NCRV brengt Fries drama op de televisie Uit brieven van lezers Teatske Alzum, kruidenierster uit Morra, krijgt zestien jaar na haar dood landelijke bekendheid Bij NS-Meermanskaart dagkaart gratis. 1 1 *1 Einsdag maart 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P11-HS 13 door Fred Lammers IDSEGA-MORRA Het was een vreemde begrafenisstoet op het kerkhofje van Idsega. De klok leek tientallen jaren te zijn teruggezet. Acht dragers van „De laatste eer" uit Oudega, in stijl met hoge hoed, torsten de baar. Daarachter liep met afgemeten pasjes de godsdienstonderwijzer Marten de Boer uit Oosterend n als een stemmige dominee van de oude stempel. Hij werd gevolgd door hoogbejaarde Oosterenders, zoals de bijna 81- jarige kunstschilder Wybe Koopmans met zijn eerbiedwaardige sikje, zijn tachtigjarige vrouw Gerbrichje en de 79 jaren tellende weduwe Janke van der Valk, getooid met een prachtig oorijzer, trots familiebezit, voor deze gelegenheid uit de kast gehaald. Boer Reyenga, bewoner van de bij Al deze taferelen vormden een on- het kerkhof liggende hofstede, had derdeel van een televisiestuk, ver- zich in het nette pak, met beschilder- tolkt door amateurs, dat de NCRV is de klompen hoofdkleur eveneens gaan opnemen en dat in het najaar zwart gestoken om het gebeuren op de buis komt. Het geheel wordt in van af zijn erf te bezien. Zoon Sjirk het Fries gespeeld, en dat is een waagde zich dichterbij om foto's primeur voor de Nederlandse televi- voor het familiealbum te maken, en sie. Het televisiestuk is een bewer- dat mocht toch een vreemde activi- king van het korte verhaal Boete teit worden genoemd, ook al zijn de dwaen (Boete doen) dat de zestien uitvaarten op het rustieke kerkhof je jaar geleden overleden schrijfster bij de Idsegarsterpoel schaars ge- Teatske Alzum schreef. Het be- worden. schrijft hoe vier mensen langs elkaar heenleven. Een boer gespeeld door Wat Sjirk kon vastleggen waren dan Romke de Leeuw, fijnbankwerker te ook hoogst eigenaardige taferelen. Tijnje die met zijn hoogbejaarde Niet alleen van de ommegang (om moeder (Riek Spannenburg) een te- boze geesten te weren, tot voor enke- ruggetrokken bestaan leidt op de le jaren een traditie op het Friese Friese klei, trommelt, omdat moeder platteland) maar ook van begrafenis- het werk niet meer aankan, een huis- gangers, die tussen de bedrijven houdster op (Martsje Haitsma, secre- door van het ene moment op het taresse van de Friese culturele raad), andere de ernst des levens van zich Nadat de oude boerin is gestorven af lieten glijden en overgingen in een wat tot de rituelen op de begraaf- vrolijk onderonsje, hoe ijzig koud plaats in Idsega leidt, knoopt hij met het verblijf op de Klokhusdijk ook haar een nauwere relatie aan. De was. boer is een bruut, zijn vrouw een goeiig mensje. De geboorte van hun Vooral kledingproblemen waren on- zoon verbetert hun verhouding niet. derwerp van discussie. „Ik hoop dat Als de boer voor de zoveelste keer mijn haar blijft zitten met al die het bloed onder de nagels van moe- spelden," riep een van de zwaarge- der en zoon heeft gehaald eindigt het sluierde vrouwen wanhopig. Een an- stuk met een vadermoord, der vertelde giechelend er „een hoop uk- op te hebben gespoten. Onbekende wereld Nadat een stem de aanwezigen tot De rol van de zoon wordt gespeeld de orde heeft geroepen schrijdt de door de vijftienjarige Alex Kaspers stoet weer met uitgestreken gezich- uit Balk, een gewone Friese jongen, I ten achter de baar, begeleid door de die er eerlijk voor uitkomt dat het - klanken van de luiklok in de houten stuk op zich hem niet veel zegt." klokkestoel, die tussen de zerken op- Maar het is wel leuk om op deze rijst. Een straaljager dwingt de stoet manier eens te kunnen kijken hoe opnieuw tot stilstaan. „Even over, het achter de schermen bij de televi- I een straaljager kan ik niet gebrui- sie toegaat," zegt Alex als ik hem I ken," zegt de stem die alles redi- een paar dagen vóórdat de opnamen geert. Als de rust is weergekeerd beginnen spreek. Hoe is hij in dat nemen de dragers hun last weer op t.v.-stuk verzeild geraakt? en zijn knerpende voetstappen de T enige geluiden In december kwam de conrector van het Bogerman College in Sneek, waar ik in de derde van de havo zit, Warme koffie vertellen dat de NCRV een Fries toneelstuk wilde opnemen en nog op Tien minuten later rept de hele stoet zoek was naar een jongen met blau- zich naar de grote reisbus, bij de we ogen en blond haar. Liefhebbers ingang van het kerkhof, waar warme konden zich melden. Het kwam koffie wacht. De baar met de kist geen ogenblik bij me op naar de staat bij de geopende groeve te conrector te stappen. Klasgenoten wachten tot dat de mensen er weer hebben me overgehaald dat toch te tegen kunnen. Janke met het oorij- doen." Regisseur Klaas Rustlcus zer haakt af. Het is haar buiten te vond hem precies de jongen die hij winters geworden. zocht. Na een paar maanden vol repetitiea vonden en de eerste opnamen vindt Alex het, nog steeds leuk", hoewel het hem niet gemakkelijk valt dat op de eerste opnamedag zijn haren drastisch geknipt moesten worden. Al blijft Alex het zien als een spel, met de slotscène heeft hij het wel moeilijk. Niet omdat hij zelf geen vader meer heeft. „Die is gestorven toen ik vier was. Ik heb hem nauwe lijks gekend. Ik weet dat de man die in het stuk mijn vader speelt in werkelijkheid heel aardig is. Maar als ik daar sta met bloed aan mijn handen en me moet indenken dat daar een dode man ligt die helemaal niet dood is, dat lijkt me nog steeds vreselijk moeilijk, al vind ik dat ook het mooiste gedeelte van het hele stuk. Ik kan me best indenken dat die jongen zover komt, al zou ik waarschijnlijk anders hebben gerea geerd door weg te lopen bijvoor beeld." Kampioen turnen Slapeloze nachten heeft Alex er niet van. Als puntje bij paaltje komt is de turnvereniging „De evenwichts- balk" veel belangrijker voor hem dan toneelspelen. In november werd hij kampioen turnen voor het rayon Sneek en in januari eindigde hij tijdens de Friese kampioenschap pen op de zesde plaats. „Toneelspe len is leuk voor één keer. Maar ik blijf maar bij mijn plan bij het on derwijs te gaan." Als jongen van een jaar of tien wou hij al „meester" worden. Dat plan is na de berichten over de te verwachten personeelso verschotten bij het onderwijs zoda nig gewijzigd dat het nu sportleraar geworden is. Van zijn medewerking aan het televisiestuk maakt Alex geen ophef. „Het is echt niet zo dat heel Balk het al weet," zegt Alex vlak voordat hij erop uittrekt om nog een uurtje te gaan schaatsen op het Slotermeer. Ik heb er Alex en zijn moeder, naar gevraagd, maar geen van beiden hadden tot voor kort van Teatske Alzum gehoord. Zij is, hoewel ze destijds vrij regel matig in plaatselijke kranten publi ceerde, vergeten Kruidenierswinkeltje In Morra, het afgelegen dorp in de noord-oostelijke punt van Fries land. woont haar nu 71-jarige zuster Folkje. Jarenlang dreven beiden daar een kruidenierswinkeltje aan de Boütenwei. Het was vooral Folk je die in de winkel stond. „Teatske vond daar niet veel aan. Als ik ziek was nam zij waar, maar anders ge loofde zij het wel," vertelt Folkje in haar huiskamer, waar de kachel vol op brandt en de bloeiende cyclamen In de vensterbank staan. Folkje is nauw betrokken geweest bij het tot stand komen van die geesteskinderen van Teatske. „Ze begon ir.eer schrijven toen ze een jaar of dertig was. Er stonden toen wekelijks korte verhalen in het Friesch Dagblad." Ik geloof dat ik dat ook wel zou kunnen," zei Teats ke op een dag. Moeder zei: „Nou, dan moet je het eens proberen." Dat deed ze en na vrij korte tijd stond haar eerste korte verhaal in het lite raire blad Ontmoeting. Het was in het Hollands geschreven. Spoedig is Teatske op het Fries overgescha keld omdat dit de taal was die haar het meest vertrouwd was." Indië Folkje herinnert zich hoe dat schrij ven voor haar zuster meer een moe ten werd. „Elke middag trok zij zich terug in het kamertje dat uitzag op de Dorpsstraat. Haar verhalen be rusten allemaal op fantasie. Zij heeft zelfs over Indië geschreven, hoewel zij nooit verder is geweest dan Bolsward en Leeuwarden en een paar keer voor een vakantie naar Schiermonnikoog. Zij had ook nau welijks contact met andere schrij vers, al las zij wel literaire bladen. Dat contact moet zij toch wel heb ben gemist, heb ik later vaak ge dacht." In het begin van de jaren zestig besloot Teatske mee te doen aan een wedstrijd van de Kristlyke Frys- ke Folks Bibliotheek, die een origi neel manuscript voor een Friese ro man vroeg. Het werd „Iepen Fin- sters" (Open vensters). Folkje: „Toen het gereed was moest het geheel worden overgetikt. Zelf kon Teatske dat niet meer doen omdat ze toen al ongeneeslijk ziek was. Het zou driehonderd gulden kosten om het te laten doen. Dat was veel in die tijd. Teatske was daar een beetje huiverig voor. „Als het niets wordt zijn wij al dat geld kwijt," zei ze. „We doen het toch; dan zijn we dat geld maar kwijt," heb ik gezegd en daar ben ik nog dankbaar voor." Een nep-begrafenis op het kerkhofje van Idsega met inwoners van Oosterend als figuranten. opzettelijk maar van binnenuit" en die boodschap komt ook in dat tv- stuk naar voren." Folkje is het met me eens dat veel van Teatskes verhalen nogal triest zijn. Ik heb dikwijls tegen haar ge zegd: „Waarom laat je het niet wat plezieriger aflopen." Zij antwoordde dan dat ze. als ze aan een verhaal begon zelf niet wist hoe het zou eindigen, maar dat zoiets vanzelf kwam. Dat heb ik nooit kunnen be grijpen. Ik denk dat ik altijd een beetje wufter ben geweest dan mijn zuster." Prijs Het manuscript won de prijs. Teats ke heeft niet meer beleefd dat het in boekvorm verscheen en evenmin dat in 1964 een selectie uit haar korte verhalen onder het motto „Diggels" op de markt kwam. „Dat werk van haar op de televisie werd gebracht zou niet bij haar zijn opgekomen. Folkje, wat beleven we toch allemaal," zou ze hebben ge zegd. Zij stelde zichzelf nooit op de voorgrond. Daarom vind Ik het fijn dat zij nu die brede belangstelling krijgt. Dat heeft zij verdiend, al is het j ammer dat zij het zelf niet heeft meegemaakt." „Met de wijze waar op de NCRV haar verhaal heeft be werkt zou Teatske tevreden zijn ge weest. Ze zei vaak tegen me: „Als ik iets schrijf moet het van christelijke waarde zijn, wil ik getuigen, niet ALEX KASPERS Teatske (rechts) en Folkje Alzum voor hun kruidenierswinkeltje. geen slapeloze nachten Deze rubriek is uitsluitend besiemd voor korte reacties op in deze kram gelezen berichten artikelen en commentaren, en met voor gedichten, open brieven, oproepen ol reacties op advertenties (deze laatste dienen tol de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubriek dienen zo beknopt mogelijk te zi|n De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogeli|k over elk geval van bekorting ol metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam B>j publicatie worden naam en woonplaats van de scnrijvef vermeid IKON Natuurlijk is het niet in de eerste plaats de taak van de IKON om het de kerkmensen naar de zin te ma ken. maar die taak is toch wel het doorgeven van de Blijde Boodschap van Gods grote liefde in Christus aan kijkers en luisteraars? De IKON zendt toch niet op eigen houtje uit, doch namens de kerken? Het geloof is niet iets voor de zondag alleen, maar moet toch ook tot uitdrukking komen in de door-de-weekse pro gramma's? Dit geldt m.i. te meer als men de programma's aankondigt onder de veelbelovende naam „Ge loof-. hoop- en liefdeshow.'' Als ze ventig procent van de reacties posi tief is. waar blijft dan de reactie van kerkelijk Nederland en van de indi viduele kerkleden? Kerkelijk Neder land en individueel kerklid, let op uw zaak!! K. Dunnink Boskoop 't Eikske Bisschop Gijssen heeft gelijk: de huwelijken door de geldige priester Miedema ingezegend (niet gesloten en nog minder voltrokken, ook hier volledige begripsverwar ring bij velen!) zijn volgens rooms- katholiek canoniek recht wettig maar ongeldig, omdat pastoor Mie dema nu eenmaal buiten de rooms- katholieke kerk opereert. Boven dien: geestelijken, van welke chris telijke denominatie dan ook, kun nen bij echtparen alleen maar bij de huwelijksinzegening als belangrijke figurant opereren. Het huwelijk is een sacrament, hoe men dit woord ook wil interpreteren, waarbij alléén het betrokken echtpaar betrokken is. vandaar dan ook dat de rooms- katholieke kerk het burgerlijk hu welijk volledig erkent als een wettig huwelijk, en, bij niet rooms-katho- lieken ook als een geldig huwelijk als ze gedoopt zijn. Miedema heeft gelijk en Gijsen heeft gelijk, een ieder vanuit eigen invalshoek. Den Hatif Ivo van Leuven Hoogovens Het artikel in Trouw d.d. 1 maart 1978. blz. 10 roept bij mij voor een beter onderling begrip onder staande wensdromen op. Wim Kok (voorzitter FNV) gaat werken bij Hoogovens, afdeling Verkoop, op drachten noteren ergens in de we reld. opdat niemand ontslagen moet worden. Daarentegen iemand van de Personeelsafdeling Hoogovens naar FNV hoofdkantoor om daar het twee-ploegenstelsel in te voeren, (uitbreiding arbeidsplaatsen). Arie Groeneveldt (Industriebond NW), gaat naar de Afrikaanse ijzererts vindplaatsen, bestuderen of de be droevende sociale toestanden van de aldaar werkende negers opgevij zeld kunnen worden, bv. door de extra's bij de Hoogovens „af te bou wen". (zijn Industriebond gaat hun contributie 1'/» procent verlagen ter activering lidmaatschap). De heer Spit(s) zendt binnenkort aan de mi nister een lijst van nuttige, nieuwe, energiebesparende produkten, reke ninghoudend met natuurprodukten zoals jute, katoen, wol enz. (voor vervangende werkzaamheden). Een vierde man gaat in Japan bestude ren hoe het mogelijk is dat daar in deze moderne tijd nog zulke serieus gemaakte produkten zó goedkoop kunnen zijn? Mede in verband met het voorgaande zal worden bestu deerd de „slavenarbeid" in Neder land te vervangen door burgerlijke dienstplicht voor jongens en meis jes. Wereldwijde solidariteit is ons- .helaas liep toen mijn wekker af! Haarlem C. Baars. Sr. Polen Met veel interesse hebben wij de artikelen van J. den Boef over Polen gelezen. Het beeld dat wij na enkele bezoeken hebben van de toestand in Polen komt in grote lijnen overeen met het in genoemde artikelen ge- schetse. Op één punt verschilt onze indruk enigszins van die van de heer Den Boef, en wel op het punt van de Poolse protestanten. De eerste voor zitter van de Poolse Oecumenische Raad, de gereformeerde bisschop Jan Nieuwieczerzal, schrijft in de brochure „Oekumene in Polen" (1974) dat na het Vaticanum II lang zaam veranderingen te bespeuren zijn in de houding van de rooms- katholieke kerk ten opzichte van de andere kerken. Uit gesprekken met protestantse en rooms-katholieke geestelijken vorig jaar is ons geble ken, dat dit proces van toenadering zich langzaam voortzet, waarover zij en wij ons verheugen. Dat is sinds het einde van de tweede wereldoor log dus in wezen niets veranderd zou zijn, is een te negatieve uitspraak. Zeist H. Labots IJzer(be)werkers (2) In Trouw van vrijdag 24 februari schrijft dr O. Jager in „Vergeten Joodse wijsheid" n.a.v. 1 Samuel 13: 19 (a) o.a. Blijkbaar hielden de Filistijnen het geheim van de Ijzer- bewerking verborgen als een top se cret van defensieEn verder wordt er met behulp van een cul tuurfilosoof kolommen lang verder gefilosofeerd of het ontbreken van smeden in Israël niet een nog diepe re achtergrond zou kunnen hebben. Is de reden van het ontbreken van smeden in Israël tijdens de Filistljn- se bezetting of overheersing niet duidelijk aangegeven in 1 Samuel 13:19b. Een maatregel van de bezet ters dus. Omdat er in 1940-1945 officieel geen radio-ontvangtoestel in Nederland te vinden was (eveneens een maatre gel van de bezetters) kunnen we toch ook niet zeggen: „Blijkbaar hielden de Duitsers het geheim der radiotechniek verborgen als een top secret van defensie." We kunnen wel aannemen dat de Filistijnen het be roep van smid hebben verboden om zodoende te voorkomen dat er wa pens gemaakt werden. Dat er wél smeden geweest zijn in Israël blijkt uit het vervolg van 1 Samuel 13 nl. vers 20 t/m 22, waar we kunnen lezen dat tegen door de Filistijnen vast gestelde tarieven de Israëlieten hun (ijzeren) landbouwwerktuigen en - gereedschappen konden laten slij pen en scherpen bij de bezetters. Brielle P. M. v.d. Linden Israël-boycot Op zakelijke gronden de Arabische eisen tot boycot van Israël inwilli gen, behoeft volgens het VNO nog geen ethische standpuntbepaling in te houden. Minder duur gezegd: meehelpen bij het wurgen van je buurman betekent nog niet dat je het daarmee eens hoeft te zijn. Hoe wel zo'n onuitgesproken ethische standpuntbepaling je medeplichtig heid niet vermindert. Naar het oor deel van het VNO kan alleen een beëindiging van de oorlogssituatie deze medeplichtigheid opheffen. Waarom verzoekt men dan de Arabi sche zakenrelaties niet, er nu na dertig jaren eindelijk eens mee te stoppen en vrede te hebben met Israël? Zakelijke boycot is voor het VNO aanvaardbaar, persoonlijke boycot niet. Praktisch komt het op hetzelfde neer: zakelijke boycot be dreigt je bestaan, persoonlijke boy cot wordt omzeild door je te passe ren. Het VNO meent dat ieder be drijf vrij moet zijn in de keuze tus sen zakelijk en ethish zedelijk goed) handelen. Dat is voor het VNO dus niet hetzelfde. Zo gezien kan men rustig een onschuldige boycot ten, uit de gemeenschap stoten wèg met hem! Bij welke man van Joodse huize was dat destijds óók al het geval? De overheid, aldus het VNO, heeft daarbij een eigen taak Hoe heette die ambtenaar- in-functie ook weer, die daarbij z'n handen waste in onschuld? Vlissingcn ds V. v.d. Schoot 10 jaar PPR Mr Bas de Gaay-Fortman conclu deert: „Als het CDA nou eens echt en duidelijk koos voor een progres sief kabinet, dan zou er van een anti- gouvernementele stroming links weinig overblijven. Dank je de koe koek, dan konden ze hun gang gaan. SCHIEDAM A. Mars Zoiets doet goed In aansluiting aan het artikel „Druk tegen het drukken van C. Faas wil ik graag het volgende melden: Wij wo nen hier in een centrum van zelf standige bejaarden, erg gezellig. Op een morgen dat de sneeuw flink ge dwarreld had in de nacht tevoren, was de eerste die vrijwillig aan het sneeuwruimen was een heer die dit jaar negentig hoopt te worden. Hij deed het met plezier en een ijver om jaloers op te worden. Toen ik hem vroeg waarom hij niet wachtte op de jongeren (tussen 70 en 80 jaar) zei hij: „Ik wilde de eerste zijn." Het was 8 uur en de meesten lagen nog op een oor. Hij veegde en schep te niet alleen de eigen stoep, maar nam ook links en rechts die van de buren mee. Zijn naam zal ik niet noemen, dan zou hij verschrikkelijk boos worden, wanneer hij dit las, maar hij is oud- direkteur van een ambacht-school in de nabije stad. en verzorgt keurig zijn eenmans-houshoudlng en is nog altijd bereid om kleine karweitjes (gratis) voor de buren te doen. Zoiets doet een mens goed in deze tijden? nietwaar. Giouw mevr. S. E. Dijxhoorn. Ds Doornenbal (1) Mij moet iets van het hart naar aanleiding van het verhaal van ir J. v.d. Graaf over ds Doornenbal (28 februari). Als het „Ach, wanneer" zijn stukken doorkermt, moet het „Jezus neemt de zondaars aan-ge- loof wel belachelijk overkomen. Ze ker als een „surrogaat-religie, waar in nooit meer getwijfeld en altijd geglimlacht wordt" de basis voor het aanpraten vormt. Hier kan de vreugde van de Veluwe niet anders dan eilieve stollen. Gedachte nis tot zegening: gedenk de fabel van Jotham! Gelukkig neemt Hij nog stêeds zondaars aan, Halleluja!, (om met Beppie te spreken!). Vlijmen P. Hammingh Ds Doornenbal(2) Ir J. v. d. Graaf stemt schijnbaar in met de opvatting van ds Doornen bal dat het Jezus-neemt-de zon- daars-aan-geloof „belachelijk" is. Anders had hij de voor veel gelovi gen kwetsende zin wel achterwege gelaten. Predikanten ontmoeten doorgaans niet veel mensen, die in de goot liggen, zoals Jezus Christus die ontmoette en zoals vele mede christenen die ook ontmoeten. Daarom hoeven de predikanten ze ook niet op deze manier uit de goot te halen, maar verwacht ik wel waar dering voor wat Die Ander en die ander doet. Alphen a.d. Rijn J. A. A. Mooij Solldaridad Reiner Gosker schreef ln zijn artikel over de Campagne tegen de Theolo gie van de Bevrijding (ln de krant van 25 februari) dat de Duitse actie Adveniat te vergelijken zou zijn met de actie Solidaridad. Natuurlijk en we onderstrepen dat graag nog eens betreft deze vergelijking al leen de tijd waarin beide acties ge houden worden (de advent) en het werelddeel waarop zij zich richten (Latijns-Amerika). Verder kan Soli daridad niet met Adveniat worden vergeleken. In tegenstelling tot Ad veniat richt Solidaridad zich name lijk uitsluitend op de steun aan groeperingen in Latijns-Amerika, die actie ondernemen om een recht vaardige samenleving op te bouwen, dat wil zeggen die de huidige samen leving niet in stand houdt. Ook richt Solidaridad zich niet uitsluitend op de Latijns-Amerikaanse kerk, alhoe wel die natuurlijk ook bij haar part ners hoort. Want ook buiten de kerk werken mensen aan hun bevrijding van onwetendheid, onderdrukking en uitbuiting. Daarom wordt door Solidaridad ook zeker steun aan vakbonden en andere volksorgani saties gegeven. Don Haag Solidaridad Hypotheekrente Met het Trouw-commentaar over „Hofstra en de hypotheekrente" ln het nummer van zaterdag 25 februa ri ben ik het totaal oneens. Uit het gehele stuk meen ik gemerkt te heb ben, dat u afgeeft op mensen met een midden-inkomen, omdat die profiteren van de renteaftrek in ver band met de inflatie. U vergeet ech ter, dat de tienduizenden die een eigen woning gekocht hebben, voor het grote merendeel uit de lagere Inkomensgroepen komen en uit de groepen die daar iets boven uitko men. Deze mensen hebben financië le verplichtingen aangegaan, in de verwachting dat de rente ook in de toekomst aftrekbaar zou blijven. Zeer velen van hen hebben bij wijze van spreken de laatste cent uitgege ven voor het eigen-woning ideaal. Met het gegeven van renteaftrek voor ogen Aan het z g. renteprofijt door de inflatie heeft men niet ge dacht. Neen, het eigen-woning per spectief wenkte. Ook wanneer de verminderde rente-aftrek over meer dere jaren wordt uitgesmeerd, gaan betrokkenen er in reëel inkomen wel op achteruit of men nu in 1 jaar. 5 jaar (conform Hofstra's plan) of 10 jaar een 1500 2000 gulden of meer per jaar aan aftrek-rente geniet, het resultaat is uiteindelijk hetzelfde. Lccrcum J. Oosting. Simonis en Rolduc Dat mgr. Simonis achter Rolduc staat wisten we al lang. Ook dat de kardinaal en de overige bisschoppen er niet achter staan. Al zijn er ook Utrechtse Studenten te Rolduc (die de kardinaal niet de zijne noemt), de kardinaal heeft deze twee Jaar nog geen gelegenheid kunnen vinden, die studenten eens te gaan bezoeken en zo kennis te maken met dit semi narie „nieuwe stijl". Nu heeft mgr. 8imonis duidelijk partij gekozen. Wij hadden dat al eerder gedaan, maar na de publikatie van Bronk- horst en Oostveen ln De Tijd over de theologische hogescholen, hopen we dat de commissie-Gringen spoedig tot opheffing zal adviseren Alles wordt maar aangenomen, zelfs anti katholieke studenten om aan het voor de subsidie benodigde aantal te komen. Dit is toch te gekWie met pek omgaat, wordt er mee be smeurd. Laten we wat zuiniger zijn op onze jongens, die priester willen worden. Op zeer zachte wijze gaf de Paus onze bisschoppen opdracht direct met een goede priesteropleiding te beginnen. De kardinaal zag hierin geen afkeuring van de bestaande. Wij wel. En wij betalen daar belas ting voor. Moet er op onderwijs be zuinigd worden, dan weg met die instellingen, die niet meer voldoen aan hun opzet en het trouwens nooit hebben gedaan. Mgr. Simonis, wij zijn blij met uw uitspraak. Bustum J. A. Domen ADVERTENTIE Met een Mecrmanskaart kunt u met z'n tweeën, driecn, vieren, vijven of zessen een dag onbeperkt treinreizen. Voor f 49,-, f 56,-, f 64,-, f72,- of f 80,-. Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. De kaart is van maandag t/m vrijdag geldig na 9 uur 's ochtends. In het weckend is er geen beperking. Maar nu het nieuws. Koopt u de kaart in maart,dan is 'ie nog eens extra voordelig. Wc geven er dan zomaar een dagkaart voor één persoon bij kado. Goed voor een hele dag gratis trcir.cn in april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13