P thiopië lanceert tegenaanval Aanslag Cyprus Jordanië blijft buiten vredesoverleg met Israël Duitse gevaar nader verklaard In ruimtestation grenzen bereikt? ommen in Rhodesië a bereiken akkoord Hoea Kwo-feng blijft premier van China "Ware gevechten bij Jijiga in Ogaden Weizman reist naar Washington liegluigongeluk i Venezuela kost 7 mensenlevens - ÏNDAG 6 MAART 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet \aIROBI, LONDEN, MOGADISJOE (AP, UPI, Reuter) Ethiopië is gisteren in de omstreden Saden-woestijn een nieuw militair offensief begonnen tegen eenheden van het Westsomalische ivrijdingsfront en het Somalische leger. dio-Mogadisjoe zijn en in de afgelo pen twee dagen zeker Honderd lucht aanvallen in het gebied rond Jijiga uitgevoerd. Ethiopische ambassade in Lon- maakte gisteren bekend dat de d Jijga, die van groot strategisch ang in de Ogaden is, na zware rechten met Somalische troepen handen van de Ethiopische strijd- ichten is gevallen. De Somalische epen zijn volledig vernietigd, al- 5 de ambassade en het „geregelde liopische leger en de volksmilitie eken op alle fronten verder op." heeft inmiddels bevestigd Ethiopische troepen in zware ge iten met de Somaliërs bij Jijiga verwikkeld. De Somalische am- in Londen heeft gisteren berichten tegengesproken dat Jijiga reeds in Ethiopische handen zou zijn gevallen. Eerder had radio Mogadisjoe verklaard dat Jijiga door tanks die door Russen en Cubanen werden bemand werd aangevallen. Aan de aanval op de stad zou door zeker 70 tanks worden deelgenomen. Het radiostation, dat een bulletin citeert van het Bevrijdingsfront voor West-Somalië, liet weten dat de tanks door Russische helikopters naar het strijdgebied zijn gebracht. De guerrillastrijders trekken zich te rug om de stad te verdedigen en zouden al verscheidene tanks en drie Migs-21 hebben vernietigd. Het nieuws is tot dusver nog door geen andere bron bevestigd. Volgens ra- Volgens het onafhankelijke Britse televisiestation ITN bevinden zich Pakistaanse piloten en technici in de voormalige Russische basis in het Somalische Berbèra. Zij zouden bezig zijn de Somalische lucht macht weer op poten te zetten. De twintig Pakistani's, onder wie zeven piloten, zouden afgelopen week in Berbera zijn aangekomen waar zij sindsdien 24 uur per dag aan het opknappen van de Somalische Migs werken. Tegenaanval LISBURY (Reuter, UPI, AP) In de Rhodesische hoofdstad isbury zijn zaterdag, een dag na de ondertekening van het [oord tussen premier Smith en drie gematigde zwarte leiders, reeks bomaanslagen gepleegd, waardoor brievenbussen in blanke voorsteden werden vernield en flinke schade werd ïgericht in de afdeling postbussen in het hoofdpostkantoor. De Ethiopische ambassade in Lon den liet verder weten dat Ethiopië de internationale grenzeri eerbiedigt en niet van plan is Somalië binnen te vallen. Maar er kan gèen sprake zijn van onderhandelingen ter beëindiging van de oorlog, aldus de verklaring van de ambassade, als de Somalische troepen zich niet eerst volledig uit Ethiopisch gebied heb ben teruggetrokken. Militaire waarnemers vinden het tijdstip van de Ethiopische tegen aanval verrassend. Zij hadden ver wacht dat deze pas tegen eind van deze maand gelanceerd zou worden. Ethiopies sterke man, kolonel Men- gistoe had verleden week al gezin speeld op een Ethiopische tegenaan val in de Ogaden nog deze maand. Ondertussen is de Somalische mi nister van buitenlandse zaken, Ab- doerahman Giama Barre voor over leg in de Egyptische hoofdstad Cai ro aangekomen. Barre kwam vanuit Rome waar hij tegenover de pers had verklaard dat het conflict met Ethiopië niet op basis van respect voor eikaars recht op territoriale in- tegriteit kon worden opgelost, maar op basis van de erkenning van het recht van volkeren op zelfbeschik king. Volgens Barre zijn de Verenig de Staten gaan beseffen dat de „doelstelling van de Sowjet-Unie is om Ethiopië te gebruiken om zich aan Afrika op te dringen om dan de ene regering na de andere omver te werpen die haar vijandelijk gezind is". Barre hoopte dat dit besef voor de VS aanleiding zou zijn om haar besluit geen wapens aan Somalië te leveren te herzien maar „tot nu toe hebben wij geen bemoedigende aan wijzingen in deze richting". met vooraan in het midden Het Chinese Volkscongres in Peking bijeen, premier en partijleider Hoea Kwo-feng. PEKING (AFP, Reuter, ÜPI) Het vijfde Nationale Volkscon gres heeft de Chinese premier en partijvoorzitter, Hoea Kwo- feng herkozen tot premier, zo heeft gisteren het officiële persbu reau Nieuw China meegedeeld. Vervolg van pagina 1 Politieke waarnemers wijzen op het feit dat Egypte de Palestijnen blijft verantwoordelijk stellen voor de ac tie op Cyprus ofschoon in Cairo de identiteit van de werkelijke daders bekend is. Volgens sommige waarne mers zou Egypte de actie van tevo ren mogelijkerwijs hebben goedge keurd om de PLO in deskrediet te brengen, waardoor het makkelijker zou zijn haar onder druk te zetten. Volgens deze nogal vergaande theo rie was de Egyptische commandoac tie op Larnaca bedoeld om de moor denaars van al Sebai gevangen te nemen voor hun identiteit bekend zou worden. In dit verband wijst men op het feit dat Irak de betrek kingen met Egypte aan het aanhalen is sinds de breuk .tussen beide lan den naar aanleiding van het Egypti sche vredesinitiatief. Igens de politie deden zich geen soonlijke ongelukken voor. In scheiden andere gevallen werden bommen ontdekt en onschadelijk naakt of ontploften zij niet. Vol- is de politie bevatten verschillen- gedemonteerde bommen ilosieven ran „communistische komst". De politie gelooft te doen hebben met zwarte militanten die niet eens zijn met het vrijdag reikte akkoord, waarbij Rhodesië erlijk aan het eind van dit jaar zwart meerderheidsregime jgt. Dit akkoord is afgewezen door leiders var. het militante Patriot- ch Front, dat een guerrilla tegen minderheidsregering van Smith ert. Ook derechtse blanke opposi- moet niet» van dit akkoord heb- n, maar vofeens de politie heeft zij ts met de bomaanslagen uit te an. romannen twee leidirs van het Patriottisch ont, Robe-t Moegabe en Joshua omo, hebt'en inmiddels in de Mo- nbikaanse hoofdstad Mapoeto [i verklarirg uitgegeven, waarin zij et pseudo-akkoord" een oneerlijke ik noemer. Volgens hen zijn de gematgde leiders, bisschop lezorewa, dominee Sithole en imhoofd (Jhirau niet anders dan omannenvan premier Smith. Vol- ns het Fnnt blijft alle politieke, ilitaire, justitiële en bestuurlijke acht in harden van Smith, „die zal treden mat de drie verraders die ndom hen geschaard staan". Moe- be en Nk«mo voegden hieraan toe, t voor har alleen een regeling op sis van het Brits-Amerikaanse an voor Hrodesië aanvaardbaar is, aarbij dar de onderhandelingen tsluitend tussen Engeland en het itriottiscl Front, als enige verte- nwoordijer van de Rhodesische bevolking, zou moeten worden gevoerd. Erkenning Beide vleugels van het zwarte verzet in Rhodesië doen intussen alle moei te zoveel mogelijk internationale er kenning van hun standpunten en goedkeuring, dan wel afkeuring van het akkoord te krijgen. Zo kwam bisschop Moezorewa het afgelopen weekeinde in Londen aan om te pro beren de Britse regering achter het akkoord te krijgen. Hij kreeg daar gisteren van de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, te horen dat het ak koord wel een belangrijke stap voor waarts is, maar dat het nog steeds noodzakelijk is dat het Patriottisch Front er ook bij betrokken wordt. Vandaag begint hoogstwaarschijn lijk de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties met een debat over Rhodesië, waarbij de radicale zwarte landen zullen eisen dat het akkoord zal worden afgewezen. Het is moge lijk dat de Verenigde Staten en En geland, die het akkoord formeel nog niet hebben afgekeurd, zo'n afwij zing met een veto zullen blokkeren. Verschillende Afrikaanse landen hebben VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim al laten weten dat hij alles in het werk moet stellen internatio nale goedkeuring van het akkoord tegen te houden. CAIRO, JERUZALEM (AFP, UPI, Reuter) De Amerikaanse reizende ambassadeur, Alfred Atherton, heeft gisteren een bezoek aan Saoedl-Arable afgezegd en is vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman rechtstreeks naar Cairo teruggekeerd. Atherton pendelt tussen de verschillen de hoofdsteden van het Midden-Oosten om overeenstemming tussen Egypte en Israël te bereiken over een gemeenschappelijke beginselverklaring. In Amman voerde Atherton dit weekeinde overleg met koning Hoes sein, die nog eens benadrukt heeft dat hij niet aan de Egyptisch-Israëli- sche onderhandelingen deel zal ne men. Hoessein wil zich pas bij het vredesproces aansluiten wanneer Is raël met een algehele terugtrekking uit de bezette gebieden heeft inge stemd en bereid is de nationale rech ten van de Palestijnen te erkennen. Volgens Amerikaanse functionaris sen heeft Atherton zijn reis naar Saoedi-Arabië uitgesteld omdat de Saoedische leiders momenteel niet in Riaad zouden verblijven. Rondreis Het officiële Egyptische persbureau Mena wist echter te melden dat Atherton zijn bezoek had afgelast op verzoek van de Saoedische regering. In Caïro neemt men aan dat Ather ton vandaag met president Sadat wilde overleggen voordat de Egypti sche president aan een rondreis in het zuiden van Egypte begint. Nu de missie van Atherton tot mislukking gedoemd is, heeft men in Cairo de hoop gevestigd op het bezoek van Israëls premier Begin aan Washing ton volgende week. Israëls minister van defensie Ezer Weizman is gisteren al naar de Vere nigde Staten vertrokken. Voor zijn vertrek zei Weizman dat het bezoek van de Israëlische leiders deze maand aan Washington tot een her vatting van de rechtstreekse Egypti- sche-Israëlische besprekingen voor het einde van deze maand zou kun nen leiden. Maar premier Begin ARACA3 (UPI) Een ongeluk et een Venezolaans passagiers- iegtuig ïeeft aan alle 47 inzitten- en het even gekost, zo heeft de enezolamse luchtvaartmaat- ihappij meegedeeld. Het toestel ntplofte kort na het vertrek uit aracas a stortte in de oceaan. Het liegtuig maakte een binnenlandse lucht vai Caracas naar Cumana, 50 km tei oosten van de hoofdstad. heeft laten weten dat noch hij noch minister van buitenlandse zaken Da- jan nieuwe voorstellen op zak zullen hebben als zij volgende week met president Carter gaan spreken. Na afloop van de vergadering van het Israëlische kabinet gisteren liet Begin weten aan een antwoord te werken op de brief van president Sadat die hem verleden week door Atherton werd overhandigd. Begin verklaarde verder dat het kabinet zijn opsomming van de gebeurtenis sen van de afgelopen weken had aanvaard „en natuurlijk is de eerste man die van ons besluit in kennis zal worden gesteld de president van de Verenigde Staten." Weizmans besprekingen in de VS zullen vooral gericht zijn op de aan koop van wapens. Niettemin kent de Israëlische pers grote politieke bete kenis aan de reis van de minister van defensie. Sommige politieke waarne mers zien de reis van Weizman als een poging om de Israëlische minis ter van defensie tegen premier Begin uit te spelen. Afgelopen week ver klaarde Carter Weizman te zullen ontvangen nog voor Begin en Dajan in de VS zijn aangekomen. Kenne lijk beschouwt Washington net als Cairo Weizman als de meest soepele minister in het Israëlische kabinet, of zoals de Israëlische radio het uit drukte: „de regering-Carter ziet hem als de nieuwe man in de Israëlische politiek." Weizman dankt dit aan zien aan het feit dat hij tegenstander is van het uitbreiden van de Joodse nederzettingen in de bezette gebie den zolang er vredesbesprekingen gaande zijn. Weizman onderstreepte dit door dit weekeinde de vestigin gen van twee nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te be vriezen. De 79-jarige maarschalk Jeh Tsjien- jing, vice-voorzitter van de commu nistische partij, werd gekozen tot voorzitter van de permanente com missie van het Volkscongres. De oude maarschalk, die zijn functie van minister van defensie kwijtraak te, zal nu de protocolaire functies Van staatshoofd in China vervullen. Het vijfde Volkscongres heeft name lijk niet besloten tot het herinstellen van de post van president. Deze post was sinds de verdwijning van presi dent Lioe Tsjiao-tsji tijdens de Grote Proletarische Culturele Revolutie vacant en werd officieel op het vier de Volkscongres in 1975 afgeschaft. Voordat het vijfde Volkscongres vo rige week zondag bijeen kwam de den geruchten de ronde dat het pre sidentsschap in ere hersteld zou wor den. Als kandidaten werden toen ge noemd, maarschalk Jeh, mevrouw Soen Jat-sen en premier en partij voorzitter Hoe Kwo-feng. Het is er niet van gekomen. De nieuwe minister van defensie is Medeplichtig de 75-jarige maarschalk Hsoe Hsi- ang-tsjien geworden. Hij is sinds 1967 lid van het politbureau. Inmiddels heeft Egypte het afgelo pen weekeinde benadrukt dat het zich zal blijven inzetten voor een herwinning van de Palestijnse natio nale rechten. Politieke waarnemers hechten in dit verband veel waarde aan een hoofdartikel in het gezag hebbende Egyptische dagblad Al Achram van afgelopen zaterdag. In dit artikel, waarin de voortdurende Egyptische strijd voor de herwin ning van de Palestijnse nationale rechten wordt beklemtoond, wordt de PLO als zodanig van de verant woordelijkheid voor de actie op Lar naca ontheven. Tegelijkertijd wordt echter gesteld dat sommige niet na der genoemde PLO-leiders met du bieuze Arabische krachten banden onderhouden. Hieruit trekken som mige politieke waarnemers de con clusie dat de anti-Palestijnse cam pagne in Egypte gericht is op een splitsing binnen de PLO. Op deze manier zou Egypte een aanvaard baar alternatief voor de Palestijnse vertegenwoordiging willen creëren. Het Volkscongres, aldus radio-Pe king, heeft verder een nieuwe grond wet aangenomen en zich akkoord verklaard met een nieuwe tekst van het volkslied. Verder heeft het Volk scongres dertien vice-premiers geko zen of de herverkiezing ervan be krachtigd. Teng Hsiao-ping blijft eerste vice-premier. Voorts zijn de leden van de perma nente commissie van het Volkscon gres en 20 vice-vooizitters van dit Congres gekozen. Bij de laatsten zijn de omstreden burgemeester van Pe king, Woe Teh, de maarschalken Nieh Joeng-tsjen en Lieo Po Tsjeng, de weduwen van Soen Jat-sen en Tsjoe En-lai, twee figuren die de minderheden in China vertegen woordigen, Oelanfo (Binnen-Mongo- lië) en Saifoeding (Oeigoer) en de beroemde schrijver Kwo Mo-jo. De herverkiezing van Hoea Kwo- feng tot premier gebeurde duidelijk ten koste van Teng Hsiao-ping, die na de dood van premier Tsjoe en-lai ook al op de nominatie stond om premier te worden. Ook toen werd hij voorbijgestreefd door Hoea Kwo- feng. Uit een publicatie van het Chinese instituut voor maatschappijweten schappen blijkt dat de Chinezen weer godsdiensten mogen bestude ren. Het studieprogramma voor doc toraalstudenten bevat cursussen over het boeddhisme, de islam, het taoisme en christelijke godsdien sten. Het Egyptische weekblad Oktober, dat als lijfblad van president Sadat fungeert, betichtte gisteren de Cy prische socialistenleider Vassos Lis- sarides, diens vrouw en de Syrische militaire attaché in Nicosia van me deplichtigheid aan de aanslag op al Sebai. Vassos Lissarides behoorde tot de gegijzelden op het vliegveld van Larnaca en trad op als bemidde laar tussen de daders en de Cypri sche autoriteiten. Gezaghebbende politieke kringen ontkennen het be richt in Oktober dat de echtgenote van Lissarides negen dagen voor de aanslag de zaak met PLO-leider Ara fat en niet nader genoemde Syrische functionarissen zou hebben bespro ken. Oktober wijst verder op het feit dat Lissarides nauwe zakelijke rela ties onderhoudt met Libië en enkele dagen voor de aanslag op bezoek is geweest bij de Libische ambassa deur op Cyprus. Volgens Oktober hebben de moorde naars van al Sebai hun wapens in Cyprus in ontvangst genomen. Zij zouden hen of door Lissarides of door de Syrische militaire attaché, kolonel Soeleiman Haddad zijn over handigd. Haddad, zou volgens Okto ber „terroristische trainingskam pen" op Cyprisch grondgebied lei den. Gezaghebbende politieke krin gen wijzen op het feit dat Egypte door middel van het bericht in Okto ber opnieuw Palestijnen en anderen van de moord op al Sebai beschul digt, terwijl men in Caïro op de hoog te zou zijn dat de verantwoordelij ken in Irak te vinden zijn. Linkse Libanezen verbergen zich in het zuiden van Libanon bij het dorpje Maroen er Ras, waar zij samen met de Palestijnen tegen de door Israël ge steunde rechtse Libanezen strijden. Tan onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Terwijl de ope raties n het Russische ruimtesta tion Siljoet 6 als een records bre kend fechnisch succes voortgaan, zijn e tekenen die er op wijzen dat ht toch niet van een leien dakjegaat. Joeri Romanenko en Georgr Gretsjko, die nu 86 dagen in df ruimte hebben doorge- brach, lijken dicht bij de grens van lun psychologische vermo gens e zijn gekomen. Dat ii de Russische berichtge ving let accent op hun duurre- cord naar heel ingetogen wordt uitgesieeld, kan worden toege- schre\en aan een bescheidenheid die di vluchtleiding zou sieren. Opvalend is daartegenover het accen op de psychologische op- kikkei die het bezoek van hun colleg.'s Goebarew en Remek voor hn betekent. Er zijn al eer der beichten geweest dat Russi sche rimtevaarders tijdens lange vluchén hun isolement erg moei lijk vrwerken. Maar onthullend is de medede ling dt Romanenko en Gretsjko binna twee weken naar de aarde zuller terugkeren. Dat is onge veer d snel als technisch moge lijk i. nadat de geplande geza- menlike onderzoekprogramma met bin bezoekers is afgewerkt. Wanneer de vluchtleiding een lan ger verblijf in de ruimte verant woord had geacht, zou men dat vrijwel zeker hebben geprobeerd. De Russen hechten namelijk groot belang aan een langdurig verblijf in de ruimte en het onder zoek naar de medisch-biologische gevolgen daarvan. Op dat punt is men pas sinds zaterdag op onbe treden gebied gekomen (Moskou kan ook over de Amerikaanse me dische gegevens beschikken) en het is opvallend dat men nauwe lijks verder durft door te zetten. Met de aangekondigde afwikke ling ziet de vluchtleiding boven dien af van een belangrijk tech nisch voordeel waarvan de ge combineerde koppelingen had den bewezen dat het binnen be reik lag. In vorige ruimtestations waren opeenvolgende bemannin gen dagen tijd kwijt met het op gang brengen van alle apparatuur na aankomst en het weer afzetten voor vertrek. Nu een verse beman ning naar een bewoond station kan worden gebracht, is het mo gelijk om de zaak in lopende toe stand over te dragen, wat dubbele tijdwinst betekent. Maar na het vertrek van hun bezoekers zullen Romanenko en Gretsjko de Sal- joet 6, volgens het oude patroon, leeg en in winterslaap achter laten. „In de schaduwen van Duitsland" is de wat poë tische titel van het februa- ri-nummer van de Interna tionale Spectator, dat voor het grootste deel aan de bondsrepubliek is ge wijd. Aanleiding voor zo'n speciaal Duitsland-num- mer is er genoeg. Al gerui me tijd is dit land onder werp van vele sombere be schouwingen waarvan de conclusie is dat de bonds republiek bezig is zich te ontwikkelen tot een poli tiestaat of nog erger. In IS plaatsen twee hoogleraren (Von den Dunk en Brands) heel wat nuchtere kantte keningen. bij de verontrus ting over het Duitse ge vaar. Maar helemaal ge rustgesteld wordt de bur ger niet bij lezing van hun twee beschouwingen. De Utrechter Von den Dunk gaat na in hoeverre het negatieve beeld van Duitsland nu door de ge schiedenis wordt gerecht vaardigd. Hij belandt ten slotte ook bij de yraag of die historische ontwikke ling eigenlijk wel een voortzetting heeft in het huidige West-Duitsland, dat immers is opgebouwd op de puinhopen van het totaal vernietigde Derde Rijk. Een opbouw die ver volgens in een wonder baarlijk snel tempo tot stand kwam. Hoe ver werkten de Duitsers, zo vraagt Von den Dunk, „deze snelle overvang van diepste val, chaos, morele melaatsheid, naar moder ne, welvarende natie". Hij maakt bij het ant woord op die vraag een onderscheid tussen de vooroorlogse en naoorlog se generatie. De mensen die na de oorlog zo onge veer dertig jaar en ouder waren en dus „gepokt en gemazeld" waren in het Derde Rijk moesten vol gens Von den Dunk wel vervallen in een diepe tweeslachtigheid. „Zij wa ren geneigd een scheiding te maken tussen nazisme en Duitsland en het eerste te zien als een fataal ver keersongeluk, waarbij ook het Duitse volk om de tuin was geleid. Op die manier konden zij voor zichzelf een „goede" nationale tra ditie redden en zuiveren van de bruine smetten". Deze oude generatie ver toont volgens Von den Dunk „nog de onuitroei bare neiging om zeker in crisissituatie, het goed functioneren van het ge heel en dus een duidelijk en krachtig gezag aan de top, te stellen boven waakzame handhaving van alle democratische vrijheden". En deze nei ging heeft dan weer alles te maken met de algehele onzekerheid, het gebrek aan „zelfidentificatie", als gevolg van de traumati sche val van het Derde Rijk. Nog minder geruststel lend is de Amsterdammer Brands, die zich afvraagt in hoeverre de economi sche reus West-Duitsland „in politiek opzicht ge blokkeerd" is. Hij ziet in het politieke Duitse stel sel, zoals dat na de oorlog is ontwikkeld, verschillen de gevaarlijke trekken. Zo signaleert hij het onver mogen om buitenparle mentaire bewegingen in de politieke hoofdstroom op te nemen. Eén van de gevolgen daarvan is een kleine gefrustreerde groep radicalen die alle strijd middelen rechtvaardig acht. Moeite heeft Brands ook, met de sterke hang naar „rechtsformalisme" in de Duitse samenleving. „Po litieke kwesties worden zo tot juridische gedenatu reerd". De huidige opposi tie (CDU/CSU) verwijt hij doelbewust te spelen op de diepgewortelde angst gevoelens in Duitsland. Dat heeft te maken met de buitengewoon spannende verkiezingsuitslag van ok tober 1976. „Voor partijen als de CDU/C8U die sinds 1969 uit de regering zijn is het moeilijk te verteren zo dicht bij de overwinning te komen zonder het echt gehaald te hebben Nu begint men buiten het parlement binnen te halen wat men via de verkie zingsuitslag niet bereikt heeft." Al met al is Brandt niet zo gerust op het Duitse ver mogen de parlementaire democratie te redden. Hij vindt dat er in de bondsre publiek een „onpolitiek klimaat" heerst, voor wie de staat vooral als wel vaartsmachine dient. In ternationale Spectator is een uitgave van het Ned. Genootschap voor Inter nationale Zaken, Alexan- derstraat 2, Den Haag. Vakbeweging Internationale solidariteit is voor de vakbeweging een moeilijk punt. Je kunt makkelijk zeggen, dat je solidair bent met de on derdrukte en uitgebuite bevolking in de wereld. Maar als je werkelijk iets wilt veranderen, moet je een stuk van Je eigen wel vaart 'opgeven. In theorie weten we dat allemaal wel. Maar voor een vak bond is het niet makkelijk die schone theorie aan de leden te verkopen. Het siert het CNV. dat het de ontwikkelingssamen werking hoog in het vaan del heeft geschreven. Niet alleen de statuten en het programma bewijzen dat, ook de pogingen om eigen leden bewust te maken van de problemen getui gen daarvan. Een van die pogingen is de brochure „Dubbel op", waarin Nico Kussendrager, redacteur buitenland van Trouw, op bevattelijke wijze uitlegt wat de oorzaken zijn van de armoede in de wereld. Deze brochure van 48 pa gina's geeft veel informa tie over zaken als grond- stoffenhandel, multinatio nals, ontwikkelingshulp en nieuwe economische orde. Het verhaal laat zich goed lezen als een inlei ding op een moeilijk pro bleem. De praktische voorbeelden en de goede illustraties dragen daar toe bij. Uiteraard spreekt de bro chure ook over de rol van de vakbeweging, maar he laas is dit deel niet het beste. Waarschijnlijk komt dit door de hierbo ven al aangegeven moei lijkheid. Solidariteit met armen in de wereld snijdt al gauw in eigen vlees. Als vakbond merk je dat het eerst. Om de discussie in eigen kring te bevorderen, zou het CNV er goed aan doen de nu verschenen brochu re te laten volgen door een praktische handleiding, die meer is toegespitst op vragen waarvoor vak bondsleden gesteld wor den. Wat moeten havenar beiders doen als actiegroe pen een bepaald produkt (bijvoorbeeld appels uit Chili) willen boycotten? Moet een lid van de onder nemingsraad van een mul tinationaal bedrijf protes teren tegen investeringen in de derde wereld, als hij weet dat kleinschalige ontwikkelingen zo kapot gemaakt worden? Hoe ver gaat de solidariteit van werknemers van Philips als collega's in Latijns- Amerika staken? Hoe moet het CNV zich opstel len binnen de sterk ver deelde internationale vak beweging? Wat ls het ant woord van de christelijke vakbeweging op het con cept van de klassenstrijd, dat door steeds meer boe ren en arbeiders In de we reld als enige uitweg wordt gezien? Het stellen van deze vra gen betekent niet dat we verwachten dat het CNV een antwoord klaar heeft. Maar daar moet wel de discussie over gaan. „Dub bel op" (te bestellen voor 3,50 bij CNV. Ravellaan 1, Utrecht) is daar een eer ste aanzet toe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5