\IS moeten vertrouwen n hun munt herstellen CNV in actie tegen apartheid Gevaar buitenlandse dochters KSH voorbij Bonden krijgen zin bij Unilever-vleesgroep 'rof. De Roos: systemen Dollarkoersen /321 (gemiddelden) Hypotheekrente per 7 maart Van Leer opent gesprek met niet-blanken Daling dollar houdt aan Bonden: „forse stappen vooruit" Vliegtuigindustrie nauwer samenwerken Overleg wordt heropend Boer in geldnood 3l I1DERDAG 9 MAART 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P23-RHS25 AMSTERDAM De oliepro- ucerende landen die de wes- erse wereld in de olietang heb ien genomen, zijn nu zelf in de lollarklem geraakt. En ze kun- ien daar niet gemakkelijk ïeer uit, zo meent prof. dr F. e Roos. Iet prof. De Roos, hoogleraar in de iternationale economische betrek ingen aan de Vrije Universiteit van imsterdam. hadden wij een gesprek ver de almaar dalende dollar en de roblemen, die daaruit voortvloeien. De olieproducerende landen." al- us prof. De Roos, „zullen zich wel veemaal bedenken voor zij de dol- ir prijsgeven als de valuta, waarin voor hun olieleveranties worden êtaald. Niet vergeten moet nl. wor- en dat als zij de dollar niet meer illen gebruiken deze nog meer ter- ein zal verliezen. De waarde van un bezittingen in de wereld zou er an op een geweldige manier op ach- sruit gaan. leze landen hebben veel meer be ing bij een enigszins stabiele dollar n zij zullen daar best wat voor over ebben. Persoonlijk," zo zegt prof. Ie Roos, „zie ik er voor deze landen reinig in om de zgn. SDR's (speciale rekkingsrechten van het IMF, een oort papiergoud) als rekeneenheid accepteren. Het maakt trouwens iet zo veel uit want in deze SDR's peelt de dollar toch nog weer een elangrijke rol. Veel belangrijker an bijv. de Duitse mark en de Ja- anse yen. liet veel heil leen, er zijn echt niet veel ontwij- ingsmogelijkheden vandaag de dag oor deze landen. Wat zij wel zouden unnen doen is hun dollarsaldi om- etten, bijv. in Amerikaanse aande- Door de kapitaalimport in de IS, die hiervan het gevolg zou zijn, du de dollarkoers worden gesteund, laar ze doen het niet. Blijkbaar zien e dus ook daar niet veel heil in." 'rof. De Roos wijt de huidige dollar- wakte aan een complex van facto- „Het is overigens niet voor het erst," zo zegt hij, „dat de dollarnote- ing zo laag is. We hebben dat wel ïeer gezien. Het grote probleem, dat ij de koersschommelingen van de ollar om de hoek komt kijken is, at het hierbij om zo'n grote markt aat. Tegen het einde van 1977 be- roeg bijvoorbeeld de voorraad dol- ars in handen van de centrale ban en en andere banken in de wereld ingeveer 170-190 miljard. En zoals iet met alle markten gaat waar gro- e voorraden aanwezig zijn, ze zijn oorgaans erg instabiel." En als dan daarbij allerlei specula- ieve verwachtingen nog een rol gaan spelen, ja dan kan er natuur lijk van alles gebeuren met de koers van de dollar, die overigens in de wereld nog altijd een erg belangrijk betaalmiddel is. Veel prijzen worden erin uitgedrukt en veel transacties vinden in dollars plaats. -Grote voorraad Een voortdurende koersdaling van de dollar maakt de wereldhandel daarom wel erg moeilijk. Door het •erstorende element dat hiervan uitgaat, worden niet alleen dollar- prijzen, maar ook dollarvorderingen een onzekere zaak." door J. G. Wolters De grote voorraad dollars, die in de wereld aanwezig is, is in het verle den veroorzaakt door de betalings balanstekorten van de VS. Terwijl er in 1975 nog een klein overschot was en in 1976 zo ongeveer een even- wichtssituatie werd bereikt, was er vorig jaar weer een aanzienlijk beta lingsbalanstekort, nl. van ca. 25 mil jard dollar. Het is deze ontwikkeling die ertoe heeft geleid dat men nu zo weinig vertrouwen in de dollar heeft. „En in zo'n situatie," aldus prof. De Roos, „gaan allerlei andere factoren een extra sterke rol spelen. Dan krijgt bijv. de mijnwerkersstaking, die nu in Amerika aan de gang is. een bijzonder gewicht evenals de grote olie-importen van de VS. Het tekort op de betalingsbalans als zo danig is, op zich niet zo belangrijk. Maar als het komt in een situatie, waarin het vertrouwen toch al niet zo groot is, dan komen de proble men toch wel sterk om de hoek kijken. De grote moeilijkheid is ech ter in welke valuta moet je dan wel stappen." Prof. De Roos meent, dat de huidige ontwikkelingen rond de dollar voor de wereldhandel belangrijke gevol gen kunnen hebben. „Ik vrees nl.", zo zegt hij, „dat de protectionisti sche tendensen wel eens sterker zou den kunnen worden. De daling van de dollar maakt nl. de export van landen als Nederland, West-Duits- land en andere landen met een ster ke valuta niet alleen moeilijker, maar ook kunnen deze landen op hun eigen markten gemakkelijker worden beconcurreerd. Niet alleen met produkten uit de VS, maar ook uit landen die hun valuta aan dc dollar hebben gekoppeld of die ook een zwakke valuta hebben, zoals bijv. Frankrijk." Waarom grijpt Amerika niet in? Prof. De Roos: „De Ver. Staten heb ben er geen belang bij. Hun buiten landse sector is nl. vergeleken met 3,80 hun bruto nationale produkt (alle geproduceerde goederen en dien sten tezamen) vrij onbelangrijk. Hun buitenlandse handel maakt niet meer dan een procent of zeven uit. Ter vergelijking diene, dat dit bij ons wel een procent of vijftig is. De dalende dollar versterkt echter wel de concurrentiepositie van de Amerikaanse produkten in de wereld. Als de VS deze dollardaling bewust in het leven zouden hebben geroe pen, wat overigens niet zo is, dan zou met recht kunnen worden ge sproken van een verkapte handels oorlog van de VS. Niet alleen voor het lopende verkeer van Amerika betekent de daling van de dollar koers een concurrentievoordeel, ook voor de grote schulden van de VS is de ontwikkeling van belang. De VS raken door de daling van de dollar nT. ook nog een deel van hun schuld kwijt. Daarmede wil ik maar zeg gen," aldus prof. De Roos, „dat uit eng nationaal oogpunt gezien de VS alleen maar voordeel hebben bij de dollardaling." Op langere termijn gaat in inter nationaal verband echter hun po sitie toch wel achteruit. Immers, de voortdurende daling verzwakt de positie van de dollar als internatio naal betaalmiddel. En dan is er nog iets. De slechter wordende positie van de dollar verzwakt ook de moge lijkheid voor de VS om door het verstrekken van dollarhulp in de vorm van leningen of schenkingen invloed in de wereld uit te oefenen. Geen reden Op korte termijn ligt het voordeel evenwel duidelijk aan de kant van de VS. Bijgevolg bestaat er voor president Carter geen enkele reden om snel in te grijpen. En als hem dat ook goed uitkomt om andere rede nen bijv. om zijn energievoorstel- len er bij het Congres door te druk ken dan kan ik mij zijn houding ergens best voorstellen, ook al wordt de situatie voor de Amerikanen in het buitenland er niet gemakkelij ker op. Overigens gaat het hier al leen om die Amerikanen in een (ge ring) aantal landen met harde valu ta. De feitelijke invloed is derhalye niet zo groot als wel eens wordt beweerd. En wat belet de grote Ame rikaanse multinationals bijv. om hun mensen in den vreemde bepaal de salaristoeslagen te geven. Wat kan Amerika doen om de zaken weer tot normale proporties terug te brengen? „Kijk", zegt prof. De Roos, „onder het gegeven van de grote dollarvoorraad kom je nooit uit. Daarin is op korte termijn geen ver andering te brengen. Wèl kunnen de VS proberen het vertrouwen in de dollar weer te herstellen. Daarbij denk ik aan maatregelen, gericht op het herstel van het betalingsbalans- evenwicht. Maatregelen Als men de indruk heeft, dat het Amerika daarmede ernst is, dan zal het vertrouwen in de dollar onge twijfeld terugkeren. Als maatrege len denkt prof. De Roos in dit ver band aan het voeren van een krap- geld politiek, aan een rentestijging (zodat de VS meer kapitaal zouden kunnen gaan aantrekken en de prijsstijgingen, die overigens niet aan de hoge kant zijn, nog wat ver der terug kunnen. En mogelijk ko men ook structurele maatregelen in aanmerking, die ten doel hebben te komen tot een vervanging van de olie-importen. Een en ander naast bijv. een verhoging van de energie prijzen teneinde zo het Amerikaan se publiek wat meer op het hart te drukken zuiniger met energie om te springen. Maar nogmaals", aldus prof. De Roos, „als de wereld maar de indruk heeft dat de VS iets aan de problemen doen, dan komt het vertrouwen in de dollar wel terug. Prof. dr F. de Roos Kijk, niemand verwacht dat van vandaag op morgen het herstel op de betalingsbalans zich zal voltrek ken. Dat hoeft echter ook niet". De gevolgen voor Nederland van de huidige dollarzwakte? „Ja, dat is een heel nare zaak", zo vindt prof. De Roos. „Omdat Nederland in de „slang" (het valutaverbond van een aantal Europese landen) zit, wordt de gulden ten opzichte van de dollar duurder. Dat betekent, dat onze concurrentiepositie in de wereld en op de binnenlandse markt steeds slechter wordt. Onze exporterende bedrijven krijgen het alsmaar moei lijker en dat komt bovenop een voor deze bedrijven toch al moeilijke si tuatie. Denk maar eens aan onze snelle groeiers als de chemische in dustrie en bepaalde delen van de metaalindustrie, die toch al een overcapaciteit in de wereld ontmoe ten. En het vervelende is, dat wij er maar weinig aan kunnen doen om de nadelige effecten van de dalende dollar wat te verminderen. Uit de „slang" „We zouden uit de .slang' kunnen stappen en de gulden depreciëren (in waarde verminderen). Het is ech ter zeer de vraag of dit zou helpen. Nederland is nl. zo sterk verweven met het buitenland, dat dit een gro te invloed zou hebben op onze prij zen. En als dat dan ook nog weer een heel sterke invloed heeft op onze lonen, dan helpt het niet. Persoon lijk", aldus prof. De Roos. „zou ik in elk geval het risico van een devalua tie van de gulden (want een risico blijft het. gezien de uitwerking er van op de lonen en daarmede op het inflatiepercentage bij ons, dat nog altijd hoger is dan dat van onze voornaamste handelspartner West- Duitsland) zeker niet aandurven". „Het is nl. niet alleen een kwestie van de guldenskoers die een rol speelt, het is ook de binnenlandse kostenontwikkeling die van belang is, alsook de structurele ontwikke ling. En als je nu gaat depreciëren en het heeft geen gunstige gevolgen voor de werkgelegenheid, maar wel ongunstige gevolgen voor de infla- tiebestrijding „Wat de investeringen van Neder land in de Ver. Staten betreft, waar van de laatste tijd in toenemende mate sprake is", meent prof. De Roos „dat hier van niet alleen de momenteel lage dollarkoers de voor naamste oorzaak is. Ook structurele factoren spelen zijns inziens een rol. Men kan bijv. zeer wel redeneren: daar in de VS is nog een goed onder nemingsklimaat, het kostenniveau is er nu nog gunstig en in Nederland zien we het minder goed zitten. Maar zeker weten doe je niet wat nu preciès de achtergronden zijn van de groeiende investeringen in Ame rika. Het hoe en waarom kom je pas veel later aan de weet. Ook hier zal het wel om een complex van facto ren gaan". Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 15 8.5 8.25 8.5 8.25 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 8.5 8.25 8.5 8.25 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 8.5 8.3 8 1 8.5 '8.3 8.1 Centraal Beheer 10 jaar - 8.3 8.3 Ennia 10 jaar - 8.3 8.3 Nat. Nederl. 10 jaar 5 jaar 8.3 8.3 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 85 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 1.5 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Spaarbank R'dam 5/3 jaar 1 jaar 1,- 2.- 8.25 7.25 8.25 7.25 Westland Utrecht standaard no risk budget 5/10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 83 8.7 84 85 8.9 84 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De hypotheekrente is bij alle banken gelijk gebleven. Voor leningen met gemeentegarantie en een vijf jaar vaste rentevoet is het gunstigste percentage 8,25 procent iPublikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat de komende week meedoen aan de solidariteitsactie die de vakbe weging in het kader van het „VN-jaar tegen de Apartheid" heelt uitgeroepen. Als actiepunten worden genoemd: een verklaring van de verbondsraad. AMSTERDAM - Op de wis selmarkten ln West-Europa is de koers van de dollar woens dag verder gedaald nadat in Tokio een nieuw dieptepunt van 235 yen was bereikt. De stemming was overal nerveus en de handel had van tijd tot tijd een chaotisch verloop. In plaats van de Westduitse mark en de Zwitserse frank lijkt de yen nu plotseling in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Vermoedelijk doordat de handel aanneemt, dat het Japanse geld in dollars te weinig waard is vergeleken met mark en frank. De daling van de dollarkoers in Tokio was voor president Teiitsjiro Morinaga van de Ja panse centrale bank aanlei ding te beloven, dat de dollar zal worden gesteund. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er zijn forse itappen vooruit gezet. Deze conclusie trokken de vakbon den uit de ontwikkelingen van gisteren, rond het in moeilijk leden verkerende concern Ko ninklijke Scholten Honig IKSH). Heel belangrijk vinden de bonden het, dat het gevaar voor faillissement van de bui tenlandse dochtermaatschap- Jijen is afgewend. Het wegvallen van buitenlandse lochters zou zeer ernstige gevolgen lebben gehad voor de werkgelegen heid bij de Nederlandse bedrijven, omdat die vestigingen over de grens CJvan grondstoffen voorzien. In het moeilijkste geval, de Engelse doch ter, is echter een boekhoudkundige oplossing gevonden, die geen cent kost. De moedermaatschappij heeft haar vorderingen op de Britse doch ter lager gewaardeerd, waardoor de vermogenspositie van de Britse dochter sterk is verbeterd, zo vertel de de heer J. Schermer van de Indu- itriebond NW. Positief Positief beoordelen de bonden het ook, dat het boedelkrediet daadwer kelijk is overgemaakt. Salarissen Öjn betaald, evenals een voor de voortgang van de produktie noodza kelijke voorraad mais. In verschil lende vestigingen werd daarna feest gevierd. De belangrijkste „hobbel" voor de bonden, aldus Schermer, vormen oog de overheidsvoorwaarden van het boedelkrediet. Minister Van der TTStee zoekt oplossingen in verkoop is van diverse onderdelen. De bonden Lr willen heel KSH bij elkaar.houden. Daarom voelen zij ook niets voor een mogelijke overneming van de „le vensmiddelenpoot" door de Centrale Suiker Maatschappij. Vandaag praat Van der Stee veraer met een aantal Kamercommissies. Hoofdbestuurder H. T. Daane van de Industriebond CNV toonde zich optimistisch over de mogelijkheid dat Van der 8tee alsnog zal instem men met een totaal-oplossing voor KSH. Daane was ook tevreden over het gezamenlijk optrekken van FNV en CNV bij de bezettingsacties. Of de bezettingsacties worden voortge zet na inwilliging door Van der Stee van de vakbondseisen, wilden zij nog niet zeggen. Gisteren hadden de bonden een eer ste contact met de bewindvoerders in de surséance De Kort, Grosheide en Hamminga. Hun eerste indruk was positief. De werkgelegenheid is MüNCHEN De vliegtuigfabrie ken Aerospatiale in Frankrijk, Bri tish Aerospace in Engeland, Mes- serschmitt-Bölkow-Blohm in West- Duitsland en VFW-Fokker in West- Duitsland en Nederland hebben een gezamenlijke organisatie opgericht voor de ontwikkeling, produktie en verkoop van vliegtuigen voor de burgerluchtvaart De vier ondernemingen hebben een overeenkomst gesloten waarin de verantwoordelijkheden voor een fa milie van vliegtuigen voor korte en middelgrote afstanden worden gere geld Daartoe behoren de huidige luchtbusversies en het daarvan af geleide type A300B10 alsmede het vliegtuig voor middelgrote afstan den „Jet", dat zich nog in het stadi um van voorbereiding bevindt en dat vermoedelijk halverwege de ja ren tachtig in twee versies zal wor den aangeboden, namelijk met 130 en met 160 zitplaatsen. Deutsche Airbus verwacht dat Luft hansa en Swissair binnenkort zullen besluiten tot het aanschaffen van de A300B10. De hele organisatie van Airbus Industrie zal om die reden worden gewijzigd. Met dit besluit willen de voornaamste Europese vliegtuigfabrieken aangeven dat zij van plan zijn met hun gemeen schappelijk aanbod van vliegtuigen aan de eisen van de luchtvaartmaat schappijen te voldoen, aldus een woordvoerder van Deutsche Airbus belangrijk element voor de bewind voerders. Avébé De aardappelmeelcoöperatie Avébé blijft bereid, zo is gisteren in een circulaire aan de leden meegedeeld, met de bewindvoerders van KSH te praten en medewerking te geven aan de oplossing van de zeer ernsti ge moeilijkheden bij KSH. Door deze medewerking, zo meent Avébé, kan voortzetting van de KSH-activiteiten in de sector aard appelzetmeel en nevenprodukten daarvan en dus het behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaatsen het best worden gewaarborgd. Er dienen dan wel voorwaarden-wor den geschapen, die voor de leden en de medewerkers van Avébé met het oog op het eigen voortbestaan en de (eigen) werkgelegenheid aanvaard baar zijn. Gisteren heeft het Koninklijk Ne derlands Landbouw Comité (KNLC) minister Van der Stee (Landbouw) dringend gevraagd de fabrieksaard appeltelers, leveranciers van KSH, zekerheid te verschaffen over de vol ledige uitbetaling van de telersprijs voor aardappelen van oogst 1977. Het KNLC vraagt ook om de verwer king van de fabrieksaardappelpro- duktie van deze telers in 1978 en volgende jaren veilig te stellen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben bij de regering met klem aangedrongen op een beleid, dat het voortbestaan garandeert van de KSH-bedrijven. De werkgele genheid daar moet bewaard blijven, aldus GS gisteren in een telex aan de minister-president, de ministers van landbouw en visserij, economi sche zaken en financiën en aan de vaste Kamercommissies voor land bouw en visserij en van economi sche zaken. UTRECHT De directie van de Unilever Vleesgroep Nederland (UVGN) is bereid, op basis van de door de vakbonden gestelde voorwaarden te praten over een oplossing voor dit deel van het Unilever-concern. Die voorwaarden houden onder meer in, dat er bij de UVGN niet 1800 arbeidsplaatsen verdwijnen, maar slechts 1500. Om dit te verwezenlij ken, moet de Olba-fabriek in Olst open blijven en moeten er honderd arbeidsplaatsen méér in Oss behou den blijven dan de UVGN-directie op het oog had. Bovendien mogen er volgens de bon den geen gedwongen ontslagen val len en dient het verdwijnen van een groot aantal arbeidsplaatsen over een zo lang mogelijke periode te wor den uitgesmeerd De UVGN-directie en de vakbonden zullen vrijdagmiddag het overleg heropenen. PAKHOED: De nettowinst van het Pakhoed-concern is vorig jaar fors gedaald van 43 min, tot 3,9 min. De winst wordt aan de reserves toegevoegd, zodat er geen dividend wordt betaald. Over 1976 werd 4,20 in contanten plus 4 pet. in agio- aandelen per aandeel van nominaal ƒ20 betaald Als oorzaken van de winstdaling noemt Pakhoed een aanzienlijke daling van het brutore- sultaat bij Paktank. die slechts ge- deetelijk werd gecompenseerd door een hoger resultaat bij Paktrans en bij Blauwhoed (waar weer belangrij ke winsten bij verkoop van onroe rend goed werden gerealiseerd) als mede een hogere belastingdruk dan in 1976. Ten slotte was het saldo bijzondere lasten hoger dan in 1976 OCÊ-GRINTEN: De winst van Océ-Van der Grinten is in het op 30 november geëindigde boekjaar 1976- 1977 ten opzichte van 1975-1976 ge stegen van 32,6 min. tot 37,7 min. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 6,80 tot 7,20 in con tanten per aandeel van 20. Hiervan werd reeds ƒ3,60 als interimdivi dend uitgekeerd. De omzet steeg van ƒ751,3 min. tot 1,2 miljard. De gang van zaken is iri 1976-1977 sterk beïnvloed door de overneming van de Britse Ozalid. Hierdoor zijn de cijfers voor 1977 moeilijk verge lijkbaar met die voor 1976. #\ORMAS BV waarin de apartheid opnieuw wordt veroordeeld en brieven aan VNO en NCW, die op eerdere brieven van het CNV om een standpunt te bepalen, niet reageerden. Verder zal de ker ken worden gevraagd om blanken en zwarten in gebeden te gedenken en zullen leden van het CNV, die in ondernemingsraden zitten, de apart heid aan de orde stellen in bedrijven die vestigingen hebben in Zuid-Afri- ka. Verheugd is het CNV. dat de hoofd directie van Kon. Emballageindu strie Van Leer in Amstelveen, zich na gesprekken met CNV-leden bereid toonde een einde te maken aan dis criminerende arbeidsverhoudingen in haar vestigingen in Zuid-Afrika. Hiertoe heeft het bedrijf, vooruitlo pend op de nieuwe arbeidswetgeving die in Zuid-Afrika in ontwikkeling is (de voorstellen worden vermoedelijk in mei gepubliceerd), in februari ge sprekken geopend met vertegen woordigers van de verschillende be volkingsgroepen. die deel uitmaken van het personeelsbestand van de vijf bedrijven van Van Leer, zo licht een woordvoerder van het bedrijf toe. De woordvoerder ontkende nadruk kelijk, dat de stappen van Van Leer zijn ingegeven door de sociale onrust in Zuid-Afrika, waardoor de „blanke belangen" worden bedreigd „De si tuatie in Zuidelijk Afrika houdt ons al Jaren bezig. Wij zijn overigens van mening, dat we ons niet actief met de politiek van het land van vesti ging mogen bezighouden, omdat dat de taak van de ondernemer niet is. Maar er zijn wel bepaalde ethische grenzen, die we niet willen over schrijden", zo zei hij. Bij de onderne mingen van Van Leer in Zuid-Afrika werken 2.000 personeelsleden, van wie er vierhonderd blank zijn en 1.600 niet-blank. GOES De drie Ln Zuidwest- Nederland werkende geweste lijke landbouworganisaties willen voor de akkerbouwers in dit gebied uitstel van de voorlopige aanslag inkomsten belasting. Voor aardappelen en uien worden namelijk op het ogenblik zulke slechte prijzen gemaakt, dat de aan schaf van pootgoed voor de komen de oogt in het gedrang dreigt te komen. De pnjzen voor dat pootgoed, 20 werd gisteren in een persconferentie te Goes meegedeeld, overtreffen thans vele malen die voor het geoog ste produkt. Met name voor jonge boeren zonder eigen vermogen, zo menen de Zuidelijke Landbouw- maatschappij ZLM, de CBTB-West- Nederland en Zuidelijke Noord-Bra- bantae Christelijke Boerenbond NCB, ontstaat een onhoudbare situ atie Meegedeeld wordt noe dat steeds meer zuidwestelijke akkerbouwers in de winter een baan buiten hun bedrijf moeten gaan zoeken om het hoofd boven water te houden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25