Synode nog niet uit het probleem kernwapens 'Ons hoor die vals stem van professor Verkuyl' m Hervormde diakenen gaan beleid maken Zware dominees zullen er blijven Kerkeraden hebben moeite met gemengd gehuwden Kerk kan niet ingrijpen in passiespelen VANDAAG Voorbijgangers Geloof sappèl" naar geref. kerken DONDERDAG 9 MAART 1978 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde deputaten voor bestudering van het oorlogsvraagstuk staan op het punt dat de atoomwapens verwerpelijk zijn. Dat werd gisteren duidelijk ter gereformeerde synode, waar de opinies over het oorlogsvraagstuk werden gepeild. Nieuwe argumenten kwamen er eigenlijk niet bij ter tafel, maar er lijkt wel een gezamelijke opinie groeiende. Dat bleek al uit het voorbereidende stuk van de deputaten en uit hun opmerkingen tijdens de synodale beraadslagingen. De Amsterdamse missioloog prof dr om een derde «tuk. Hierin stelt hij J. Verkuyl. had voor de deputaten een eerste stuk geschreven. HIJ stuit te in zijn afwijzing van de kernwa pens op het standpunt van mede- deputaat prof. dr I. A. Diepenhorst die een radicaal.nee" tegen de kern wapens nog met wil uitspreken. Prof. Verkuyl nuanceerde daarop zijn standpunt, maar ook daar kon zijn collega Diepenhorst zich niet in vinden en prof. Verkuyl schreef daar- DEN HAAG Op dertien plaatsen in ons land zullen van 30 maart tot eind april op uitnodiging van de hervormde generale diakonale raad (GDR) bijeenkomsten voor diake nen worden belegd met het doel kennis te nemen van hun inzichten en ervaringen, opdat de GDR daar op een nieuwe beleidsnota kan base ren. die waarschijnlijk eind dit Jaar aan de hervormde synode kan wor den voorgelegd Om de diakenen bij hun bespreking te helpen heeft de GDR een aantal thema's aangegeven, die in de be leidsnota aan de orde zulllen moe ten komen en waarvoor ook discus siemateriaal is verstrekt. De the ma's zijn: rekenschap, diaken en ge meente. diaken en samenleving, we- relddiakonaat, en: wat doen we met ons geld? In de brochure bij bet thema ..diaken en gemeente" wordt o.m. gezegd: „diakonaat en verkon diging zijn, naar ons geloof, karak tertrekken van gemeente en christe nen. De gemeente staat of valt met het funcUoneren ervan". Deze stem uit de praktijk (provinci ale diakonale commissie Zuid-Hol land) laat duidelijk horen dat diako- naal een zaak van de hele gemeente ls, en niet uitsluitend of ln de eerste plaats van diakenen. De diakonale gemeente werkt aan een rechtvaardige samenleving, voorkomt dat mensen verloren gaan. doet aan gemeente-opbouw. Binnen de diakonale gemeente fun geren de diakenen als een „motor". De gemeente kan het moeilijk zon der hen stellen. Zij zijn de aandrijf- kracht. Omgekeerd ontlenen zij hun funcUe aan de gemeente. Bij het onderwerp: „wat doen we met ons geld" wordt o m. gezegd: De praktijk laat zien dat het soms moeilijk ls om een goede bestem ming voor het geld te vinden Dat wil zeggen goed in de ogen van de diakonle. Dan rijst de vraag of voor waarden. die aan hulpverlening wor den gesteld, niet te strak zijn. Bij de besteding kan gelden dat het hemd nader is dan de rok: dat de kerk en daarmee verbonden instan ties of personen worden bevoor deeld boven anderen in de samenle ving Het vinden van zinvolle bestemmin gen doet een beroep op onze fanta sie: nieuwe ontwikkelingen stimule ren, investeren in mankracht (ge brek aan mankracht blokkeert juist veel activiteiten), de blik over de samenleving laten gaan en niet al leen over de gemeente. In alle gevallen gaat het om diako- naal geld. Dat stelt grenzen aan de besteding. Wij denken bijvoorbeeld aan het beroep dat van kerkvoogde- lijke kant steeds vaker op diakonie- en wordt gedaan. Op de bijeenkomsten aal worden gesproken over vier van de vijf thema's. Het thema „rekenschap" zal afzon derlijk en heel uitvoerig aan de orde komen op de zomerconferentie op 19 en 20 mei te Amersfoort. vast dat met de kernwapens welis waar een grens is overschreden, maar dat een radicaal „nee" niet tot plotsklaps gevolg zou hebben dat deze wapens weggedaan zouden worden. Daarom pleitte prof. Diepenhorst voor processen om tot afschaffing van de kernwapenen te komen. Vooruit lopen? Prof. Verkuyl meent dat ons land daarin al een eerste stap moet ne men en gaat daarin dus verder dan zijn collega Diepenhorst. Deze vindt dat de kerk om pastorale overwegin gen niet vooruit moet lopen op de politici en de militairen. Verkuyl oor deelt daarentegen juist dat de kerk om dezelfde reden dat wel moet doen. HIJ vindt dat de politici moe ten streven naar het weghalen van de kernwapens uit West en Oost- Europa tot de grens van de Sovjet- Unie en dat de kerk dit hen openlijk moet vragen. Tevens denkt hij aan een ander soort verdediging, de zoge naamde sociale defensie. ^ADVERTENTIES Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4, Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINOEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030. Over de standpunten die de synods le deputaten Inzake het oorlogs vraagstuk hadden uitgedokterd, sprak de synode gisterochtend on der elkaar tn kleine groepen. In de middag werd de zitUng weer open baar. maar veel bleken de standpun ten niet naar elkaar te zijn opge schoven. Diepenhorst bleef de na druk leggen op de noodzaak, een chaos te voorkomen. ..Wat moeten de politici met de eisen van de Berg rede," vroeg Diepenhorst zich af. „Deze gelden weliswaar voor het hele bestaan, maar de politicus moet Intussen proberen het leven ln stand te houden." Diepenhorst schilderde de tegenstelling tussen West en Oost af als een tegenstelling tussen de rechtsstaat en de machts- staat. In het oosten kun Je niet ln vrijheid over de wapenen praten en is de kerk nagenoeg uitgeroeid, al dus prof. Diepenhorst. Hij schilderde zijn standpunt af als minder eenvoudig dan dat van Ver kuyl. „Ik zou willen dat ik daar ,ja' op kon zeggen," zei hij. Hij wees op het radlkale nee van de hervormde synode uit 1962 tegen de kernwa pens. „Die is na haar koene uit spraak geen stap opgeschoten." Ds. P. Torenbeek. Prof. Verkuyl stelde vast dat onder de deputaten eensgezindheid is over de verwerpelijkheid van de massa vernietigingswapens, maar over de uitwerking is men het niet eens kun nen worden. Volgens hen kan het neutronenwapen wellicht functione ren als een „scharnier" om de kern wapens allemaal weg te doen. .Hij kan ons uit onze verdoving halen." zei ds. P. Torenbeek uit Hoogeveen tijdens de bespreking. Ds. Toren beek vToeg zich af of Je kunt stil staan bij het nee tegen de kernwa pens. Hij noemde het een vrucht van een bom. die Je misschien geheel moet neerhalen. Of ln de gereformeerde synode een meerderheid voor een neen tegen de kernwapens gevonden kan worden, moet blijken als de synode verder gaat praten over de concrete voorstellen die de synodale commis sie van rapport heeft geformuleerd. Mogelijk zal de synode dan tevens besluiten iemand aan te stellen die de meningsvorming over het oor logsvraagstuk in de kerken gaat be vorderen, iets dat wel bij uitstek noodzakelijk blijkt. „OP WEG NAAR HET PAASFEEST." 24« deeltje uit de sene „Wet de bijbel one vertelt" Illustraties: Kees de Kort Tekst: eenvoudig en kort geesteiiik gehandicapten is volledige bijbeltekst achterin opgenomen. ƒ5,50 Andere aktuete verhalen in deze sehe: „JEZUS IS OPGESTAAN." „HEMELVAART EN PINKSTEREN" Prijzen exclusie/ verzendkosten. Verkrijgbaar bi) de boekhandel en Nederlands Bijbelge nootschap Postbus 620. Haarlem. Tel. 023-259501 DEN HAAG Veel hervormde kerkeraden blijken moeite te hebben een goed pastoraal antwoord te vinden op het toene mend aantal gemengde huwelijken. Dit moet geconcludeerd worden uit een kleine enquête onder veertig hervormde kerkera den. Aldus meldt het blad „Tenminste", maandblad voor infor matie en gesprek over de verhouding Reformatie-Rome. Sommige kerkeraden delen ln de en quête mee, dat vijftig tot zeventig procent van het aantal huwelijksin zegeningen in hun gemeente betrek king heeft op Jongelui, van wie de één hervormd en de ander rooms- kathoüek is. Uit de enquête blijkt ook volgens „Tenminste", dat de meeste kerkeraden op deze ontwik keling niet zijn voorbereid. Tot voor enkele Jaren werd het ge mengde huwelijk door velen als een afkeurenswaardige zaak beschouwd. Het betrof een minderheid, meestal aan de rand van de kerk, een slechte zaak, omdat het eerste resultaat van zo'n huwelijk meestal buitenkerke lijkheid was. Ook nu de situatie in middels sterk gewijzigd is, hebben veel kerkeraden en predikanten moeite zodanig te reageren, dat zij van gemengd gehuwden een positief antwoord ontvangen. „Tenminste" vraagt zich af, of het de kerkeraden ontbreekt aan pastorale fantasie of dat het gemengd huwelijk ln de doorsnee-gemeente nog steeds als een tweederangssamenlevingsvorm ervaren wordt. Minder goed Sinds 1971 ls dank zij de zogenoem de vljf-kerken-verklarlng over het gemengde huwelijk wel verbetering te constateren. Heel wat gemengde paartjes zijn volgens „Tenminste" zonder kleerscheuren door de huwe lijksdag heengekomen. Maar minder goed is het volgens „Tenminste" ge steld met de pastorale nazorg en begeleiding, wanneer huwelijksdag en wittebroodsweken voorbij zijn. Het blad constateert, dat veel ker ken, die op de trouwdag present wa ren, blijkbaar geen kans zien Jongge huwden ook op een doeltreffende wijze pastoraal te begeleiden, zodat aldus het blad velen ondanks alle goede bedoelingen toch weer al- haken en evenals vele lotgenoten ln vroeger dagen ln de buitenkerkelijk heid terecht komen. „Tenminste" besluit met de opmer king, dat de ervaring van de ge mengd gehuwden ten goede kan ko men aan het oecumenisch gehalte van de gemeente. Bij een gemengd gehuwd paar aldus het blad —zijn altijd twee kerken betrokken. In overleg tussen beide kerken zal met grote ernst gezocht moeten worden naar mogelijkheden, waardoor de ge mengd gehuwden volledig, d.wz. pastoraal, in de eredienst, inclusief de viering van de secramenten, amb telijk, en ten volle aan het kerkelijke leven kunnen deelnemen. door A. J. Klei De gereformeerde domineesvrouw die ik aan de lijn kreeg, vertelde, toen ik naar haar man vroeg, dat deze op de synode zat. ZIJ liet haar woorden vergezeld gaan van een diepe zucht en ik informeerde belangstellend: vindt u dat zo verschrikkelijk? Ja, antwoordde zij volmondig. Als hij erheen gaat, heb ik hem aardig op gewicht, maar als hij terugkomt, ls hij weer te zwaar en het valt niet mee om die synodale kilo's eraf te krijgen. Ik sprak niet opbeurend: kom, kom, mevrouw, zo'n vaart zal dat heus niet lopen. Want ik weet uit eigen ervaring dat de keuken van „De blije werelt" te Lunteren, het oord waar de gereformeerde synode pleegt te vergaderen, van dien aard is dat verhoring van de bede: leer ons voor overdaad ons wachten, ernstig bemoeilijkt wordt. Nu las lk in de krant van gisteren dat de gereformeerde synode ook metterdaad aan de nieuwe levensstijl wil gaan doen: „De synode nam zich voor, zelf grotere soberheid te betrachten Tot dusver had ik de indruk dat de synode niet door ook maar enige soberheid werd gekenmerkt, maar daarin had ik me blijkbaar vergist. Uit de geciteerde zinsnede wordt duidelijk dat de synode reeds soberheid betracht en thans de tanden op elkaar zet om tot nog grotere soberheid te geraken. Dit is waarlijk voorbeeldig en geroerd ging lk verder lezen:ln haar werkwijze en in de produktie van rapporten en papieren." Dit ziet er niet zo best uit voor predikantsvrouwen die de omvang van hun echtgenoten in de gaten moeten houden. De synode zet, geestelijk gesproken, niet het mes in de haar voorgezette spijze-die-vergaat. Zware dominees zullen er blijven. Dat de nieuwe levensstijl halt houdt voor het consumptieve aspect van het synodale bedrijf ls overigens wel begrijpelijk. Tenslotte is eten de enige aantrekkelijke bezigheid tijdens een synodezitting en om de eerwaarde zusters en broeders daar nu van af te helpen, - nee. Echter, die aanbevolen zuinigheid met papier, hoe lofwaardig ook, stelt me voor vragen. Een synode ontleent haar bestaan juist aan het voorhanden zijn van grote hoeveelheden rapporten en „stukken". Wat willen de voorstanders van de nieuwe levensstijl? Dat dominee Weijland voortaan alle ingediende amendementen op een bord schrijft, zodat ze niet meer gestencild behoeven te worden? Op zichzelf een aantrekkelijke gedachte, het actuariaat krijgt er als het ware een dimensie bij. Maar tegelijk discrimineer je bijziende broeders. Ook om andere redenen dient de produktie van rapporten volop door te gaan. Ik pak een voorbeeld uit het volle synodale leven. Vandaag komt de IKON aan de orde. Een heerlijke kluif. Aan nota's en rapporten geen gebrek. Kun je nu in een dergelijk geval volstaan met één velletje papier, waarop te lezen staat: ze doen wel eens malle dingen bij de IKON, maar ze bedoelen het goed, dus laat maar? Ik weet wel dat hetgeen uiteindelijk het synodale zegje zal wezen, zakelijk genomen daarop neer zal komen en het betekent natuurlijk een enorme versobering. Maar op die manier is er toch geen aardigheid meer aan? En de kerk kan tóch al zo moeilijk ambtsdragers krijgen. MüNCHEN - Het is niet gemakke lijk voor de kerk om in te grijpen in het conflict rond de Oberammer- gause passiespelen, zo meent kardi naal Joseph Ratzinger, r.k. aartsbis schop van München en Preislng. Ratzinger sprak voor de internatio nale persvereniging ln München over de kwestie-Oberammergau, waar de Beierse gemeenteraadsver kiezingen gunstig zijn uitgevallen voor tegenstanders van hervorming van de tekst van de passiespelen. De tekst van de passiespelen bevat een aantal antisemitische passages en de laatste tijd zijn er steeds meer groepen en personen, die deze pas sages willen reviseren. In het CSU- bolwerk is dit antisemitisme een heet hangijzer. De passiespelen zijn ook een grote inzet geweest in de onlangs gehouden verkiezingen, die een overwinning opleverden voor de CSU en daarmee voor de voorstan ders van de antisemitische tekst Kardinaal Ratzinger nu meent, dat het niet op de weg van de kerk ligt om zich met de tekst tè bemoeien. door Aldert Schipper De koinonia-verklaring, die vorig jaar november, vlak voor de Zuidafrikaanse verkiezingen, enigszins de aandacht trok, heeft in dat land zoveel publiciteit veroorzaakt, dat verscheidene van de ondertekenaars vrijwel onmiddellijk na de publikatie geschrokken weer hebben afgehaakt. De verklaring kwam uiteen onverdacht calvi nistische hoek en bevatte een fundamentele en bijbels onderbouwde kritiek op de leer en de praktijk van de apartheid. De zestig sa menstellers van de verklaring kwamen uit academische kringen van de gereformeerde universiteit van Potchefstroom en uit het met de internationale gereformeerde beweging verbonden conferentiecentrum De Loft, waar de filosofie van Dooyeweerd en Rookmaaker levendig gehouden wordt. Het ls een van de weinige overgebleven instellingen, waar blank en zwart elkaar op basis van gelijk waardigheid ontmoeten. De Loft bezit een stoer calvinistische basis, gepaard aan een gematigd politiek inzicht Leiding De Loft wordt geleid door twee jonge direc teuren, de politicoloog John Child en Antho ny Russell (26). een theoloog van baptisten- afkomst die het piëtisme vaarwel zegde om het calvinisme te omhelzen, „waar je politiek wat meer mee uit te voeten kunt." Russell studeerde theologie aan de Londense universiteit en hij werkte daarna enkele jaren voor de YMCA. Vier jaar geleden kwam hij bij De Loft. waar artistiek en maatschappelijk studiewerk gedaan wordt. Er worden lezingen gehouden en er wordt gedaan aan allerlei kunstuitingen. Van de deelnemers aan de cursussen is 65 percent zwart Meest volwas senen met een maatschappelijke functie De blanke deelnemers zijn Jongere academici en studenten. De meeste blanken komen uit Afrikaner milieu. De groepen komen voor lezingen van geleerden, zoals mevrouw Hele- ne Botha, de wetenschapsfllosofe van de uni versiteit van Potchefstroom. prof Rex van Vuuren. de jurist, of ds. E. Tema. de zwarte theoloog van de NO Kerk tn Afrika. Alarmerend Russell beoordeelt de situatie in Zuid-Afrtka als zeer alarmerend. Hij meente echter dat geweld geen oplossing kan zijn om het on recht te bestrijden. Hij verwerpt het blanke en zwarte nationalisme als een oplossing voor de moeilijkheden van het land. Hij vertelt welke persoonlijke weerzin hij had, toen hij als militair moest vechten teven de 8wapo, de bevrijdingsorganisatie van Namibië. „De Zuidafrikaanse oorlogsmachine is zo goed geolied en machtig, dat geweld geen toe komst heeft," meent hij. „Wat nodig ls ln ons land js een radicale christelijke hervorming," zegt hij. „Dat is de derde weg, waarwe aan moeten werken. Zwart noch blank natio nalisme heeft een christelijke inhoud." vertelt hij. Hij veroordeelt het geweld van de Zuidafri kaanse bevrijdingsbewegingen,1 maar hij ver zet zich vanuit hetzelfde calvinistische uit gangspunt tegen de apartheidspolitiek van de regering-Vorster. De Loft-mensen hebben sterke banden met de ook ln Noord-Amerika en vooral ook ln Canada opererende calvinistische beweging en het was een Canadees, dr Henk Hart, die met contact tussen De Loft en academische kringen van de universiteit van Potchef stroom tot stand bracht Weekeinde Dit contact leidde tot een conferentie-week einde op 30 oktober van het vorig jaar in het Koinonia-centrum, een kerkelijke Instelling in de buurt van Johannesburg. Aan de confe rentie deden blanken en zwarten mee met een calvinistische achtergrond. Tony Russell ver telt hoe bezorgd allen waren, maar hoe hard er niettemin gevochten werd over termen en woordjes, want van calvinisten, en zeker van Zuidafrikaanse. raag men aannemen dat zij eerst willen weten wat zij ondertekenen. De verklaring was tenslotte, zoals zowat elke uitspraak van deze soort, de vrucht van een compromis. In dit geval tussen de wat „link sere" mensen van De Loft en de mensen uit Potchefstroom. Bij De Loft zien ze niets in de thuislandenpo- litiek en de nieuwe Zuidafrikaanse grondwet en zij hebben hun vertrouwen verloren in het bestaande veiligheidssysteem in hun land, dat er voor zorgt dat de minister van Justitie zulke ruime bevoegdheden heeft De mensen uit Potchefstroom bleken op deze punten wat meer „genuanceerd". Dit kon echter niet ver hinderen dat in de verklaring opgeroepen werd tot opheffing van de kleurbarrière en de immoraliteitswet, die het aan mensen van verschillend ras verbiedt met elkaar omgang te hebben. De verklaring vraagt om gelijke rechten voor allen, vrijheid van spreken en drukpers, meer vrijheden voor gevangenen en een voor ieder geldend systeem van burger rechten. In de verklaring wordt gezegd dat er in Zuid-Afrika geen politieke partij bestaat, die vorm wil geven aan de bijbelse visie op de politiek. Vooral ook deze laatste uitspraak kwam hard aan bij de nationalistische politici, die juist beweren dat hun politiek van rassenonder scheid door de bijbel zoal niet geëist, dan toch zeker getolereerd wordt. Naam De groep werd al gauw „Koinonia-groep" genoemd. De datum van de conferentie werd vastgesteld op een weekeinde enkele weken voor de parlementsverkiezingen en de verkla ring werd met opzet vier dagen voor de ver kiezingen uitgegeven. Dat werd ervaren als een dolkstoot in de rug, er kwam een geweldi ge publiciteit en tal van politici lieten onmid dellijk hun afschuw blijken ln niet mis te verstane bewoordingen. Het plaatselijke parlementslid Louis Le Grange zei dat de Koinonia-verklaring alleen maar de progressieve federale partij, de enige concurrent, in de kaart speelde. De rector van het theologisch seminarium van de universi teit in Potchefstroom, prof. P. J. Coetzee, noemde de verklaring van de zestig uitgespro ken „liberaalhetgeen een woord ls om Iets aan te duiden dat in Zuidafrikaanse ogen uiterst links, maar nog net niet communis tisch is. Maar de kritiek ging in bijna geen enkel geval op de inhoud van het stuk ln Ds Anthony Russell uit Germiston. Die Kerkblad van de Nederduits gereformeer de kerk schreef: Ons hoor die vals stem van professor Verkuyl van die VU en andere, wat in die naam van die calvinisme dweepsugtig die natuurlijke onderskeidinge wil ophef". Kort na de publikatie werd een bomaanslag gepleegd in een van de mondaine inkoopcen tra in Johannesburg, hetgeen in veler ogen bewees dat „de terroristen" in het land waren. Wind van voren De ondertekenaars uit Potchefstroom kregen de wind van voren van hun rector, prof. Tjaart van der Walt, die lid is van de Broeder bond. Maar ook Van der Walt ging niet in op de inhoud van de verklaring. De deelnemers uit Potchefstroom kwamen daarop met een stuk, waarin zij spijt betuigden voor de publi citaire ophef en voor het feit dat de naam van Potchefstroom betrokken was bij de zaak. Ondertekenaars uit Potchefstroom werden door mede-academici en -studenten vrij fors aangevallen en enkelen klaagden erover dat zij gewoon gemeden werden. Volgens Tony Russell lopen de ondertekena ren uit Potchefstroom nu niet weg achter hun handtekening, maar zij willen i/e 1 dat er ver der gewerkt wordt buiten de publicitaire schijnwerpers. Ook kwam niemand opdagen op een vergadering, die gehouden werd om de Koinonia-verklaring voor belangstellenden toe te lichten. De groep ziet verder al van openbare verdediging van zijn standpunt. Tony Russell is voorzichtig geworden. BOM EN BEDE Nu de kwestie van de bede in de troonrede opnieuw aan de orde is gekomen en daarover van de zijde van het kabinet geen duidelijk standpunt is ingenomen, kan het gebeuren dat sommigen in de kerken bezig zijn zich sterk te maken om die bede weer in de troonrede terug te krijgen. Wat wil men toch met die bede? De afgevaardigde van het GPV verklaarde al meteen bij de totstandkoming van dit kabinet te hopen, dat de bede weer ingevoerd zou worden, maar is dit wel consequent van zijn standpunt uit gezien? Ik herinner me dat zijn mede-kerkleden in het verleden zelfs met mede-christenen geen gemeenschappelijk gebed wensten, om welke reden dan ook. Er was geen basis voor zo'n gemeenschappelijk gebed. Is die er wel bij de troonrede als een soort program van een kabinet waarvan duidelijk mensen lid zijn die een andere geloofsovertuiging aanhangen of in 't geheel geen geloofsovertuiging hebben. Merkwaardig is ook dat deze actie vooral gevoerd wordt onder hen die over 't algemeen van mening zijn dat er in de kerk niet aan politiek gedaan moet worden. Hoe vaak zal juist in die kringen niet de verontrusting over het schrappen van de bede uitgesproken zijn? Ik heb geen enkel bezwaar tegen een bede in de troonrede wanneer allen namens wie dat stuk wordt uitgesproken er echt achter staan. Zonder het voldoen aan die voorwaarde wordt het een vrijblijvende verklaring. Wel de bede in de troonrede, maar de kerk mag zich niet over b.v. de anti-kraakwet of de neutronenbom uitspreken. Hoe kan dit? De kerken kennen het gebed voor de overheid. Voor mijn besef iets goeds. Maar wordt het niet zoiets van achter iemands rug om bidden terwijl je nooit echt met hem praat als het over zaken van leven en dood gaat? Het zal steeds duidelijker blijken dat we niet op onvoldoend overdachte gevoelens moeten varen, maar dat we ons moeten afvragen wat de werkelijke zaken zijn waarom het in onze verantwoordelijkheid tegenover God en de naaste gaat. NED. HERV. KERK Beroepen te Leeuwarden: M. v.d. Leun te Apeldoorn; te Maastricht: R. v.d. Beid te Oldebert; te Stolwijk: D. C. Floor kand. te Maarssen. Bedankt voor Nieuwerkerk a d. IJs- sel: C. v.d. Bergh te Rotterdam- Zuid. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Monster: L. A. J. Wolthuis te Gees; naar Leeuwarden- West: J. H. van Boggelen te Harder wijk. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Hattem: H. de Vries te Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk (Zld.) en Klaaswaal: E. Venema te Drachten. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Nieuwerkerk a.d. IJs- sel: A. Wink te VeenendaaL Pater Werenfried De Duitse r.k. Caritas-organisatie heeft de Lorenz-Werthmann-medail- le toegekend aan pater Werenfried van Straaten. De medaille werd hem overhandigd door mgr. Georg Huessler, president van Caritas- Duitsland en Caritas Internationa- lis, in een plechtigheid op het hoofd kwartier in Koenigstein van „Kerk in Nood" en „Oostpriesterhulp", al lebei stichtingen van pater Weren fried van Straaten. Caritas-Duitsland verleende deze onderscheiding aan de Nederlands- Vlaamse Norbertijn vanwege diens omvangrijke hulpverlening na de oorlog voor de wederopbouw van Duitsland en later voor de hulp aan de r.k. kerk in Oost-Europa en nood- gebieden, overal in de wereld. Pater Werenfried is onlangs 65 jaar ge worden. EDE De vereniging tot bevorde ring van het gereformeerd kerkelijk leven (waaraan de naam van dr E. Masselink te Rotterdam is verbon den; corr.adres: J. Visscher, Drie hoek 29, Edel heeft een brief onder de titel: „Geloofsappèl" gestuurd naar alle gereformeerde kerken in ons land. Eerder had deze vereni ging een „Appèlbrief" naar alle gere formeerde predikanten gezonden met de oproep „om vanuit de theolo gische achtergrond gezamenlijk ons te bezinnen op de huidige situatie van het christelijk geloof en van de kerk". Met het thans verzonden „Geloofsappèl" beoogt de vereni ging zich „op meer direct kerkelijke en praktisch geestelijke wijze" tot de kerken te wenden. Men beoogt o.m. bespreking van het gevaar van de „eigenwillige godsdienst van de vrijzinnigheid dat de kerk bedreigt en van de vraag: „hoe moet Godi Woord verstaan worden?':

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2