'Kind dupe van maatschappij' HTTTHfffc VERDER j>e tekening van een lezer commentaar Professor W. J. Bladergroen erg pessimistisch: nkelig eidooi voor ngzamer vervoermiddel Kamer verwerpt pensioenwet motie D'66-GPV KRUIZ//VGAATW vik en knak sportvissers (1) sportvissers (2) sportvissers (3) DAG 8 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 Nederlandse regering erkent dat het zo af en toe wel eens jen bij gevolg beschikt zij ook iver de kennis dat het wel eens d. In ieder geval is er voor de mg geen aanleiding vast te n dat ons klimaat inderdaad 4^ laan de vochtige kant is. Het is -^buiten en daar houden we het precies deze kronkelige rede- waarmee de ministers Van [laauw en Van Aardenne het ment hebben afgescheept, hun van die zijde vragen wer- J jesteld over het waarheidsge- van het onlangs verschenen .rapport, waarin het centrum I informatie en documentatie I uitvoerig en goed gedocu- I cerd gewag maakt van de be enheid van het Nederlandse jfsleven bij de activiteiten van (rabische boycotbureau. anders kan het antwoord van windslieden opgevat worden, zij letterlijk zeggen: „Aange- Nederlandse overheid de :he boycot niet erkent en nst te onthouden van stap- ,n waaruit een feitelijke er- ig zou kunnen worden afge- ischikt zij niet over betrouw- :ennis aangaande genoemde ie lijst' noch over de wijze van istelling daarvan." ongelukkige formulering die bjcht anders is bedoeld? Het lijkt itgesloten omdat de bewinds-, met verwijzing naar dit standpunt het onder meer recht vaardigen geen inzicht te hebben in hoeverre Nederlandse bedrijven, die zaken doen met Arabische lan den, anti-Israël-clausules onderte kenen en het bovendien bezwaarlijk vinden een algemeen onderzoek in te stellen. Dit alles gezegd hebben de belijdt de regering tegelijkertijd wel royaal van mening te zijn dat het tot de taak van de Nederlandse overheid behoort waar mogelijk zulke praktijken tegen te gaan. Het is ons na lezing en herlezing van deze antwoorden een raadsel hoe de regering in ernst zo'n fraaie belij denis waar denkt te kunnen maken. Zonder hier verder op de meritus van het CIDI-rapport in te gaan, komt het ons voor dat er op zijn minst sprake is van een zekere be trokkenheid van het Nederlandse bedrijfsleven bij het tekenen van anti-Israël-clausules. Wat dat be treft is het rapport overtuigend genoeg. Welke stappen daartegen onderno men dienen te worden is een andere zaak. Het minste is echter wel dat, waar zulke ernstige vermoedens be staan. de feiten bekend moeten worden gemaakt. Wanneer de rege ring het er zo bij laat zitten, lijkt ons hier een taak te zijn weggelegd voor het parlement, om hetzij zelf de zaak te onderzoeken, hetzij de re gering er alsnog toe te pressen. Voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast maar het is dan wel van belang er zeker van te zijn dat het ook inderdaad porselein is dat behoed moet worden. door Hanneke Wijgh GRONINGEN „De eeuw van het kind is reeds lang voorbij." Mevrouw drs. W. J. Bladergroen, hoogleraar in de orthopedago giek aan de universiteit van Groningen, constateert dit met grote spijt. „Het is voor kinderen al lang geen goede tijd meer. Ze krijgen ogenschijnlijk alles wat hun hartje begeert. Zakken vol snoep, eten, drinken, speelgoed, zakgeld. Maar hoe vaak worden die materiële dingen niet gegeven om van de verantwoordelijk heid af te zijn. Wat het kind werkelijk nodig heeft, liefde, aandacht, veiligheid, voldoende ruimte om te spelen, zorg en begeleiding, daarin schiet men vaak schromelijk tekort." Mjeen onzer verslaggevers HAAG De groei van snelle el erssystemen (auto, luchtvaart) dj oeten worden afgeremd en het ai ik van openbaar vervoer en ri ame vervoermiddelen gestimu- Dit omdat de nog steeds ichrijdende ontwikkeling in de vervoerssystemen het perso- ;rvoer als totaal steeds insta- maakt: bij onvoorziene ge- missen, zoals een oliecrisis, zal :h slecht kunnen aanpassen. ^Jleze conclusie komt de econo- i-socioloog dr G. Hupkes in een el in „TNO Project," dat deze maand het' thema verkeer behan delt. Die slinkende energievoorraden zul len trouwens, verwacht dr Hupkes, die onbelemmerde groei van auto- en luchtvaartverkeer in de toekomst zelf wel stoppen. Dat de mens door de auto veel mo bieler dan vroeger zou zijn gewor den, betwist de schrijver. Er worden, zegt hij, tegenwoordig wel grotere afstanden afgelegd dan vroeger, maar het aantal verplaatsingen is vergeleken met pakweg vijf jaar ge leden niet of nauwelijks toege nomen. Professor Bladergroen is een specia liste op het gebied van de opvoed kunde van het afwijkende kind. Zij is oprichtster van het Psychologisch Pedagogisch Instituut in Amster dam. een instituut waar kinderen met leer- en ontwikkelingsstoornis sen worden begeleid. Sinds 1949 is ze verbonden aan de universiteit van Groningen, eerst als lector, later als hoogleraar in de orthopedagogiek. Op 1 september gaat mevrouw Bla dergroen met pensioen. Het af scheidscollege is op 21 november. Professor Bladergroen is het eens met de stelling van conrector W. Parent uit Deurne, dat er een nieuw type leerling zijn intrede doet in de brugklassen van het voortgezet on derwijs. Parent omschreef het nieu we type kind als volgt: „Het eist ontzettend veel aandacht, het kan zich moeilijker concentreren, is ru moeriger. Het kan moeilijk gehoor zamen, maar is bijzonder pienter als het erom gaat zijn zin te krijgen. Bezig zijn in een groep blijkt moei lijkheden op te leveren; het is daar bij eerder geneigd agressief op te treden." Het is geen erg prettig verhaal, waar conrector Parent zijn toehoorders op trakteert. Maar de ervaringen uit de praktijk worden bevestigd door de wetenschap. Mevrouw Bladergroen: „Het klopt. Het nieuwe type kind komt in alle sociale milieus voor. In steden nog iets meer dan in de pro vincie, maar erg groot is dat verschil niet." Consumptieve kinderen „Ik noem het consumptieve kinde ren. Ze krijgen alles opgelepeld zon der er veel moeite voor te hoeven doen. Dat eisen ze ook niet. Integen deel. Als er eens iets van eigen initia tief wordt verlangd, staan ze op hun achterste benen. Op de universiteit is dit verschijnsel ook al merkbaar. De meeste studenten willen de stof letterlijk opgelepeld krijgen, in sten cilvorm of via uitgetikte collegedic taten. Zelf naar de bibliotheek gaan is er haast niet bij. Als een studie boek besteld moet worden, wordt er luid gezucht. Een symptoom hiervan is de studielast, die in zoveel bladzij den per week wordt uitgedrukt en de veertig uur per week mag beslist niet te boven worden gegaan." De oorzaken van dit nieuwe gedrag zijn niet in een zin samen te vatten. Conrector Parent wijst op de be schrijving van het enig kind. die hij in de leerboeken van frater Rom- bouts is tegengekomen. Mevrouw Bladergroen noemt er een aantal zo als de hoogbouw en het verkeer. „Die hoge flats zijn totaal niet geschikt voor gezinnen met kleine kinderen. Na de vierde etage verandert de we reld van aanzien. Het kanaal is een lintje geworden. Wat moet een kind met zulke grote verschillen in waar neming beginnen. Ontwikkelings stoornissen nemen toe als kinderen in een hoge flat wonen." Medelijden iiyyonu luinHMii. siuren aan: irouw, jury poiiuwe prent. Postbus 859,Amsterdam. Naam en adres i de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. „Ik ben in feite erg pessimistisch. Je kunt gemakkelijk met de vinger naar dat nieuwe type kind wijzen, maar diep in mijn hart heb ik mede lijden. De eenzaamheid onder deze kinderen is groot. Er wordt gehun kerd naar liefde en aandacht. Naar iemand die zegt: jij bent mijn Jantje. Die veiligheid, die zorgzame omge ving, wordt steeds minder geboden. Nu de gezinnen kleiner worden, zijn veel ouders overdag afwezig. Kinde ren komen daardoor te jong op eigen benen te staan. Ze komen met de eigen huissleutel naar binnen, doen de boodschappen, kijken daarna naar de televisie. Er wordt grote zelf standigheid geëist, want dat komt de ouders beter uit. Echt afhankelijk zijn, klein, dat mag niet meer. De gevolgen zien we voor ogen. Aan de ene kant is het nieuwe type kind zelfstandiger, maar aan de andere kant schreeuwt het op zijn manier om aandacht." Het zijn niet uitsluitend persoonlijke ervaringen, waarop mevrouw Bla dergroen haar mening baseert. Zij heeft twee onderzoeken gedaan, die haar bevindingen met harde cijfers staven. In de jaren vijftig testte ze kinderen van een groot aantal twee de tot en met vierde klassen van lagere scholen in Nederland op ont wikkelingsstoornissen. Drieëndertig percent van de onderzochte kinde ren scoorden negatief. Dat wil zeg gen dat de basisfuncties als lopen, bewegen, zien, luisteren, voelen en ruiken onvoldoende waren ontwik keld, wat grote nadelen geeft voor het leerproces. In de jaren 1973-1974 herhaalde ze Prof. W. J. Bladergroen, specialiste op het gebied van de opvoed kunde van het afwijkende kind. een doel. Als je in de tuin werkt, heeft het zin om de namen van de planten te leren. Anders is het een dorre opsomming van namen en fei tjes. die nergens aansluiten bij de praktijk. Buiten werken De middenschool is een onderwijs vorm waar meer dan voorheen de nadruk wordt gelegd op de samen hang tussen leer- en praktijkvakken. Mevrouw Bladergroen: „Het hele voortgezet onderwijs zou anders ge structureerd moeten worden De middenschool zou iets kunnen bete kenen als die goed wordt opgezet met een leerwerkprogramma Zoals een volkshogeschool, waar veel na druk ligt op het buiten werken. Dat zou gemotiveerd onderwijs kunnen opleveren. Maar zolang dit niet kan worden gerealiseerd, zie ik niets in leerplichtverlenging. Leerrecht, dat zou prima zijn. Terug naar school gaan als je merkt dat je een bepaal de cursus nocjig hebt voor de prak tijk. Ik ben voor parttime onderwijs vanaf het veertiende jaar. Leren ge combineerd met werken, dat zou ik heel goed vinden." Mevrouw Bladergroen: „De kansen in het voortgezet onderwijs zijn niet voor iedereen gelijk. Het huidige on derwijssysteem is een selectiesy steem op statistisch model Al die testen en toetsen. Je ijkt het kind op de doorsnee van de intelligentie van de Nederlandse bevolking. Die selec tie is scherper dan ooit. Bij de toela ting tot het voortgezet onderwijs wordt wel het prestatieniveau ge test, maar er wordt geen rekening gehouden met allerlei factoren, die net zo goed bepalend zijn voor de uitslag. Dan krijg je dat kinderen met een voldoende intelligentie on gemotiveerd naar de lts gaan. terwijl met wat begeleiding hij wel een ho ger niveau zou hebben aangekund haar onderzoek. Het percentage was opgelopen tot boven de veertig pro cent. Mevrouw Bladergroen: „Het zien van vormen is belangrijk voor het lezen, het luisteren naar klanken om de goede koppeling van woord en letterbeeld te vormen, kan woord blindheid voorkomen. Stoornissen in de motoriek heeft vaak slordig schrijven tot gevolg. Het onderzoek betreft normale kinderen, geen kin deren met een duidelijke handicap." „Ook aan de intelligentie schort vaak niets. Je kunt die achterstand in het leerproces trachten te verhel pen door allerlei dure compensatie programma's in te voeren, maar het is energie op de verkeerde plek. Als je geen rekening houdt met de ont wikkelingsstoornissen, die bij het kind voor het achtste jaar zijn ont staan, stort je geld in een bodemloze put." Crèches „Crèches zijn niet de ideale plaatsen waar jonge kinderen zich ontwikke len. Hoe goed ze ook zijn bedoeld en opgezet, aan de individuele ontwik keling van het kind komen de leid sters niet toe. Het samen spelletjes doen, het opmerkzaam maken op vormen en klanken, dat soort bezig heden die in het gezin vanzelf gebeu ren, dat kan niet in een chrèche." Mevrouw Bladergroen pleit voor een school waar veel met de handen wordt gewerkt. „Heel veel kinderen zitten veel te lang in de schoolban ken. Juist op een leeftijd dat ze niet in leren zijn geïnteresseerd. Maria Montessori heeft het belang van werkkampen voor kinderen in de pu- berteitsleeftijd altijd benadrukt. Ze schreef er een boek over: „Le nou veau né". Werkkampen waar leren en werken in eikaars verlengde lig gen. Op die manier heeft het leren Brugklas „Het brugjaar zou een goede vervan ging van het selectiesysteem kunnen zijn, maar ook hier word je na drie maanden in hokjes gestopt. Terwijl net in die tijd de puberteit door breekt. Bij een brugklasonderzoek dat ik heb gedaan, bleek een kwart van de kinderen niet voorbereid te zijn op het werken in zo'n nieuwe situatie. Met een meer gerichte bege leiding zouden hele stukken faal angst kunnen worden weggenomen." Het pessimisme voor de toekomst is aan het einde van het gesprek eerder toe- dan afgenomen. Mevrouw Bla dergroen: „Ik ben erg teleurgesteld. Het kind wordt de dupe van deze maatschappij." Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie van D'66 en GPV over de toekomstige algemene pensioenwet verworpen. De motie kreeg wel bijval van PvdA, PPR, CPN en PSP, maar niet van CDA en WD. Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) had de motie krachtig ontraden. De motie vroeg om binnen twee jaar te komen met het wetsontwerp inza ke een algemene pensioenplicht voor alle werknemers, of minstens binnen twee jaar te komen met een wetsontwerp dat voorlopig de be langrijkste knelpunten op pensioen- gebied regelt, met name het nu voor komende grote verlies aan pensioen rechten bij verandering van werk kring. Dit laatste probleem is het meest gecompliceerd en valt alleen goed op te lossen door alle bedrijven tot bepaalde maatregelen te dwin gen, en dat kan alleen bij wet. De staatssecretaris betoogde echter dat, als dit probleem eenmaal in een wettelijk vat is gegoten, de resteren de problemen ook gemakkelijk op gelost kunnen worden. Hij denkt hier echter nog wel een Jaar of vier voor nodig te hebben. Een voorlopi ge wet, zoals de motie van het D'66 Kamerlid Nypels vraagt, zou vrijwel evenveel tijd en moeite kosten als het definitieve wetsontwerp, aldus De Graaf. De Kamer verwierp ook een PSP- motie die aandrong op een studie om sociale premies niet meer te hef fen over het loon van werknemers, maar over in de bedrijven geïnves teerd kapitaal. De motie kreeg al leen bijval van D'66 en CPN. T WEER door Hans de Jong Weerrapporten kort zit ik niet meer alleen in weerkamer. Er is een metgezel en gesprongen te weten Kwik eerkikker. Het is een echte ba terkikker, achter glas, die zich ar gelang de luchtdruk op een re of lagere sport op een ladder- phoudt tegen een panoramisch r van het Allgau-gebergte in Duitsland. Gisteravond zat hij t zesde „Sprosse" (sport) gere- vanaf de grond dat is een druk van circa 1020 millibar of boven zit hij op de zevende en ste sport, bij stand bij een druk van 996 millibar of lager ij op de grond. Groenrok is ren uit Lindau (West-Duits bij mij binnengesprongen. Me rker P. A. Kentie in Roosen- zal inmiddels zijn „medewer- Kwak ook wel hebben opge- en Deze beestjes vervullen nou niet zo'n belangrijke functie, toch kunnen ze de luchtige bevorderen te middel van de otechniek. it weinig verandering in het De vooruitzichten voor don- ag en vrijdag geven nog steeds domineren van de hogedrukge- te zien. Bracknell verwacht g een afzonderlijke hogedruk- cel van 1024 millibar tussen de En gelse oostkust en Nederland en door deze blokkering zijn de oceaanfron ten wel gedwongen te vertragen in het zeegebied ten westen van Ier land of hun energie bij IJsland af te blazen. Het verschil met februari is, dat er nu geen afzwaaiers meer gaan in de richting van Biskaje en Frank rijk. Vandaar, dat als er wind is, die de komende dagen overwegend uit noordwest of zuidwest zal waaien. De Amerikaanse computerkaarten voor zaterdag- en zondagmiddag ge ven uitzicht op een nog iets duidelij ker doorkomende west tot zuidwest circulatie met hoge luchtdruk via Frankrijk naar het Alpengebied doorschuivend en zondag een de pressie wat dichterbij noordwest Ierland. Het zou me niet verwonde ren wanneer er in de loop van het weekeinde weer eens een nat(tig) frontje met wat meer wind zou ko men opzetten naar onze omgeving, het eerst en mogelijk al iets eerder nog dan het weekeinde in noord Nederland. Is er ook een reactie van „Groen land" op de verwachten hogere tem peraturen: tien tot veertien graden en zo tegen en tijdens het weekein de? Zondag wordt er boven Groen land een depressie geprojecteerd. Er is wel een krachtig maximum dan maar dit ligt veel meer in de buurt van de Azoren. Geen aanwijzingen dus voor een op handen zijnd nieuw koud offensief op wat langere termijn. Een lezer uit Den Haag weet zich nog te herinneren hoe hij in de stren ge winter van 1929 op 1 maart per autobus over het Zuiderzee-ijs naar Urk is gereden. Komende zomer denkt hij mij een historische foto daarvan persoonlijk te tonen. Jan Visser op Marken deelt mee dat de langdurige kou in de Verenigde Sraten nog altijd door gaat. In Yu- ron zijn nu al 65 ijsdagen in serie waargenomen. In Desmoines 42 ijs dagen, in Omaha 41 ijsdagen. Ook in Texas is het erg koud geweest deze winter. En Dallas niet eens zo heel ver van de warme golf van Mexico gelegen, was tot 19 februari tot dan in de winter al 45 centimeter sneeuw gevallen. Het record was 38 centime ter in de winter van 1963-'64 en nor maal is ..zeven centimeter. De ge middelde februari tempera tuur op Marken was tien centimeter in de grond 1.2,30 centimeter 2.5,50 centi meter 3,4 en 1 meter in de grond 6.2 graad Celsius. Gemiddelde tempe ratuur van de Gouwzee in februari 1.4 graad C. met uitersten van 5 en 0 graden C. Verbetering: Het boekje over eierzoeken. waarvan gisteren in de Kleine Krant werd gesproken, is uitgegeven in 1857 inplaats van 1957, zoals fout stond vermeld. HOOGWATER. Donderdag 9 maart, Vlissingen 1.57-14.32, Haring- vlietsluizen 2.16-14.32, Rotterdam 3.54-16.32, Scheveningen 3.15-15.32. IJmuiden 3.48-16.05, Den Helder 7.57-20.31. Hariingen 10.25-22.41. Delfzijl 12.26- -.- weerrapporten van gisteren 19 uur max. neerslag. station weer temp. 7-19 uur Amsterdam geheel bew. 8 0 De Bilt geheel bew. 9 0 Deelen zwaar bew. 7 0 Eelde geheel bew 7 0 Eindhoven zwaar bew. 9 0 Den Helder geheel bew 8 0 Rotterdam half bewolkt 8 0 Twente geheel bewolkt 7 0 Vlissingen licht bew 7 0 Zd Limburg zwaar bew. 9 0 Aberdeen regen 9 0 Athene half bewolkt 18 0 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn half bewolkt 7 0 Bordeaux onbewolkt 13 0 Brussel onbewolkt 10 3 Frankfort onbewolkt 8 0 Genéve licht bew 7 0 Helsinki geheel bew. 1 0 Innsbruck zwaar bew. 8 0 Klagenfurt onbewolkt 8 0 Kopenhagen Lissabon half bewolkt 6 0 onbewolkt 20 0 Locamo licht bew 13 0.5 Londen zwaar bew 13 0 Luxemburg half bewolkt 10 0 Madrid onbewolkt 15 0 Malaga onbewolkt 17 0 Mallorca licht bew IS 0 MUnchen zwaar bew 3 0 Nice onbewolkt 17 0 Oslo geheel bew. 4 0 Parijs licht bew 13 0 Rome zwaar bew 16 0 Spilt zwaar bew 14 0 Stockholm geheel bew. 2 0 Wenen licht bew 6 0 ZUrich onbewolkt 5 0 Casablanca licht bew 17 0 Istanbul regen 9 0.2 Las Palmas zwaar bew 20 1 New Vork onbewolkt Tel Aviv onbewolkt 22 0 Tunis zwaar bew 14 3 onder redactie van Loes Smit De Directie Visserijen heeft aan de hand van een CBS-onderzoek vastgesteld dat in Nederland nu al 2.1 miljoen mensen verslingerd zijn aan de hengelsport. Dit is koren op de molen van Cor van Heugten. Deze in Eindhoven wo nende journalist heeft zich naam en faam verworven als pleitbezor ger voor de belangen van de recreatieve visserij. Hij heeft veel publikaties laten verschijnen over de (van menselijke kant ge redeneerd dan) meest vreedzame sport die er maar te beoefenen is. Aan het feit dat ook boeken van zijn hand zijn uitgegeven ontleent hij het recht zich hengelsportau teur te noemen. Dat doet hij dan ook. Vorig jaar nam hij in een lijvig rapport de omvang van de sport- visserij in dit land onder de loep. Dat was om de autoriteiten, voor al die van Zeeland, onder ogen te brengen dat voetbal dan wel de naam heeft de meest beoefende en aanbeden sport te zijn maar dat in werkelijkheid de sport met de dobber het rauwe bedrijf met de bal met stukken slaat. Van Heugten pleitte in dat rapport voor de aanleg in Nederland van enkele sportvishavens, met name in het Deltagebied, en van een aantal hellingen langs grote vis wateren om op zogenaamde trai lers aangevoerde boten gemakke lijk te water te kunnen laten. Ook de Directie Visserijen geeft in overweging dat te doen. Van de 2.1 miljoen sportvissers zijn er cir ca een miljoen die een viskaart hebben Geschat wordt dat van dit aantal een vijfde over een boot of bootje beschikt. Hierbij dient te worden aangetekend dat de vele honderdduizenden zeehenge laars uit Nederland, België en Duitsland vaak geen viskaart of akte hebben omdat de zee vrij te bevissen is. Mede gelet op de groei van het aantal aankopen van sportvisboten en op de toenemen de behoefte aan huurboten is het werkelijke aantal visboten dan ook aanzienlijk hoger te stellen dan uit het bovenstaande is te berekenen. Hengelsportexpert Van Heugten heeft daarom bij het provinciaal bestuur van Zeeland opnieuw aan de bel getrokken om de noodzaak tot het creëren van accommoda tie onder de aandacht te brengen. Verwijzend naar de vrees van de Directie Visserijen dat door de groei van ander vormen van wa terrecreatie de sportvisserij nog meer in de knel komt dan zij al zit, vraagt hij haast te betrachten. Hij zegt zich erg goed te kunnen voorstellen dat Zeeland eerst vastgesteld wil zien hoe de Oos- terschelde verstandig kan worden ingericht. Eveneens heeft hij er begrip voor dat men een explosie ve recreatieve ontwikkeling wil voorkomen. Zijn pleidooi is ech ter niet bedoeld om meer recrea tiemogelijkheden te verkrijgen maar om orde te scheppen en de veiligheid te dienen. Trailerhellingen kunnen bescha digingen aan dijken en zeewerin gen voorkomen. Sportvishavens zijn voorzieningen die met het oog op de populariteit van de sportvisserij bepaald niet over dreven kunnen worden genoemd maar bovendien een beter toe zicht op de „zeewaardigheid" van visboten mogelijk maken. Er worden nu. vooral in de week ends, duizenden bootjes op de meest ongeschikte plaatsen, zelfs bij broedplaatsen, natuurgebie den en op drukke stranden te water gelaten, alles in het wilde weg. Dat kan voorkomen worden met een goed opgezet net van trailerhellingen dat in de Delta een aanzet zou moeten krijgen Een sportvishaven in Stavenisse. waarvan de plannen gereed liggen maar waarvoor de middelen ken nelijk ontbreken, zou als model kunnnen fungeren waarmee erva ringen zouden kunnen worden op gedaan voor elders in het land te creëren havens. Zouden Zeeland en Noord-Brabant die haven niet samen kunnen bekostigen?, vraagt hij zich af. In ieder geval, aldus zijn oordeel, is het nodig een aantal maatrege len te nemen die de bootvisserij in betere banen leiden Dat kan niet wachten op de inrichting van de Oosterschelde na 1985. Maar dat hoeft ook niet omdat er zeer wel enkele voorzieningen langs de Zeeuwse wateren zijn te treffen zonder brokken te maken die bij het maken van inrichtingsplan nen zouden kunnen opbreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5