jJezek: opbouw en prestaties V»! - F Chinese invitatie Knetemann heerst in Parijs-Nice a- 'Feyenoord zoals ik het me voorstelde' Jan Timman op gedeelde derde plaats Opnieuw winst voor Nederlander Bondsarts blijkt pseudodokter Geen hoofdrol voor Geert Bakker Petterson wint GP van Zuid-Afrika door Matty Verkamman ROTTERDAM Hij lacht minzaam wanneer de verbazing vordt uitgesproken, dat hij bij voetballers als streng en hard te re boek staat. Vaclav Jezek wekt eerder de indruk een goedmoedi- a rdige man te zijn, die eigenlijk per ongeluk in de jungle van Set topvoetbal terecht is gekomen. YSDAG 7 MAART 1978 SPORT Trouw/Kwartet P 15 - RHS 17 )e Tjechoslowaak heeft zijn blik rouwens voortdurend op een zonnig •ogramma staan. Kennelijk als ÖBjcompensatie voor het gebrek aan ïkst ten aanzien van zijn toekomsti- werkgever Feyenoord. Toch valt lij even uit zijn rol. „Noemen ze mij Jttreng? Wel, luister, voetballers zijn 2 nok mensen, dus ik probeer ze men selijk te behandelen. Maar ik eis Jtijd discipline. Want talent en dis- lipline vormen samen de basis voor iet succes. En zeker in bet prof- roetbal". Vaclav Jezek, tot eind mei nog bondscoach in Tjechoslowakije, maakte gisteren kennis met de selec tie van Feyenoord. Zaterdag arri veerde hij na een 1200 kilometer lange autorit in Nederland; zaterdag reist hij weer af naar Brno ten einde inkele internationals van Slovan ïratislava en Spartak Brno aan het werk te zien. In deze ene week wil hij zich een voorlopig beeld van Feye noord vormen en tevens zoveel mo gelijk Nederlandse wedstrijden be kijken. „Dan kan ik straks al wat huiswerk doen. voordat ik in juli naar Rotterdam kom", stelt hij. Hij heeft daarbij het geluk dat juist deze week nogal wat inhaalwedstrijden op het programma staan. Jezeks wedstrijd-agenda voor deze ene week: zaterdag: Jong FC Amster dam-Jong Feyenoord en NAC-Feye noord. zondag: AZ '67-FC Den Haag, woensdag: Volendam-Sparta en Go BUGOJNO In de zevende ronde van het internationale schaaktoer nooi van Bugojno heeft Jan Tim man remise gespeeld met de Brit Tony Miles. Door winst uit de afge- jroken partij van de zesde ronde tegen Balasjov kwam Timman na zeven ronden op 4'/» punt. goed voor een gedeelde derde plaats met Lju- bojevic, op een half punt van Spass ki en Hort. In de vijfde ronde had Jan Timman voor een daverende verrassing ge zorgd door wereldkampioen Karpov in een schitterende partij te ver slaan. Timman, met wit spelend, en Karpov openden met een dame gambiet. Door een pionoffer van Timman werd zijn stelling superi eur. Karpov vertraagde het tempo en bracht een kwaliteitsoffer om de kansen op remise te behouden. Door zeer nauwkeurig spel van de Neder lander in de eindfase, een toreneind spel. bracht hij de wereldkampioen voor het eerst sinds lange tijd een nederlaag toe. Zevende ronde Timman (Ned)-Mlles (OB) '/j-'/:., Giigoric (Jsl)-Balasjov (Sov) 'It-'h., HQb- ner (WDIi-Karpov (Sov) '/j-'/i.. Tal (Sov)-Ivkov tJsli afgebroken Spasski (Sov)-LarseniDen) 1- 0., LJubojevic iJsll-Portlsch (Hon) '/j-'/j., Vuklc (Jsll-Bukic Jsl) '/j-'/j., Hort (TsJ)-Byrne (VS) 1-0. Stand na zeven ronden: 1 Spasski en Hort 5 pnt3. LJubojevic en Timman 4'/i pnt., 5 Tal en Karpov 3'/j pnt 1 afgebroken partij7, Hüb- ner 3'/j pnt., 8. Ivkov 3 pnt 2 afg.. 9. Giigoric en Miles 3 pnt 1 afg.. 11. Larsen en Portisch 3 pnt13. Vuklc 2'pnt.. 14 Buklc 2 pnt.. 15. Balasjov 1'/.- pnt 2 afg.. 16. Byrne l'/i pnt Ahead-FC Twente, donderdag: FC Amsterdam-FC Den Haag, zaterdag: Jong FC Twente-Jong Feyenoord en NEC-PSV. Zaterdag wilde hij aanvankelijk nau welijks ingaan op het vertoonde spel van Feyenoord tegen NAC. „Het heeft weinig zin om nu al een oordeel te geven. Dat komt later wel. Het belangrijkste is dat ik voor mij onbe kende spelers als Wijnstekers, Bud ding, Snoeck, Van de Korput, Kristi- ansen en Van der Lem aan het werk heb gezien. Laat ik dit zeggen: ik heb gelezen en gehoord hoe Feyenoord er momenteel voorstaat. In dat licht bezien, heb ik een Feyenoord gezien, zoals ik het me had voorgesteld." Dat betekende dus een zwak, tot middenmoter vervallen Feyenoord. Later liet Jezek zich nog ontvallen dat Feyenoord geen eenheid was. „Het is moeilijk te voorspellen hoe lang het gaat duren eer het elftal weer een eenheid zal zijn. Misschien een paar maanden, misschien wel een heel seizoen." Jezek beseft daarbij ter dege dat hij het elftal snel naar prestaties zal moeten stuwen. Op voorhand zegt hij: „Mijn doel is een terugkeer van Feyenoord in het Europese beker voetbal. Opbouw en prestaties kun nen samengaan. Toen ik indertijd bij FC Den Haag begon waren er ook net vijf spelers verkocht. En bij mijn terugkeer naar Tjechoslowakije moest ik met de nationale ploeg ook helemaal opnieuw beginnen." De bescheiden Jezek is er de man niet naar om te pochen over zijn successen die hij met Spartak Praag (in zes jaar twee landstitels, één be ker en in totaal vijf maal Europa Cup-voetbal), FC Den Haag en de Tsjechoslowaakse ploeg toch daad werkelijk bereikte. Zijn grootste tri omf vierde hij in de vorm van een titel met Tsjechoslowakije op de EC van 1976 in Joegoslavië. „Ik werd toen onderscheiden met de „orde van de arbeid." Maar twee jaar later plaatste Tsjechoslowakije zich on der mijn leiding niet voor de WK in Argentinië. Ik wil maar zeggen, suc ces of geen succes zegt niet alles over de kwaliteit van een trainer. Neem nu Boskow bij Feijenoord. Die hèeft gewoon veel pech gehad." Terwijl Jezek die woorden uit spreekt bevestigt de meeluisterende Peter Stephan (nu nog adjunct-di recteur, na het vertrek van Guus Brox volgend seizoen directeur van Feyenoord) nog eens zijn uitspraak van enige weken geleden: „Het con tract van een trainer ligt op d emid- DEN HAAG De Nederlandse Basketbal Bond heeft een officiële uitnodiging ontvangen van de volksrepubliek China voor het internati onale „Toernooi van de Vriendschap", dat van 5 tot en met 16 augustus gehouden wordt. Behalve Nederland zijn ook Noord-Korea, Japan, de Fillipijnen, Turkije. Joegoslavië. Italië. Canada. Spanje, Roemenië. Argentinië. Mexico en Australië uitgenodigd. De topsportliga van de bond zal zich de komende weken over de definitieve deelneming van Nederland beraden. Op uiterlijk 31 mei willen de Chinese organisato ren weten waar ze aan toe zijn. AUXERRE (ANP) Gerrie Knetemann, drager van de leiders trui in Parijs-Nice na zijn overwinning in de proloog van zondag, heeft gisteren ook de eerste etappe op zijn naam gebracht. Knetemann was de snelste in de eindsprint van een dertigtal renners, bij wie alle favorieten. Jean-Luc Vandenbroucke werd tweede en Joop Zoetemelk vierde. Vaclav Jezek (rechts) en Peter Stephan, de nieuwe trainer en directeur van Feyenoord in hei komende seizoen. denstip." „En dat van een manager ook." voegt Stephan eraan toe. Je zek knikt dat hij het er mee eens is. Hij verheugt zich intussen op een rentree in het clubvoetbal. „Zes jaar bondscoach is voor mij meer dan voldoende. Om de twee maanden een interland en in de tussenliggen de periodes alleen organisatorisch werk, dat heeft me nooit zo bevallen. Ik prefereer om elke dag op het veld bezig te zijn. Toen ik in 1972 terug moest was het in principe de bedoe ling om vier jaar bondscoach te wor den. Door die Europese titel moest ik echter aanblijven. Spartak Praag heeft me in de tussenliggende perio de nog gevraagd. En toen Ivic naar AJax vertrok, kon ik zijn opvolger worden bij Hajduk Spilt. Maar dat 'ging allemaal niet door." Heeft de toestemming die hij nu wel heeft gekregen, iets te maken met het falen van Tsjechoslowakije in de aanloop naar Argentinië? Jezek be slist: „Echt niet. Er is harde kritiek geweest, maar niet aan mijn adres. De conditie van de internationals was niet goed en dat is zaak van de clubtrainers." De wijze waarop Jezek tenslotte bij Feyenoord terechtkwam, was op merkelijk. Praktisch buiten de per soon in kwestie om werd de zaak geregeld. Via het Tsjechoslowaakse sportbureau Prago Sport wist Ste phan beslag te leggen op de ervaren trainer. Daartoe diende Feyenoord een heus transferbedrag aan het desbetreffende bureau te betalen. Stephan wil in dat verband geen bedrag noemen. Wel zegt hij op die manier eveneens in Jezek geïnteres seerde clubs als Hamburger SV, An- derlecht, Atletico Madrid en Go Ahead te zijn voorgebleven. Jezek bevestigt dat verhaal: „Ik mocht ja of nee zeggen, dat was mijn in vloed." Stephan: „Prago Sport kijkt naar de kracht van de club waar een trainer heen wil en tevens naar de naam van zo'n trainer. Daarna wordt een prijs ingeschat." Inmiddels zal Feyenoord zich geluk kig prijzen met Jezeks voornemen om eerst eens enige rust binnen de club te creëren. Feyenoord wil eerst wel eens verlost worden' van de In terne strubbelingen, die de laatste Jaren niet zelden door de spelers maar ook door Vujadin „Woelke" Boskov naar buiten werden ge bracht. Jezek: „Ik zal erop aandringen dat er niet teveel naar bulten komt. On rust is nooit een goede zaak in het voetbal." TOULOUSE De Franse poli tie heeft de officiële ploegarts van het Franse nationale tafel- tennisteam, Henry Poirier, in Toulouse in hechtenis geno men. Op het moment van ar restatie bevond Poirier zich ach ter het stuur van een gestolen wagen. Naast diefstal wordt Poirier er ook van beschuldigd, dat hij il legaal het beroep van arts heeft uitgeoefend. De 37-jarige Fransman heeft vier jaar ge werkt als broeder in de polikli niek van een ziekenhuis in Tou louse. In die tijd heeft hij een door vakbroeders gewaardeerde verhandeling geschreven over het fenomeen „dromen". Na zijn arrestatie verklaarde Poirier, dat hij zijn medische opleiding door zelfstudie ver kregen had tijdens een vierjarig verblijf in de gevangenis van Lyon voor inbraak. De eerste twee dagen van de eerste belangrijke etappewedstrijd van het seizoen, die gisteren terecht de de bijnaam „koers naar de zon" droeg, heerste Gerrie Knetemann zoals Merckx in diens beste tijd en Maer- tens de laatste twee jaar. Het is daarom Jammer dat de Belg, die zaterdag de Omloop Het Volk won, er niet bij ls. Hetgeen niet wil zeggen dat Knetemann nu gemakkelijk zal gaan winnen. Met name van zijn vroegere kopman en vriend Joop Zoetemelk zal hij nog de nodige aan vallen te verduren krijgen. Zoetemelk, die zijn uitstekende vorm zondag bewees met de tweede plaats ln een tijdrit die hem eigenlijk niet lag. greep zelfs de eerste etappe al aan om te proberen iets te force ren. De laatste jaren eindigde de etappe naar de traditionele etappe plaats Auxerre altijd in een massa sprint. Daar kwam het vooral onder de impulsen van de strijdlustige Ne derlanders nu niet van. Vooral van Joop Zoetemelk. Met speels gemak, gevolgd door Knete mann verhoogde Zoetemelk in de laatste vijftig kilometer het tempo cn schudde het rennersveld uit el kaar. Vooraan verzamelden zich de kanshebbers op de eindzege met hun beste helpers in een groep van 29. Deze kopgroep bereikte voltallig Auxerre, waar nog een rondje van drie kilometer met de hellende kilo meter naar de eindstreep moest wor den afgelegd. Jan Raas demarreerde daar drie keer, maar werd telkens teruggepakt. Nadat de pogingen van de Zeeuw waren mislukt pro beerde Henk Lubberding de op dracht van Peter Post „er moet ie mand van ons winnen" uit te voeren. Tot 150 meter voor de eindstreep had Lubberding de leiding. Op dat moment „blokkeerden" zijn benen. Post kreeg desondanks zijn zin. In de eindsprint van de groep was Ger rie Knetemann veruit de sterkste. Slim als hij altijd is, liet hij de Belg Vandenbroucke in de waan dat hij ging winnen en wipte vervolgens vlak voor de streep langs hem heen om met ruim verschil te zegevieren. Daarmee gaf hij niet alleen zichzelf een fraai cadeau, maar verzachtte hij ook de pijn van ploeggenoot Hennie Kuiper die tijdens de eind sprint ten val was gekomen. Alom tevredenheid in het Neder landse kamp. Ook bij de Nederlan ders in Franse dienst. Zoetemelk eindigde op de vierde plaats, terwijl de elfde positie van neo-prof Leo van Vliet eveneens indrukwekkend was. Van Vliet stapte begin dit sei zoen niet bepaald schuchter het profmiiieu binnen. In bijna elke wedstrijd reed hij in de prijzen en hij werd door zijn ploegleider zelfs on middellijk voor toekomstige vedette aangezien toen hij de eerste wed strijd op Franse bodem, de eerste etappe van de Ster van Besseges won voor Thurau. Meekomen alleen vindt Van Vliet niet volcoende. „Ik wil nog aanvallen" zei hij maandag. Het maakt het vervolg van Parijs- Nice alleen nog interessanter. Algemeen klassement. 1 Knetemann 5 uur 40 minuten en 20 seconden, 2 Vandenbroucke op 5 seconden. 3. Zoetemelk op 0 05. 4 Hlnault op 0.09. 5. Braun op 0.15. 6 Laurent op 0 20, 7 Kuiper op 0.24, 8 Salm (Zwb op 0 28.9 Hezard op 0 31, 10 Lubberding op 031.11. Den Hertog op 0.37, 12. Raas op 0 39, 13. Krlly op 0 40. 14 Ductos-Lassalle op 0.41, 15. Chaumaz op 0 42, 23 Van VUet op 0 54.27 Van den Hoek op 1 07. 30. Priem op 1.39. RIO DE JANEIRO De Braziliaan Gastao Brun heeft voor Rio de Ja neiro het wereldkampioenschap zei len in de Soling-klasse veroverd. De Nederlandse deelnemer. Geert Bak ker eindigde zowel in de slotrace van zondag als in het eindklassement op de zeventiende plaats. De Canadees Glen Dexter, de kam pioen van vorig jaar, kwam in de laatste race als veertiende binnen en stelde daarmee zijn tweede plaats in het klassement voor zijn landgenoot Hans Fogh veilig. JOHANNESBURG Op het circuit van Kyalami heeft de Zweed Ronnie Petterson zaterdag de Grote Prijs van Zuid-Afrika voor formule I cou reurs gewonnen. Als tweede eindig de de Fransman Patrick Depailler en derde werd de Ier John Watson. In het klassement om de wereldtitel voert de Amerikaan Mario Andretti na drie races de ranglijst aan. 1 Ronnie Petterson (Zwe.) 78 ronden (320.112 kilometer) in 1 uur 42 minuten en 15 seconden igemiddelde snelheid van 187.808 km. per uur). 2 Patrick Depailler (FTa.l. 3. John Watsonder.). 4 Alan Jones (Aus.i, 5. Jacques Lafitte (Fra.). 6 op een ronde: Didier Ptrom (Fra.). 7. Op een ronde: Mario Andretti (VS). 8. op een ronde Jean-Plerre Jarler (Fra.l. 9. op een ronde: Roll Stommelen iWDL). 10 op een ronde. Hector Rebaque (Mex.i De stand in het klassement na drie formule I- races is 1 Mano Andretti (VS) 12 punten. 2. Ronnie Petterson (Zwe.) 11.3 Nikl LaudaiOos en Patrick Depailler (Fra.i 10. 5. Carlos Reute- mann iBra.i 9 ZWEMMEN Naar het organisatiecomité verwacht zal er bij de derde wereldkampi oenschappen zwemmen, waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen van 18 t/m 28 augustus ln West-Berlijn sprake zijn van een record aantal deelnemers, Reeds hebben zich 48 landen aangemeld met in totaal 1919 deelnemers, officials en scheidsrechters. En kele landen hebben zich nog niet officieel gemeld, maar zullen hoogstwaarschijnlijk wel aan de start verschijnen Eén van die landen u Cuba Men houdt in West-Berlijn rekening met een totaal aantal actieve wed strijdsporters van rond de duizend. Dat is driehonderd meer dan deelnamen aan de eerste wereldkampioenschappen van 1973 in Belgrado en dc tweede wereldkampioen schappen van 1975 in Call. WIELRENNEN - De 51-Jarige Stef van de Berghe uit Zwolle is benoemd tot lid van de sportcommissie van de KNWU HIJ volgt Bert Romijn (43i op. die om gezondheidsre denen is teruggetreden Romijn blijft wel aan als accommodatledcskundlge. Stef van de Berghe heeft al een kwart eeuw ervaring in de oostelijke wielersport HIJ zal als dis trictscommissielid in Overijssel worden op gevolgd door John Hol uit Hengelo. SCHAKEN - Maja Tsjiboeradanldze (17 Jaari Is uitdaagster geworden van wereld kampioene Nona Gaprlndasjvlli door Alla Koeshnir in Bad Kluingen met 7'/j-6'/» te verslaan TOTAL NOS (1) Neerlands Hoop heeft met de boy cot actie tegen het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië veel los gemaakt. Steeds meer mensen blijken op de hoogte van de situatie in Argentinië. De afkeu ring van het regiem daar is vrijwel algemeen. Alleen de vraag hoe je daar uiting aan moet geven levert verschillende antwoorden op. Van: dus boycot het WK, tot: dan zet ik m'n oogkleppen wel op. Ook in Hilversum zijn mensen tot de slotsom gekomen dat er speciale aandacht aan de mensenrechten in Argentinië besteed moet worden tijdens het WK-voetbal. In het VA RA-radioprogramma „In de roole haan" gaf VARA's adjunct-direc teur Joop Söhne zijn visie op de problemen die er rond deze zaak gerezen waren. Söhne was boos om dat de NOS verteld had dat er vanwege de EBU, de Europese Om roep Unie. geen niet-sportverslag- gevers naar Argentinië mochten gaan. Söhne had daarop in samenwer king met de TROS. NCRV, KRO en AVRO aan de EBU een brief ge schreven en als antwoord te horen gekregen dat een briefje met NOS- handtekening voldoende was om de zaken naar ieders tevredenheid te regelen. Waarom dan toch problemen? Vol gens het verhaal is de NOS tegen politieke verslaggevers in Argenti nië omdat hun informatie bij de militaire machthebbers wel eens ln het verkeerde keelgat kan schieten met ernstige gevolgen voor de tota le Nederlandse equipe daar. Daar naast zou de NOS de sportverslag gevers mans genoeg achten om niet-sportieve eventualiteiten ade quaat te verslaan. Daar wordt door de omroepen aan getwijfeld. Hier botsen, zo werd geconclu deerd, de twee taken die de NOS heeft: programma's maken en faci liteiten voor zoals dat zo mooi heet de gezamenlijkheid verzor gen. Het PvdA-Kamerlid Joop Voogd proefde uit de rel dat de NOS kennelijk de sport boven de mensenrechten stelt. Hij noemde dat verwerpelijk en kondigde maatregelen aan. Voogd wil actie ondernemen bij de ministers van Buitenlandse Zaken en CRM ter wijl ook het parlement zich hiero ver moet buigen. TOTAL NOS (2) Tijd voor onze J. C. Brak om ver- 4 "-c\e v - V .(T momd als argeloze burger die een opname van de Kilima Hawaiians wil gaan bijwonen, op zoek te gaan naar het verhaal achter het schan daal. Of omgekeerd natuurlijk. En hier is dan Hilversum. Het ver haal dat de heer Joop Söhne zater dagmiddag in „In de rooie haan" vertelde is hier her en der in de verkeerde NOS-keelgaten gescho ten. Want, zo luidt het, het ligt aan de omroepen zelf dat er alleen sportverslaggevers in de officiële NOS-equlpe naar het WK-voetbal in Argentinië zitten. Op 2 december 1977 vergaderde het College van Programma Leiders („Al iemand onwel van het CPL?") over de NOS- afvaardiging. Tijdens die vergade ring bleek geen enkele omroep ln navolging van een eerder besluit van de werkgroep reportage, ande ren dan sportverslaggevers naar Argentinië te willen sturen. Onder invloed van de boycot-acties is in dat standpunt verandering gekomen. Hilversum waarvan dus ten onrechte wordt beweerd dat het slaapt c.q. een maffe bende is, wil thans dat er wel algemene of politieke verslaggevers naar Argen tinië gaan. Volgens de NOS is dat nu echter op praktische gronden niet meer mogelijk. Althans, die verslaggevers kunnen niet worden opgenomen in de bestaande equi pe. Er zouden dan wijzigingen in de sinds 5 december van het vorig jaar definitief geworden accreditatie moeten plaatsvinden en daarvoor is het inmiddels te laat. Om die reden is Hein Elbrink van de VARA afgewezen. En om dezelf de reden werd ook Jan van de Bos van de Evangelische Omroep, die zichzelf voordroeg voor accredita tie, afgewezen. Wat moeten die mensen dan doen? Wel, zo luidt het verder, laten ze op kosten van hun eigen omroep en niet op kosten van de gezamenlijk heid naar Argentinië reizen. Daar kunnen ze dan gebruik maken van de technische faciliteiten die de NOS-ploeg te bieden heeft. Daar is de NOS echt niet te beroerd voor. Er is dus heel weinig aan de hand. De omroepen wilden eerst alleen met hun sportverslaggevers naar Argentinië maar hebben dat stand punt onder impuls van de acties van Bram en Freek gewijzigd. Dat ls te laat gebeurd, aldus de NOS, nu moeten de afzonderlijke omroepen alsof ze gewoon op pad gaan voor het alledaagse werk, zelf voor de kosten opdraaien. Eenmaal ln Ar gentinië kunnen ze normaal ge bruik maken van de N08-lijnen maar niet van bijvoorbeeld de plaatsen die de NOS in de stadions geclaimd heeft. Over blijft slechts de vraag of die verslaggevers buiten de NOS-equi- pe wel in Argentinië binnen kun nen komen. Maar ook dat is. zo luidt het tenslotte, een zaak van de omroepen zelf en niet van de NOS. Of: de heer Joop 8öhne vertelde bij het opening van zaken geven ln „In de rooie haan" het verhaal niet correct en de heer Joop Voogd was voorbarig verontwaardigd. J. C. Brak voor de Hannelore Aus- putzer Show in het dorp Hilversum. Alternatief Zal er ooit nog een echte Elfsteden tocht gehouden kunnen worden? Nee dus. Dat zeggen tenminste de deskundigen. Ze staan ln rotten van vier opgesteld achter de door gaans welingelichte kringen en de waarnemers die iets menen en Juist vóór de briefjes van honderd die als geheime bron dienst doen. De bevindingen van de deskundi gen volgen in het winter-komkom- mernieuws direct achter het be richt dat het voor het achtste jaar in successie weer voor het eerst sinds 1842 in Rome gesneeuwd heeft. Nooit meer een Elfstedentocht. Met andere woorden: de Friezen die zich Jaarlijks enkele uren verpo zen met het denken aan de Elfste dentocht vertonen een afwijking. Bijna net zo'n afwijking als lieden die bij het eerste vliesje op het drinkbakje voor de vogeltjes met een Pipercup naar Friesland vlie gen om daar op indringende wijze de vorderingen van het Ijs te ver slaan. TROS Aktua dus. Reken maar dat daar wekelijks een stevig robbertje gevoehten wordt wie nu weer het onderwerp met het vlieg tuigje mag maken. Ondertussen is er onder invloed van de moderne onheilsprofeten van het kaliber .het zal nooit meer worden zoals het was" wel een „al ternatieve Elfstedentocht" op po ten gezet. In Finland natuurlijk. Want dezelf de deskundigen die menen dat ln Friesland nooit meer een Elfste dentocht gehouden kan worden weten zeker dat het in de winter in Finland altijd vriest. Het heet al ternatief omdat Finland slechts vier steden telt en er niet eens bij een stad op een meer rondjes moe ten worden geschaatst. Geen Elf stedentocht dus en net zo alterna tief als boerenkool in plaats van een Tournedos Rossini: aan het einde zijn de buiken even vol. Het deed mij dus zeer goed toen bleek dat het in Finland dooide, terwijl het volgens de deskundigen daar om deze tijd van het jaar altijd twintig graden onder nu! ls. En daar gingen ze dan, ver van huis en lekker alternatief. Twee weken geleden ging ik op de Amstelveense Poel uit voorzorg zovast maar lig gen als weer een koppel doordou wers passeerde en nu zag je hetzelf de volk zich voortbewegen alsof ze na twee slagen al naast hun Friese doorlopers stonden. Dankzij de deskundigen dus. Want er komt nooit meer een Elfstedentocht ln Friesland en er ligt altijd ijs ln Finland. Uit een hoopje konijnekeutels kan iedereen wel de aanstaande prijs verhoging van hopjesvla verklaren. Dat is geen kunst. Maar zeker we ten dat het hier nooit meer en daar altijd vriest, daar njoet Je een des kundige voor zijn. Van de kouwe grond natuurlijk. SCHRIJVER Op de lijst van geaccrediteerde journalisten voor het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië prijkt ook de naam van voetbal trainer Rinus Michels. Hij is door het Algemeen Dagblad ingehuurd om tijdens het toernooi deskundig aan de gang te gaan zodat de lezers ook weten hoe een kenner er tegen aan kijkt Merkwaardig blijft het wel om de naam van Michels die ook al als FIFA-waarnemer te Argentinië de deskundige gaat uithangen, tussen de broodschrijvers tegen te komen. Tenzij de hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad volgend sei zoen gaat optreden als trainer van Barcelona. En waarom ook niet? Michels treedt op als „Journalist" omdat hij wel eens een foto van een balpen heeft gezien. Dan zal de hoofdredacteur zeker niet weten hoe je elf voetballers aan de gang moet houden? En het betaalt nog beter ook. PETTEN Fokke Remmers, de Oodfather van het zaterdagvoetbal, heeft een rian te pettenverzameling Zo is hij bondsbestuurslid van de KNVB (sinds ruim 25 jaar) en vice voorzit ter van de sectie amateurvoetbal maar ook in het dagelijks leven directeur van de afdeling sport zaken (Stilo) in Zwolle. Overdag heeft hij de Stllo-pet op, in zijn vrije tijd een van zijn voet bal-petten. Dat kan soms proble men opleveren. Neem bijvoorbeeld het zaalvoetbal in Zwolle. De KNVB houdt zich sinds kort wat serieuzer met dat zaalvoetbal be zig. Een van de belangrijke bezig heden daarbij is om alle wilde com petities die er op dit punt bestaan onder te brengen in die grote KNVB-voetbalkulp. Ook in Zwolle bestaat zo'n wilde zaalvoetbalcompetitie en de Stilo is daar zeer mee Ingenomen. Zozeer zelfs dat men er weinig voor voelt de hele zaak maar over te hevelen naar de KNVB. En ruimte voor een officiële KNVB-competitie naast de bestaande, is er door zaalgebrek in Zwolle niet. Dat betekent dus dat er stevig ge knokt moet worden. Tussen (onder meer) Fokke Remmers-met-de-Sti- lopet en Fokke Remmers-met-de- KNVB-pet. Om zelf in te vullen: Dit is: 1. knap pet 2. daar neem ik m'n pet voor af 3. dat gaat boven mijn pet 4. met de hoed in de hand komt men door het ganse land. VRAGEN Tijdens de discussie over de vraag of het Nederlands hockeyelftal wel dient deel te nemen aan de strijd om de wereldbeker hockey, vrij dagavond in Franscati in Amster dam, bleken niet alle boycot-tegen standers thuis te zijn gebleven. Na tuurlijk, de voorzitter van de hoc- keybond ontbrak, maar zo verze kerde een hockey-insider dit week einde dat is dan ook eigenlijk niet zo een beste voorzitter. Dat dacht onze J. C. Brak dus al. Van een van die boycot-tegenstan ders kwam in leder geval de vraag van de avond aan het forum. Zou, zo was de vragensteller benieuwd, de Tweede Wereldoorlog niet zijn uitgebroken als Nederland dc Olympische 8pelen van 1936 had geboycot? Na een korte lachpauze besloot het forum toch maar serieus in te gaan op deze vraag, want niemand weet wat er de komende Jaren in Zuid- Amerika allemaal kan gebeuren. De TWeede Wereldoorlog, zo luidde het antwoord, was een radertje in de machine die uiteindelijk de oor log produceerde. Als Je het zó bekijkt, dacht de vra gensteller en ging tevreden zitten Een tweede merkwaardig moment kwam toen een ervaren discussie- ganger Rusland prees omdat dat land ln de aanloop naar het wereld kampioenschap voetbal 1974 wei gerde in Chili te spelen omdat het stadion waar de interland gepro grammeerd was, gebruikt werd als gevangenis en martelkamp. Wat had Nederland dus nu in Argenti nië te zoeken? Het antwoord van Freek de Jonge op die vraag luidde wat Rusland eigenlijk op dit moment te zoeken had in Argentinië waar Russische vertegenwoordigers met het oog op de Olympische 8pelen van 1980 de veiligheidsmaatregelen van de jun ta mogen bestuderen. Niet van zijn stuk gebracht nam de vragensteller de microfoon op nieuw ter hand en antwoordde: „Nou. èn?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17