sunk al bijna geaccepteerd Provincie is tegen snelle watersport Antisemitische tekst passiespel herleeft Te vondeling leggen moet liet altijd strafbaar zijn' lock Roll doorstaat zoveelste vernieuwing met gemak iVaterskibaan stuit op bezwaren foorstel komt weer aan de orde: Politiebericht in Chinese talen had groot succes De nieuwe droom-wereld van ISDAG 7 MAART 1978 TROUW/KWARTET P 13 - HS 15 oor Geert Kistemaker inds het ontstaan van de rock roll is er geen enkele muzikale eweging meer geweest die zoveel stof heeft doen opwaaien als f punk. Een uiting die eigenlijk weinig met muziek van doen eeft. maar des te meer met de onvrede van een grote groep mgeren. Onvrede met de maatschappij die hun geen toekomst het vooruitzicht stelt, onvrede met de muziek die geheel door t commercie is ingekapseld en daardoor weinig spontaans meer bieden heeft. Het antwoord van de „punks" is agressie in oord, muziek en gebaar. Een opstelling die veel mensen tegen en in het harnas jaagt en daarom nauwelijks meer ruimte laat oor de vraag wat er nu werkelijk schuilgaat achter de wereld an veiligheidsspelden en kapotgescheurde kleren. vée jaar geleden ontstond er een tweging onder jongeren in grote ngelse steden, die zich op tamelijk [ressieve wijze uitte. In Engeland. iar inflatie en werkloosheid groter n dan elders, werd de jeugd die de looi verlaat op grote schaal gecon- onteerd met gedwongen niets- Van hun energie werd geen sbruik gemaakt. Zelfs in de jeugd- iltuur, die sinds de tweede helft in de jaren zestig volkomen was wdgebloed, werd tot voor kort ten prijs op hen gesteld. De inmid- tls dertiger geworden leiders waren un kritiek op de maatschappij ver eten en wentelden zich in hun zelf- erheerlijking. Ie jongeren werden kwaad. Kwaad, hun ouders, kwaad op het ar beidsbureau, kwaad op de grijsheid. In tegenstelling tot de rebellerende generatie van tien jaar terug, waren zij door de uitzichtloosheid die de maatschappij hun bood niet meer kritisch en begeleidend, maar stel den ze zich dwars tegen alles op..Ze kleedden zich in gescheurde T-shirts of zwarte leren jasjes en broeken, staken veiligheidsspelden door oren teen enkeling durfde zelfs z'n wang te doorboren), sierden zich op met kettingen, scheermesjes en grote „badges". Zwarte make-up was ge liefd, en ook spugen, boeren en het (korte) haar niet kammen stond op de lijst van uiterlijke kenmerken van de inmiddels tot punk gedoopte be weging. Omdat de huidige jeugd collectief IBERAMMERGAU (AP) De 3644 iesgerechtigden in het Beierse stad- Oberammergau hebben zich zon- ag in het stemlokaal duidelijk uit- esproken voor handhaving van de ekst van hun passiespel in de be- taande vorm. Ernst Zwink kreeg 3,9 procent van de stemmen en zal aarmee aanblijven als burge- ïeester. Zwink is een van de leidende figu- en in de strijd voor het letterlijk ehoud van de bestaande tekst, die oor velen als antisemitisch wordt angemerkt. In de oude gemeente- aad bestond begrip voor het streven Ie passages waarin gesproken wordt ver de collectieve schuld van de oden voor de dood van Christus te ichrappen Met 9-6 stemmen werd len nieuwe gekuiste versie van het lassiespel aanvaard. Nu de tegenstanders van deze wij ziging 12 van de 17 gemeenteraads zetels hebben veroverd, zal deze stap naar men verwacht teruggedraaid worden. De omstreeks 1860 onstane tekst is geschreven door Alois Daisenberger, de plaatselijke rooms-kathoiieke pastoor. De herziene tekst is geba seerd op een tekst op rijm die in 1750 door de benedictijn Ferdinand Ros- net is samengesteld. De gekuiste tekst is in kerkelijke kringen en in de pers geprezen om dat, het dramatische antisemitisme dat gebaseerd is op de in het oog lopende rol die Joodse geldschieters in Daisenbergs versie spelen ge schrapt was. geboeid wordt door popmuziek, werd ook voor deze beweging de mu ziek het communicatiekanaal bij uit stek. Binnen een half jaar ontston den in Engeland honderden punk bands, die niet zoals de supersterren Peter Frampton, Rod Stewart of de Rolling Stones in grote concerthal len speelden, maar in cafés of kleine clubs. In die jarenlang ongebruikte ruimten speelden groepen als The Damned, The Clash, The Boomtown Rats, The Stranglers en de opval lendste van allemaal: The Sex-pis- tols. Zanger Johnny Rotten schold het publiek uit, spuwde naar de men sen die niet wilden dansen, zong songs als „Anarchy in the U.K." en het sarcastische „God save the Queen", en was pas echt tevreden als hij natgegooid werd met bier en be kogeld met rotte tomaten. De muziek die deze groepen maken wordt gekenmerkt door een aantal typerende overeenkomsten: rock Roll schema's gespeeld door een snelle, vervormde slaggitaar, idem drums en bas en weinig solospel. Het is een ondoordringbare, opzwepende en kloppende brij, met als saus er overheen een nauwelijks melodieu ze, geschreeuwde zangpartij. New Wave Ook Amerika was rijp voor een nieu we stadsjeugd. Maar in dit individu alistische en nog steeds welvarende land ontstaan geen grote stromingen onder de blanke burgers. Daar zijn het altijd de kunstenaars die de stoot tot iets nieuws geven. In het vooruitstrevende kunstcentrum New York werd plotseling nieuwe muziek gemaakt. In vochtige kelders in kleine straten speelden allerlei jonge groepen, die samengevat wer den onder de noemer New Wave, maar die eigenlijk geen gemeen schappelijke stijlkenmerken heb ben. Blondie met zangeres/fotomo del Deborah Harry speelt high- schoolmuziek zoals we die kennen van the Ronettes en the Shangri- La's uit de twisttijd; Television lijkt uitgesponnen en saai, maar is ver nuftig gearrangeerd en, omdat de clichés van voorgaande muziek ont breek, toch fris. Veel van deze groepen noemen for maties uit de jaren zestig (Velvet Underground, Iggy Pop The Stooges. The Who) als belangrijke inspiratiebronnen, terwijl in Enge land alleen David Bowie genade kan vinden bij de punks. Pan een onzer verslaggevers IWOLLE Het provinciaal bestuur vindt het beoefenen van de snelle watersport in de „kop van )verijssel" ongewenst. Naar zijn mening blijven na een recent onderzoek de bezwaren tegen lie bestaande waterskibaan op de westelijke Belterwijde overeind staan, terwijl aan bekenen ilternatieven nog méér bezwaren blijken te kleven. )e groepscommandant van de lijkspolitie te water in Kampen leeft gepleit voor handhaving van ie tegenwoordige baan. Evenals de irovinciale scheepvaartinspectie te teenwijk is hij bevreesd, dat het bij et ontbreken van een goed alterna- lef de waterskisport zal uitwaaieren ver het merengebied in noord-west )verijssel met als gevolg nog grotere anslagen op natuur en veiligheid. li] de beraadslagingen over de vast- telling van het reglement op het aren en de vaarwegen in Overijssel orig jaar, hebben GS toegezegd het ollege van Provinciale Staten te allen inlichten. Zij zeggen al dan liet een alternatief te hebben voor ie te sluiten waterskibaan op de westelijke Belterwijde. Die skibaan lehoort tot het tien vierkante kilo- neter grote veenplassengebied in dit d- leel van Nederland. n samenwerking met ondermeer de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, de recreatiegemeen schap Noord-West Overijssel, de ge meente Brederwiede en Provinciale Waterstaat is door de planologen naar alternatieven gezocht. Eisen In bedoeld gebied zijn enige honder den snel varende boten gestatio neerd. De Nederlandse Waterski- bond heeft laten weten aan welke minimum-eisen een waterskibaan moet voldoen: een lengte van dui zend meter, een breedte van honderd meter, een diepte van een meter vijf tig en zo mogelijk rietbegroeing langs de oevers. De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten liet weten afwijzend te staan tegen over elk alternatief in deze kwetsba re streek. Onderzocht zijn een gedeelte van het kanaal Steenwijk-Blokzijl, het noor delijke stuk van de Beulakerwijde, het Vollenhover Meer, het Zwolsche Diep en een te graven waterpartij ten noorden van Giethoorn. Al deze oplossingen vielen zonder meer af of werden op zijn minst twijfelachtig geacht. Bekeken is ook of een kabel- waterskibaan aanvaardbaar zou zijn. Ook dat alternatief is afgewe zen. De hoge masten verstoren visu eel het landschap en exploitatie is alleen mogelijk als veelvuldig ge bruik van te voren vaststaat. Op grond van de ontvangen advie zen zijn GS van Overijssel in hun conclusie gesterkt dat er in dit ge bied geen plaats meer is voor snelle watersport. Zodra het Reglement op het varen en de vaarwegen in Ove rijssel de Koninklijke goedkeuring heeft gekregen en in werking is ge treden, zal aan de mogelijkheid om op de Westelijke Belterwijde de wa terskisport te beoefenen een einde komen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het niet langer onder alle omstandigheden strafbaar stellen van het te vondeling leggen van pasgeboren baby's zal deze of volgende week bij de begrotingsbehandeling van justitie in de Tweede Kamer opnieuw aan de orde gesteld worden. Iet is daarbij waarschijnlijk dat én Ie Kamermeerderheid en de minis- ei van justitie positiever tegenover it voorstel staan dan enkele jaren eleden, toen de KVP-er Van Schaik, Ihans lid van de Raad van State, j fcmee kwam. N 'vdA en WD stonden toen wat arg- K 'anend tegenover het van Schaiks oorstel omdat ze er een alternatief oor abortus in vermoeden, en mi- ister Van Agt wees het af omdat hij -t fang was dat er meer kinderen door e vondeling gelegd zouden worden, lijn opvolger minister De Ruiter chijnt die angst, welke vooral ook gebaseerd was op de adviezen van de Amsterdamse hoogleraar Querido, niet zo erg te delen. Het FIOM. de Nederlandse vereni ging van organisaties voor hulpverle ning bij zwangerschap en alleen staand moederschap, die het CDA- Kamerlid Hans van de Broek bereid gevonden heeft de wetswijziging op nieuw te bepleiten, verwacht dan ook thans meer succes. Het FIOM verwacht dat, wanneer de wet inderdaad gewijzigd wordt, min der moeders dan totnogtoe uit pa niek hun kind op een afgelegen en WAGENINGEN Een politiebe richt dat zaterdagavond in het NOS- joumaal in twee Chinese talen werd uitgesproken, heeft een onverwacht effect gehad. Enkele tientallen tips kwamen binnen. Voor die tijd moest de recherche het vrijwel zonder tips uit het publiek doen. Het politiebe richt ging over de zaak van de 39- jarige Chinese vrouw, wier lichaam, dat in- en uitwendige verwondingen vertoonde, in de Rijn werd gevon den. Of de tips, die nu plotseling zijn binnengekomen, bruikbaar zijn, zal de tijd leren. Het onderzoek naar de dood van de vrouw concentreert zich in Wageningen en omgeving, waar ze haar vrienden en kennissen had. Het onderzoek duurt nu ander halve week. voor de gezondheid riskante plaats te vondeling zullen leggen. Zonder de noodzaak geheel anoniem te blij ven kunnen ze hun kind dan bij een ziekenhuis of andere instelling ach terlaten, zodat de sterftekansen voor de baby minder zijn. Ook in Nederland is er op muzikaal gebied iets veranderd. Voor het eerst sinds jaren krijgen popgroe pen weer een kans om te spelen in de clubs in het land, nu de disco-dan cing terrein lijkt te verliezen. In de meeste gevallen gaat het dan om musici die al jaren meedraaien en nu weer enthousiast hun kansen pakken. Daarnaast zijn er enkele punkbands ontstaan, die zich laten inspireren door het Engelse voor beeld. Onlangs nog werd in het Am sterdamse Paradiso het eerste Ne derlandse punkfestival gehouden. Exploitatie Toen de punkmuziek bleek aan te slaan bij de jeugd waren de platen maatschappijen er als de kippen bij om de lang gezochte vernieuwing te exploiteren. Het kaf bleek al snel van het koren gescheiden. Wie echt helemaal niet gitaar kon spelen viel af. De overblijvende groepen zagen het geld binnenstromen en bezwe ken ervoor. Slechts punks in hart en nieren haakten af, omdat ze zichzelf niet konden verloochenen. Johnny Rotten verliet tijdens een toernee in Amerika de Sex-Pistols omdat hij daar ervoer dat de groep een topat tractie was geworden, en dat het gevoel van saamhorigheid met het publiek waarmee en waarom ze ge start waren, verdwenen was en niet zou terugkeren. Inmiddels hebben de overgebleven Sex-Pistols in Bra zilië de bekende, uit Engeland ont snapte treinrover Ronald Biggs als zanger gecontracteerd. Hij zou met geldproblemen zitten. Intussen is de punkbeweging gro tendeels geaccepteerd. Soms zijn ouderen bang voor de reputatie van gewelddadigheid die om de punks is geschapen, maar duidelijk is dat hun agressie meer een houding is, waarachter hun angst en wantrou wen voor de toekomst zich ver schuilt. De scherpe kanten zijn er al na twee jaar afgeslepen, en de kleine sociale groep is omarmd door een veel breder, jong publiek. De muzikale aspecten beginnen nu ook interessanter te worden, omdat de jongens en meisjes intussen hun instrumenten gaan beheersen. De rock Roll doorstaat de zoveelste vernieuwing met groot gemak en blaast na even wennen prettig het stof uit de oren. In dat licht bezien kunnen we constateren dat zich de afgelopen twee jaar weer een om wenteling heeft voorgedaan in de jeugdcultuur, zoals we die al gehad hebben met de komst van de rock roll, The Beatles en het hippiedom. Toen en nu ging een muzikale om wenteling samen met een maat schappelijke. Maar géén was zo nihi listisch en defaitistisch als de laatste. De punk-agressie is meer een houding waarachter angst en wan trouwen schuil gaat. 'urobella.de bekende naam van de mooie Panties brengt iets nieuws. Heerlijke mode voorde intieme uurtjes. De mooiste nachtjaponnen en de nieuwste dusters. Zachte, dunne, ruisende gewaden, 'n Lust voor'toog. 'n Droomwereld vol romantiek. C&A heeft'texklusiel. G&ot u tbcA \jwide£i^e\! Eurobella, mode voorj/de intieme uurtjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15