merika verhoogt jressie op Israël SMIC, het toverwoord in de Franse verkiezingsstrijd CDU lijkt over hoogtepunt heen China's grondwet: meer democratie Spaanse toneelspelers achter slot en grendel Tito in Washington DE FRANSE VERKIEZINGEN 1 W/I// Raadsverkiezingen in West-Duitsland Strenge controle bij RAF-proces Samenzwering in Zaire tegen Moboeto ontdekt Onlusten in Namibië Protesten tegen Guatemallaange verkiezingsuitslag toe een kapper het tot nationale bekendheid bracht ■ÉNSDAG 8 MAART 1978 Trouw/Kwartet 7 do fcSHINGTON, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse president Carter is van plan ei Israëlische premier Begin eens flink onder handen te nemen als deze volgende week een bezoek n Washington brengt. Het is de Amerikaanse regering helemaal niet naar de zin dat Israël meent li niet uit de bezette gebieden te hoeven terugtrekken. Ook de houding van Israël tegenover de Jestijnen zit Carter dwars. MADRID, BARCELONA (Reuter. UPI, AP) Vier acteurs van een bekende Spaanse pantomimegroep zijn gisteren schuldig bevonden aan belediging van het leger. Ze gaan voor twee jaar de gevangenis in, zo dra de militaire commandant van Barcelona zijn handtekening onder het vonnis heeft gezet. Het viertal, Gabriel Renom, Andreu Solana, Arnau Vilardebo en Maria de Maeztu, speelden in 1974 in het stuk La Torna, de terugkeer, dat zich keerde tegen de doodstraf in Spanje. La Torna ging over de terechtstel ling van een 33-jarige Poolse zwer- ver. Heinz Chez geheten, die ervan was beschuldigd tijdens een gevecht in een café een lid van de Guardia Civil te hebben gedood. Het stuk had koninklijke goedkeuring gekregen en was al in vele Spaanse steden opgevoerd. Maar volgens de aan klacht zouden er geleidelijk een aan tal veranderingen in zijn aange bracht tijdens de opvoeringen. Zo werden officieren die in de zaak Chez moesten getuigen ten tonele gevoerd als dronkaards en nietsnutten. Het proces tegen de vier spelers wordt in Spanje beschouwd als een testcase voor de beweerde vrijheid van meningsuiting in het land. Gis teren vonden er in Barcelona demon straties plaats, waarbij het tot bot singen kwam met de politie. In Ma drid maakte de politie een einde aan een sit-down demonstratie van to neelspelers, zangers en andere mede standers van de veroordeelde vier. Helemaal zonder moeilijkheden is het proces overigens niet verlopen. De directeur van het toneelgezel schap heeft uit vrees voor arrestatie de benen genomen. Een andere ac teur ontsnapte uit de gevangenis en is daardoor ook nog niet veroor deeld. 1 irter sprak gisteren tegenover :eï merikaanse parlementariërs zijn agerustheid uit over de interpreta- door de Israëlische regering van Veiligeheidsraadsresolutie 242, e Israël oproept zich uit de bezette a' bieden terug te trekken. De Israë- che regering heeft de afgelopen tgen die resolutie zo geïnterpre- 11 erd. dat ze meent de westelijke rdaanoever ermee te kunnen be- juden. Het Amerikaanse ministerie n buitenlandse zaken bevestigde v eerder dat er verschillen van me- ag bestaan tussen Israël en de VS rer de interpretatie van de resolu- i Vroegere Israëlische regeringen, 'S* e voornamelijk gevormd werden iet ar leden van de Arbeiderspartij, jbben de resolutie altijd gezien als d oproep tot het uiteindelijk opge- f n van de bezette gebieden. ihc vredespolitiek in het Midden- losten, die op gang kwam na het itorisch bezoek van de Egyptische jviresident Sadat aan Israël in novem- ani ter van het afgelopen jaar, bedreigt ieli jok de onderlinge samenhang in het ilij raëlische kabinet. De Israëlische ee linister van defensie, generaal V eizman. dreigde- dezer dagen met oil ftreden als zijn orders, de bouw van n ieuwe nederzettingen in bezette ge en leden te bevriezen, zouden worden tnegeerd. „I feizman dreigde onmiddellijk uit lie Washington terug te keren als niet an zijn eisen zou worden tegemoet tkomen. In dat geval zou ook minis- ii van financiën Ehrlich er de brui nn willen geven. De Joden die zich ^vestigd hebben in nieuwe neder- Itingen op de westelijke Jordaan- °n ever hebben oerigens de dampen in iver de bevriezing van de opbouw Ij. ian de. nederzettingen. De orthodox [o ioodse' beweging Goesj Emoenim eed een verbitterde aanval op de leslissing van Weizman. „De vredes- mderhandelingen kunnen wel tien sar duren en een al die tijd durende levriezing van de nedereettingenop- iouw kan het definitieve einde bete nen van de Joodse nederzettingen het gebied van Israël", aldus een (oordvoerder van de beweging. 'ostbode )e Amerikaanse postbode in het didden-Oosten, Alfred Atherton, lie voortdurend pendelt tussen de loofdsteden in het Midden-Oosten, had gisteren een onderhoud met de Israëlische premier Begin. Atherton vertrekt vandaag via Europa, waar hij een onderhoud zal hebben met de Saoedische minister van buiten landse zaken, prins Saoed, naar Washington om de komst van Begin naar de Verenigde Staten voor te bereiden. Volgens waarnemers zou Atherton enige vooruitgang hebben geboekt, maar de kwestie van de bezette gebieden en de rechten van de Palestijnen blijven de twee grote struikelblokken in de onderhande lingen. Atherton keert na het beraad lussen Begin en Carter weer naar het Midden-Oosten terug, zo wordt verwacht. De commissie van buitenlandse be trekkingen van het Egyptische par lement heeft de Israëlische interpre tatie van de resolutie 242 van de Veiligheidsraad veroordeeld. Blij vende bezetting van de bezette ge bieden betekent een groot obstakel voor vrede. Ruim 300 Israëlische re servisten hebben in een brief aan premier Begin geprotesteerd tegen de gevaarlijke, havikachtige poli tiek van de huidige regering. Zij zijn van mening dat Begin ten onrechte vasthoudt aan de groot-Israël ge dachte en noemden deze politiek een gevaar voor de vrede. Enkele maanden geleden schreef een groep middelbare scholieren een soortge lijke brief. Zij spraken de vrees uit dat de politiek van Begin zal leiden tot een voortduren van het bloed vergieten in het Midden-Oosten. 'Slfcrfei'w- 3CL r DCICW'M7 Verjaardag De Syrische president Assad, die vandaag wordt beëdigd voor een tweede ambtstermijn als staats hoofd, zal vandaag een toespraak houden over de situatie in het Mid den-Oosten, waarin hij zich waar schijnlijk opnieuw fel zal keren te gen het Egyptische vredesbeleid. Vandaag viert de Syrische Baath- partij de vijftiende verjaardag van de Syrische revolutie. De pro-Syrische Palestijnen van de Saika-beweging hebben zich ge keerd tegen een eventuele Palestijn se toenadering tot Jordanië. Deze verklaring zou met name betekenis hebben voor Damascus, dat in prin cipe niet afwijzend zou staan tegen over een Palestijns-Jordaanse ver zoening. De Jordaanse koning Hoes sein heeft zich in het Syrisch-Egyp- door J. den Boef Gemeenteraadsverkiezingen zijn doorgaans geen goede graad meter voor nationale politieke verhoudingen. Er zijn teveel plaatselijke factoren die bij algemene verkiezingen niet gelden. Toch zullen de uitslagen van gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen weekeinde in de deelstaten Sleeswijk-Holstein en Beieren de Westduitse politici in Bonn heel wat stof tot naden ken beiden. tische geschil over de te volgen poli tiek steeds neutraal opgesteld. Hij heeft tot nog toe niet willen deelne men aan de Egyptisch-Israëlische vredesbesprekingen, ondanks Ame rikaanse aandrang daartoe. loge Oostduitser Libië omgekomen TRIPOLI (UPI, Reuter) Werner lambertz, die werd beschouwd als kroonprins van de Oostduitse leider Honecker, is afgelopen maandag bij een helikopterongeluk in Libië om het leven gekomen. Lambertz was secretaris-generaal van het centrale comité van de Oostduitse commu nistische partij. Bij het ongeluk kwamen tien andere mensen om het leven, onder wie een aantal Oost duitse functionarissen. PEKING (UPI, Reuter) China heeft gisteren zijn nieuwe grondwet gepubliceerd. Het document is wat liberaler van toon dan zijn directe voorganger. Er staat wat meer in over de rechten van de mens, de controle op de overheid is wat beter geregeld en het hele bestuursappa raat wordt gestroomlijnd. De Chinese grondwet is vastge steld door het volkscongres dat de afgelopen weken in Peking is gehouden. Het staatsstuk ver vangt de constitutie die drie jaar geleden door het toenmalige volkscongres werd geaccepteerd en sterk de sporen droeg van de periode van radicalisering die daaraan vooraf ging. De nieuwe grondwet zoekt weer veel meer aansluiting bij de oorspronkelijke van 1954. Tien artikelen gaan over het volkscongres zelf, dat het „hoog ste machtsorgaan van de staat" wordt genoemd en dat als taak heeft de regering te controleren. Daarmee is het congres bevestigd in zijn functie van Chinees parle ment. Nieuw is dat in de grondwet niet meer nadrukkelijk wordt ge zegd dat het volkscongres zijn be voegdheden moet uitoefenen „on der leiding van de communisti sche partij." Nieuw is verder de uitvoerige omschrijving van de taken die de voorzitter van het volkscongres heeft. In feite zal deze voorzitter optreden als staatshoofd. Daarbij geldt echter één belangrijke uitzondering: de strijdkrachten blijven onder het bevel van de partijleider. Veel eer bewijst de grondwet aan de overleden vader des vader lands, Mao Tse-toeng. Hij wordt op zes plaatsen genoemd. De grotere aandacht voor de men senrechten blijkt onder meer uit een betere regeling van de recht spraak. Het recht op verdediging voor iedere verdachte is nu weer in de grondwet opgenomen. Ar restaties moeten worden gesanc tioneerd door een gerechtelijke autoriteit. Tot voor kort had de veiligheidsdienst hier veel ruime re bevoegdheden. Een hele serje artikelen regelt de samenstelling en bevoegdheden van de volksvertegenwoordiging op lokaal en regionaal niveau. De revolutionaire raden, die tijdens de grote culturele revolutie als paddestoelen de grond uit rezen en op allerlei niveaus de dienst gingen uitmaken (bijvoorbeeld in scholen, fabrieken en landbouw bedrijven) worden afgeschaft. De bedoeling hiervan is het bestuurs apparaat wat doorzichtiger en doelmatiger te maken. De Joegoslavische leider Tito is mo menteel de gast van de Amerikaanse president Jimmy Carter. Gisteren hebben zij langdurig met elkaar ge sproken. Tito kreeg bij zijn aankomst bij het Witte Huis het volledig mili tair eerbetoon. Carter zei bij die gele genheid dat de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Joegoslavië „van fundamenteel be lang" is voor de wereldvrede. Buiten het terrein van het Witte Huis (zie foto) protesteerden in Amerika wo nende kroaten tegen Tito's bezoek. Zij vtoegen onder meer „zelfbeschik kingsrecht" voor Kroatië dat deel uit maakt van Joegoslavië. STUTTGART (Reuter) Bij het proces tegen twee leden van de ge welddadige RAF in Stuttgart heb ben de verdedigers geprotesteerd te gen de strenge toepassing van de veiligheidsvoorschriften. Zij hebben er zich over beklaagd dat zij hun broek moesten laten zakken omdat de metaaldetector reageerde op det ritssluiting. Een andere grief was' dat één van de verdachten, Irmgard Möller, bij herhaling zeer grondig wordt gefouilleerd. Volgens eigen zeggen zou zij zich op één dag vier maal hebben moeten uitkleden voor controle. Het proces wordt gehou den in de Stammheim-gevangenis. Met Irmgard Möller staat terecht de 32-jarige Bernhard Braun. Zij wor den ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij drie bomaanslagen in 1972. Beiden zitten al gevangenis straffen uit, opgelegd wegens lid maatschap van de RAF. Irmgard Möller deed in oktober vorig jaar een poging tot zelfmoord. KINSJASA (Reuter) In Zaire zul len vandaag 91 mensen, onder wie 67 officieren, terecht staan wegens sa menzwering tegen president Moboe to Sese Seko. De officieren worden beschuldigd van sabotageplannen tegen het bewind van president Mo boeto. Zo zouden ze van plan ge weest zijn de oliepijpleiding van Ma- tadi naar Kinsjasa op te blazen, de waterkrachtcentrales in Inga te ver nielen en de Franse en Marokkaanse ambassades aan te vallen. Deze twee landen hebben Moboeto vorig jaar gesteund toen hij geconfron teerd werd met een invasie in de provincie Shaba. Dit heeft president Moboeto in een vraaggesprek met het Zairese pers bureau AZAP gezegd. In het vraag gesprek schreef Moboeto de initia tieven voor de sabotage toe aan drie vreemde landen, waarvan een Afri kaans land. Hij doelde hiermee op Angola, waarmee Zaire op vijandige voet staat, de Sowjet-Unie en Cuba. Verder zei de president dat het leger in de provincie Bandoendoe tegen rebellen was opgetreden en een aan tal gijzelaars, onder wie een Belgi sche jezuïet, had bevrijd. Veertien opstandelingenleiders zouden ter dood veroordeeld en geexduteerd zijn. Daarbij staan ze meteen al voor de moeilijkheid dat de uitslagen nogal uiteen liepen. In Beieren (en vooral in de hoofdstad München) waren de christen-democraten de gelukkige winnaars terwijl ze in Sleeswijk-Hol stein de duidelijke verliezers waren. Dat ze in München aan het langste eind zouden trekken was verwacht. De Beierse christen-democratische partij (de CSU) heeft het voordeel dat zij zich bij plaatselijke verkiezin gen sterk kan maken als regionale belangengroepering. Daardoor heeft zij een voordeel boven de sociaal democratische SPD, die momenteel regeringspartij is. In München had de SPD bovendien te kampen met een onevenredige invloed van de ra dicale vleugel, wat tot stemmenver lies ter rechter zijde heeft geleid. Niet opmerkelijk Voor de CSU (de zusterpartij van de CDU in Beieren, onder leiding van Franz Josef Strauss) betekent de overwinning in München niet dat zij een opmerkelijk succes heeft ge boekt. Gezien de tegenstellingen in het christen-democratische kamp zal voor Strauss de verleiding groot zijn om de winst van de CSU in München te plaatsen tegenover het verlies van de CDU in Sleeswijk- Holstein. Maar ook deze vergelijking gaat maar zeer ten dele op. In Sleeswijk-Holstein leefden de christen-democraten sinds de vorige gemeenteraadsverkiezingen boven hun stand mede als gevolg van soortgelijke moeilijkheden binnen de SPD als thans nog in München bestaan. De invloed van „rode Jo- chen" Steffen, de man die als radica le leider van de linkervleugel de voornaamste oorzaak van de proble men in Sleeswijk-Holstein was, is tot een minimum teruggebracht. Daardoor zijn nu talrijke kiezers naar de SPD teruggekeerd. In de Beierse hoofdstad moest de SPD boeten voor het niet bewaren van de innerlijke samenhang. En in Sleeswijk-Holstein moest de CDU de winst inleveren die zij bij de vorige verkiezingen bij wijze van spreken cadeau had gekregen. WINDHOEK (AFP) De afgelopen dagen zijn bij ongeregeldheden in verschillende plaatsen van Namibië (Zuidwest-Afrika) zeven mensen omgekomen. Maandag kwamen vier mensen om bij de onlusten waarbij, volgens de radio, Ovambo's die deel uitmaken van de onafhankelijkheidsbeweging SWAPO, in botsing kwamen met leden van de Herero-stam. SPD voor keus Als er al lering valt te trekken uit de verkiezingsresultaten, dan betekent dat voor de SPD dat zij als zij uitsluitend electorale maatstaven wil aanleggen en het streven naar' maatschappijhervorming op een laag pitje laat staan zich nog minder gelegen moet laten liggen aan haar betrekkelijk kleine maar militante linkervleugel. Wil zij dat niet of slaagt zij niet in zo'n opzet, dan moet zij rekening houden een verdere afbrokkeling bij komende verkiezingen. Voor de liberale FDP zijn de verkie zingen in Sleeswijk-Holstein geen succes geworden. (In Beieren gingen ze weer een tikkeltje vooruit.) Door het verlies in het noorden zullen de liberale leiders zich misschien weer gaan bezinnen op de voor- en nade len van samenwerking met de so ciaal-democraten. Het feit dat uit de uitslag in Slees wijk-Holstein blijkt dat de christen democraten in geheel West-Duits land (voorlopig nog met uitzonde ring van Beieren) over hun hoogte punt heen zijn en definitief op een coalitiepartner aangewezen kunnen zijn, kan daarbij een belangrijke rol spelen. OUATEMALA-STAD (Reuter, UPI, AP) De presidentskandidaat van rechts in Guatemala, kolonel Enri que Peralta Azurdia, is gisteren met een deel van zijn gewapende aan hang het centrale stembureau van Guatemala-Stad binnengetrokken na de mededeling van dit bureau dat hij verloren had van zijn voor naamste tegenstander, de door de regering gesteunde generaal Lucas Garcia. Volgens de laatste uitslagen zou Lucas Garcia 230.532 stemmen hebben behaald en kolonel Peralta Azurdia 230.020 stemmen. Peralta diende een openlijk protest in tegen de uitslag, die volgens hem vervalst is. Zijn kandidaat voor het vice- presidentschap, Francisco Vtllagran Kramer wist Peralta van onberaden stappen af te houden. Het tellen van de stemmen werd gisteren opnieuw onderbroken en berichten over de uitslagen waren zeer verward. Terwijl het officiële stembureau meedeelde dat de tellin gen gestaakt waren, deelde een van de kandidaten voortdurend nieuwe uitslagen mee, waarin de overwin ning zich voor hem aftekende. De autoriteiten zeiden gisteren dat er zich alleen onregelmatigheden had den voorgedaan bij de gemeente raadsverkiezingen die zondag ge lijktijdig met presidentsverkiezin gen en de verkiezingen voor een deel van het parlement plaatsvonden. Er is één man in de Franse verkiezingsstrijd, die de afgelopen week bij bijna iedere Fransman bekend is geworden. En toch is die man geen politiek leider, heeft hij nog nimmer iemand vertegenwoordigd in het parlement en mag worden betwijfeld of hij zich actief met de politiek •emoeide. Die man is de kapper van Frankrijks premier Raymond Barre. En hij dankt zijn nationale bekendheid aan de term SMIC SMIC staat voor Salaire Minimum Inter- professionel de Croissance en is de Franse saam voor het minimumloon. Dat SMIC al, als links na de verkiezingen aan de nacht komt, worden verhoogd en dat baart Barre's coiffeur grote zorgen. Want. b heeft hij de eerste minister tijdens diens aterdagse knip- en scheerbeurt toever- frouwd, ik heb drie bedienden die ik nu H50 francs (790 gulden) per maand moet betalen. Maar als de plannen van de linkse Partijen doorgaan wordt dat salaris 2400 francs (1080 gulden) en dat kan ik niet uitkeren. Ik zal twee van de drie bedienden moeten ontslaan. Vertelt u dat toch aan bet Franse volk, maar niet voor radio en tv, want daar luisteren ze allang niet meer •Jar. zo heeft de kapper gezegd. Wat dat laatste betreft heeft Barre meer vertrou wen in de werking van de media, want voor beeldscherm en microfoon heeft hij uitge breid verteld van de zorgen van de kleine middenstander Middelpunt Het SMIC is de afgelopen weken steeds meer het middelpunt geworden van de «conomische twistpunten tussen de linkse de regeringspartijen. De nationalisatie perikelen zijn bijkans vergeten, het gaat nu om het minimumloon. Voor de goede orde een klein overzicht van de geschiede nis van het Franse minimumloom. Het SMIC is in januari 1970 bij de wet ingesteld om wanverhoudingen tussen de toename van het minimumsalaris, de algemene eco nomische vooruitgang en de belasting- groei te voorkomen. Daarvoor bestond in Frankrijk een andere regeling voor de mi nimumbeloning, ingesteld in 1947, maar deze voldeed steeds minder. Algemeen wordt aangenomen dat momenteel zes procent van de werkende beroepsbevol king 800.000 mensen een minimum loon krijgt uitgekeerd. In het linkse gemeenschappelijk program ma was in 1972 de verhoging van het minimumloon al ais een van de eerste vereisten gesteld. Bij heronderhandelin gen over het program, dit voorjaar, kwa men communisten en socialisten met hun aanpassingsplannen. Het SMIC moet, als links aan de macht komt, voor de 40-urige werkweek op 2400 francs worden gebracht, zeiden de communisten. Nee, stelden de socialisten 2200 francs (990 gulden), meer is economisch niet verantwoord. Spoedig daarna braken tussen de linkse partijen de problemen over het aangepaste program ma uit en blokkeerden in feite de unie van links. De communisten bleven de socialis ten bestoken met het SMIC en vertelden, waar men het maar horen wilde, dat zij de arbeiders meer te bieden hadden dan de partij van Francois Mitterrand. Niet lekker Dat zat Mitterrand niet lekker, te meer niet omdat het de socialisten toch al veel moeite kost hun positie binnen de vakbe weging te handhaven, want het is de mach tige communistische georienteerde CGT die daar de dienst uitmaakt. Er kwam enige beweging in het standpunt van de socialisten toen Mitterrand in no vember tegenover een groep economische journalisten verklaarde, dat met het oog op de prijsverhogingen tot aan de verkie zingen een verhoging van het SMIC tot 2300 francs (1035 gulden) acceptabel was. Tot veler verrassing kondigde de socialisti sche leider begin januari ineens aan dat zijn partij voorstander was van optrekking van het minimumloon tot 2400 francs. Opvallend is zeker dat Mitterrand met het aanvaarden van de nieuwe SMIC-koers volkomen voorbij ging aan de opvattingen van zijn economische commissie, met daarin Michel Rocard, getipt als toekom stige minister van financiën, en Jacques Attali, de kanshebber voor het ministerie van economische zaken. Beide heren, alge meen gezien als buitengewoon knappe economen, hadden grote bezwaren tegen een verhoging van het minimumloon tot 2400 francs. Rocard heeft zich tot nu toe steeds op het standpunt gesteld dat de Franse economie een verhoging van het SMIC met 35 tot 37 procent niet kan ver dragen. „Bij zo'n verhoging ineens zullen waarschijnlijk 330 tot 400.000 bedrijfjes en bedrijven failliet gaan en zal de werkloos heid sterk toenemen", aldus Rocard. door nieuwe directe belastingen (met name op kapitaal en grote inkomens), een verhoging van de BTW en door het uit schrijven van een lening voor bijna 20 miljard franc. Regeringskamp Bekostiging Hoe moet de verhoging van het SMIC worden bekostigd? De communisten had den tot nu toe een heel simpel antwoord gegeven, dat zij nog niet verder hebben uitgewerkt: we gaan het op de rijken ver halen. De socialisten hebben althans een poging gedaan, de zaak in schema te zet ten. Zij willen de ondernemingen in staat stellen, de verhoging te dragen door de sociale lasten voor hen met 90 gulden per maand per salaris te verminderen. Dit be drag gaat de Franse staat voor haar reke ning nemen. De handreiking aan het be drijfsleven zorgt echter wel voor een begro tingstekort van 27 miljard franc. De socia listen willen trachten dit weg te werken Van de kant van de regeringspartijen is zeker in het begin heftig gefulmineerd te gen de voorgestelde verhoging van het SMIC. Met name eerste minister Raymond Barre oud-hoogleraar economie waar schuwde in vele toonaarden tegen de plan nen, die volgens hem zwaar zouden gaan drukken op de economie en met name op de waarde van de franc. Maar de afgelopen twee weken zijn ook in het regeringskamp- de standpunten gewijzigd. Het begon met een artikel van de hand van de radicale leider Jean Jacques Servan-Schreiber in het dagblad Le Monde. Hij schreef daarin dat er over de verhoging van het SMIC tot 2400 franc in een volgende niet-llnkse rege ring kon en moest worden gepraat en enke le dagen later vertelde hij op een verkie zingsbijeenkomst dat invoering in 1979 een haalbare kaart was. De andere leiders in het regeringskamp waren danig verrast door de solo-actie van Servan-8chreiber maar het is intussen wel duidelijk dat de radicaai de gelegenheid heeft geschapen voor hernieuwing van de standpunten in het Giscard-kamp. Zo heeft de oud-minister van binnenlandse zaken en vertrouweling van de president, Michel Poniatowski, al gezegd dat het mi nimumloon verhoogd zou moeten worden met een percentage, dat vergelijkbaar is met een koopkracht van 8 tot 10 procent Dat betekent in feite een verhoging per jaar van 15 tot 18 procent. In deze con structie kan in 1981 de 2400 franc worden gehaald. Barre zelf heeft zich op het stand punt gesteld dat het SMIC „voor het eind van de komende regeringsperiode" dus voor 1983 op 2400 franc kan worden gebracht. Hij blijft, net als overigens de andere niet-linkse leiders, de plannen voor een verhoging nu en in één keer een spel met vuur vinden en bezweert dat het geld dat dan wordt uitgekeerd, door de ont waarding namaakgeld zal blijken te zijn. Gaullisten De enige die tot nu toe weinig woorden hebben vuil gemaakt aan de kwestie van het minimumloon, zijn de gaullisten. Het enige dat Jacques Chirac daar tot nu toe over heeft gezegd, is, dat zijn partij er de voorkeur aan geeft de gezinssubsidie te verhogen. Maar aan het feit dat Chirac onlangs het economisch beleid van zijn opvolger heeft geprezen, mag worden afge leid, dat de gaullisten op dezelfde lijn als de premier zitten. Het SMIC is tijdens de verkiezingscampagne het toverwoord ge worden en zal dat ook na 19 maart nog wel blijven. En dat moet met name de commu nisten een genoegen doen. want zij hebben de andere partijen op paden weten te brengen, waar zij eigenlijk niet durfden te lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7