew 19 0 Mallorca licht bew 15 0 MUnchen geheel bew 8 0 Nice zwaar bew 15 0 Oslo sneeuw 2 2 Parijs zwaar bew. 14 0 Rome half bew 15 0 Spilt onbewolkt 14 0 Stockholm geheel bew 2 02 Wenen zwaar bew 10 0 Zurich geheel bew. 8 0 Casa Blanca onbewolkt 19 0 Istanbul motregen 9 2 Las Palmas onbewolkt 21 0 New York geheel bew Tel-Avlv onbewolkt 25 0 Tunis Ucht bew 17 0 Protestanten en katholieken heb ben van huis uit, althans van het catechisatielokaal uit, verschillen de opvattingen over goede werken. Dit neemt niet weg dat er goede werken geschieden, die zowel door een katholieke prelaat als een cal vinistische geestelijke gedragen worden. We hebben nu het oog op de stichting „Sahelp" (een mooie, doorzichtige naam) te Oss. aan de wieg waarvan de plaatselijke gere formeerd predikant P. Verschoor staat en die aanbevolen wordt door bisschop Bluyssen van Den Bosch. „Sahelp" spant zich in voor directe en daadwerkelijke hulp aan de door droogte getroffen Sahel-lan- den en als eerste resultaat van acti viteiten voor en giften aan „Sa- help" zijn uit Oss twee met medica menten en voedsel beladen vracht wagens vertrokken naar Kayes (Mali) en Ouagadougon (Opper Vol ta). Het begon ermee dat transport deskundige Dick Oiese, uit Oss ver leden jaar in opdracht van enkele vervoersondernemingen ginds de mogelijkheden van wegvervoer be keek en met niets aan duidelijk heid te wensen overlatende verha len en dia's thuiskwam. Zijn plaats genoot Gert Windhorst werd zijn medestander. Ze kregen ds P Verschoor en dia ken J. Spoelstra mee bij het vor men van een werkgroep. Óm niet te verzeilen in dilettantisme doet de inmiddels tot stichting bevorderde actie „Sahelp" niet aan hulp in 't wilde weg. maar is er overleg met deskundige instanties hier en in de Sahel Novlb, 8imavi, Memisa enz De kosten, verbonden aan het eer ste transport naar de Sahel bedra gen ongeveer zeventigduizend gul den, waarvan een kleine zestigdui zend binnen is. Wie meer van de actie „Sahelp" wil weten, kan schrijven naar: Stichting „Sahelp", postbus 446 in Oss. Het gironum mer is 601.300. De jeugdleden van het Wereld Na tuur Fonds (WNF) gaan de komen de weken onder het motto „Kies eieren voor je geld" actie voeren voor het behoud van de zeeschild padden. De zeeschildpadden ko men op vrijwel alle tropische stran den in de verdrukking door strope rij en massatoerisme, terwijl ook veel dieren worden gedood voor de cosmetica- en souvenirindustrie. Het WNF wil dat kustreservaten worden ingesteld, legstranden wor den beschermd en eieren worden „opgevangen". Dat wil zeggen dat een ei van een schildpad op een veilige plaats in een broedmachine wordt uitgebroed, waarna de jonge dieren in zee worden uitgezet. De Jeugdleden van het WNF zullen de komende weken certificaten van verschillende waarden verkopen. Voor elke gulden kan een ei in veiligheid worden gebracht Italianen die in hun eigen taal boe ken en tijdschriften willen lezen, hebben sinds enige tijd een „eigen" winkel waar dergelijke lectuur te koop is. Het is voorzover bekend de eerste winkel in ons land die zich op deze wijze heeft gespecialiseerd. Er zijn niet alleen boeken voor vol wassenen te koop, maar ook strip boeken en kinderboeken, evenals grammofoonplaten. Tot de klan tenkring behoren uiteraard Itali aanse gastarbeiders, verder stu denten en anderen die geïnteres seerd zijn in geschriften in de Itali aanse taal. De winkel, die gevestigd is aan de Van Oldenbarneveldt- straat 51 In Amsterdam-West, is opgezet zonder winstoogmerk Ver der is er in het pand een ontmoe tingscentrum voor Italianen inge richt. waar elke dinsdag les in alge mene geschiedenis wordt gegeven, in het bijzonder over arbeidsbewe- gingen in de ruimste zin van het woord. Twintig Jaar geleden begon het ge hoor van Harold Fenby uit Leeds achteruit te gaan. Hij werd in het ziekenhuis toegerust met een ge hoorapparaat. Dit scheen echter niet te werken, maar Fenby berust te erin te leven in een wereld waar in hij bijna niets hoorde. Nu weet hij, dat het ziekenhuis het appa raat in het verkeerde oor had ge plaatst. De fout werd enkele weken geleden ontdekt toen de nu 74-Jari- ge Fenby naar het ziekenhuis te rugkeerde voor een operatie aan zijn maag. Bij een medische con trole bleek, dat hij aan het rechter oor hardhorend is en dat zijn linke roor vrijwel normaal is Het slach toffer van de fout van het zieken huis koestert evenwel geen bitter heid nu de zaak in het reine is gebracht „Ik heb me een hoedje gelachen toen ik hoorde wat er aan de hand was. Dit is het zotste wat mij in mijn leven is overkomen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5