Scholten opvolger van Kruisinga Inkrimping scheepsbouw nodig' Centrale Suiker wil levensmiddelen KSH 'Een jaar maatschappelijke dienstplicht' evoluon Oud-CHU-Kamerlid bereid na aandringen van Aantjes Test uzelf in de autosimulator. Weinig hoop op succes in Brazilië inister Van Aardenne vecht kritiek PvdA, CDA op economisch beleid aan: "(Koffieprijs aar beneden Bijlmerbajes in gebruik Produktie van Daf-trucks ligt nu stil Uraniumlevering VERHALf N VAN MARNIX GUSEN ALS BOEKENWEEKGESCHENK. BOEKENWEEK CNV-jeugd bepleit invoering voor negentienjarigen: Voorwaarden BINNENLAND •Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Oud CHU-ka merlid mr W. Schol ten wordl de nieuwe minister van defen sie. De CDA-fractieleider Aan tjes heeft hem gisterochtend bereid gevonden deze taak op zich te nemen. Daar was wel enige aandrang voor nodig, want de heer Scholten had het uitstekend naar zijn zin in zijn huidige baan, lid van de Raad van State. Naar verwachting zal hij nog deze week naar de Oostenrijkse wintersport plaats Lech afreizen om beë digd te worden door de Ko ningin. Aan de bekendmaking van zijn aan staande benoeming, waren langduri ge gesprekken met Aantjes en Van Agt vooraf gegaan. De nieuwe minis ter moet zich kunnen vinden in het CDA-WD-regeerakkoord en gezien de reden van het aftreden van de heer Kruisinga, ook met name op het punt van de kernwapens. Scholten moet voorts de afspraken in het ka binet over. de neutronenbom onder schrijven. Deze afspraken, slechts van procedurele en tactische aard, zoals premier Van Agt gisteren zei, komen erop neer dat Nederland er voor is de neutronenbom in te bren gen in de onderhandelingen met het Warschau-Pact en zich voor de rest nog niet definitief op wel of niet invoeren vastlegt. CDA-fractieleider Aantjes heeft hem voorts uitgebreid op de hoogte ge bracht van het verdergaande, afwij zende CDA-standpunt over de neu tronenbom. Naar wij vernamen heeft mr Scholten zich niet totaal gebon den aan dit standpunt van de CDA- fractie, maar wel duidelijk gemaakt dat dit standpunt voor hem zwaar zal wegen. Dit, al was het alleen al omdat het een standpunt betreft dat door de grootste regeringsfractie wordt aangehangen. Standpunt Een eigen standpunt van Scholten over de neutronenbom is niet be kend. Over kernwapens in het alge meen zei hij in 1974 in het kamerde bat over de defensienota: „De rol van kernwapens, het meest afschu welijke oorlogstuig dat de mensheid ooit gekend heeft moet zo ver mogelijk worden teruggedrongen. Helaas kunnen wij deze wapens op dit moment nog niet missen. De afschrikking die uitgaat van strate gische kernwapens is een garantie tegen een verrassingsaanval. Door deze afschrikking kan de NAVO het zich veroorloven niet even sterke conventionele strijdkrachten aan te houden als het Warschau-pact, in dezelfde mate van paraatheid. Maar anderzijds is het duidelijk dat hier grenzen liggen, welke niet over schreden kunnen worden, zonder nucleaire pijlers in de strategie te sterk te maken," aldus Scholten in 1974. De keus van mr Scholten is in de Tweede Kamer algemeen goed ge vallen. Hij is een man met grote politieke ervaring. „Dat zal hij ook wel goed kunnen gebruiken als hij als de waakhond van de CD A-fractie ten aanzien van de neutronenbom moet optreden. Hij is. anders dan Kruisinga wel in staat zijn stand punt in het kabinet goed over te brengen," zei men gisteren op het Binnenhof. Van Scholten wordt verwacht dat hij het departement van defensie in deze kabinetsperiode zonder grote problemen, voorzover hij dat zelf in zijn macht heeft, te leiden. Volgens politieke geestverwanten beschikt Scholten over een aantal eigen schappen die hem zeer geschikt ma ken voor het ministerschap. Hij kan' de zaken snel doorzien, heeft een groot gevoel voor politiek, let goed op de centen en kan leiding geven, zo wordt gezegd. Een negatief pun tje kan zijn dat hij te detaillistisch is. Scholten is in veel opzichten een tegenhanger vap Kruisinga. heeft» niet de neiging nadrukkelijk op de voorgrond te treden en is geen solist. Binnen de Unie gold hij als een vertrouwensman. Financiën Hoewel van huis uit belastingdes kundige, is hij geen onbekende op defensieterrein. Gedurende zijn elf jarige Kamerlidmaatschap voerde hij mede daarover voor de CHU het woord. Zijn aandacht en sterkste kant daarbij liggen op financieel ter rein, de defensieuitgaven, meerja renplannen etc. Hij was ook de man die in 1974, over de toen verschenen defensienota van minister Vrede- ling, een uiterst nauwkeurig en cor recte analyse gaf van de financiële problemen die defensie in de ko mende jaren te wachten zouden staan. Hij hekelde met name dat Vredeling veel te lage bedragen voor defensie wilde uittrekken voor de zogenaamde tweede planperiode in de nota, lopend van 1979 tot en met 1983. Hij waarschuwde toen al dat Vredeling te optimistisch was over de omvang van de bezuinigingen die op defensie mogelijk zouden zijn en op het feit dat er voor de grote wapenaankopen (tanks, vliegtuigen) meer geld nodig zou zijn dan in de planning van Vredeling was voor zien. Scholten zal deze problemen nu zelf in hoge mate moeten oplossen. De aandacht die hij voor de financiële kant van defensie heeft, zal er naar verwachting toe leiden, dat staats secretaris Van Eekelen (defensie i. een voormalige NAVO-specialist van buitenlandse zaken, het NAVO- beleid meer voor zijn rekening gaat nemen. Willem Schol ten werd op 1 juni 1927 in Deventer geboren. Na zijn HBS- opleiding werkte hij enige maanden als verslaggever voor de edities De venter en Zutphen van Trouw. Na de belastingacademie in Rotterdam volgde een fiscale loopbaan, die uit liep in benoeming tot inspecteur der belastingen en plaatsing op het de partement van financiën. In 1963 kwam hij voor de CHU in de Tweede Kamer. Hij was staatssecretaris van financiën in het kabinet-Biesheuvel (19*71-1973). Daarna keerde hij terug in het parlement. Twee jaar geleden werd hij benoemd tot. lid van de Raad van State. Dit hoogste advies college wordt wel beschouwd als een hoogtepunt, tevens eindstation voor politici. Scholten zag dat zelf ook zo ii Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft „steeds sterkere aanwijzingen" dat een verdere inkrimping van de scheepsbouw noodzakelijk is. In de huidige plannen van de j beleidscommissie scheepsbouw (overheid, werkgevers en vakbeweging) verdwijnt dertig procent van de produktiecapaciteit, terwijl de minister rekening houdt met vijftig procent. i )it bleek gisteren tijdens de behan- leTling van de begroting economi se zaken in de Tweede Kamer. Het IO DE JANEIRO (AP) De cans zit erin, dat de koffie voor consument (weer) goedko- >er wordt. Op de wereldmarkt ijn de koffieprijzen namelijk link aan het dalen. )oor gebrek aan kopers zijn de ex- i lorteurs in Brazilië al gedwongen j jeweest koffie te verkopen beneden 3 Ie door de regering vastgestelde ^irijs van twee dollar per pound, folgens persberichten in dat land eeft Brazilië de laatste tijd al kor ingen gegeven van tien tot zeven- ien procent aan grote Amerikaanse üen Europese afnemers. Zelfs tegen i leze prijzen schijnt Brazilië het noeilijk te hebben koffie te ver-' (open. Zorgen bestaan er ook in andere koffielanden over het voortdurend iakken van de prijzen: Columbia ïoemt de huidige toestand ronduit or gelijk. Aangezien een prijsverlaging op de wereldmarkt met een zekere vertra- ring doorwerkt in de consumenten- irijzen, kan het nog wel even duren ïlvorens de koffie voor de consu- nent goedkoper wordt. De laatste irijsverlaging in ons land voor kof- ie werd op 8 februari doorgevoerd. !en pakje van 250 gram werd toen 32 cent goedkoper. kabinet zal „zeer binnenkort" een standpunt bepalen over het eerste gedetailleerde plan, dat de beleids commissie bij Van Aardenne op tafel heeft gelegd. Dit plan wil de sluiting van de Schiedamse werf Gusto en beperking van de produktiecapaci teit bij twee andere Werven in het Waterweggebied. De minister wil dat de commissie het tempo van de plannenmakerij op voert. „Er is vertraging opgetreden. Een gevolg was dat de commissie in redelijke harmonie heeft gewerkt, maar het gevaar drigt nu dat de plannen worden achterhaald door de marktsituatie." Die wordt steeds slechter. Uit recente verwachtingen van de Nederlandse scheepsbouwers is gebleken, dat de orderportefeuil les van de werven nog dit jaar voor een belangrijk deel leeg zullen raken. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek noemde de ontwikkeling op de wer ven catastrofaal. Het CDA-Kamerlid Van Houwelingen oordeelde dat de regering „te passief is, te veel tijd nodig heeft om tot beslissingen te komen". Van Houwelingen noemde dat een „gevaarlijke ontwikkeling". De minister vond het oordeel van het Kamerlid niet juist en ontkende een passieve opstelling. Zowel Van Houwelingen als Van der HeK nad aangedrongen op een ver sterking van de positie van de vak beweging, met name bij de herstruc turering van bedrijfstakken. De overheid moet geld uittrekken om de vakbonden beter toe te rusten, met informatie en deskundigheid, zei Van der Hek. „De bonden moeten een volwaardige partij zijn," aldus het PvdA-Kamerlid. In een motie vroeg Van der Hek gisteren om rege ringsvoorstellen „over de wijze waar op zij (de regering) de vakbeweging behulpzaam kan zijn". Van Houwe lingen zei desgevraagd „geen moei te" te hebben met de motie. De regering mag geen definitieve be sluiten nemen over de herstructure ring van de scheepsbouw voordat de Tweede Kamer „volledig geïnfor meerd" is, spraken Van der Hek en Engwirda (D'66) in een motie uit. Van Houwelingen vroeg de minister informatie, waarmee de Kamer de overheidssteun „verantwoord kan beoordelen". In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg In Eindhoven. Open: maandag t/m vri|dag IWfi\TMT/§ van 9.30 - 17.30 u; zaterdag 10.00 - 17.00 u; zon- en feestdagen 12,00 - 17.00 u. 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-attractie! Van onze redactie economie AMSTERDAM De Centrale Suiker Maatschappij (CSM) wil rond het midden van deze maand een bod uitbrengen op de totale levensmiddelengroep van Koninklijke Scholten Honig (KSH). De CSM heeft geen belangstelling voor de zetmeelgroep van KSH. Aangezien het beeld van de situatie nog niet volledig is, wordt de werkgelegenheid als geheel niet bij voorbaat gegarandeerd. De eerste gevangenen zijn gisteren overgebracht naar de „Bijlmerbajes" in Amsterdam. Voordat de toekomstige bewoners naar het gevangeniscomplex overgebracht werden, hield men op het dak nog een laatste inspectie. „We zijn ererg serieus mee bezig en het zou voor ons een grote teleurstel ling zijn als de overneming niet zou doorgaan." zei directeur J. Nieuwen- huijse van de CSM gisteren na afloop van de persconferentie in Amster dam. De persconferentie was overi gens belegd in verband met de publi- katie van het jaarverslag (zie pagina Economie). EINDHOVEN De produktie bij Daf-trucks ligt vanaf gister middag half vier stil. Dat is het directe gevolg van de staking j bij de Daf-vestiging in het Bel gische Oevel. Gistermiddag zijn slechts 250 van de 550 werknemers van de avond ploeg aan het werk gegaan. Van daag zullen 800 man thuisblijven. lerwacht wordt dat er binnen een (eek geen werk meer zal zijn voor .500 man. Blijft de staking in Oevel voortduren, dan komt de werkgele genheid voor 3.000 Eindhovense Daf-werknemers in gevaar. Hoewel de produktie van vrachtau to's helemaal is komen stil te liggen, kan een deel van het personeel door werken. Dat betreft dan met name de afdelingen, die zich bezighouden met de vervaardiging van onder delen. Daf-trucks heeft tot nu toe geen reactie gekregen op het vorige week ingediende verzoek tot arbeidstijd verkorting. Op die wijze wil de direc tie een deel van de lonen, die ook tijdens de periode dat nog niet ge werkt kan worden, zullen worden doorbetaald, verhalen op de WW- uitkeringen. De vakbonden hebben al laten weten zich tegen een derge lijke werktijdverkorting te zullen verzetten. Financiering Het blijkt, dat de financiering van de overnamesom in principe al is gere geld. De CSM is dan ook het enige Nederlandse bedrijf dat aan het vin- ketouw zit. Er zijn overigens méér gegadigden, waaronder een aantal Amerikaanse concerns „en nóg een buitenlander". Intussen is de CSM al verder dan „kijken en praten". Niet alleen zijn de levensmiddelenbedrijven beke ken, maar er zijn ook al deels met deskundigen van buiten bereke ningen gemaakt. Oorspronkelijk was het plan dan ook tussen 10 en 15 maart met het bod te komen, maar het aftreden van „puinruimer" R. F. van Heusden heeft tot enige vertraging geleid. In middels zijn gistermiddag drie van de vier bewindvoerders benoemd, zo dat er nu weer verder onderhandeld kan gaan worden. Het bod zal door deze vertraging waarschijnlijk niet helemaal binnen de oorspronkelijke termijn kunnen worden uitgebracht. Dat bod komt dus, mits er geen nieuwe ontwikkelingen ontstaan die (door de CSM) niet te voorzien zijn. „We weten niet of we uitverkoren worden om verder te praten," aldus de heer Nieuwenhijse. „We weten ook helemaal niet, of er een voor keur voor een bepaald bedrijf be staat. Maar we hebben wel het ge voel, dat men het bij Honig wel fijn vindt dat een Nederlands bedrijf de zaak wil overnemen," zo voegde hij hieraan toe. Als het van de kant van CSM tot een bod komt, zal dat in elk geval een bieding zijn op Honig. Over deze kwestie wordt nog gepraat. Zeker is intussen wel, dat de CSM géén be langstelling heeft voor de zetmeel groep van de KSH. Of en welke gevolgen een overne ming voor de werkgelegenheid zal hebben, kon de heer Nieuwenhuijse nog niet zeggen. De reden daarvan is, dat er nog geen beeld bestaat van de algehele situatie. In de mededeling, waarin het bod zal worden bekendgemaakt, zal daarom waarschijnlijk het voorbe houd worden gemaakt, dat de werk-, gelegenheid niet bij voorbaat wordt gegarandeerd. Verder over KSH: Bezetters blij met solidariteit (pagina 9) Bedrijf kan draaiend worden gehouden (pagina economie) Van onze parlementsredactie DEN HAAO Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft de afgelopen dagen alles op alles gezet om de leveringsvoor waarden voor verrijkt uranium aan Brazilië toegespitst te krijgen. Wat het resultaat is wilde het ministerie van buitenlandse zaken niet meede len, maar in Haagse politieke krin gen had men gisteren weinig hoop op een succesvolle afloop van de missie van de minister. Van der Klaauw had gisteren in Bonn een gesprek met zijn Brazili aanse ambtgenoot Da Silveira, die samen met Brazilië's president Gei- sel deze week een officieel bezoek brengt aan de Duitse bondsrepu bliek. Daaraan voorafgaand sprak Van der Klaauw in Brussel met zijn Westduitse collega Genscher, en zijn Engelse ambtgenoot Owen Van der Klaauw heeft extra haast achter zijn pogingen gezet, omdat hij morgenochtend in de Tweede Kamer moet verschijnen, om ophel dering te geven over de voortgang van zijn poging om Engeland en West-Duitsland over te halen om strakkere eisen te stellen aan de levering van verrijkt uranium van uit de Almelose ultra-centrifugefa- briek (via Urenco een gezamenlijk project van de drie landen). In Haagse politieke kring verwacht men niet veel van Van der Klaauws werk, al heeft men verschillende taxaties. PvdA-kamerlid Ter Beek ziet in de snelle reis van Van der Klaauw naar Bonn om met zijn Bra ziliaanse ambtgenoot te spreken een laatste wanhoopspoging om de zaak via Brazilië geregeld te krijgen, na dat Engeland en vooral West-Duits land hem met de nadere voorwaar den nul op het rekest hadden gegeven. „Als ik iemand niet mag, zeg ik dat onmiddellijk. Jou mag ik wel ADVERTENTIE "Overkomst dringend gewenst" is de titel van het Boekenweekgeschenk 1978. Het bevat zeven verhalen van Marnix Gijsen.Helder, boeiend proza, waarmee het goed is de Boekenweek ademloos te beginnen. De aardige illustraties en de omslag zijn van Wout van Vliet. U krijgt dit Boeken weekgeschenk gratis in de speciale Boekenzak gestopt, als u voor f 17.50 aan boeken koopt. Dus voor de z.ekerheid spoorslag naar de Boek handel! t/m 11 MAAR I Mantix Gjjsen Ovcrkwnvt dringend gewei Kt Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er moet een maatschappelijke dienstplicht ingevoerd worden voor jongeren vanaf hun negentiende jaar. De dienstplicht moet een jaar duren en als het om eenvoudig en eentonig werk gaat, moet zij eventueel in twee delen vervuld kunnen worden. Dit zijn een paar punten uit een discussiestuk van de jon gerenorganisatie Werkende Jeugd CNV. De organisatie meent dat voortaan het aan trekken van buitenlandse werknemers op grote schaal vermeden moet worden en dat de maatschappelijke dienstplicht een mogelijk heid geeft het werk eerlijker te verdelen en de jeugdwerk loosheid (70.000) te be strijden. Voordat de dienstplicht in gaat moet men, volgens Wer kende Jeugd CNV, in de gele genheid gesteld worden een bepaalde studie af te ronden. Als daarmee rekening gehou den wordt zouden er het eer ste jaar 74.600 mannen en vrouwen beschikbaar komen, het tweede jaar 90.900 en het vijfde jaar 112.000. In het algemeen verwacht Werkende Jeugd CNV dat er onder jongeren niet veel be hoefte zal zijn om aan de maatschappelijke dienst plicht deel te nemen. De na delen van deze dienstplicht zullen tot het uiterste be perkt moeten worden. Daar om zullen duidelijke voor waarden geformuleerd moe ten worden. Voorbeelden van dergelijke voorwaarden: al leen functies, die aantoon baar niet via de vrije arbeids markt kunnen worden bezet, komen in aanmerking; de dienstplicht mag beslist niet concurrerend werken; men moet kunnen aantonen, dat er aan de goederen en dien sten, die als gevolg van het uitoefenen van de functie worden voortgebracht, een maatschappelijke behoefte bestaat. Het wordt wenselijk genoemd dat de dienstplich tigen gedurende hun dienst tijd werkzaamheden verrich ten, die niet direct aansluiten bij hun beroep of bij hun op leiding. De beloning dient overeen'te komen met het wettelijk minimumloon van een negentienjarige. Verder is volgens Werkende Jeugd CNV een rechtspositie regeling nodig, de arbeids voorwaarden dienen onder werp van gesprek te zijn bij CAO-onderhandelingen. er zullen afspraken moeten wor den gemaakt over het aantal dienstplichtigen per bedrijfs tak en de dienstplichtigen dienen in de gelegenheid te worden gesteld een opleiding naar keuze te volgen of deel te nemen aan andere vor mingsactiviteiten. Dit zal ge stimuleerd moeten worden door het bedrijf of de instel ling en de overheid. De af stemming van vraag en aan bod zal het werk moeten zijn van een „indelingsbureau". Gastarbeid In het discussiestuk wordt gememoreerd dat er in ons land nu ongeveer 62.000 werknemers zijn afkomstig uit landen van buiten de EG. Er zijn ongeveer 20.700 moei lijk vervulbare vacatures op het niveau van ongeschoolde arbeid en 50.700 op „uitge breid lager niveau" (alge meen vormend en beroepson derwijs). Bij het ministerie van sociale zaken is bekend dat er nu bijna 42.200 onge schoolde werknemers zijn die geen werk hebben. Daarnaast kan er nog veel nieuw werk gevonden wor den ln de zogenaamde „non- forfit"-sector (niet op het be halen van winst gericht): cul tuur en welzijn, onderwijs en overheidsdiensten. Met uit zondering van deze „niet- winst"-sector bedraagt vol gens de organisatie de vraag naar dienstplichtigen onge veer 91.200 personen. Daaf er het eerste Jaar een aanbod verwacht wordt van 74.600 zijn er mogelijkheden genoeg. Invoering van de maatschap pelijke dienstplicht zou geen extra-druk op de loonkosten leggen. Wel zouden er .maat schappelijke kosten" ont staan: onder meer ten gevol ge van de begeleiding en de opleiding en van het steeds weer afvloeien en opkomen van dienstplichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3