Z'67 weet een raad jet Den Haag SPARTA COMPLEET PEC niet beloond Jan Raas te bang om te winnen ïtesse uit misère Haarlem in zorgen Go Ahead onzeker 9 4cessen r Happel Brugge Gelijk spel ondanks overwicht op MVV Freddy Maertens snelste in openingsklassieker '91— =*)AG 6 MAART 1978 SPORT Trouw/Kwartet P10-RH9 (ees Jansma [AAR FC Den Haag had de excuses voor het grijpen: de rse International Henk van Leeuwen, met 15 doelpunten t topscorer, ontbrak; middenvelder Albertsen zat nog aan it, linkerspits Goemans bleek nog geblesseerd, terwijl ook ■•spits Blije moest afzeggen, vandaar dat de Haagse coach 8|teki koos voor twee spitsen (Schoenmaker en Hoekema),' lier middenvelders en (uiteraard) vier verdedigers. 8EL Ernst Happel, de man [Nederlands elftal in Argenti- grote hoogten moet voeren, n de voorbereiding gespeend fan prestaties van niveau (Is- tderland bijvoorbeeld) beleeft |n Club Brugge plezierige tij de Belgische competitie is er rereniging die de „goldrush" rugge kan stoppen. Dat lukte tekeinde ook Beerschot niet liswaar niet van het veld werd ld. maar toch de twee punten igge moest laten. Dat kwam illeen door eigen kwaliteit ook door enige dubieuze be- gen van de scheidsrechter die na een kwartier spelen Brug- penalty toekende die door o werd verzilverd. Voor Beer- scoorde Leekens in de tweede naar De Kubber hielp Brugge iodt overwinning 2-1. Standard en Anderlecht rest esc^ i de achtervolging. Standard He|e met Winterslag. 7-0 werd het een monsterzege die nog itviel ook. lecht heeft tot de laatste mi- moeten wachten om bij Ant- winnen. Het was Rob Ren- ik die via een strafschop de Pripunten binnenbracht. Daar- hadden Nielsen voor Ander en Geurts voor Antwerp reeds li »rd. j12 Oostduitse competitie is kop- UeJFC Magdeburg, op 15 maart te Eindhoven in het kader van _d om de Europese UEFA- niet verder gekomen dan een spel tegen Karl Marx Stadt (0- an)de Oostduitse competitie werd ge zestiende speeldag slechts vier gescoord in zeven wedstrijden, vijf duels eindigden in een spel van 0-0. riere-Bcvcrcn 1-0, Lokeren-Charlcroi 2-0, •Cercle Brugge 1-1, Antwerp-Anderlecht m-FC Luik 0-0, Standard Luik-Winters- RWDM-Lierse 2-1, Club Bruggc-Bcer- O 1, Beringen-Warcgem 3-0. E 1:1 C ub Brugge 41 punten. 2. Standard 3. Anderlecht 35, 4. Lterse 34, S. Beveren I [RIJK 01 Nancy 2-0, Metz-Bastia (M), Troyes-Pa- Laval-Lens 3-0, Valenclennes-Marsellle «Bordeaux 1-1, Rouen-Reims 1-2, Nice- II burg 0-1, Nimes-Monaco 3-4 1. Monaco 40 punten, 2. Marseille 38, 3. 17. 4. Straatsburg 35, 5. Nice 35. DUITSLAND uisburg-Fortuna Düsseldorf 0-0, Borus- Onchengladbach-Werder Bremen 4-0, '04-Saarbrücken 2-0, Elntracht Frank- ia i Stuttgart 2-0, Hertha BSC-FC Köln 1- lei iburger SV-Elntracht Braunschweig 4-2, iu la Dortmund-Bayem MQnchen 11.1860 wn-St. Paul! 4-1. L FC Köln 38.2. Bor Mönchengladbach ertha BSC 34.4. Fortuna Düsseldorf 32. •Manchester City 3-0, Aston Villa- Lei- Sty 0-0, Chelsea-Liverpool 3-1. Coventry rmingham City 4-0, Derby County-New- Inited 1-1. Everton-Queens Park Ran- Ipswich town-West Bromwlch Albion 2- i United-Bristol City 0-2, Manchester 3 Middlesbrough 0-0, Nottingham Forest- United 2-0, Wolverhampton Wander- Ich City 3-3 Nottingham Forest - 45.2. Manchester I, 3 Everton 39. 4. Arsenal - 26, 5 tol - 36. Perugia 2-0. Foggia-AC Milan 1-2, Ro- Napoll 0-0, Oenua-Torlno 1-2. Inter- i 2-1, Vlcenza-Atalanta 2-2, Pescara- Bologna-Verona 0-3. 3-2, Elche-Real Madrid 3-1. Rayo 5-Espanol 1-1. Real Socledad-Sala- I 2-0. BeUs-Las Palmas 1-2, Barcelona- V* 2-1, AUetlco de Madrld-Santander 3-0, Kthletlc de Bilbao 2-1. Een bij het vertrek al defensief con cept. dat in de praktijk nog minder attractief voor het publiek bleek: constant waren acht, negen Hage naars voor de eigen doelman Galjé te vinden AZ/67 moest wel aanvallen, deed dat ook, maar nauwelijks op imponerende wijze. Bij 2-0 voor AZ, bleef het en daarmee had de voet balliefhebber alles eigenlijk gehad. Daarbij kwam dat AZ op weinig overtuigende wijze aan de beide doelpunten kwam. De eerste ont stond na een trap vanaf de penalty stip van Johnny Metgod, die de bal daarop had mogen neerleggen nadat (de overigens goed leidende) beuk- man een beweging van Simon van Vliet met „handsbal" had gehono reerd; het tweede kwam tot stand na een blunder van Dojo Perazic, die de bal wilde terugleggen op libero Ou wehand, maar AZ-spits Kist vergat; uit die pass scoord Jan Peters (2-0). Voor het overige overheerste AZ de volle negentig minuten: voor rust kwamen Schoenmaker en Hoekema nog wel eens in positie omdat met name Hovenkamp af en toe onoor deelkundig diepte koos maar na rust was het ook met die spaarzame offensieve Haagse acties gebeurd. Pas na 25 minuten in die tweede helft, toen AZ al op 2-0 stond, schoof bij FC den Haag, verdediger Martin Jol, op naar de punt van de aanval, om het tactisch concept van FC den Haag van 4-4-2 (nou ja) naar 4-3-3 om te sturen. Ook toen zonder gevolg. „FC den Haag heb ik dit seizoen nog niet zo slecht gezien," vond de toekij kende Van Leeuwen, de afwezige spits en AZ-trainer Cor van der Hart: „Dit was de zwakst spelende ploeg in Alkmaar tot dusver". Toch grabbelde de FC den Haag uit de laatste zes competitiewedstrijden liefst 11 punten bijeen (alleen vorige week was er een 0-0 bij NEC), terwijl dat in voorgaande duels altijd in staat bleek AZ goed tegenstand te bieden: In den Haag, dit seizoen nog, werd het 1-0 voor de FC, vorig sei zoen wonnen zowel AZ als FC den Haag een keer met dezelfde cijfers: 2-1. Vandaar de angst bij AZ voor die moeilijk te vatten tegenstander. Cor van der Hart: „Maar ik verwacht niet dat FC den Haag, als ruime midden moot zo verdedigend gaat spelen." Daarin verslikte AZ zich dus. De ploeg kreeg, over 90 minuten geno men, kansen genoeg, maar benutte die niet. Het was alsof de scherpte ontbrak, alsof men verbaasd was over de lakse en laffe Haagse hou ding. En na de openingstreffer van Metgod leek men het wel te geloven. Wat kan ons nog gebeuren tegen deze tegenstander zo werd er blijkbaar gedacht. „Voor een goeie wedstrijd zijn er twee ploegen no dig," zei Willem van Hanegem maar weer eens een onomstreden waar heid. Wat ook waar was dat AZ'67 niet bepaald aan klantenbinding deed. Het team had zijn ruime, trou we aanhang een show moeten voor schotelen, omdat die aanhang dat verdiende. Het excuus dat FC den Haag niet wilde, werd na afloop te gemakkelijk aangegrepen om eigen desinteresse te verdoezelen. Ook AZ'67 kon (2) conclusies trek ken uit het duel met FC den Haag. De eerste, minder prettige, is de we tenschap dat Henk van Rijnsoever, ditmaal verkozen boven Jan Verhey- en, ook niet de rechtsbuiten voor AZ is; de tweede, meer prikkelende, is dat de spelersgroep klaarblijkelijk wacht op een echt „aansprekende" tegenstander. Via het met zichzelf tobbende Feyenoord kan AZ volgen de week, in de Rotterdamse Kuip, nog eens een sterke prestatie leve ren. Om aan te tonen dat de ploeg werkelijk op de tweede plaats thuis hoort. AZ'67-FC Den Hui 2-0 (1-0). 28 Metgod. 56 Peters 2-0. Scheidsrechter: Beukman Toe schouwers: 8500. AZ'67: Mescovie; Amtz, Metgod, Spelbos en Hovenkamp; Peters, Van Hanegem en Ny- gaard; Van Rijnsoever, Kist en Van Marwijk FC Den Haag: Galjé; Jol, Van Vliet. Ouwehand en Zondervan; Tempelaar, Klla (Vreeswijk). Pe razic (Toet) en Korevaar; Schoenmaker en Hoekema. HEM Vitesse toonde zich in swedstrijd tegen Roda JC ►el niet als herboren, maar de üng, die zich afgelopen woens- het bekerduel met Sparta baarde, lijkt te zijn overwon- onder de geblesseerde Bosveld en de Arnhemmers allerminst jk aan zelfoverschatting te waardoor Roda JC, dat erg deze uitwedstrijd had opge- vrijwel geen mogelijkheden een permanente druk uit te paste een straffe mandekking fn bereikte daarmee, dat de uit door Richard Matthijsse ROTTERDAM Het wekelijkse (a- len van Feyenoord schijnt Sparta dubbel actief te maken. Voor het eerst sinds jaren heeft de Kasteel club ruim afstand genomen van de stadion-ploeg. De kans op Europa Cup-voetbal heeft Spangen bevan gen. Vandaar dat de Rotterdammers in dit stadium van de competitie de resterende wedstrijden zeer gecon centreerd afwerken. NEC werd het slachtoffer van Sparta's geldings drang. Op simpele wijze klaarde Sparta, vooral in de tweede helft het karwei. De 3-0-zege had zelfs nog iets ruimer kunnen uitvallen, wanneer het team van Cor Brom alert was blijven acteren, maar in het laatste kwartier geloofde iedereen het wel. „We moeten per slot van rekening woensdag opnieuw in de slag," was het begrijpelijke excuus van trainer Brom. Zijn collega Hans Croon had ook een serie verontschuldigingen achter de hand om het povere optre den van zijn manschappen in een wat gunstiger daglicht te plaatsen. Croon wees op het grote aantal ge blesseerde spelers, die al enkele we ken verstek laten gaan. „Ik heb maar negen fitte spelers. Die belasting is voor hen te zwaar," vond Croon die in de tweede helft ook Ronald Hen driks zag afhaken. Hendriks speelt al geruime tijd met een gebroken teen. Een pijnlijke affaire die het de rech terspits moeilijk maakt negentig mi nuten vol uit te gaan. Voeg daarbij het magere optreden van de West duitser Worbst en men heeft een aardig beeld van de magere slag kracht van de Nijmeegse ploeg. Worbst was ook verantwoordelijk voor het openingsdoelpunt van Sparta. Op knullige wijze had de NEC'er de bal aan verdediger Bertje Jansen verspeeld die vervolgens alle tijd had om de lang niet onverdien stelijk spelende doelman Forman- noy te passeren; 1-0. NEC, dat in deze fase de harde wind in de rug had. bracht het niet verder dan enige venijnige afstandsschoten die overigens geen enkel probleem voor doelman Doesburg opleverden. De Rotterdammers trokken na rust alle initiatief naar zich toe. Met name het middenveld (De Goey, Henson en Valke) overklaste zijn te genstanders volkomen. De Goey nam uit een door Van Staveren geno men hoekschop de tweede treffer voor zijn rekening, terwijl Van Sta veren zelf, na een combinatie met Meutstege, voor het derde doelpunt tekende. Sparta's topscorer Ray Clarke kwam er dit keer niet aan te pas. Voorstop per Dries Visser won vrijwel alle kop duels van de Brit en gunde hem geen centimeter ruimte. Daar stond ech ter tegenover dat Van Staveren op de linker vleugel keer op keer kon uitbreken. De Nijmegenaren waren vrijwel de gehele tweede helft ge dwongen Sparta's overmacht gela ten over zich heen te laten gaan. Niet eenmaal zagen zij kans gevaarlijk uit te breken. Sparta is geen wereldploeg, maar het heeft wel een compleet elftal," complimenteerde Hans Croon de verrichtingen van de Rotterdam mers. Deze week hoopt Sparta be kend te maken wie Cor Brom gaat opvolgen. Als het bestuur er in slaagt de huidige selectie bij elkaar te hou den. komt de man in een gespreid bedje. Bovendien staat ook het scou- tingsapparaat niet stil. De afgelopen dagen werd voor de neus van Feye noord en AZ'67 Adriaan van Tigge- len weggekaapt. Een talentvolle twintigjarige amateur, afkomstig van de tweedeklasser Oud-Beijer- land. Sparta-NEC 3-6 (1-6). 28 Jansen 1-0.55 De Ooey 2-0, 57 Clarice 3-0 Scheidsrechter Thomas. Toeschouwera 5500 Sparia: Doesburg. Jansen, Ba! lees let n, Marljt en Meutstege. De Goey. Van Zoest en Michel Valke; Clarke. Van Staveren (PelBeri en Henson NEC: Form annoy; WUlemse. Visser. Hlddlnk en SIJe Visser, Marljnlssen. Surau en Hendriks. TonaJd Hendriks (Jon Ooossens). Hoogendoorn en Worbst Jan Peters passeert doelman Galjé en brengt -AZ'67 in veilige haven tegen Den Haag: 2-0. door Erik Oudshoorn HAARLEM Haarlem gaat moeilij ke tijden tegemoet. De nederlaag tegen Volendam en puntenwinst van andere ploegen, die nog in aanmer king komen voor de tweede degrada tieplaats, hebben de situatie voor de ploeg van Barry Hughes uiterst pre cair gemaakt. Zeker gezien het reste rende programma, dat voor Haarlem eindigt met duels tegen uitsluitend hoog genoteerde tegenstanders. Haarlem begon erg nerveus. Het ge volg was dat Volendam via Klaas Kwakman twee uitstekende moge lijkheden kreeg. Na een kiein half uur kreeg Haarlem iets meer vat op de wedstrijd, maar Volendam had weinig moeite het technisch mindere Haarlem op afstand te houden. Met Piet van den Berg in de ploeg (hij ontbrak door griep twee wed strijden) draaide Haarlem na de rust beter. Er werd duidelijk meer pressie uitgeoefend op het Volendamse doel, maar dat had toch te weinig succes. Haarlem-Vole ndam 2-3 (0-1). Jonk 0-1, 53. Böck- Üng 1-1. 84 Jonk 1-2, 87. Kramer 1-3. 90. Böck- ling 2-3. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toe schouwers: 4000. Haarlem: Boersma; Wentlnk, De Vries, Huyg en Melchere; Haar, George en Van den Ban. Len- sen (Van den Berg). Bóckllng en De Kip Volendam: Hoek; Molenaar. André, Guyt en Mol. Jonk, Braam en Dick Bond; Helling, Kwakman (Tol) en Kramer. ZWOLLE PEC bezit zondermeer het beste team uit de eerste divisie, desondanks zou het niet verwonderlijk zijn als MW uiteindelijk kampioen wordt. Met nog tenminste twaalf competitie zondagen voor de boeg is het misschien voorbarig om die conclusie reeds te trekken. Kijk je echter terug op het seizoen inclusief de krachtmeting PEC-MW (1-1) van gisteren dan begin je wel in een dergelijke onrechtvaardigheid te geloven. UTRECHT Het was vooral voor de rust wel duidelijk dat in het sta dion Galgenwaard twee ploegen aan het werk waren, die dicht in het schijnsel van de rode lantaarn ver toeven. Zowel FC Utrecht als Go Ahead speelde rommelig en durfde weinig risico te nemen waardoor het voor de toeschouwers in het stadion bepaald geen leuk kijkspel was. FC Utrecht moest als thuisclub uiter aard het spel maken, kwam ook veelvuldig voor het doel van Van Zoghei, maar zowel Cabo als Ham berg miste goede kansen. Go Ahead moest na een kwartier Walbeek vanwege een neusblessure vervangen door Strijdveen en dit bracht nog meer onzekerheid in de Deventer defensie. Tien minuten voor de rust kwam FC Utrecht aan een verdiende openingstreffer toen Van Veen tussen drie verdedigers staande nog effectief wist uit te ha len (1-0). In de 17e minuut van de tweede helft was een verre inworp van Van Veen de basis voor de tweede Utrechtse treffer. Flight scoorde daaruit vanuit een heel moeilijke hoek, onhoudbaar voor Van Zoghei (2-0). FC Utrecht-Go Ahead 2-0 (14). Van Veen 1-0.60 FUght 2-0. Scheidsrechter: Derks. Toeschou wers: 6.000. Utrecht: Istatov: Tervort, Wlckel. Van Maurtk en De Kruljk; Cot*. Cabo en FUght; Hamberg, Van Veen en Van Staa (Hulshorst). Go Ahead: Van Zoghei; Koopmans, Schneider, Lodeweges en Kist (Vuskovlc); Woudsma. Wal beek (Strijdveen) en Van der Pas; Groeneweg, Van Kooten en Kórver. Onrechtvaardig omdat PEC niet zo zeer een bijeengekochte ploeg heeft, bereid is attractief voetbal te de monstreren en reeds vorig jaar in aanmerking kwam voor de prijs van het schlemieligste elftal uit de com petitie. MVV daarentegen weet haar negatieve karaktertrekjes zo uit te buiten dat er, mede onder invloed van Vrouwe Fortuna, altijd enig ren dement uitkomt. Een verdienste? Ergens wel natuur lijk, maar het dwingt weinig respect af. In dit kader is het nuttig even terug te blikken naar de „topper" van gisteren. PEC, de thuisspelende ploeg, start uiteraard aanvallend maar vooralsnog zonder enige intelli gentie. MVV kan met vier midden velders en vier verdedigers het doel makkelijk schoon houden. Pas als Knobel de aangeslagen Bonfrére heeft ingewisseld voor Smeets en van tactiek moet veranderen, gaat de Zwolse machine langzaam draai en. Rinus Israël rukt op naar voren, en ook via de vleugels wordt PEC middels aankomende talenten als Carry Steinvoort en Ron Jans ge vaarlijk. Een fraai opgezette aanval weet Israël kort voor rust te be kronen. Na de hervatting opnieuw een royaal overwicht van PEC. MW beperkt zich tot het storen, intimideren en het lanceren van „ronde kunstma nen". Kortom het Ajax van Ivic. Een terechte 3-0-voorsprong voor de ploeg van Frits Korbach blijft uit. Het tegendeel ontwaart zich. Bobby Vosmaer trapt de knikker uit een vrije trap voor het hok van Nieuwen- hout, en wel zo scherp dat de toren hoge Huub Smeets alleen hoeft op te springen; 1-1. m Rinus Israel voelt nog eens aan zijn hoofd. Bij het PEC-doel- punt raakte de aanvallende ver dediger geblesseerd. Korbach in z'n nababbel: „Zo'n doel punt maak je zelf ook wel eens. Het heeft geen zin om een schuldige aan te wijzen. Die is er ook niet. Ben Hendriks heeft, ondanks zijn lengte alle kopduels van Smeets gewonnen. Tegen die inswinger van Vosmaer stond-ie machteloos." En ten slotte de betrokkene, Ben Hendriks, die al dertien seizoenen voor de Zwolse ploeg uitkomt: „Voordat ik het wist dook Smeets al achter me langs in het gat. Met hem een kopduel aangaan was nutteloos geweest. Ik had alleen nog met m'n hand de bal uit het doel kunnen slaan. Overigens valt vooral Knobel me tegen. Vroeger propageerde hij aanvallend voetbal. In al die acht keren dat ik tegen MVV heb ge speeld, heb ik daar nog niets van gemerkt." PEC-MW I I (1-0): 44 Isratl 1-0.84 Smeets 1-1 Scheidsrechter Weerink Bonlr*re iele kssrt wegens twee grove overtredingen. Toeschou wers 12.000. PEC: Nleuwenhout. KomeUs Hendriks. Israel. Warn as. Hendrtksen, Frandsen. IJzerman (Hamming); Steinvoort. Hoekstra, Jans MW: Oerards. Webb. Laerolx Hulshoff, SehrlJ- nemakers: Dijkstra, Vosmaer. Kerstges, BonfrO- re, Kowallk. Roossen (Van Berloi. SC Ararri(oort-SC Cambuur 0-0 Scheidsrech ter; Manuel Toeschouwers: 1500. Oeei; Schou- wenaar (Cambuur), Sleven (A'(oort) hard spel Excelsior-Veendara 5-2 (2-2) Brinkman 01,7: Swart 0-2.18 8wanenburg 1-2.37 Ernst 2-2.48: PalUnama 3-2. 53 Tyl 4-2. 74 NIJssen 5-2 Scheidsrechter: Oeurds. Toeschouwera: 3.000. FC Dordrecbl-De Graafschap l-l (l-O) 42: Van der Linden 1-0, 82 Koendera 1-1 Scheidsrech ter: Ram. Toeschouwera 050. FC Vlaardiniea-SW M - Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwen: 3800. Geel Peltaman (SW) hard spel. FC Groningen-Eindhoven 1-0 (1-0) «4: Hout man 1-0. Scheidsrechter Mulder. Toeschou wers: 5500. Heerenveen-Helmond Sport 2-2 (1-1) 35: Bos man 1-0. 35 Wassenberg 1-1,80 Bosman 2-1.80: Vardlc 2-2. Scheidsrechter: Janssen. Toeschou wers: 3.000. Willem ll-FC Den Bosch 0-1 (*4) - 59' Wessei van Den Bosch 0-1. Scheidsrechter: Jonker Toeschouwers 7600. FSC-Heracles 1-0 (0-0) 75: PennlngS 1-0 Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers 3.000. door Johan Woldendorp GENT Angst blijt een slechte raadgever. Jan Raas had de Omloop van Het Volk, de traditionele opening van het wielersei- zoen in de lage landen, kunnen winnen, wanneer hij had durven waarmaken, dat hij voor zijn ploegleider Peter Post de man voor de klassiekers is. De Zeeuw stuurde het in de slotkilometers aan op een verbond met André Dierckx, maar toen die zijn handteke ning niet durfde te zetten, ontbrak het Raas aan moed om op eigen houtje op de finish af te stevenen. Er was er maar één, die van dat schimmige spel kon profiteren. Ras-sprinter Freddy Maertens, in de afgelopen twee jaar boekte de oud-wereldkampi oen meer dan honderd overwinningen, kreeg de eerste plaats op het spreekwoordelijke presenteerblaadje aangeboden. lichtgewichten bestaande Arnhemse aanvalslinie, nogal eens van haar stuk werd gebracht. Desondanks wilde Vitesse het spel blijven maken, hetgeen tot gevolg had dat er defen sief gaten ontstonden, die de Lim burgers echter niet uitbuitten. Vileiie-Roda JC 2-2 (1-1). 11 Bursac 1-0. 18 Nanninga 1-1, 77 Mellaard (strafschop) 2-1. 82 Vermeulen (strafschop) 2-2 Scheidsrechter WelUnga Toeschouwers 7.000 Vitesse: Nijhuis, Veenstra. Mulderij. Heesen en Mellaard. Das (Bleljer.bergi. Boeve en Hols. Oerdsen. Bursac en Meljers. Roda JC: Jongbloed. De Wit. Ztegler. Pfeiffer (Broeksi en Degens. Meuser. Lees en De Jong. Kolding (Koster). Nanninga en Vermeulen Raas was uiteraard teleurgesteld over zijn weinig eervolle derde plaats, omdat Juist hij zijn zinnen op de wegwedstrijd van Gent naar Gent had gezet. Voor Didi Thurau, het nieuwe paradepaardje van de Belgi sche ploegleider Jos Janssens, gold precies hetzelfde. Hij wilde een schit terende entree op Vlaamse bodem vieren en eiste daarom van zijn knechten volledige onderworpen heid. Vandaar, dat Dierckx er geen seconde over peinsde om zijn „baas" in de wielen te rijden. Jan Raas had gelijk, toen hij de Belg voorstelde: „Laten we met z'n tweeën om de overwinning rijden. Het heeft geen zin om Thurau te steunen, want die wordt toch door Maertens geklopt." Het antwoord was ontluisterend. Raas opnieuw: „Dierckx weigerde. Hij mocht niet van zijn patron. Nou, toen zag ik er geen brood in om alleen door te gaan Dierckx had al twintig kilometer aan mijn wiel gere den en omdat hij niet één van de langzaamsten is, had ik er geen zin in de sprint aan te trekken. Ik zou de slag ongetwijfeld verloren hebben. En ik rij nu eenmaal niet voor de tweede plaats." Jan Raas had dat risico moeten ne men. Hij miste in de kopgroep van vijf weliswaar een ploeggenoot (Thu rau had die wel aan zijn zijde), maar daar stond tegenover, dat de Duitser veel te eerzuchtig was om optimaal van de steun van een knecht te profi teren. Thurau, zelden uitblinkend op het gebied van koerslnzlcht. stond aan de meet dan ook met lege han den. Het verwijt van Post, dat Raas te laf had gereden, was op grond daarvan boven Iedere twijfel ver heven. De kritiek van de ploegleider was te meer terecht, omdat Raas' collega's er alles aan hadden gedaan om de twee-voudige klassiekerwinnaar van vorig jaar (Milaan-San Remo en Heerlen-Meerssen) in het zadel te helpen. Hennie Kuiper bijvoorbeeld, sloeg op de Varentberg, de voorlaat- Freddy Maertens wint de eerste klassieker van het prille wielersei- zoen. Links Fons van Katwijk die tweede werd en rechts Jan Raas ste helling, gaten bij het leven. Raas sprong er, samen met Marc de Mey er, Fons van Katwijk, Hennie Kuiper zelf, Didi Thurau. Eric van de Wlele, Michel Pollentier, Andre Dierckx en Freddy Maertens gretig in. De voor sprong van enkele honderden meters slonk echter zienderogen, omdat de zes „buitenstaanders" de confronta tie met Maertens en zijn superknech ten De Meyer en Pollentier niet aan durfden. Pas vijftien kilometer voor Gent kwam dank zij Raas de defini tieve scheiding tot stand. Thurau, Dierckx. Maertens en Fons van Kat- wijk vluchtten met de Zeeuw mee naar de eindstreep. In dat gezelschap was Fons van Kat wijk uiteraard de meest verrassende verschijning. De jongste van de drie fietsende broers werd door zijn ploegleider Romain de Loof prompt tot beschermd renner voor klassieke eendagswedstrijden gepromoveerd. De sprintcapaciteiten van Van Kat- wijk zijn altijd onderschat Ook za terdag nog. Raad bezondigde Tdch daar aan door op te merken: „De koers was niet zwaar, anders had Van Katwijk niet in de finale geze ten." Maar ook De Loof had, on danks een generale repetitie, weinig zicht op Van Katwijk. „We hebben woensdag bij wijze van selectie het gehele parcours gereden. Niemand blonk echt uit. Daarom heb ik Fons in de schaduw van Van 8pringel en Lefrevre gezet" Fons van Katwijk is nog niet lang beroepsrenner. In de Nederlandse proftour van 1976 stapte hij als gas- trenner het wereldje van de pedaal- kunstenaars om den brode binnen. „Het ligt misschien aan mezelf, dat ik als sprinter nog tamelijk onbe kend ben. Maar op basis van klassie kers, die ik vorig jaar heb gereden Tours-Versaiilea en Parija-Bruaael wist ik, dat ik in dergelijke wedstrij den aardig van voren kan rijden. In mijn vorige ploeg had ik weinig toekomstmogelijkheden. Aan het eind van het seizoen werd ik voort durend aan het lijntje gehouden. Vandaar, dat ik de overstap naar De Loof heb gemaakt" 1. Freddy Maertena (Bel.) 218 km In 5,07 90.1 Poni van Katwijk (Nedtl, I. Jan Raai (Ned tl. 4 Andre Dierckx iBeL) i.L. 5. Didi Thurau (WDL) it. 8. Etienne van der Helat (Bel) op 20 sec7 Ronald Demeyer (Belop 25 sec.. t Ouldo van Calster (Bel op 38 »ec9 Marx Demeyer (Bel at. 10 Walter Oodefroot (Bel) t l. II. Ludo Peetera (Bel *t. 13 WUfned Wetemael (Bel) tl. 20 Oeme Knetemann (Ned.) 1131. Hennie Kuiper (Medial. 24 Ceea Priem (Ned ut.. 77 Aad van den Hoek (Ned lat 31. Johan van de Velde (Ned) si

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9