oedelkrediet voor KSH SM verwacht Iruk op de winst Winst Unilever ging zes procent achteruit Koeweit wil forse olieprijsverhoging 3i jm Staat leent weer tegen 7,5 procent Ingrijpende wet liet niet één contract onverlet Consument zit op rozen Bedrijf kan. nu draaiende worden gehouden Reactie op lage dollarkoers Peel reorganisatiekosten en lagere resultaten Europa )nveranderd - lotdividend Terminologie 'Kleine lettertjes' taboe in Westduitse standaardcontracten Mening over reclame (45) iNSDAG 8 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE T rouw/Kwartet P15-RHS17 fan onze verslaggevers )EN HAAG/AMSTERDAM Minister Van der Stee (Landbouw) heeft zich garant gesteld voor en boedelkrediet van 34 miljoen gulden om Koninklijke Scholten-Honig (KSH) twee weken raaiende te houden. De banken zullen het krediet verstrekken. „Over bedragen nadien wordt nog esproken" zei Van der Stee gisteren na afloop van overleg met de commissies van financien, tonomische zaken, sociale zaken en landbouw uit de Tweede Kamer. an een onzer verslaggevers MSTERDAtó-rTDe Centrale Suiker Maatschappij (CSM) vindt, at de voorgestel verhoging van de garantieprijzen voor suiker oor de Europese Gemeenschap te gering is om de voortgaande Üjging van kosten op te vangen. Op korte termijn kan de rinst daardoor vMBcht ohderdruk komen staan. ettemin wordt de naaste toekomst Ongeveer op het moment dat Van der Stee met de Kamercommissies sprak, verleende de faillissements kamer van de Amsterdamse recht bank voorlopig uitstel van betaling aan KSH. Op 21 september kan deze voorlopige surséance zonodig wor den omgezet in een definitieve. De rechtbank heeft drie bewindvoer ders benoemd:' mr. G. A. PT ae Kort uit Haarlem, rar. D. W, O. A, Groshei de uit Amsterdam en nyr. F. Ham mings uit Groningen. Réch.ter-com- missaris is mr. E. J. van Dijk, rëeh- ter-plaatsvervanger in de Amster- moet apart uitstel van betaling wor den aangevraagd. Minister Van der Stee zei gisteren in het overleg met de Kamercommis sies dat de bewindvoerders zijn aan bod voor een boedelkrediet onge twijfeld zouden accepteren. Maan dag had de minister nog tot onge noegen van de vakbonden gezegd dat hij eerst een kredietaanvraag van de toen nog onbekende bewind voerders zou afwachten. Vakbonds bestuurder J. Schermer van de Indu striebond NW meent, dat de minis ter nu door de bocht is gegaan onder druk van de acties bij de KSH-be- drijven. »r bieten en (biet)suiker met ver- mwen tegemoet gezien. )k in de verdere toekomst bestaat rtrouwen, vooral Omdat wordt vèr- icht dat bij het opstèllen van een euw EG-suikerreglement d,at na 80 van kracht wordt het grotere lang van de bietenteelt In de Euro- Gemeenschap ten opzichte van nerikaanse mais weer van door- iggevende betekenis zal zijn. arantie bs land zal voor de oogstjaren 1978/ en 1979/'80 gaan kiezen voor het rantiestelsel en plaats van het engprijssysteem. Dat betekent, it een groter deel van de in Neder- nd en dus ook door de CSM gepro- iceerde suiker onder het mini- iim-prijzenstelsel van de Europese fmeenschap gaat vallen. Een ge- Ig hiervan is weer, dat een kleiner el of geheel niets verkocht moet arden tegen de nog steeds zeer ge wereldmarktprijzen, tussen daalde het bedrijfsresul- at van de CSM in het afgelopen oekjaar 1976/'77 met ruim 8.5 min t 57.2 min. De nettowinst liep echts met iets meer dan 1 min irug, hoofdzakelijk door een lagere lastingvoorelening, en kwam uit 17.2 min. Hieruit wordt 3 per indeel betaald als dividend. andelen It van Koninklijke Scholten Honig 5H) overgenomen pakket van 4 min aandelen CSM, bracht een •rsverlies met zich mee van ruim 2 min. Dit verlies ontstond door „doorplaatsen" van deze aande- onder aftrek van korting, verlies werd ten laste van de iultatenrekening gebracht. Hierte- '°inover stond een onttrekking aan il3reserves van 3.2 min, zodat de Inst per saldo niet door deze trans- [it| tie werd beïnvloed, ïei laatst werd dividend uitgekeerd over 1974 en wel 10 per gewoon aandeel van 100). damse rechtbank. De vierde bewind voerder zal uit hft bedrijfslevens/or den aangetrokken. De surséance geldt alleen voor de moedermaatschappij van KSH. Voor de dochterondernemingen KOEWIET De minister van oliezaken van Koeweit, sjeik All Challfa al-Sabah ls voorstander van een aanzienlijke verhoging van de prijs van ruwe olie. De minister zei dit op grond van de eerder gemelde berekening dat Koeweit zeker een miljoen dollar per dag minder verdient dan vorig jaar om deze tijd. Aldus het Engelstalige dagblad Arab Times Sjeik Ali zei dat Koeweit probeert een buitengewone conferentie van de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) te organiseren om een op lossing te vinden voor het probleem van de vermindering van de koop kracht van de dollar. Als zeven van de dertien aangesloten landen ermee instemmen komt er zo'n vergade ring. Waarnemers zien in de opmerkingen van sjeik Ali een wending in het prijsbeleid van Koeweit. Zijn voor ganger, Abdel-Moettaleb al-Kaziml, sloot zich aan bij de opvatting van Saoedi-Arabiè dat een prijsverho ging van ruwe olie op het ogenblik niet verantwoord is. De economie van de geïndustrialiseerde wereld zou er naar Saoedische opvatting veel schade door kunnen lijden, wat op den duur zijn weerslag zou kun nen vinden in de OPEC-landen. en er is een overschot van ruwe olie op de wereldmarkt De Sjah van Iran is ondanks de koersdaling van de dollar geen voor stander van een olieprijsverhoging. Hij zegt dat in een interview dat maandag In de Washington Post ver scheen. Het besluit van president Carter om de Taft-Hartleywet in werking te stellen (een afkoelingsperiode) ln verband met de mijnstakingen heeft geen grote invloed gehad op de koers van de dollar. In Tokio sloot de Ame rikaanse munt vrijwel op hetzelfde peil ais maandag en in Frankfort was er in de namiddag een halve pfen ning verlies op DM 2,024. In Amster dam kwam het slot op 2.1750 tegen ƒ2.1690 op maandag. Opvallend waren de zeer omvang rijke goudaankopen in Parijs. Vol gens waarnemers in verband met de aanstaande verkiezingen ln Frank rijk. Sommige Inwoners hebben meer vertrouwen in goud dan in geld. ADM: De Amsterdamsche Dróóg s-Maatschappij heeft in 1977 een rpj ttoverlies geleden van 9,96 min ,ct gen een winst van 1,8 min in 1976. n m dit verlies komt 2,43 min voor Ej kening van de inmiddels afgesto- 2J n dochteronderneming. et resultaat is ten laste van de gemene reserve gebracht. Er wordt ien dividend betaald (voor het ADVtRTtNTiE t gewicht Möller in de schaal jet r alles wat't jen licht maakt möSer&co Handelmaatschappij Moller Co b v. Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (Ol. Tel 05*00-159 33' Postbus 10. Te(e» 4 4318 DEN HAAG Voor de tweede maal dit jaar heeft Minister Andriessen van financiën een staatslening van 7,5 procent uitgeschreven, la tegenstelling tot de lening van januari die een looptijd had van 15 jaar, heeft de nieuwe emissie een levensduur van tien jaar. De aflossing begint ia april 1984 en vervroegde aflossing is niet toegestaan. Ook bij dit nieuwe beroep op de kapitaalmarkt zijn de uitgiftekoers en de omvang van de lening niet tevoren vastgesteld. Bij dit zageheten tendersys teem maeten de inschrijvers zelf bepalen tegen welke koers zij bereid zijn dat te doen. Wanneer bet ministerie van financiën de definitieve koers vaststelt, krijgen hogere inschrijvers doorgaans toestemming voor het hele bedrag van hun aanmelding deel te nemen; te lage inschrijvers, vallen overal buiten. Het tendersysteem wordt de laatste tijd vrijwel steeds toegepast Mj staatsleningen. De laatste keer op 31 januari was de inschrijvingskoers 1W.4 procent. De staat nam toen 525 miljoen op. Inschrijving op de nieuwe lening is op 14 maart, de storting op 17 april. k 'an een onzer verslaggevers ,rt IMSTERDAM Unilever heeft 1977 afgesloten met een winst, toekomend aan de houders van iet gewone kapitaal, van 1.122 miljoen gulden. Ten opzichte van 1976, toen de winst 1.199 miljoen idfulden beliep, betekende dat een achteruitgang met 8 procent. Een en ander op basis van de loersen aan het einde van elk jaar. ■id ik ui een onzer verslaggevers MSTERDAM Unilever zal aan de 17 mei a.s. te houden algemene rgadering voorstellen per gewoon «deel van 20 een ongewijzigd slot- vidend van 5.16 uit te keren. Daar- (de wordt het totale dividend over it afgelopen jaar gebracht op 8.56 -j. 8.36). Eerder werd nl. al een nt (trim-dividend uitgekeerd van 3.40 120). resultaten van Unilever over 1977 Ideden aan de verwachtingen van 0 Amsterdamse beurs. Nabeurs daal- 0 de notering aanvankelijk tot 119 n! *1 officiële slot van dinsdag was 111.30), maar vrij snel daarna werd 'f 119.5# voor de stukken geboden. In het laatste kwartaal van vorig jaar verminderde de winst met 8 procent Deze bedroeg nl. over okto ber/december 271 miljoen gulden, te gen 295 miljoen gulden in de over eenkomstige maanden van het voor afgaande jaar. In een toelichting maakt de raad van bestuur melding van het feit. dat in Europa in 1977 de winsten van bijna alle produktgroepen lager waren dan over 1976 het geval was en dat de winstmarges onbevredigend bleven. De in het vierde kwartaal van het jaar behaalde resultaten stonden on der invloed van de ln dit kwartaal opgenomen grote bijzondere verlie zen. Deze betreffen voorzieningen voor kosten van reorganisatie van een aantal bedrijven, waaronder de vleesbedrijven in Nederland. Verkopen De verkopen van Unilever over de gehele wereld stegen in 1977 met 9 procent van 36.493 miljoen gulden tot 39.881 miljoen gulden (op basis van de koersen aan het einde van het Jaar). In het vierde kwartaal van het jaar waren zij met 10.283 miljoen gulden 8 procent hoger dan tn 1976 Geen indruk De minister heeft de Kamerleden •geen indruk gegeven van het verloop van de onderhandelingen, die over tie toekomst van het zetmeel- en levensmiddelenconcern gevoerd worden. Met verschillende gegadig den voor de overname van KSH on derdelen zijn gesprekken gaande. Kamerleden toonden zich na afloop van het gesprek met de bewindsman zeer ontevreden over diens mede deelzaamheid. „We weten eigenlijk niets meer dan dat er boedelkrediet zou worden verleend", zo werd gezegd. Het lag gisteren in de bedoeling, dat er vandaag met de minister verder wordt gepraat De voorzitter van de commissie economische zaken, het PvdA kamerlid mevrouw Epema- Brugman, denkt ook aan een debat in de Tweede Kamer, zo mogelijk morgen, maar uiterlijk volgende week dinsdag. Een delegatie van KSH werknemers heeft gisteren een petitie overhan digd aan minister Van der Stee, waarin gevraagd wordt de werkgele genheid van 3500 man personeel bij Nederlandse KSH bedrijven te red den. „De pogingen om het concern stukje bij beetje te verkopen moeten gestaakt worden", hield de delegatie de minister voor. Gemeentebesturen Verschillende gemeentebesturen van plaatsen waar KSH-fabrieken zijn gevestigd, hebben de regering om maatregelen gevraagd die de werkgelegenheid bij de KSH-bedrij- ven kan beschermen. Zo betreurt het college van B en W van Veen- dam dat de herstructurering van Scholten-Honig ln een onduidelijke en verontrustende fase is terecht gekomen nu surséance van betaling moest worden aangevraagd. Vol gens B en w geldt dat des te meer voor het zo zwaar door werkloosheid getroffen Oost-Groningen. De gemeentebesturen van Hooge- zand, Veendam, Nijmegen, Rotter dam, Tilburg, Utrecht en Zaanstad hebben de regering om een actief beleid gevraagd inzake KSH. Zij de den dit in telegrammen aan minis ter-president Van Agt, de ministers Andriessen (Financiën) en Van Aar- denne (Economische Zaken) en de vaste Kamercommissies voor land bouw en economische zaken. De Vereniging van hoger personeel bij KSH stelt zich achter de bezet ting van de verschillende KSH-be- drijven, voor zover daarmee „onge controleerde vermogensverschui vingen" als het wegvoeren van ma chines, materialen en grondstoffen kunnen worden voorkomen. Ondernemingskamer De Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechtshof zal don derdag de accountant van KSH, Mo- ret en Limperg, achter gesloten deu ren verhoren. Dit verhoor heeft be trekking op de goedgekeurde jaarre kening 1975-1976 van KSH. De 8tichting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (80BI) heeft ln mei vorig jaar deze jaarrekening ter vernietiging aan de Ondernemingskamer voorge dragen. De SOBI heeft in haar dagvaarding de waardering van het bedrijf in Tilbury onjuist genoemd. Ook is geéist dat geheim gehouden clausu les in leningovereenkomsten met banken en andere financiers in de jaarrekening worden vermeld. (9.554 miljoen gulden). De stijging van de verkopen naar hoeveelheden was echter van te verwaarlozen bete kenis. In Europa, waar de vraag naar de produkten zwak was, daalden de ver kopen naar hoeveelheden enigszins. In Noord-Amerika waren de resulta ten ongeveer gelijk aan die in het vierde kwartaal van 1976 Die in de overige landen bulten Europa toon den een goede verbetering. De toeneming van de omzetten in het gehele Jaar werd volledig veroor zaakt door hogere verkoopprijzen. Terwijl het eerste halfjaar nog een bevredigende groei te zien gaf, moes ten de bedrijven vooral in Europa onder steeds moeilijker economi sche omstandigheden werken. Het gehele afgelopen jaar werden de resultaten van Unilever, zoals be kend. beïnvloed door de verminde ring van het belang van Unilever in UAC of Nigeria van 60 tot 40 procent. De nadelige Invloed var. veranderin gen in de wisselkoersen op de door het concem gerapporteerde winst heeft over geheel 1977 ongeveer 17 miljoen gulden bedragen In dc kwestie KSH komen voortdurend termen voor, die gewoon zijn bij in moeilijkhe den verkerende bedrijven. Surséance van betaling: uitstel van betaling aan schuldeisers totdat met hen een regeling is getroffen omtrent de schulden of totdat het bedrijf in staat is alsnog alle schulden te voldoen. Bewindvoerder: persoon, be noemd door de rechtbank, die met de schuldeisers tot overeen stemming moet zien te komen. De bewindvoerder heeft daarbij tot taak het bedrijf zoveel moge lijk aan de gang te houden; ver koop van een bedrijfsonderdeel kan slechts met toestemming van de schuldeisers. Boedelkrediet: krediet aan een bedrijf, dat uitstel van betaling heeft. Normaal kan zo'n bedrijf geen enkele uitgave doen maar uit het boedelkrediet kunnen bijvoorbeeld de salarissen wor den doorbetaald. De verstrek ker van het boedelkrediet mag zijn geld bij faillissement eerst opeisen. Daarna komen pas alle andere krediteuren. Ongetwijfeld kennen velen de houding „bei uns ist alles besser". In het algemeen wordt daaraan schouderophalend of geïrriteerd voorbijgegaan. Op één punt moet echter worden toegegeven, dat het in West-Duits- land (stukken) beter is geregeld dan in Ne derland. Dat ls op het punt van de wettelijke bescherming van de consument tegen voor hem of haar ongunstige bepalingen, die een leverancier in een standaardcontract zou kunnen bedingen. De Bondsrepubliek heeft wat dit betreft, een zeer ingrijpende wetge ving. Dit blijkt uit een gesprek met de heren mr J. du Pré en P. van Velzen, die samen een studie heb ben gedaan naar het Ge- setz zur Regelung des Rechts der Allgemeinen GeschSI tsbedingungen (het AGB-Gesetz). Door deze ingrijpende wetge ving blijkt niet één stan daardcontract onverlet te zijn gebleven. Deze „gründliche" stan- daardcontracten-wet, die op 1 april vorig jaar van kracht is geworden, beperkt zich dan ook niet alleen tot stan daardcontracten tussen leverancier en consu ment. De wet strekt zich ook uit tot overeenkom sten tussen bedrijven on derling, waarbij stan- daardvoorwaarden wor den gebruikt. Bovendien voorziet de wet nog in bepalingen, waardoor het voeren van proces sen betrekkelijk eenvou dig wordt gemaakt. Op grond hiervan kan een consumentenorgani satie, namens een consu ment, tegen bepaalde clausules die een bedrijf in een standaardcon tract heeft staan bij de rechter een klacht indie nen. Deze bevoegheid van een consumentenor ganisatie ls zeer bijzon der (en van groot be lang), omdat een klacht „normaal" door de con sument zélf moet worden aangekaart. Een particu lier zal echter om allerlei redenen, zoals een te hoge drempel of angst voor te hoge kosten, daaraan meestal niet be ginnen. Slechter In landen ais Zweden, Denemarken, Italië en Engeland bestaan welis waar ook wel speciale wettelijke regelingen ter bescherming van de con sumenten, maar deze gaan minder ver dan die in de Bondsrepubliek. Hoe anders, beter gezegd slechter, is dat in ons land gesteld. Hier be staan geen speciale wet telijke regelingen waar op de consument terug kan vallen. Zodoende kunnen leveranciers een zijdig standaardvoor- waarden opstellen en zich daarmee aan alle kanten indekken tegeno ver consumenten. In ge vallen dat een consu ment door zo'n „decreet" ln de sores komt, is hij of zij aangewezen op het begrip en de welwillend heid van de (kantoni- rechter. Een vooralsnog schrale troost is. zo begrijp ik van de heren Du Pré en Van Velzen. dat er in Ne derland wordt gewerkt aan een verbetering van de zwakke positie van de consument. De Commis sie van Consumenten- Aangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad heeft althans een eerste aanzet gegeven met een concept-plan, dat is geënt op de Duitse AGB-wet. Er moet ech ter nog een lange weg worden afgelegd, voor dat we ons in Nederland op dit gebied met West- Duitsland zullen kunnen meten. Hierbij hoeft al leen maar te worden ge dacht aan de „nodige" touwtrekkerij, als het wetsontwerp in de Twee de Kamer wordt behan deld, want een eventuele consumentenwetgeving naar Westduits model, grijpt diep in in de be staande Nederlandse si tuatie. Intussen wordt ook in het verband van de Eu ropese Gemeenschap ge werkt aan een regeling, waarin de (zwakkei posi tie van de consument wordt versterkt. Belang rijk hierbij is, dat ook op Europees niveau de Westduitse regeling dui delijk invloed zal hebben op het uiteindelijk resul taat. Voordeel Om misverstanden te voorkomen: in dit artikel wordt niet betoogd, dat standaardcontracten per definitie slecht zouden zijn. Aan een standaard contract zitten ook posi tieve kanten. Het gevaar daarvan is echter, zoals de praktijk aantoont, dat de leverancier teveel het eigen voordeel daar in vastlegt. In de AGB-wet zijn stan- daardvoorwaarden aller minst verboden. Dat zou in een economie, die zo sterk op massal produce ren en leveren is inge steld, in feite ook niet kunnen. Maar willen standaardvoorwaarden in West-Duitsland wette lijk door de beugel kun nen, dan moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan, met name: de wederpartij (kopen moet door de leverancier uitdrukkelijk op het be staan van de standaard- voorwaarden worden ge wezen. Het bewijs dat dit is gebeurd, moet de leve rancier leveren. Op grond van deze bepaling wordt verwacht dat méér dan in het verleden de overeenkomsten schriftelijk zullen wor den afgesloten. Wordt bij het afsluiten van een contract gebruik gemaakt van een formu lier, dan moet de verwij zing naar de standaard- voorwaarden op een ln het oog springende wijze op de vóórzijde daarvan worden afgedrukt. De consument moet op een eenvoudige en ln redelijkheid te eisen ma nier kennis kunnen ne men van de standaard- voorwaarden. Dat houdt met name in, dat een be drijf niet meer kan vol staan met het deponeren van de standaardvoor waarden elders, zoals bij de Kamer van Koophan del of op de Griffie van een Rechtbank. Integen deel, ln het algemeen zul len de voorwaarden in de winkel voor het grijpen moeten liggen of, bij voorbeeld ln een par keergarage, duidelijk moeten worden aange geven. De druk van de stan daardvoorwaarden moet zodanig zijn, dat het le zen geen al te grote moei lijkheden geeft. Dat be tekent, dat de „kleine lettertjes" ln de Bonds republiek taboe zijn ge worden. De koper dient tenslot te ook met de standaard- voorwaarden akkoord te zijn. Met deze bepaling wordt onderstreept, dat het niet voldoende is dat naar de standaardvoor waarden wordt verwezen en dat de consument daarvan op eenvoudige wijze kennis kan nemen. Er dient bovendien spra ke te zijn van wilsover eenstemming Klapper De grote „klapper" is evenwel, dat in deze standaardcontracten- wet een zwarte lijst is opgenomen van zestien (verbods (bepalingen Op grond hiervan is het bij voorbeeld niet toege staan voorijdkosten te berekenen als tijdens de garantieperiode een ap paraat moet worden ge repareerd. Voor alle andere bepalin gen in standaardcon tracten geldt dat ook al is er sprake van wilso vereenstemming daar van te goeder trouw ge bruik moet worden ge maakt. Bovendien beho ren standaardcontracten evenwichtig te zijn, wat wil zeggen dat er een goede verhouding moet zijn tussen de belangen van de jeverancier en die van de afnemer. Deze bepalingen vormen tevens de „handleiding" voor de rechter in kwes ties tussen leverancier en consument, met name als het gaat om de toet sing van de goede trouw. In het geval de rechter tot de uitspraak „on rechtmatig" komt. dan geldt die uitspraak niet alleen het desbetreffen de bedrijf, maar is van toepassing op alle ande re bedrijven Het zal niet verbazen, dat de heren Du Pré en Van Velzen tot de slot som komen, dat de con sumentenwetgeving in de Bondsrepubliek op een evenwichtig systeem berust en in principe voor zowel leveranciers als consumenten vrij goed is. Aangezien de wet pas een goed half Jaar van kracht is, kunnen (dur ven zij echter nog niet beoordelen of, l)de be drijven niet op al te grote problemen stuiten. 2) de consumenten voldoende van de wet gebruik ma ken en 3) of de consu mentenorganisaties hun bevoegdheid namens consumenten op te tre den voldoende benutten. Als de Westduitse wetge ving goed blijkt te vol doen, dan achten de he ren Du Pré en Van Vel zen een overeenkomstige wetgeving ook voor Ne derland aantrekkelijk, omdat het principe van de contractsvrijheid niet wordt aangetast. Hierbij maken zij echter wel de kanttekening, dat de duur van een eventuele procedure tot het uiter ste beperkt moet worden. De zwarte lijst met de zestien verbodsbepalin gen neemt bij voorbaat al een heleboel narigheid weg Daarnaast kunnen zowel de consumenten zelf als de consumenten organisaties toetsing van de overige bepalin gen door de rechter vra gen. Dit prefereren de heren Du Pré en Van Vel zen boven een preventief en bij voorbaat optreden van de overheid Chaotisch Intussen zal de consu ment ln Nederland de eerstkomende Jaren als het al tot een proces komt bij onenigheid met de leverancier aange wezen zijn op de welwil lendheid van de rechter. Dat wil zeggen dat het resultaat afhangt van de rechter die Je als consu ment tegenkomt. En dat komt er op neer. dat er een chaotische situatie in de rechtspraak op dit gebied bestaat. De Westduitse consu ment zit tn vergelijking met de Nederlandse wel gerieflijk op rozen R. A. Stevens (warmtetechnisch adviseur): Reclame iv misleidend, niet direct gericht, sterk overdreven. (Bij eengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17