)nderhandelingen duren voort grijns eens 1! Kamer eist meer politie j Bewijzen? Beroering over N-bom zal nog blijven inister wil weinig kwijt over overleg met Urenco-partners 80 hervormd nederland CDA wil er minstens 4000 man bij Xudegjicf) om zich heen wipt Chefarine4 en je voetje - siwl weer beter Illustrator Tjeerd Bottema overleden Tweede debat bracht uiteindelijk meer duidelijkheid J Mt^HPAG 9 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 'an onze parlementsredactie iEN HAAG Minister Van er Klaauw van buitenlandse iken wil vandaag in het ultra- entrifuge-debat in de Tweede imer met het achterste van jn tong laten zien. De minis- i zal de Tweede Kamer mee- elen dat hij nog volop aan het nderhandelen is met de Uren- a-partners over de levering an verrijkt uranium aan Bra- ilië. en daarom niet in het penbaar nu reeds zijn de kaar- in op tafel kan leggen lat was gisteravond in poltiek Den aag de verwachting over het door PvdA aangevraagde debat over ultra-centrifuge, dat vanochtend de Tweede Kamer plaatsvindt. )e opstelling van Van der Klaauw oudt in. dat hij ondanks de vele ombere berichten van de onder- andelingspartners over het verloop ran de onderhandelingen, toch nog en lichtpuntje ziet om op wat lan- termijn met een positief bericht ij de Tweede Kamer te komen. Volgens ingewijden is dat lichtpun tje niet veel meer dan het feit dat de Urenco-partners Engeland en West- Duitsland nog geen definitief ..nee" hebben gezegd tegen de nadere Ne derlandse eisen aan de leverantie van splijtstof aan Brazilië, maar dat feit is voor de minister genoeg om zijn pogingen om met de partners op een lijn te komen voort te zetten. Gezamenlijk Van der Klaauw blijft vasthouden, aan de nadere eisen die de Tweede' Kamer in februari toen nog tegen de zin van het kabinet in stelde aan de levering van verrijkt urani um aan Brazilië. Het kabinet ging aanvankelijk ermee akkoord dat er pas in 1985 door Brazilië veiligheids garanties werden gegeven voor op slag van plutonium, maar de Kamer eiste dat die garanties er al in 1981 zijn (vóór het moment waarop de eerste lading naar Brazilië wordt verscheept). Van der Klaauw poogt nu van Engeland en West-Duits- land. waarmee samen het uranium wordt gefabriceerd, gedaan te krij gen dat de nadere eis door de drie landen gezamenlijk aan Brazilië wordt voorgelegd. Vervolg van pagina I iers, alleen „optisch" (ogenschijn- jk) een neyenfunctie, en niet inhou- lelijk. De minister heeft zich nim mer actief beziggehouden met de Urma. en alleen de nodige handteke- üngen gezet. Daarom had hij ook liet de gedachte gehad dat dit ven- loot zijn viel onder de functies die liet konden naast het minister- chap, en dus minstens besproken lienden te worden met de premier. een gesprek van Lubbers met )en Uyl. gisteren, had de premier de oud-collega gezegd dat hij in geval van twijfel toch de kwestie met hem Den Uyl) had moeten bespreken, .ubbers' reactie hierop: ..Daar heb k begrip voor iUbbers wijst er op dat er geen voldoende sluitende regels beston den voor aanvaardbare en niet-aan-- 'aardbare neven-activiteiten van bewindslieden. Den Uyl, zou dat ook hebben toegegeven. Een nota waar deze zaken eens grondig geregeld zouden worden, is echter onder het kabinet-Den Uyl niet meer gereed gekomen. ..Ik vind de verklaring van Den Uyl overtrokken. Verder wil er niet te veel over zeggen. Daarvoor is onze onderlinge samenwerking de afgelopen jaren te goed geweest", aldus Lubbers over Den Uyls com mentaar tantjes vindt dat de kwestie van levenactiviteiten van bewindslieden ,veel beter geregeld moet worden. Er noet exact beschreven worden wat vel en wat niet kan. Dat zal voor de eigende kabinetsformatie geregeld noeten zijn. Een nieuwe minister- iresident moet dan deze zaak ook eer nadrukkelijk bespreken in zijn labinet." Den Uyl vindt dat „de enige goede egeling is: controleerbaarheid in kenbaarheid. De voorzitter van de Tweede Kamer of desnoods de hele Kamer moeten kunnen beschikken b over gegevens betreffende vermo gensbeheer van bewindslieden. Dat moet vermeld staan. Dan voorkom je ook praatjes." Den Uyl zei „ge schokt" tè zijn alleen al door het feit van „het blote optreden van Lubbers als beherend vennoot van een onder neming die gebouwen beheerde en kocht. Ik acht dat onjuist. Het uitoe fenen van een beroep of bedrijf door bewindslieden kan niet." Lubbers wijst er nog op dat hij al nu ongeveer een jaar. toen de firma de vleugels wat uitsloeg, zijn broers heeft laten weten, dat hij toch aarzelingen hield en liever een constructie zag waarin hij feitelijk geen mede-aan sprakelijkheid bezat voor de firma. Die constructie is op tien oktober vo rig jaar alsnog doorgevoerd, nadat Lubbers, zoals hij desgevraagd vertel de. zijn broer, die deze kwestie zou afhandelen, enige keren had aange spoord. Toen. in oktober vorig jaar. heeft Lubbers deze verandering in zijn positie in de firma weer wel vermeld aan premier Den Uyl. Die heeft er toen. evenwel niet veel aandacht aan kun nen besteden vanwege de drukte met de kabinetsformatie. Weekbladartikel Twee dagen vóór die tiende oktober was in een weekblad een artikel ver schenen over een vermeend geval van misbruik van de investeringsaf trek, dat gelijkenis lijkt te vertonen met het geval van de firma van de gebroeders Lubbers. De ex-minister zegt hierover dat hij niet anders kan dan verklaren dat tussen dit artikel en de wijziging in zijn status als. firmant geen enkel verband bestaat en dat de publikatie op die datum louter toeval is. Hij had al rond twee jaar eerder zijn wens om zijn status veranderd te zien, laten blijken te genover zijn broer. Dr Dolman, financieel specialist van de PvdA-fractie, vindt dat de firma van de gebroeders Lubbers „vol strekt oneigenlijk gebruik" heeft ge maakt van de wet op de investe ringsaftrek. „Die wet is niet bedoeld voor beleggers die hun vermogen in stand willen houden of er via de inkomstenbelasting beter op willen worden." Dolman vindt Lubbers ver regaand naïef als de oud-minister zich het belastingvoordeel, dat uit de transacties rolde, pas achteraf zou hebben gerealiseerd. (Voor de visie van Lubbers op hel gebruik vande investeringsaftrek, zie interview op pag. 5. ADVERTENTIES /li ij '"di'rdaad. Met schrale, gesprongen lippen CAAA* kan grijnzen zéér doen. Labello houdt zacht en soepel Labello. de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter v lippen (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi Opinieweekblad Ikon pareert kritiek Lees deze week: Nu de geruchtmakende Geloof. Hoop en Liefde-show voorbij is beschrijft Ikon-directeur Wim Koole het hoe en waarom van de show en gaat hij in op de kritiek. 'Wij wilden ons met uitleveren aan een schijnheilige vertoning Verder: Prof. Hofstra over zichzelf, het socialisme, de koopsompolissen en zijn inflatierapport 'De trucs en kunstjes storen mijn rechtvaardigheidsgevoel Help, we zijn ontwikkeld. Een voorpublikatie uit het nieuwe boek van Wouter van Dieren. Bas de Gaay Fortman en Henk Thomas. Een aanklacht tegen de geest van de tijd. Pastor Miedema, een moedig solist in het circus van bisschop Gijsen. De vrijmaking van de Limburgse katholieken. En: De neutronenbom is een kabinetscrisis waard hel officiële gelijk van Kruisinga/Commumsten zullen regering-Mitterand permanent bedreigen/Het moordlustige m Simenon/Het nieuwe ik van Elisabeth Moltmann: Vrijheid, gelijkheid en zusterschap/Orthodoxe christenen lijden aan kunstarmoede HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend Ik neem een prneljhnnncment vjn twee nwjnJcn v i Ik weel jl voldoende van hel Mad Ik eeet me up abonnee i per hjlt jaari Minister Van der Klaauw zei giste ren tijdens een lunch van de buiten landse persvereniging in Den Haag dat hij „enige voortgang" heeft ge boekt in zijn gesprekken van de afgelopen weken met zijn ambtge noten Genscher van Westduitsland en Owen van Groot Britannië. Hij zette daar uiteen, dat de regering zich bij de wens van de Tweede Kamer om nadere eisen neerlegt, de Kamer wil een sluitende regeling voordat de leveranties worden uit gevoerd. daar kan de regering niet om heen."' Hij wees er daarbij op. dat de regering er ook niet omheen kan dat West-Duitsland. dat de helft van de investeringen in de Almelose ultra-centrifuge fabriek bekostigt, zekerheid wil hebben dat na de in vesteringen de Nederlandse rege ring ook een exportvergunning voor de geproduceerde uranium ver strekt. In politieke kring in Den Haag gaat men er nu vanuit, dat het kabinet in dit dilemma kiest voor het stand punt van de Kamer, omdat de Twee de Kamer in de motie-Van Houwe- lingen (CDA) heeft laten weten dat bij niet of gedeeltelijk uitvoeren van de nadere veiligheidseisen de verde re Nederlandse deelname in Urenco wel kan worden afgeschreven. Daarom wordt nu ook verondersteld dat minister Van der Klaauw zich niet al te veel meer gelegen zal laten liggen aan de wens van de Urenco- partners dat Nederland voor 1 april een definitief standpunt inneemt. Als hij voor die datum niet met honderd procent genoegdoening bij de Tweede Kamer terug kan komen, is zijn enige kans om de Nederland se deelname in Urenco nog te conti nueren oip na de fatalae datum te proberen gewoon door te onderhan delen. Van der Klaauw is dinsdag overigens wel met geheel lege handen terugge komen van een gesprek met zijn Braziliaanse ambtgenoot Da Silveira in Bonn. De Braziliaanse regering heeft hem laten weten verder niet met hem over de leveranties van het uranium te willen praten, maar slechts te onderhandelen met Uren co. dus met de drie landen samen. In het Engelse parlement is deze week enige onrust ontstaan over het gerucht dat er binnen Urenco een plan zou bestaan om de produktie zodanig om te gooien, dat Brazilië het verrijkte uranium geleverd krijgt uit de zusterfabriek van het Almelo se bedrijf, in Capenhurst. Dan zou de Nederlandse regering geen export vergunning behoeven te verstrek ken. Het socialistische parlements lid Abse wil de Engelse energieminis ter Wedgwood Benn interpelleren over die mogelijkheid. Hij noemde het een gruwel „als Braziliës militai re dictator Geisel grondstoffen van uit Engeland zou ontvangen waar mee een waterstofbom kan worden gemaakt." De werknemers houden de KSH-bedrijven nog steeds bezet. Hoewel gisteren positieve ontwikkelin gen werden gemeld, blijven het toch spannende dagen voor de werknemers. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren krachtig aangedrongen op versterking van de politie. Het CDA legde bij de ministers Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) de meest vergaande eis op tafel. Volgens de christen-democraat Aarts moeten er in deze kabinetsperi ode ten minste 4.000 politiemensen bij komen. Voor de oppositiepartijen is het voldoende wanneer de onderbezetting, thans 2300 man op een totale personeelsbezetting van 33.000. wordt opgeheven .int Chef ar ine I K viervoudig uk liet l»i piin en griep: I.Pijnverdrijvend. 1 Koort ••verlagend, i Opwekkend: I Snelwerkend Len geruststellend Dat Nilfisk schoon maakmachines J uw onderhouds- Daag ons eens uit! Bel 020-994301 tst36 Nilfisk b.v. Diemen. Overal waar mensen zijn Volgens de Kamer is het gebrek aan mankracht een van de oorzaken van de groeiende kloof tussen politie en publiek. De oppositiepartijen me nen, dat deze afstand ook in de hand wordt gewerkt door de toenemende automatisering, mechanisatie en centralisatie. Met grote bezorgdheid werd geconstateerd, dat deze ont wikkeling leidt tot onzekerheid bij de politie en minder vertrouwen bij de burgers De Kamerleden Roefhof (PvdA) en Jacobse (VVD) pleitten ervoor een uitbreiding van het apparaat te ge bruiken om de politie weer dichter bij de burger te brengen. Er moeten meer wijkagenten en wijkteams ko men. de wijkposten moeten worden heropend, de voetsurveillance her steld. De socialist drong ook aan op een betere voorbereiding van politie ambtenaren op optreden in moeilij ke omstandigheden en begeleiding van jonge agenten door oudere colle ga's. Roethof constateerde, dat het aantal schietpartijen tussen politie en wetsovertreders toeneemt. „Men rent met te veel mensen tegelijk met te veel getrokken dienstpistolen op wetsovertreders af, ook bij onbenul lige overtredingen." D'66-afgevaardigde Brinkhorst vond, dat de terreurbestrijding steeds meer centraal wordt gesteld in het beleid. Door het gehele appa raat af te stellen op uitzonderings toestanden komt de dienstverlenen de taak van de politie in het ge drang. Hij vroeg in dit verband naar het doel van de nieuw op te richten arrestatieteams. Grote vraagtekens Ook de PSP'er Van der Spek zette grote vraagtekens bij het groeiend aantal bijzondere eenheden. Vol gens hem leidt het beleid van speci alisatie, automatisering en centrali satie niet tot een beter contact met de burgers. De weerstanden bij het publiek nemen veeleer toe en de politie raakt steeds meer in een iso lement. In plaats van herbezinning en een open discussie, trekt de poli tie zich terug. Inspecteur Kalma van de Rotterdamse politie is daarvan het slachtoffer geworden, zo zei hij. Het parlement drong er bij de minis ters op aan haast te maken met de indiening van de nieuwe politiewet. Volgens de CDA'er Aarts mag met de reorganisatie van de politie niet gewacht worden op de bestuurlijke herindeling. Roethof pleitte voor een betere regeling bij het afdoen van klachten van burgers tegen poli- tie-optreden. Hij deed de suggestie een commissie in te stellen, bestaan de uit vertegenwoordigers van poli tie en burgers. Ook zou de gemeen teraad meer controle moeten heb ben op de voortgang van het onder zoek naar klachten. Van een onzer verslaggevers KATWIJK Op 94-jange leeftijd is gisteren in Katwijk de bekende illu strator Tjeerd Bottema overleden Bottema, die ook kunstschilder was. behoorde met Isings en Jetses tot de grote illustrators van kinderboeken. Daarnaast maakte hij politieke en spotprenten voor het blad „De ware Jacob". Naast kunstschilder legde hij zich de laatste jaren vooral toe op het ma ken van etsen. Eén van zijn bekend ste illustraties zijn die voor het boek „Jaap en Gerdientje" door Ferry Mingelen DEN HAAG Het einde van de vakantie van premier Van Agt en de gekrenkte trots van CDA-fractieleider Willem Aantjes hebben ertoe geleid dat het debat, dinsdag over de neutronenbom, als dag en nacht verschilde van het overeen komstige debat vorige week in de Tweede Kamer. Duidelijkheid nu stond tegenover troebele mistigheid toen. moeten aanvaarden. Dit. hoezeer op dit moment ook gewaarborgd wordt dat de re gering daarover geen defini tieve beslissing zal nemen, zonder de Kamer eerst te horen. Suggesties De in de Kamer aanwezige meerderheid tegen de bom slaagde er deze keer zelfs in dit door het aannemen van een D'66-motie tegen de pro duktie van het neutronen wapen, duidelijk te laten blij ken. De WD en tien CDA'ers stemden tegen de motie. De motie vraagt de regering het standpunt van de Kamer dat van produktie van de N- bom moet worden afgezien, over te brengen aan de Ame rikaanse regering. Van Agt noemde de motie niet onaan vaardbaar. De vervanging van de hoofd rolspelers in het debat had vergaande invloed. Omdat het vertrek van dr Kruisinga de officiële aanleiding voor dit debat over de bom was. voerde nu premier Van Agt zelf het woord. Dat was wel wat anders dan die arme mi nister Van der Klaauw, die aarzelend en haperend, lave rend tussen enerzijds de VVD-druk van vice-premier Wiegel en anderzijds de CDA invloed van minister De Ko ning, probeerde het kabinets standpunt tegenover een venijnig aanvallende Kamer overeind te houden. Nu was daar Van Agt. strijdlustig, er varen in dit soort akkevie tjes. die de toon bepaalde, vanuit een persoonlijk stand punt over de bom dat dichter bij de CDA-fractie ligt dan de officiële opstelling van de re gering doet vermoeden. Getergd Dan de woordvoerders van het CDA. Vorige week de on ervaren Joep de Boer. die on danks veel Inzet en goede wil er niet in slaagde het afwij zend CDA-standpunt goed voor het voetlicht te krijgen. Hij werd daarbij nog gehin derd door een CDA-motie. die zonder de nodige uitleg, te veel vragen bleef oproepen en mede daarom door de PvdA werd verworpen. Deze week de getergde Aantjes. die zich miskend voelde in zijn goede bedoelingen, nota bene door Kruisinga links ge passeerd was. bitter had ge constateerd dat er voor Krui singa zelfs in de kerken gebe den was. en ook in eigen gele deren harde kritiek te verdu ren had gekregen wegens het fiasco van vorige week rond de CDA-motie. Het samenspel van Van Agt en Aantjes. geholpen door Terlouw (D'66) en uitgedaagd door Den Uyl (PvdA) bracht eindelijk aan het licht hoe de verschillende posities precies liggen. De boodschap van Van Agt was: De regering wil de han den vrij houden om via de NAVO over de bom te gaan onderhandelen met het War- schau-Pact. Lukt het de Rus sen tot tegenconcessies te be wegen voor het afzien aan Navo-zijde van de N-bom. dan is dat een bijdrage aan de wapenvermindering. Mis lukt die opzet, dan weet de regering nog niet wat ze zal doen. er is dan een nieuwe situatie, waarin de Kamer echter niet voor voldongen feiten gesteld wordt Het kabinet heeft tot nu toe alleen procedureel-tactische beslissingen genomen, geen inhoudelijke Dat betekent dat er ook geen inhoudelijk meningsverschil kon zijn met de afgetreden minister van defensie, Kruisinga Voorstellen De Nederlandse regering zal eventuele voorstellen van Amerikaanse zijde, die van Nederland vragen op voor hand akkoord te gaan met invoering van de bom. indien de onderhandelingen met de Russen op niets uitlopen, van de hand wijzen, aldus Van Agt. De boodschap van Aantjes was: regering, u krijgt van het CDA de ruimte met de Russen te gaan onderhande len. alhoewel wij het met die tactiek niet eens zijn. Wij wil len een definitief nee tegen de bom. niet op voorwaarde, wel in de hoop dat de Russen daar wat tegenover stellen. Mislukken de onderhandelin gen. die u. regering, met het Warschau-Pact voert, dan zal dat voor ons op zichzelf geen reden zijn onze afwijzing van de bom te herzien." De bewegingsruimte van de regering werd dus tot het mi nimum beperkt, maar het CDA wilde de regering niet iedere mogelijkheid ontne men de eigen weg via onder handelingen uit te proberen. Die weg is nodig om de VVD te gerieven en kan tenslotte ook tot resultaten leiden, dan zijn alle problemen verdwe nen. Daarom steunde het CDA ook niet de PvdA-motie waarin de speelruimte van de regering totaal werd ge schrapt Den Uyl vreest ech ter. op grond van de harde internationale praktijk, dat wie eenmaal meegaat met onderhandelingen, bij mis lukking de invoering van de bom uiteindelijk toch zal Wat betekent de opstelling van Van Agt en Aantjes nu voor de zaak waarom het werkelijk gaat. de al of niet toevoeging van de N-bom aan het Navo-wapenarse- naal? Die vraag is nog moei lijk te beantwoorden, omdat nog steeds niet precies be kend is wat de Amerikaanse regering van plan is. Bepaal de Amerikaanse suggesties zijn inmiddels wel uitgelekt Zoals het voorstel met de Russen inderdaad te gaan onderhandelen op voorwaar de dat de Navo-landen zich nu al op invoering van de bom binden bij mislukking De Nederlandse regering zal dit Amerikaanse voorstel af wijzen. Daarmee is echter het probleem niet uit de wereld. Amerika kan met andere Na- volanden hierover wellicht wél overeenstemming be reiken. De zaak gaat dan toch begin nen. de andere landen voeren de bom in als de Russen niet over de brug komen, en wat doet Nederland dan. Zal de Nederlandse regering zich als eenzaam Navo-land toch te gen de bom blijven verzet ten? Hoezeer nog in de neve len der toekomst gehuld. Is dit een ontwikkeling die de WD in ieder geval niet zal plezieren. We zijn, kortom voorlopig nog niet van de bom af Waar het kabinet wel defini tief vanaf is. is van Kruisinga Van Agt heeft korte metten met hem gemaakt, geen woord van waardering kon .eraf. „Kruisinga is als oud vuil aan de kant geschoven", constateerde Den Uyl Ook Aantjes vond het wat te gor tig: „zo neem je geen afscheid van een lid van het team." zei CD A-fractievoorzitter Wim Aantjes tijdens het debat in de Tweede Kamer over het aftreden van Kruisinga. maar meer nog over de neutronenbom. hij. Zo is het echter wel ge beurd. Van Agt had er geen moeite mee Kruisinga had geen reden tot opstappen, in ieder geval lag die reden niet in de neutronenbom", bena drukte Van Agt Wie goed naur de premier luisterde kon zelfs de indruk krijgen dat Van Agt eigenlijk zei „Krui singa en ik zaten op éen lijn. als het daarom ging is hij ten onrechte en te vroeg opge stapt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3