Voorjaarsbeurs O Relatie'78 geeuweens... Krachtig protest tegen Almelo' CDA en kerken verschillen met kabinet Trouw commentaar Drie eisen van bonden te Kruisinga IfOHEi Letterlijke tekst van ontslagbrief Kruisinga iDAG 6 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ®zo 5 t/m do 9 maart/beatrixgebouw flRV gebruiksgoederen openingstijden: zo 5 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur DINSDAG 7 DONDERDAG ill] ma 6 t/m do 9 maart/beatrixgebouw-parterre beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums openingstijden: dagelijks van 9-18 uur Minister Kruisinga heeft met zijn l? aftreden niet alleen zijn eigen CDA-Tweede Kamerfractie, maar Lt vooral ook de gewone CDA-kiezer in een buitengewoon lastig parket t gebracht. Wat te denken van een man die zo zeer hecht aan een principieel afwijzend CDA-stand- punt inzake de neutronenbom dat jvjhij zelfs bereid is daaraan de conse- j quentie van zijn aftreden te ver binden? 1 Het ligt nogal voor de hand, res- peetof op zijn minst begrip op te irengen voor deze consequente handelwijze. Tegelijkertijd rijst dan wel heel indringend de vraag naar de positie van zijn collega-CDA ministers en die van de CDA-Twee- el ie Kamerfractie. Hebben zij dan ;een principieel standpunt ingeno- !>.|rnen? Hebben zij, zoals Kruisinga suggereert, niet geluisterd naar de hervormde synode, het interkerke lijk vredesberaad en de bisschop- »t penconferentie? Of sterker nog hebben zij het CDA-verkiezings- 1 programma naast zich neergelegd hebben zij uiteindelijk ook afge- n zien van de eigen standpuntbepa- n ling in de fractie? Het komt ons voor dat die laatste vragen ontkennend beantwoord moeten worden. De CD A-fractie heeft duidelijk positie gekozen met de motie waarin de neutronenbom' dt afgewezen en waarin de rege ring ook duidelijk wordt gemaakt [dat de N-bom geen onderhande- lingsobject kan zijn bij de War- hau-pact landen. De motie laat de legering wel de vrijheid zich dit itandpunt eigen te maken op een ijdstip dat het haar past. )e regering zal dus anders kunnen tandelen, maar dan ligt een conflict net de Tweede Kamer voor de land. ir komt echter bij dat het kabinet inclusief dus de CDA-ministers) ergend onduidelijk is geweest over de motie, waardoor op zijn minst de mening kon postvatten dat de rege ring rustig haar gang zou kunnen jaan. Ook is waar dat de CDA- ractie onduidelijkheid op dit cruci ale punt heeft getolereerd. Voor en deel moet die houding ver- claard worden uit de zogenaamde dualistische staatsopvatting, waarin regering en parlement ieder een eigen verantwoordelijkheid heb ben. Of anders gezegd. Het parle- ument mag niet op de stoel van de e regering gaan zitten. Bovendien ij wilde de CD A-fractie een al te scherpe aanvaring met de coalitie partner, de VVD, voorkomen. Bezien tegen deze achtergrond kan de conlusie geen andere zijn dat Kruisinga te weinig vertrouwen heeft kunnen opbrengen in zijn ei gen CDA-fractie. In zijn eerste op treden in de Kamer gaf hij daarvan al blijk, door voor zijn beurt pra tend het kabinetsstandpunt af te vallen. Dat oordeel komt naar goed staatsrechtelijk gebruik alleen de Kamer toe. Een minister heeft zich te schikken naar het standpunt van het kabinet, zo niet dan behoort hij af te treden. „Ik kan maar beter met mijn kleren aan in bad gaan, geloof ik." ADVERTENTIE /IJ ll Indrrdaad. Mol schrale, gixpnmgcn lippen kan geeuwen zéér doen Ijhcllo houdt uw lippen jhello houdt uw lippen zaehl en soe|H*l. laihclki. de sin k die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met laihello uls ondergrond, blijft lipstick langer mooi Het is tekenend voor de situatie dat hij toen die beslissing niet nam en nu ineens wel. Dat geeft op zijn minst grond aan de veronderstelling dat ook andere redenen tot zijn besluit om af te treden hebben bij lgedragen, hoe zeer wellicht de prin cipiële kant van de zaak bij hem een rol heeft gespeeld. In dit verband behoeven wij alleen maar te herin neren aan de reeks incidenten die zijn korte ministeriële loopbaan kenmerkten. Zijn positie als minis ter was langzamerhand voor zijn collega's nogal precair geworden. De grond zou hem dus ook te heet onder de voeten zijn geworden. Ook in een ander opzicht heeft de heer Kruisinga het CDA en in dit geval met name de CDA-fractie in een moeilijk parket gebracht. In NAVO-kringen zal het aftreden van de Nederlandse minister van Defen sie alleen maar de indruk kunnen wekken dat het Nederlandse kabi net dus een ander standpunt is toe gedaan. Op voorhanl dus niet af wijzend zal staan ten opzichte van de invoering van de N-bom. Het is met name dit aspect dat een voort duren van de onduidelijkheid om trent stappen die de Nederlandse regering nu wel of niet gaat onder nemen, in hoge mate ongewenst maakt. Naar onze mening zal de CDA- fractie daarom morgen tijdens het Kamerdebat over het aftreden van Kruisinga in deze onduidelijkheid niet langer mogen berusten, on danks de spanningen die dit wellicht met de VVD-coalitiepartner zal op roepen. Vervolg van pagina 1 De bonden stellen de volgende drie eisen: 1. Het kabinet zal een ruim boedel krediet beschikbaar moeten stellen (waardoor het bedrijf zal kunnen „overleven"). 2. De buitenlandse takken van het concern mogen niet failliet worden verklaard omdat dan ook de Neder landse vestigingen dat gevaar lopen. 3. Er mag geen „uitverkoop" wor den gehouden van de Nederlandse KSH-bedrijven. De bonden verwachten, dat de voortzetting van de produktie bij de verschillende fabrieken geen moei lijkheden zal opleveren. Er zouden aanwijzigingen zijn, dat het meren deel van de toeleveranciers bereid is normaal grondstoffen te blijven le veren. Voor noodsituaties is een plan opgesteld, waarbij met name de levering van tarwe binnen het bedrijf veilig is gesteld. Zoals bekend, heeft de overheid het concern tot 7 april een kredietgaran tie gegeven. Dit is echter niet vol doende omdat voor de komende maanden een verlies van veertig vijftig miljoen gulden wordt ver wacht. Pogingen om het bedrijf „op te splitsen" en bij andere onderne mingen onder te brengen, zijn op niets uitgelopen. Het gemeentebestuur van Zaanstad heeft in een telegram aan de minis ters van landbouw en visserij, eco nomische zaken en financiën, alsme de aan premier Van Agt, zondag zijn verontrusting uitgesproken over de ontwikkelingen rond het KSH-con- cern. In het telegram dringt het ge meentebestuur er met klem op aan dat de toezeggingen, die op 10 febru ari jl. door de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij zijn gedaan, namelijk het geven van zodanige kredietgaran ties door de rijksoverheid dat het totale concern tot april kan blijven functioneren, gestand worden gedaan. Het college van B en W van Hooge zand zal vandaag minister van land bouw en visserij, Van der Stee, per telegram dringend verzoeken de werkgelegenheid in de provincie Groningen te behouden. Van een onzer verslaggevers ALMELO Naar schatting 30.000 demonstranten uit Ne derland, Duitsland, Frankrijk, België, Engeland en andere Eu ropese landen hebben zaterdag op indrukwekkende en vredige wijze gedemonstreerd tegen de uitbreiding van de ultracentri- fugefabriek in Almelo. In de middag trok een stoet van on geveer acht kilometer vanaf bet Marktplein in Almelo naar de UCN-fabriek. Daar kwam het bijna tot een inci dent toen een handvol provocateurs een optreden van de mobile eenheid van de politie trachtte uit te lokken. Tot een confrontatie kwam het ech ter niet, omdat de politie zeer terug houdend optrad en uiteindelijk een cordon om de omstreden fabriek leg de. De politie hield vier man aan, omdat zij zich bij de fabriek op ver boden grond hadden begeven. Na verhoor zijn zij op vrije voeten gesteld. Zowel burgemeester mr. F. J. H. Schneiders van Almelo als de organi satoren noemde de manifestatie na afloop zeer geslaagd. De burgemees ter prees de organisatoren omdat zij hun belofte vreedzaam demon streren waren nagekomen. Schneider noemde jde schermutse lingen bij de fabriek een „mini-inci dent", „dat bij zo'n omvangrijke de monstratie geheel in het niet valt". Geen excessen Ook de organisatieleiding was tevre den over het strikt defensieve optre den van de politie, die veel ruimte gaf aan de ongeveer 350 ordebewaar ders. Ulrich Börcher van de deelne mende Duitse Bürgerinitiativen meende dat de demonstratie een succes was geworden door de voor bereiding en de samenwerking tus sen de Nederlandse en Duitse initia tiefnemers. De ruim achtduizend Duitse deelne mers kwamen zonder al te veel moei lijkheden over de grens. Zij werden niet zoals aanvankelijk werd ge vreesd al op de Duitse wegen aangehouden en gecontroleerd. Om dat de demonstratieleiding aan de grens wel strenge controles vreesde reden enkele Nederlandse parlemen tariërs vanuit Duitsland in de bus sen mee over de grens. Bij_.de doorlaatpost Glanerbrug bij Enschede stonden twee leden van de Tweede Kamerfractie van de PvdA: mevrouw Krouwel-Vlam en H. KnoL Van der Spek (PSP), Voortman (PvdA) en Relus ter Beek (ook PvdA) stonden bij andere grensovergangen. Weliswaar controleerde de Duitse douane vrij scherp en werden zeven Duitsers teruggestuurd omdat hun papieren niet in orde waren maar tot werkelijke excessen kwam het niet. Joop Vogt, Eerste Kamerlid van de PSP, die vanuit Hamburg in een Duitse bus was meegereden beklaag de zich na afloop over het optreden Een beeld van het kordon dat de mobiele eenheid trok nadat een groepje de weide voor de UCN-fabriek betrad om een confrontatie met de politie uit te lokken. De politie trad defensief op en dreef, gesteund door de demonstraticleiding, de mensen weg. Er vielen geen klappen. Tijdens het incidentje trok de stoet demonstranten gewoon verder. van een Nederlandse marechaussee aan de grens die een automobilist zijn hele gereedschapskist liet inle veren. De douane nam verder kluis sleutels, verfspuitbussen, jerry-cans met benzine en een aantal gasmas kers in bewaring. Kindertrein Tegen het middaguur raakten alle toevoerwegen naar Almelo verstopt en werden de binnenkomende bus sen om het stadje geleid. Vanuit Am sterdam vertrok 's morgens een spe ciale „kindertrein". In het stadhuis van Almelo was een creche ingericht. Een fietsgroep uit 't Gooi van onge veer vijftig man bereikte Almelo rond één uur. Op het Marktplein, waar popcabaret en toneelgroepen op een verhoogd podium speelden waren toen al ongeveer vijfentwintig duizend deelnemers samenge stroomd. Tijdens de ochtend-manifestatie KSH-bezetters in Koog aan de Zaan krijgen rollen koek van hun collega-bezetters uit Utrecht. spraken vakbondsleiders, anti-kern energiegroepen en Kamerleden. PvdA-Kamerlid Ter Beek zei dat de Tweede Kamer de uitbreiding van de fabriek had kunnen tegenhou den, als de politieke wil daartoe maar aanwezig was geweest. Ed van Dalsem van de PSP stelde dat dit internationale verzet tegen levering van verrijkt uranium aan Brazilië een tegenstroom is geworden „die niet meer tegen te houden is." De eigenlijke protestmars begon om ongeveer half drie. Voorafgegaan door zes paarden zette de stoet zich in beweging. Vooran liepen de orga nisatoren met een spandoek waarop stond „tegen uitbreiding van het UCN-project". Via de binnenstad van Almelo begaf de stoet zich ver volgens naar het terrein van de UCN-fabriek, die zwaar door polltie- eenheden werd bewaakt. Toen een aantal demonstranten de welde voor de fabriek inging kwam de mo biele eenheid achter het hekwerk van de fabriek vandaan en drong zij, zonder dat er werd gevochten, de enkelingen terug. Daarbij werden wat rookbommen gegooid. Een heli kopter van de Rijkspolitie cirkelde de hele middag boven het dorp en boven de demonstranten. Tegen half zes bereikte de staart van de stoet de UCN-fabriek. Het bleef daar toen en ook elders ln het stadje, waar tienduizenden demonstranten hun bus weer opzochten, rustig. Kosten De gemeente Almelo zal proberen de kosten van de demonstratie, die op ongeveer honderdduizend gulden worden geraamd, op het Rijk te ver halen. In de dagen voorafgaande aan de demonstratie had de ge meente de hekken rond de fabriek extra verstevigd en alle ramen van de fabriek geblindeerd. Struiken en sloten langs de demonstratieroute waren gezuiverd van stenen, hout en glaswerk om te voorkomen dat kwaadwillenden ermee zouden gooi en. In de plaatselijke kranten had de gemeente een pagina grote adver tentie geplaatst met adviezen voor de bevolking. Demonstranten kre gen een gemeentelijk pamflet met een kaartje van de stad en een aan tal wenken. De laatste zin van de publlkatie luidde: „Komt U nog Hoewel de demonstratie in Al melo zonder noemenswaardige incidenten was verlopen zette de Spoorwegrecherche in trei nen die demonstranten terug brachten extra geüniformeerd personeel in. Op verschillende tussenstations werd er gepa trouilleerd met politiehonden. In Amsterdam werd een groepje van tien demonstranten door honden gebeten, waardoor zes mensen in een ziekenhuis moesten worden behandeld. De demonstranten zeggen dat zij waarschijnlijk werden opge wacht omdat een jongen in het gangpad van de trein met een viltstift iets had opgeschreven. Toen de jongen op het perron toch wist te ontkomen zette de recherche volgens de betogers de hond in op de groep. Toen iemand foto's van het gebeuren maakte probeerde de recherche zijn toestel in beslag te nemen en werd er van de gummiknup pel gebruik gemaakt. Een woordvoerder van dc Spoorweg- recherche zegt dat de mensen weigerden dc hal te verlaten. Er is toen aan het verzoek weg te gaan enige kracht bijgezet. Het meereizen van geüniformeerde rechercheurs en het inzetten van politiehonden is volgens dc woordvoerder een „normaal beeld, dat ook in voctbaltreincn plaatsvindt" de Spoorweg- recherche vindt dit politie optreden niet in tegenstelling tot de terughoudende lijn die de politie in Almelo betrachtte. In dien er ten onrechte gebeten is, dan zal de man die daartoe op dracht heeft gegeven de nade len ervan moeten ondervinden, aldus de Spoorwegrecherche. De Amsterdammers gaan een aanklacht indienen en zullen bemiddeling van het klachten bureau aanvragen. eens terug als er geen demonstratie is." Tegelijk met de demonstratie in Al melo, de grootste anti-kernenergie- demonstratie die ooit in ons land ls gehouden, werden solidariteitsac ties gehouden bij de Nederlandse ambassades in Londen en Canberre in Australië. DEN HAAG Minister Kruisinga van defensie schrijft in zijn brief aan minister-president Van Agt en aan HM de Koningin dat het standpunt van het kabinet over de neutronenbom enerzijds en het standpunt van de kerken en het CDA anderzijds zo van elkaar verschillen, dat hij geen vrijheid meer kan vinden om van dit kabinet deel uit te maken. De letterlijke tekst van de brief luidt als volgt: stukken van oorlog en vrede mede betrokken behoren te worden. Van anderen mag trouwens in omgekeerde zin het zelfde worden gezegd". Eenduidig „Ik meen er goed aan të doen, gelet op de ernstige menings verschillen die zijn gerezen in het kabinet omtrent de pro duktie en introductie van de neutronenbom, u het"volgen- de te berichten. Het CDA-programma waar op Ik de verkiezingsstrijd ben ingegaan en heb gevoerd is terzake van de. verdere ver volmaking van het wapenar senaal volstrekt duidelijk. Dit geldt zowel voor het standpunt verwoord in het beginselprogramma als in het verkiezingsprogramma, hetwelk luidt: „Daarbij dienen wij ons er echter ernstig van bewust te zijn dat er een perfectione ring van het wapentuig gaan de is, die de schepping als zodanig bedreigt. Dit ver sterkt de noodzaak van een wereldomvattende bezinning over de grens van toegestaan wapengebruik door over heden". 'CDA-standpunt Het standpunt van de CDA- fractie omtrent dit onder werp is eveneens zeer precies. Het luidt op de belangrijkste punten als volgt: a. „De fractie is tot de con clusie gekomen dat de neu tronenbom niet aan het wa penarsenaal van de NAVO dient te worden toegevoegd. Nederland zal er zich voor moeten inzetten dat dit standpunt door de NAVO ook voor het CDA hoeksteen van het Nederlandse veilig heidsbeleid - wordt overge nomen". b. „De neutronenbom is een nieuw wapen. Mede gezien het karakter ervan biedt dit een unieke kans een daad te stellen die niet mag worden gemist". Mijn persoonlijk standpunt terzake was reeds lang voor de verkiezingen, en uiteraard dus ook voor de vorming van dit kabinet aan een ieder be kend. Uiteraard ook aan de medeleden van dit kabinet. Het was een politiek en een persoonlijk standpunt gere lateerd aan het verkiezings standpunt van het CDA, eveneens gerelateerd aan het beginselprogramma CDA. De voorzitter van de CDA- fractie heeft ter gelegenheid van de regeringsverklaring namens de CDA-fractie ge steld dat het vraagstuk van de neutronenbom een even belangrijk en even principi eel vraagstuk is als het vraag stuk van de abortus. Het rij mij vergund hierbij zijn woorden, uitgesproken bij de regeringsverklaring,nog eens te herhalen: „Onze fractie bereidt een diepgaande bezinning op korte termijn op het vraag stuk van de neutronenbom voor, Van de regering mag tenminste hetzelfde worden verlangd. De eventuele nade re voorstellen die de regering zal doen over de defensie uit gaven zullen door ons mede daaraan worden getoetst. Ik zag dit mede. omdat ik mij zeer goed realiseer dat de mo tleven voor ons standpunt over de abortuswetgeving bij ons denken over de vraag- Er is gesteld dat de introduc tie van de neutronenbom een zaak zou zijn van interne NA- VO-consultatie. Zulks is naar mijn stellige overtuiging een onware voorstelling van za ken. Wat werkelijk aan de orde is, is een consultatie van de NAVO-landen afzonder lijk door de president van de U8A met betrekking tot hun standpunt terzake van de produktie en introduktie van de neutronenbom. Maar ook al zou zulks niet het geval rijn, dient Nederland op dit ogenblik naar mijn visie, ge let op het tijdschema dat thans wordt aangehouden een éénduidige mening ter zake te bepalen. Alleen en uitsluitend op die wijze zal Nederland met be trekking tot de produktie en introduktie van de neutro nenbom kunnen be ïnvloeden. Krachtens het beginselpro gramma CHU fungeren de kerken als geweten van de partij (artikel 5 beginselpro gram CHU). Natuurlijk heb ben politici ln dit kader hun eigen verantwoordelijkheid. In dit geval heeft de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, het Inter kerkelijk vredesberaad na mens alle Nederlandse ker ken en de bisschoppen confe rentie een ondubbelzinnig standpunt ingenomen. Te uwer informatie moge ik dit hier ln zijn belangrijkste passages nog eens herhalen: „Wij herinneren u aan de overtuiging van de raad dat met dit nieuwe wapen een nieuwe stap wordt gezet die niet alleen afvoert van de weg naar vrede, maar in hoge mate de vrede en veiligheid in gevaar brengt" „Invoering van dit nieuwe kernwapen zal ln brede lagen van de bevolking gevoelens van machteloosheid doen toenemen ten aanzien van de mogelijkheden om greep te krijgen op de voortdurend zich uitbreidende en verfij nende techniek tot massaver nietiging." Eensgezindheid „Geruggesteund door verkla ringen van alle Nederlandse kerken verzoekt het Interker kelijk Vredesberaad u drin gend duidelijk stelling te ne men tegen de produktie en invoering ln de Nederlandse krijgsmacht van de neutro nenbom." In het bijzonder acht ik het van belang dat de kerken hebben gesproken ln vol strekte eenduidige zin, als ln de tekst van het beginselpro gramma en het verkiezings programma van het CDA. Tussen het standpunt van de kerken en het standpunt van het CDA bestond derhalve le der vanuit hun eigen verant woordelijkheid sprekende, volstrekte eensgezindheid. Gelet op het feit dat het kabi net heeft gemeend een stand punt te moeten innemen dat zo lndrukkeiljk afwijkt van: 1. beginselprogramma CDA. 2. Verkiezingsprogramma CDA. 3. Het door de CDA-fractie ingenomen standpunt. 4. Het standpunt van de ker ken, waarmee wij als. chris ten-democraten ons naar mijn visie verbonden moeten voelen, meen ik thans geen vrijheid meer te kunnnen vinden deel te blijven uitma ken van dit kabinet en ver zoek ik u mijn ontslag bij H M de Koningin te willen aanbieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3