tonden eisen behoud £SH als totaliteit Rabobank: in '77 sterke nijging kredietvraag Helioform en Breman krijgen „Ploegprijs" Dollar wat hoger na zwakke start Hoger resultaat Ballast-Nedam /Vim Spit: prijs bewijst dat systeem niet deugt oeren-leveranciers ernstig in het nauw OrmasHB Sharpüü elektronische kasregisters #\ORMAS BV Staking bij DAF- België duurt voort Premielening Rotterdam-'57 uitgeloot óoral uit agrarische sector Veel vacatures Man probeert in Helmond met valse francs te betalen Dubbele omzet bij Daisy verwacht DAG 7 MAART 1978 in onze verslaggevers ISTERDAM/DEN HAAG De vakbonden eisen dat het Koninklijke Scholten-Honigconcern in n totaliteit blijft bestaan en niet in delen zal worden opgesplitst. Zij achten dit in het belang van werkgelegenheid. De bonden hebben hun eerdere standpunt verlaten waarbij zij weliswaar Iden voorkomen dat het concern geheel uiteen zou vallen maar er toch mee akkoord gingen dat merkartikelengroep en de zetmeelgroep afzonderlijk bij andere ondernemingen zouden worden dergebracht. FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 17 - RHS 19 iofdbestuurder H. Tj. Daane van Industriebond CNV vond het on- Idoende dat minister Van der Stee een boedelkrediet niet uit te slui- Nog afgezien van het feit dat de inister niet concreter kon zijn over krediet (dat later kan worden geëist boven alle andere vorderin- d): de vakbonden zijn zeer teleur- steld dat Van der Stee na zoveel anden nog steeds geen totaal in heeft. „De minister hulde zich algemeenheden," aldus de heer lane. En over de buitenlandse ves- ingen waarvoor faillissement :igt met zeer ernstige gevolgen or de Nederlandse bedrijven had der Stee gezegd: „Het heeft de ndacht." Ook daar hadden de vak- anisaties de bewindsman graag positiever gezien. roningen provincie Groningen vraagt net de vakbonden om KSH als een heel te behouden, maar doet dit ich met een slag om de arm doer de «voeging „voorshands". (Over heidsdeelneming kan niet via de noordelijke ontwikkelingsmaat schappij (NOM) zolang KSH een ge heel blijft. Dit zou echter kunnen veranderen als KSH in delen uiteen zou vallen, zou deelname door de NOM in de Groningse zetmeelgroep overwogen kunnen worden red.). De vakbondseis dat geen buiten landse KSH-vestigingen mogen worden afgestoten, wordt aange vuld met de opmerking dat afsto ting slechts verwerpelijk is indien dit ten nadele van de werkgelegen heid in Nederland zou zijn. De vak-' bondseis om zo snel mogelijk boe delkredieten te verstrekken wordt volmondig gesteund. Ook de ge meenten Hoogezand en Veendam hebben telegrammen verstuurd. Gisteravond hebben de gemeentera den over KSH vergaderd omdat ge vreesd wordt voor verlies van ar beidsplaatsen. Niet alleen bij de werknemers, ook onder de boeren in het noorden des lands is grote ongerustheid ont staan door de stappen van de KSH- ADVERTENTlE vanaf f 1295.-excl.btw BRUSSEL (ANP) De ongeveer 1100 arbeiders van het Belgische DAF-bedrijf te Oevel zijn maandag hun tweede stakingsweek ingegaan zonder dat er enig uitzicht is op een verzoening van de standpunten van arbeiders en directie. Vorige week maandag legden de arbeiders bij DAF in Oevel het werk neer. Dat gebeurde nadat onderhandelingen over een nieuwe CAO waren afge broken omdat de directie weigert arbeidstijdverkorting in te voeren. leiding. De 1600 telers van fabrieks aardappelen in de Groninger veen koloniën, die aan KSH leveren, wil len van minister Van der Stee de garantie, dat zij in elk geval de mini mumprijs voor hun produkten krij gen. Van der Stee heeft die verzeke ring gegeven ten aanzien van de oogst van vorig jaar. Hij heeft nu echter meegedeeld, dat er geen spra ke kan zijn van garanties, „gelet op de voortgaande onderhandelingen over de toekomst van KSH." Al is de oogsttijd nog niet aangebro ken. de telers zijn zeer ongerust, zo werd gisteren ook van de kant van de bonden bevestigd. NVV-er Scher mer vreesde dat ook de boeren als schuldeisers onderdelen of produk ten uit KSH-bedrijven zullen opei sen. In landbouwkring werd er giste ren op gewezen, dat de boeren ook nog wachten op betaling van de laatst geleverde aardappelen van de vorige oogst. Inmiddels draaien de KSH-bedrij ven, die door het personeel zijn be zet, zo veel mogelijk gewoon door. Leveranciers verstrekken hun grondstoffen normaal, al zeggen de bonden dat Wessanen hier een uit zondering op maakt. Wessanen is lange tijd een ernstige kandidaat geweest voor overneming van de le- vensmiddelenpoot van KSH. Gisteren zijn nog bezet de Varopa- bakkerijen in Tilburg -(150 werkne mers) en de Pelmolen in Vlaardin- gen (100 man). Buisman in Zwart sluis wordt permanent bewaakt om tb voorkomen dat schuldeisers voor raden terughalen. Het gemeentebe stuur van Zwartsluis heeft alle me dewerking toegezegd. Maandagmor gen was al het tweede KSH-bedrijf in Koog aan de Zaan bezet nadat vrijdag al de Vereenigde zetmeelbe- Van der Stee begroet NW-vertegenwoordiger Schermer bij het overleg met de vakbon- r de moeilijkheden bij Scholten-Honig. drijven in die plaats door het perso- neel was overgenomen. Directeuren De directeuren van de vestigingen stellen zich in vele fabrieken loyaal op tegenover het personeel. Varopa- directeur D. van der Woerd in Til burg verklaarde alle begrip te heb ben voor het feit dat het personeel voor zijn werkgelegenheid vecht. De heer Van der Woerd neemt formeel niet aan de bezetting deel maar blijft gewoon op zijn post. Hij pleegt overleg met de ondernemingsraad. Directeur Dirkes van het Utrechtse Honlgbedrijf zei geen moeite te heb ben met het aanblijven in zijn func tie. „Elke beslissing die ik neem, neem ik na ruggespraak met het actiecomité," aldus Dirkes. De Utrechtse vestiging was zondagmid dag in overleg met de plaatselijke directie overgenomen door het per soneel. De voorzitters van de Industriebon den NW en NKV, Arie Groenevelt en Piet Spijkers, hebben gisteren een tournee gemaakt langs de bezet te bedrijven. AMSTERDAM De koers van de dollar ls gisteren aan vrij grote schommelingen onderhevig geweest In de ochtenduren zakte de koers aanvankelijk, waarbij de notering In West- Duitsland opnieuw beneden de twee mark terechtkwam. Later op de dag trad een opmerkelijk herstel op zonder direct aanwijs bare oorzaken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Terwijl hel totale personeelsbestand van de Rabobank-organisatie vorig jaar met 914 man toenam tot bijtaa 22.900 man, steeg het aantal per soneelsleden in dienst van de Centrale Rabobank (de kanto ren in Utrecht en Eindhoven) met slechts 25 man. Volgens ir. Lardinois wordt het hoe langer hoe moeilijker gespecialiseerd personeel te krijgen. Het aantal vacatures bij de Centrale Rabo bank zal, zo verwachtte hij, daarom midden van dit jaar 500 bedragen, tegen momenteel zo'n 400. Volgens drs R. B. J. van Eldik, lid van de hoofddirectie, is de normale kantoorbediende bezig uit te sterven. Ook speelt bij de vacatures een rol, dat kleinere bedrijven die zich bewegen op het gebied van de automatise ring (computers e.d.) op wlke gebied veel van de vacatures betrekking hebben vaak meer betalen. Voorts is het gebrek aan mobiliteit bij de mensen van niet te onderschatten invloed. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het jaar 1977 heeft voor de Rabobank-organi satie in het teken gestaan van een ongekend sterke kredietvraag van de kant van de agrarische sector. Aldus ir. P. J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabobank tijdens een toelichting op de voorlopige cijfers over het afgelo pen jaar. Niet alleen verhoogden goede be drijfsresultaten in een aantal agrari sche sectoren in 1976 de investe- ringsanimo in het afgelopen jaar, ook de met modernisering en schaal vergroting gemoeide investeringsbe dragen toonden een sterke toene ming. Een en ander niet in de laatste plaats voor de ook in 1977 nog sterk gestegen grondprijzen. De indruk bestaat, dat de grote kredietvraag vanuit de agrarische sector o.m. po sitief beïnvloed werd door de rente- subsidieregeling van de overheid. Naast de sterk toegenomen krediet vraag van individuele land- en tuin bouwbedrijven lieten ook de bedrij ven in de sectoren handel, nijverheid en dienstverlening zich niet onbe tuigd, terwijl de woningbouwfinan- cieringen zich eveneens op een vrij hoog niveau bleven bewegen. De bui tengewoon sterke groei van de kre dietverlening kon worden gereali seerd ondanks de bestaande krediet- beperking van De Nederlandsche Bank. Voor het lopende jaar rekent de Ra- bobank-organisatie wederom op een forse stijging van de kredietvraag, zo zei de heer Lardinois, al zal deze, naar het zich laat aanzien, minder groot zijn dan het vorige jaar. Met name zal de vraag naar woningfinan ciering wel iets afnemen. Spaartegoed De totale financieringsactiviteit van de Rabobank gaf vorig jaar een stij ging te zien met 8 (5.9) miljard, of 24 procent, tot 40,5 (32,5 miljard). Hiertegenover stond een vergroting van de toevertrouwde middelen 8,7 (5.7) miljard, waarmede het totaal met 21 procent steeeg tot 50 (41,3) miljard. De aanwas van de tegoeden op spaarrekeningen beliep in 1977 5,0 (2,0) miljard, waarmede het to tale spaartegoed eind 1977 uitkwam op 32,8 (27,7) miljard. Dit alles resulteerde in een stijging van het balanstotaal met 21 procent Ir. P. J. Lardinois tot 61,4 (50,9) miljard. De bedrijfs resultaten, aldus ir. Lardinois, hiel den met deze groei echter geen gelij ke tred. De nettowinst was met 244 miljoen niet meer dan 12 procent hoger dan in 1976. Dit bedrag wordt nagenoeg geheel gebruikt voor de versterking van de reservepositie De Rabobank-organisatie financiert momenteel ongeveer 1/3 van de Ne derlandse woningmarkt. Tot dusver re is in deze markt nog niet veel ervan gemerkt, dat door het rapport Hofstra het publiek wat voorzichti ger is geworden. Het lijkt erop, dt de rente zowel op de kapitaal- als op de geldmarkt de neiging heeft iets terug te lopen. De koersdaling was aan het begin van de dag alarmerend. In Tokio waar de geldmarkt door het tijdsver schil van acht uur met West-Europa al weer dichtging toen hij hier open de, kwam de Amerikaanse munt op een nooit eerder bereikt dieptepunt van 235,2 yen. De Japanse centrale bank moest niet minder dan een half miljard dollar kopen om te voorko men dat het Amerikaanse betaal middel nog verder zou dalen. Als oorzaken van de neerwaartse be weging werden genoemd het op nieuw falen van de partijen in het Amerikaanse mijnconflict om tot een oplossing te komen en verder de steeds hardere roep in de OPEC- landen om een andere rekeneenheid. Kennelijk had men in de geldwereld ook verwacht dat tijdens het week einde de Zwitserse nationale bank en de Amerikaanse Federal Reserve Board (soort centrale bank) samen iets zouden uitbroeden om een ver dere afkalving van de dollar tegen te houden. Er gebeurde echter niets. In Amsterdam opende de munt van de VS op 2,14 na vrijdag op ruim 2,15 te zijn gesloten. Even ging de daling door tot ƒ2,1390 maar in de middaguren werd ƒ2,1890 gegeven. Het slot kwam op ƒ2,1690. In Frankfort kwam de dollar in het begin van de dag beneden 2 mark maar bij het scheiden van de markt stond er DM 2,0348 op het bord. Over een krachtig ingrijpen van de Duitse centrale bank was echter niets be kend, men tastte in het duister over de werkelijke reden van deze koers- beweging. In Zürich liep de dollar zelfs nog sterker op. In de olie exporterende landen wordt nog steeds gesproken over een ver vanging van de dollar. Het Saoedi- sche ministerie van oliezaken zei daarbij dat het niet de bedoeling was de dollar als betaalmiddel af te schaffen maar dat uitsluitend ge zocht moet worden naar een andere rekeneenheid. Uit Koeweit werd gis teren bekend dat dit sjeikdom op het DEN HAAG - Het Nederlandse mi nisterie van landbouw en visserij heeft Israël gewaarschuwd voor een overaanbod van trosanjers op de EG-markt en bij dit land aange* drongen op een voorzichtiger beleid wat de naar de Gemeenschap te zenden hoeveelheden betreft. ogenblik een miljoen dollar minder per dag aan zijn olie verdient dan vorig jaar om deze tijd. ROTTERDAM - Bij de jaarlijkse uitloting van de 2.5 pet premiele ning Rotterdam 1957 is de 100.000 gevallen op obligatie nr. 3 van serie 5462 en de 50.000 op nr. 6 van serie 2436 De twee prijzen van 10.000 gingen naar nr. 3 van serie 5452 en nr. 3 van serie 18 887. Met 5.000 zullen wor den afgelost nr 10 van serie 2512 en nr 2 van serie 16 691. Afgelost met 1.000 worden tien obligaties, t w nr. 3 van serie 2512, nr. 6 van serie 3998, de nrs. 1 en 2 van serie 5452, nr 40 van serie 5913, nr. 1 van serie 7090, nr. 4 van serie 7266, nr. 7 van serie 9703, nr. 5 van serie 11 558 en nr. 10 van serie 13 948. Met ƒ500 lootten 24 obligaties uit nr. 3 van serie 1999, nr. 4 van serie 2436, nr 7 van serie 4839, nr. 8 van serie 5452, nr 9 van serie 5462, nr. 10 van serie 7090, nr. 9 van serie 7514, de nrs. 8 en 9 van serie 9703, nr. 10 van serie 11 515, de nrs. 3 en 7 van serie 11 558, nr. 1 van serie 12 595, nr 1 van serie 14 334, de nrs. 3. 4 en 6 van serie 14 358, nr. 8 van serie 14 775, de nrs. 3 en 5 van serie 15 558. nr 1 van serie 16 271, nr 7 van serie 16 691, nr. 1 van serie 16 899 en nr. 4 van serie 18 867. Verder worden nog eens 460 obligaties afgelost met 125 elk. HELMOND (ANP) - In Helmond is gisteren de 40-jarige 8. C. uit Mali aangehouden. De man, die in Parijs woont, wilde volgens de politie In een winkel betalen met achttien val se. briefjes van honderd Franse francs. De verdachte vertelde de politie dat hij het geld had ontvangen van een bank in Parijs. AMSTERDAM Ballast-Nedam heeft ln 1977 bij een van 1.240 tot 1.200 miljoen gedaalde omzet een nettowinst na belastin gen behaald van 17,6 miljoen (v.j. 12,5 miljoen). Voorgesteld wordt het dividend per aandeel van 20 te verhogen van 4 tot 4,80. Met ingang van 1 januari 1977 wor- den investeringen ten behoeve van werk in het Midden-Oosten voor een substantieel deel ten laste gebracht van onderhanden werken. Dit leidt daartegenover tot lagere afschrijvin gen op duurzame activa en dus tot een lagere kasstroom. Deze is per aandeel gedaald van 54 tot 37,40. De totale kasstroom daalde van ƒ50,6 tot 47,7 miljoen. Het aandelenkapitaal per eind 1977 bedroeg 25,5 miljoen tegen 18,7 miljoen eind 1976. De winst per aan deel steeg van 13,30 tot 13,80. De investeringen in duurzame activa bedroegen 71,4 miljoen tegen 43,9 miljoen. De orderportefeuille be draagt 5500 miljoen tegen 1300 miljoen. Eind vorig jaar kreeg Bal last-Nedam een order van 4,7 mil jard uit Saoedi-Arabië. DAISY SYSTEMS HOLLAND (computers), die vorig jaar een ge deelte van het failliet gegane Teal- tronic-Singerconcern heeft overge nomen, verwacht voor dit jaar een omzet tussen de 17 en 20 miljoen tegen 7,5 miljoen vorig Jaar. Dit zal worden bereikt door de produktie van het computer systeem Model 2500 op te voeren. Als het bedrijf hierin slaagt, liggen de verkoop en installatie van 1.000 eenheden in 1979 binnen de mogelijkheden. Op het ogenblik produceert Daisy ca. 600 computers per jaar In 1978 zal Daisy trachten de markt uit te brei den en haar produkten ingevoerd te krijgen in het Nabije en Midden- Oosten, Afrika en Oost-Europa. Con tacten met importeurs in deze gebie den zijn reeds gelegd. Het perso neelsbestand is uitgebreid van 60 tot 100 man. Dit jaar zal dit aantal nog flink toenemen. Het Koninkrijk Noorwegen gaat over door middel van een onder handse plaatsing buiten Nederland tot uitgifte van 67, pet. 5-jarige Euro- gulden-notes tot een nominaal be drag van ten hoogste 100 miljoen gulden tegen de koers van 99'/. pet. Aan de aandeelhouders van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen Zal binnenkort een statutenwijziging worden voorgelegd, onder meer ver band houdend met de fusie met Hol- landia in Krimpen aan de IJssel. De belangrijkste punten ln het voorstel zijn de wijziging van de naam in Hollandia-Kloos en een verdubbe ling van het maatschappelijk kapi taal tot 20 miljoen. Op het ogen blik zijn alle aandelen geplaatst. Bij de jaarlijkse trekking van de 2,5 pet premielening Den Haag 1952 - 1 obligatie nr. 93 278 uitgeloot met 100.000. Een prijs van 25.000 viel op nr. 20 214 en van 10.000 op nr 84 622 Met 5000 lootten uit de nrs. 43 008 en 83 638. Tien obligaties 2ullen wor den afgelost met 1000, en wel de nrs 5474, 10 562, 33 506, 44 550, 57 012, 57 145, 58 670, 74 561, 94 517 en 95 273. Verder zullen nog 485 obli gatles worden Sgelost met elk 150 KRASNAPOLSKY wil over 1977 een onveranderd dividend uitkeren van 3 in contanten over het ver hoogde aandelenkapitaal. De winst na belastingen bedroeg 535.000 (417 000) gulden ITRECHT Het feit dat er al prijzen worden uitgereikt aan ndernemingen, die duidelijk aandacht schenken aan de mense- Ijke aspecten van de arbeid, is het bewijs dat ons huidige conomische systeem niet deugt, zo stelde vice-voorzitter Wim Ipit van de FNV vast. Ipit vindt, dat de zeggenschap in ndernemingen moet worden ver- tonden aan de factor arbeid en niet lan de factor kapitaal. Voorzitter an Lanser van het CNV was daar- an niet bij voorbaat overtuigd. Hij neent, dat zeggenschap samen- langt met het dragen van verant woordelijkheid. Dit sluit mensen, die ia een financieel belang het voort- lestaan van een onderneming moge- ijk maken, niet zonder meer uit. Een en ander kwam naar voren in en forumdiscussie die werd gehou- len na de uitreiking van de Ploeg- irijzen-1978. De Ploegprijs (een plas- lek en een bedrag in geld) van de Stichting Werkgemeenschap Berg- ïyk, die in 1963 is ingesteld ter gele- [enhcid van het 40-jarig jubileum wan Weverij de Ploeg in Bergeyk. is testemd voor mensen of instellin gen, die hebben bijgedragen tot ver wezenlijking van de werkgemeen schapsgedachte. De prijs is dit jaar toegekend aan de Bremangroep in Genemuiden en Helioform in Drunen. Meer bevoegdheden Helioform is in 1972 ontstaan toen de schoenfabriek Bloch en Stibbe moest sluiten. Besloten werd. de pro duktie van het merk Helioform voort te zetten met 180 werknemers, die deelnamen in het aandelenkapitaal. Hiertoe werd een besloten vennoot schap opgericht. Uit de afvloeiings- gelden van de vorige werkgever werd 200.000 gulden vrijgemaakt, die door de werknemers als risicodragend ka pitaal beschikbaar werd gesteld. Het werknemersdeel in het aandelenka pitaal bedraagt nu 51 procent. De produktie van Helioform is inmid dels gestegen van 1800 tot 2200 paar schoenen per dag. De ondernemingsraad van Helio form heeft meer bevoegdheden dan de wettelijk vastgelegde. Een van de vier commissarissen is een werkne merspakket aandelen. Het dividend en vijftien procent van de winst wor den jaarlijks hoofdelijk over de werknemers verdeeld. Over Helioform zegt het Juryrapport, dat er vele tekenen zijn van positieve betrokkenheid bij het werk in het bedrijf. „Naast een opmerkelijk eco nomisch resultaat in deze bepaald niet door voorspoed gezegende be drijfstak. is er een opvallend laag ziekteverzuim en is arbeidsverloop praktisch afwezig Ook is er een gro te zorg voor kwaliteit en produktivi- teit, met name in de uitvoerende sector, zonder dat dit leidt tot ver storing van de onderlinge solidari teit." Breman. een installatie en service bedrijf met ruim 550 medewerkers, is in 1972 omgezet in een beheermaat schappij met een aantal zelfstandige werkmaatschappijen. Breman Be heer verhuurt aan de nu twaalf werkmaatschappijen terreinen, ge bouwen, machines en transportmid delen, ze verstrekt leningen en ze benoemt en ontslaat directieleden van de dochtersmaatschappijen op bindende voordracht van de onder nemingsraad van de desbetreffende „dochter". Bijbelse gronden De ondernemingsraden, die in alle zaken meebeslissen, zijn vertegen woordigd in de vereniging „Werkne mersbelagen Breman". Deze vereni ging en Breman Beheer zijn beide voor 50 procent aandeelhouder van Brebank, een besloten vennoot schap die is opgericht om de inves teringen ten behoeve van de werk maatschappijen te reguleren. De di rectie van Brebank bestaat uit drie leden tevens commissarissen van Breman Beheer van wie er één wordt voorgedragen door de Vereni ging Werknemersbelangen, één door Breman Beheer en één door deze twee samen. Deze constructie is mogelijk ge maakt door de oorspronkelijke eige naar, R. Breman, die op bijbelse gronden meende, dat eigendom van een in een onderneming geïnves teerd kapitaal geen zeggenschap mag betekenen over de daarmee te verrichten arbeid. De Jury voor de Ploegprijs kwam tot de conclusie, dat eigen mondigheid en verant woordelijkheid bij de Breman-groep „zeer zichtbaar" zijn in openheid van informatie, meedenken en ver beteren van werkopdrachten. Men- .sen met minder mogelijkheden zijn niet uitgestoten en de onderlinge solidariteit is versterkt. De bedrijfs resultaten zijn goed Drs P C W M. Bogaers, bestuurslid van de Stichting Werkgemeenschap Bergeyk. lid van de jury en oud- minister van volkshuisvesting, zei dat vervreemding van arbeid en be drijf een steeds groter probleem wordt. De mensen zijn mondiger ge worden en ze willen die mondigheid ook in het dagelijks werk tot uit drukking kunnen brengen. Bij Heli oform en Breman is volgens drs. Bogaers bewezen, dat werknemers die tot deelgenoten en medewerkers worden „gepromoveerd" in grote meerderheid positief reageren op kansen om meer verantwoordelijk heid te dragen en de onderlinge sa menwerking te verbeteren In de forumdiscussie zei de heer Breman. dat een van de eerste pro blemen voor hem was. dat hij niet serieus werd genomen. HIJ kreeg veel met vooroordelen te maken Hij ziet dan ook niet zoveel mogelijkhe den tot navolging, omdat het moei lijk is „kapitaalverschaffers te vin den die afstand willen doen van de zeggenschap over hun kapitaal" De heer F 8warttouw (Scheepvaart- vereniging Zuid) daarentegen ge loofde niet dat de feitelijke macht bij de meestal anonieme aan deelhouders ligt. De heer Breman stelde daar tegenover, dat er in ieder geval een „tóp" is die de dienst uitmaakt, ook als het gaat om be langrijke zaken als fusies en be drijfssluitingen. Door de invloed van het kapitaal „dood te maken" krijgen de mensen onderaan ln ieder geval de zekerheid, dat ze in kunnen grijpen als er ergens iets fout dreigt te gaan Tegen de VAD De heer Breman sprak zich ook uit tegen de vermogensaanwasdellng Hij is nu eenmaal tegen zeggen schap via kapitaal, of die zeggen schap nu terecht komt bij de kapi taalverschaffers of via de VAD bij de werknemers. Het kapitaal moet „in het midden blijven", zoals hij het uitdrukte. Spit bepleitte on der meer structurele maatregelen om een opzet ais die bij Helioform en Breman mogelijk te maken Een ontwikkeling ln die richting kan vol gens hem niet worden overgelaten aan het toevallige idealisme van een ondernemer of aan toevallige om standigheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19