'Groene hart' onaangetast Van der Stee stemde bonden niet tevreden Tuijnman eist extra geld g FT Stichting: 'Verlicht alimentatieplicht' Zuidmolukse delegatie terug Kamerfracties produceren zo'n dertig wijzigingsvoorstellen Groningen wil deelname overheid in KSH Personeelstekort in gevangeniswezen wordt verminderd Fleurop voor.. Uw Kunstgebit Gerechtelijke stap tegen ex-Kamerlid Voorzieningen voor autoverkeer 'Veel begrip voor standpunten' li i Léo Huidige toestand houdt ook emancipatie van vrouw tegen G!R\£pY usras** TmW bevat acetosal DINSDAG 7 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland wil het „groene hart" van Holland blijven behouden. Hij stelde zich gisteren in de Tweede Kamer teweer tegen de aandrang van vooral de VVD om het „groene hart" meer dan tot nu toe de bedoeling was te gebruiken voor de bouw van tienduizenden huizen die de Randstad in de komende jaren voor haar bevolking nodig heeft. De minister kwam gisteren met een eerste inzicht in wat zijn beleid zal worden op het gebied van de stads vernieuwing. Hij wil al van de dog ma's, dat er ofwel bij voorkeur ge sloopt en nieuw gebouwd moet wor den, ofwel per defintie gerenoveerd. Ook de invloed van de zittende be woners mag volgens Beelaerts wel belangrijk geacht worden, maar niet doorslaggevend. „Behoud en herstel moet waar mogelijk primair staan, maar ook als een lokaal bestuur bij mij komt met een nieuwbouwoplos- smg sta ik daar als bewindsman welwillend tegenover", aldus de mi nister die hiermee afwijkt van zijn» voorganger Schaefer, die zijn subsi diebeleid veelal sturend gebruikte. Wel wil Beelaerts van Blokland een- kleine rand van het groene hart vol bouwen, het gebied Pijncaker-Noot- dorp, waar langs de Hofpleinspoor lijn volgens de bewindsman een nieuwe stad moet verrijzen. Hij neemt hiermee de plannen van de vorige minister Gruyters over. De minister legde de mening van de CDA-fractie in de Tweede Kamer naast zich neer. In tegenstelling tot de VVD wil het CDA het „groene hart" in zijn geheel onaangetast la ten. Beelaerts van Blokland betoog de dat het gebied Pijnacker-Noot- dorp naar zijn inzicht helemaal geen landschappelijke waarde heeft,, maar hield wel een vurig pleidooi voor het openhouden van de rest van het „groene hart". „Als we daar echt aan zouden knagen, vergooien we het gebied definitief. Laten we onze kinderen de vrijheid laten om later alsnog over dit gebied te be slissen." De Tweede Kamer staat uiterst kri tisch tegenover de verstedelijkings- nota van ex-minister Gruijters, die gisteren door de nieuwe minister van ruimtelijke ordening Beelaerts van Blokland voor het eerst in de Tweede Kamer ter discussie werd gesteld. De PvdA-fractie wil dat de nota, die het ruimtelijk beleid in de komende tien jaar regelt, deels wordt opge schort voor nadere studies, de CDA- fractie wil er belangrijke wijzigingen in aanbrengen, en de fractie van de VVD vindt de nota een opeenstape ling van vrome wensen die niet te verwezenlijken zijn. Alle fracties kwamen met stapels wijzigingsvoor stellen: in de loop van het debat werden er rond de dertig Ingediend. Centraal in de verstedelijkingsnota is de bescherming van het „groene hart" van Holland, het groengebied in de Randstad rond Gouda dat te gen verdere woningbouw op grote schaal beschermd dient te worden. Om de woonbehoefte voor de ko mende jaren toch op te vangen wor den rond de grote steden en elders in het land groeikernen en groeisteden aangewezen. CDA-Kamerlid Dijkman verwierp de regeringsplannen ten aanzien van Nootdorp-Pijnacker (als groeikern voor Den Haag), Houten (als groei kern voor Utrecht) en het Westland. Verwezenlijking van een stad langs de Hofpleinspoorlijn bij Pijnacker zou het „groene hart" aantasten, en bouw bij Houten zou het groenge bied van de Kromme Rijn te veel bederven. Verder wil Dijkman dat in de provin cie Noord-Holland opnieuw een dis cussie op gang wordt gebracht over de aanwijzing van Purmerend als groeikern. „Een discussie zonder dat men het zwaard van Damocles in de. vorm van een ministeriële aanwij zing boven het hoofd ziet hangen." aldus Dijkman. net noordelijk deel van Noord-Hol land en het Kromme Rijngebied. Scherpenhuizen vond dat er sprake is van een overmaat van aandacht voor bewoners van oude en verou derde stadsdelen, en vroeg zich af of alle claims in de nota voor groeiste den en -kernen wel nodig zijn bij een hoogwaardige inrichting van de voornaamste stadsgewesten. Kombrink van de PvdA-fractie vond dat teveel onzekerheden in de bevol- kings- en woningbehoefteprognoses als schijn-zekerheid in de nota zijn aangenomen, met te veel harde cij fers voor de wenselijke woningbouw per gebied. Kombrink wil dat de regering alsnog de tijd neemt om diverse varianten per gebied op te stellen, waardoor aan de hand van de reële ontwikkelingen de passende variant direct uit de la getrokken kan worden. Hij meende, in tegenstelling tot de VVD, dat de woningbehoefte tot het jaar 2000 is onderschat, waardoor de problemen van het ruimtelijk beslag alleen maar groter worden. Kom brink drong dan ook aan op verdere studies evenals overigens de ande re linkse partijen om in stedelijke gebieden weliswaar kwalitatief hoogwaardig, maar met een grotere woningdichtheid per hectare te gaan bouwen. Zowel reeds bestaande wij ken als nieuw te bouwen wijken zou den verdicht gebouwd moeten worden. De Kamercommissie voor ruimtelij ke ordening vergadert de komende weken nog enkele malen over de nota, waarna de uiteindelijke Ka merbehandeling volgt. Werknemers van Scholten-Honig in Koog aan de Zaan leggen een schip aan de ketting. Dc boot had een vracht aan boord voor het bedrijf maar de schipper wilde wegvaren nadat bekend was geworden dat KSH uitstel van betaling heeft aangevraagd. De werknemers voorkwamen dit. ADVERTENTIE Van onze verslaggevers DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) heeft de vakbonden gisteren geen zekerheid gegeven over een boedelkre diet van enkele tientallen miljoenen guldens, waarmee Konink lijke Scholten-Honig (KSH) kan blijven draaien. Te dogmatisch Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om het personeelste kort bij het gevangeniswezen te ver minderen wil de staatssecretaris van justitie, mevrouw mr. E. A. Haars, op korte termijn 150 nieuwe bewaarders en gestichtswachters aantrekken. De Christelijke federa tie van overheidspersoneel (CFO) vindt dit aantal ontoereikend. „Het tekort aan mensen beloopt nu al 200 man", aldus bestuurder G. Hof, „en onze mensen hebben er genoeg van nog langer een onverantwoord hoog aantal overuren te maken." De CFO wacht de begrotingsbehan deling van justitie af, en als die niets oplevert, zullen de 4300 personeels leden in het gevangeniswezen zich over een harde lijn moeten beraden, aldus Hof. WD-Kamerlid Scherpenhuizen nam ten aanzien van het „groene hart" een ander standpunt in. Hij vond dat te dogmatisch voor het groen hou den ervan gekozen was, hetgeen ten koste gaat van andere gebieden waar dan de groeikernen moeten komen: wiehwit voetje heeft gehaald. Doet 'n mens goed: een bloemengroet. Maak keus uit het Fleurop ideeènboek bij uw bloemist. m Fleurop Inlerdora slaat er voor li Koninginnegracht 13S, Den Haag.' De minister wil eerst de kredietaan- vraag afwachten van de bewindvoer der, die door de Amsterdamse recht bank zal worden aangewezen. Naar de mening van de heer Schermer van de Industriebond NVV „ontloopt de minister zijn verantwoordelijkheid". Vier commissies uit de Tweede Ka mer zullen vandaag minister Van der der Stee, diens collega Andriessen (financiën) en eventueel minister Al- beda (sociale zaken) aan de tand voelen over de gang van zaken rond KSH. De bezetting van KSH-bedrij- ven in heel het land duurde gisteren voort. In de loop van maandag heb ben de werknemers van de laatste KSH-vestigingen besloten zich aan te sluiten bij de bezettingsactie, waartoe vrijdag in Koog aan de Zaan de aanzet werd gegeven. Dat bete kent dat nu alle 3500 personeelsle den van het concern rechtstreeks bij de bedrijfsbezettingen zijn be trokken. Gedeputeerden van Groningen heb ben intussen de regering overheids deelneming in KSH gevraagd. Mr. E. H. Toxopeus, commissaris der ko ningin, trok wat dit betreft gisteren een vergelijking met de forse rege ringsdeelneming in Volvo toen dit Limburgse bedrijf in moeilijkheden kwam te verkeren. Het college spreekt grote zorg uit over de wer kloosheid die in Oost-Groningen toch al zo omvangrijk is. Werkgelegenheid Minister Van der Stee zei gisteren in het gesprek met de vakbonden dat, „blijvend gestreefd wordt naar het behoud van zoveel mogelijk werkge legenheid". Hij had „begrip voor de gerezen onrust", maar zei dat er sinds de aanvraag voor uitstel van betaling alleen juridisch iets veran derd is in de situatie van het bedrijf. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer heeft gisteren schriftelijke op heldering gevraagd over de rol van Van der Stee. „Was de minister op de hoogte van de surséance-aanvrage? Heeft hij ermee ingestemd?", wil de fractie weten. Volgens bondsbe- stuurder Schermer wijst Van der Stee elke verantwoordelijkheid voor ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Dentoflx het speciale moderne poeder behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit de gehele dag rotsvast op zijn plaats te houden Dentoflx ver hoogt Uw zekerheid in gezelschap, beroep en sport. Probeer het nog heden. Verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. de stap van de KSH-leiding van de hand. Vooruitlopend op de herstructure-, ring van het zetmeel- en levensmid delenconcern zou Van der Stee moe ten bijspringen met enkele tiental len miljoenen guldens, als zogeheten boedelkrediet, waaruit ondermeer de lonen en salarissen betaald wor den. Van der Stee: „Er is geen aanlei ding te veronderstellen, dat zo'n kre diet er niet komt. De bereidheid van de overheid om, samen met de ban ken, kredieten te verlenen is nog steeds aanwezig." Vorige week heeft Van der Stee ge weigerd een bedrag van 7,5 miljoen gulden op tafel te leggen, dat KSH wilde hebben in de vorm van een zgn. achtergestelde lening. Deze vorm van overheidssteun is echter bedoeld voor gezonde bedrijven, die vla een groter eigen vermogen meer geleend geld (vreemd vermogen) wil len aantrekken. Bij het inwilligen van de KSH-wens zouden ook ande re noodlijdende bedrijven een be roep doen op deze vorm van steun. Daardoor ontstaat een ongewenste „run op de schatkist", aldus Van der Stee. Meer nieuws op de pagina economie. George en Katy Abraham BIOLOGISCH TUINIEREN ONDER GULS Alles over groente, fruit en bloemen m de kas Geill. met vele toto's en tekeningen Pb 123,50 Hans van Cuyfenborg OE GEURENOE BLOEMENTUIN Geurende plantan en bloemen als een nieuw idee voor uw tuin. Geill met 12 kleurenfoto s en kleurentabet Pb. M 6,50 Hans van Cuylenborg BIOLOGISCHE FRUITTEELT Een gebruiksboek voor de amatour- lumder Geili met 8 kleurenfoto s en vele tekeningen Pb. 110,75 Richard Mabey WILDE STRAATBLOEMEN Planten en bloemen tussen asfalt en beton Mei veie tekeningen inkleur Pb 117,50 Heten en John Philbrick BAAS IN EIGEN TUIN Over hel milieuvriendelijk onder controle houden van schadeli|ke msekien en andere dieren in uw tuin Geïllustreerd Pb. 16,50 Alan Gemmell HOllANDIA TUIN ABC Een naslagwerk voor een gezonde en plezierige hobby Geilt Pb 722,50 Richard Mabey HOllANDIA GIDS VOOR DE EETBARE PLANTEN IN 0E NATUUR 2e druk Voedingswaarde en gastronomische mogelijkheden van 300 eetbare planten en hun vindplaatsen Geïllustreerd. Pb f 23,50 UTRECHT Er wordt een gerechte lijk vooronderzoek ingesteld naar de activiteiten van het voormalige Tweede-Kamerlid voor de Boeren partij V. en van de Duitse dierenarts B.F.P. Vorig jaar december werd te gen V. proces-verbaal opgemaakt op grond van misbruik van officieel pa pier van de Tweede Kamer. De Duit se arts wendde met dit papier (on dertekend door een gefingeerde ba ron Bentinck) voor, dat hij bevoegd was in Nederland de diergeneeskun de uit te oefenen. De Utrechtse officier van justitie mr.» H. W. J. Droesen motiveert het ge rechtelijk vooronderzoek op een „verdenking op basis van valsheid in geschrifte". De rechter-commissaris mr. C. L. baron Van Harinxma te Utrecht is belast met het gerechte lijk vooronderzoek. De bekende en soms omstreden vechter tegen mis standen in de paardesport J. Stam uit Soesterberg attendeerde vorig jaar de AID, de opsporingsdienst van het ministerie van landbouw en visserij, op het misbruik van het papier van de Tweede Kamer. Doping Volgens Stam zou de Duitse dokter in de loop der jaren tal van Neder landse renpaarden doping hebben toegediend. De arts werd 21 novem ber 1977 bij de grenspost Bergh aan gehouden en verhoord door de AID. Tijdens dat verhoor werd een koffer met antibiotica in beslag genomen, die volgens Stam zou aantonen dat P. een groot aantal Nederlandse pi keurs en eigenaars van stallen van dienst was geweest met het toedie nen van doping aan paarden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat wil de extra voorzieningen voor het autoverkeer bekostigen met geld waarvoor hij een claim bij de minister van financiën op tafel heeft gelegd. De minister wil dit jaar geen ver schuiving van de geldstromen bin nen zijn eigen departement, bijvoor beeld van het openbaar vervoer naar het autovervoer. Pas over enkele maanden, in de voorjaarsnota, zal duidelijk worden of het door hem geëiste extra geld door het kabinet beschikbaar wordt gesteld. In de schriftelijke voorbereiding van de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer schrijft minister Tuijnman dat de wensen die in de regeringsverklaring staan vermeld (opheffen van files op rijkswegen e d.) een verhoging van zijn budget moeten inhouden. Van de vrijheid die alle ministers in het kabinet elkaar gegeven hebben om binnen de eigen begroting desge wenst verschuivingen aan te bren gen, wil Tuijnman dit jaar geen ge bruik maken. Hij schrijft zich goed te kunnen vinden in de geldverde- lmg zoals zijn voorganger Westerterp die heeft uitgedacht. Buurtbus De experimenten met de buurtbus noemt minister Tuijnman zeer ge slaagd. Buurtbusjes zijn door het Rijk beschikbaar gestelde kleine busjes, die in gebieden zonder streekbus met vrijwillige chauffeurs een willekeurige route rijden. Bij de vijf nu rijdende buurtbusjes blijkt de inzet van de vrijwillige chauffeurs optimaal te zijn, en werden in drie maanden 20.000 ritten verkocht. Dat grote aantal reizigers heeft er in enkele gebieden zelfs toe geleid dat op drukke uren een grotere bus. met beroepschauffeur, moet worden ingezet. Minister Tuijnman meldt verder dat hij in principe positief staat tegen over de suggestie om busjes voor groepsvervoer in stedelijke gebieden net als taxi's van de vrije busbanen gebruik te laten maken. Van geval tot geval moet de wenselijkheid daartoe worden bekeken, aldus de bewindsman. Hij kondigt ook aan de eerder inge voerde verplichting voor taxi's om een inwerp-safe aan boord te heb ben, te zullen tenietdoen. Gebleken is dat het bedrijfsleven die veilig heidsmaatregel toch niet wil, zo stelt de minister, die bovendien meedeelt dat de grote meerderheid van de taxi-exploitanten en de gemeente besturen ook geen verplichting wil len voor een taxi-meter. SCHIPHOL (ANP) De vijf vooraanstaande Zuidmolukkers, die een reis van vier weken door Indonesië hebben gemaakt, hebben tijdens hun gesprekken met autoriteiten en particulieren veel begrip voor hun standpunten ontmoet. Deze mening gaf Th. O. Kuhawael, gisteravond na zijn aankomst op Schiphol. Minister D. S. Tuijnman De delegatie had oorspronkelijk zon dagmorgen op Schiphol zullen aan komen, maar een vertraging tijdens de vlucht van Jakarta naar Amster dam stelde de aankomst tot gister avond uit Kuhawael verklaarde „openlijk te hebben kunnen praten met wie de delegatie dat maar wilde. De mensen waren op de hoogte van onze stand- DEN HAAG Vooruitlopend op een definitieve regeling inzake de onderhoudsovereenkomsten voor waardevolle landschapselementen is het ministerie van CRM via enke le interimregelingen al ongeveer duizend van deze overeenkomsten aangegaan. Minister Gardeniers-Be- rendsen (CRM) zegt dit In de memo rie van antwoord bij de CRM-begro- ting. punten en kenden onze achtergron den. We konden vrij praten en we hebben veel begrip ontmoet", aldus Kuhawael. Volgens hem bestaat er een grote behoefte aan informatie In Indonesië. Hij pleitte dan ook voor een veelvuldiger en betere uitwisse ling van gegevens. Kuhuwael stelde met nadruk dat hij zich tijdens zijn verblijf in Indonesië niet geïndoctri neerd heeft gevoeld. L. Ch. Mantouw, een van de twee voorzitters van de gemengde Zuid- molukse/Nederlandse commissie Kobben, verklaarde dat de gesprek ken. zeker die over de onderwerpen met een politieke achtergrond, niet altijd gemakkelijk waren verlopen. De heer Mantouw stelde dat andere groepen, met het materiaal dat deze delegatie heeft meegebracht, verder moeten werken aan de totstandko ming van de dialoog. Op de vraag of de Indonesische autoriteiten de me ning over de noodzaak van een dia loog delen, antwoordde hij: „Ik meen dat men daar wel iets in die opbouw van een dialoog ziet, in de zin van waarom niet." Jug) „Pap, kom eens kijken: hij doet wat ik al lang zo graag had willen doen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mannen, die twaalf jaar ot langer alimentatie hebben betaald na een echtscheiding de zogenaamde alimentatie-veteranen moeten daar zo snel mogelijk liefst met onmiddellijke ingang van worden vrijgesteld. Dit kan door een noodwet in te dienen, waarin dit geregeld wordt. Dit plan heeft de Stichting organisatie gescheiden mensen (SGOM) ingediend bij minister De Ruiter van justitie. Aangezien het de bedoeling van deze stichting is om op den duur te komen tot een alimentatieregeling, waarbij alleen maar sprake is van een overbruggingsalimentatie van twee tot vijf Jaar, waarna de vrouw voor zichzelf moet zorgen, pleit de stichting voor een noodwet, die. wan neer de uiteindelijke wetge ving er zal zijn, snel weer in getrokken kan worden. Het aannemen van deze 'noodwet biedt, volgens voor zitter Verhaaren van de SOGM, eindelijk soelaas aan de mannen, die tot een „le venslange alimentatie ver oordeeld zijn". Bij de SOGM zijn bijv. mannen aangeslo ten, die al 38 of 46 jaar ali mentatie betalen en die door de rechtbank elke keer weer opnieuw verplicht worden deze betaling voort te zetten. De SOGM vindt dit een mis stand. die met de wet in de hand in stand kan worden gehouden. „Vroeger werden de vrouwen niet goed be schermd in geval van een echtscheiding, maar nu wor den ze overbeschermd. Dat houdt hun emancipatie en zelfontplooiing tegen," meent de heer Verhaaren. Welwillend? Maar ook hij ziet wel in, dat. het vooral voor oudere vrou wen zonder voldoende oplei ding, in deze tijd van werk loosheid vrijwel onmogelijk is een baan te vinden. Wan neer de mannen van deze vrouwen door de nieuwe noodwet vrijgesteld zouden worden van hun alimentatie plicht. zouden deze vrouwen een uitkering moeten krijgen uit de AAW (Algemene Ar- beidsongeschitkheidswet). of uit de bijstand of uit een nieuw op te richten waar borgfonds (bestaande uit overheidsgeld), dat moet voorzien in, wat hij noemde „schrijnende gevallen". De SOGM heeft al met minister De Ruiter over dit plan ge sproken. Men had de indruk bij hem een welwillend oor te hebben gevonden. Wanneer mannen langer dan twaalf jaar alimentatie moeten be talen, ongeacht de duur van het huwelijk, ontaardt de ali mentatie van een onderhoud splicht in een straf zonder uitzicht, meent de SOGM. Wat betreft de alimentatie betaling voor de kinderen zegt de SOGM, dat de man wel voor zijn kinderen moet blijven betalen. Verder heeft de stichting ln haar nieuwe beleidsplan opgenomen, dat ook na de scheiding de ouder lijke macht van beide ouders gehandhaafd blijft, waarbij de ene ouder wordt aangewe zen voor de dagelijkse verzor ging van het kind, waardoor hij of zij bij verschil van in zicht omtrent de opvoeding van het kind wel de beslissen de stem heeft. Ook wil men dat de rechter een omgangsregeling vast stelt voor het kind en de ou der, die het huis verlaat. Deze omgangsregeling behoort nu al tot de mogelijke maatrege len, die de rechter kan ne men. maar de stichting vindt, dat het een verplichting zou moeten zijn deze regeling vast te stellen. Lichtvaardig Tenslotte zegt de stichting in haar beleidsplan, dat er geen lichtvaardige echtscheidin gen maar wel lichtvaardige huwelijken bestaan. Vandaar dat men pleit voor huwelijks voorlichting op het voortge zet onderwijs. Dat zou vol gens de stichting moeten ge beuren in het vak maat schappijleer. Om jonge men sen niet in het huwelijk te lokken, zou de overheid ver der gehuwden en ongehuw- den gelijk moeten behande len bU woningtoewijzing en zou zou onmiddellijk de vrij stelling van militaire dienst plicht voor gehuwden moe ten afschaffen, meent de stichting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3