Geen geld voor vrijwilligsters E 3 Renault 12. Een betrouwbare auto voor vele kilometers rijkomfort. Al vanaf f.13.575,- Kom kijken en proefrijden bij: 'Rechtse krachten bundelen' Gewest wil meer geld voor aanleg randwegen Bunkers tegen de grond Leidse vrouwenemancipatie KORT KvK's: sneller werken aan vergunningen naOOn@El SDBO53Sa0Ei 'De Lofstem' in Passion van Keiser voor uw caravan Renault Nederland n.v. Auto Haag b.v. WOENSDAG B MAART 1978 TROUW/KWARTET VALKENBURG Slopers zijn gisteren begonnen de twee bunkers die nog in Valkenburg staan met de grond gelijk te maken. Het karwei zal enige weken in beslag nemen. De bunkers zijn in de Tweede Wereldoorlog gebouwd voor de Duitse bezetters. Na de sloop zal de grond gebruikt worden voor tuinbouw en een deel wellicht voor woningbouw DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het gewest 's-Graven- hage vindt dat de regio Den Haag dit jaar veel te karig zal worden bedeeld met geld uit het rijkswegenfonds. De begroting van dit fonds voor 1978 staat in feite het beleid van het gewest in de weg. zo concludeert het d.b. in een brief aan de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Niet alleen wordt er trouwens te wei nig geld beschikbaar gesteld maai ook worden de prioriteiten in de be groting verkeerd gelegd, aldus de brief Zo wordt ln het uitvoerings schema wel het omstreden deel van rijksweg 19 tussen Delft en Vlaardm- gen opgenomen, maar het niet om streden randwegendeel van deze weg tussen het verkeersplein Ypenburg en pronvlnciale weg 11 ontbreekt ln de plannen tot 1982. Het grootste bezwaar van het gewest is dat een verantwoorde regionale verkeers- en vervoersplanning op losse schroeven komt te staan. Met name het ontbreken van een doel- maUg randwegenstelsel rondom Den Haag doorkruist het gewestelijk be leid. dat gericht is op het maken van verkeere-luwe gebieden, bevordering van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer in het stedelijk gebied. Het dagelijks bestuur is het niet eens met de volgende punten in de begTo- ting van het rijkswegenfonds: extra vertraging in de aanleg van belang rijke delen van het randwegenstelsel (het niet omstreden deel van RW 19 verschuiving naar een later tijd stip van de afbouw van de Utrechtse Baan: uitstel van de voltooiing van de verbreding van de A 12 (Den Haag-Zoetermeer); het geheel ach terwege laten van de Verlengde Landscheidingsweg (N 14). Op de begroting voor 1978 is voor Den Haag 23 miljoen uitgetrokken, tegen ƒ51 miljoen voor Amsterdam en omgeving, 58 miljoen voor Rot terdam en omgeving en ƒ138 mil joen voor Utrecht en omgeving. De regio Den Haag is wel de enige regio die meer geld krijgt dan vorig jaar (de rest krijgt minder) maar volgens het gewest zijn de verschillen met de drie andere grote steden nog veel te groot. Van onze correspondent LEIDEN Vrijwilligsters op het gebied van de vrouwenemanci patie in Leiden krijgen voorlopig geen geld voor hun werk. Het college van burgemeester en wethouders ziet geen reden om dit deel van het Leidse vormingswerk een bevoorrechte positie te gunnen. De gemeenteraad deelt dit standpunt. Met twintig voor en zeven tegen steunde de raad deze week het voor stel van wethouder Tesselaar (wel zijn) om geen subsidie te geven aan de vrijwilligsters die de zogenaamde V06-cursussen begeleiden. VOS wil zeggen Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. Op het moment draaien er ln Leiden en enkele ande re gemeentes experimentele cursus sen ter emancipatie van de vrouw. Dit twee-Jarig experiment wordt aan het eind van het jaar afgesloten. In andere steden zijn de begeleidsters van de V08-cursussen beroeps krachten. De cursussen zelf worden wel door Leiden gesubsidieerd Al in de vorige raadsvergadering hebben verschillende leden zich een fel voorstander van subsidiëring ge toond Met name de heer Groos (PvdA) en mevrouw Passchier (PSP) spraken zich daarvoor uit. Zij menen dat de VOS-cursussen een dermate belangrijk maatschappelijk doel die nen dat beloning van het vrijwilli gerswerk juist zou zijn Het argu ment van wethouder Tesselaar is dat de VOS-cursussen een soort vor mingswerk zijn dat zich niet in het bijzonder onderscheidt van de vor mingscursussen die bijvoorbeeld door de Verening van Huisvrouwen geboden worden Oroos diende een tegenvoorstel in om de begeleidsters dertig gulden Eer les uit te keren. Dit voorstel wam echter niet aan de orde door dat de raad zich in meerderheid ach ter Tesselaar schaarde. Het stand punt van Groos en Passchier werd gedeeld door Höppener, Ranner. Duyvestein en Bordewijk van de PvdA en door Hoeven van de CPN Onduidelijk De raad was tegelijkertijd voor en tegen een amendement van Meijer (PvdA) om het subsidiëren van de begeleidsters opnieuw te bekijken na het aflopen van de experiments periode en om verder dan een recht vaardig stelsel van beloning voor alle vrijwilligers in het vormingserk in Leiden te ontwerpen. Dat laatste voorstel maakt deel uit van het juist uitgebrachte Leidse PvdA-program- ma. Tesselaar wilde zich met dit amendement wel verenigen. De raad toonde zich echter weliswaar voor de twee voorstellen toen ze los van el kaar in stemming gebracht werden, maar tegen het amendement als ge heel. Zo blijven de paden der politici voor de gewone man in nevelen gehuld. Op verzoek van mevrouw Passchier om voor de zomer de gemeentelijke emancipatienota uit te brengen in samenwerking met de verschillende Leidse vrouwengroepen antwoordde Tesselaar dat dit op die termijn praktisch niet uitvoerbaar is. Wel toonde hij zich bereid om voor de zomer een korter gemeentelijk stuk over dit onderwerp uit te brengen. GAMELAN In de beeldenzaal van het Haags Gemeentemuseum is donderdagavond om 8 15 uur de Ja vaanse gamelan tc horen. Omlijst door enkele andere muziekwerken voor slaginstrumenten staat de pre mière op het programma van „Li- wing". een compositie voor game lan-ensemble en vier geluidssporen. De toegangsprijs is 7.50 of 5.-. OASEDIENST - ln Wijkgebouw De Haard. Daguerrestraat 16 in Den Haag is voortaan iedere tweede za terdag van de maand, te beginnen met aanstaande zaterdag, een Oase- dienst Het is een samenkomst voor iedereen, tot opbouw en verdieping van het geloof in de levende Heer en in de inwoning van de Heilige Geest. De samenkomst begint om 10 uur. lunch meebrengen, crèche aan wezig ENERGIE ANDERS Vanaf donderdag 9 maart tot en met woensdag 22 maart wordt in Delft de expositie ..Energie anders gehouden Het gaat om een varende tentoonstelling op het binnenvaart schip Jonaton. die tegenover de Oostpoort in De Schie wordt aange meerd. De tentoonstelling is op alle dagen van 10-5 uur geopend DEN HAAG De provincie moet zo snel mogelijk met plannen komen tot vereenvoudiging en versnelling van de vergunningenprocedures voor bedrijven. Dit is de mening van de Samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zuid- Holland. Zij geven die mening in een reactie op een discussienota van de provincie over regionaal econo misch beleid in Zuid-Holland. De kamers vinden dat de huidige lange duur van de procedures vaak leidt tot hogere grond- en bouwkos ten. Zij wijzen op een experiment in Noord-Brabant, waarbij het moge lijk is gebleken de behandelingster mijn voor aanvragen van hinderwet vergunningen drastisch te be perken. Een provinciaal coördinatiebureau lijkt de kamers een goede oplossing, vooropgesteld dat dit bureau niet nog eens een nieuwe schakel is in de hele procedure voor het krijgen van vergunningen. Conservatieve Volkspartij: door Haro Hlelkema In onze serie „Staten Stemmen" over de provinciale statenverkie zingen in Zuid-Holland op 29 maart hebben we alle lijsttrekkers een achttal vragen voorgelegd over provinciale aangelegenheden. Van daag antwoordt mr R. C. Sangster uit Den Haag als lijsttrekker van de Conservatieve Volkspartij, een groepering die voor de eerste keer aan de verkiezingen meedoet. Het provinciaal secretariaat van de CVP is gevestigd aan de Groene- weg 3a te Nieuwe Tonge, tel. 01875- 638 of 820 Wat moet er naar uw mening in de komende vier jaar gebeuren met de gemeentelijke herindeling? In de eerste plaats moet rekening gehouden worden met de wensen van de bevolking. Neem de Alblas- ser- en Krimpenerwaard. waar her indelingsplannen zijn: in elke ge meente zijn de inwoners tegen een samenvoeging. Voor hen kleven er ook grote nadelen aan die herinde ling. Het bestuur komt verder van de bevolking te staan, het gemeen- tehuis is voor de bevolking niet gemakkelijk bereikbaar meer. Bij het samenvoegen van bijvoorbeeld een industrie- en een agrarisch dorp verliezen beide dorpen hun karakter. Een zwaar punt is boven dien dat de begroting van een ge meente na een herindeling nooit meer een sluitend karakter heeft. Wat is uw visie op de ruimtelijke ordening van Zuid-Holland.? De beschikbare grond moet zo nut tig mogelijk besteed worden met het oog op morgen. Daarbij moet rekening gehouden worden met de grondeigenaren (bij onteigening moet een zeer redelijke prijs bedon gen worden). Uitbreiding van ste den brengt vaak het opofferen van kostbare agrarische grond met zich mee. Er zal meer in de bestaande steden gebouwd moeten worden; en de trek van de stad naar het platteland dient afgeremd te wor den. Zeer voorzichtig moeten we zijn met het weigeren van vergun ningen aan industrieën om uit te breiden: we hebben toch al te veel werklozen. Het verdwijnen van be drijven zou het woon werkverkeer ook nodeloos bevorderen. De land bouw moet meer armslag krijgen met het oog op de voedselvoorzie ning. Op welke wijze wenst u een 'oplos sing van het verkeersvraagstuk in Zuid-Holland? De automobilist betaalt de staat een enorm bedrag om te kunnen rijden. Laat de staat dèt geld nut tig besteden aan de aanleg en on derhoud van bruggen en wegen. Gelden voor fietspaden dienen doelmatig uitgegeven te worden: zo dat de fietspaden langs de grote wegen komen te liggen. In de ste den moet voor voldoende parkeer- mogelijkheden gezorgd worden; al gehele afsluiting van de binnenste den vinden wij zeer ongewenst. De burger moet de vrije keus hebben tussen het gebruik van openbaar vervoer en eigen vervoer. Ander zijds vinden wij goed openbaar ver voer in de afgelegen gebieden wel belangrijk Er zijn plannen om de Zuidholland se kustlijn meer zeewaarts te verleg gen om zo ruimte te creëren voor woningbouw en/of industrievesti ging. Wat is uw mening hierover? Onze gedachten zijn tweeledig: de kosten zullen waarschijnlijk erg hoog zijn en daarmee ook de huren, de industrieprodukten en de onderhoudskosten. Maar de plan nen zijn ook prijzenswaard, omdat ze kostbare grond in het Westland sparen, omdat ze de werkgelegen heid bevorderen (voor schone indu strie moet in elk geval plaats inge ruimd worden) en omdat het naar het buitenland toe een grote stunt zou zijn: bouwen in zee. De recrea tie zou geen gevaar lopen, omdat er kunstmatige duinen en stranden aangelegd kunnen worden. Welke milieu-politiek staat uw partij Onze stelling is: wees vooral vrien delijk voor de natuur, want als er ooit een natuur- of recreatiegebied verloren gaat. krijgen we dat nooit meer terug. Daarom zullen er stren gere straffen moeten komen tegen Mr R. C. Sangster milieuverontreinigers. Anderzijds is de CVP zich ook bewust dat niet elke industrie schoon kan zijn Voor welk punt vraagt uw verkie zingsprogram in het bijzonder aan dacht? Voor de werkgelegenheid. Bedrij ven proberen steeds meer het aan tal arbeidskrachten te verminde ren. maar als we naar de toekomst kijken, dient de werkgelegenheid toch nummer één te staan. Indu strieën dienen daarom aangemoe digd te worden om te komen. Wat denkt u met uw partij te kunnen inbrengen in het provinicale beleid naast de drie grote partijen CDA, PvdA en VVD? A Wij hebben goede ideeën, die we in Provinciale Staten naar voren kun nen brengen en die door anderen overgenomen kunnen worden. Bo vendien kunnen wij als kleine par tij een sleutelfunctie innemen ten aanzien van onderwerpen, waar over de meningen verdeeld zijn. Wat is uw prognose voor de komende Provinciale Statenverkiezingen? Wij hebben nog niet eerder meege daan. maar we verwachten toch wel ëén tot drie zetels te krijgen. Wij halen onze stemmen bij veel mensen, die nog geen lid van een politieke partij zijn (de zoekenden in de rechtse hoek) en bij mensen die niet tevreden zijn over WD. CDA en Boerenpartij. Van de link se partijen verwachten we natuur lijk niks. door Adr. Hager DE LIER Evenals Bach's Pas muzieken sluit de Marcus-Pasi van zijn tijdgenoot Reinhard Ka af op Goede Vrijdag. Richard He ma, dirigent van de C.O.B. ..Dei stem", heeft de lijn naar Pasen do getrokken. Het tweede gedeelte het programma dat gisteravond de Johanneskerk werd uitgevoe werd ingenomen door de paascan te „Heut triumphieret Gottes Sol van Buxtehude. Een goede enz volle gedachte, een uitsteken compositorische combinatie. Reinhard Keiser. in onze dagenv wel vergeten, was niet alleen gent van de Hamburgse opera, verrichtte ook scheppende arbi met het componeren van niet rr. der dan 136 opera's Kort voori dood in 1737 werd hij cantor in Hi burg. zijn Marcuspassion schreef een aantal jaren daarvoor Het niet zo verwonderlijk dat Bachi dit werk uitvoeringen heeft gek het is melodieus, goed van opboi dankbaar om uit te voeren en bo end om te beluisteren. De weergi onder leiding van Richard Heide onderstreepte dit boeiende kan ter. Het koor beheerste de partij er was sprake van klankhelderhe doorzichtigheid en verbondenhe met de muzikale intenties, dit al in een rustige, evenwichtige kleurrijke aanpak. Keiser wisti stekend voor het orkest te schrijv het gewestelijk orkest en organ] Marinus Metz gaven zijn bedoel] gen op degelijke wijze weer. Solist sche medewerking werd verlet door Clara Zietze, Joke de Vi Ralph Beckers, Gerard den Dold en Chris Verhoog, zij droegen eigen wijze bij aan het indringen karakter van deze uitvoering. t Lofstem", 63 jaar oud. neemt v het eerstvolgende concert Schöpfung" van Haydn in studie VROUWENDAG - In Theattf de Steeg. Westeinde 165 in Di Haag organiseert de Haagse vro wengroep van de PSP vandaag gelegenheid van de internation vrouwendag eei^ openbare ayo met als thema „Recht op arbt voor vrouwen". De avond beginto 8 uur. Meer regionaal nieuws op pag. 11 ZAKENFLITSEN Voor tuin ophogen, bielzen leggen, sierbestratingen en tegelwerk Wi| komen vn|bli|vend langs U belt wl| komen. Tele». 071-144262. DATSUN öeaer Delfos keramiek B.V. biedt aan 1e en 2e soort plavui zen rechtstreeks van tabnefc. af meting 20x20 en 10x10 cm Da- geliiks geopend van 9-17 uur Maandag t/m vri|dag UTRECHTS JAAGPAD 121 (mgang Kettmgstr 200 m voor Loiderdorpsebrug) LEIOEN. TEL. 071-143010. uitsluitend te kwahtert antieke kasten commodes, tafels «c wtfkon D, Bloemendaals Antiek b.v. Hoogmedeseweg Leiderdorp, tel. 071-121920 nab't Elisabeth Ziekenhuis, pnve parkeerplaats, iedere dag geopend Ctirlsplln cariTiibelrlll b.r. Grote sortenng toer- - en stacara vans ook voortenten Alle maten m voorraad Ook reparatie en verhuur Rijndijk 123. Lelden Tal. 071-764256. (tuaeen da Vink an kunstgebitten vd Waatsstr 44 Leiden teiefoon 071-125566 GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK VRIJ OAN OE CARAVAN. Tomerhuia. tent ot boot. Oe grootste sortenng butaangas apparatuur tuinmeubelen, spoelt ode tt en. transistor TL ver lichting enz enz OE SPECIAALZAAK VOOR LEIDEN E O. CAMPING GASSHOP HOLVERDA REKLAME AANBIEDING PASSPIEGELS. 129*39. ti|- deii|k van f 30 - voor f 25 - GLASINOUSTRIE J. J. Popplnk ROTTERDAMSEWEG 60 DELFT. TEL. 015-561500. Kredietbureau Ton Postelmans LEIDEN0 TIL 071-131932 (incLBTW). Elke Renault 12 is lekker ruim. comfortabel op het behaaglijke af, ongewoon stil. Zodat u ook de moeilijkste kilometers in alle rust aflegt. Door de aërodynamische pülvorm van de carrosserie gebruikt de levendige motor daarbij liters minder benzine dan u bij zo'n grote auto zou verwachten. Wegliggingen veiligheid zijn voorbeeldig. Daar zorgen de voorwielaan drijving, uitgekiende wiel ophanging en de solide kooicon structie voor. Ga dat onvermoei bare brok auto eens bekijken. Vlij u in zo'n comfortabele stoel verbaas u over de grote kofferruimte. Er zijn al 2.500.000 Renaults 12 gebouwd, dat wil wat zeggen. En als de ML.-herhalings- beurten volgens voorschrift worden uitgevoerd garandeert Renault de carrosserie 5 jaar. Meer informatie over alle Twaalven krijgt u in de vorm van het 216 pagina's dikke Renaultboek'78. Gratis af te halen in onze showroom. Renault 12 TL Stationcar. Vjjf deuren. Neergeklapte achterbank levert ruim anderhalve kubieke meter laadruimte op. Grote trekkracht bü lage toerentallen. De ideale zaken/gezinsauto, f 15.610,- incL B.T.W. (f 13228,81 excL B.T.W.) Ook leverbaar als Renault 12 Stationcar Automatic. Renault 12 TL. Zeer komplete, ruime en veilige auto, met veel extra's. Rijdt ondanks z'n formaat en z'n 54 pk's pit ongeveer 12 kilometer op elke liter benzine bü 90 km per uur. f 14.560,- IncL B.T.W. Ook leverbaar in TS-uitvoering en met automatische transmissie. Prüswüzigingen voorbehouden. Werkplaats nofcamoweg S taöNtudefSi Tel 0175117400 Prijswinnaars R 4 Aktie i riomxx N lemmensvd Sande - Nieuw Vennep H van Daaien - Krommenie M Hetjms - Oirschot D Duba - Schagen J A Siebrecht Jr - Alkmaar - Oudorp L.H.AM van Bakel - Emdhoven Rijschool Jager - Wagenmgen P van Dutjnhoven - Asten JH vd Spek - Assen. AR Prakken - Veenendaal c39^

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6